Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

VADER v Bratislavě – DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

$
0
0

Jelikož Bratislava aktuálně zakázala více než 50 lidí v klubu, koncert VADER v Randalu se bohužel ruší.

Fanoušci ale mohou vstupenky z Bratislavy uplatnit DNES v Brně na Melodce, anebo VE STŘEDU v Košicích v Collosseu! Za neuplatněné vstupenky budeme samozřejmě vracet peníze zpět.

Tak hurá na VADER do Brna, anebo Košic!

Zdroj: TS


Benefičný koncert Mám krásny sen zabavil deti v Maríne.

$
0
0

Mám krásny sen… V tomto duchu sa niesol ďalší ročník benefičného podujatia, ktoré pre svojich klientov zorganizovalo Špecializované liečebné zariadenie Marína š.p. Kováčová v spolupráci s Občianskym združením Milan Štefánik v priestoroch kinosály v stredu, 9. septembra 2020.

S dodržaním všetkých hygienicko-epidemiologických opatrení sa 6. ročník podujatia presunul  z pôvodného termínu z obdobia Veľkej noci, no aj napriek tomu priniesol výborný hudobný zážitok, ktorý si užili všetci prítomní.

Po úvodnom slove pána riaditeľa MUDr. Vladimíra Čavoja a pána Milana Štefánika z Občianskeho združenia Milan Štefánik, privítalo publikum speváčku Karmen Pál-Baláž , aj s jej hudobným doprovodom. Piesňami z prvého debutového albumu Kúzlo očarila malých aj veľkých. Komorná atmosféra sa niesla od prvého tónu. Čaro mladej slovenskej speváčky naplnilo priestor. Pieseň Anjel, ktorej text si mnohí prítomní spievali, vyvolala v sále silnú emóciu a v nejednom oku sa zaleskla slza. A ako vnímala benefičný koncert Karmen?

„Myšlienka zahrať na tomto benefičnom koncerte sa mi veľmi zapáčila, nakoľko viem, že mnohé deti a pacienti nemajú veľa príležitostí zúčastňovať sa hudobných koncertov. Som veľmi rada, že som bola tou, ktorá im mohla svojou hudbou priniesť radosť a vyčariť úsmev na tvári. Koncert som si veľmi užívala a teší ma, že deti spievali spolu so mnou. Mala som z toho obrovskú radosť.“

Ďalším hudobným hosťom bola kapela INSIDE, ale ešte predtým prevzala mikrofón Monika Poľnická zo spoločnosti SPIG. Táto spoločnosť sa špecializuje na pomôcky pre hendikepovaných a je tiež vydavateľom časopisu Inak Obdarení. V ňom nájdete mnoho rád a užitočných informácií  ohľadom uľahčenia každodenných aktivít v starostlivosti o osoby s telesným postihnutím v domácom prostredí.

Od prvého tónu bolo jasné, že kapela INSIDE zmení komornú atmosféru na rockovú. Chalani to doslova odpálili na plné pecky a svojou mladíckou energiou roztlieskali nielen mladé publikum. Po rockových odpalovákoch prišli na rad balady. Spevák Goran Janík si zaspomínal na chvíle, ktoré v Maríne strávil ako dieťa. Preto jednu z balád venoval všetkým  Marínčanom. Svojim humorom si získal sympatie aj staršieho diváka. Bolo cítiť, že si všetci členovia kapely koncert veľmi užívajú a s nimi aj publikum.

„V prvom rade sa chceme poďakovať Maríne a Milanovi Štefánikovi, že nás sem pozval. Ja sám viem, aké to je ťažké denno denne cvičiť, aby som mohol fungovať. Chceli sme týmto ľuďom priniesť radosť. Osobne pre mňa, pre nás, sú veľmi vzácni. Veľmi radi sme prijali túto ponuku a neodmietneme ju nikdy!“ Vyjadril svoje pocity po koncerte spevák kapely INSIDE Goran Janík.

Benefičné podujatie Mám krásny sen sa skončilo, ale splnilo svoj účel. Kultúrny zážitok a radosť z hudobného koncertu. A to je najväčšou odmenou pre organizátorov a sponzorov podujatia, bez ktorých podpory by sa nemohlo konať. Ďakujeme!

Text: Soňa Šurinová
Foto: Igor Frimmel a Marek Vaco

Michal Horák vs. Hynek Čermák či voľný pád? Vpoho! Nový singel a klip sú predzvesťou jesenného turné s Voxelom.

$
0
0

Na jar sa vydal na virtuálne Rande s Berenikou Suchánkovou, pred prázdninami bol V toleranci s Terezou Balonovou a teraz je jednoducho Vpoho. Talentovaný český pesničkár Michal Horák je v posledných mesiacoch na roztrhanie. A ako dokazuje nový klip, v ktorom vystriedal hneď niekoľko rolí, hlavu si z toho rozhodne nerobí. Naopak! Kráľovsky sa baví a nerozhodí ho ani voľný pád alebo mať za šéfa hviezdneho Hynka Čermáka. Kráľovsky baviť sa môžu s Michalom i jeho fanúšikovia, a to nielen na klipe: http://y2u.be/83zFoRohZ5U, ale už čoskoro tiež na spoločnom turné s Voxelom s výstižným názvom Snad někdo přijde.

„Najbližšie zo všetkých lokácií a rolí mi bolo asi prostredie letiska, to ma odmalička fascinovalo,“ komentuje Horák skutočnosť, že v priebehu pár minút vystriedal v novom výpravnom klipe v réžii Martina Hammerschlaga okrem iného rolu baristu, basketbalistu-rapera, zvládol sa stať zamestnancom storočia a ako pilot-kaskadér pod dohľadom profesionálov z Volnýpád.cz si vyskúšal i tandemový zoskok z lietadla.

„Na to, že mám tieto adrenalínové záležitosti rád a už som skúsil všeličo vrátane skoku na lane, tak zo zoskoku zo 4 km som bol teda vystrašený ako blázon. A to som dokonca počas natáčania skákal dvakrát, raz na skúšku a raz naostro. Ale musím povedať, že by som si to pokojne zopakoval, bol to neskutočný zážitok,“ dodáva pesničkár, ktorý sa okrem stále stúpajúcej priazne fanúšikov teší z nominácie na Objav roka vo fanúšikovskej Ankete Žebřík 2019 i z návštevnosti a prijatia veľmi úspešného prvého samostatného turné, ktoré zakončí 23. 9. v Českých Budějoviciach.

Dlho ale odpočívať nebude! Svoj nový, príjemne chytľavý a (obzvlášť v týchto dňoch a týždňoch) sviežo pozitívny singel totiž okrem samostatných vystúpení predstaví naživo spoločne s ďalšími hitmi z vlaňajšieho debutu Michalovo cédéčko i v úvode spomínanými skladbami v priebehu októbra až decembra na Snad někdo přijde tour.

To absolvuje spoločne so svojím dlhoročným kamarátom a žánrovo spriazneným pesničkárom Voxelom, pri čom fanúšikovia sa podľa Horákových slov rozhodne môžu tešiť na omnoho viac než len „obyčajný dvojkoncert“: „Predovšetkým chceme s Voxelom oba koncerty trochu prepojiť. Môj huslista Adam a Vaškov basista Milan spolu konieckoncov niekoľkokrát ako správni folkloristi hrali a celá naša turnéčková banda už sa tiež pozná nejaký ten piatok, takže je načase dať niečo poriadneho spoločne dokopy. Navyše si ideme na jednej vlne humoru i hudobného vkusu, čo je proste skvelé.“

„S Michalom sme si sadli snáď hneď a už v tej dobe mi napadlo, že nejaký spoločný koncert by mohol byť veľmi fajn. Ako tento nápad dozrieval, naše kamarátstvo sa utužilo, tak sme sa rozhodli to vziať od podlahy a urobiť rovno poriadne spoločné celorepublikové turné. Hosťovali sme si navzájom na albumoch, klipoch i koncertoch, tak je viac než jasné, že sa proste máme radi. A v podobnom priateľskom a hosťujúcom duchu sa ponesie celá naša šnúra,“ dodáva k tomu Voxel.

So svojimi chytľavými piesňami, ktoré si fanúšikovia budú spievať od prvého refrénu a len tak ich z hlavy nevyženú, sa Michal Horák a Voxel chystajú do 13 českých a moravských miest. Kompletný zoznam všetkých zastávok nájdete nižšie alebo na Michalovom webe, kde získate i info o predpredaji vstupeniek na jednotlivé koncerty.

SNAD NĚKDO PŘIJDE TOUR
29. 10. Ostrava
6. 11. Český brod
10. 11. Praha
11. 11. Plzeň
14. 11. Hranice na Moravě
16. 11. Jihlava
17. 11.  Brno
20. 11. Jablonec nad Nisou
21. 11. Vysoké Mýto
25. & 26. 11. Hradec Králové
27. 11. Kladno
3. 12. Olomouc
11. 12. Písek
12.12. Plzeň

Zdroj: TS

Juraj Hnilica vydal v den svých narozenin třetí studiové album, které je plné emocí.

$
0
0

Slovenský hudebník Juraj Hnilica vydal své třetí studiové album, které dostalo název „Pohni líca“. Původně jej chtěl vydat v dubnu letošního roku, kdy k němu mělo navazovat také české i slovenské turné, ale kvůli celosvětové pandemie musel změnit plány. Hnilica jej vydal 10. září, kdy oslavil 35. narozeniny.

Nové album „Pohni líca“ slovenského zpěváka, který se v loňském roce účastnil jako host halových turné Tomáše Kluse, či slovenské legendární kapely TEAM & Paľa Habery, obsahuje dvanáct skladeb, které jsou žánrově velmi rozmanité.

„Som zastancom toho, že muzika nemá obmedzenia a hranice, preto je krásne spájať rôzne jej polohy do jedného celku. Preto som si istý, že album nenechá ani jedného poslucháča bez emócie, ktorá mu bude srdcu blízka,“ říká Hnilica.

V jednotlivých skladbách se skrývají pravdivé emoce, které Juraj Hnilica zažil za poslední dva roky. Album Pohni líca natočil během tří měsíců a dle jeho slov se jedná o nejemočnější album, které kdy vydal.

„Úprimne si myslím, že ide o môj najsilnejší album, ktorý v sebe urkýva množstvo emócií. Prvý krát som zhudobnil aj nie moc príjemné témy, na ktoré by som rád poukázal. Dozrievam ako človek a je to cítiť aj v mojej muzike,“ popisuje rodák ze slovenského Martina.

