Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

NOVÝ OBJAV MICHALIDES VYDÁVA DEBUTOVÉ EP INDIE COUNTRY NA VYDAVATEĽSTVE GERGAZ.

$
0
0

Spevák, hudobník a producent Michalides je najnovším prírastkom domáceho labelu GERGAZ. 8. septembra vychádza jeho sviežo znejúci debut Indie Country, ktorý je vhodným soundtrackom k slnečným dňom aj stavom „trochu zlomeného srdca”.

Jeho umelecké meno, tak ako aj jeho hudba, nie sú veci, ktoré by si vedome vybral. To prvé mu prischlo a to druhé, teda jeho hudba, je ako sám hovorí, výsledkom jeho nekontrolovateľnej až obsesívnej povahy. Michalides, vlastným menom Michal Rešetka, je slovenský hudobník s koreňmi v jazze. Z hrania na trúbku ho po desiatich rokoch vyradil úraz a následné pôsobenie v rôznych rockových a nadžánrových zoskupeniach ho nepriviedlo k spokojnosti, čo vyústilo do vlastnej hudobnej tvorby.

V prípade jeho debutového EP s názvom Indie Country sa nejedná ani o indie, ani o country. „Ale nejde ani o rock, rnb, elektroniku, a asi nie ani úplne o pop. A možno, že ide. Každopádne, je to hudba robená tak, aby si dokázala nájsť cestu k tebe, tvojim kamošom z umeleckých kruhov, ale aj k tvojej mame. Ak ju počúvaš za dokonale slnečného dňa, no s trochu zlomeným srdcom, je šanca, že sa ti bude páčiť,” vyjadruje sa na margo svojej prvotiny Michalides.

Skladby z Indie Country spolu s ďalšími, ktoré sa na toto EP nedostali, vznikli v období rokov 2018 a 2019, kedy sa Michalidesovi nedarilo objaviť hudbu, ktorá by ho chytila za srdce a zostala s ním. Tak sa rozhodol vytvoriť si takéto veci sám, pričom procesom tvorby sa nechal úplne pohltiť. Na výslednom trackliste dal napokon priestor piatim skladbám, ktoré dokopy tvoria svieži mix hudby jemne odzrkadľujúci autorove predošlé vplyvy. O mastering a mix nahrávky sa postaral Gaex.

„Proces mojej tvorby pozostáva z polovice zo živého nahrávania a z druhej polovice z „vyklikávania si” hudby pomocou pluginov. Moje doterajšie songy sú, čo sa vnútornej štruktúry týka, pomerne dosť prekombinované, čo mi v niektorých prípadoch výrazne sťažuje možnosť ich živej interpretácie. Preto sa už snažím minimalizovať svoj štýl a tiež celkové aranžmány na veci, ktoré sa mi najviac osvedčili,” dodáva Michalides.

Novinka Indie Country vychádza 8. septembra na vydavateľstve GERGAZ, dostupná je v digitálnej podobe na Bandcampe.

Youtube: https://www.youtube.com/user/MINDeemaster/featured
Soundcloud: https://soundcloud.com/michalides

Zdroj: TS
Autor Vizuálu: Jozef Arpa


Lena Yellow vydává EP Na chvíli. Soul-jazzový projekt představuje ochutnávku české tvorby.

$
0
0

Soulová zpěvačka a autorka Lena Yellow představí během podzimu nové EP Na chvíli, které volně navazuje na debut Positivity (2014). Novinka opět kombinuje propracované aranže, skvělé hráčské výkony a emotivní náboj vícehlasů. Ve čtyřech autorských písních Lenky Jankovské a skladatele Tomáše Sýkory zazní vedle tvorby v angličtině i české texty. EP vyjde 24.9.2020 v distribuci Supraphon a pilotní singl Pokolikáté bude premiérovat Radio 1.

EP Na chvíli je složeno ze čtyř singlů. One-Two- Three a Let’s do it all přímo navazují na debut Positivity. Hudebně se na nich podílel také australský zpěvák Yannick Tevi (Vanua2). Sálá z nich inspirace afro-americkým soulem, popem a jazzem. Samostatně vyšly už  v roce 2016. Singl One-Two- Three, ke kterému byl natočen videoklip, byl v roce 2018 oceněn americkou AkademiíMusic Awards – The Best Song R&B/Soul. V roce 2018 vznikly druhé dva singly – Na chvíli a Pokolikáté. Ty budou mít na EP svou premiéru a zároveň představí i českou tvorbu projektu. Vokály zde podpořily zpěvačky Annamária Cecília d‘Almeida, Marta Kloučková a Diva Baara.

„Původně jsme s Tomášem pracovali na druhém albu, které mělo být celé v češtině. Zároveň jsem cítila, že se uzavírá další etapa v mém životě a že moje momentální hudební nastavení je více intimní a akustické. Proto jsem se rozhodla vydat čtyři skladby, které vznikaly v průběhu let 2016–18 a jsou ještě ve velkém obsazení, na jednom společném EP,“ říká Lena Yellow.

„Když jsem přemýšlela, kdy ho vydat a jak by se mělo jmenovat, zvolila jsem název podle skladby Na chvíli, kterou jsem napsala pro svého muže a našeho syna, kteří pro  mě byli a jsou velkou inspirací. Datum vydání bude tedy v den synových narozenin. EP Na chvíli je pro mě esencí vděčnosti za každý okamžik, který prožíváme,“ dodává.

Zpěvačka a autorka Lenka Jankovská alias Lena Yellow (Yellow Sisters, Mateřská.com) a skladatel a pianista Tomáš Sýkora (Nedaba, wrgha POWU orchestra, držitel ceny Anděl v kategorii Jazz) se hudebně propojili v roce 2011. Jejich spolupráce vyústila v autorské soul-jazzové album Positivity, které pokřtili na podzim 2014. Ke spolupráci byly přizváni vokalisté z Bostonské Berklee College of Music,  australský zpěvák Yannick Tevi, Annamária Cecília d’Almeida a hráči z domácí scény: Adam Koller (bicí, perkuse), Tomáš Fuchs (kytara), Miloš Klápště (baskytara, kontrabas). Album se nahrávalo v Biotech Studiu u Ecsona Waldese. Jejich první singl Fever zabodoval v semifinále mezinárodní soutěže Unsigned Only 2014. Po vydání alba se muzikanti vydali na Positivity Tour, kterou zakončili jako support světoznámých Incognito v Lucerna Music Baru v Praze. V roce 2019 hostování zopakovali, tentokrát na turné k příležitosti 40. narozenin Incognita.youtube.com/watch

www.lenayellow.com
https://www.facebook.com/lenayellowmusic/
Videoklip One-Two-Three
Videoklip Fever Videoklip Pramen

Zdroj: Kontra Production

Medial Banana, po desiatich rokoch stále hladní a silní ako nikdy. Sleduj nový klip!

$
0
0

Pred letom vydali svoj tretí album a teraz nám z neho posielajú ďalší podarený klip. Medial Banana sa poohliadli za svojou prvou desaťročnicou na scéne a v novom videu ku skladbe “Dekáda v hre” prinášajú niekoľko archívnych a spomienkových záberov od vzniku kapely až po dnešok. O réžiu a spracovanie klipu sa postaral Lukáš Pulík, ktorý točí pod pseudonymom Lupic. 

Dancehallová skladba “Dekáda v hre” sa nachádza na nedávno vydanom albume Nedotknuteľní od Medial Banana, ktorý takmer celý vznikol v domovskom štúdiu Wellders v Bratislave a vyšiel pod hlavičkou dvorného vydavateľstva Reggae Callin’ Records v distribúcii Warner Music. Okrem CD ho zberatelia môžu získať už aj na platni.

Medial Banana majú za sebou (napriek všetkým korona obmedzeniam a opatreniam) pomerne nabité leto a vystúpenia na festivaloch ako Uprising Wakelake Edition, Sound Garden, Malý Žákovic, Malý Grape aka Park duševného zdravia či Víno pod hviezdami v Pezinku. Na október majú v pláne dokončiť prerušenú šnúru s kapelou Polemic, s ktorou ich ešte čakajú vystúpenia v Bratislave, Košiciach, Hruštíne a Brne.

Pre aktuálne informácie sledujte ich sociálne siete a domovskú stránku medialbanana.com

STREAM: Medial Banana – Nedotknuteľní (2020): https://wmcz.lnk.to/MBNedotknutelni
SPOTIFY: Medial Banana – Nedotknuteľní (2020): https://sptfy.com/4Xmx
Klip: Medial Banana – Slnečné brýle: https://youtu.be/_f4o6-OE2k4
Klip: Medial Banana – Život ide ďalej: https://youtu.be/0SXjFnKqegE
https://shop.rukahore.sk/medialbanana
FB: https://www.facebook.com/MedialBanana
IG: https://www.instagram.com/medial_banana
WEB: http://medialbanana.com
FB: https://www.facebook.com/ReggaeCallin
IG: https://www.instagram.com/reggae_callin
YT: https://www.youtube.com/ReggaeCallin

Zdroj: TS

Nouvelle Prague zve již poosmé na hudební konferenci a přehlídku.

$
0
0

Hudební konference a přehlídka Nouvelle Prague ohlašuje osmý ročník, který proběhne ve dnech 30. – 31. října 2020 v prostorách DOX+ v Praze. Organizátoři letos reflektují nelehkou dobu kulturního sektoru a hudební scény.

V době stále narůstajícího počtu showcase festivalů a konferencí ve světě vám tento rok chceme na Nouvelle Prague nabídnout panelové diskuze, workshopy a setkání zaměřené právě středoevropskou a především česko-slovenskou scénu. Letos dáváme největší prostor praktickému vzdělávání a mentorským setkání, které zvýší konkurenceschopnost umělců a akcí na domácím i mezinárodní poli, představí nadějné hudební projekty a zasadí je do kontextu světového dění, budeme se bavit o klubové a festivalové scéně a aktuálních problémech,“ přibližuje program nová ředitelka konference, Anna Mašátová. 

