Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Multižánrový večer v továrně. Veřejný dům zahájí podzimní sezónu v MeetFactory.

$
0
0

Na jaře to s továrnou vypadalo všelijak, sestavovat podzimní program je vzhledem k okolnostem pro všechny čtyři dramaturgie MeetFactory pořád náročná práce. Přesto, že to bude napínavá sezóna, o to víc máme radost, že ji můžeme zahájit akcí Veřejný dům – večerem, kdy ukazujeme, co za umění v bývalé továrně na sklo vzniká. V úterý 22. 9. se – v rouškách a v řádných rozestupech – potkáme u kolejí.

Galerie, rezidenční program, divadlo, hudba. Čtyři dramaturgie, které dávají dech smíchovské továrně, v rámci vernisáží, artist talků, performancí, komentovaných prohlídek a hudebních vystoupení, ukáží, co je podle nich aktuální na daných uměleckých scénách.

Celým večerem budou provázet drag queen The House of Garbage, které celou akci zakončí performancí. Otevřené bude i druhé patro. Zájemci se tam mohou potkat třeba s hudebníkem
a výtvarníkem Vladimír 518, nebo navštívit fotografické studio.

Fascinace „neprobádanými“ místy v nových výstavách

Výstava Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones vychází ze studia fenoménu lidské fascinace překonávání fyzických a psychologických limitů prostřednictvím dobrodružství, objevitelství a extrémních sportů. Kurátorka Eva Riebová se rozhodla sledovat propojení této fascinace s uměleckou tvorbou a ukazuje různé konceptuální a formální přístupy k práci se Zemí a reflexí lidského pobytu na ní. Výstava propojuje výrazné české a zahraniční umělkyně a umělce. 

Jedním z nich je i Alexander Ponomarev, multimediální umělec, bývalý námořník a námořní inženýr, organizátor prvního „plovoucího“ Antarktického biennale (2017), který hned v úvodu večera vystoupí v rámci artist talku. Ponomarev bude mluvit o svých projektech a aktivitách v ledových mořích a na Antarktidě.

Umělci Jaroslav Kyša a Richard Loskot svou site-specific výstavou Tma představ reagují na výstavu ve velké galerii. Zatímco vystavující umělci a umělkyně ve velké galerii prozkoumávají hory, moře či známá teritoria novými způsoby, umělci Jaroslav Kyša a Richard Loskot se svou site-specific výstavou Tma představ obracejí k vesmíru. „Náš svět se zdá být už téměř zcela probádaný a ponechávající jen nemnohá tajemství. Tato iluzorní představa se ale rozpadá, jakmile obrátíme zrak ke hvězdné obloze,“ doplňuje kurátorka Tereza Jindrová.

Poznat rezidenty a rezidentky MeetFactory 

Tradičně se v rámci večera otevře první patro, kde mají své zázemí rezidenti a rezidentky MeetFactory. Návštěvníci se s nimi mohou potkat, prohlédnout si jejich práci a ateliéry sami nebo v rámci komentované prohlídky s kurátory programu Luciou Kvočákovou a Piotrem Sikorou. Otevřeno bude šest ateliérů.

Tělo jako hranice – studenti KALD DAMU ovládnou továrnu

Divadlo MeetFactory pozvalo studenty scénografie Katedry alternativního divadla DAMU, kteří v průběhu celého večera ovládnou svými performancemi jak prostory divadelní zkušebny, tak celou továrnu. V rámci vystoupení se studenti zamýšlí nad křehkými hranicemi, které vytváří tělo. Co je vevnitř se snaží vykročit ven, co je venku snaží se stáhnout dovnitř.

Syntezátory, vokodéry, multimédia ovládnou závěr večera 

Václav Peloušek na domácí scéně není novou postavou. Po působení v projektech Hugo a Zoe nebo Paseka se mu daří svůj umělecký hlas nacházet jako písničkář vystupující pod jménem Toyota Vangelis, který místo kytary používá syntezátory, a svůj hlas moduluje vlastnoručně upraveným vokodérem. Velká část jeho nástrojů, na které hraje, přitom nese jeho otisk, protože je vymýšlí jako jeden z hlavních vývojářů firmy Bastl Instruments. V továrně zůstane pak ještě  i následující dny jako jeden z řečníků na Synapse Knowledge 2020.

Dále vystoupí Natálie Pleváková, která se ve své tvorbě zaměřuje na kompoziční strategie elektronické hudby v post-digitální éře – vytváří kompozice, ve kterých se překrývají různorodá média.

Line-up:
18:00 Alexander Ponomarev – artist talk
18:30 vernisáže výstav Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? a Jaroslav Kyša a Richard Loskot: Tma představ
20:00 komentovaná prohlídka rezidenčního patra
21:00 hudba – Toyota Vangelis, Natálie Pleváková 

18:00–23:00 otevřené ateliéry, otevřené 2. patro
18:00–23:00 performance studenti KALD DAMU

Více informací: 
Galerie
Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones?
Jaroslav Kyša a Richard Loskot: Tma představ
Rezidenční program
Rezidenti MeetFactory
Divadlo
Studenti KALD DAMU: Anna Blablová, Tereza Dostálová, Berta Doubková, Júlia Káčerová, Kristýna Khinová
Hudba
Toyota Vangelis
Natálie Pleváková

Zdorj: MeetFactory


Kdyby tisíc klarinetů a Starci na chmelu. Kultové piesne z nemenej kultových filmov na novom výbere s bonusmi.

$
0
0

Kdyby tisíc klarinetů a Starci na chmelu – české muzikály, zhodne natočené v roku 1964, ktoré s odstupom viac než polstoročie najlepšie vystihuje slovo nadčasové. Snímky, ktoré môžeme bez preháňania označiť za „esenciu zlatých šesťdesiatych“, zdobí skvelé obsadenie, podmanivá atmosféra, pozitívna energia a v neposlednom rade tiež celá plejáda piesní. Piesní, ktoré pozná niekoľko generácií a patria medzi najobľúbenejšie, ak nie životné skladby z diskografie takých mien ako Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová či Karel Štědrý. Teraz tieto piesne vydáva Supraphon na novom výbere Kdyby tisíc klarinetů / Starci na chmelu – Filmové písničky doplnenom o tri bonusy, ktoré vychádzajú na zvukovom nosiči úplne prvýkrát.  

Spoločným prvkom oboch kultových muzikálov bola predovšetkým osoba Karla Gotta, ktorý sa podieľal na oboch “konkurenčných” projektoch zároveň. Účasť v “Klarinetech” a “Starcích” mu vyniesla celkom deväť pesničiek, pri čom väčšinu z nich možno považovať za spevákove veľké šlágre (Dotýkat se hvězd, Glory, Tak abyste to věděla, Život je bílý dům, Kdyby sis oči vyplakala, Den je krásný…).

Nielen Karel Gott, však mohol vďačiť filmom z roku 1964 za životné hity. Tereza z Kdyby tisíc klarinetů priniesla Waldemarovi Matuškovi víťazstvo v ankete časopisu Melodie o najlepšiu pieseň roku 1965 a prvé miesto v rozhlasovej hitparáde Dvanáct na houpačce. Pieseň Milenci v texaskách znamenala evergreen pre Karla Štědrého (spieval ju spolu s Josefom Zímom) a Kapitáne, kam s tou lodí zase pre Pavlínu Filipovskú. Už spomínaná pieseň Evy Pilarovej a Karla Gotta Dotýkat se hvězd patrí k najznámejším duetom českej pop-music a triá Hegerová – Gott – Matuška v skladbe Tak abyste to věděla a Pilarová – Gott – Matuška v nahrávke Glory sú najslávnejšími spojeniami českých hudobných hviezd všetkých dôb.

Jiří Suchý a Jiří Šlitr, ktorí boli výhradnými skladateľmi piesní pre Kdyby tisíc klarinetů, napísali skvelé songy nielen pre iných, ale i pre seba. Ako spievajúce duo sa predstavili hneď trikrát (Babetta, Míč, Kdo na slepičku volá pipi), Jiří Šlitr potom ešte raz sólovo (vo filme nedokončená Píseň o rose) a ďalej spoločne s Janou Malknechtovou v piesni Motýl.

V prípade Starců na chmelu tvorili skladateľský triumvirát páni Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála, ktorých svojím umom doplnil textár a scenárista Vratislav Blažek. Tí skomponovali hity nielen pre Karla Gotta, Karla Štědrého a Josefa Zímu, ale tiež pre Janu Petrů. Duet s Karlom Gottom Den je krásný predstavuje najvýraznejšiu položku jej repertoáru, rovnako ako už spomínaný Motýl z „Klarinetů“ pre Janu Malknechtovú. Ten je v tejto verzii s Jiřím Šlitrom jedným z bonusov, ktoré vychádzajú na CD úplne prvýkrát. Ďalšími bonusmi sú dve záverečné piesne, vo filme spojené. Konkrétne Ať dnešní pořad televizní se vydaří spievaný Hanou Hegerovou a dievčenským zborom a Kdo na slepičku volá pipi, duet Suchý – Šlitr.

Zdroj: TS

Tereza Mašková nahrala titulnú pieseň k novej českej fantasy rozprávke Princezna zakletá v čase.

$
0
0

Skladba sa volá Tam za řekou a s Terezou ju naspievali aj herci vrátane predstaviteľov princa a princezny, Marek Lambora a Natálie Germáni.

„Byla to skvělá spolupráce a poznala jsem partu úžasných lidí. Písnička k filmu je pro mne něco nového. Stejně jako pohádka, která se mi moc líbí. Také je ve svém pojetí a fantasy zaměřením na naší filmové scéně nová. Věřím, že se bude divákům líbit a přinese radost. Zvláště v dnešní době, poznamenané celosvětovou situací nahánějící strach a obavy“, hovorí Tereza Mašková. „Jako dítě jsem snila o tom, zahrát si v pohádce. Teď se mi to svým způsobem splnilo,“ dodáva.