Album bylo natočeno s Hnilicovou kapelou „Galantný jeleň“ ve složení: Michal Kulich (kytara), Michal Vasil (baskytara), Roland Uškotitš (bicí) a Milan Hatala (klávesy). Na tvorbě alba se podíleli také hosté, ktoří svou energií zpestřili některé písně, a to: Nadežda Holenková (violoncello), Andrej Rázga (trumpeta), Jana Šifrová (operní zpěv). Jeden duet natočil také se svou manželkou, se kterou společně nazpívali píseň „Okovy“.

„Trošku mi trvalo moju ženičku presvedčiť, keďže nie je speváčka, ale zvládla to úplne skvelo a som z tejto piesne veľmi rád. Ja osobne som názoru, že ide o moju najkrajšiu pieseň, akú som kedy napísal, ale kto vie, môžem byť zaujatý,“ směje se Juraj Hnilica.

Hudbu i texty si k jednotlivým písním píše Juraj Hnilica sám, tentokrát se však na textech některých skladeb podíleli spřátelení spisovatelé a textaři jako jsou Ján Martoň, Ondřej Kalamár a Miro Jurika, který otextoval také některé skladby pro kapelu TEAM & Paľa Haberu.

Na vizuální stránce alba se podílel malíř z Martina Radoslav Šenšel, který dotvořil Hnilicovu představu. Zvukovou podobu nahrávkám dodali Miroslav Spevák a Richard Synčák z kapely Desmod.

Křest alba Juraj Hnilica přeložil na 19. 12. 2020. „Pevne verím, že dovtedy sa celá situácia ohľadom toho vírusu upokojí a bude žúrka ako sa patrí. Všetkých nás táto situácia vytrápila a budem moc rád, keď sa spoločne zabavíme ako pred týmto šialenstvom,“ doufá slovenský hudebník Juraj Hnilica.

Jeden z fanoušků, který si již album poslechl, jej okomentoval těmito slovy:

„Juraj Hnilica nahral nový album. Hudba na ňom je vyspelá, ale aj tak hravá. Je veselá a presne taká ako autor sám – uveriteľná. Album má 47. minút a nájdete na ňom 12 piesní. Je mi ťažko spomínať konkrétne piesne, i keď OCEÁN, SVET NIE JE ZLÝ, alebo ĎURIPAVIÁN sú doslova rádiovými hitmi. Perfektné texty, úžasné melódie a perfektná práca celej kapely, ktorá Ďurimu perfektne sekunduje. Nedá mi nespomenúť pieseň OKOVY ktorú nahral ako duet so svojom životnou partnerkou. Prekrásny, silný a dojímavý song. Tretí album Juraja Hnilicu je najsilnejší zo všetkých, ktoré nahral. Perfektný zvuk a silný potenciál každej piesne. Novinka s názvom „Pohni líca“ je muzikou pre všetkých bez rozdielu veku, alebo škatuľky. Tento album treba proste počuť.“

Zdroj: TS

Na benefičný koncert Opri sa o mňa priniesli interpreti „Pekný deň“ .

$
0
0

V netradičnom termíne, ale o to s väčšou radosťou, v nedeľu 6. septembra 2020 usporiadalo Občianske združenie Milan Štefánik 9. ročník benefičného koncertu Opri sa o mňa pre deti so zdravotným postihnutím. Miesto konania – krásne priestory historickej budovy PKO Čierny Orol v Prešove. Pre „inak obdarené“ deti a dospelých bol pripravený bohatý program a sprievodné aktivity. S aktuálnymi epidemiologickými opatreniami súvisel i vstup len pre pozvaných hostí.

Ale poďme pekne po poriadku. Najprv pripraviť všetko potrebné. Pri dverách stojan s dezinfekčným prostriedkom. Vo foajé vpravo priestor pre farebné tričká. Ktoré si vyberiete? Oranžové, červené, či zelené? Nech je to tu pekne farebné. Vľavo občerstvenie. Chutné kroisanty, pizza či malinovky. Ešte priestor na tvorenie. Maľovanie na tričká, polystyrén. Výroba šperkov z dreva. Enkaustika – maľovanie horúcim voskom. Maľovanie na ruky. Pestrá ponuka. Vstup do hlavnej sály. Na pódiu  aparatúry, nástroje. Zavesiť banery. Pripraviť stoličky pre divákov. Rozdeliť úlohy dobrovoľníkom. Hotovo. Práve včas. Veď prví hostia už prichádzajú. 

Posledná zvukovka a ide sa na ostro. Zumba s Jankou z Vranova. Latino rytmy, ale i najnovší slovenský hit Mám ťa rád, rozhýbali tancu chtivé publikum. „Prišli sme, aby sme našou Zumbou, našim tancom, potešili tých, ktorí to možno majú trošku ťažšie, ako my.“ Jeden, jeden, dva. Poď a otoč sa. Hore ruky daj. Teraz zamávaj. Zakričme si „héééj“. No a teraz stoj. Je tu hra na sochy. Kto sa hýbe? Ideme ďalej … „Sme radi, že sme tu mohli byť, že sme ich potešili, že sme sa zapotili so Zumbou. Dúfame, že o rok tu budeme znova.“ I prítomní sa na Janku a jej kočky určite tešia. Veď pozvanie na toto podujatie prijali už niekoľkokrát po sebe a vždy priniesli veselú náladu, super tance.

 Po tanci si treba trocha oddýchnuť. Na pódium prichádza moderátorka podujatia, Katka Brychtová. A nie je sama. Milan Štefánik spolu s ňou a spoluorganizátorkou podujatia Gabrielou Bačovou v krátkosti zopakujú opatrenia, ktorými sa dnes treba riadiť. Keď som sem išla, tak som rozmýšľala, že či dokážeme zabezpečiť to, aby bolo všetko bezpečné. Musím povedať, že som veľmi milo prekvapená, preto že naozaj všetci máme rúška.“ A nielen to. Dezinfekčná hliadka v neprehliadnuteľných červených tričkách dezinfikovala stoly, stoličky, ruky.

Čo by to bolo za benefičný koncert, keby nebola odovzdávka obrazu. Motív veselých korytnačiek od dnes bude zdobiť stenu ďalšieho zariadenia pre „inak obdarených“.

A to už Katka pozýva na pódium prvú kapelu. Tásler Pufo band. Starší páni s mladíckymi srdiečkami. Necestovali ďaleko, veď pochádzajú priamo z Prešova. O to srdečnejšie prišli zahrať a zaspievať „domácemu“ publiku. „Nie sme prvý krát na takomto podujatí a máme radosť, keď sa deti tešia.“ I keď najradšej spievajú po slovensky, pôvodné vlastné skladby pretkali so známejšími svetovými piesňami. Bluesovo jazzové tóny, krásne gitarové sóla. Melodický rock. Bicie i klávesy. Autobus, Uzlík snov, Pozerám sa späť, Rieka detstva, Blues pod vankúš. A ešte Budem ťa stále čakať. A my veríme, že prímu znova pozvanie  a čakáme ich na ďalšom podobnom koncerte.

 Krátku prestávku na výmenu nástrojov treba vyplniť. Katka Brychtová z pódia vyzýva deti: „kto chce prísť niečo zaspievať, zarecitovať?“ Deti sa hneď nájdu. Pekná báseň a ešte jedna pesnička v podaní Martinky z detského domova. Odmena v podobe veľkého potlesku je zaslúžená.

Všetko pripravené. Môže sa začať šou v podaní skupiny Maduar. Napriek náročnému sobotňajšiemu večeru – veľký koncert s hosťami, si urobili čas a prišli. „Sme radi, že sme mohli dôjsť. Keď človek príde na takúto akciu, tak si tak pripomenie, že je to super a najdôležitejšie je zdravie.“ Tento krát prišli bratia Ladislav a Juraj bez Ivanky Bagovej. Na parkete svojim dancefloorom rozprúdili pravý tanečný disco ošiaľ. Spev dopĺňali nápaditými choreografiami, ktorým neodolali ani dobrovoľníci a pripojili sa tancom vo vstupnej hale. Svoje piesne Náš čas, Anjel, Do It, Hafanana, Latino  obohatili o mix slovenských hitov Po schodoch, Reklama na ticho, či O Maňo. Spolupráca publika bola perfektná i pri piesni I Feel Good. Hore ruky, tlesknúť. A čo hovoria bratia Matyinkovci na transparenty? „Je to taká milá nostalgická spomienka, premostenie do roku 1994, kedy sme dostávali do fanklubu práve takéto nápisy. A zároveň je to hodnotnejšie. Je v tom vložené také to srdce. O to väčšiu hodnotu to pre nás má.“

Čo iné by malo po týchto slovách nasledovať, ako ocenenie za transparenty, mávadla. Rýchlo všetky pod pódium. Nech môžu chlapci z Maduaru vybrať. Zodpovedná úloha. Farebné i s obrázkami. Maľované, ozdobené. Darčeky dostanú všetci, ktorí sa snažili.

Krátka výmena na pódiu. Rýchlo sa občerstviť. Na scénu vstupujú rockoví chalani. Finále v podaní skupiny Gladiátor. Na hudobnej scéne účinkujú už od roku 1989. Zaspomínať si teda mohli i pani vychovávateľky z detských domovov, mamky „inak obdarených“. Neopakovateľný hlas Mika. Dôrazné bubny. Basgitarové sóla. Klávesy. Valí sa jeden hit za druhým. Nemôžem dýchať, Neviem ťa nájsť, Hlavu maj hore, Medulianka. Rockový tresk prebranej piesne Satisfaction. A čo by to bolo za koncert Gladiátora bez piesní Keď sa láska podarí, Môj svet. Veď nakoniec sme si spravili z tejto nedele Pekný deň. „My máme strašne radi tie koncerty. Celkom iná energia ide z toho. Mám z toho úplne iný, taký lepší pocit.“ Čo hovoria členovia kapely na obmedzenia a opatrenia, ktoré po celý čas koncertu bolo potrebné dodržiavať? „Všetci fungovali dobre. I napriek tým rúškam si skákali, spievali. Takže sme o nič neprišli. Ani detičky, ani my. Všetko dobre dopadlo. Atmosféra bola skvelá.“

Koniec sa nezadržateľne blíži. Ešte veľký potlesk. Posledná klaňačka. Fotka. Poďakovanie. „Toľko dobrej nálady som už doteraz dostala od detí, od ľudí okolo, že sa z toho teším a neľutujem,“ i to boli slová Katky Brychtovej po poslednom cvaknutí fotoaparátu.