Nouvelle Prague zve na panelovou diskuzi s českými a slovenskými labely, hudebními médii, setkání se zástupci rádií, poukáže na roli brandů v hudebním průmyslu, představí možnosti vícezdrojového financování pro hudebníky i pořadatele akcí, práci producentů nebo současné problémy festivalové a klubové scény a možných řešení. Kompletní program bude postupně odhalován.

Workshopy přinesou orientaci na poli streamovacích služeb a jejich efektivního využívání, tipy a triky z oblasti sociálních sítí pro hudebníky a pořadatele akcí, jak na granty aj.

Speed-meetingy, tedy krátké mentorské schůzky, se zaměří na vydávání hudby, booking, management a propagaci hudby.

Zájemci o vystoupení na showcase festivalu se již teď mohou hlásit na www.nouvelleprague.com. První vlna vstupenek v prodeji na GoOut.cz

www.nouvelleprague.com
www.facebook.com/NouvellePrague

Zdroj: TS

Raperka Aless predstaví svoj nový song v CCC zóne v 5 mestách Slovenska!

$
0
0

Značka CCC prinesie do 5 slovenských miest zónu, v ktorej sa zákazníci budú môcť zoznámiť s novou kolekciou topánok sezóny jeseň/zima. Súčasťou programu v každom meste bude aj koncert raperky Aless, jej predskokanmi budú Giovanni Ricci a Martina Koniariková zo SuperStar.

Značka predajní CCC prinesie do 5 miest zónu, v ktorej sa zákazníci budú môcť zoznámiť s novou kolekciou jeseň/zima, zasúťažiť si o Pegeot 208, odniesť si darčeky, ale aj sa zabaviť na koncerte raperky Aless, ktorá so značkou už nejakú dobu spolupracuje.

Oddychová CCC zóna s lákadlami pre zákazníkov

“Pôjde o road show po Slovensku s 5 zastávkami, vždy v exteriéroch pri obchodných centrách,” povedala Alena Langová, marketingová manažérka CCC Slovensko, “Priestor bude predstavovať takú chill out zónu pri obchodných centrách, kde sa zákazníci budú môcťzabaviť, dať si malé občerstvenie, pozrieť sa na novú kolekciu topánok našich predajní na prirodzenom svetle, ale aj vyhrať rozličné vecné ceny či zľavy na nákup v našich predajniach. Veľmi sa tešíme, že aktivity v CCC zóne budú obohatené o koncert skvelej Aless.”

{“subsource”:”done_button”,”uid”:”D58AC8A3-4E16-4803-94EA-5267C1CBE674_1598874615090″,”source”:”other”,”origin”:”gallery”,”source_sid”:”D58AC8A3-4E16-4803-94EA-5267C1CBE674_1598874615433″}

Aless predstaví svoj nový singel

Raperka Aless sa už dlhšie netají tým, že pracuje na novom albume. V každom meste sa predstaví so svojím koncertom a zaspieva aj titulný song pripravovaného albumu s názvom Balance. “So značkou CCC spolupracujem už dlhšie a veľmi ma teší, že sme sa dohodli aj na takejto forme spolupráce. Koncertov bolo toho roku z dôvodu pandémie pomenej, a tak verím, že aj ľudia ocenia príležitosť na živú hudbu v ich meste. Ja sa veľmi teším!” povedala raperka Aless. Jej predskokanmi budú Giovanni Ricci a Martina Koniariková, ktorí v poslednej sérii speváckej show bojovali o titul SuperStar.

CCC zónu nájdete v týchto mestách:
11. – 13. 9. v Bratislava
15. – 17. 9. v Nitre
19. – 20. 9. v Trenčíne
22. – 24. 9. v Žiline
26. – 27. 9. v Košiciach

Viac informácií o road show, ako aj o koncertoch Aless v zóne CCC nájdete na www.zonaccc.sk, na facebook.com/CCC.Slovakia  alebo na Instagrame @cccshoesbags_sk.

Zdroj: TS

Slovenské animované filmy vo veľkom predstavuje prestížne Rakúske filmové múzeum vo Viedni.

$
0
0

 Súčasné i klasické slovenské animované filmy môžu v týchto dňoch vidieť viedenskí diváci, ktorí zavítajú do tamojšieho Rakúskeho filmového múzea. Až do 19. októbra tam prebieha retrospektívna prehliadka Animace/Animácia – 100 rokov československého, českého a slovenského animovaného filmu, počas ktorej sa premieta 34 krátkych a celovečerných slovenských animovaných snímok. 

Prehliadka je unikátnym prienikom do českej a slovenskej animovanej tvorby od jej vzniku až po súčasnosť. V piatich tematických okruhoch nazvaných Folklór & sci-fi & legendy, Politika, Bábky, (Ne)realita, Anima(lab) sa nachádzajú filmy od legiend klasického animovaného filmu, ale aj diela predstaviteľov mladej animácie z éry samostatného Slovenska po roku 1993. Filmy v programových blokoch nie sú radené chronologicky, vďaka čomu vzniká príležitosť vidieť ich v nových súvislostiach.

„Zhodli sme sa na tom, že nechceme ísť cestou tradičných prehliadkových dramaturgií, cez ktoré by sme reflektovali napríklad určité historické obdobia alebo pevne vymedzené animačné techniky,“ hovorí historička a teoretička animovaného filmu Eliška Děcká, ktorá sa podieľala na dramaturgii prehliadky spolu s programovým manažérom a dramaturgom festivalu PAF Olomouc Martinom Mazancom a vedúcim oddelenia kurátorov Národného filmového archívu Praha Matějom Strnadom. „Animácia je úžasné interdisciplinárne médium s toľkými potenciálnymi presahmi a je možné ju zasadzovať do toľkých rôznorodých kontextov, že ma vždy trochu vyrušuje, keď sa skvelé animované filmy publiku predkladajú v ´lenivej´ dramaturgii. Prvým kľúčom pre nás bolo narušiť historickú líniu a premiešať v premietacích pásmach staršie filmy s novšími.“

Programové bloky reflektujú rozprávky i rozprávačky, mýty, politiky, lásku v podobe gýča, zármutok, mesto i snívanie. Prehliadka sa zároveň snaží o čo najkomplexnejšiu prezentáciu rôznych techník animácie a ponúka aj nové perspektívy vo vnímaní klasických filmov, ktoré sa premietajú z 35 mm kópií. Bohaté zastúpenie v programe prehliadky má Viktor Kubal, premietnu sa oba jeho celovečerné filmy Zbojník Jurko (1976) s predfilmom Čmuchal & Sviňa zasahujú (2009) od Andreja Kolenčíka a Krvavá pani (1980) s predfilmom Žltá  (2017) od Ivany Šebestovej. Diváci uvidia aj Kubalove krátke snímky Studňa lásky (1944/1959), Zem (1966), Postup (1968), Dita na fronte (1969), Šach (1974), Meteorológ (1983) i jeho kombinovaný pseudodokument Vstupujeme do doby atómovej (1963). Do prehliadky sú zaradené aj filmy animátorov ďalších zvučných mien, ako sú Ondrej Slivka, Vlastimil Herold, Rudolf Urc, Ivan Popovič či Jaroslava Havettová.

Tvorbu mladších predstaviteľov slovenskej animovanej tvorby reprezentujú filmy, z ktorých mnohé získali ocenenia na zahraničných medzinárodných festivaloch. Sú medzi nimi Šarkan (2018) Martina Smatanu, Sh_t Happens (2019) Davida Štumpfa a Michaely Mihályi, Pandy (2013) Matúša Vizára, Kamene (2010) Kataríny Kerekesovej, Posledný autobus (2011) Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka, Fongopolis (2013) Joanny Kożuch, Keď nie, tak nie! (1997) Vladimíra Krála, Nina (2014) dua Ové Pictures – Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej a mnohé ďalšie.

Rozsiahla prehliadka celkovo uvedie takmer dvesto československých, českých a slovenských animovaných filmov v päťdesiatich programových blokoch. Podľa Elišky Ďeckej o spojení českej a slovenskej animácie uvažovali hneď na začiatku pri koncipovaní prehliadky, pretože „jedno s druhým súviselo a stále veľmi súvisí. Vnímam to aj zo svojej pedagogickej praxe na Katedre animovanej tvorby FAMU v Prahe, kde v posledných rokoch študuje mnoho nadaných slovenských animátoriek a animátorov,“ hovorí o blízkosti slovenskej a českej animovanej tvorby Eliška Děcká. „Je pravda, že po vizuálnej a štylistickej stránke sa niekedy české a slovenské filmy (teda predovšetkým tie staršie) môžu na prvý pohľad zdať ako dosť odlišné. V čom som ale hneď od začiatku cítila silné prepojenie, je štýl rozprávania a humor – neviazaný a často i nenápadne ľahko podvratný,“ uzatvára.

Prehliadku Animace/Animácia – 100 rokov československého, českého a slovenského animovaného filmu pripravilo Rakúske filmové múzeum vo Viedni v spolupráci s Národným filmovým archívom Slovenského filmového ústavu (NFA SFÚ) a Národným filmovým archívom (NFA) Praha. Prehliadka sa začala 3. septembra a potrvá do 19. októbra 2020.

Viac informácií o prehliadke a zoznam slovenských filmov:
http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/archiv/slovenska-animacia-vo-viedni.html

Program prehliadky a oficiálna stránka Rakúskeho filmového múzea:
https://www.filmmuseum.at/jart/prj3/filmmuseum/main.jart?rel=en&content-id=1219068743272&schienen_id=1595209827023

Zdroj: SFÚ

DJ Yanko Kral • Hajtkovič • Grimaso prichádzajú už túto sobotu do eXtreme park Žilina,

$
0
0

R’n’B & Hip Hop night už túto sobotu 12. septembra v eXtreme park Žilina.

