Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Rodinná pohoda sála z titulnej piesne Samotní nejsme nic k novému seriálu Kukačky. Lenka Filipová ju naspievala so svojou dcérou Lenny.

$
0
0

Autori seriálu požiadali Lenku Filipovú a Lenny, či by pre Kukačky nenaspievali spoločnú skladbu s témou rodičovstva. Vznikla tak skladba Samotní nejsme nic, duet o vzťahu rodiča k dieťaťu. Jej kratšia verzia sa objaví ako seriálová zvučka, ale aj v plnej dĺžke. Skladbu zložil David Solař, ten ju spoluprodukoval s Marcusom Tranom, text napísala Ester Brožová. Videoklip režíroval Marek Jarkovský, ktorý do nej zakomponoval aj rodinné zábery z detstva, vďaka čomu klip získal rodinnú atmosféru.

Pieseň Samotní nejsme nic je po troch rokoch novou skladbou, ktorú Lenka Filipová posiela do sveta. Naviac ako duet, a ešte k tomu výnimočne so svojou dcérou Lenny. Tá Lenku doprevádza na piane a prekvapivo vymenila angličtinu za češtinu. „Písnička v češtině a písnička s mojí mamkou byly asi dvě nejčastěji kladené otázky, se kterými jsem se v posledních letech setkávala. Jsem proto ráda, že posluchačům můžeme nabídnout něco nového, co splňuje obojí,“ dodáva s úsmevom Lenny.

Klip ku skladbe vznikol v decembri pod vedením Marka Jarkovského, ktorý naozaj vkusne prepojil zábery zo seriálu, s osobným archívom speváčok. Natáčalo sa v štúdiu producenta Davida Solařa. Pieseň spoluprodukoval spoločne s Marcusom Tranom.

„Díky dějství seriálu dostává písnička v očích diváků daleko hlubší rozměr, a to u nás také hrálo podstatnou roli, když jsme se pro tuto spolupráci rozhodovaly. I proto bylo pro nás důležité ukázat kousky seriálu i v klipu,“ zaznelo od Lenky Filipovej. „Rodinnú“ atmosféru videoklipu tak umocňujú jedinečné zábery z video archívu Lenky Filipovej a Lenny.

„Tento singl určitě není naší první ani poslední spoluprací, ale myslíme, že názorně ukazuje, že na věci musí být ten správný čas,“zhodujú Lenny s Lenkou.

Príjemnú rodinnú atmosféru ponúka aj samotný seriál. Prvý diel uvedie Česká televízia tento piatok na programe ČT 1 od 20:10.

Za projektom stojí scenárista Jan Coufal a producenti Filip Bobiňski a Petr Šizling. Réžisérom je Biser Arichtev.

Lenka Filipová & Lenny – Samotní nejsme nic
Autoři: David Solar, Ester Brozova, Jan Coufal
ISRC: CZUM72000932
(P) 2021 Universal Music
Réžia a kamera videoklipu : Marek Jarkovský
Producent: Dramedy Production/UM

https://www.lenkafilipova.cz
https://www.facebook.com/lenkafilipovaofficial/
https://www.instagram.com/lennyfilipova

Zdroj: TS


„Sním o svobodě, která je sice zamlžená, ale je na dohled!“ Martin Harich představuje novinku SIMPLE SONG.  

$
0
0

Martin Harich strávil za poslední dva roky několik měsíců v Americe, kde v New Yorku komponoval libreto k muzikálu Christmas carol. Plánovanou premiéru muzikálu ale překazila pandemie a odsunula ji na příští Vánoce. Pobyt v USA Martin využil i ke skládání vlastní tvorby a k cestování po kontinentu. A právě atmosféra země s nádechem svobody ho inspirovala k novinkovému singlu SIMPLE SONG, ve kterém se nezapře vliv americké country scény. Zpěvák tak pokračuje ve své anglické tvorbě a navazuje na loňské EP BLUE se singly SERIOUS TROUBLE nebo FIGHT FOR YOU, které se zařadily mezi současné radiové hity.

„Schoval jsem do skladby SIMPLE SONG mnoho pocitů. Je ale především o tom, jak sedím v noci potichu na balkoně, hledám na zamračeném nebi nějaké hvězdy, a sním o svobodě, která je sice na dohled, ale tak trochu zamlžená. Ale i přesto je SIMPLE SONG celkem veselá píseň. I my sami víme, že tento pocit není smutný, je to jen pocit, že nám chybí něco, co jsme měli ještě před pár měsíci každý den jen tak „na počkání“. Celkem jednoduchý pocit. Jako tato melodie a tento song – SIMPLE SONG,“ představuje Martin Harich inspiraci k novinkovému singlu a dodává: „Neskrývám fakt, že mě americká country scéna ovlivnila. Nakonec není to právě „inspirace“ a „objevování rozdílů mezi lidmi“ přesně to, co nás zdvihne ze stoliček a nutí nás sem tam sbalit kufry? Během pandemie právě toto „objevování“ chybělo nejednomu z nás. A tak, jak jsme všichni žili více ze vzpomínek, vznikla tato píseň.“

Rok 2020, který se nesl v duchu omezení pohybu a bez možnosti koncertování, využil Martin Harich zejména k další autorské tvorbě. Na začátku roku vydal anglické EP BLUE, které je ovlivněné hlavně cestováním a také „hraním na ulici“ ve světových metropolích. Během léta poté poslal do světa album Tulák, ve kterém se vrátil na chvíli ke své rodné slovenštině a které nahrál sám v zahradním domku během nucené karantény. Tulák v sobě nese Martinovy tradiční lehce melancholické balady a byl vydán díky silné podpoře fanoušků, kteří na něj přispěli prostřednictvím crowdfundingového projektu.

Odkaz na singl SIMPLE SONG ZDE
Další odkazy: facebook.com/MartinHarich, instagram.com/hartin_marich

Zdroj: MediaBase

Týždeň slovenskej Poviedky.

$
0
0

Počas celého tohto týždňa budete môcť sledovať online podujatia s finalistami a finalistkami literárnej súťaže Poviedka 2020. Všetky ocenené diela sú publikované v zborníku Poviedka 2020 a nahraté ako audiopoviedky. Ocenené poviedky čítajú Lucia Hurajová Ľubo Bukový. Podujatia moderuje vyhlasovateľ súťaže Koloman Kertész Bagala.

Ako prvý sa predstaví laureát súťaže Poviedka 2020, Peter Hoferica, ktorého víťazná poviedka porotu oslovila originálnym humorom. „Je to absurdná fraška, ktorá ústi do magického vyvrcholenia”. Okrem víťaznej práce bola udelená prémia aj ôsmym ďalším poviedkam.  

„Vždy sa mi páčilo, keď som na stránkach Poviedky našla renomované mená vedľa úplne neznámych. Aj tento zborník obsahuje diela začínajúcich autorov a autoriek a rovnako aj texty profesionálov, či už ide o medzinárodne oceňovanú spisovateľku, nádejného debutanta alebo ďalších ľudí, ktorí denne pracujú so slovom. Je v ňom zastúpená celá veková škála autorov, čo nás porotcov z nejakého dôvodu vždy teší. A najviac nás, samozrejme, teší rôznorodosť štýlov a tém, z ktorých sme v poslednom kole pri priateľskom pästnom súboji vyberali víťaza.“  – Mária Modrovich, predesdníčka poroty 24. ročníka.ň

Podujatia môžete sledovať každý deň od 11. januára do 17. januára 2021 o 18:00 na facebookových stránkach literarnyklub.sk a vydavateľstva KK Bagala. 

Program:
Pondelok 11.01.2021 o 18:00
Peter Hoferica
Utorok 12.01.2021 o 18:00
Šimon Drgoňa
Streda 13.01.2021 o 18:00
Tímea Krekovič Beck
Štvrtok 14.01.2021 o 18:00
Daša Krištofovičová
Piatok 15.01.2021 o 18:00
Štefan Ziegler
Sobota 16.01.2021 o 18:00
Svetlana Žuchová
Nedeľa 17.01.2021 o 18:00
Matúš Benkovič

Súťaž od roku 1996 vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala.      
Podujatia organizuje občianske združenie literarnyklub.sk a vydavateľstvo KK Bagala.    