Na záver ešte veľké ďakujem. Ďakujeme organizátorovi, sponzorom, dobrovoľníkom. Ďakujeme za disciplinovanosť, dodržiavanie nariadení všetkým prítomným.

A ako povedal Miko Hladký „Ja si myslím, že lepšiu nedeľu sme ani stráviť nemohli.“

Text: Júlia Platková
Foto: Peter Ivan a Milan Maršalka
Video: Igor Kolesár

ZEA: POSLECHNĚTE SI SVĚTOVÝ POP A CITLIVOU ZPOVĚD ZPĚVAČKY.

$
0
0

Československá zpěvačka Zea, vlastním jménem Alžběta Ferencová, vydává své první sólové album s názvem Burning Light. Celkem osm autorských skladeb zpívaných anglicky, na kterých se společně se Zeou podílel producent a také spoluautor textů Milan André, vypráví příběhy a osobní zkušenosti zpěvačky a dotýká se sociální problematiky, kterou v dnešní době řeší nejen mladé ženy. Ať už je to hledání sama sebe, selflove, selfempowerment nebo nalezení klidu a pokoje v životě, Zea upřímně přetavila do chytlavých songů vše, čím si v životě i v hudebním průmyslu prošla.

Krok za krokem se Zea v posledních letech přibližovala svému vysněnému cíli, vydání vlastního autorského alba. Světlo světa spatřilo 13. září, stejně jako videoklip k prvnímu singlu Hold Me v režii Marka Jarkovského. Celé album v žánru alternativního popu je osobní zpovědí zpěvačky, kde nechybí postřehy ze života v hudebním průmyslu, který je v zákulisí stále především doménou mužů: „Jde o osobní pohled a roky zkušeností, kdy mě spousta lidí od mé cesty odrazovala a dávala mi najevo, že na to nemám. V takovém případě je pro mladé lidi bez ohledu na pohlaví mnohdy těžké najít v sobě sílu a na své vysněné cestě setrvat“, vysvětluje Zea, která tyto zkušenosti zachytila v tracku „Am I good enough?“

Ve všech osmi skladbách na novém albu nechybí živá baskytara, která patří mezi nejoblíbenější nástroje zpěvačky. Její zvuk má na svědomí jedna z nejlepších současných baskytaristek Laura Jašková, která na albu spolupracovala. Track No Distance o přátelství pak Zea nazpívala s jednou ze svých nejbližších přítelkyň Michaelou Chovancovou.

Album je dostupné od 13. září 2020 na na všech digitálních platformách.

Playlist:
1.Womxn (Intro) 
2.Hold Me feat. Milan André   
3.Wake Up 
4.No Distance feat. Mishel
5.Love Me Cause I’m Real 
6.Growing 
7.Am I Good Enough? 
8.Burning Light  

Žánr: alternativní POP
Producent: Milan André, Zea
Texty: Zea, Milan André

IG: https://www.instagram.com/this.is.zea/
YT: https://www.youtube.com/channel/UCoPQVgw9_o3f3Evgq2kO98Q/featured

Zdroj: TS

Nový film zo Spišského Hrhova aj dokument o disidentoch budú v slovenskej premiére súťažiť o cenu Jedného sveta.

$
0
0

Prečo fungovanie úspešnej dediny Spišský Hrhov odhaľuje obraz súčasnej morálnej krízy na Slovensku? Aké posolstvá česko-slovenského disentu sú aktuálne aj pre dnešnú spoločnosť? Pred akými voľbami stoja ľudia, ktorí chcú zlepšiť svoju krajinu?

Aj o tom budú silné filmové príbehy hlavnej súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020. Tento rok sa festivalovým programom bude tiahnuť téma volieb – osobných, spoločenských aj politických.

A tieto všetky sa premietnu aj v novom filme Vladislavy Sárkány To ta monarchia. Sonda do fungovania úspešnej dediny Spišský Hrhov, ktorá je známa na Slovensku aj za hranicami najmä prácou s rómskou komunitou, odhaľuje obraz súčasnej morálnej krízy: našu malosť, pohodlnosť, závisť, rasizmus so zárodkami extrémizmu či úplnú apatiu. A ukazuje aj, ako jeden človek môže zmeniť svoju krajinu k lepšiemu.

Celovečerný debut Jakuba Julényho Krycie meno: Komúna zas rozpovie o neľahkej ceste od totality k demokracii v Československu. Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Nad ich príbehom sa vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka.

Oba filmy prinesie Jeden svet divákom v slovenskej premiére.

„Zostaviť tohtoročné súťažnú sekciu nebolo ľahké, vzhľadom na všetky produkčné, distribučné a premiérové posuny spôsobené korona krízou v oblasti audiovízie. Navyše sa v sekcii vždy dramaturgicky snažíme pokryť prierezové témy festivalu, reflektovať aktuálne dianie v spoločnosti, priniesť rovnaký počet kvalitných slovenských a českých titulov, ktoré obstoja pred medzinárodnou porotou a zároveň predstaviť čo najviac filmov v slovenskej premiére. Výsledok si preto zasluhuje zvolanie: Podarilo sa!,” zhodnotila výkonná riaditeľka Jedného sveta Eva Križková. O hlavnú cenu Jedného sveta 2020 sa bude uchádzať päť slovenských a päť českých filmov.

O ženách a matkách

O potrebe zmeny, nielen u nás, ale aj vo svete, vypovedá aj nový film Neviditeľná. Režisérka Maia Martiniak zviditeľňuje ženy, ktoré boli doteraz umlčané a na plátno prináša tri príbehy doplnené tromi pôrodmi.

O ženách, často matkách malých detí rozpovie aj česká snímka Žal žen Andrey Culkovej. Ako prežívajú neistú budúcnosť svojich detí, ohrozenú klimatickými zmenami?

S výsostne aktuálnou témou klimatických zmien sa zaoberajú aj ďalšie dve súťažné snímky. Dystopický sci-fi dokument slovenskej režisérky Viery Čákanyovej FREM a enviromentálna esej Češi jsou výborní houbaři režisérky Apoleny Rychlíkovej.

Dokumentárne portréty

V súťažnej sekcii si diváci budú môcť pozrieť aj dva pôsobivé dokumentárne portréty. Profesionálny aj súkromný osud slovenského reportéra a zakladateľa organizácie Človek v ohrození Andreja Bána prinesie na plátno Raj na zemi režiséra Jara Vojteka. Nedávno zosnulý český režisér Artemio Benki zas vo svojej snímke Sólo zobrazil príbeh mladého argentínskeho klavírneho virtuóza, ktorý sa po rokoch v psychiatrickej klinike snaží vrátiť späť do života.

Čo by ste robili, keby vám osud nadelil okrem radosti aj celoživotný hendikep? Aj na toto odpovedia hlavní protagonisti dokumentu Postiženi muzikou Radovana Síbrta, členovia kapely The Tap Tap. Desiatku súťažných filmov uzatvára Letní hokej režisérskeho dua Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar o strete kultúr medzi českými a marockými hokejistami.

O víťazovi rozhodne medzinárodná porota v zložení: slovenský dokumentárny režisér Pavol Pekarčík, medzinárodná distributérka Stephanie Fuchs z rakúskej spoločnosti Autlook Films a česká novinárka, dokumentaristka, aktivistka a dula Ivona Remundová.    

Festivalový špeciál

Naladiť sa na tohtoročnú súťaž Jedného sveta môžu diváci už teraz. Jeden svet v spolupráci s portálom Dafilms.sk totiž prináša festivalový špeciál priamo domov. Od 14. do 30. septembra 2020 si fanúšikovia kvalitného filmu môžu na online streamingovom portáli pozrieť minuloročné súťažné filmy Jedného sveta. Vo výbere dominuje víťazný film Jedného sveta 2019, dokument režiséra Pavla Pekarčíka, Hluché dni. Ocenený poviedkový film rozpráva príbehy snov siedmich nepočujúcich detí z rómskych osád. Diváci si budú môcť pozrieť aj čerstvého držiteľa národnej filmovej ceny Slnko v sieti, dokument Tomáša Krupu Dobrá smrť, ktorý otvára tému eutanázie. Medzinárodnú porotu Jedného sveta vlani zaujal aj film Diaľava režiséra Martina Marečka a dokument Martina Páva, Kibera: Príbeh slumu. Obom filmom porota udelila špeciálnu cenu. Film Diaľava bude na Dafilms uvedený vďaka spolupráci s HBO Europe zdarma po bezplatnej registrácii. Z pohodlia domova teraz možno vzhliadnuť aj ďalšie kritikmi vyzdvihované slovenské dokumenty zo súťažnej sekcie ako Skutok sa stal Barbory Berezňákovej či BATAstories Petra Kerekesa. Pri zakúpení permanentky na Jeden svet získajú diváci 40-percentnú zľavu na celoročné predplatné na Dafilms.

FESTIVALOVÝ ŠPECIÁL NA DAFILMS
https://dafilms.sk/program/845-festivalovy-special-jeden-svet

Early bird permanentky už v predaji 

Diváci si už teraz môžu zakúpiť permanentky na Jeden svet 2020. Early bird permanentka na 10 premietaní je v predaji od 1. septembra a stojí 15 eur, na celý festival vrátane unikátnych darčekov 25 eur. Dôchodcovia, študenti a držitelia ZŤP budú mať zľavy. Od 1. októbra sa ceny zvýšia. Jeden svet sa paralelne pripravuje aj na plnohotný plán B – online festival v prípade zvýšeného šírenia COVID – 19 a svojím divákom tak zaručuje, že zakúpené permanentky využijú. 

Vstupenky v predaji
https://www.jedensvetsk.com/listky/

Hlavným organizátorom festivalu Jeden svet je nezisková organizácia Človek v ohrození.   

Zdroj: TS

KULTÚRA V KARANTÉNE. Situácia, o ktorej treba NAHLAS hovoriť.

$
0
0

Hudobníci, manažéri, zvukári, kameramani, pridružené profesie v rámci kreatívneho priemyslu, ako aj ostatní zamestnanci v hudobnom priemysle pôsobiaci na Slovensku, už dlhé mesiace trpia aktuálnou pandemickou situáciou.  