DJ Yanko Kral

Yanko Kral bol kedysi koncertným DJ-om skupiny H16, dnes patrí medzi najuznávanejších DJ-ov na Slovensku. Jeho sety už dlhú dobu nepozostávajú výhradne z hip hopu, mixuje crossover dubstepu, trapu, grime-u, bass music a ďalších „nediskotékových“ žánrov.

DJ Hajtkovič

Hajtkovič pôsobí na scéne už od roku 1996, bol jedným so spoluzakladateľom rapovej skupiny L.U.Z.A. Neskôr sa spojili s chalanmi z Drvivej menšiny a vznikla legendárna crew Názov Stavby. Vydali dva albumy a v roku 2014 skupina vydala rozlúčkový singel Posledný výstrel. Momentálne sa venuje djingu v najlepších kluboch v Česku a na Slovensku.

Grimaso

Grimaso je slovenský hip-hopový producent známy najmä hudobnými produkciami pre bratislavskú skupinu H16, ktorej je členom. Takisto pôsobí aj ako DJ.

Vstupenky na ticketportal.sk. Viac informácií o akcii nájdete vo FB evente.

www.extremepark.sk

Zdroj: TS

Zajtra štartuje 15. ročník Cinematiku. Zorientovať sa v jeho bohatom programe pomôžu aj tipy organizátorov.

$
0
0

Desiatky domácich aj zahraničných premiér, udeľovanie cien medzinárodného významu, diskusie, prehliadky či prednášky určené širokej verejnosti aj filmovým profesionálom. Už zajtra sa Piešťany vďaka 15. ročníku medzinárodného filmového festivalu Cinematik premenia na centrum jedinečných filmových zážitkov. Návštevníci si ich budú môcť vychutnať naplno aj vďaka zvýšeným hygienicko-bezpečnostným opatreniam.  

Cinematik sa tento rok uskutoční aj napriek viacerým organizačným zmenám vo svojej štandardnej dĺžke šiestich festivalových dní. Ten prvý pripadá už na štvrtok 10. septembra, kedy festivalové brány o 19:00 v Dome Umenia symbolicky otvorí slovenská premiéra Služobníkov (2020) Ivana Ostrochovského. Účasť na otváracom ceremoniáli prisľúbili aj tvorcovia tohto obsahom aj spracovaním výnimočného filmu.

Dej Služobníkov sa odohráva v roku 1980 v Československu, kde aj napriek blížiacemu sa prevratu stále vládnu tvrdé totalitné pomery. Nevyhýbajú sa ani kňazskému semináru, kam práve nastupujú hlavní hrdinovia snímky, Michal a Juraj. Miesto hľadania cesty k Bohu sa však už čoskoro ocitnú medzi mlynskými kameňmi znepriatelených frakcií vo vnútri cirkvi. Film vyniká silnou témou, podmanivým čiernobielym obrazom aj dôsledne budovanou atmosférou až skľučujúceho napätia. Jeho kvality vyzdvihli aj dramaturgovia 70. ročníka MFF Berlinale, kde mali Služobníci svoju svetovú premiéru. Práve na Cinematiku film budú môcť konečne po prvýkrát vidieť aj slovenskí diváci, do distribúcie sa dostane až 12. novembra.

Služobníci, samozrejme, nie sú zďaleka jediným pozoruhodným titulom, ktorý môžete počas nasledujúcich dní v Piešťanoch vidieť. O svoje tipy na výnimočné filmy z tohtoročného programu sa podelili aj členovia organizačného tímu festivalu :

Nádej (Håp, 2019) je nórsko-švédska dráma, v ktorej si Andrea Bræin Hovig a Stellan Skarsgård zahrali manželov čeliacich neľahkej situácii: Čo s ich vzťahom urobí smrteľné ochorenie? Film mal svetovú premiéru na Berlinale a Cinematik ho uvedie v rovnomennej sekcii Nádej, ktorá je venovaná filmom s pozitívnym posolstvom. Z tej pochádza aj ďalší tip – hudobná dráma Žltá ruža (Yellow Rose, 2019), v ktorej sa osamelá filipínska prisťahovalkyňa pokúša preraziť na americkej country scéne.

Jednou z najvyhľadávanejších je na Cinematiku každoročne sekcia Cesty slávy, ktorá reflektuje novinky z najprestížnejších festivalov sveta. Ak ich nestíhate všetky, organizátori odporúčajú nevynechať aspoň slovenské premiéry španielsko-francúzskej psychologickej drámy Matka (Madre, 2019), ktorá sa blysla v Benátkach, a dánskej rodinnej drámy Úplne normálna rodina (En helt almindelig familie, 2020), ktorá mala premiéru na festivale v Rotterdame. Prvý film je o žene, ktorá sa po rokoch vydáva po stopách nezvestného syna, v druhom sa rodina vyrovnáva s coming-outom transrodového otca. Pozornosť si určite zaslúži aj thajsko-írska dráma Jaskyňa (Nang Non, 2019) z festivalu v Pusane – dramatizuje skutočnú udalosť, pri ktorej chlapčenský futbalový tím uviazol na niekoľko dní v zatopenej jaskyni.

Tohtoročný Cinematik tiež poskytne štedrý priestor vynikajúcej kinematografii susedného Poľska. V sekcii Pod lupou si nenechajte ujsť napríklad rodinnú drámu Janusza Kondratiuka Ako pes s mačkou (Jak pies z kotem, 2018) alebo psychologický horor Adriana Paneka Vlkolak (Wilkolak, 2018) odohrávajúci sa medzi sirotami z koncentračného tábora. Organizátori do pozornosti dávajú aj drámu Reč vtákov (Mowa ptaków, 2019) zo života súčasných Varšavčanov, ktorá je spoločným dielom zosnulého filmára Andrzeja Żuławského a jeho syna Xawera, alebo výpravnú historickú drámu Božia krv (Krew Boga, 2018) Bartosza Konopku.

Samostatnú sekciu Rešpekt festival venuje tvorbe Wojciecha Smarzowského, jedného z najvýraznejších poľských filmárov dneška. Okrem jeho najnovšej snímky, kontroverzného diváckeho hitu Klér (Kler, 2018) z prostredia cirkvi, určite nevynechajte ani povojnovú drámu Ružena (Róza, 2011), v ktorej sa vdova po nemeckom dôstojníkovi zblíži s vojakom oslobodzovacej armády. 

Tradičnou súčasťou Cinematiku je aj súťažná sekcia Meeting Point Europe – medzinárodná porota štrnástich filmových kritikov a kritičiek v nej rozhoduje o najlepšom európskom filme uplynulého roka. Usporiadatelia festivalu za sľubných kandidátov na ocenenie považujú napríklad ruský film Dlhaňa (Dylda, 2019) z povojnového Leningradu, ktorý získal viacero prestížnych ocenení už na festivale v Cannes, autorský debut britského filmára Marka Jenkina Návnada (Bait, 2019) o súboji rybárskych tradícií a turizmu, rakúsky environmentálny dokument Zem (Erde, 2019) alebo film Toto nie je pohreb, toto je zmŕtvychvstanie (This is Not a Burial, It’s a Resurrection, 2019) o boji afrických dedinčanov proti výstavbe vodnej nádrže.

Na Cinematiku si na svoje prídu aj milovníci kvalitných dokumentov. V domácej súťaži Cinematik.doc môžete nájsť napríklad aj experimentálny FREM (2019) Viery Čákanyovej, ktorý je plný podmanivých a zámerne ľudoprázdnych obrazov severskej prírody. Zo sekcie Čo dom dal zase organizátori dávajú do pozornosti česko-slovenských Kráľov videa (2020) o radostiach aj úskaliach amatérskeho dabingu 80. rokov. Neprehliadnite ani filmy z programovej sekcie O zvieratách a ľuďoch, ktorá prináša rôznorodé pohľady na naše vzťahy s ostatnými živočíšnymi druhmi. K tipom organizátorov patria najmä dokumenty Los reyes (2018) a Jej meno bolo Európa (Her Name Was Europa, 2020) či snový Cintorín (Cemetery, 2019) o poslednej ceste najstaršieho slona a jeho ľudského sprievodcu.

Príprava 15. ročníka Cinematiku je s ohľadom na aktuálnu situáciu o poznanie náročnejšia a nevyhla sa ani viacerým programovým či organizačným kompromisom. K najdôležitejším zmenám patrí, že tento rok nebudú k dispozícii lístky na jednotlivé projekcie. Do kinosál sa návštevníci dostanú len s akreditáciou, ktorú organizátori odporúčajú zakúpiť cez internet. 

Vo všetkých priestoroch konania festivalu bude povinné a bezpodmienečné nosenie ochranných rúšok. K ďalším hygienickým opatreniam budú patriť všadeprítomné dezinfekcie rúk. Organizátori festivalu tento rok pristúpili k zrušeniu všetkých projekcií po 23:00. Polnočná sekcia Za hranicou kultu sa vrátane všetkých svojich titulov presúva do budúcoročného programu. Napriek tomu festival ponúkne 87 celovečerných, stredometrážnych a krátkometrážnych filmov. 

15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 10. do 15. septembra 2020. Akreditácie sú k dispozícii v predaji na webovej stránke www.cinematik.sk, dostupné budú aj na mieste.

Zdorj: Cinematik


Ocenenie Roma Spirit otvára svoj dvanásty ročník.

$
0
0

„Hľadáme ľudí, organizácie a činy, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku. Poznáte niekoho vo vašom okolí?  Nominujte ho na ocenenie Roma Spirit 2020!“ vyzýva nominačný spot 12. ročníka Roma Spirit 2020.

Ocenenie Roma Spirit, ktoré každoročne upriamuje pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, obce a zamestnávateľov, ktorí sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužití Rómov a Nerómov na Slovensku, odštartovalo v stredu 9. septembra svoj dvanásty ročník. „Oceňovanie Roma Spirit je symbolom podpory všetkých, ktorí sa aktívne podieľajú na posilnení spoločenskej inklúzie, tolerancie a porozumenia,“ uviedla na úvod vyhlásenia 12. ročníka Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC. „Veríme, že systematickou prezentáciou, verejným ocenením a poďakovaním prispievame k podpore riešenia výziev, k búraniu predsudkov a stereotypov prítomných v našej spoločnosti,” dodala.