Zdroj: TS

Houba chystá videoklip věnovaný běloruským protestům. Premiéra bude 25. 3. 2021 na Den svobody.

$
0
0

Během prosince 2020 a ledna 2021 natočila kapela Houba nový videoklip na skladbu Slabá místa z posledního alba Ničeho nelitujem! (2019). Bude věnován jedněm z nejdelších protestů v historii, které se v roce 2020 odehrávají v Bělorusku.

„V roce 2006 jsme odehráli několik koncertů v Bělorusku, v Minsku a Baranovichi. Ta země v nás zanechala určitou stopu a na to turné vzpomínáme dodnes. Bylo to hrozně zvláštní a podobné, jako v roce 2020. Hráli jsme v létě, na podzim pak naše pořadatele na protestech zatkla policie a strávili měsíce ve věznicích za strašných podmínek. Jednoho z pořadatelů se nám už nikdy nepodařilo kontaktovat. Buď se zcela odstřihl od punk scény, jelikož mu bylo vyhrožováno, anebo skončil špatně. To netušíme. Proto jsme se rozhodli, věnovat náš song Slabá místa právě běloruským občanům, kteří se vzpírají šílenému režimu. A jak z klipu pochopíte, věnujeme ho hlavně běloruským ženám, které protesty táhnou“.

Klip natáčel Jakub Kaska a Štěpán Lang, pro které je tato práce jedna z prvních. Natáčelo se ve zkušebně v Libochovicích v rámci Houba livestreamu, dotáčelo se 9. 1 2021 v Ústí nad Labem s herečkou Natašou Gáčovou. Videoklip bude mít premiéru 25. 3. 2021 na Den Svobody, který je neoficiálním svátkem na památku vzniku Běloruské lidové republiky v roce 1918. Tento svátek slaví lidé a skupiny, kteří jsou opozicí současné běloruské vlády Alexandra Lukašenka. Klip vzniká za podpory města Ústí nad Labem.

Houba vznikla v červnu 1995. První koncert odehrála 7. 4. 1996 v klubu Sklep v Rumburku. Od té doby odehrála přes 1150 koncertů v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Německu, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Bělorusku, Maďarsku, Srbsku i USA.

Zdroj: TS

Pospiš/Sillay/Nikitin predstavujú zoskupenie Libertatem Ensemble a singel 40 Dní.

$
0
0

Hudba ako spoločný jazyk. Tak by sa dal zadefinovať základný pilier novej medzinárodnej skupiny Libertatem Ensemble. Tú tvoria rešpektovaní hudobníci regiónu V4. Spevák Robert Pospiš, gitarista Martin Sillay, trubkár Kornél Fekete-Kovács, saxofonista Nikolaj Nikitin, basgitarista Nenad Vasilić, klavirista Jancsi Rigó Jr. a bubeník Marián Ševčík. Prvým singlom z ich pripravovanej nahrávky Hiawatha je skladba 40 dní.

„Spojila nás chuť hľadať neprebádané hudobné svety. Spoločne sme sa pokúsili nájsť nový hudobný jazyk. Názov albumu je odkazom na indiánsku mytológiu. Fascinácia prírodou, nadprirodzenými silami a fenoménom snenia. To sú základné kamene deviatich pôvodných skladieb. Každý z nás sa pohybuje vo viacerých hudobných žánrov. Zoskupenie Libertatem Ensemble je ich výsledkom,“ dodáva k vzniku medzinárodného telesa spevák Robert Pospiš. Ten stojí aj za všetkými textami nahrávky Hiawatha. „Pre skladbu 40 dní sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. V ťažkých časoch, ktoré máme za sebou symbolizuje niečo, čo máme všetci ako hudobníci spoločné. Chuť hrať, spievať, hľadať. Text piesne vychádza z viacerých mytológii. Všetci hľadáme. Hľadáme kvet, ktorý si môžete pokojne zameniť za skladbu, slovo alebo obraz. Som mimoriadne poctený, že súčasťou nášho ďalšieho hľadania je taká elitná zostava hudobníkov. Verím, že naša snaha nájsť v hudbe niečo nové a hlboké osloví aj poslucháčov. Veľmi radi by sme im nahrávku predstavili aj na živých koncertoch ale súčasná situácia to žiaľ nedovoľuje a nevieme, kedy to vôbec to bude možné. Preto sme sa rozhodli zverejňovať skladby z albumu Hiawatha postupne,“ vysvetľuje Pospiš. Album zoskupenia Libertatem Ensemble sa nahrával, mixoval a mastroval v bratislavskom štúdiu Real Music House. Za produkciou nahrávky stojí dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay. Autorkou vizuálu nahrávky je slovenská výtvarníčka Mira Kubáňová.

Zoskupenie Libertatem Ensemble chce v priebehu tohto roka prezentovať nahrávku Hiawatha aj na živých koncertoch. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Album Libertatem Ensemble – Hiawatha vyjde vo vydavateľstve Real Music House.

Viac informácii o zoskupení Libertatem Ensemble:
https://libertatemensemble.bandcamp.com

Libertatem Ensemble – 40 dní
Music by Libertatem Ensemble
Lyrics by Robert Pospiš

I.

Spievame piesne
Staré jak svet
utkané z piesku
utkané z viet

A niekde v púšti z nich
Vyrastie kvet
Ten kto ho zbadá
Už nepríde späť

Ref:

Spievame piesne
Staré jak svet
utkané z piesku
utkané z viet

II.

Zhltne ho smútok
Pochová tma
Zostane pieseň
Čo rozkvitnúť má

Ref:

Spievame piesne
Staré jak svet
utkané z piesku
utkané z viet

A niekde v púšti z nich
Vyrastie kvet
Ten kto ho zbadá
Už nepríde späť

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE

Želáme Slovensku na zdravie.

$
0
0

„Želáme Slovensku na zdravie“ je výzva, ktorú pripravili prevažne združenia a asociácie živej kultúry, no je otvorená aj ďalším organizáciám a jednotlivcom na Slovensku. Cieľom výzvy je dosiahnutie čo najrýchlejšieho a najplynulejšieho priebehu očkovania na Slovensku a najmä ponúknutie pomoci pri jeho realizácii.

„S nádejou, radosťou a obdivom voči vedeckej komunite vítame začiatok procesu očkovania na Slovensku. Uvedomujeme si, že okrem nesporných zdravotných aspektov tohto dôležitého preventívneho nástroja, je očkovanie zároveň nevyhnutným krokom k plnohodnotnému fungovaniu spoločnosti.

Od marca 2020 sme viackrát vyzvali vládu na pomoc, teraz pomoc ponúkame. Chceme vyjadriť podporu plánu očkovania na Slovensku a zároveň chceme ponúknuť naše skúsenosti a zručnosti k tomu, aby očkovanie prebehlo čo najrýchlejšie a najplynulejšie.

Sme si vedomí, že niektoré činnosti musia realizovať odborníci spomedzi zdravotníkov a epidemiológov. Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam s logisticky často náročnými podujatiami však dokážeme pomôcť s prípravou a realizáciou procesov, ktoré očkovanie vyžaduje, ako je pomoc s logistikou, s ľudským a produkčným zabezpečením, s komunikáciou a propagáciou očkovania.

Veríme, že existuje dostatok priestoru na zapojenie ľudí zo živej kultúry a ďalších oblastí do procesu očkovania. Aj v prípade, že našu ponuku nevyužijete, prajeme celému procesu čo najúspešnejší priebeh, aby sme si mohli už na jar symbolicky popriať “na zdravie” na našich podujatiach a spoločných stretnutiach.“

Zoznam zapojených subjektov:

  • Združenie promotérov a festivalov na Slovensku
  • Asociácia Hudobných Klubov Slovenska AHKS
  • Hudobná Únia Slovenska
  • Anténa – sieť pre nezávislú kultúru
  • Slovenský ochranný zväz autorský
  • Slovenská jazzová spoločnosť
  • Zástupcovia ticketingových spoločností v SR
  • BTL Komunikačná asociácia
  • Asociácia nezávislých producentov
  • Únia filmových distributérov
  • Združenie prevádzkovateľov kín

PS: Táto výzva je otvorená aj pre ďalšie subjekty, nielen z kultúrnej sféry. V prípade záujmu nás kontaktujte na info@zelameslovenskunazdravie.sk.