Prešli dva kvartály, o ktorých dnes už umelci dokážu rozprávať bez vyostrených reakcií, ba čo viac, so všetkou autenticitou laikom upresniť, prečo je dôležité o nepriaznivých okolnostiach v hudobnom biznise a kultúre ako takej hovoriť. Dá sa totiž predpokladať, že náročná situácia bude pretrvávať aj naďalej a ani zvoľnením opatrení v budúcnosti sa iba tak ľahko nezmení. Dopad pandémie Covid-19 je pre mnohých ľudí, ktorých jediným zdrojom príjmu sú hudobné zákazky, fatálny.

Hoci nie sú na očiach, bez nich by to nešlo

Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli osloviť šesť umelcov, ktorí našli prácu práve v hudobnom priemysle. Prostredníctvom videonahrávky KULTÚRA V KARANTÉNE priblížili verejnosti svoj pracovný deň a porozprávali tiež o zákulisí či úskaliach činnosti, o ktorej mnohí nemáme ani potuchy. V nasledujúcich minútach tak môžete vidieť hudobníka a producenta Zoliho Tótha, muzikantku Dominiku Titkovú, zvukára Alexandra Szabóa, promotéra Mira Babjáka, detskú hrdinku Vieru Šustekovú a speváka Martina Císara, vyjadrujúcich sa k súčasnej situácii na hudobnom trhu. Pýtate sa, prečo? Je to jednoduché. Vzhľadom na celospoločenský dopad, a najmä množiace sa, niekedy až nenávistné komentáre ľudí na adresu umelcov a pracovníkov v hudobnom sektore, ide o tému, ktorá je nanajvýš aktuálna a treba o nej hovoriť. Ako inak vyvrátiť predsudky podaktorých ľudí, že s umelcami sa spája výlučne bohatstvo, bohémsky štýl života a absolútna sloboda?

Ak s myšlienkami vo videu súhlasíte a chcete ich šíriť ďalej, budeme radi za podporu a zdieľanie tohto odkazu.

Umelecká agentúra Stella Production
Autor foto: Peter Fico, zdroj: Stella Production


V britskom vydavateľstve Second Run vyšiel na blu-ray nosiči debut Martina Šulíka Neha.

$
0
0

V renomovanom britskom vydavateľstve Second Run vyšiel v týchto dňoch blu-ray nosič s dlhometrážnym debutom Martina Šulíka Neha (1991), ktorý sa krátko po vydaní stretol s pozitívnou odozvou a priaznivými kritikami. Ide o prvé vydanie tohto filmu v zahraničí i o jeho prvé vydanie na blu-ray nosiči, zároveň je to už šiesty slovenský film licencovaný Slovenským filmovým ústavom (SFÚ), ktorý toto prestížne vydavateľstvo ponúklo na zahraničný trh. 

Neha rozpráva komorný príbeh milostného trojuholníka. Jeho hlavným hrdinom je dvadsaťročný Šimon, ktorý odchádza z rodičovského domu, aby našiel sám seba. Spoznáva Viktora a Máriu a tí ho postupne vťahujú do svojho komplikovaného vzťahu pohybujúceho sa na hranici nežnosti a krutosti. Šimon postupne odhaľuje ich spoločnú minulosť a čoraz viac podlieha ich spôsobu existencie.

„Pre mňa to bol veľmi dôležitý film. Zadefinoval som si pri ňom veľa vecí o spôsobe práce, o vzťahu k štábu, o vzťahu k realite. Ovplyvnilo to skoro všetky moje ďalšie filmy,“ hovorí o svojom debute Martin Šulík v krátkom filme O nehe, ktorý vznikol pri príležitosti vydania blu-ray nosiča a je jeho súčasťou. „Uvedomil som si, že film by mal odrážať názory všetkých tvorcov. Ak to má fungovať ako kolektívne dielo, tak každý má do toho vniesť svoju tému, ale zároveň všetky témy by mali korešpondovať, dopĺňať sa alebo fungovať v nejakých vzťahoch.“  

Nový dokument O nehe zachytáva výpovede tvorcov filmu Martina Šulíka, Ondreja Šulaja, Zuzany Gindl-Tatárovej, Vladimíra Godára a Martina Štrbu. Zrealizoval ho Slovenský filmový ústav v réžii Michala Michaloviča. Okrem neho je súčasťou blu-ray aj krátky Šulíkov dokument Hurá z roku 1989. Nosič obsahuje tiež booklet s rozsiahlym textom britského filmového publicistu, kritika a historika Petra Hamesa, ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu a je tiež autorom reprezentatívnej publikácie Best of Slovak Film 1921 – 1991, ktorú SFÚ vydal pred dvomi rokmi už v druhom vydaní.

Hames považuje Šulíka za jedného z najvýraznejších režisérov, ktorí v postkomunistickom období pôsobili v Českej alebo Slovenskej republike. „Oba jeho prvé filmy, NehaVšetko čo mám rád (1993), súvisia s poslednými rokmi komunistického režimu a so skutočnou a imaginárnou skúsenosťou s novou a neznámou spoločenskou a politickou realitou,“ píše v svojej štúdii.

Film vznikal v novej spoločenskej situácii krátko po Nežnej revolúcii v novembri 1989, čo sa odrazilo na nakrúcaní aj v spôsobe rozprávania. Podľa dramaturgičky filmu Zuzany Gindl-Tatárovej išlo o modernú výpoveď o Slovensku. V bonusovom filme O nehe hovorí, že „mnohí režiséri na začiatku 90. rokov zobrali do rúk fangľu a aj tí najväčší si štrnganie kľúčmi vpašovávali do svojich filmov. Martin taký nikdy nebol a ani nikdy nebude, ako ukázala jeho doterajšia filmografia. Pritom urobil niečo, čo bolo oveľa presvedčivejším, hlbším a filozofickejším odrazom predchádzajúcich rokov i toho, kam sa uberáme, než tí, ktorí tú fangľu zdvihli.“

Britské vydavateľstvo Second Run, ktoré sa dlhodobo špecializuje na vydávanie významných a oceňovaných filmov z celého sveta, vydalo film Neha na blu-ray nosiči ako šiesty slovenský film licencovaný Slovenským filmovým ústavom. V minulosti vydalo na zahraničný trh aj DVD nosiče s filmami Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. Film Panna zázračnica (1966) v réžii Štefana Uhra bol vydaný aj na blu-ray nosiči.

Na zahraničný trh sa nosič s Nehou dostal 10. augusta a stretol sa s pozitívnym prijatím. Napríklad Britský filmový inštitút (BFI) ho dáva do pozornosti ako „formálne a štrukturálne dôsledný ´štrajkujúci´ debut (…), ktorý vznikol bezprostredne po páde Slovenskej socialistickej republiky a mapuje ničivé dôsledky režimu na osobné vzťahy v období normalizácie.“ Opisuje ho ako psychosexuálnu drámu podobnú raným filmom Romana Polanského. Na kvalitu filmu i technickú stránku nosiča upozorňuje viacero zahraničných médií, venujúcich sa kinematografii a „domácemu videu“.

Viac informácií o vydaní blu-ray nosiča Neha:
http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/Second-Run-Neha.html

Viac informácií o blu ray nosiči Neha (Tenderness) vo vydavateľstve Second Run:
https://www.secondrundvd.com/release_tenderness.html

Blu-ray nosič Neha (Tenderness) si je možné zakúpiť aj na www.klapka.sk:
http://www.klapka.sk/blu-ray/blu-ray-tenderness-neha

Viac informácií o filme Neha:
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000150-Neha-hrany-film/

Zdroj: SFÚ

Jazz má svoju cenu: Hlasovanie o Cenu verejnosti ankety ESPRIT je spustené!

$
0
0

Už ôsmy rok majú priaznivci jazzovej hudby možnosť svojim hlasom rozhodnúť, kto získa Cenu verejnosti ankety ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album roka. Dvadsaťdva nominovaných albumov prináša jedinečný hudobný zážitok, kde si určite nájde to svoje každý priaznivec dnes už rozmanitého žánru jazzovej hudby. Vypočujte si hudobné ukážky a rozhodnite, kto si odnesie sošku Ceny verejnosti Esprit! 

Od 3. septembra je na stránkach  jazz.sk spustené hlasovanie pre fanúšikov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit. Hlasovanie potrvá do polnoci 17. septembra 2020. Hlasovať je možné za ľubovoľný počet nahrávok.

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Záštitu nad ôsmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal kontrabasista a skladateľ Petros Klampanis. Rodák z gréckeho Zakynthosu pôsobiaci na newyorskej jazzovej scéne sa teší vysokému uznaniu nie len na americkej, ale aj na globálnej jazzovej scéne.

Slávnostný večer s vyhlásením výsledkov a odovzdaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. septembra 2020. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla Aréna široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení:

  • Nikola Bankov Band
  • Five Gentlemen & Miloš Stančík
  • Ľuboš Šrámek & his Nanosymphony

Podujatím bude sprevádzať moderátor Peter Šarkan Novák. Priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavni partneri podujatia sú UniCredit, FPU, Crowdberry. Sošky ocenení pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá oslavuje slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interpretom tohto žánru na Slovensku.

Profily albumov s hlasovaním: www.jazz.sk/esprit/2019
Web International Jazz Day: www.jazzday.com

Zdroj: TS

7krát3 vypouští live ukázku ze křtu své desky I.

$
0
0

Po dvou vyprodaných koncertech na střeše Domu Radost se Štěpán Hebík aka 7krát3 rozhodl z nich zveřejnit live záznam jednoho tracku Roky pro všechny, kteří se na Žižkov nedostali a chtěli nasát jejich energii. Užít si ho můžete na YouTube kanálu labelu BiggBoss. 

Štěpán Hebík aka 7krát3 si na křest svého debutového alba s příznačným názvem I, které vyšlo 21. ledna 2020, musel dlouho počkat. Čekání se ale rozhodně vyplatilo. „Po několika dnech, co jsme termín zveřejnili, se koncert vyprodal. Přidali jsme tedy ještě druhý termín, který se vyprodal taky.“ Album pokřtil rapper Orion, který hostoval i v jednom ze singlů Boh dal love.