Vyhlasovateľmi 12. ročníka Roma Spirit 2020 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska a Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. „V dnešnej dobe je nevyhnutné zlepšovať situáciu Rómov a Rómiek a oceňované iniciatívy tomu môžu do veľkej miery napomôcť a zároveň budú slúžiť ako inšpirácia a motivácia pre ďalších,“ apelovala Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.

„Vieme, aké náročné je s touto témou pracovať, preto si vážime každého novinára, aktivistu, verejne činnú osobu či voleného zástupcu občanov na ktoromkoľvek stupni, ktorý si uvedomuje, že akýkoľvek problém Rómov sa netýka len Rómov a že spolu s Rómami tvoríme spoločnosť obyvateľov tejto krajiny, tlmočil Attila Lovász, riaditeľ centra národnostného vysielania RTVS.

Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. „Udelenie ocenenia predstavuje významnú formu inšpirácie a rozširovania povedomia o pozitívnych príkladoch týkajúcich sa vzdelávania, bývania či zamestnávania, čo považujem za kľúčovú časť osvety,“ vyhlásila Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv.

Nomináciu na ocenenie Roma Spirit môže zaslať každý poštou, e-mailom alebo vyplnením online prihlášky do 12. októbra. Zo všetkých právoplatne prijatých nominácií vyberie Prípravný výbor Roma Spirit 21 finalistov. O siedmych laureátoch 12. ročníka Roma Spirit 2020, v kategóriách Mimovládna organizácia, Spoločnosť a zamestnávateľ, Obec a mesto, Osobnosť, Média, Kultúra a Čin roka, rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka.

Galavečer slávnostného odovzdávania ocenení 12. ročníka Roma Spirit 2020 sa bude konať v Divadle Jána Palárika v Trnave. „Podpora podujatia je ocenením práce nielen nominovaných, ale aj organizátorov,“ vyhlásil Jozef Viskupič, župan Trnavského samosprávneho kraja. „Som rád, že sa budeme spolupodieľať na myšlienke, ktorá sa zrodila už pred dvanástimi rokmi. Verím, že vyzdvihneme príklady dobrej praxe, efektívne programy a príbehy ľudskosti, ktoré budú pre nás všetkých inšpiráciou a motiváciou,“ dodal. Záznam z galavečera odvysiela RTVS v decembri, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

O projekte:

Roma Spirit už od roku 2009 vytvára multidisciplinárny priestor na podporu sociálnej súdržnosti, rozvoja interkultúrneho dialógu a elimináciu akýchkoľvek prejavov intolerancie. Za uplynulé ročníky bolo na ocenenie Roma Spirit nominovaných 1566 aktivít, projektov, organizácií a výnimočných osobností. Ocenenie si prevzalo 61 laureátov.

Autorkou myšlienky Roma Spirit je Ľubomíra Slušná–Franz, prezidentka ACEC.

www.romaspirit.sk

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, vzdelávanie a vytvárať priestor pre prehlbovanie vzájomnej komunikácie.

Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích a osvetových programov pre sociálne slabé skupiny, prevažne programy zamerané na rómsku menšinu na Slovensku.

www.acec.sk

Zdroj: ACEC

ALESS AKO JU NEPOZNÁME! LETO UKONČUJE TANEČNOU SKLADBOU “BALANCE”, KTORÁ JE PILOTNOU SKLADBOU NOVÉHO ALBUMU.

$
0
0

“…postavím sa vždy, keď padám, sama no nie som sama…balance”

Už počas karantény ohlásila mladá speváčka a raperka ALESS nový album s názvom “BALANCE” na september tohto roku. Viac o tom, kto bude na albume alebo akým pôjde smerom neprezradila, až do pilotnej skladby z albumu, ktorý vyšiel v stredu s rovnomenným názvom ako samotný album “BALANCE”.

Prvá skladba z pripravovaného albumu uzrela svetlo sveta a to, že celkovo album bude úplne iný ako “DRUHÁ ŠANCA” svedčí aj žáner piesne, ktorým raperka pocitovo predĺžila aj leto 2020. “Skladba “BALANCE” je šťastná skladba, ktorá má dávať ľuďom pocit usmiať sa, neriešiť, ale zároveň dať silu a odvahu nebáť sa a ísť si za svojim. Byť tak trochu sebecký a myslieť aj na to svoje šťastie, nielen na štastie všetkých naokolo. Lebo ak sme sami so sebou spokojný a šťastný, tak všetko ide lepšie. Treba natom pracovať, na sebe, na svojej spokojnosti a štastí. Myslím, že aj samotná situácia, ktorá nás uväznila na chvíľu doma, nám ukázala, že všetko je pominuteľné, a preto si treba robiť radosť a užívať si prítomný okamih, no treba mať v sebe hlavne životný balance”, vyjadruje svoje emócie zo skladby Aless. Tentokrát sa o hudbu postaral DJ SALKIN, ktorý raperke vytvoril housový podcast, kde pretavila svoj hlbší text. Klip sa točil v známom vodnom športovom areáli v Bratislave s tanečeným backroundom WoMans Group. „ Už sa neviem dočkať, keď dám von nový album „BALANCE“. Mám pocit, že aj čo skladba, to iný žáner, tak som zvedavá, čo povedia na tento album, ktorý oproti minulému albumu bude pozitívnejší, energickejší a celkovo dynamickejší aj textovo. Som rada, že robím hudbu pocitovo a nie podľa trendov, baví ma experimentovať a nerobím hudbu pre jednu cieľovku, ale pre tých všetkých. Preto aj pilotná skladba sa volá rovnako ako album –  „BALANCE“, pretože takto to momentálne cítim nielen hudobne, ale aj vo svojom živote“, uzatvára Aless.

Music by SALKIN, ZIZ ( Nico Deinert) Lyrics by ALESS Recorded at La familia de Sangre studios Mix&Master: Matej Straka, Patrik Rivier Video: Bixo, Radoslav Hajnoš Production: Matúš Bielik Coloring & Edit: Martin Miko Dancers: WoMans Group

INSTAGRAM – https://www.instagram.com/aless_capparelli/
FACEBOOK –  https://www.facebook.com/Aless.Capparelli/
Album DRUHÁ ŠANCA  – https://shop.rukahore.sk/aless/cd-druha-sanca  

Zdroj: PR MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ

Je tu Zopár správnych ľudí?

$
0
0

Po menšej pauze prichádza s novým videoklipom aj bardejovská štvorica NIEčO NAVYšE. V najnovšom počine sa ukázalo niekoľko slovenských hudobníkov, aby tak podporili spoločnú myšlienku, ktorou je spojiť Zopár právnych ľudí v rovnomennej skladbe.

S nápadom prišiel spevák kapely, Willi Zamborský: „Oslovili sme kapely a hudobníkov, s ktorými sa už istý čas poznáme, či by boli ochotní natočiť nejaké video do nášho pripravovaného klipu. Myšlienkou bolo najmä to, aby sme poukázali na spoluprácu a súdržnosť, keď niekto z nás potrebuje pomocnú ruku – myslím, že sme to demonštrovali ako sa na rockerov patrí.“ Dodáva, že skladba vyjadruje to, že človek sám nič nezmôže, a preto je vedľa neho stále zopár správnych ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť a „týmto ľuďom zo srdca ďakujeme.“

Vo videoklipe, ktorý dal dohromady Peter Durák z DURAK PRODUCTION, sa objavili zvučné mená slovenskej hudobnej scény. Jedným z nich je aj Michal Žitňanský z kapely Zoči Voči: „S chalanmi sa poznáme zo spoločných koncertov a pesnička sa mi zapáčila na prvé počutie. Myslím si, že je to super nápad, aj ja som chcel už dávnejšie spraviť takýto klip, ale asi už nespravím, chalani ma predbehli. No keď sa započúvam do textu skladby, iný klip si ani neviem predstaviť.“

Michal Neffe (KING SHAOLIN): „Myslím si, že podstata spájania ľudí, hudobníkov, je krásna a ľuďom je táto činnosť prirodzená. Som rád a vďačný, že som bol jedným z oslovených hudobníkov a mohol som prispieť k realizácii tohto diela. Skladba je v pohode, tomuto druhu hudby rozumiem a chlapcov z kapely, ale hlavne ich nezlomnú húževnatosť, obdivujem. Je to pre mňa samotného inšpiratívne.“

Braňo Bajza (POLEMIC): „Kapelu registrujem už roky a mám rád ich songy, ktoré idú správne od podlahy, sú našľapané a odohraté na plné gule. Preto som nemal problém chalanom natočiť svoj skromný príspevok do ich videoklipu, dupľom v tejto šialenej korona dobe. Bol by som radšej, keby sme si spolu zahrali na verejnej akcii, ale teší ma, že sme spolu aspoň takto vo videoklipe.“

Skladba bola tentokrát nahrávaná u p. Hersteka s Radom Kuncom. Na mixe a masteringu sa s chalanmi z kapely spolupodieľal Peet Beck.

Vo videoklipe môžete vidieť aj muzikantov ako Braňo Bajza – POLEMIC, Andie Debnár, Ervin Ejo Olešňan – Grow Up!, kapela L4ST, Juro Euro Beňačka – No Brake, Swill, Detox of the Pony, PEET BECK, Lukáš Raďo Raďák – DATUM VYROBY, Rene Link – Pentagramček, Dávid Sanchez Maniaček – SANCHEZ AMSTERDAM, Majo Krátky a Jakub Kramár – VOLUME, Jaroslav Len Ducký, kapela Nieže Nie.

Kapela funguje od roku 2009 v Bardejove a štýlovo sa vymedzuje do melodického punkrocku. Na svojom konte majú už tri vydané albumy, a tým posledným je album s názvom „X“, ktorým oslávili 10 rokov spoločného koncertovania.