Hudbu aj text napísal autor filmovej hudby k rozprávke Lukáš Daniel Pařík: „Spolupráci s Terkou Maškovou jsem si dost vysnil, je to famózní zpěvačka s jedinečným cítěním. A stejně jako celý film i přístup k titulní písni mi přijde dost originální. Má totiž dvě verze: jednu s temným filmovým orchestrem, která zazní přímo ve filmu, kde ji zpívá Eliška Křenková jako alchymistka Amélie, a potom tuto verzi s Terkou, Markem, Natálkou a ostatními herci. Z výsledku mám vážně radost.“ 

Nová česká fantasy rozprávka režiséra Petra Kubíka Princezna zakletá v čase sa do českých kín dostáva 17. septembra, presne pol roka po prvej plánovanej premiére v marci, zrušenej Covidom. Hrajú v nej okrem iného Marek Lambora, Natálie Germáni, Eliška Křenkova, Jana Révai, Roman Zach, Veronika Freimanová, Simona Zmrzlá, Martin Dejdar a Martin Písařík.

„Chtěli jsme natočit pohádku, která se bude opírat o staré tradiční české pohádky, ale zároveň bude v něčem jiná, originální. Proto v „Princezně zakleté v čase“ diváci uvidí i prvky, které známe spíše ze zahraničních fantasy příběhů. Samozřejmě nechybí ani vtipné scény, nicméně prioritou pro nás zůstal kvalitní a napínavý příběh,“ hovorí režisér a spoluautor scenára Petr Kubík.

Pieseň Tam za řekou na digitálnych službách: https://WMCZ.lnk.to/PrinceznaZakletaVCase

Zdroj: TS

Druhý semester vzdelávacieho cyklu Filmový kabinet otvorí téma venovaná zvuku vo filme.

$
0
0

Štvrtá edícia Filmového kabinetu v Kine Lumière otvorila svoj druhý semester Obdobie zrenia už na jar, no po dvoch stretnutiach jeho ďalšie pokračovanie znemožnila koronakríza. V novom termíne sa druhý semester venovaný kinematografii v období od 20. do 50. rokov minulého storočia začne v pondelok 21. septembra o 18.00 hod. Jeho úvodnou témou je Zvuk v kinematografii a sprevádza ju dánsky film Tiesňové volanie (2017) režiséra Gustava Möllera.

Počas semestra Obdobie zrenia čaká frekventantov desať stretnutí, jednotlivé prednášky sú zamerané na zásadné medzníky alebo tvorcov kinematografie. Semester predstaví „približne tridsať rokov vývoja kinematografie od príchodu zvuku po koniec 50. rokov minulého storočia,“ hovorí v programovom bulletine lektor Filmového kabinetuJuraj Oniščenko. „Obdobie okolo druhej svetovej vojny je jedno z najvzrušujúcejších, práve čo sa týka vývoja. Nejde len o prvý predel v podobe príchodu zvuku, alebo o druhý predel charakterizovaný zavedením vnútrozáberovej montáže a hĺbky ostrosti. Prvýkrát sa pozrieme aj na chúlostivé témy, napríklad na vzťah filmu a ideológie alebo na to, ako sa film noir vyrovnáva so zločinom.“

Po úvodnej prednáške Zvuk v kinematografii budú nasledovať témy Dokumentárny film, Film a politika, Klasický hollywoodsky film, Francúzska kinematografia 30. rokov, Orson Welles, Film noir, Taliansky neorealizmus, Alfred Hitchcock a Robert Bresson. Po preložení cyklu z dôvodu koronakrízy „program semestra ostal zachovaný, zmenili sa len termíny,“ hovorí o vplyve pandémie na organizáciu Filmového kabinetu Michal Michalovič, vedúci oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu (SFÚ). „Dve stretnutia, ktoré sa stihli ešte uskutočniť na jar, sa zopakujú, aby sa frekventanti zrazu neocitli v nejakom vákuu a tiež preto, aby bola zachovaná dramaturgická koncepcia cyklu. Tí frekventanti, ktorí sa prihlásili na semester v pôvodnom termíne, majú možnosť absolvovať celý semester odznova,“ vysvetľuje.

Zvuk sa v kinematografii začal udomácňovať v druhej polovici 20. rokov. Niektorí filmári ho vítali s nadšením, iní skôr nenávistne, ďalší nezaujato. Na prvom stretnutí Filmového kabinetu chcú jeho lektori poukázať na to, „že filmový zvuk nemusí byť nepriateľom obrazu a nemusí slúžiť ani ako jeho bezduchá ilustrácia. V rukách talentovaného umelca sa z neho môže stať výrazový prostriedok rovnocenný obrazu. Naším cieľom je ukázať, že pri kreatívnom využití filmového zvuku sa aj dnes dajú dosiahnuť pozoruhodné emocionálne a estetické výsledky,“ zdôrazňuje Juraj Oniščenko. Príkladom je uvádzaný dánsky film Tiesňové volanie (2017), ktorého debutujúci režisér Gustav Möller „sa zahráva s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom, opierajúc sa o presvedčenie, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíme.“

Pri výbere filmov, ktoré reprezentujú jednotlivé témy, zohľadnili dramaturgovia kabinetu okrem vzdelávacieho charakteru aj zámer prinášať stále niečo nové. Preto sa filmy naprieč jednotlivými ročníkmi Filmového kabinetu obmieňajú. „Stále je z čoho vyberať,“ hovorí Michal Michalovič. „Filmový kabinet sa vyvíja a pokiaľ v prvých vydaniach sme čerpali predovšetkým z archívneho fondu Slovenského filmového ústavu, momentálne čerpáme aj z iných zdrojov, často aj zo zahraničných. Nakoľko procesy digitalizácie a reštaurovania prebiehajú aj v súčasnosti, rozširuje sa aj ponuka agentov a v ich katalógoch sa objavujú filmy, ktoré ešte pred pár rokmi nebolo v našich podmienkach také jednoduché premietať. Druhým zdrojom sú novšie filmy, ktoré sa viažu k téme prednášok.“ Počas tohto semestra sa premietnu aj snímky Zem spieva (1933) Karla Plicku, Veľká ilúzia (1937) Jeana Renoira, Casablanca (1942) Michaela Curtiza, Ani tieň podozrenia (1943) Alfreda Hitchcocka a Zlodeji bicyklov (1948) Vittoria de Sicu. Po prvýkrát sú do programu Filmového kabinetu zaradené filmy Čierna mačka (1934) Edgara G. Ulmera, Dáma zo Šanghaja(1947) Orsona Wellesa či Vreckár (1959) Roberta Bressona. „Diváci sa môžu tešiť aj na digitálne reštaurovanú verziu Diktátora (1940) Charlesa Chaplina,“ dopĺňa Michalovič.

 Filmový kabinet vznikol pred siedmimi rokmi a s úspechom previedol dejinami kinematografie už desiatky frekventantov. Jeho stretnutia vždy začínajú lektorskou prednáškou, pokračujú projekciou filmu a uzatvára ich diskusia. Preložený druhý semester Obdobie zrenia štvrtého vydania Filmového kabinetu sa začína 21. septembra 2020 a potrvá do 25. januára 2021.Vzhľadom na to, že sa odhlásil len minimálny počet pôvodne prihlásených účastníkov z jarného termínu a tiež kvôli tomu, že kapacita kinosály je z epidemiologických dôvodov obmedzená, neotvárame tentoraz prihlasovanie. Voľné miesta, ktoré ostanú nezaplnené, budú uvoľnené do predaja v podobe jednorazových vstupeniek priamo pred začiatkom jednotlivých stretnutí. Neočakávame preto zásadný odliv divákov a dúfame, že semester sa tentoraz už bude môcť uskutočniť celý, hoci v špecifických podmienkach,“ uzatvára Michal Michalovič.

Viac informácií o semestri Obdobie zrenia a kompletný program:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-13629/informacia-11640

FB profil cyklu Filmový kabinet:
https://sk-sk.facebook.com/FilmovyKabinet/

Sedmička bezpečnej a pohodlnej návštevy Kina Lumière:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15757/informacia-12746

Zdroj: SFÚ

Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávajú prvú lastovičku z veľkolepého projektu Folk Swings. Pieseň KOČKY je súčasťou unikátneho albumu, ktorá vychádza 30. októbra.

$
0
0

Dva výnimočné hlasy českej popovej scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – sa spojili, aby naspievali pieseň Zuzany Navarovej a skupiny Nerez s názvom „ Kočky” v novom sviežom aranžmáne Petra Kovaříka. Pieseň je súčasťou jedinečného projektu Folk Swings, ktorý prepája osobnosti prevažne českej folkovej scény. Skladba vznikla pod taktovkou producenta albumu a bandleadera kapely B-Side Band Josefa Buchty.

Na albume Folk Swings sa objavia vo swingových úpravách autorské skladby hostí, a tiež skladby už zosnulých autorov, ktoré naspievali Ewa Farna, Vojtěch Dyk, Petr Rybíz Toman alebo Jiří Kalousek. V rámci projektu sa uskutočnia dva brnianske koncerty – 1. a 2. decembra v SONO centre. Usporiadateľom je agentúra BUJOART a vstupenky sú v predaji tu.

Spojenie Ewy Farnej a kapely B-Side Band sa ukázalo ako geniálne nielen pre ucho, ale aj pre oko fanúšika. Skvelá energia a nálada zanecháva stopy v celej skladbe, čo potvrdzuje Ewa Farna slovami o spolupráci s Vojtěchom Dykom a celou kapelou: „Vojta je neskutečný zpěvák, ovládá svůj hlas neuvěřitelným způsobem. A tak, když jsem dostala nabídku od B-Side Bandu si zazpívat s tolika hudebníky a Vojtou k tomu, byla jsem poctěna,” komentuje speváčka

„Udělat cover verzi jakékoliv písně Zuzany Navarové je, dalo by se říci, odvážnej kousek. Ale když už jsme se do toho pustili, jsem fakt rád, že to bylo právě s Ewou. Není v Čechách mnoho zpěvaček, které by ctily ducha té písně a zároveň ji přidaly ještě něco ‘jen svého’, ze sebe tryskajícího… já jen můžu poděkovat za tohle setkání s Ewou, Zuzanou, Vítem a vlastně celým Nerezem, který tak obdivuju,” hovorí Vojtěch Dyk.

„Kočky jsou nádherná písnička, a zároveň těžká. Nerez ji zpívali super, snad jsme ji ‘zcoverovali’ se ctí a úctou k autorům a původním interpretům,” komentuje Ewa Farna a dodáva, že vzhľadom na to, že ide  o Folkswing, nemohli Nerez a Zuzana Navarová chýbať. Videoklip sa natáčal v Brne. Režisérkou je Hana Mikolášková a kameramanom Jan Turek.