Viac informácií nájdete na facebookovej stránke „Želáme Slovensku na zdravie“, rovnomennom facebookovom evente a už čoskoro aj na webe výzvy www.zelameslovenskunazdravie.sk.

Zdroj: Pohoda

Filmtopia priniesla do kín v náročnom roku 2020 sedem premiér a projekt Kinedok, snímky videlo takmer 30 000 divákov.

$
0
0

V roku 2020, v ktorom pandémia na väčšinu času zavrela kiná, sa distribučnej spoločnosti Filmtopia podarilo priniesť sedem filmov a pokračovať v medzinárodnom projekte Kinedok. Viac ako 2000 projekcií videlo takmer 30 000 divákov. Niektoré filmy podporila diskusiami, workshopmi, programom pre školy aj pre rodiny s deťmi. V rámci nutnej flexibility  vytvorila projekt Filmtopia online u vás doma. Niektoré snímky mali aj tri plánované a avizované premiéry, no napriek tomu na svoj vstup do kín čakajú ešte aj v tomto roku. 

Prvý štvrťrok sme poctivo pracovali na kampani a príprave distribúcie filmov V SIETI a Služobníci do kín. Avšak päť dní po veľkolepej premiére filmu V SIETI sa kiná zavreli a my sme museli čakať dlhé tri mesiace, aby sme film opäť do kín vrátili. Bolo to náročné a skľučujúce obdobie. Napriek tomu som hrdá na to, že sa nám podarilo v tomto nepriaznivom roku uviesť do kín všetky tri verzie tohto výnimočného a dôležitého dokumentu, na ktorý prišlo na Slovensku 24 000 divákov. Samozrejme, práca s filmom pre nás nekončí a veríme, že pri znovuotvorení kín budeme môcť naplno realizovať našu pripravenú osvetovú kampaň a školské projekcie filmu,“ priblížila situáciu riaditeľka Filmtopie Silvia Učňová Kapustová, ktorá distribučnú spoločnosť Filmtopia prevzala približne takto pred rokom a mala veľké plány s jej novou etapou. 

Filmtopia priniesla filmy: V SIETI, Sólo, Christo: Chôdza po vode, Krajina medu, Staříci, Proxima, Služobníci a pokračovala v projekte Kinedok, medziárodnej platforma distribúcie dokumentárnych filmov. „Celkovo je úspech, že sa nám počas roka podarilo do kín uviesť sedem filmových premiér a realizovali sme v alternatívnych centrách tiež medzinárodný projekt distribúcie dokumentárnych filmov Kinedok. Spustili sme aj online kanál Filmtopie. Na záver roka sme našim divákom a odvážnym kinám, ktoré otvorili svoje brány, uvoľnili dvakrát prekladanú premiéru slovenského celovečerného filmu Služobníci. Film mal v kinách priestor presne dva týždne, potom sa kiná opäť zavreli,“ dodala Silvia Učňová Kapustová. Za spomínané dva týždne sa podarilo zorganizovať aj menšie turné delegácie na čele s režisérom Ivanom Ostrochovským, zavítala do Bratislavy, Banskej Bystrice, Kežmarku a Košíc.

Vstup dokumentov Sólo, Christo: Chôdza po vode do kinodistibúcie obohatili diskusie s odborníkmi na témy, ktoré snímky prinášajú – hudba a psychológia človeka, vizuálne umenie vo verejnom priestore. Dokumentárnemu filmu, ktorý bojoval aj o Oscara, Krajina medu sa venoval programom nabitý jeden celý deň určený pre včelárov aj nevčelárov, filmárov aj nefilmárov. Spomínaný dokument V SIETI mal okrem klasických premietaní a uvedení všetkých troch verzií filmu do kín aj školské projekcie a bol súčasťou osvetovej kampane s pripravenými edukatívnymi materiálmi. A hraný film Staříci prišiel do Trnavy osobne uviesť hlavný herecký predstavieľ Jiří Schmitzer, ktorý za rolu získal viacero ocenení.

Kiná na Slovensku boli počas prvej vlny pandémie tri mesiace zatvorené, a otvárať sa začali len postupne. No v októbri sa opäť zatvorili a na necelý mesiac sa otvorili až koncom novembra. Tri dni pred Vianocami sa ukončilo premietanie na neurčito. Kiná teda boli zavreté na viac ako päť mesiacov, no už od marca žiadne z kín nebolo schopné nabehnúť na pôvodne plánovanú distribúciu a súvislý chod.

Mnohé aktivity sa presúvali do online priestoru. Preto vznikol projekt Filmtopia online u vás doma. „Chceli sme zareagovať a dať našim fanúšikom a divákom najavo, že na nich myslíme. Aj keď v našom prípade online distribúcia nemôže nikdy nahradiť ani príjmy a ani činnosť distribučnej filmovej spoločnosti,“ vysvetlila riaditeľka Filmtopie, ktorá sa na momentálnu situáciu v živote a kultúre pozerá s veľkou pokorou. „Viem, že nič, iba trpezlivosť, zodpovednosť a skromnosť nás všetkých privedie k vytúženej slobode,“ uzavrela.

Rok 2021 Filmtopia otvorí dlho očakávaným filmom Bohdana Slámu Krajina ve stínu, ktorý mal pôvodne vstúpiť do slovenských kín už na jeseň. Aktuálne má snímka na svojom konte päť nominácií na Ceny českej filmovej kritiky 2020. 

Zdroj: FILMTOPIA

Dokumentárny film Skutok sa stal je sprístupnený všetkým študentom stredných škôl.

$
0
0

Debutový dokumentárny film Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej putuje na stredné školy. Iniciatíva Dokument na kolesách ponúka atraktívny vzdelávací online model, ktorý má stredoškolskému publiku priblížiť obdobie turbulentných 90. rokov u nás. Ako doplnkový materiál pre predmety ako sú Dejepis či Občianska náuka si ho môžu osvojiť učitelia z celého Slovenska a obohatiť vďaka nemu dištančnú výuku. Skutok sa stal patrí k najúspešnejším slovenským filmom uplynulého obdobia, ktorý v kinách navštívilo viac ako pätnásť tisíc divákov a stal sa tiež najlepším slovenským dokumentom na medzinárodnom festivale Cinematik.

Názov filmu odkazuje na známu vetu „Skutok sa nestal“ bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara, ktorý výrokom popieral úmyselné zabitie Róberta Remiáša osobami z pozadia Slovenskej informačnej služby a slovenskej vlády. Autorka filmu Barbora Berezňáková sa po vyše tridsiatich rokoch od vraždy spojila s Remiášovým najlepším kamarátom Oskarom Fegyveresom a spolu s ostatnými pamätníkmi spomína na udalosť ale i na traumu, ktorá od vraždy aj samotného vládnutia Vladimíra Mečiara pretrváva v našej kolektívnej pamäti. Je dôležité spracovávať súčasné dejiny, najmä ich problematické kapitoly, ponúkať ich výklad a sprostredkovávať kritické myslenie mladším generáciám. Lebo len tak sa môže spoločnosť posúvať dopredu,” vyjadrila sa      režisérka filmu Barbora Berezňáková.

Skrátená televízna verzia filmu Skutok sa stal je stredným školám sprístupnená pomocou populárnej streamovacej platformy DAFilms.sk, ktorá je spoluorganizátorom vzdelávacieho projektu. Spolu s filmom majú študenti následne možnosť otestovať svoje vedomosti z látky prostredníctvom špeciálne pripravenému kvízu od pedagogičky Zuzany Vankovej. Film spolu s kvízom sú vhodným doplnkom pre predmety ako Dejepis či Náuka o spoločnosti. V dejepise dopĺňa učivo 3. ročníka o vzniku druhej Slovenskej republiky a v Náuke o spoločnosti príkladne opisuje (ne)fungovanie právneho štátu ako základu občianskej spoločnosti. Verím, že film prispeje k tomu aby sa spravodlivosť vrátila na Slovensko a aby si študenti na stredných školách uvedomili, že aj demokratický štát s demokratickými inštitúciami môže byť predmetom únosu, ktorý na prvý pohľad nie je vidno,” povedal jeden z producentov filmu Dávid Čorba zo spoločnosti LEON Productions, ktorá je spoluorganizátorom projektu.