Zloženie kapely:

  1. Viliam Willo Zamborský – spev, gitara
  2. Lukáš Vanta – basa, spev
  3. Patrik Patres Andrišuv – gitara, vokály
  4. Marek Stupjanský – bicie                  

AUTOR: LG

TOLSTOYS VYDÁVAJÚ SINGEL TRI MESTÁ, PREDSTAVIA HO NA TROCH KONCERTOCH NA SLOVENSKU A V ČECHÁCH.

$
0
0

Pendlovať medzi tromi mestami a ani do jedného nepatriť, taká je jedna z tém nového singlu Tri mestá od bratislavskej kapely Tolstoys, za ktorým stojí v Prahe usadená 22-ročná speváčka a producentka Ela Tolstova. Videoklip k tejto skladbe, venovanej predovšetkým českému hlavnému mestu, pripravila režisérka Štefánia Lovásová. Pesničku dnes v premiére v rannom vysielaní predstavilo Rádio_FM.

Tolstoys v novej skladbe koketujú s indie-rockovejšou atmosférou, súčasne ale demonštrujú aj vybočenie z komfortnej zóny ostrejším a dynamickejším zvukom niektorých nástrojov, a tiež drsnejšou polohou Elinho hlasu. Pesnička Tri mestá je vstupom na neprebádané územie aj v oblasti osobného života autorky.

„Presťahovala som sa do Prahy a zároveň som krátko po tom odišla z dlhoročného vzťahu. Obe zmeny vo mne vyvolali množstvo otázok a pocity rozpoltenia. Namiesto istoty rodného mesta a zabehnutého života som zrazu mala výčitky a nevyriešené účty,” hovorí Ela Tolstova, ktorá v skladbe popisuje aj lokalitu svojho pražského pôsobenia (Vinohrady, Žižkov) a miesta, ktoré rada navštevuje. „Dej skladby sa vo mne odohral už vlastne veľmi dávno. Pandémia však všetko spomalila a dlho nám neumožnila sa stretnúť a natočiť klip. Tri mestá medzitým konečne vychádzajú a ja som sa medzitým v Prahe zabývala a cítim sa tu svoja. Obraz striedania troch miest vo mne však naďalej ostáva, pretože som neustále na cestách medzi Prahou, Bratislavou a Berlínom, kde pripravujeme nový album,” upresňuje Tolstova.

Režisérka Štefánia Lovásová a kameraman Krisztián Ollári sa vo videoklipe k piesničke snažili zvýrazniť jej dynamiku rýchlymi strihmi, pohyblivými zábermi aj obrazom pretekárskej motorky. Silným momentom je aj spoločná tanečná choreografia, v ktorej vedľa Ely účinkujú ďalší členovia kapely. Postava motorkára v čiernom je zosobnením Eliných výčitiek a neistoty, od ktorých sa nakoniec dokáže odpútať.

Na skladbe Tri mestá, podobne ako v prípade májového singlu Tempo, spolupracovali Tolstoys s producentom Drewom Dealom z kapely People Club, ktorých agentúra ATC Live zastupuje napríklad Metronomy či Nicka Cavea. O mastering sa postaral postaral berlínský producent Zino Mikorey, ktorý spolupracoval s Thomom Yorkom, Ólaurom Arnaldsom či Parcels.

Tolstoys sa tento piatok 11. septembra predstavia na pražskom festival United Islands. Na Slovensku odohrajú koncertnú premiéru novej skladby 18.9. na Žilinskom literárnom festivale a ďalej vystúpia na Olomouckom majálese 29. septembra. V nasledujúcich mesiacoch sa budú venovať hlavne dokončovaniu nového albumu, ktorý plánujú vydať v roku 2021 na značke Slnko Records. 

Bio

Tolstoys je mladá bratislavská kapela okolo speváčky a skladateľky Ely Tolstovej. Vďaka debutu Botanika, na ktorom úspešne rozvíjajú schémy dream popu s prvkami akustickej hudby a elektroniky, sa im podarilo veľmi rýchlo etablovať na slovenskej aj českej scéne. Majú za sebou vystúpenia na Pohode, Grape Festivale, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic Noorderslag, Besedě u Bigbítu alebo MENT Ljubljana. Aktuálne pripravujú materiál na druhý album, ktorý vyjde začiatkom roka 2021 opäť na značke Slnko Records. Kapelu ďalej tvoria Pavol Rehák (klavír), Matej Herceg (bicie), Michal Smetana (kontrabas/basgitara) a Frederika Camastra (husle).

facebook: https://www.facebook.com/tolstoys.sk/
instagram: https://www.instagram.com/tolstoys_official/
web: https://tolstoys.sk

Zdroj: TS

Gloom pozývajú novým videoklipom Hollow na sobotňajší koncert.

$
0
0

Slovenskí gotici Gloom vydali v apríli svoj v poradí tretí album Awaken a novým videoklipom k pesničke Hollow pozývajú na sobotňajší koncert v prešovskom Stromoradí. Na tomto koncerte uvedú svoj počin do života. Príbeh skladby sa hodí k celému albumu, ktorý v porovnaní so svojimi predchodcami ponúka viac ženských elementov, je melodickejší, pestrejší a pritom si zachováva melanchóliu, vhodnú dávku tvrdosti a kapelový rukopis.

“Hollow mal byť pilotný singel k Awaken, ale dopriali sme si viac času na natočenie plnohodnotného videoklipu. Scenár sme pripravili spoločne celá kapela, niečo vzniklo priamo počas natáčania. Interiérové zábery sú zo štúdia Martina Migaša, u ktorého sme album nahrávali. Prešovčania budú na záberoch poznať Kolmanovú záhradu a natáčali sme tiež vo vojenskom bunkri na Borkute,” začína rozprávanie o novinke spevák Martin Pazdera.

V pesničke Hollow hosťuje speváčka Marcela Jurčenková, vo videoklipe hviezdi jej dcéra Katka, ktorá má už viacero skúseností s modelingom, v hudobnom klipe však ešte neúčinkovala. Kapelu Gloom pred tým nepoznala a tvrdšiu muziku podľa vlastných slov spoznáva v posledných rokoch. “Nový album Awaken u nás hrál 24/7, keďže sa mamka učila texty a vokály, takže sa mi dostal do uší. Nepovedala by som pred tým, že sa mi takáto hudba môže páčiť, o to viac ma potešila možnosť účinkovať vo videoklipe,” reflektuje Katka Jurčenková, ktorá stvárnila psychopatku zamilovanú do hlavného hrdinu. O kameru, strih a réžiu sa postaral skúsený prešovský filmár a hudobník Tomáš Telepák, známy tiež ako líder kapiel Potmehút a Tomfrom.

Každá skladba na novinke je o láske, ale kapela k tejto téme pristupuje zakaždým ináč. Hollow začína vetou Love is lie (Láska je klamstvo, pozn red.). Otextoval ju zakladajúci člen a bubeník Jussy Priputen. Aj v tomto prípade ide o jeho osobnú spoveď. Na Awaken už tradične prispel najväčším počtom textov. Svoju prvotinu priniesol aj spevák Martin Pazdera, skladbu Broken. Text mal hotový už niekoľko rokov a hudba sa mu snívala. Zaujímavosťou je, že záverenú Noose zložili Gloom na základe textu od fanúšika.

Metaloví gotici Gloom neprekračujú na Awaken hranice žánru, ktorý im sedí, stavili skôr na elementovú pestrosť, melódie, ženské vokály a sláčikové nástroje. Album od svojho vydania získava pozitívne recenzie nielen na slovensku, ale aj v zahraničí. Awaken vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Slovak Metal Army. Naživo predstavia hudobníci novinku už túto sobotu 12.9. v prešovskom klube Stromoradie. Ich najnovší počin uvedie do života Dodi Košč, gitarista kultovej death metalovej kapely Perversity. Ako hostia koncertu vystúpia najprv Alter Ego a Temple. Koncert sa uskutoční za aktuálnych hygienických nariadení. Kapacita koncert je dvesto ľudí a lístky si můžete kúpiť v sieti predpredaj.sk

Najbližšie koncerty Gloom:
12.9. Prešov, Stromoradie (+Alter Ego, Temple)
26.9. Liptovský Mikuláš, Riders Pub (+Perversity)
17.10. Ružomberok, Nové Korzo (Alter Ego)
7.11. Sabinov (Rocková Beermofka)
19.12. Bratislava, Randal Club (+Orkrist, Down To Hell)
16.1. Brno, Elven Club (Darkside of Moravia 2021)

Redakciu informoval Edo Kopček, PR manažér Stromoradia
foto: Miroslava Hrabušová, Moonless Night and Melancholy

Československá violončelová elita prichádza s albumom MUSIC FOR CELLO QUARTET.

$
0
0

Unikátne zoskupenie štyroch violončiel popredných česko-slovenských inštrumentalistov, vytvorilo vzácny súzvuk pod názvom MUSIC FOR CELLO QUARTET. Novú nahrávku realizovali štyria elitní violončelisti zoskupenia Czech Slovak Cello Quartet  – Jiří Hanousek, Aleš Kaspřík, Eugen Prochác a Ján Slávik. Umelci s dlhoročnými sólistickými skúsenosťami a bohatým medzinárodným presahom spojili svoje sily, aby tak vytvorili originálny súbor s ambíciou dlhodobého pôsobenia a pravidelného účinkovania. Ich nová doska nestelesňuje len zvukovú vizitku profesionálneho hudobného ansámblu, ale aj vyvrcholenie série koncertov na Islande, v Nórsku, Fínsku, Estónsku, Českej republike a na Slovensku.       