Album Folk Swings vycháza už 30. októbra a k jeho počúvaniu pozývajú fanúšikov okrem Vojtěcha Dyka a Ewy Farnej aj Vlasta Redl, Jarek Nohavica, Samson Lenk, Radek Pastrňák, Slávek Janoušek, Pokáč, Kristýna Daňhelová a mnohí ďalší umelci.  Vyvrcholením projektu budú dva jedinečné koncerty, ktoré by sa pri tejto príležitosti mali konať  1. a 2. decembra v SONO centre v Brne.

Ewa Farna, Vojtěch Dyk & B-Side Band – Kočky
Autoři: Pavel Zlámal, Zuzana Navarova, Nerez
ISRC: CZUM72000595
(P) 2020 Universal Music
https://www.instagram.com/ewa_farna93/
https://www.instagram.com/vojtechdyk_bsideband/
https://www.bsideband.cz

Zdroj: TS 

Bystrík prichádza s novým albumom Hej, dievča.

$
0
0

Hudobník a skladateľ Bystrík vydáva so svojou kapelou nový album. Ešte iba pred rokom krstil CD Na Kráľovej holi a dnes prichádza s novinkou. Album Hej, dievča je plný nových autorských piesní, ale aj príjemných, fanúšikom už dobre známych bonusov. 

Nový album vznikal veľmi postupne. Nájdete na ňom najznámejšie skladby, ale predovšetkým úplne nové piesne, ktoré zložil Bystrík len nedávno. Sú to pesničky, ktoré ste ešte nemali šancu počuť naživo.

Album bol pokrstený pred dvoma týždňami výročnom koncerte 15 rokov s Bystrík bandou, ktorý sa konal v trnavskom amfiteátri. Symbolicky ho pokrstili spoločne s Bystríkom všetky manželky členov kapely.

,,Album Hej, dievča zachytáva to najkrajšie a najkreatívnejšie obdobie môjho života. Verím, že vám bude robiť rovnakú radosť ako robí nám.,, hovorí Bystrík.

Okrem tohto albumu sa chystá kapela natočiť klip k novým singlom a zamerať sa na ďalšie prekvapenia pre fanúšikov.

Podpísaný album si môžete zakúpiť už dnes !
Vypočujte si album aj na Spotify a ostatných streamovacích kanáloch.
Viac na: www.bystrik.com

Zdroj: TS

Kasioboy je späť so skladbou a videom Biosong!

$
0
0

Pino z Pudingu pani Elvisovej prichádza po siedmich rokoch s novou skladbou pod svojim alteregom Kasioboy. Biosong s hosťujúcim Benem z kapely Modré Hory sprevádza videoklip, za ktorým stojí režisér Branislav Vincze.

Sedem rokov od vydania DIY debutu Timeline Error sa Kasioboy vracia s novou hudbou. Namiesto angličtiny v nej spieva po slovensky a výslednú zvukovú podobu tentokrát nemixoval sám v skúšobni, ale zveril ju do rúk Mareka Rakovického.

“Kasioboya kriesim už hodný čas. Napríklad tento Biosong bol hotový už pred tromi rokmi, ale nechcel som ísť s tým von, kým nebudem mať hotové aj ďalšie skladby na ucelený album. Počas jarnej karantény sa mi vykryštalizovalo viacero nápadov do konkrétnych skladieb a povedal som si, že je čas.” dodáva ku skladbe Pino.

Nápad zavolať Beneho vznikol spontánne počas mixovania skladby: “Pino mi 8. marca poslal jednu skladbu s tým, že ak sa mi to bude páčiť, tak nech tam narepujem jednu slohu. O necelé 2 hodiny som mu už posielal doma nahrané demo, že ak ho to baví, tak to neskôr nahrám u Rolanda v Sonic Cat Studio. Prešlo kopec dní a je to vonku a dokonca aj s parádnym videom. Super spolupráca a Kasioboy je dobrý chlapec. Dovolil mi mať celú slohu o behaní a vymenovať všetky moje obľúbené značky. Už by ma za to aj platiť mohli.  A každopádne je aj najväčší frajer, bo kto iný vypustí letnú skladbu v polovici septembra, ha?” – hovorí o spolupráci Bene

O videoklip sa postaral Branislav Vincze, už tradične v skúšobni Puding pani Elvisovej.

“S Braňom máme vela odtočené ešte s Pudingom, ale dlhšie sme spolu nič nerobili. Keď som ho oslovil a povedal mu, že to financujem z rodinného budget povedal: “ok ale budeme sa pri tom hlavne baviť”. Veľa sme sa stretávali, počúvali reggae, fajčili a popíjali IPU v skúšobni. Asi po 3 mesiacoch príprav a 3 plných natáčacích dňoch to Branko zostrihal a obaja sa z toho veľmi tešíme a sme radi, že to ide konečne von.” komentuje Pino

Text piesne je inšpirovaný kombináciami typu bezvaječná omeleta, alebo cigorková kava. A tiež silnými predsavzatia, ktoré začínajú slovom “od zajtra”. “Je v tom mierna irónia aj keď nemám nič proti bio strave a arónia mi napríklad chutí.” uzatvára Pino

https://www.instagram.com/kasioboy

Zdroj: TS

Febiofest 2020 bude. Prinesie výnimočné tituly a dlho odkladané premiéry.

$
0
0

27. ročník Medzinárodného filmového festival FEBIOFEST sa uskutoční. Jeho pôvodný marcový termín zastavilo tesne pred štartom zatvorenie kín ako aj všetkého verejného života. Od 30. septembra do 4. októbra 2020 však konečne k divákom prinesie očakávané aj dlho odkladané premiéry nových slovenských aj zahraničných snímok od oceňovaných režisérov. Organizátori pripravujú pre divákov bezpečný festival a spúšťajú predpredaj festivalových cinepassov.

„Kiná sú (našťastie) otvorené, rúško je v nich potrebné mať cez nos a ústa. Oči a uši, rozum a cit ostávajú voľné a slobodné. Bolo by teda škoda, aby sme divákom nielen v Bratislave, ale výberovo aj v regiónoch, neponúkli program, ktorý sme počas roka, pôvodne na marec 2020 pripravovali. Bola by to veľká škoda aj pre filmy, ktoré na svojich divákov čakajú,” vysvetľuje výkonná riaditeľka Febiofestu Ľubica Orechovská. „Festival je pre nás všetkých veľkou oslavou filmového umenia. Okrem silnej koncentrácie dobrých filmov je zároveň miestom zdieľania zážitkov z projekcií, tvorcov, odbornej aj laickej reflexie filmových diel, ich inšpirácií, tém, žánrov. Aj Febiofest je (našťastie) silne kontaktnou udalosťou – v zdravých časoch. V tomto roku to bude trochu inak, ale aj napriek okolnostiam sme sa rozhodli jeho 27. ročník zorganizovať,” dodala.  

Febiofest ako jeden z najväčších a najdlhšie prebiehajúcich filmových festivalov na Slovensku tak čoskoro odštartuje už svoj 27. ročník. Projekcie sa uskutočnia v bratislavských kinách Lumière a Mladosť, pôvodne plánovaný sprievodný program bude prebiehať v obmedzenej podobe a ostane výlučne v priestoroch kinosál. Organizátori pripravujú bezpečný festival, počas jeho konania budú dodržané všetky hygienické a protiepidemické opatrenia v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.  

Festivalový spot MFF FEBIOFEST Bratislava 2020

Najlepšie a najvýhodnejšie miesta budú mať držitelia permanentiek – Cinepassov, ktoré si možno zakúpiť od pondelka 21. septembra 2020 cez online rezervačný systém MyCinepass. Tie budú platiť aj pre ďalšie projekcie ozvien Febiofestu, ktoré sa priebežne počas roka 2020 uskutočnia v Kine Lumière a divákom prinesú aj ďalšie snímky z pôvodného programu Febiofestu.  

CINEPASS MFFK FEBIOFEST
https://cinepass.sk/febiofest/sk/

Hlavným hosťom pôvodne plánovaného Febiofestu mal byť držiteľ Oscara, Zlatých Glóbusov, ocenení z najprestížnejších festivalov sveta ako Cannes či Berlinale aj Európskej filmovej ceny, jeden z najvýznamnejším francúzskych filmových tvorcovv histórii, režisér Costa-Gavras. Ani on, ako mnoho ďalších zahraničných hostí, však na Febiofest nebude môcť prísť. Febiofest však vo svojom programe uvedie jeho nový film Dospeláci v miestnosti, v ktorom reflektuje udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy.

Diváci sa môžu počas Febiofestu tešiť aj na ďalšie výnimočné zahraničné filmy, ktorých premiéra sa odkladala niekoľko mesiacov. Oscarový nominant, anglicko-sýrska snímka Pre Samu, ktorá má na konte ocenenie z Cannes, prinesie intímny príbeh, v ktorom režisérka Waad Al-Khateab opisuje svoj život počas piatich rokov neutíchajúcich konfliktov v sýrskom meste Aleppo. Slovenskému publiku sa predstaví aj ďalší oscarový nominant, poľsko-francúzska drámaCorpus Christi. Na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni získala 11 ocenení. Je príbehom Daniela, ktorý v detenčnom centre pre mladistvých zažije duchovnú premenu. Chce sa stať kňazom, ale bránia mu v tom záznamy v registri trestov.  

Po prvýkrát sa predstaví aj nový film oscarového režiséra Romana Polanského Dôstojník a špión. Rozoberá slávnu Dreyfusovu aféru, ktorá otriasla francúzskom v roku 1894 a predznamenala zničujúci antisemitizmus 20. storočia. Tematicky súvisiaca a v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá je aj novinka Alejandra Amenabara Kým sa skončí vojna, kde popredný španielsky intelektuál nedokáže rozpoznať blížiacu sa Frankovu diktatúru a nevedomky jej pomáha prevziať moc v krajine.

Kompletný zoznam filmov Febiofestu
https://cinepass.sk/febiofest/sk/movies

Dôležitou a stálou ideou Febiofestu je aj jeho „putovanie“ do slovenských regiónov, kde každý rok festival zväčšuje divácku základňu a podporuje kultúrny rozvoj v kinách mimo Bratislavy. Aj tento rok sa s kolekciou štyroch festivalových filmov z hlavného programu vyberie až do 17 slovenských kín. 