Neopakovatelnou atmosféru koncertům, které se konaly 28. a 29. července, dodalo jejich místo konání. Dům Radost na Žižkově, který dlouhá léta chátral, od roku 2018 díky Vítězslavovi Valovi kulturně ožívá, a především jeho střecha, která nabízí ničím nerušený výhled nejen na Žižkov a Vítkov, ale i Pražský hrad a okolí. Západ slunce připravil během vystoupení až kýčovitý pohled na celou Prahu.

Pro 7krát3 byly koncerty výjimečnou událostí ještě z jednoho důvodu. „Šlo vlastně o první regulérní koncert s mojí novou kapelou a hned se dvakrát vyprodal, což je pro mě skoro neuvěřitelný.“ Kapela vystoupila v obsazení: 7krát3, Tomáš Konůpka, Igor Ochepovsky a Petr Bidlo. Ve stejném složení a se stejným setem kapela vystoupí na Metronom festival, který proběhne 17. 9. Další novinky připravuje až na velký koncert v Lucerna music baru 22. 10. Vstupenky na něj bude možné sehnat již od neděle 13. 9.

Koncertový live záznam tracku Roky je k dispozici na YouTube kanálu labelu BiggBoss.

Na albu I najdete 6 songů, z nichž každý je tematicky i hudebně úplně jiný a dokáže cloumat různými emocemi. „Jedna věc může působit nadrbaně, jiná zase dokáže vrátit do dětství, další chvilku vede po duchovní cestě, a nebo naopak svede k vyzrálým ženám,“ přibližuje 7krát3.

Na desce se podílelo i několik významných osobností. Vedle Jiřího Korna, který s ním nazpíval singl Tygrovanej sprej a vystupuje i ve videoklipu v režii Benjamina Buttlera, zazní také celá sestava PSH a instrumentalisté Adam Koller, Igor Ochepovsky, Michael Říha, Petr Bidlo nebo Matěj Havlíček. Na desce najdete i další úspěšné singly jako Promiň nebo Boh dal love.

Zdroj: TS

Iný – Snový príbeh o celkom inom dni a osobitosti každého z nás.

$
0
0

Aké máš vlasy? Športuješ, alebo hráš divadlo? Jedno aj druhé, a navyše vynikáš v matematike? Alebo v niečom celkom inom? A plnená paprika? Chutí ti? Každý je iný. A každý sa občas cíti ako škaredé káčatko. Čo ak by ale všetci boli rovnakí? Vyzerali by rovnako, správali sa rovnako, mysleli by si to isté a cítili by to isté? Ideál? Koniec závisti, hádkam a nedorozumeniam, alebo pravý opak?

Predstavte si, že presne to sa stalo hrdinovi nášho príbehu. Vošiel do triedy a tam, kde zvyčajne sedí Hanka, Julka a Dominik, sedel on. A učiteľ bol tiež on. Výtvarná inscenácia o dni, kedy bolo všetko inak, čiže úplne rovnako, hovorí o odvahe byť sám sebou a akceptovaní odlišnosti iných. Čo spraviť, aby iní boli opäť iní a svet bohatý a pestrý? A aby spolužiačka Julka, ktorá je iná než iné spolužiačky, bola opäť Julkou? Hravý a filozofujúci text napísal špeciálne na objednávku BBD známy poľský dramatik Jarosław Murawski.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Aktuálny program na http://www.babkovedivadlo.sk/

Text: Jarosław Murawski
Hudba: Kamil Pater
Dramaturgia: Peter Galdík
Scéna, bábky, kostýmy: Michał Dracz
Hudba: Kamil Pater
Réžia: Lena Frankiewicz, Tomasz Maśląkowski
Hrajú: Anna Čonková, Miriam Kalinková, Ľubomír Piktor, René Sorád a.h.
Vek: od 6 rokov
Trvanie: 50 min. 

Zdroj: TS

Konvergencie 2020 budú najmä online: 21. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby bude komornejší než kedykoľvek predtým.

$
0
0

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa po prvýkrát predstaví divákom nielen osobne v Bratislave, ale aj formou online prenosov od stredy 16. 9. do nedele 20.9.2020. Opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravia, ktoré boli oficiálne oznámené v sobotu 12.9.2020 večer a vstúpili do platnosti 14.9.2020 ráno totiž radikálne obmedzili možnosť osobnej účasti návštevníkov na koncertoch na maximálne 50 ľudí v interiéri.

Konvergencie svoj 21. ročník pripravovali s ohľadom na pandemickú situáciu a súčasťou všetkých podujatí je dôsledné dodržiavanie organizačných a hygienických opatrení. Nová situácia si však vyžiadala ďalšiu okamžitú reakciu a preto sa festival okrem sál, kde privíta len povolené množstvo návštevníkov, presúva aj do online priestoru.

„Opatrenia, ktoré pripravil RÚVZ sú pre všetkých organizátorov kultúrnych podujatí šokujúce – nielen tým, že prichádzajú len dva dni pred naším festivalom, ale aj vzhľadom na nekoncepčnosť a protichodnosť s inými platnými nariadeniami. V sále pre 523 ľudí sme v zmysle pôvodných nariadení plánovali organizátori festivalu obsadiť maximálne 50% kapacitu. Žiaľ ani toto nebude možné. V žiadnom prípade sme festival nechceli zrušiť a preto sme sa rozhodli formou online streamov ponúknuť umenie čo najširšiemu publiku – po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Je to krok, ktorý je technicky i finančne veľmi náročný, no v súčasnej situácii ho považujeme za nutný. Vnímame to zároveň ako podporu všetkých umelcov, dodávateľov a spolupracovníkov festivalu, pre ktorých je takéto podujatie súčasťou ich profesie a teda ja príjmov. Veríme, že naši fanúšikovia nám ostanú verní aj na diaľku.“ uviedol Jozef Lupták, riaditeľ festivalu.

Predpredaj vstupeniek do koncertných sál je nateraz pozastavený. Zakúpiť si však stále môžete virtuálnu vstupenku, ktorou podporíte festival. Všetky streamované koncerty bude možné pozrieť online až do 23.9.2020.

___

Konvergencie, ktoré v v časoch karantény patrili medzi najaktívnejšie podujatia v online priestore, pripravili na 21. ročník festivalu viacero originálnych dramaturgií, v ktorých sa hlásia k výroku Mariána Vargu o hudbe, ktorá nepozná hranice, ale pripomínajú si tiež hudobné tradície Bratislavy. Do prvej skupiny patria úvodný i záverečný koncert festivalu, ako aj nové úpravy piesní Mariána Vargu od Vladislava Šarišského, ktoré zaspieva Sisa Fehér. Raritným bude tiež uvedenie Vargových detských skladieb klaviristom Ivanom Šillerom. Legendárny album súboru Collegium musicum inšpiroval názov a smerovanie Konvergencií, na ktorých bol Marián Varga častým hosťom.

Na otváracom koncerte v Slovenskom rozhlase zaznejú sety elektronickej hudby PjonihoStroona spolu so slovenskými premiérami diel Giovanniho Sollimu, Iannisa Xenakisa a svetoznámeho violistu Vladimira Mendelssohna – ten mal byť aj hosťom festivalu, ale v dôsledku cestovných obmedzení na Slovensko nebude môcť docestovať a na koncertoch ho nahradí náš vynikajúci domáci violista Martin Ruman.

Záverečný koncert bude zase patriť Baladám dvojice Robert PospišMartin Sillay, projektu 10 Simple Melodies, na ktorom klarinetista Branislav Dugovič spolupracoval so známym producentom Eddiem Stevensom a pravdepodobne posledný festivalový večer v priestoroch Design Factory, ktoré boli dlhé roky základňou Konvergencií, uzatvorí židovská hudba z CD Tehillim všestranného hudobníka a skladateľa Michala Paľka a jeho kapely Mojše Band.

Ťažiskom Konvergencií je tradične komorná hudba, tentokrát sa možno tešiť na diela jubilujúceho Romana Bergera (1930), Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa a Ludwiga van Beethovena v interpretácii vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, violončelistu Jozefa Luptáka a klaviristky Nory Škutovej. Výročiu Beethovenovho narodenia bol venovaný aj predkoncert festivalu 9. septembra v Rakúskom kultúrnom fóre, na ktorom sa stretli herec Robert Roth a klavirista Miki Skuta pri čítaní zo skladateľovej korešpondencie.

Na Konvergenciách dostávajú pravidelne priestor diela umelcov spätých s dejinami mesta. V rámci Bratislavskej noci komornej hudby tak zaznejú klavírne kvintetá Johanna Nepomuka Hummela a Alexandra Albrechta, v ktorých sa predstavia klaviristky Jordana PalovičováAlena Hučková.

V rámci tohto koncertu budú na festivale účinkovať aj legendy slovenského interpretačného umenia, klavirista Marian Lapšanský a violončelista Jozef Podhoranský.

Štatút medzinárodného festivalu sa Konvergencie snažia udržať aj v súčasnej komplikovanej situácii. V piatok 11. septembra odvysielali v priamom prenose mimoriadny medzinárodný a tehnologicky progresívny koncert Portland-Londýn-Bratislava, na ktorom účinkovali traja umelci naživo z troch krajín sveta. Koncert je dostupný na pozretie TU  Zároveň na festivale vystúpi na podujatí poľsko-francúzske Duo del Gesù, maďarsko-nemecká huslistka Susanne Schäffer.

Ďalej je pripravený koncert pre deti s Toddler PunkAkadémia komornej hudby účastníkov letných medzinárodných interpretačných kurzov Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra.

Organizátori taktiež pripravili majstrovský  kurz pre študentov, ktorí sa chcú zdokonaliť v interpretačnej hre s členmi  Duo del Gesù, ktorý sa bude konať 21.9. 2020 na Konzervatóriu v Bratislave.

Viac informácii o podujatí nájdete na FB evente: Konvergencie 2020 a na www.konvergencie.sk
Online vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal: http://bit.ly/listkyKonvergencieOnline

Zdroj: TS

Pilot velí Běž! Klip na jeden záber je predzvesťou debutového albumu.

$
0
0

Nabitý pop a svieža energia – to je nový objav českej popovej scény, talentovaná česká skupina Pilot. Potvrdzuje to jej nový singel BĚŽ. Úderný song, ktorým štvorčlenná partia nadväzuje na predchádzajúce počiny Za sebou, SÁM. a Éterická, sprevádza ambiciózny videoklip v réžii Vojtěcha Kunca natočený na jeden záber a je predzvesťou očakávaného debutového albumu plánovaného na budúci rok. Naživo svoju singlovú novinku Piloti prvýkrát predstavia 21. októbra v pražskom klube Varšava.