CD z dielne vydavateľstva Real Music House zachytáva skladby česko-slovenských súčasných hudobných skladateľov. Zdrojom inšpirácie piatich kompozícií boli autorom samotní interpreti. Ťažisko repertoáru predstavuje Vyšehradské kvarteto českého skladateľa Romana Haasa, ktoré vzniklo na podnet čelistu Eugena Procháca. „Skladba bola napísaná na mieru pre Vyšehradské violončelové kvarteto pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v čele V4 počas rokov 2014 – 2015. Variačný cyklus zložený zo štyroch viet, vyzdvihuje stredoeurópskych skladateľov Frederika Chopina, Bélu Bartóka, Antonína Dvořáka a v prípade Slovenska ide o variáciu na hymnu Nad Tatrou sa blýska,“ vysvetľuje autor skladby Roman Haas. Prezentáciu tvorby výlučne českých a slovenských autorov nachádzajú poslucháči v skladbách Ilja Zelienku, Pavla Šimaia a Jozefa Kolkoviča. Dominantou albumu je Symfónia pre štyroch skladateľa Mirka Krajčiho, taktiež napísaná pre Vyšehradské violončelové kvarteto. Skladba, ktorá zároveň CD po dramaturgickej stránke uzatvára, fascinuje poslucháča svojou šírkou, rozmanitosťou aj rozsahom. Autor využíva štrukturálne prvky hymien štátov V4, avšak cieľom kompozície nebola jednoznačná rozpoznateľnosť týchto prvkov pre poslucháčov. „Mojou snahou bolo vytvoriť dobre vystavaný celok, ktorý napriek limitovanému obsadeniu štyroch rovnakých nástrojov môže svojou stavbou a obsahom siahať až k symfonickému žánru,“ upresnil Krajči. Vydanie album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. CD bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Virtuózna hra a neštandardný repertoár posúva hranice k pomyslenému Olympu. Štyria renomovaní violončelisti tým vytvorili nahrávku hodnú obdivu aj v radoch bežných poslucháčov. Album MUSIC FOR CELLO QUARTET je príkladnou ukážkou spolupráce spriatelených národov a zároveň hlbokým odkazom všetkým, ktorí sa neboja ponoriť do rozmanitého sveta hudobnej fantázie. Slovami skladateľa Ilja Zelienku: „Sila človeka je v jeho sile snívať a krása umenia je v uskutočnení snov.“ Slávnostný krst nahrávky je naplánovaný na 16. septembra o 18:00 vo Dvorane VŠMU.

FB event podujatia: https://www.facebook.com/events/367860607950539

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE

Andreas Varady už nie je detský zázrak, ale stále hrá magickú hudbu.

$
0
0

Andreas Varady, ktorý už ako dieťa vzbudil pozornosť veľkého Quincy Jones-a, zahrá so svojou skupinou 22. 9. v klube Scherz (19:30) na pozvanie City Sounds Festivalu so vzácnym hudobným hosťom.

Andreas Varady (1997) je roky známy ako detský gitarový zázrak. Talent hudobníka maďarského pôvodu, ktorý vyrastal na Slovensku, zobral gitaru do rúk už ako 4-ročný, sa naplno rozvinul po tom, čo sa presťahoval s rodinou do Írska, kde hral ako 10-ročný na uliciach miest Limerick a Cork. Postupne si vybrusoval elegantný, technicky brilantný štýl, ktorý právom porovnávali s Georgeom Bensonom. Ako 13-ročný sa stal najmladším headlinerom v prestížnom londýnskom jazzovom klube Ronnie Scott’s a stal sa hneď súčasťou britskej scény. Jeho povesť preletela aj oceán a medzi svojich obľúbencov ho zaraďuje sám veľký Quincy Jones, ktorý tradične produkuje jeho albumy.

Dnes má Varady 23 rokov a nemá už teda výhodu malého chlapca s veľkou gitarou. Stále však napreduje –  hrá jazz nielen virtuózny a bravúrny, ale zároveň atraktívny a prívetivý, čo mu však neupiera na umeleckosti. Ako predstaviteľ mladej generácie pribaľuje do hry množstvo nových vplyvov a  výrazových prostriedkov, ktoré originálnym spôsobom pretavuje do hrejivej magmy.

Že ho tvorba neustále baví, dokazuje aj jeho ostatný, tretí album The Quest, vydaný na svetoznámom labeli Resonance Records. Varady nezaspal na bebopových vavrínoch, ale počúva a posúva sa smerom k súčasným prejavom, počuť viac groove, vplyvy neosoulu, rocku, r’n’b, práce so zvukomaľbou.

Stálymi  Andreasovými spoluhráčmi sú jeho otec Bandy na base a mladší brat Adrian na bicích, ktorých budeme môcť  počuť aj v Scherzi. Na bratislavský koncert príde s vynikajúcim klaviristom Dannym Grissettom (1945), dlhoročným vyhľadávaným sidemanom a spoluhráčom veľkých jazzových osobností. 

Danny Grissett, je za posledných 15 rokov jedným z najvyhľadávanejších hudobníkov newyorskej i medzinárodnej jazzovej scény. Je absolventom (okrem iných škôl) prestížneho Thelonious Monk Institute, kde mal možnosť študovať u jazzových majstrov ako Barry Harris, Herbie Hancock, Terence Blanchard, Kenny Barron a Roy Haynes.

Po príchode do New Yorku v roku 2003 sa Danny rýchlo stal sidemanom hudobníkov ako Vincent Herring, Nicholas Payton, Jeremy Pelt a Vanessa Rubin. Už štrnásť rokov je súčasťou projektov Toma Harrella.

Danny Grissett začal sólovú kariéru v roku 2006 debutovouj nahrávkou „Promise“ v labeli Criss Cross Jazz, ktorá zaznamenala veľký ohlas kritikov. Počas nasledujúcich ôsmich rokov nasledovali štyri pozoruhodné nahrávky. Jeho najnovší album Remembrance vyšiel koncom roka 2017 v newyorskej nahrávacej spoločnosti Savant. V časopise Downbeat získal 4 z 5 hviezdičiek.

Svoj čas delí Grissett medzi účinkovaním so svojou kapelou a hraním ako sideman s osobnosťami ako Benny Golson, Russell Malone, Louis Hayes, Lenny White, Buster Williams, Lage Lund, Marcus Strickland a Jimmy Greene. Je tiež veľmi uznávaným pedagógom.

Danny Grissett; piano; portrait; 2017

Festival CITY SOUNDS podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Nadácia Bratislava a SOZA.

FB event: https://www.facebook.com/events/238126084211452
Vstupenky a viac informácií: https://citysounds.sk/andreas-varady/

Zdroj: CITY SOUNDS


ASOCIÁCIA SLOVENSKÝCH FILMOVÝCH KLUBOV ZOŽALA NA ODOVZDÁVANÍ CIEN SLNKO V SIETI VIACERO ÚSPECHOV!

$
0
0

Stredajší večer patril jubilejnému 10. ročníku slávnostného odovzdávania národných filmových cien SLNKO V SIETI, ktorý organizuje SFTA. Filmy z distribúcie ASFK spolu zvíťazili až v siedmych kategóriách. Najviac nominácií získal film Marka Škopa Nech je svetlo. Ocenenia si odniesol až z piatich kategórií.

Filmy z distribúcie ASFK si vyslúžili celkovo 20 nominácií v jednotlivých kategóriách, pričom najviac získala snímka Nech je svetlo. Ocenenia si odniesli 3 filmy, ktoré spolu zvíťazili až v siedmych kategóriách. Nech je svetlo od režiséra Marka Škopa: Najlepší scenár, Najlepší hraný film, Najlepšia filmový réžia, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Milan Ondrík), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuzana Konečná). V kategórii Najlepší hraný film sa o túto cenu uchádzal aj film Punk je hned! (r. Šlauka), ktorý si však ocenenie odniesol v kategórii Najlepšia filmová hudba (Davil Kollar). Tretie ocenenie získal  krátky animovaný film Šarkan (r. Martin Smatana) – Najlepší animovaný film. Ceny Akadémie pre všetky filmy, ktoré boli ASFK zverené do distribúcie, považujeme predovšetkým za úspech samotných tvorcov a ocenenie úsilia, ktoré do svojich filmov vložili. Zároveň vnímame týchto sedem ocenení ako potvrdenie kvality filmov, ktoré Asociácia distribuuje a sprístupňuje divákom filmových klubov, kín aj multiplexov,“ prezrádza Jakub Zipser, koordinátor distribučných projektoch ASFK.

Film Nech je svetlo mal na Slovensku premiéru 26. septembra 2019 a do dnešného dňa mal celkovo 606 premietaní s počtom 16 611 divákov. Snímka sa už od prvého uvedenia pýši množstvom ocení: Karlovy Vary IFF – Najlepší mužský herecký výkon (Milan Ondrík) a Zvláštne uznanie (Ekumenická porota), nominácia na EFA Feature Film Selection 2020.  Film je dojímavým príbehom otca a syna.. Všetko sa zvrtne, keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka.

O filme Nech je svetlo

Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

O režisérovi

Marko Škop absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Jeho dlhometrážny dokumentárny debut Iné svety (2006) získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig  a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Dokument Osadné (2009) získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary.  V roku 2015 uviedol do kín svoj prvý hraný film Eva Nová. Ten zaujal na festivale v Toronte, odkiaľ si odniesol Medzinárodnú cenu kritikov FIPRESCI pre objav roka. Na domácej pôde získal film až 5 cien Slnko v sieti – Najlepšia herečka (Emília Vášáryová), Najlepší herec (Milan Ondrík), Najlepší scenár (Marko Škop), Najlepšia réžia (Marko Škop) a Najlepší film. 

Nech je svetlo na webe ASFK https://asfk.sk/film/nech-je-svetlo/
Punk je hned! https://asfk.sk/film/punk-je-hned/
Šarkan https://asfk.sk/film/sarkan/
Slnko v sieti https://slnkovsieti.sk/novinky

Zdroj: ASFK

Nový folklór ovládne Novú Cvernovku.

$
0
0

Bratislavský knižný festival BRaK otvorí svoje festivalové brány už tento piatok 11. 9. o 17:00 a od toho momentu do nedele večera 13. 9. bude Nová Cvernovka nabitá bohatým kultúrnym programom. Okrem predajnej výstavy kníh budú pripravené diskusie, čítania, koncerty, divadelné predstavenia, workshopy a na svoje si prídu aj rodičia s deťmi. Jednou z ústredných tém, ktorá ovplyvnila programovú podobu aktuálneho siedmeho ročníka festivalu BRaK, je oxymoricky znejúce slovné spojenie „nový folklór“.