Sedmička bezpečnej a pohodlnej návštevy kina
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15757/informacia-12746

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.  

Zdroj: Febiofest


Vyšla publikácia o tvorbe významnej českej dokumentaristky Heleny Třeštíkovej.

$
0
0

Najnovším prírastkom knižnej edície filmologického časopisu Kino-Ikon – Cinestézia sa stala publikácia Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti, ktorú jej autorka filozofka a estetička Romana Javorčeková, venovala vybraným témam tvorby významnej českej dokumentaristky Heleny Třeštíkovej. Prezentácia knihy za účasti autorky sa uskutoční v stredu 23. septembra o 17.30 hod. v Kine Lumière, počas večera sa zároveň premietne Třeštíkovej nový časozberný televízny dokument Ester (2020). Divákom sa prostredníctvom videozáznamu prihovorí aj samotná režisérka. 

Publikácia Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti sa na tvorbu Heleny Třeštíkovej zameriava z hľadiska témy domova, bývania a priestoru, ktorý s nimi súvisí, a je príznačný pre režisérkinu tvorbu. Ambíciou autorky Romany Javorčekovej nebol výklad alebo hodnotenie celej filmovej tvorby Heleny Třeštíkovej. „Snažila som sa filozoficky spracovať motív domova a bývania, ktoré majú pre autorku dôležitý význam v súkromnom aj profesionálnom živote. Preto som si na svoju analýzu volila najmä tie z jej krátkometrážnych a dlhometrážnych časozberných filmov, v ktorých som identifikovala najvýznamnejšie spojenia motívov domova, súkromného a intímneho priestoru, slobody, zodpovednosti, ktoré ma postupne privádzali k iným modom bytia,“ vysvetľuje v úvode publikácie.

Téma súkromného i verejného priestoru sa v rôznych podobách a intenzite záberu objavuje naprieč celou Třeštíkovej tvorbou. Prítomná je už v jej školskom cvičení Živá voda (1972), v ktorom sleduje, ako vodná priehrada vymaže z mapy dedinu, inak sa k nej vracia vo svojom zatiaľ poslednom filme Forman vs. Forman (2019) o režisérovi, ktorý v detstve počas vojny prišiel o rodičov, potom býval na internátoch, v podnájmoch a emigroval bez rodiny. Odlišne rezonuje táto téma aj v každom z režisérkiných  časozberných dokumentov, ako sú René (2008), Katka (2009) či séria Manželské etudy, z ktorej v dlhšom časovom horizonte vznikli aj dva celovečerné filmy Marcela (2006) a Strnadovci(2017).

Publikácia je rozdelená na dve časti. Prvá časť Priestor bývania a domov sa zaoberá otázkami domova, podmienkami potrebnými na jeho vytvorenie, jeho charakteristickými znakmi i tým, ako domov súvisí so súkromným, intímnym a verejným priestorom. Druhá časť Priestory „nebývania“ a esencia domova je zameraná na priestory, ktoré nie sú určené primárne na ľudské bývanie, no ak sa v nich človek ocitne a musí ich z nejakého dôvodu obývať, mení sa ich charakteristika. Javorčeková zdôrazňuje, že „cieľom tejto práce bolo uchopiť tému domova ako existenčného predpokladu života človeka, ako to ukazujú časozberné filmy Heleny Třeštíkovej. Poukazuje sa najmä na to, že s domovom sa spája časová dimenzia, pretože domov sa nielen vytvorí, ale vytvára, neustále transformuje, niekto sa oň stará.“ Skutočnosť, že domov podlieha premenám v čase, je zároveň v súlade režisérkinou najčastejšou tvorivou metódou časozberného nakrúcania.

Prezentácia knihy Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti sa uskutoční v stredu 23. septembra 2020 o 17.30 hod. v Kine Lumière za účasti autorky, knihu uvedie jej kolega z Filozofického ústavu Slovenskej akadémie vied, filozof Jozef Pauer. Počas večera sa premietne Třeštíkovej nový časozberný televízny dokument Ester (2020) o českej moderátorke Ester Janečkovej, ktorý režisérka začala nakrúcať pred tridsiatimi rokmi, keď mala Ester sedemnásť rokov a bola študentkou strednej zdravotnej školy. Film bude uvedený v exkluzívnej predpremiére a vďaka láskavej spolupráci Českej televízie a spoločnosti Negativ Film.

Publikáciu vydali v roku 2020 Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav v knižnej edícii filmologického časopisu Kino-Ikon – Cinestézia, ktorej zámerom je publikovanie textov otvárajúcich nové horizonty uvažovania o kinematografii a iných umeniach, či už o konkrétnych tvorcoch a ich dielach, alebo o rôznych aspektoch kinematografie. Publikácia vyšla na 200 stranách a v predaji je za 6,80 € vo vybraných slovenských kníhkupectvách a v predajni SFÚ Klapka.sk.

Vstup na podujatie je voľný, potrebná je rezervácia voľnej vstupenky na stránke: www.kino-lumiere.sk

Viac informácií o publikácii Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti:
http://www.klapka.sk/knihy/cas-na-priestor-sukromia-a-priestor-verejnosti

Viac informácií o prezentácii publikácie v Kine Lumière:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-423330

Sedmička bezpečnej a pohodlnej návštevy Kina Lumière:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-15757/informacia-12746

Zdroj: SFÚ

TRANSMISSION PREDSTAVUJE TÉMU ‘BEHIND THE MASK’!

$
0
0

V sobotu 11. septembra 2021 sa v pražskej O2 arene uskutoční dlho očakávaná edícia Transmission Festivalu, kde sa snúbi čaro elektronickej tanečnej hudby so strhujúcou audio-vizuálnou show a tvoria nezabudnuteľný zážitok.

Kto ste? Skrývate svoje najtajnejšie túžby za maskou všedných dní? Alebo používate masku, aby ste v sebe prebudili nové schopnosti? Dajte voľný priebeh svojim prirodzeným inštinktom! Počas noci objavíte masky tajomstva, šťastia, príťažlivosti a mnohých ďalších. Vďaka nim v sebe odhalíte človeka, ktorým sa túžite stať.

Vyberte sa za hranice reality! Transmission ‘Behind The Mask’ predvedie veľkolepé lasery, nádhernú svetelnú show sprevádzanú špeciálnymi efektami a masívnym zvukovým systémom, ktoré spolu so starostlivo zostaveným line-upom vytvoria ohromný zážitok a potešia všetky vaše zmysly.

Line-up (abecedné poradie)
ALY & FILA
GARETH EMERY
MARKUS SCHULZ (Rabbit Hole set)
PAUL VAN DYK
RODG
THOMAS COASTLINE
VISION IMPOSSIBLE
WHITENO1SE
1 ĎALŠÍ UMELEC BUDE OZNÁMENÝ

Vstupenky sú dostupné TU (http://bit.ly/VstupenkyTMPRG21) prostredníctvom českých distribútorov Ticketportal a Ticketmaster. Hotelové balíčky a e-lockery sú dostupné TU (http://bit.ly/TicketsTMPRG21).

Všetky vstupenky zakúpené na zrušenú edíciu 2020 zostávajú v platnosti na dátum 11.9.2021. Dúfame, že sa aj vy rovnako tešíte na Transmission Festival a prídete do Prahy, aby ste si užili premiéru novej show.

Vekový limit pre vstup na Transmission Festival je 18 rokov. Viac informácií na TransmissionFestival.com

Transmission ‘Behind The Mask’
11.9.2021
O2 arena Praha
#TMPRG21

Zdroj: United Music

Obmedzenie vlakov medzi Slovenskom a Českom.

$
0
0

Z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu o zaradení Českej republiky (ČR) do rizikovej skupiny krajín Európskej únie („červené“ krajiny) dochádza od piatka 18. 9. 2020 k obmedzeniam vo voľnom pohybe osôb cez hranice ČR a Slovenskej republiky (SR). Na základe vývoja dopytu, ktorý je výrazne ovplyvnený pandemickými opatreniami,  Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Českými dráhami (ČD) pristupuje k optimalizácii ponuky vlakových spojení medzi SR a ČR.

Pohraničná prechodová stanica Kúty:

  • Od 22. 9. 2020 (utorok) nebude v úseku Břeclav – Bratislava hl. st. vedený vlak railjet 285 Metropolitan Slovenská strela (Praha hl. n. 19:44 – Bratislava hl. st. 23:44).
  • Od 23. 9. 2020 (streda) nebude v úseku Bratislava hl. st. – Břeclav vedený vlak railjet 284 Metropolitan Slovenská strela (Bratislava hl. st. 05:15 – Praha hl. n. 09:13).

Pohraničná prechodová stanica Horní Lideč:

  • Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Púchov – Horní Lideč vedené nasledovné vlaky:  
  • Ex 120 Valašský expres (Púchov 18:08 – Praha hl. n. 22:39);
  • Ex 124 Valašský expres (Púchov 14:08 – Praha hl. n. 18:39);
  • Ex 128 Valašský expres (Púchov 10:08 – Praha hl. n. 14:39).
  • Vlaky Ex 122 Valašský expres, Ex 126 Valašský expres a Ex 220 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.
  • Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Horní Lideč – Púchov vedené nasledovné vlaky:
  • Ex 121 Valašský expres (Praha hl. n. 05:23 – Púchov 09:52);
  • Ex 125 Valašský expres (Praha hl. n. 09:23 – Púchov 13:52);
  • Ex 129 Valašský expres (Praha hl. n. 13:23 – Púchov 17:52).
  • Vlaky Ex 123 Valašský expres, Ex 127 Valašský expres a Ex 221 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.

Pohraničná prechodová stanica Čadca :

  • Od 27./28. 9. 2020 (nedeľa/pondelok) nebude v medzištátnom úseku Praha hl. n. – Žilina vedený vlak EN 443 Slovakia (Praha hl. n. 22:15 – Humenné 10:33),  od 28. 9. (pondelok) 2020 bude vlak v úseku Žilina – Humenné v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
  • Od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) nebude v medzištátnom úseku Žilina – Praha hl. n. vedený vlak EN 442 Slovakia (Humenné 19:46 – Praha hl. n. 07:13), od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) bude vlak v úseku Humenné – Žilina v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
  • Vnútroštátny lôžkový vozeň č. 13 na trase Košice – Bratislava a opačne bude v uvedených vlakoch (EN 442 a EN 443) radený bez obmedzenia.