„Běž je o tom, že ani tak veľmi nezáleží na tom, čo práve robíš, hlavné je, že niečo robíš. Každý malý krok ťa posúva dopredu, i keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať,“ vysvetľuje frontman kapely Daniel Hrdlička ideu piesne, na ktorej Piloti spolupracovali s ostrieľaným „songwriterom“ Jendom Vávrom (Jananas, Za100let) a žiadaným producentom Marcellom (Lenny, Paulie Garant, Adam Mišík). Tému piesne  kapela bystro a vtipne akcentuje vo videoklipe, ktorý sa nakrúcal v auguste na atletickej dráhe štadióna Děkanka. Frontman v ňom stihne v sprievode členov kapely dať výpoveď arogantnému nadriadenému, utiecť od oltára, zažiť nevšedný fiktívny „trip“ pred zeleným plátnom či zatancovať si s mažoretkami.

„Kto z nás si niekedy v práci nepredstavoval, aké by to asi bolo, keby zmietol všetko zo stola, preskočil ho a bežal niekam do neznáma. Všetky fotky, ktoré sa premietajú na green screene, sú naše vlastné z ciest po svete. Utekanie zo svadieb a tanec s baletkami je zase denný chlieb nášho basáka Michala,“ objasňuje Hrdlička, nakoľko sú jednotlivé obrazy založené na reálnych situáciách a osobných skúsenostiach členov nádejnej skupiny.

Ako je z klipu zrejmé, nakrúcanie rozhodne nebola žiadna „brnkačka“. Námet a scenár dávali Piloti dohromady spoločne po skúškach a do finálnej podoby všetko dotiahli s režisérom Vojtěchom Kuncom, ktorý je podpísaný i pod predchádzajúcim klipom Za sebou. Samotným prípravám kapela podľa svojich slov venovala zhruba dva mesiace. „Najšialenejší bol posledný týždeň pred natáčaním, pretože sme zháňali a prepravovali všetky rekvizity a komunikovali s komparzistami – oboch je v klipe požehnane. Len kvôli prvej scéne v kancelárii sme museli naťahať množstvo nábytku a postaviť falošnú stenu. Polovica kapely strávila štyri dni v kapelnej dodávke a prevážala kancelárske zariadenie a potreby, natáčaciu a osvetľovaciu techniku a množstvo ďalších vecí. Druhá polovica kapely jazdila po obchodoch, zháňala kostýmy a menšie rekvizity a kontaktovala všetkých kamarátov, ktorí nám robili komparz. Na pľaci nás vo finále bolo asi 100, takže zorganizovať to všetko bol fakt masaker,“ dodáva Hrdlička. Členovia štábu i kapely sa museli v deň D popasovať s meniacou sa predpoveďou počasia, futbalovým zápasom okresnej ligy hneď vedľa atletickej dráhy priamo počas ostrého natáčania či so skutočnosťou, že kvôli svetlu sa musela aspoň jedna perfektná scéna stihnúť iba za hodinu a pol. Napriek tomu všetkému, však nakrúcanie dopadlo výborne.

Kapela Pilot, ktorá hrá v zložení Daniel Hrdlička (spev, gitara), Adam Císařovský (elektrická gitara), Michal Kertész (basgitara) a Matěj Sirotek (bicie), sa dala dohromady už na strednej škole a vzápätí sa z nej stal výrazný objav českej študentskej hudobnej scény. Počas svojej doterajšej kariéry už si Piloti stihli vyskúšať hlavné pódiá festivalov Majáles či Sázavafest a predskakovať takým ťažkým váham domácej popmusic ako Lucie alebo Chinaski. Štvorica aktuálne pracuje na svojom debutovom albume. Očakávaná novinka je v pláne na budúci rok a mená spolupracovníkov, medzi ktorými nechýbajú Marcell, Lukáš Chromek, Tomáš Konůpka (Mydy Rabycad, 7krát3), Nero Scratch (Mydy Rabycad) alebo Ondřej Žatkuliak (Rooftop Studio), naznačujú, že sa dvíha svieži čerstvý vietor, ktorý má ambície značne rozvíriť českú popovú scénu.

Zdroj: TS

Poprední slovenskí diabetológovia sú príkladom všetkým diabetikom.

$
0
0

Cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa dnes začali v Žiline, sa zúčastnil aj nesúťažný tím DiaPozitívcov. Viac ako 100-členný tím zložený zo slovenských diabetológov, predstaviteľov pacientskych organizácií i samotných diabetikov si mimo súťaže prešli oficiálnu trať časovky dlhú 7,1 km. Chceli tak manifestovať dôležitosť pohybu pri prevencii a liečbe diabetu a motivovať diabetikov k pravidelnému športovaniu. Inšpiráciou im je profesionálny cyklistický tím zložený výlučne z diabetikov – Team Novo Nordisk, ktorý sa pretekov Okolo Slovenska zúčastní po druhýkrát.

Lídrami tímu Diapozitívcov sú lekári predstavujúci slovenskú diabetologickú špičku: MUDr. Jaroslav Fábry ,  Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD. , MUDr. Ľubomír Barák, CSc. a ďalší. „Pohybová aktivita je súčasťou komplexnej liečby diabetu. Vzhľadom na alarmujúce čísla rozmáhajúcej sa nadváhy a obezity je takmer nutnosťou viesť diabetikov k pohybovej aktivite a, myslím si, že aj lekári majú ísť príkladom,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry, hlavný odborník MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.

„V rámci všeobecnej stratégie liečby cukrovky 2. typu je fyzická aktivita spolu s diétnymi opatreniami dôležitou vstupnou liečbou a aj neskôr významnou súčasťou liečby spolu s farmakologickou liečbou. Pri cukrovke 1. typu závisí efekt fyzickej aktivity na dostatočnej edukácii pacientov a  schopnosti prispôsobiť celý liečebný režim fyzickej aktivite,“ tvrdí Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD., podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Medzi odporúčané športové aktivity patria rýchlejšia chôdza, beh, cyklistika, plávanie, tanec, tenis, lyžovanie, turistika  a. i. „Ideálne je, ak sa športu venujeme denne, zhruba v trvaní 45 až 60 minút, ale úplným minimom je aspoň 60 minút každý druhý deň. Máme na mysli šport, ktorý zvýši náš pulz zhruba niekde medzi 100 – 140 úderov za minútu, samozrejme, závisí to od veku. Ide o hodnotu, pri ktorej sa už mierne zadýchame, niekedy zvykneme hovoriť, že námaha, pri ktorej si už nedokážeme pospevovať, ale ešte dokážeme plynule hovoriť,“ tvrdí Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej asociácie.

Pohyb zvyšuje nielen fyzickú zdatnosť, ale v neposlednom rade má pozitívny psychologický účinok vo forme relaxácie a pocitu spokojnosti, ktoré sú tiež dôležitým prvkom v liečebnom procese pacientov. V prípade športových aktivít, ktoré sú náročnejšie a spôsobujú pre organizmus strednú až veľkú záťaž na spotrebu energie, je dôležitá komunikácia a súčinnosť pacienta s lekárom. „V takomto prípade sa vypracováva individuálny plán, ktorý zabezpečuje vyváženie hladín cukru krvi, hlavne so zameraním prevencie vzniku hypoglykémie,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry.

Mgr. Janka Pavlusíková, členka základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska – DIAZIL Žilina hovorí, že vzťah diabetikov, ktorých v organizácii združujú, k športu a pohybu je individuálny. „Myslím si, že veľkú úlohu na výber voľnočasových aktivít, špeciálne u detských diabetikov, zohráva rodinné prostredie. Veľkým medzníkom sú u detí letné rekondično-edukačné tábory a podujatia, v rámci ktorých samé na sebe vidia, ako šport výrazne ovplyvní hodnotu ich glykémie. Sami vidíme, že tento zážitok u nich zanecháva silný dojem a u niektorých je dokonca štartovacou čiarou k trvalému vzťahu k športu,“ dodáva Pavlusíková.

Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, MPH, špecializovaný nutričný terapeut a profesionálny edukátor, štatutár OZ KlauDIA, ktoré poskytuje odbornú pomoc zdravotne znevýhodneným, medzi nimi aj diabetikom, tvrdí: „Diabetes nie je choroba zákazov, ale ochorenie, ktoré celoživotne určuje nekompromisné podmienky a ten, kto ich rešpektuje, rozvážne predchádza vzniku komplikácií. Nevzdávajte sa svojich snov, koníčkov ani záľub – dôkazom toho sú naši kamaráti, ktorí excelentne s pokorou zvládajú diabetes už 58 rokov bez výrazných komplikácií. Pozitívny postoj a aktívny prístup k životu má vždy liečebný efekt.“

Diapozitívna energia na kolesách

Cyklojazda Diapozitívna energia na kolesách, ktorá je nesúťažným sprievodným programom pretekov Okolo Slovenska, prebehla dnes o 14.00 h po originálnej trase časovky v dĺžke 7,1 km, na ktorej si po Diapozitívcoch zmerali sily aj profesionálni jazdci. Cyklojazdu okrem najznámejších slovenských diabetológov a zástupcov pacientskych organizácií podporili aj známe osobnosti, napr.  diabetička herečka Zuzana Haasová alebo Jana Hagendorfová, slovenská aktívna športovkyňa, ktorá sa zúčastnila expedície na severný pól na bicykli. Hlavné motto Diapozitívcov je inšpirované tímom profesionálnych cyklistov-diabetikov z Teamu Novo Nordisk: „Sme DiaPozitívci. Dokážeme všetko, keď máme diabetes pod kontrolou.“ Návštevníci akcie mali na mieste možnosť dať si zmerať glykémiu – túto aktivitu zabezpečili Úrad verejného zdravotníctva v Žiline, občianske združenie KlauDia z Nitry a DIAZIL zo Žiliny. K dispozícii pre návštevníkov akcie boli aj konzultácie stravovacích návykov s nutričným poradcom, ako aj konzultácie zdravotného stavu s diabetológom.