Distribučno-vzdelávacia platforma Dokument na kolesách fungujúca od roku 2016 prináša každoročne na školy viacero dokumentárnych filmov s pálčivými témami, ktoré rezonujú v našej spoločnosti. Jej organizátori veria,že dokumentárny film je vhodný prvok, ktorý možno zaradiť do vyučovacieho procesu a že vzdelávanie prostredníctvom dokumentárneho filmu je progresívnym nástrojom ako interaktívne obohatiť poznanie mladých ľudí, pričom toto platí dvojnásobne v časoch dištančnej výuky.

„Našou ambíciou je študentom stredných škôl priblížiť atmosféru na Slovensku v 90. rokoch prostredníctvom skutočného príbehu dvojice kamarátov Róberta Remiáša a Oskara Fegyveresa,“ vyjadril sa manažér projektu Adam Straka z distribučnej spoločnosti Film Expanded, ktorá stojí za Dokumentom na kolesách. Veríme, že práve pomocou takýchto príbehov sme schopní poučiť sa a ustrážiť si slobodu a demokraciu v našom mladom a krehkom štáte,” dodal Straka.

Vzdelávací modul môžu pre svoje hodiny využiť učitelia z celého Slovenska. Stačí kontaktovať Dokument na kolesách cez emailovú adresu: dokumentnakolesach@gmail.com.

www.filmexpanded.com
www.leonproductions.sk
www.skutoksastal.sk
www.dafilms.sk
Facebook stránka filmu: https://www.facebook.com/skutoksastal
Facebook stránka Dokumentu na kolesách: https://www.facebook.com/dokumentynakolesach
Facebook stránka Film Expanded: https://www.facebook.com/filmexpanded

Zdroj: TS


daniel b vydal debutové EP.

$
0
0

Indie-folkový umelec daniel b vydal debutové EP „One“. Od jeho prvého singlu sa odlišuje komplexnejšou produkciou, stále si však drží zvuk charakteristický pre “lo-fi” hudbu.

„One“ vzniklo ako DIY projekt, ktorý si od prvotných nápadov až po finálny master autor nahral a produkoval doma. V celom EP je cítiť lo-fi prístup, hlavne pri minimálne spracovaných, až trochu “surových” vokáloch. Pri počúvaní je jasné, že gitara je autorov preferovaný nástroj a tvorí hudobný základ všetkých piesní. To sa ešte viac prejavuje vo využití gitarových sól ako vrcholu všetkých troch trackov.

Úvodná „house of cards“ navodí pocit nostalgie a melanchólie, témy, ktoré sa nesú počas celého EP. Pieseň privíta tajomným zvukom gitary, minimálne opracovanými vokálmi a hypnotickou slučkou v pozadí, ktorá sa dostáva každou sekundou hlbšie a hlbšie pod kožu.

“One” sa žánrovo drží blízko indie-folku, avšak posledný track „take it“  mierne hraničí s indie-rockom. Autor tu opisuje „moment vo vzťahu, kedy je „ako ďalej?“ iba rečnícka otázka“. Pieseň tak myšlienkovo uzatvára celé EP a nabáda k otázke, akým smerom sa bude zvuk daniela b ďalej uberať.

daniel b je sólový projekt Daniela Buca, ktorý vznikol v roku 2020 online koncertom v Žilinskom KC Hoffmann a vydaním dvoch piesní „life“ a „lean on“. Tie dostali shout-out od indie blogu Start-Track.com, založený Filipom Zemčíkom (@ZTapes). O cover art sa postarala Adelheid Pechová, študentka na University of Arts London. V 2021 daniel b pripravuje vydanie druhého EP, ktorým chce žánrovo mierne rozšíriť svoj repertoár.

Credits:
Obal: Adelheid Pechová @adelheidpechova
Foto: Kristína Kráľová @christiekralova

spotify: https://open.spotify.com/album/2iFyJT9JjAEfmseMcUq9K8?si=y6vrKoSaT5S13_Zi9oUUhQ
apple music:  https://music.apple.com/gb/album/one-single/1545759580
bandcamp: https://danielbmsc.bandcamp.com/album/one
soundcloud: https://soundcloud.com/daniel-bmsc/sets/one
instagram: https://www.instagram.com/danielfcknb
facebook: https://www.facebook.com/danielfcknb
zhrnuté: https://linktr.ee/daniel_b

Mini-recenzie:
https://start-track.com/single-daniel-b-life
https://start-track.com/single-daniel-b-lean-on

Zdroj: TS

JANA GLOVAŤÁKOVÁ SI V SKLADBE  “NEODCHÁDZAJ” LIEČI ZLOMENÉ SRDCE!

$
0
0

Na Vianoce nám Janka priniesla emotívnu skladbu “Čas Vianočný”, ktorá bola jej prvou vlastnou skladbou. Po krátkom čase vydáva ďalší song “NEODCHÁDZAJ”, v ktorom naplno vynikla nádhera kamerových prestrihov okolia Oravy a jej zvonivý hlas.

Pred dvoma rokmi sa speváčka objavila v známom hudobnom projekte, speváckej súťaže The Voice ČeskoSlovensko a dnes vydáva svoj druhý singel. Hrá nielen na klavíri, ale vyučuje aj na umeleckej škole, no v oboch skladbách, však za klavírom vidíme Mareka Babinského. Majestátnosť skladby podčiarkol Marek svojími pasážami na skale.

”Keď som bol pozerať miesto, kde mám dať klavír, neveril som, že ho tam budem vedieť dať, nieto ešte hrať na ňom. Nakoniec sme ho tam dostali traktormi a bolo nás asi 7, no nebolo to vôbec jednoduché”, opisuje zážitok klavírista. Skladba “NEODCHÁDZAJ” napísala speváčka ešte v roku 2017, no až teraz uzrela svetlo sveta. Už zo samotného textu vycítiť, že ide o osobnú výpoveď. Je to o mojom zlomenom srdci a o túžbe po láske. Toto obdobie som si ponechala v tomto texte a chcela som ho dať von lebo je to aj pre mňa uzatvorenie niečoho, čo som vtedy prežívala. Odkedy som stála na pódiu veďla Janky Kirschner som si uvedomila, že spev je to, čomu sa chcem venovať naplno, teším sa na nasledujúce obdobie, čaká má veľa tvorby a plánujem aj album. Verím, že ľuďom sa moja hudba bude páčiť a nájdu si v nej to, čo potrebujú”, hovorí nadšene Janka. Produkciu zastrešil Ľubomír Mazák z Randal Group Production, za kamerou bol Dominik Diko a video edit spracoval režiśer hudobných klipov Adrián Kutný.

Music/Lyrics Jana Glovaťáková
Pianist Marek Babinský
Mix/Mastering Ľubomír Mazák (Randal Group production)
Production Ľubomír Mazák (Randal Group production)
Camera Dominik Diko
Video edit Adrián Kutný

https://www.instagram.com/janaglosikova/
https://www.facebook.com/janaglovatakova

Zdroj: PR MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ
Foto: Youtube Jana Glovaťáková

Na prelome rokov vstúpil úspešný projekt PRVÁ do novej fázy, začalo sa znova nakrúcať.

$
0
0

Úspešný projekt Prvá vstúpil na prelome rokov do ďalšej fázy – novej platformy www.prvadnes.sk.

Ide o pokračovanie dokumentárnej série a aktivít vzdelávacieho projektu Prvá. Dramaturgia sa posunula do prítomnosti, aby verejnosti ponúkla portréty súčasných žien, ktoré menia našu spoločnosť aj život k lepšiemu. V týchto dňoch sa spracovávajú profily lekárky Kristíny Križanovej, evanjelickej farárky Anny Polckovej, výtvarníčky Emílie Rigovej, kurátorky Jany Švantnerovej, hudobnej skladateľky Ľubice Čekovskej. Portréty 15 žien bude tvoriť viacero umeleckých výstupov, prvé z nich budú hotové už na jar.