BRaK sa uskutoční aj v čase aktuálnych sprísnených opatrení. Počas posledného týždňa nastali v programe niektoré zmeny – nevystúpi poľská kapela Hańba a slovensko-maďarská kapela DRŤ a na Slovensko nebude môcť pricestovať reprezentant poľskej reportážnej literatúry, spisovateľ Ziemowit Szczerek, autor známeho románu Sivý dym.

Organizátori presúvajú väčšinu programu do exteriéru, kde bude umiestnená aj väčšia časť  predajných knižných stánkov. Zastúpenie na tohtoročnom ročníku bude mať  okolo 50 slovenských a českých vydavateľstiev, ktoré budú môcť návštevníci vidieť počas dvoch víkendových festivalových dní (12. 9. od 10:00 – 19:00 a 13. 9. od 10:00 – 17:00). Pre vydavateľov a knižných predajcov je pripravená aj konferencia s názvom „Kríza ako príležitosť“. Uskutoční sa tento víkend od 12. do 13. 9. v dopoludňajších hodinách v Novej Cvernovke pre vopred registrovaných účastníkov.

Zahraniční hostia

Aj napriek aktuálnym obmedzeniam na Slovensko budú môcť docestovať maďarský spisovateľ György Dragomán, ktorý patrí medzi najprekladanejších maďarských súčasných autorov, a maďarská autorka Anna Szabó T., ktorej nedávno na Slovensku vyšla kniha krátkych poviedok Pokus – Omyl. V spoločnom rozhovore okrem iného priblížia, ako funguje literárna domácnosť v praxi.

Na BRaK zavíta aj známy autor satirických románov Timur Vermes. Jeho debut A je tu zas sa stal svetovým bestsellerom. Kniha bola aj úspešne sfilmovaná. Mimoriadny úspech dosiahol spisovateľ aj s druhou knihou Hladní a sýti. Prvá kniha zachytáva moment, keď sa Adolf Hitler jedného dňa prebudí v dnešnom Berlíne a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Druhá sa výsostne satiricky viaže k utečeneckej kríze.

Kmeňoví autori reportážnej edície vydavateľstva Absynt sú od začiatku súčasťou programu. Reportážnu literatúru zastúpia v spoločnom rozhovore Andrej Bán a český spisovateľ Jan Urban, ktorých profesionálne spojila téma balkánskych krajín. Po mnohých pokusoch tento rok festival konečne navštívi Mariusz Szczygieł, oceňovaný poľský reportér a spisovateľ, veľký propagátor poľskej reportážnej školy, ktorý v rozhovore s Michalom Hvoreckým uvedie svoju ostatnú knihu Nie je.

V nedeľnom festivalovom programe teoretik popkultúry Juraj Malíček vyspovedá Evu Ondovú z nezávislej komiksovej platformy POMIMO, Tomáša Motala, ktorý sa debutovou trilógiou Traum zaradil medzi najoriginálnejších českých komiksových ilustrátorov, a Mareka Rubeca, autora úspešného komiksu Jarmil.

Hosťami festivalu budú aj Jáchym Topol a Pavel Hájek, ktorí predstavia doteraz nepublikované texty frontmana Psích vojakov Filipa Topola o jeho legendárnom a tajomnom priateľovi Kilánovi Nedory Ml. Kniha vychádza vo vydavateľskej edícii Knihovny Václava Havla ako prvý zväzok zamýšľanej trojzväzkovej edície Archiv Filipa Topola. Súčasťou programu bude aj projekcia obľúbeného Filipovho videoklipu k skladbe Kilián Nedory od Víta Pancířa z roku 1996, ktorý ste zrejme ešte nevideli.

Súčasťou BRaK programu bude aj účasť britského autora Alfie Bowna, ktorý pôsobí na londýnskej univerzite Royal Holloway, predtým prednášal na Univerzite Hang Seng v Hongkongu. Venuje sa výskumu digitálnych médií, videohier, okrem toho je publicistom, články vydal napríklad v Guardian, The Paris Review alebo The Independent. Diskusiu s ním bude moderovať Tomáš Hučko v rámci pravidelných podujatí Kapitalks.

Diskusie s domácimi autormi a autorkami

Už niekoľko rokov sa knihy s témou ľudového liečiteľstva, šamanizmu, obradných slávností či bylinkárstva nenachádzajú v kníhkupectvách iba v regáloch s ezoterikou, ale nájdeme ich aj medzi najoceňovanejšími beletristickými publikáciami. Dôkazom toho sú v Česku Kateřina Tučková či Anna Bolavá a na Slovensku jednoznačne Marek Vadas, ktorý o. i. aj zážitky s africkým ľudovým liečiteľstvom zúročil v knihe Liečiteľ (víťaz Anasoft litera 2007), a Alena Sabuchová, ktorá rozhovory s ľudovými liečiteľkami z Podlasia zúročila v knihe Šeptuchy (vo finálovej päťke Anasoft litera 2020).

Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor/jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou. Na BRaK-u sa takto spolu predstavia česká prozaička Viktorie Hanišová a medziriadkarka Magdaléna Martišková.

Súborné vydanie Slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka v štyroch zväzkoch má ambíciu ukončiť takmer storočný proces prípravy, edície a kompletného publikovania jednej z najväčších individuálnych zbierok slovenských ľudových piesní v histórii, ktorú vytvoril etnomuzikológ a skladateľ Béla Bartók. Predstaviť trojzväzkové súborné dielo, ktoré tento rok vyšlo v Hudobnom centre, prídu zostavovatelia publikácie – muzikológovia Alica Elscheková a Oskár Elschek spolu s Vladimírom Godárom, ktorý je autorom úprav vybraných Bartókových slovenských ľudových piesní pre spev a sláčikové kvarteto.

Detský program na BraK-u

Okrem množstva pekných detských knižiek, ktoré budú ponúkať knižní vystavovatelia, sú pripravené dopoludňajšie divadelné predstavenia, hravé čítania a kreatívne workshopy napríklad so všestranne zameraným výtvarníkom Marekom Cinom, s autormi obľúbeného animovaného seriálu Tresky plesky či vytvorenie suveníru pod odborným dohľadom projektu Vytvorené na Slovensku. Štúdio Pressink sídliace v Novej Cvernovke pracuje s tlačiarenskými strojmi staršími viac ako sto rokov, pre deti pripravia workshop, kde si budú môcť vytlačiť plagát na starom nemeckom obťahováku značky FAG Standard. Workshopy majú obmedzenú kapacitu je potrebné sa registrovať, viac informácii na www.brakfestival.sk

Hudba na Brak-u

Tohtoročný festival je i napriek súčasným obmedzeniam plný aj skvelého hudobného programu. Slovenská rodáčka žijúca v Berlíne Nina Pixel sa na festivale predstaví s projektom Ancestral Archeology a s vlastnou verziou experimentálneho „folklóru“ v podobe príbehov a tradícií prerozprávaných do elektronického jazyka, pomocou upravených nástrojov a terénnych záznamov. Okrem nich sa na festivale ukážu aj poľské divožienky SUTARI, ktorých experimentálne vokály sú inšpirované poľským folklórom. Súčasťou hudobného programu bude aj koncert zoskupenia Roman Radkovič Collective. Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako akordeón, kontrabas či klávesy. Hudobný projekt Erika Sikoru, aktuálneho laureáta Ceny Oskára Čepana, s názvom DŽUMELEC si budete môcť pozrieť aj na BraK-u. Charakteristické pre jeho tvorbu sú hudobne jednoduché, ba až naivné podomácky vyrobené pesničky v garáži alebo kúpeľni, hrané so španielkou alebo basou, a jemne korenené lúskaním, domácimi či lesnými šumami, alebo naivnými klávesovými sólkami.

Tematicky do programu veľmi zapadá aj tanečno-divadelné predstavenie Folklore not war –  inscenácia vychádzajúca zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar.

Viac informácií o programe nájdete na www.brakfestival.sk.
Organizátor podujatia: Bratislavský knižný festival BRaK
FB event: Bratislavský knižný festival BRaK 2020
FB event: Detský program na BRaK-u

Zdroj: TS

LUCIE BÍLÁ v legendárnych nahrávkach autorskej dvojice Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

$
0
0

Vychádza album s legendárnymi nahrávkami Lucie Bílej, ktoré pre ňu napísali hudobný skladateľ Ondřej Soukup a textárka Gabriela Osvaldová. Album Soukup / Bílá / Osvaldová sa na pultoch objaví na CD a 2LP práve dnes.