„Aktivita, ktorú v minulom roku spustila účasť cyklistického tímu Novo Nordisk zloženého z aktívnych pretekárov s diabetom na pretekoch Okolo Slovenska, vzbudila u mňa aj viacerých kolegov oprávnenú pozornosť. Zúčastniť sa cyklojazdy Diapozitívna energia na kolesách mi pripadalo ako samozrejmosť, keďže celý svoj profesionálny život som zasvätil starostlivosti o deti a mladých dospelých s diabetom. Snažím sa všetkých svojich pacientov pritiahnuť k športu,“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák , CSc., hlavný odborník MZ SR pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy a predseda občianskeho združenia DIADOR.

„Svojou aktívnou účasťou chcem povzbudiť všetkých diabetikov na Slovensku – nebojme sa rozhýbať, pohyb nám môže len a len pomôcť. Podujatie nám všetkým ukazuje, že aj diabetici môžu na vrcholovej úrovni športovať. Poďme, hýbme sa, my to dokážeme,“ povzbudzuje diabetikov Ing. Jozef  Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska, najväčšej pacientskej organizácie na Slovensku.

Tím Novo Nordisk – inšpiratívni diabetici

Tím Novo Nordisk je súťažným tímom pretekov Okolo Slovenska a jeho špecifikum spočíva v tom, že je prvým tímom na svete zloženým výlučne z profesionálnych cyklistov – diabetikov. Poslaním cyklistického tímu Novo Nordisk je inšpirovať a povzbudiť každého, kto má diabetes. „Naším cieľom je podať čo najlepší športový výkon. Je to len druhýkrát, čo súťažíme na Slovensku. Tešili sme sa, že sa sem vrátime a môžeme opäť všetkým ukázať, aké výkony dokážu diabetici podávať,“ povedal pretekár David Lozano zo Španielska. “Tento rok sú všetky jednotlivé preteky skutočne dôležité, dalo by sa povedať, že kvôli Covidu-19 a krátkej sezóne viac ako zvyčajne. Musíme preto podať každý deň 100 % výkon,“ dodal Lozano.

Rovnako jeho tímový kolega Sam Brand z Veľkej Británie nepovažuje diabetes za niečo, čo by zmenšovalo jeho túžbu po víťazstve: “Každý z nás v tíme Novo Nordisk vždy súťaží tak, aby vyhral. Byť jazdcom prvého svetového profesionálneho cyklistického tímu, v ktorom sú iba diabetici, je skvelá príležitosť, ako ukázať svetu, že aj diabetici vedia podávať vynikajúce športové výkony.”

O ochorení diabetes

Diabetes patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie. Nárast počtu ľudí s diabetom súvisí najmä s nezdravým životným štýlom. Ak bude trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom, čo znamená, že v priemere u nás  pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne.

Diabetes 1. typu sa obyčajne vyskytuje u mladých ľudí a u detí.  Do určitej miery je náchylnosť na vznik diabetu 1. typu zdedená, vznik ochorenia nemôže človek nijako ovplyvniť. Diabetes 2. typu je však niečo úplne iné – vyskytuje sa najmä u dospelých ľudí vyššieho veku, stále častejšie sa ale diagnostikuje už aj u mladých ľudí. Rizikové faktory napomáhajúce vzniku a rozvoju diabetu 2. typu sú spojené s nesprávnym životným štýlom – najmä s obezitou, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu a nevhodným stravovaní. 

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť Novo Nordisk. Partnermi podujatia sú pacientske  organizácie KlauDia, Diador, Zväz diabetikov Slovenska, odborné lekárske spoločnosti Slovenská diabetologická spoločnosťSlovenská diabetologická asociácia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline a Mesto Žilina. Materiál na meranie glykémie na podujatí zabezpečila spoločnosť Abbott.

Zdroj: TS


Skončil sa 15. ročník Cinematiku. Hlavné festivalové ceny získali filmy Dlhaňa a Zlatá zem.

$
0
0

Pätnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany sa niesol v znamení výnimočných filmových zážitkov. Mnohé z 87 snímok, ktoré počas uplynulých šiestich dní diváci na festivale mohli vidieť, boli premietané v slovenskej či dokonca vo svetovej premiére. Súčasťou Cinematiku bolo aj udeľovanie viacerých festivalových cien, o ktorých rozhodovala odborná porota aj samotní diváci.

Hlavou cenou festivalu Cinematik je cena pre najlepší európsky film roka a o jej udelení v sekcii Meeting Point Europe pod záštitou FIPRESCI rozhoduje medzinárodná porota zložená z filmových kritikov a kritičiek. Z deviatky výnimočných snímok v hlavnej súťažnej sekcii sa napokon víťazom stala Dlhaňa (Dylda), druhý celovečerný film ruského režiséra Kantemira Balagova. Odohráva v zúboženom povojnovom Leningrade, kde sa dve kamarátky, Ija (Viktorija Mirošničenko) a Máša (Vasilisa Perelygina), pokúšajú o nový začiatok. Všadeprítomný, stále čerstvý pach smrti a ľudského utrpenia im však cestu za šťastím vôbec neuľahčuje. Okrem ceny Meeting Point Europe zo Cinematiku má Dlhaňa na konte napríklad aj ocenenie za najlepšiu réžiu či cenu kritikov zo sekcie Un Certain Regard festivalu v Cannes.

Porota súťažnej sekcie Cinematik.doc, ktorá je určená novým filmom domácich dokumentaristov, udelila v rámci 15. ročníka Cinematiku Cenu Literárneho fondu filmu Zlatá zem (réžia Dominik Jursa), a to „za priamočiare a motivujúce filmové zachytenie prebúdzajúceho sa občianskeho aktivizmu, rôznych príkladov osobnej angažovanosti v prospech životného prostredia i v mene transparentnej správy veci verejných“.

Aj Cenu primátora mesta Piešťany získal dokument. Film Raj na zemi, ktorý režisér Jaroslav Vojtek venoval fotoreportérovi Andrejovi Bánovi, porota ocenila ako „citlivý portrét fotografa, burcujúceho svedka bezprávia a bezmocnosti druhých v krízových oblastiach sveta, ktorý je empatickým zahĺbením sa do jedného životného osudu, citlivo odkrývajúcim komplikované prelínanie osobného a profesijného v ňom“.

Dôležitou súčasťou každoročnej programovej skladby Cinematik je aj ocenenie Rešpekt, ktoré organizátori festivalu udeľujú výnimočným filmovým tvorcom za ich mimoriadny prínos kinematografii. Počas 15. ročníka bol takto ocenený jeden z najvýraznejších poľských režisérov dneška Wojciech Smarzowski. V rámci tejto pocty Cinematik tiež premietol bohatú retrospektívu titulov zo Smarzowského filmografie vrátane snímok Klér, Volyň či Ružena.  

Cenu divákov návštevníci Cinematiku v hlasovaní udelili snímke Králi videa, v ktorej režisér Lukáš Bulava diváka prenáša späť v čase do doby, keď našim filmovým zážitkom kraľovali pirátske kópie videokaziet s rýchlodabingom premietané na domácich videoprojekciách. Unikátne spomienky niekdajších pirátov, dabérov či distribútorov z čierneho trhu vyvolávajú úsmevy, obdiv k ich odhodlaniu aj nefalšovanú nostalgiu. 

Pätnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v utorok 15. septembra symbolicky ukončilo premietanie francúzskej komédie Na palubu! (À l’abordage), ktorá bola uvedená v slovenskej premiére.

Zdroj: Cinematik

Festival Aróma navštívila legenda slovenskej gastronómie Vojto Artz, zástupcovia spoločnosti Heineken Slovensko, zakladatelia úspešných reštaurácií a spoločností, či hokejisti.

$
0
0

Gastronomický festival Aróma sa uskutočnil 11. – 12. septembra 2020 pri Dome armády v Trenčíne, pričom ponúkol návštevníkom viac než 20 predajcov zaujímavých produktov, občerstvenia a bohatý program. Čerstvá káva, výberová čokoláda a kakao, remeselné pivá, kvalitné víno, koreniny a bylinky, konopné produkty a netradičný street food, to všetko bol Festival vôní, chutí a zážitkov.

Silné meno slovenskej gastronómie, Vojto Artz, predstavil svoju Big Pan Show a pripravil pochúťku paella mista s plodmi mora. Klasické jedlá na moderný spôsob pripravil Michal Škorec, pričom mu asistovali hokejisti z HK Dukla Trenčín a príbeh bratislavských reštaurácií Brasserie La Marine a THeMA prerozprával ich majiteľ Ján Vlčko. Diskusie o podnikaní v gastronómii na Slovensku sa zúčastnil aj Michal Chudík – riaditeľ pre HoReCa segment z Heineken Slovensko, návštevníci mohli počuť aj príbeh kakaa a dozvedieť sa viac o spoločensky zodpovednom podnikaní.

Na festivale nechýbali hudobné vystúpenia, predstavenie pre deti či detský kútik.

Situácia v trenčianskom regióne skrz korona krízu nevyzerala do konca augusta priaznivo, no nakoniec sa dočasné opatrenia zrušili a tie nové minuli Arómu len o pár dní. „Stovky hodín príprav festivalu našťastie neboli márne, hoci obavy zo zrušenia podujatia sme mali všetci,“ zhodujú sa organizátori festivalu Anton Šepták a Lucia Šimková. „Tento rok nás neovplyvnila len korona. Znovu sa nám ako najdôležitejšie pri príprave podujatia ukázali zodpovednosť a spoľahlivosť ľudí, držanie sľubov a dôslednosť pri plánovaní.“

Organizátori ďakujú všetkým zúčastneným – návštevníkom, predajcom, dodávateľom, účinkujúcim v programe, mediálnym partnerom a každému, kto sa na prípravách festivalu podieľal.

www.aromafestival.sk www.facebook.com/festival.AROMA www.instagram.com/aroma.festival/

Katarína Knechtová predstavuje duet s Adamom Ďuricom „Takí sme“, sexi klip nakrúcala na zámku!

$
0
0

Chytľavá hudba, skvelý text a sexi klip! Taká je novinka od speváčky Kataríny Knechtovej s názvom „Takí sme“, do ktorej si pozvala speváka Adama Ďuricu. Klip sa nakrúcal na zámku Šimák Pezinok pod režisérskou taktovkou Jakuba Gulyása. Pieseň nájdu fanúšikovia na novom albume SVETY, ktorý vyjde už v októbri. Pozrite si novinku „Takí sme“, v ktorej je Katka krajšia ako kedykoľvek predtým!