Chceme predstaviť široké spektrum, ktoré v istom ohľade zrkadlí profesie z “historickej” kolekcie a prináša aj nové oblasti, no v globále ukazuje individualitu a hodnoty modernej súčasnej ženy. Zaujímajú nás silné osobné príbehy   a inšpiratívny pohľad na svet. Nie superhrdinky, ale plnokrvné osobnosti, ktorých úspechy nie sú len plné vavrínov, no sú za nimi neľahké rozhodnutia, pády, chyby a straty,” povedala producentka cyklu Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema.

Internetová stránka www.prvadnes.sk ponúkne širokej verejnosti nové formáty – autorské texty, krátke filmy, výtvarne štylizované interpretácie, komiksy, rozhovory a ďalšie odkazy. Nosným obsahom budú krátke filmy, spracované ako dokumentárne portréty, ktoré vychádzajú z obsahovej aj formálnej koncepcie pôvodného cyklu PRVÁ. Za dokumentárnymi filmami stoja režisérky mladšej generácie: Jana Bučka, Dorota Vlnová, Ivana Hucíková, Jana Durajova, Barbora Sliepková, Lena Kušnieriková.

Keďže ide o žijúce protagonistky, dokumenty nebudú vystavané z výpovedí iných osôb, ale budú koncipované ako osobné sebareflexie samotných protagonistiek. Animovaná vizitka je štylizovaným vyjadrením emocionálnej esencie protagonistky, komiks zase interpretuje formatívny moment z jej života,” dodala producentka s tým, že autorkami výtvarných prvkov sú Ové Pictures. Texty a rozhovory uverejnené na webove stránke budú zamerané na profesné pôsobenie osobností.

Tvorcovia a tvorkyne projektu majú ambíciu prehĺbiť záujem najmä mladých ľudí o vzdelanie, súčasné dianie a pozitívne vzory. Už na jar sa môžu fanúšikovia projektu tešiť na prvé výstupy,  celkovo bude kolekciu tvoriť 15 profilov žien, ktoré sa presadili v rôznych oblastiach spoločenského života. Koncepcia a náplň stránky vzniká v spolupráci občianskeho združenia CHARACTER – Film Development Association so scenáristami, dokumentaristami, animátormi    a mnohými ďalšími odborníkmi a autormi. Obsah a posolstvo tak budú reprezentovať viaceré umelecké žánre i komunikačná kampaň na sociálnych sieťach.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Hlavné mesto SR Bratislava prostredníctvom Nadácie mesta Bratislavy, Nadácia Tatra banky a Bratislavský samosprávny kraj.

Zdroj: TS

Marco Rajt svojimi husličkami dokonale precítil smútok a samotu z lockdownu. Pomohla mu špeciálna úprava skladby Caluma Scotta You Are The Reason.

$
0
0

Geniálny huslista Marco Rajt sa rozhodol zhmotniť smútok, ktorý sprevádza pandémiu, do jemnej skladby. Romantická pesnička Caluma Scotta You Are The Reason dostala nový šat a v jeho husľovom podaní je dokonalým zobrazením toho, čo cítia citlivé duše. K piesni vznikol aj krásny klip, v ktorom vystupuje tanečníčka Monika Mareková a sám huslista Marco Rajt. Klip zobrazuje blízkosť ľudí, ktorí sú si aktuálne fyzicky vzdialení, ale veria v o to krajšie opätovné stretnutie.

Marco Rajt je skvelý huslista, ktorého zvyknú prirovnávať k Vanesse-Mae. Rockové a popové skladby vďaka Marcovi dostávajú nový šat a v jeho husľovom podaní ponúkajú poslucháčom nový umelecký zážitok. Inak to nie je ani so skladbou Caluma Scotta You Are The Reason, ktorá je podľa huslistu dokonalým zosobnením toho, čo aktuálne v čase pandémie cíti. A o tom hovorí aj klip.

„Každá skladba je výnimočná a má v sebe odkaz, ktorý sa snažím cez moje husličky povedať. Preto je pre mňa najdôležitejšie sa do skladby vcítiť a pochopiť ju. S touto skladbou sa mi pracovalo veľmi dobre, nakoľko je melodická a jej odkaz je jasný. Citlivejšie duše pochopia, že klip znázorňuje lásku dvoch umelcov, ktorí práve nemôžu byť spolu, ale ich duše sú stále spojené. Často to tak kvôli kariére býva a obzvlášť teraz, počas pandémie a všetkých tých lockdownov nemôžeme byť s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Najdôležitejšie však je nezabudnúť, že tam niekde sú a že sa naše cesty opäť zídu,“ vysvetľuje Marco Rajt.

O originálny klip k skladbe sa postaral Majko Puzder z Lexis production. Okrem fenomenálneho huslistu v ňom vystupuje aj skvelá tanečníčka Monika Mareková z Riverpark Dance School.

„Dej sa odohráva na dvoch rôznych miestach, ale na konci klipu sa obaja – ja aj tanečníčka – pozrieme na mesto, čím sa aspoň platonicky spojíme. Monika je naozaj super baba a veľmi šikovná. Choreografiu stihla vymyslieť za krátky čas a nakrúcanie išlo ako po masle,“ dodáva Marco Rajt.

Pandémia však huslistovi neprináša len nepríjemné veci. Voľný čas, ktorý získal, využil na prípravu nového albumu.

„Keďže pre koronu momentálne nekoncertujem, mám oveľa viac času na tvorenie. Samozrejme, dávam si záležať na každom albume, ale často som zahltený inou prácou a nemám toľko času na tvorenie, koľko by som chcel. Pandémia ma veľmi zasiahla – nie len, že som stratil primárny príjem, ale aj ten pocit, keď je človek na pódiu a rozdáva svojim fanúšikom radosť a lásku mi neskutočne chýba. Na druhej strane mám viac času na seba a pri tvorení ma netlačia žiadne „deadliny“. Do albumu chcem zakomponovať aj skladby s inými umelcami, ale o tom zatiaľ nemôžem viac povedať. Nechajte sa prekvapiť,“ uzatvára Marco Rajt.

Viac informácií o Marcovi Rajtovi nájdete na jeho webe: https://marcorajt.sk/

Zdroj: PROPAGANDA HOUSE

Francúzsky festival dokumentárneho filmu FIPADOC zamieri pozornosť aj na slovenský film.

$
0
0

Medzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC Biarritz bude mať tento rok špeciálny fokus na krajiny Vyšehradskej štvorky. Premietne 16 filmov z regiónu V4, Slovenskú republiku medzi nimi budú zastupovať snímky Dobrá smrť (2018) Tomáša Krupu a Kapela (2018) Ladislava Kaboša. Hoci z dôvodu protipandemických opatrení termín podujatia organizátori presunuli na neurčito, Industry Days sa uskutočnia online už od pondelka 18. januára do 22. januára 2021. Na podujatí sa predstavia dva slovenské pripravované projekty a sprievodných diskusií sa zúčastní viacero slovenských tvorcov a producentov. 

Zámerom špeciálneho fokusu festivalu FIPADOC na krajiny Vyšehradskej štvorky je podpora spolupráce medzi filmovým priemyslom vyšehradských krajín a Francúzska. „Vyšehradský fokus je špeciálne vytvorený program pre najbližší ročník festivalu vrátane jeho koprodukčného Industry Days,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ). „Vďaka samostatnej sekcii venovanej vyšehradským krajinám predstaví dokumentárne filmy z regiónu početnému francúzskemu publiku. Vytvorí možnosti pre spoluprácu, podporí kreativitu regiónu a pomôže dokumentárnym projektom z regiónu získať finančnú podporu. Industry Days zas ponúknu priestor pre dialóg o rozpracovaných dokumentárnych filmoch medzi regiónom a zvyškom sveta a pomôžu vytvoriť vzájomné dlhotrvajúce vzťahy.“

V špeciálnom fokuse bude Slovensko zastupovať film Dobrá smrť Tomáša Krupu, ktorý vlani získal cenu Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film. Film na príbehu nevyliečiteľne chorej Janette, ktorá by rada ukončila svoj život dôstojne a preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť, sa zaoberá spoločensky citlivo vnímanou témou eutanázie. Snímka si kladie otázku, či vlastníme svoj život, alebo vlastní on nás. Okrem Krupovho dokumentu sa na festivale premietne aj film Kapela (2018) Ladislava Kaboša, príbeh o hudobníkoch z Veľkej Lomnice a ich kapele Gypsy Band Lomnické Čháve, ktorá vznikla v ťažkých sociálnych podmienkach rómskej osady na východnom Slovensku. Film bol zároveň vybraný aj do súťažnej festivalovej sekcie Musical Documentary. Oba filmy sa na festivale premietnu v náhradnom termíne, ktorý jeho zástupcova zatiaľ nespresnili, účasť filmov v programe však potvrdili.