Album mapuje mnohoročnú spoluprácu výnimočných umelcov. Hneď prvou spoločnou zásadnou prácou bola ústredná skladba pre film Requiem pro panenku. Nasledoval unikátny album Missariel (1992), ktorý predznamenal roky jedinečnej spolupráce. Tá zahŕňala aj filmovú a scénickú hudbu a slávne muzikálové inscenácie. „Síla toho, co pro Lucii Gabriela Osvaldová s Ondřejem Soukupem vytvořili i v následujících nultých letech, nemá v tehdejším českém popu obdoby. Kdo zažil některé představení jejich muzikálu Johanka z Arku, ví, o čem je řeč. A to, že se v té době objevila v některých recenzích formulace ,nová Hegerová nebylo daleko od pravdy…“, píše k albumu publicista Josef Vlček. „Za sedmnáct let spolupráce vykreslili Soukup, Bílá a Osvaldová svérázný obraz cesty životem. Cesty své i své generace. Od energických funkových začátků v Láska je láska po slovanskou romanci Miluji tě nebo chandru a kocovinu v Tolik vína, tolik slov. Vždycky se šarmem a s vědomím, že vyjadřují stejné radosti a prožívají stejné bolesti jako jejich posluchači.“

Gabriela Osvaldová k tvorbe pre Luciu Bílu hovorí: „Co dodat. Byla to hezká spolupráce, inspirující. Bavilo mě to. Nic a nikdo, krom mé vlastní omezenosti, mě neomezoval. Z krátké přeháňky svobody padal duši osvěžující déšť.“

Album uzatvára novinka v podobe zostrihu nevídaných hlasových výkonov Lucky Bílej: „Lucčiny excentrické schopnosti mi dávaly možnost i k experimentům, které by jinak nešly zrealizovat. Je to odvážná žena a za to jí děkuji. Nakonec, proto také vznikla závěrečná skladba desky Salto mortale, ve které jsem spojil její největší hlasové a pěvecké excesy,“ vyznáva sa Ondřej Soukup.  A odborný názor pridáva hlasový pedagóg a riaditeľ Konzervatória a VOŠ J. Ježka v Prahe Eduard Klezla: „Mnozí hudební producenti, autoři hudby, textů, režiséři a spolupracovníci se vždy snažili z jejího na první poslech neomezeného hlasového materiálu vytěžit mimořádnou interpretaci jdoucí mnohdy až za hranice možností lidského hlasu. Tento hudebně pěvecký exces nabízí škálu až zvířecích zvuků od křiku, škrabání hlasu, skřípotu až k vyčerpávajícímu chrapotu, kde jsou již slyšet budoucí možné hlasové problémy. To, však nikdy interpretce nevadilo a nebránilo v tom, aby mnohdy takto brutálně zacházela se svým hlasovým materiálem. Zvuky linoucí se z nahrávky zní mnohdy až příšerně bolestivě, ale pouze a jen obrovský pěvecký talent umožňuje toto brutální zacházení, které dává onen ojedinělý rukopis a nezaměnitelnost. Naprosto výjimečný hlas Lucie Bílé však toto vždy nabízel.“

Zdroj: WM

Blokádu extrémizmu navštívilo 14-tisíc ľudí po celom Slovensku.

$
0
0

Šesť tisíc najazdených kilometrov, 50 slovenských miest, 66 predstavení a 14-tisíc návštevníkov. Takúto štatistiku si na svoje konto pripísala Potulná galéria, ktorá od júna do septembra 2020 brázdila slovenské regióny a umením upozorňovala na xenofóbiu, rasizmus aj domáce násilie. Do miest a dedín prinášala tento rok priamo k ľuďom Blokádu extrémizmu – výstavu 70 diel od 20 domácich aj zahraničných umelcov. Finisáž projektu sa uskutoční na bratislavskom Dobrom trhu na Panenskej 11 vo dvore ZUŠ M. Ruppeldta v utorok 15. septembra 2020.

„Pandémia nám znemožnila vstup do škôl, na ktorých sme plánovali hovoriť o potrebe kritického myslenia, zato sme sa však vydali na sídliská, pod balkóny a to najmä do regiónov, kde ľuďom sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus za kultúrou a umením cestovať,“ vysvetľuje autor a kurátor projektu Juraj Čarný s tým, že trasu turné Potulnej galérie vyberali aj s dôrazom na obce, kde je vysoké percento voličov extrémistických politických strán, historické skúsenosti obcí s fašizmom či fakt, koľko v nich žije obyvateľov „cudzincov“, „iných“ či Rómov.

Potulná galéria v roku 2020 navštívila okrem veľkých miest ako Bratislava, Trenčín či Košice aj Moldavu nad Bodvou, Spišskú Novú Ves, Veľké Kapušany, Kráľovský Chlmec, Humenné, Handlovú, Banskú Štiavnicu aj Trebišov.

Jednými z vystavených diel boli napríklad výšivky výtvarníčky Ivany Šátekovej, zobrazujúce Slováka sediaceho za notebookom, ktorý má na stene zavesené plagáty so symbolmi komunizmu, sionizmu, fašizmu a islamu či vyššie spomenuté dielo krojovaných Slovákov vítajúcich prisťahovalcov. „Niežeby tu tých utečencov bolo viac, ako bývalo, ale teraz sa bojíme ich, lebo homosexuáli, židia, scientológovia a Maďari nás už nudili,” zvestovala jedna z veľkoformátových karikatúr o kritickom myslení od Shootyho. Nechýbali ani kresby o domácom násilí a susedských nedorozumeniach Daniely Krajčovej, fotografie Borisa Németha z koronakrízy v rómskych osadách či video Tomáša Rafu z extrémistickej demonštrácie v Žiline. V kolekcii vystavených diel zaujali aj trefné glosy formácie Kundy Crew, ktoré v motíve slovenskej ľudovej výšivky hlásali napríklad heslo: „Taká bola doba” alebo „Všetkým všetko“ priamo zo spojlera auta.

„Najväčšiu radosť z nás mali mladí, deti, ale aj prekvapení starší obyvatelia panelákov, ktorým stačilo vyjsť na balkón alebo do okna. Rozdali sme tisíce slovníkov dobrých vlastností, umeleckých diel na taškách, náramkoch, rúškach a nálepkách. Ľudia si teraz môžu doma urobiť svoje vlastné výstavy a šíriť myšlienky umelcov upozorňujúcich na potrebu kritického myslenia, tolerancie k menšinám a riziká xenofóbie, extrémizmu a rasizmu,“ hodnotí Juraj Čarný s tým, že sa počas turné stretli aj s vlnou nepochopenia a agresívnych hejterov, ktorým čelili najmä na sociálnych sieťach.

„Spolupracovali sme s 27 partnermi, ktorí založili v regiónoch Slovenska kvalitné kultúrne centrá, organizujú fascinujúce festivaly a prinášajú kultúru na skutočne nečakané miesta. Neodišli žiť do zahraničia, ale pomáhajú vytvárať lepší a kultúrnejší život v na miestach, z ktorých pochádzajú. Suplujú úlohy štátu a to často bez nároku na odmenu a často s malým pochopením miestnych samospráv,“ dodáva.

Pre detských divákov bola pripravená špeciálna edícia detského sprievodcu, ktorý dostali priamo pri bránach svojho paneláku spoločne s farebnými náramkami s heslami ako napríklad “Byť čestný je cool” či nálepkami s vystavenými dielami.

Potulná galéria sa od roku 2017 túla po námestiach, školách a letných festivaloch slovenských miest a dedín s cieľom bojovať proti xenofóbii, extrémizmu a rasizmu. Venovala sa už téme utečeneckej krízy, konšpiračných teórii či spolužitiu s Rómami. Minulý rok najazdila 8000 kilometrov.

Prezentované autorky / autori v roku 2020: Džumelec (Erik Sikora), Roland Farkaš, Alena Foustková /CZ/, Aldo Giannotti /I-A/, Zdena Kolečková /CZ/, Danka Krajčová, Kundy Crew, Ľuboš Lorenz/Viera Zubalová, Stano Masár, www.migrantas.org /ARG-D/, Boris Németh, Dan Perjovschi /RO/, Tomáš Rafa, Raptor, Samčo – brat dážďoviek, Shooty, Shyra deSouza /CAN/, Ivana Šáteková, Matej Tále
Kurátor: Juraj Čarný
Premiéra: 1. – 2. 8. 2020, Pozitif dej, Spišská Nová Ves
Vernisáž: 3. 8. 2020, Kráľovský Chlmec
Finisáž: 15. 9. 2020, Dobrý trh, Panenská, Bratislava
Filmový dokument z roku 2019: https://www.youtube.com/watch?v=JeneY8dhXhU
Videoart Džumelca z Pohody in the Air: https://www.youtube.com/watch?v=FHCA63Dstck&t=5s

Zdroj: TS

DAJTE SI DNES SNIPPET ZASEDOMA A O PÁR DNÍ UŽ AJ CELÝ ALBUM.

$
0
0

Päť singlov zo ZASEDOMA je už dostupných na takmer všetkých streamovacích službách, pár koncertov majú Dobrí chlapci už tiež za sebou, ale veľké veci ešte iba prichádzajú.

Deviaty MR album môžete mať podpísaný u vás doma už budúci týždeň! Pokiaľ si CD zakúpite ešte dnes, dostanete k nemu aj email s kódom na download vo formáte MP3. Klikajte na eshop Ruka Hore.

Supa, Delik a Jožiš si pre svojich fans pripravili aj ochutnávku vo forme nadupaného snippetu. Vypočujte si ukážky všetkých 14 skladieb na YouTube. A ak sa chcete o jednotlivých songoch dozvedieť viac, tak si dajte aj listening session s Osťom.

Všetko šlape ako má. Beaty, sound, featuringy. Na novom albume budete počuť Strapa, Tinu, Paulieho Garanda, ale aj Sendrejovcov. O master sa znova postaral Marek Šurin, ktorý s kapelou spolupracoval už tretíkrát: „Išiel si s nami celý album a urobil na ňom mega veľa práce, za čo mu patrí vďaka,“ odkazuje Jožiš.

Moja Reč je ZASEDOMA a je to cítiť, je to počuť: „Dlho sme boli od seba, ale nič to neznamenalo. Som extrémne spokojný s výsledkom,“ hovorí Supa a Delik dodáva: „ Je to tak, ako to je. Máme nový album, čeknite ho, je dobrý. My mu veríme, dúfam, že ho pocítite tak isto, ako ho cítime my.“

NOVÝ DÁTUM KRSTU

Krst albumu spojený s koncertom sa vzhľadom na aktuálnu situáciu a nariadenia presúva. Ale iba o mesiac a venue ostáva rovnaká! Zakúpené lístky platia aj na októbrový termín. Príďte osláviť ZASEDOMA s celou kapelou do bratislavského klubu MMC v novom dátume – v piatok 16. OKTÓBRA 2020.

CD, MERCH, LÍSTKY NA KRST

Toto všetko nájdete na jednom mieste na webe MOJAREC.COM.

FACEBOOK | INSTAGRAM | YOUTUBE | MEDIA@MOJAREC.COM

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live