Speváčka, skladateľka, textárka, klaviristka a gitaristka Katka Knechtová predstavuje novú skladbu „Takí sme“. Autorom hudby je samotná speváčka, text má na konte Silvia Kaščáková.

„Musím sa priznať, že táto skladba vznikala nejakú chvíľu. Vedela som, že chcem mať na albume duet. Takže som sa snažila to vyskladať hudobne aj textovo tak, aby hlasy zneli krásne, dopĺňali sa, a aby pieseň mala tu správnu myšlienku a samozrejme nejakú dynamiku. A v neposlednom rade asi to najdôležitejšie, aby mala emóciu,“ vysvetľuje Katka Knechtová.

Na nahrávke sa podieľalo viacero špičkových muzikantov, ktorých Katka Knechtová precízne vyberala. V štúdiu Klakson nahrali živé nástroje bubeník Dano Šoltís, basgitarista Rasto Uhrík, gitarista Brano Kociov a klavirista Adam Kuruc. Produkcie sa ujal Randy Gnepa v jeho Basem3nt Studio. Spevák Adam Ďurica bol jasnou voľbou.

„Vedela som, že chcem pekný mužský hlas, dobrého muzikanta a zároveň niekoho, koho poznám a koho si vážim. Počas nahrávania skladby, teda pri štúdiovej práci sme sa s Adamom nestretli, ja som pracovala v prešovskom štúdiu a Adam zase v Bratislave. Keďže bol kvôli covidu obmedzený pohyb aj možnosti stretávať sa všeobecne. Ale v tejto digitálnej dobe nie je nič výnimočné, že muzikanti komunikujú takýmto spôsobom,“ prezradila Katka.

K skladbe vznikol klip, v ktorom je Katka sexi ako nikdy predtým. Režisér Jakub Gulyás ho nakrútil na krásnom Šimák Zámok Pezinok. 

„Kvôli aktuálnej kríze sme museli veľa lokácií vypustiť. Réžie sa ujal Jakub Gulyás, ktorého som oslovila, pretože milujem jeho “oko” a ako vidí veci. Scenár bol v podstate výsledkom našich debát a mojej predstavy o vizuále. Účinkujeme v ňom len my dvaja, Adam a ja. Adamov prístup bol profesionálny. Keďže sa mu pieseň páčila a rozhodol sa ísť do toho so všetkým, čo k tomu patri, robil všetko preto, aby som bola spokojná a aby naplnil moje predstavy. Spolupráca bola výborná, som mu vďačná,“ uzatvára sympatická Katka Knechtová.     

Novú skladbu „Takí sme“ nájdu fanúšikovia na novom albume s názvom SVETY, ktorý vyjde už na jeseň. Všetky informácie o Katke Knechtovej nájdete na www.katarinaknechtova.com a na  https://www.facebook.com/katarinaknechtovaofficial?fref=ts Nový klip si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=oTPIeT4_MBE

Zdroj: NK Factory

BEZ LADU A SKLADU OSLÁVIA 35 ROKOV KONCERTAMI V ČESKU A NA SLOVENSKU.

$
0
0

Kapela Bez Ladu a skladu vyráža na jesenné turné. Od 9. októbra do 4. decembra odohrá 19 koncertov prevažne v malých kluboch v 17 mestách v Česku a na Slovensku. V takmer dvojhodinovom koncerte zahrajú aj viaceré piesne, ktoré naposledy zazneli naživo aj pred vyše 25 rokmi ako Xmetov či Sociologický prieskum a pred koncertami bude projekcia ich vystúpenia na festivale Dotyky a spojenia v roku 1987.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Bez ladu a skladu vznikli v roku 1985. Už o rok neskôr odohrali koncert na pražskom Rockfeste 86 a odvtedy hrávali prevažne po českých alternatívnych kluboch a festivaloch. Pamätnými koncertami do roku 89 boli napríklad koncert na festivale v Lipnici 88 po prejave Václava Havla či slovenské festivaly Čertovo kolo 87 a 88 (akási predzvesť multimediálnych festivalov, ktoré začali vznikať v deväťdesiatych rokoch). Do roku 1989 mala skupina viacero problémov s oficiálnou mocou, po nežnej revolúcii začala vydávať CD a hrávať okrem Československa aj v západnej Európe. Denník New York Times ich v roku 2009 zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“.

Lístky si môžete kúpiť cez predajné kanály jednotlivých klubov.

Bez ladu a skladu
9. október Hlohovec Piváreň Pod smrekom
15. október Žilina Stanica
16. október Trnava Malý Berlín
17. október Nitra Music a Cafe
23. október Brno Kabinet múz
24. október Praha Café v lese
6. november Mýtna Kultúrny dom
7. november Hruštín Kultúrny dom
12. november Modra Kinečko
13. november Bratislava Fuga
14. november Bratislava Fuga
15. november Bratislava Cez prah
19. november Prešov Stromoradie
20. november Košice Colloseum
21. november Banská Bystrica Záhrada
26. november Banská Štiavnica Art café
27. november Skalica Orlovňa
28. november Trenčín Hangár
4. december Brezno Bombura

Zdroj:  Pohoda Festival s. r. o.

Kino Lumière exkluzívne uvedie digitálne reštaurovaný film Bélu Tarra Satanské tango.

$
0
0

Kino Lumière pripravilo pre filmových divákov unikátnu projekciu. V sobotu 19. septembra uvedie monumentálne dielo maďarského režiséra Bélu Tarra Satanské tango (1994). Film bol vlani pri príležitosti svojho 25. výročia digitálne reštaurovaný a Filmotéka Kina Lumière ho premietne v cykle Carte blanche, do ktorého tentoraz vybral svoje obľúbené filmy estetik Peter Michalovič. Takmer osemhodinový film sa bude premietať s dvomi prestávkami od 11.00 hod., pri zabezpečení a dodržaní epidemiologických nariadení.

„Satanské tango Bélu Tarra je filmové dielo, ktoré ma okamžite zaujalo,“ hovorí o filme estetik Peter Michalovič. Cyklus Carte blanche mu je venovaný pri príležitosti 60. narodenín, ktoré oslávil v januári tohto roka, a kino ho v septembrovom termíne uvádza po jeho preložení z marca v dôsledku pandemickej situácie. „Zasiahlo ma predovšetkým nesporne originálnou autorovou estetikou a poetikou, natoľko osobitou, že každý, kto by sa ju pokúsil napodobniť alebo využiť, zákonite by skončil ako epigón či dokonca babrák. Tarr dokáže lepšie ako ktokoľvek iný komponovať obrazy pre veľké filmové plátno, vďaka čomu pôsobia monumentálne, a zároveň nie sú patetické. Inak povedané, ich tvorca má cit pre mieru, a preto nás dokáže nenápadne zaviesť do ríše vznešeného.“

Film sa odohráva v malej upadajúcej poľnohospodárskej osade, obývanej len hŕstkou ľudí. Celé dni trávia pitím alkoholu, táraním nezmyslov a čakaním na to, že ich niekto z ich zapadákova odvedie niekam, kde začnú nový život. Vyviesť do nového sveta ich má falošný prorok Irimiáš a jeho adlátus Petrina. Irimiáš v nich vzbudzuje veľké nádeje a tých, čo mu uveria, uvrhne ešte do väčšej biedy a dezilúzie. Film ukazuje príbeh materiálneho a duchovného úpadku jednej komunity, no možno ho chápať ako univerzálnu metaforu plazivých apokalýps, ktoré sa odohrávajú v rôznych miestach nášho sveta. Béla Tarr film nakrútil na základe rovnomenného románu Lászla Krasznahorkaia, Kino Lumière ho uvedie s lektorským úvodom Petra Michaloviča.

Okrem Satanského tanga sa v septembrovom cykle Carte blanche premietnu vo výbere Petra Michaloviča ešte tri filmy, a to western Richarda Brooksa Profesionáli (1966), dráma Spalovač mrtvol (1968) Juraja Herza a film Fitzcarraldo (1982) Wernera Herzoga. „Vybral som filmy, o ktorých som vedel, že sa k nim určite raz vrátim, avšak vedel som aj to, že ich chcem vidieť na filmovom plátne a nie na obrazovke televízora či počítača,“ povedal o svojom výbere Peter Michalovič. „Tieto pohyblivé obrazy sú totiž komponované pre veľké plátno a malá plocha obrazovky im uberá niečo dôležité, niečo, čo však napriek úprimnej snahe nedokážem priamo a hlavne jednoznačne pomenovať. Možno je to čosi ako analógia atmosféry, akési zvláštne fluidum či kvintesencia, čo prechádza pohyblivými obrazmi, hovoreným slovom, zvukmi, hudobnými tónmi a spája ich do celku, ktorý je vždy viac, než súčet jeho jednotlivých častí. Táto atmosféra je prítomná v každom zábere či obraze, od začiatku do konca je viditeľná a počuteľná, a preto ma ako diváka fascinuje. Ako estetikovi mi zase kladie húževnatý odpor, bráni sa každej interpretácii a zrejme preto mám neutíchajúcu potrebu vracať sa k týmto filmom a klásť im nové otázky.“

Filmy podľa výberu Petra Michaloviča v cykle Carte blanche, v ktorom osobnosti z oblasti filmového a kultúrneho života pri príležitosti výročí majú možnosť vybrať pre nich dôležité alebo zaujímavé filmy, uvedie Filmotéka Kina Lumière počas septembra. Cyklus v sobotu 19. septembra otvorí sedem a pol hodinový film Satanské tango, ktorý sa vzhľadom na svoju dĺžku bude premietať s raňajkami a dvoma prestávkami od 11.00 hod.

Priebeh projekcie filmu Satanské tango 19. septembra:
10:30 – raňajky v Lumièri (káva a croissant v cene lístka)
11:00 – 13:40 – začiatok predstavenia: lektorský úvod Peter Michalovič, kapitoly 1 – 3 (137´)
13:50 – 16:00 – kapitoly 4 – 6 (124´)
16:30 – 19:30 – kapitoly 7 – 12 (177´)

Viac informácií o projekcii filmu Satanské tango:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-394041

Sedmička bezpečnej a pohodlnej návštevy Kina Lumière (opatrenia):
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15757/informacia-12746

Viac informácií a program Kina Lumière:
http://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Digitalizáciu, modernizáciu, marketing a uvádzanie filmov v Kine Lumière finančne podporil     

Zdroj: SFÚ

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live