Z januárových online aktivít festivalového podujatia Industry Days je najdôležitejšie jeho medzinárodné pitchingové fórum, zamerané tento rok tiež na krajiny V4. Vo virtuálnom priestore sa predstavia dokumentárne projekty Musíme prežiť Tomáša Krupu a Velvet Generation Ivany Hucíkovej. Témou nového Krupovho filmu je klimatická kríza, sleduje v ňom dramatické osudy ľudí z oblastí, kde sa najvýraznejšie prejavuje vplyv globálneho otepľovania a hrozí tam zánik života. Námetom Hucíkovej projektu je obraz hľadania identity súčasných mladých ľudí, ich hodnotového zakotvenia a miesta v spoločnosti na pozadí vznikajúcej ballroomovej subkultúry v Českej republike a na Slovensku.

Online sa uskutoční aj viacero diskusií, ktoré filmovým profesionálom z celého sveta predstavia dokumentárnu tvorbu a filmové prostredie krajín V4. Diskusií sa zúčastnia aj režisér a producent Peter Kerekes s témou Historické dokumentárne filmy či kameraman a fotograf Martin Kollar s témou Inovatívne dokumentárne filmy. O koprodukovaní bude hovoriť producent Jakub Viktorín, o festivaloch a filmových trhoch festivalová manažérka a filmová publicistka Eva Križková a o televíziách programový pracovník Ondrej Starinský. Uskutočnia sa aj online stretnutia v rámci programu Producers meet producers, počas ktorých „vybraní producenti z vyšehradských krajín absolvujú individuálne stretnutia s  producentmi z Francúzska, aby sa mohli rozprávať o svojich dokumentárnych projektoch. Cieľom je zoznámiť producentov so správnymi partnermi,“ spresňuje Tomáš Hudák.

x x x

Medzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC vo francúzskom meste Biarritz sa mal pôvodne konať od 18. do 24. januára 2021, z dôvodu protipandemických opatrení ho organizátori presunuli zatiaľ na neurčito. Jeho Industry Days sa uskutočnia od 18. do 22. januára 2021 online. Partnermi slovenského zastúpenia v rámci Vyšehradského fokusu sú Slovenský filmový ústav, Asociácia nezávislých producentov a Slovenský inštitút v Paríži.

Viac informácií o Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu FIPADOC a Industry Days nájdete na: https://fipadoc.com/en

Zdroj: SFÚ

Ako sa v roku 2020 darilo klubovému filmu?

$
0
0

2020 bol rokom, na ktorý sa ťažko hľadá správny prívlastok. Neľahký, nečakaný, „za nami“. Napriek nepriaznivým podmienkam kino-distribúcie však kluby vítali svojich divákov – prerušovane, no s odhodlaním. Práve vďaka fanúšikom kvalitného klubového filmu mnohé kiná prežili a ich ponuka bola vzhľadom na situáciu nadštandardná. Asociácia slovenských filmových klubov ponúkla v roku 2020 až 18 nových premiér. Nechýbal 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Pandémia a lockdown inšpirovali k spusteniu viacerých online noviniek, ktoré dostali film k divákovi priamo domov. Kiná sú síce ešte zatvorené no v roku 2021 nás čaká skutočne výnimočná ponuka nových titulov.

ASFK uzatvára rok 2020 s vďakou všetkým filmovým klubom a divákom, ktorí napriek neľahkým podmienkam podržali kvalitný klubový film. Slovenským divákom priniesla neuveriteľných 18 nových premiér a spolu 139 premietnutých titulov na celkovom počte 2 861 filmových predstavení. Do kín tieto filmy prilákali 51 192 divákov. Najúspešnejšími titulmi z distribúcie ASFK za rok 2020 sú: 1. Parazit (Joon Ho Bong) –  11 421 divákov, 2. Zažiť to znovu (Nicolas Bedos) – 5 958 divákov, 3. Salto je kráľ (Pavol Barabáš) – 3  594 divákov. Rok 2020 hodnotí aj Jakub Zipser, koordinátor distribučných projektov ASFK: „Asociácii sa podarilo neštandardné obdobie zvládnuť vďaka jej tímu nadštandardne a zachovať pritom jej kontinuitu a smerovanie. Ani limity, ktoré pandémia načas nastavila, neovplyvnili selekciu nových filmov a projektov pre distribúciu. V obmedzených podmienkach sa ASFK podarilo priniesť hodnotné akvizície, spomedzi mnohých napríklad festivalového maratónca Corpus Christi (spolu s krátkym filmom Sh_t Happens), komorný a vždy rezonujúci austrálsky debut Kým sa skončí leto alebo hravé a poučné Maškrtné medvedie príbehy (s predfilmom Cez palubu!), pre najmladšiu generáciu vyrobené so slovenským dabingom.“

Novinkou roku 2020 je online platforma VoD (Vimeo ASFK) zameraná na klubové filmy, ktoré sú zárukou kvalitného filmového zážitku. V ponuke sú filmy ocenené festivalovými a diváckymi cenami, tituly známych režisérov, filmy s umeleckou hodnotou, čerstvé tituly, či dokonca online premiéry – Alchymická pec. Nájdete tu napríklad aj spomínaný najúspešnejší oscarový film Parazit.  „Diváci na našom VoD sledujú filmy vo vysokom rozlíšení, bez reklamy, s kvalitným prekladom a navyše legálne. Práve tieto atribúty sú dôvodom narastajúceho úspechu sledovanosti našej platformy, ktorá sa zameriava na klubový film. Je pravdou, že náročnejšie snímky si vyžadujú náročnejšieho diváka, no aj táto cieľová skupina má svoje opodstatnenie a my sa tešíme z každého podporného vzhliadnutia,“ uvádza Lucia Mandincová, PR a marketing ASFK. V súčasnosti nájdete na VoD ASFK 35 titulov.

Úspešným online počinom bolo prepojenie on-line distribúcie ASFK s projektom Kino domaKino Lumière doma je projektktorý divákom sprostredkováva živý prenos filmu. Zámerom je ponúknuť divákom filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná opäť zatvorila mimoriadna situácia spojená so šírením koronavírusu. Z distribúcie ASFK mali diváci minulý rok možnosť vidieť filmyZažiť to znovu, Matthias a Maxime, Biely, biely deň, Portrét ženy v plameňoch a mnoho ďalších. Projekt sa teší popularite aj tento rok a ďalšie tituly postupne pribúdajú. Okrem najznámejších streamovacích platforiem ako Netflix, či HBO sú aj ďalšie online formy ako sa dostať ku kvalitným filmom, ktoré aspoň tým málom pomôžu kinám prečkať aj ďalšiu vlnu.  Diváci sa tak budú mať kam vrátiť aj po skončení pandémie. Lebo vidieť filmy na plátne vám žiadny stream nenahradí.