Poznámka: Cestovné doklady na zrušené vlakové spoje budú nahradené cestujúcim v plnej hodnote bez storno poplatku.

Ostatné vlakové spojenia medzi SR a ČR vrátane medzištátnych regionálnych vlakov na všetkých hraničných priechodoch zostávajú naďalej v prevádzke bez obmedzení. ZSSK stále ponúka dostatok miest na prepravu zákazníkov medzi SR a ČR, uvedená optimalizácia sa dotkne cca 18 % ponúkaných miest.

ZSSK bude spoločne s ČD naďalej pozorne sledovať situáciu a operatívne bude na základe pandemických opatrení a vývoja dopytu reagovať na požiadavky cestujúcich pridávaním, resp. optimalizovaním ďalších spojov.

Zdroj: ZSSK

Dasha Symphony je album, ktorý rozdáva radosť.

$
0
0

Dasha, jedna z aktuálne najpopulárnejších českých speváčok, prichádza s novým albumom. Novinka vychádza z už existujúceho koncertného programu Dasha Symphony a pôvodne mala vzniknúť ako živý záznam koncertu Dashe s Filharmóniou Hradec Králové. Zaujímavosťou je, že vzhľadom na jarnú karanténu, kvôli ktorej nebolo možné uskutočniť koncerty pred divákmi, album napokon vznikol vo forme štúdiovej nahrávky.

To znamenalo nahrávanie hudobných základov v sále Filharmónie Hradec Králové a následne Dasha spoločne so svojím hudobným súputníkom, skladateľom a producentom Davidom Solařom nahrala všetky vokály v intímnom domácom prostredí štúdia SO-LA-RO na Vyžlovke. Okrem niekoľkých českých piesní prináša album predovšetkým svetovo obľúbené evergreeny. Ich aranžmány pre symfonický orchester a skupinu Pájky Pájk napísal skúsený dirigent, skladateľ a aranžér Martin Kumžák. Vznikol tak nevšedný album, ktorý rozdáva radosť a v súčasnej dobe môže pôsobiť priam terapeuticky.

Dasha patrí už niekoľko rokov k najpopulárnejším interpretkám českej hudobnej scény. Preto je prekvapivé, že teraz vydáva svoj ešte len druhý sólový album. Zatiaľ čo debutový album Konečně z roku 2017 obsahoval pôvodný repertoár, ktorého väčšinovým autorom bol sám producent nahrávky David Solař, tentokrát si vybrala prevažne osvedčený svetový repertoár. „V muzike mám rada pestrosť, nie som zaťažená na jeden hudobný štýl. Páči sa mi z každého niečo, a s tým sme vyberali i jednotlivé piesne do tohto projektu. Siahla som po tom, čo mám z hudby naozaj rada,“ uviedla speváčka.

Dirigent Martin Kumžák upresnil: „S malou partiou sme už tieto piesne hrali, je to asi osem rokov, čo Dasha prišla s nápadom na rozšírenie o symfonický orchester. Vyberali sme teda z ostávajúceho repertoáru, Dasha si vybrala nejaké české veci a počas tých ôsmich rokov sme program ešte o jednu alebo dve piesne doplnili. Dohodli sme sa na tom, čo by sa jej pekne spievalo a čo by s orchestrom mohlo byť zaujímavé. Koncertné turné Dasha Symphony má rovnakú dramaturgiu a na album sme zvolili štrnásť skladieb, tuším z osemnástich.“ Vznikol tak naozaj veľkorysý hudobný projekt s výborne hrajúcim orchestrom a kapelou Pájky Pájk, s vydarenými aranžmánmi dirigenta Martina Kumžáka a v neposlednom rade s Dashou, spievajúcou v skvelej forme.

Album Dasha Symphony obsahuje svetové hity nedávne, ale i zo vzdialenejšej minulosti, zaspievané mimoriadne dôstojne. Všetky piesne sú dlhodobo v repertoári Dashy a v uplynulých rokoch sa objavili tiež v populárnej televíznej relácii Stardance.

Na albume znie prevažne angličtina ale i francúzština, taliančina, a v troch nahrávkach i čeština. Prvýkrát sa tu na oficiálne vydanej nahrávke objavuje i pôvodná pesnička Modlitba, patriaca medzi najobľúbenejšie v koncertnom repertoári Dashy. „Pieseň Modlitba existuje už dvadsať rokov, dokonca vyhrala autorskú piesňovú súťaž Evropa Hit. Nikdy a nikde ale zatiaľ nevyšla. Je úžasné, že jej čas prišiel práve teraz. Je totiž nielen krásna vo svojej melodickosti, ale s orchestrom sa mohla skvelo uplatniť,“ dodáva Dasha.

Dasha Symphony je pomyselným soundtrackom Dashinho hudobného života. Nechýbajú tu hity ako Don´t You Worry ´bout a Thing (Stevie Wonder), Fantasy (Earth, Wind & Fire), Empire State Of Mind (Alicia Keys), Get Here (Oleta Adams), Fields Of Gold (Sting) alebo Man In The Mirror od Michaela Jacksona, na ktorú vznikol i videoklip. Špeciálnu pozornosť si rozhodne zaslúži skladba Adagio, klasické dielo barokového skladateľa Tomaso Albinoniho s talianskym textom slávnej belgicko-kanadskej speváčky Lary Fabian.

Tento mimoriadny hudobný projekt popierajúci žánrové hranice vydáva Supraphon na CD i digitálne 2. októbra a na ten deň plánuje Dasha so skupinou Pájky Pájk Martina Kumžáka a s Filharmóniou Hradec Králové uskutočniť odložený koncert v Hradci Králové. „Album už sa tu pochopiteľne nahrávať nebude, ale rovno sa pokrstí,“ uzatvára s úsmevom Dasha.

Zoznam piesní na albume „DASHA SYMPHONY“:

  1. EMPIRE STATE OF MIND;
  2. MAN IN THE MIRROR;
  3. FIELDS OF GOLD;
  4. DERNIÉRE DANSE;
  5. MODLITBA;
  6. SUNNY;
  7. DON’T YOU WORRY ‘BOUT A THING;
  8. ADAGIO;
  9. NAJEDNOU;
  10. MERCY;
  11. GET HERE;
  12. SYMBOL ŽEN;
  13. IT IS YOU (I Have Loved);
  14. FANTASY

MULTILINK: https://lnk.to/DashaSymphony 

Zdroj: TS

Deň otvorených ateliérov® 2020.

$
0
0

Srdečne Vás pozývame vychutnať si momenty dotyku s krásou a nahliadnuť do ateliérov umelcov Bratislavského samosprávneho kraja počas Dňa otvorených ateliérov® – 24. 10. 2020 – Modra, Častá, Budmerice, Vinosady, Pezinok, Limbach, Svätý Jur, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Bratislava–Vajnory, Bratislava, Bratislava-Devínska Nová Ves, Stupava, Lozorno.

V sobotu 24. 10. 2020 od 10.00 do 21.00 ŠTYRIDSAŤSEDEM VÝTVARNÍKOV z TRIDSIATICH TROCH ATELIÉROV, DVE TVORIVÉ DIELNE a SEDEM VÝSTAV v rámci Bratislavského kraja sprístupnia svoje tvorivé priestory v Modre, Častej, Budmericiach, Vinosadoch, Pezinku, Limbachu, Svätom Jure, Chorvátskom Grobe, Ivanke pri Dunaji, Bratislave–Vajnoroch, Bratislave, Bratislave-Devínskej Novej Vsi, Stupave a Lozorne.

Deň otvorených ateliérov je jedinečnou príležitosťou pre milovníkov umenia, amatérskych tvorcov, ale aj zvedavcov spoznať svet, v ktorom tak amatérski ako i profesionálni výtvarníci tvoria, kde vdychujú, prostredníctvom svojho talentu a z hĺbky svojho ducha, krásu matérii a tá sa potom vyníma v galériách, interiéroch, či exteriéroch, alebo priamo u Vás doma. Je to šanca pre Vás na krátky rozhovor s Vašimi obľúbenými autormi, výmenu názorov a vzájomnú inšpiráciu.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Pýtate sa ako na to?

Odhliadnuc od premenlivého jesenného počasia, si môžete bez obáv vopred naplánovať prehliadku ateliérov a výtvarných dielní autorov s pôsobiskom v Bratislavskom samosprávnom kraji, stačí si zapamätať termín – sobotu 24. 10. 2020.

  • Kde nájdete otvorené ateliéry?

Indície vedúce do ateliérov jednotlivých autorov, ich adresy a GPS, nájdete v elektronickej forme na webovej stránke Malokarpatského osvetového strediska v Modre, tu bude zverejnená elektronická mapka na stiahnutie a bulletin s mapkami a so zoznamom jednotlivých umelcov a vyznačenými miestami –
www.moska.sk/podujatia/den-otvorenych-atelierov-2020/
www.facebook.com/Moska.sk
www.facebook.com/events/348247559879270/

Tlačené bulletiny s mapkami nájdete začiatkom októbra na pultoch informačných kancelárií:

  • Mestské informačné centrum Pezinok, M. R. Štefánika 1, Stará radnica
  • Infocentrum Svätý Jur, turistické informácie a umelecká galéria, Prostredná 64
  • Turisticko-informačné centrum Modra, Štúrova 59
  • Turistické informačné centrum Bratislava, Klobučnícka 2
  • Mestské kultúrne a informačné centrum Stupava, Agátová 9

Filmový seriál z Dňa otvorených ateliérov 2019 môžete sledovať na:
www.youtube.com po vyhľadaní Deň otvorených ateliérov 2020
www.vimeo.com/moskamodra
www.facebook.com/Moska.sk

  • Deň otvorených ateliérov 24. 10. 2020

Spoločne s Vašou rodinou, alebo s priateľmi preskúmajte brožúru DOA a rozhodnite sa pre miesta, ktoré Vás najviac lákajú. Možno si v toto sobotňajšie ráno trochu privstaňte, už len preto, aby Vaša cesta po ateliéroch bola čo najpestrejšia a zastihli ste od 10. do 21. hodiny čo najviac umelcov. Ateliéry na danej adrese budú označené maliarskym stojanom s informačnou tabuľou a maliarskou paletou s číslom ateliéru. Už v prvom ateliéri, do ktorého zavítate, si môžete vyzdvihnúť tlačený bulletin s adresami ateliérov zúčastnených výtvarníkov.