V portfóliu Asociácie slovenských filmových klubov je už niekoľko rokov aj renomovaný projekt Filmový kabinet deťom, ktorý štandardne prebieha v kinosálach. V rámci projektu sa deti hravou formou dozvedia pútavé informácie zo sveta animovaného filmu. V roku 2020 sa kvôli zatvoreným kinám Asociácia slovenských filmových klubov rozhodla prísť za deťmi do tried. Teraz sa v rámci svojej výučby môžu zapojiť do projektu online, pozrieť si animované pásmo a dokonca sa cez internet zúčastniť aj video workshopu. Viac o projekte prezrádza koordinátorka Martina Mlichová. „Z dôvodu prvej vlny pandémie musela ASFK zrušiť všetky naplánované FKD workshopy od marca do júna. Keďže sa kvôli opatreniam už v septembri zatvorili kiná, veľmi nám chýbali deti a ich zvedavé otázky. Rozhodli sme sa nájsť všetky možnosti, ako sa im priblížiť a ako ich opäť pozvať do magického sveta animácie. Online verzia FKD sa nám zdala ako najschodnejšia. Na deti sa nesmierne tešíme!“ FKD online prebieha aj roku 2021. Ak sa chcete zapojiť, stačí v mene triedy napísať na adresu mlichova@asfk.sk a dohodnúť si podrobnosti priebehu a času konania.

Úspechom roku 2020 bol jednoznačne aj legendárny 27. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý organizátori v marci zrušili a presunuli na jeseň, kedy sa v jeden jediný deň festival pružne a slávnostne otvoril aj zatvoril a jeho Ozveny pokračujú prakticky dodnes. 2020 bol pre festival síce veľkou skúškou, no už teraz odhodlane plánuje svoje 28. pokračovanie a zaostruje na dobrý film.

O kvalitné klubové filmy nebude núdza ani tento rok. Na jasný plán premiér si však budú musieť diváci ešte počkať. „Na január sme mali naplánované dva tituly: Everest – najťažšia cesta (r. Pavol Barabáš)Pre Samu (r. Waad Al-Kateab, Edward Watts). Oba však presúvame na neurčito „ k balíku“ ďalších titulov, ktoré netrpezlivo čakajú na svoje uvedenie. Medzi novinkami sú zahraničné hrané filmy ako Slalom (r. Charlène Favier), Leto’85 (r. François Ozon), Prípitok (r. Laurent Tirard), Ďaleko od Reykjavíku (r. Grímur Hákonarson), či dokumenty: Komúna (r. Jakub Julény), To ta monarchia (r. Vladislava Sárkány Plančíková), Maliarka a zlodej (r. Benjamin Ree) a mnoho ďalších. Nakoľko sú kiná stále zatvorené, prosíme divákov o trpezlivosť a zároveň pozývame na naše online platformy, na ktorých môžu diváci sledovať filmy z bezpečia domova a zároveň podporiť distribúciu na Slovensku. Všetkým divákom a fanúšikom veľmi pekne ďakujeme za doterajšiu priazeň a tešíme sa keď sa opäť uvidíme v kino-sálach, ktoré považujeme za to najlepšie miesto pre film,“ uvádza Lucia Mandincová, PR a marketing ASFK.

Viac informácií:
VoD ASFK https://vimeo.com/asfk
Kino Doma https://kino-doma.sk
Kino Lumiere Doma https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-16198
FKD online https://asfk.sk/filmovy-kabinet-detom/
ASFK web https://asfk.sk
MFF Febiofest: https://febiofest.sk

Zdroj: ASFK

RANDOM CHOICES STÚPAJÚ VYŠŠIE ZA LÁSKOU.

$
0
0

Random Choices je predovšetkým rockovou kapelou, miestami prejdú k funku či popu, ale celkovo radi kombinujú žánre. Po EP Medzi nebom, peklom a vedomím (2018) a albume Zrkadlová zem (2020) si chalani prešli množstvo klubov, festivalov na Slovensku, navštívili aj Česko a Rakúsko. V začínajúcom roku 2021 potešia fanúšikov nežnou baladou v podobe samostatného singla s videoklipom nesúci názov Romanca. Skladba je dosť iná ako doposiaľ vydaná tvorba a kapela ňou chce naznačiť istý hudobný vývoj.

Zmien okrem hudobného vývoja nastalo viac, ešte pred nahrávaním novej skladby odišiel z kapely gitarista Matúš Kocinec poznamenal spevák Marek Hrdlička: „Áno, je pravda, že sa rozhodol venovať osobným veciam. Nahrávali sme už len ako trio, traja sme aj v klipe a celkovo pokračujeme ako trio Šimon Oravec (basa), Dominik Krasuľa (bicie) a ja, Marek Hrdlička (spev/gitara).“

Romanca nie je iba skladbou, je to vyznanie lásky…

„Je to príbeh venovaný mojej priateľke, sú tam zachytené momenty, čo sme spolu zažili, ako napríklad čo sme robili na letnej dovolenke,“ o hudbu a text skladby Romanca sa postaral spevák Marek, ktorou zavítal do nových vôd, „bolo by fajn sa držať len nejakej overenej schémy, ale to by sme neboli úplne my a celkovo myslím, že sa hudobník proste vyvíja. Mení sa vkus, pohľad na hudbu, pohľad na svet a aspoň pre mňa musí hudba z niečoho prameniť a to sa v nej vždy odzrkadlí.“

Nahrávanie singla prebiehalo v štúdiu Randal Group Production za pomoci producenta Jimiho Cimbalu, kde postupne vznikal minimalistický videoklip z pozadia nahrávania. Prístup a prostredie nahrávacieho štúdia posunuli rast Random Choices na vyššiu hudobnú úroveň, čo si užijete v ich novej tvorbe Romanca.

Viac info na https://www.facebook.com/randomchoicessk

ZDROJ: Pavol Dráb z Randal Agency
FOTO: archív Random Choices


Hanákove filmy zobrazujú pravdivých hrdinov, dva z nich vyšli práve na blu-ray nosičoch.

$
0
0

„Chcel som, aby moje filmy boli pozdravom československej novej vlne a šesťdesiatym rokom, kedy aj u nás vznikali pravdivé a kvalitné filmy,“ hovorí o svojich dielach Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980) režisér Dušan Hanák, ktorý patrí v zahraničí k najžiadanejším tvorcom svojej generácie. Poetická komédia o dospievaní a prvej láske Ružové sny patrila v svojej dobe k najnavštevovanejším, tragikomédia o ľuďoch z periférie Ja milujem, ty miluješ sa zasa hrdí ocenením Strieborný medveď za najlepšiu réžiu z prestížneho Berlinale. Práve tieto tituly z jeho rozsiahlej tvorby vyšli na sklonku minulého roka na blu-ray nosičoch.

Dušan Hanák je medzinárodne oceňovaný filmový režisér, scenárista a fotograf. Z jeho početnej tvorby Slovenský filmový ústav (SFÚ) vydal na DVD nosičoch už všetky dlhometrážne hrané a dokumentárne filmy. Hanák sa tak stal prvým slovenským režisérom, ktorého kompletná celovečerná tvorba vyšla v SFÚ na DVD. Tentoraz k nim pribudli blu-ray vydania jeho hraných filmov Ružové snyJa milujem, ty miluješ. Obe diela vznikli v tvorivej spolupráci Dušana Hanáka so spisovateľom a scenáristom Dušanom Dušekom.

Ružové sny je film plný láskavého humoru, hovorí o dospievaní, snívaní a prvej veľkej, ale zakázanej láske. V tomto poetickom príbehu o vzťahu medzi dobrosrdečným, trochu naivným poštárom Jakubom, v hereckom podaní Juraja Nvotu, a krásnou Rómkou Jolankou, ktorú stvárňuje Iva Bittová, na seba naráža nespútaný svet hravej fantázie a triezvy pragmatizmus každodenného života, ktorému musí ružové snívanie oboch hlavných hrdinov ustúpiť.