Prajeme Vám šťastnú cestu a veľa zážitkov

Zdroj: TS

Prvý koncert kapely 7P.M.

$
0
0

Nová košická kapela 7 P.M. vystúpi úplne po prvýkrát na streche košického kultúrneho centra – Važecká. Hosťovať im bude hudobná špička v hre na saxofón Mário Gapa Garbera.

V piatok 25. septembra o 19.00 hod. verejne vystúpi v spolupráci s Košickými kultúrnymi centrami (K-13) kombo hudobníkov, ktorí si hovoria 7P.M.

Súčasťou hudobného komba je speváčka, textárka a hudobníčka Barbora Repková, na klavír zahrá Filip Mischura, ktorého môžete poznať aj z kapely Universum Project. Gitarou sa pripojí Ján Kmec, gitarista a producent, okrem iného aj projektu Soul Notion. Na bicie zahrá Adam Klobušník, pôsobiaci aj v projekte Bubonz. Hosťovať im bude výrazný hudobník a slovenská špička v hre na saxofón, dlhoročný člen kapely IMT Smile Mário Gapa Garbera.  

Od začiatku po názov

Dvojica Ján Kmec a Adam Klobušník chceli hrávať a hľadali niekoho kto by im „sedel.“ Pridala sa k nim speváčka Barbora Repková, ktorá pôsobí tiež ako textárka. Autorské texty postupne kapela radí do svojho repertoára, ako aj iné slovenské a anglické „prerábky“ piesní. Neskôr sa pridal aj Filip Mischura a doplnil chýbajúci zvuk klavíra. Čo sa týka názvu kapely – prečo 7P.M. (siedma popoludní)? Nad názvom uvažovali pomerne dlho „to je jedna z vecí, ktorú mám ja osobne najmenej rada. Kapela by nemusela mať názov, ak je dobrá, divák si ju zapamätá, zapamätá si ako sa cítil, keď ju počul. Bohužiaľ je názvu potreba, lebo názov robí identitu. A tak sme 7P.M. Skúšame väčšinou o siedmej večer, “ nechala sa počuť speváčka Barbora Repková.

Autor článku: kapela 7P.M. 

Hlas Generácie Z Karin Ann pracuje na debutovom EP. Predstavuje nový singel 3AM, na ktorom exkluzívne spolupracoval producent Yungbluda.

$
0
0

Hoci má iba 18 rokov a na scénu vstúpila len nedávno ako nový interpret, podarilo sa jej za veľmi krátky čas vlastnou hudbou okúzliť fanúšikov na sociálnych sieťach, hudobných publicistov či online portál prestížnych amerických novín The New York Times, ktorý jej venoval priestor vo svojom texte o generácii Z. Reč je o mladej slovenskej speváčke a výtvarníčke s českými koreňmi Karin Ann, ktorá v týchto dňoch prichádza s novým singlom 3AM.

Za výsledným zvukom skladby stojí skúsený britský producent Matt Schwartz, ktorý je podpísaný i pod poslednými dvoma albumami Yungbluda. Pod produkciou singla 3AM je podpísaný taktiež Tomi Popovič, ktorý produkoval i doterajšie 3 single speváčky Karin Ann (Ruky preč, Zrkadlo a Zavolaj mi zajtra).

Karin Ann definuje svoje hudobné cítenie ako súčasť aktuálneho svetového prúdu alternative trap. Rok narodenia 2002 ju zaraďuje do takzvanej Generácie Z, vyrastajúcej so silným vplyvom moderných technológií. A práve producent Matt Schwartz, ktorý za zvukom 3AM stojí, má s týmto štýlom bohaté medzinárodné skúsenosti. „Pesničku som napísala na ukulele už v pätnástich rokoch. S pomocou producenta Tomiho Popoviča som potom pesničke dávala konkrétnejší tvar a ujasňovala si, ktorým smerom by som chcela v hudbe ísť,“  opisuje Karin Ann, pre ktorú bolo nakoniec zlomové stretnutie práve s Mattom Schwartzom. „Spoločne sme dorobili aranžmány a čiastočne zmenili i pôvodnú melódiu. Som s finálnou verziou veľmi spokojná,“ dopĺňa speváčka.

V skladbe spieva o tom, akí môžu byť niektorí ľudia toxickí. „Mala som obdobie, kedy okolo mňa neboli s výnimkou rodiny len tí najlepší ľudia. Po nejakom čase ma prestalo zaujímať, čo si kto o mne myslí. Každý si zaslúži byť akceptovaný a milovaný bez ohľadu na rasu, pohlavie, sexuálnu orientáciu alebo náboženstvo. A o tom tá pieseň je,“ prezrádza Karin Ann, ktorá dúfa, že by jej posolstvo mohlo pomôcť ľuďom, ktorí niečím podobným prechádzajú.

„Ak sa niekto cíti, že nemá nikoho, kto by ho akceptoval a mal rád, nech pokojne príde za mnou a objíme ma, pretože ja vás mám rada,“ hovorí Karin Ann, ktorá by chcela, aby ju poslucháči nebrali iba ako speváčku. Chcem sa aktívne vyjadrovať o svete, byť prirodzená a na fotkách sa trebárs neusmievať, keď sa mi práve nechce. Rada by som zotrela bariéru medzi fanúšikom a spevákom, ktorá v hudbe odjakživa panuje,“ dodáva.

Ako vlastne Karin Ann sama vníma svoju generáciu? „Sme si všetci podobní. Mám pocit, že sa začíname starať viac o to, čo sa vo svete deje globálne. Sme z toho nahnevaní a frustrovaní. Napriek tomu si myslím, že by sme mohli veľa vecí zmeniť. Či už sa to týka politiky, rovnosti pohlaví či rasy, práv zvierat alebo ekológie,“ hovorí.

Réžie videoklipu k jej novému singlu 3AM sa ujal český filmár Ondřej Urbanec, ktorý má na konte klipy pre Rytmusa, Adama Ďuricu, Hex, Iné Kafe, Tata Bojs, Mirai a mnohých ďalších. Videoklip 3AM sa nakrúcal v Prahe a je založený na koncepte práce so svetlami a farbami, ktorý navrhla Karin. Ako prezrádza, režisérovi poslala predstavu o tom, v akom prostredí by klip chcela nakrúcať, aký typ záberov a strihu by v klipe rada použila. Na základe jej konceptu potom spoločne vypracovali scenár. „Celý klip sme točili v štúdiu, keďže je to len pár jednoduchých prostredí. Zábery a scény sú postavené na svetlách. S touto pesničkou si najviac spájam červenú a trochu čiernej a bielej, takže na tých farbách je klip vystavaný,” vysvetľuje Karin a na záver dodáva, že v budúcnosti sa chce podujať svoje videoklipy režírovať a strihať sama.

Debutové EP Karin Ann vyjde v Českej republike vo februári 2021 vo vydavateľstve BrainZone.

BIO – Karin Ann

Speváčka Karin Ann má 18 rokov, narodila sa 10. mája 2002 v Čadci. Od malička mala veľmi blízko k  hudobnému a výtvarnému umeniu. Od 4 do 12 rokov sa venovala krasokorčuľovaniu, popri ktorom trénovala tiež balet a gymnastiku. Od 12 do 14 rokov aktívne trénovala jazdu na koni. Následne presedlala na tanec (disco dance, hip hop, modern, jazz, balet), ktorý sa stal jej veľkým hobby. Od detstva  sa venovala písaniu básní a keď mala 12 rokov, prišli prvé pokusy o písanie piesní. Prvú kompletnú pieseň napísala v 14tich rokoch. Koncom roka 2018 zverejnila svoje prvé dve skladby a v roku 2019 tretiu, vďaka ktorej ju objavil producent Tomi Popovič. Karin Ann momentálne pracuje na svojom debutovom EP, ktoré plánuje vydať v roku 2021.

www.karin-ann.com/  
www.instagram.com/itskarinann

Zdroj: TS


Nu Sound of Visegrad: Nové Zámky mesto kultúry 2020 má svoj kompletný program!

$
0
0

‘Nemusíte sa obávať – o dobrú hudbu na jeseň neprídete! Putovná séria Nu Sound of Visegrad sa 10. októbra zastaví v Nových Zámkoch – v kine Mier, v rámci projektu Vzdušné Zámky. Celodenný festival s účinkujúcimi zo Slovenska, Česka a Maďarska zverejňuje celý program aj opatrenia, aby si ho návštevníci mohli ničím nerušene a v bezpečí užiť. Festival sa bude vysielať aj prostredníctvom streamu a podporiť ho budete môcť aj zakúpením virtuálnej vstupenky.

Reštart klubovej sezóny – Festival Nu Sound of Visegrad sa uskutoční 10. októbra v Kine Mier – Nové Zámky. Situácia ukázala, že bude patriť k najväčším hudobným podujatiam tejto jesene. S tým súvisia aj sprísnené hygienické opatrenia a neustále monitorovanie situácie. Návštevníci festivalu sa preto vôbec nemusia obávať, že by bola ohrozená ich bezpečnosť a znížený ich komfort. Priestory budú pravidelne dezinfikované a vetrané, pričom budú zabezpečené rozstupy pri hlavnom vstupe do koncertnej sály a prítomné budú aj dezinfekčné prostriedky.  Kino Mier poskytne dostatočné pohodlie, v ktorom návštevníci navyše zažijú pocit klubovej atmosféry so svetelným dizajnom, chilloutovou zónou, barom a ďalšími vymoženosťami. Netreba zabúdať na zníženú kapacitu, ktorá sa neustále mení, preto si radšej nezabudnite zabezpečiť svoje vstupenky v predpredaji. 

Festival Nu Sound of Visegrad Sound of Visegrad sa bude odohrávať na dvoch stagoch. Na hlavnom stagi v kinosále vystúpia headlineri festivalu:  Ultrazvuk to sú Vec, Tono S a pán gramcov DJ Škruppo. Debutanti roka podľa Radio_Head Awards, ktorí sú už na scéne roky. Ako sólisti prišli s netradičným projektom, ktorý rozhodne nie je na jedno použitie.  Ultrazvuk to je hiphopová jazda, v ktorej sa bude rapovať, tancovať, zabávať, ale aj ironizovať, vysmievať a odkazovať na neduhy spoločnosti.  Viete si predstaviť tanečnú hudbu s fujarou, drumbľou a akustickou gitarou? Základ tvorí repetetívny rytmus a minimalistická harmónia. Výsledkom je hypnotický groove vytvorený zoskupením Korai Trancemission, v ktorom sa stretli členovia legendárnej kapely Korai Öröm. Spôsob, akým dokážu invenčne narábať s trance hudbou sa stal dôvodom, prečo sú stálym inventárom kultového psytrance festivalu Ozora. Špecifický koncert si pripravil český producent a multiinštrumentalista Tomáš Dvořák alias Floex. Pripomenie na ňom kultový soundtrack z fenomenálne prijatej nezávislej počítačovej hry Machinarium. K novým úpravám pridá aj skladby z poslednej dosky A Portrait of John Doe. V kapele sa predstaví spolu so speváčkou Never Sol a robotom – bubeníkom Josefom.

Vo foyer sa predstaví kapela A:MA  z Nových Zámkov, ktorá otvorí festival na základe nedávno  ukončenej súťaže. Koncerty zahalené do hustého dymu evokujú psychedelickú skúsenosť a okrem autorskej tvorby sú unášané aj na vlnách spontánnej improvizácie ovplyvnenej momentom. Talentovaný a čoraz známejší DJ Albeen zastúpi domácu drum and bassovú scénu. Hoci bude najmladším účinkujúcim na festivale, jeho neuro D´N´B set s rýchlymi kadenciami v prechodoch bude patriť k najväčším lomozom v Kine Mier. Presne vytýčený cieľ (Meta) a tie najlepšie stavy zažijete s pražskou kapelou Metastavy. Štyria rôzni ľudia s rôznym pohľadom na život a s rôznymi vplyvmi od Nu Jazzu, Soul Contemporary, R&B Alternative, Soul Jazzu aj prvkami HipHopu, prídu do Nových Zámkov prídu so svojím oceňovaným debutom Až vyrostu… Odchodom zo skupiny The Ills sa Martin Krajčír mohol oveľa viac venovať producentskej činnosti a projektu Isobutane. Za tie roky na scéne stihol zozbierať rôzne mašinky, na ktorých hráva live sety s dvomi polohami – meditatívnu v ambiente a tú tanečnejšiu v IDM. Na festivale sa nepredstaví ako one:man projekt, ale ako live electronic trio Isobutane / arX / mlsblk. Identicky sa na seba podobajú a identicky prepájajú elektronické groovy. Dvojčatá Jiří a Ondřej Veselí založili projekt Bratři s cieľom naživo previesť energiu z techno music, deep housu, trancu, ambientu a tanečnej elektroniky, na koncertné pódiá. Ich analógová elektronika v kombinácii elektronických bicích a syntetizátorov poteší najmä priaznivcov Jona Hopkinsa. LFO prichádza do Nových Zámkov, kde predvedú znalosti z najnovších technológií, ukážu prácu so softvérmi aj hardvérmi a dajú nemenej vzácne rady pri produkovaní tanečnej hudby. Trojica z LFO povedie workshop a po škole, vo večernom sete, uzatvoria festival Nu Sound of Visegrad : Nové Zámky mesto kultúry 2020.

Hoci sa zmiernili obmedzenia na 500 návštevníkov v interiéri, návštevníci, ktorí sa na festival po naplnení kapacity nedostanú, ho budú môcť sledovať na live streame a podporiť zakúpením virtuálnej vstupenky.

Sprievodný program

Nu Sound of Visegrad je putovná séria koncertov, na ktorých organizátori z Music Press Production, vyberajú interpretov a zoskupenia, ktoré sa inšpirujú novým zvukom, naberajú nové smery a vytvárajú trendy a popritom vychádzajú z rôznych elektronických fúzií (techno, DnB, ambient, tanečná / elektronická hudba, ethno-trance, IDM), indie rocku a indie popu, hiphopu, world music atď. V sprievodnom programe predstavia túto sériu prostredníctvom výstavy fotografií z rôznych festivalov konajúcich sa vo V4 a v živom podcaste predstavia scénu našich najbližších susedov aj elektronickej komunite z Nových Zámkov.

Festival Nu Sound of Visegrad z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie finančne podporila SOZA a Hudobný Fond.

Nu Sound of Visegrad : Nové Zámky mesto kultúry 2020
10.10.2020 – začiatok od 10:00 do 03:00 (v závislosti podľa meniacich sa nariadení)
Kino Mier, Nové Zámky
FB Event: https://www.facebook.com/events/322486835415938/
FB Event Live Stream: https://www.facebook.com/events/1992160674247951/
FB stránka: https://www.facebook.com/NuSoundOfVisegrad

Zdroj: TS

V Košiciach cez víkend začína piaty ročník Literárneho festivalu LiKE.

$
0
0

Posledný septembrový víkend sa v Košiciach uskutoční piaty ročník multižánrového festivalu LiKE, ktorého nosnou témou bude sci-fi. Súčasťou festivalu sú okrem literárneho programu aj koncerty. Vystúpi Katarína Máliková, Leto s Monikou a Bert & friends. Program ponúka divadlá, detský workshop či prechádzku po nedostavaných budovách s Východným pobrežím.

Aj keď je nosnou témou festivalu sci-fi, neznamená to, že si na svoje neprídu aj fanúšikovia a fanúšičky inýchžánrov. „Je to len tematické ukotvenie, ktoré sa objaví v niektorých bodoch programu, ako napríklad v diskusii s kultúrnym angažovaným mesačníkom Kapitál, ktorý venuje svoje septembrové vydanie filmovejsérii Star Trek,“ uviedol František Malík, riaditeľ festivalu. Návštevníkov určite potešia diskusie so slovenskými literárnymi vedcami a vedkyňami, vďaka ktorým budú môcť zistiť, aké kultové sci-fi diela na Slovensku máme.

Počas dvoch festivalových dní program ponúka možnosť stretnúť sa so zvučnými menami miestnej, ale ajceloslovenskej kultúrnej scény. V piatok sa predstavia finalista a finalistky 2. ročníka národnej ceny za poéziu Zlatá Vlna 2020, a to konkrétne Jana Bodnárová, Ľuboš Bendzák a Eva Luka. O už zosnulom spisovateľovi Petrovi Pišťankovi, najvýraznejšej postave slovenskej ponovembrovej prózy budú debatovať autor monografie On, Pišťanek Peter Darovec a literárne kritičky Mária Klapáková a Marta Součková.

V Kine Úsmev sa v sobotu predstaví bábkové divadlo pre deti Morgonrock s hrou Tri kocky droždia. Finále festivalu sa v Tabačke ponesie v znamení zaujímavých hudobných mien, akými sú brnenská kapela Bert & Friends a speváčka Katarína Máliková so svojou premiérovou audiovizuálnou performance k novému albumu Postalgia.  Na  vizuálnej  podobe  koncertu  sa  podieľal  interdisciplinárny  umelec   a finalista Ceny Oskára Čepana 2019 Ján Ďurina.

Súčasťou festivalového programu bude v piatok aj Slam Poetry. Predvedie sa špička československého slamu Samčo Brat dážďoviek – undergroundová legenda a majster Slovenska 2018, Svetozár Šomšák – víťazkvalifikácie 2020 a otec košických open micov a Tomáš Straka – reinkarnátor slovenského slamu. Českou hosťkou je Ellen Makumbirofa – miláčik Košíc a výnimočná tvár ženského slamu.

Na LiKE festivale sa bude porovnávať slovenská a česká poézia. Ako dnes vyzerá mladá česká poézia a v čom je odlišná od tej slovenskej ukážu v sobotu večer v Tabačke poetky a poet Marie Iljašenka, Emma Kausc a Jan Škrob.

Pre tých a tie, ktorí budú mať záujem spoznať zákutia Košíc, pripraví komentovanú prehliadku mesta aktivista a architekt Michal Hudák. Spolu so svojimi kolegami         z občianskeho združenia Východné pobrežie je autorom knihy KSC kód, ktorá je doteraz v kníhkupectve Atrforum najpredávanejším knižným titulom popularizujúcim život v Košiciach.

Podrobný program festivalu nájdete na adrese: www.festivallike.sk alebo na https://www.facebook.com/LiterarnyFestivalLIKE/.

Zdroj: TS

Supraphon vydáva zásadné audioknihy pre celú rodinu: Lassie se vrací, Jak vytrhnout velrybě stoličku a texty Františka Nepila.

$
0
0

Supraphon na tohtoročnú jeseň pripravil zásadné audioknihy, ktoré potešia celú rodinu.

Legendárny rodinný film Jak vytrhnout velrybě stoličku je českou klasikou, ktorá teraz vychádza ako audiokniha. Úsmevný príbeh malého chlapca Vaška, ktorý sa zo všetkých síl snaží zaobstarať si chýbajúceho otca, pozná niekoľko generácií. Veľkú obľubu si získalo nielen televízne, ale i knižné spracovanie autorky Marie Poledňákovej, ktoré vyšlo v mnohých reedíciách. Teraz si poslucháči môžu vychutnať toto humorné a láskavé rozprávanie i ako audioknihu v podaní herečky Simony Postlerovej.

„Predovšetkým chcem vyjadriť veľkú vďaku za príležitosť, ktorú som dostala – že som mohla svojím hlasom a svojou dušou sprostredkovať tento krásny a dojímavý príbeh. Film si pamätám z televízie z doby jeho prvého uvedenia. Tomáš Holý bol pre mňa ako zázrak, navyše sme boli zhruba v rovnakom veku. Bol a je to silný film, so skvelými Janičkou Preissovou a Františkom Němcom. V knižnej podobe je to viac príbeh maminky. Pri načítaní som mala pred očami len a len úžasnú Janu Preissovú, ktorá vdýchla na televíznej obrazovke tej postave ženskosť i maminkovskosť zároveň,“prezrádza o natáčaní herečka Simona Postlerová.

Nesmrteľný príbeh o priateľstve psa a človeka, to je svetový bestseller Lassie se vrací. Kniha o psej vernosti, ktorá vychádza v ďalších a ďalších reedíciách a dojíma už tretiu generáciu čitateľov a čitateliek, je konečne k dispozícii i ako audiokniha. Absolútna klasika pre široké vrstvy poslucháčov od detí až po prarodičov. V tomto roku sa kniha navyše dočkala i nového filmového spracovania. Audioknihu načítal Norbert Lichý, ktorý je obľúbeným a vyhľadávaným interpretom hovoreného slova.

Posledným rodinným titulom sú originálne nahrávky Františka Nepila z deväťdesiatych rokov. Unikátna kolekcia 5 titulov hovoreného slova pre dospelých, doplnená albumom rozprávok pre vnúčatá. Ani štvrťstoročie, ktoré uplynulo od doby ich vzniku, neubralo nič z jedinečnosti a nezameniteľnosti rozprávačského štýlu autora. Meno Františka Nepila je zárukou kvality a jeho literárne texty možno považovať za nadčasové. Tešia sa stálej obľube čitateľov i poslucháčov. Štyri tituly načítal autor sám a jeho neopakovateľná interpretácia je poslucháčskou lahôdkou. Komplet obsahuje audioknihy Dobrou a ještě lepší neděli, Dobré a ještě lepší pondělí, Má stoletá láska Sparta, Malý atlas mého srdce (číta František Nepil), Po Praze chodím (číta Petr Nárožný) a Pohádková lampička (rozprávajú Jana Hlaváčová a Luděk Munzar). Viac než päť hodín láskavého humoru a skvelej zábavy.

Zdroj: TS

Známe herecké mená ako Marek Majeský, Anna Šišková, Marián Labuda ml. aj divadelné predstavenia pre deti. V Trenčianskych Tepliciach sa začína Divadelná jeseň.

$
0
0

Do kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice opäť prichádza Divadelná jeseň. Návštevníkom prinesie predstavenia so známymi hercami slovenskej divadelnej scény ako Marek Majeský, Anna Šišková či Marián Labuda ml. a v programe sú aj predstavenia pre deti.

Divadelná jeseň je už každoročne súčasťou kultúrneho programu v Trenčianskych Tepliciach. Festival divadla otvorí už túto nedeľu 27. septembra romantická komédia Sylvia Miláčik, v ktorej nič nie je také, ako to navonok vyzerá. Muža v strednom veku zmení náhodné stretnutie so Sylviou, nespútanou, rozpustilou bytosťou, ktorej šarmu a mladosti sa nedá nepodľahnúť. Sylvia vtrhne ako tajfún do sporiadanej rodiny a opantá manžela, už predtým hlboko nespokojného so svojím životom. Príbeh o manželskej kríze a životných zmenách zahrajú herci Anna Šišková, Natália Puklušová, Vlado Černy, Marián Labuda ml. a Tomáš Mrekaj.

Októbrový program odštartuje detské predstavenie O psíčkovi a mačičke. Zábavno-poučná rozprávka predstaví príbeh o mačke Micke, ktorá sa stala doktorkou a čaká ju prvý deň vo svojej ordinácii. Za pomoci prítomných detí pomôžu moriakovi s raneným krídelkom, poradia pánovi krtkovi pri výbere okuliarov a pomôžu stratenému prasiatku Františkovi. Predstavenie pre deti zahrá 5. októbra žilinské divadlo Kapor na scéne.

Divadelný festival bude v Kursalone pokračovať 18. októbra hudobnou komédiou Podfuk, ktorá veselým spôsobom odhaľuje nedostatky ľudských charakterov. Diváci sa môžu tešiť na kľučkovanie lásky medzi pravdou a klamstvom, strachom a odvahou, zradou a odpustením v podaní hercov Marek Majeský, Andrea Kvašňovská, Marián Labuda ml., Dagmar Brucmayerová, Dorota Letenajová / Andrea Kulasová a Nikita Slovák. Predstavenie dopĺňa divadelná hudba členov kapely Hex a Le Payaco.

Divadelnú jeseň ukončí 28. októbra detské predstavenie Tesla a priatelia, ktoré zahrá divadlo SpozaVoza. Inscenácia podáva vtipno-edukačným spôsobom rozšírenie znalostí o fyzike a tvorbe elektrickej energie, o živote slávneho vynálezcu a fyzika Nikola Teslu a v predstavení sa detský divák zoznámi aj s ďalšími známymi osobnosťami ako Thomas Alva Edison či Mark Twain.

Divadelné predstavenia sa odohrajú v Kursalone Trenčianske Teplice s dodržiavaním všetkých potrebných hygienických a bezpečnostných opatrení. „Sme naozaj radi, že napriek tohtoročnej situácii môžeme Divadelnú jeseň zorganizovať a hosťom tak priniesť kultúru v podaní známych hereckých mien. Dbáme na všetky nariadenia, aby bola návšteva predstavení bezpečná a umelci oceňujú, že môžu po všetkých tých zrušených podujatiach opäť pred divákov vystúpiť. Vážime si, že s nami účinkujúci výborne spolupracujú a sú ochotní hľadať riešenia aj v prípade novo vychádzajúcich nariadení, aby sa návštevníci nemuseli obávať zrušenia predstavení,“ uzatvára produkčná manažérka festivalu z Cultura, o.z., Zuzana Danechová.

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť online prostredníctvom siete ticketportal.sk, v infocentre KH PAX alebo priamo na mieste. Kompletný program a viac informácií nájdete na www.divadelnajesen.sk. Organizátori si vzhľadom na situáciu vyhradzujú právo na zmenu programu.

www.divadelnajesen.sk/
www.cultura.sk/

Zdroj: TS

To tu ešte nebolo! David Key a Ondro Kandráč nahrali tanečnú rozprávku Abraka Dabraka.

$
0
0

Muzikant a spevák Ondrej Kandráč dokazuje, že ho nezastavia žiadne koronavírusové obmedzenia. Čas, keď sa bude môcť opäť s kapelou postaviť na javisko, si kráti aj prípravou nových piesní. Jednu z nich nahral aj s o generáciu mladším spevákom Davidom Keyom.

Nový potenciálny hit nesie čarodejný názov ABRAKA DABRAKA a silným refrénom a popevkom vás zaručene strhne. „V súčasnej, nielen pre muzikantov neľahkej dobe, sme chceli ľuďom pričarovať dobrú náladu a odpútať ich od starostí, ktoré nás všetkých sužujú. Aj preto sme skladbu nazvali Abraka Dabraka,“ vysvetľuje nová tvár slovenskej populárnej hudby David Key a autor textu Vlado Puchala ho dopĺňa. „Je to svieža pesnička, ktorá chce prebúdzať v ľuďoch život, energiu, vôľu zdolať prekážky, prijať sa taký, aký som a zostať v myslení i konaní slobodný.“ Skladba má už aj videoklipovú podobu. Špeciálnu atmosféru mu dodávajú krásne a dobrosrdečné čarodejnice, zboristky Klaudia Škorvánková a Agáta Kováčiková.

Príbeh sa odohráva v rozprávkovo krásnom prostredí pod bojnickým zámkom a ako to už v rozprávkach býva, napokon všetko dobre dopadne.

„Pre mňa bol rozprávkou už proces nahrávania skladby a následne aj videoklipu. Skvelé bolo, že sme filmovali v mojich rodných Bojniciach, takže som do komparzu obsadil  mnohých kamarátov. Dokonca aj maminu z ktorej som spravil kuchárku, ktorá cukruje buchty,“ smeje sa David. Mihne sa tu tiež  niekoľko známych osobností. „Napríklad módne návrhárky Andrea Koreňová a Natasha Azari. Pre účinkujúcich zhotovovali kostýmy a napokon som ich nahovoril, aby sa pred kameru postavili aj oni. Skvelá bola tiež moja rodáčka, moderátorka Sonička Skoncová ako predavačka perníčkov. V úlohe drevorubača je zas šéf európskeho inštitútu Vladislav Stanko,“ vyratúva David. Skladba ešte pred oficiálnym uvedením inšpirovala aj módnu dizajnérku Katku Doničovú k zhotoveniu štýlových tričiek s motívom Abraka Dabraka, ktoré sú dnes oficiálnym merchom nového potenciálneho hitu.  

„Špeciálnu radosť ale mám, že Ondro so sebou priniesol aj svoje deti Emušku a Ondríka. Obaja sú perfektní, neskutočne som si ich obľúbil a jasne, že aj oni sú v klipe. Ondríkovi sme ešte večer pred nahrávaním operatívne zháňali husle,“ spomína David a pokračuje. „Zažili sme neskutočne veľa srandy. Som šťastný a poctený, že moja pesnička spojila toľko skvelých ľudí,“ dodáva významne. 

Na slovenské pomery išlo o veľkolepú produkciu. V záberoch jazdí David  s Ondrom  na koni, nádherné sú tiež letecké zábery majestátneho bojnického zámku, ale aj jazierko, kde sa kedysi pri nakrúcaní rozprávky Šialene smutná princezná člnkovala mladučká Helena Vondráčková s Václavom Neckářom. 

Spokojnosť neskrýva ani Ondro Kandráč. „Celé nahrávanie sme si aj s deťmi veľmi vychutnali. Absolútne som to nevnímal ako prácu. Stihli sme si užiť Bojnice, okolitú prírodu, zámok, kúpele, zoologickú záhradu a večer s priateľmi aj vínny dvor,“ prezrádza a verí, že dobrá nálada, ktorá vládla počas filmovania, sa premietla aj do atmosféry klipu. „Je to veľmi chytľavá pecka. Vytvorili sme malé, no skvostné hudobné dielko. Veľmi sa teším a verím, že si tú skladbu budú všetci spievať s nami,“ nádeja sa. 

Je pozoruhodné, že Ondrej kývol na spoluprácu so spevákom, ktorý tvorí zväčša v tanečnom, čiže úplne inom hudobnom štýle. „A prečo nie? Vždy ma bavilo prepájať svety, ktoré sú navonok nezlúčiteľné. David je spevák iného žánru, no tiež chalan nezaťažený predsudkami, ktorého mladosť a dravosť je pre mňa inšpirujúca. A to aj napriek tomu, že ja sám, sa ešte necítim starý,“ vysvetľuje Ondrej a David mu kompliment vracia. „Pre mňa zas bolo fascinujúce sledovať, ako Ondra ľudia milujú. Už to, že pri náhodnom stretnutí na ulici odpovie na pozdrav, im vyčarí úsmev na tvári a spraví pekný deň. Tento obrázok slušného a pokorného človeka a jeho prístupu k fanúšikom, si určite zapamätám, ako svoj manuál na cestu k úspechu,“ tvrdí David.

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live