Keď sme vymýšľali Ružové sny, zdalo sa nám dôležité povedať, že dobrý človek ešte žije. Hľadali sme takých ľudí na slovenskom Záhorí a v rómskych osadách, väčšinu motívov sme čerpali zo života. Pritom nám šlo o to, aby každý centimeter filmu bol úprimný a autentický,“ spomína na nakrúcanie filmu Dušan Hanák. V čase vzniku film ocenila odborná kritika aj široké publikum doma i v zahraničí „Je to film o hľadaní ľudskosti, o hľadaní farby a chuti života. V svojej dobe sa Ružové sny stali najpredávanejším filmom a pred dvomi rokmi sa konala jeho obnovená premiéra vo Francúzsku.“

Spisovateľ a scenárista filmu Dušan Dušek o stretnutí s Hanákom na ich prvom spoločnom filme hovorí ako o šťastí. „Mal som šťastie. S Dušanom Hanákom ma zoznámil ďalší Dušan – Mitana. Začali sme sa stretávať, rozprávali sme sa a dumali nad nejakým námetom. Od Dušana Hanáka to bolo naozaj veľkorysé, doslova odvážne, veď ja som dovtedy nijaký filmový scenár nenapísal,“ spomína. „Navždy budem Dušanovi vďačný, že to so mnou skúsil, že ma vlastne počas písania aj trpezlivo učil, okresával moje literárne nápady, pomáhal mi hľadať reč obrazov. Aj preto si možno hlbšie a konkrétnejšie spomínam na písanie scenára k Ružovým snom, pre mňa to bola nová, zázračná skúsenosť, navyše táto práca dýchala aj naším priateľstvom, čo sa neskôr zopakovalo aj pri spolupráci na scenári k filmu Ja milujem, ty miluješ.“

Hrdinov tragikomického filmu Ja milujem, ty miluješ o ľuďoch z periférie vykresľujú autori bez prikrášlenia, ale zato s veľkým porozumením. Aj preto – podobne ako predchádzajúce Hanákove diela 322 (1969) a Obrazy starého sveta (1972) – skončil tento film v trezore, odkiaľ sa dostal až v roku 1988. „Pri filme Ja milujem, ty miluješ som trochu pritvrdil, normalizátori ho dali na osem rokov do trezoru. Pol roka pred koncom režimu získal na Berlinale Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu,“ hovorí Hanák. Je to aj vďaka presvedčivým hereckým výkonom českej herečky Ivy Janžurovej, Poliaka Romana Kłosowského a Srba Milana Jelića.

Ružové snyJa milujem, ty miluješ vďaka autentickému zobrazeniu postáv zaujali odbornú verejnosť  i divákov doma aj v zahraničí a stále majú čo povedať. „V oboch filmoch je aj humor a myslím, že ľudia v nich majú dušu, preto tie filmy vydržali skúšku času,“ konštatuje Hanák. „Všetky filmy, okrem iného, zachytávajú aj čas, v ktorom vznikli. Čím sú staršie, tým výraznejšia je aj ich dokumentárna hodnota,“ domnieva sa Dušek. „Ak sú dobré, hovoria pravdivo o minulom čase. Pomáhajú nám ho hľadať, a keď sa to pošťastí, aj nájsť. Ponúkajú jeho – naše – vône, emócie, radosti, no takisto nešťastia, šíry svet života, sklamaní, zázrakov a nádejí. Dúfam, že takéto pocity, vždy jedinečné, sa ctenému obecenstvu vynoria aj pri dnešnom sledovaní našich dvoch filmov.“

Blu-ray nosiče obsahujú okrem filmov aj slovensko-anglický dvojjazyčný profil Dušana Hanáka, titulky majú slovenské, anglické a slovenské pre nepočujúcich. Autorom vizuálu je grafický dizajnér Marek Kianička.

Blu-ray nosič s filmom Ružové sny:
http://www.klapka.sk/blu-ray/blu-ray-ruzove-sny

Dušan Hanák o filme Ružové sny:
https://youtu.be/Si-6Gort9tk

Blu-ray nosič s filmom Ja milujem, ty miluješ:
http://www.klapka.sk/blu-ray/blu-ray-ja-milujem-ty-milujes

Dušan Hanák o filme Ja milujem, ty miluješ:
https://youtu.be/uJaoetJfbjs

x x x

Režisér Dušan Hanák o filmoch Ružové snyJa milujem, ty miluješ:

„Chcel som, aby moje filmy boli pozdravom československej novej vlne a šesťdesiatym rokom, kedy aj u nás vznikali pravdivé a kvalitné filmy.“

„Keď sme vymýšľali Ružové sny, zdalo sa nám dôležité povedať, že dobrý človek ešte žije. Hľadali sme takých ľudí na slovenskom Záhorí a v rómskych osadách, väčšinu motívov sme čerpali zo života. Pritom nám šlo o to, aby každý centimeter filmu bol úprimný a autentický. Je to film o hľadaní ľudskosti, o hľadaní farby a chuti života. Vo svojej dobe sa Ružové sny stali najpredávanejším filmom a pred dvomi rokmi sa konala obnovená premiéra filmu vo Francúzsku.“

„Pri filme Ja milujem, ty miluješ som trochu pritvrdil, normalizátori ho dali na osem rokov do trezoru. Pol roka pred koncom režimu získal na Berlinale Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu. V oboch filmoch je aj humor a myslím, že ľudia v nich majú dušu, preto tie filmy vydržali skúšku času.“

Scenárista Dušan Dušek o filmoch Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ:

„Mal som šťastie. S Dušanom Hanákom ma zoznámil ďalší Dušan – Mitana. Začali sme sa stretávať, rozprávali sme sa a dumali nad nejakým námetom. Od Dušana Hanáka to bolo naozaj veľkorysé, doslova odvážne, veď ja som dovtedy nijaký filmový scenár nenapísal.  Postupne, po mnohých rozhovoroch, nám čosi vykryštalizovalo: ja som ponúkol postavu mladého poštára (mal som kamaráta, bratislavského poštára, bývalého spolužiaka môjho brata, ktorý si ku mne chodil požičiavať knižky na čítanie a popritom rozprával všelijaké zábavné historky z roznášania pošty), Dušana už dlhšie zaujímalo rómske prostredie, ktoré v časoch normalizácie vnímal ako oázu slobody a autentického života – jeho predstaviteľkou sa stala Jolanka.“

„Navždy budem Dušanovi vďačný, že to so mnou skúsil, že ma vlastne počas písania aj trpezlivo učil, okresával moje literárne nápady, pomáhal mi hľadať reč obrazov. Aj preto si možno hlbšie a konkrétnejšie spomínam na písanie scenára k Ružovým snom, pre mňa to bola nová, zázračná skúsenosť, navyše táto práca dýchala aj naším priateľstvom, čo sa neskôr zopakovalo aj pri spolupráci na scenári k filmu Ja milujem, ty miluješ.“ 

 „Všetky filmy, okrem iného, zachytávajú aj čas, v ktorom vznikli, čím sú staršie, tým výraznejšia je aj ich dokumentárna hodnota.  Ak sú dobré, hovoria pravdivo o minulom čase. Pomáhajú nám ho hľadať, a keď sa to pošťastí, aj nájsť. Ponúkajú jeho – naše – vône, emócie, radosti, no takisto nešťastia, šíry svet života, sklamaní, zázrakov a nádejí. Dúfam, že takéto pocity, vždy jedinečné, sa ctenému obecenstvu vynoria aj pri dnešnom sledovaní našich dvoch filmov.“

Oba blu-ray nosiče vyšli s podporou Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA).

Zdroj: SFÚ

Čerstvý debut Andie J s jemnou inakosťou marvelovského prejavu dotvára našu realitu.

$
0
0

Mladá slovenská speváčka a skladateľka Andrea Juhásová alias Andie J sa hudbe venuje od svojich trinástich rokov. Až teraz však prichádza ten čas, keď je jej nezameniteľný hudobný prejav zachytený v debutovom EP, na ktorom pracovala počas minulého roka v spolupráci s King Shaolin Studios. Unikátna Andie J prispieva do slovenskej hudobnej scény svojím jemným prejavom, no s nadhľadom ženskej naliehavosti. Melancholické tóny rozvíja vo farebných linkách ako vo vesmírnych marvelovkách.

Debutový album je odzrkadlením celej tvorby Andie J a aj preto názov albumu sa nesie v rovnakom znení. „Každý máme nejaké svoje sny. Ten môj bol vydať svoje skladby oficiálnou cestou, zdieľať ich s ľuďmi, nechať precítiť to, čo sa vo mne rodilo,“ opisuje speváčka svoje túžby a ďalej pokračuje: „Toto debutové EP je vlastne taký súhrn mňa, preto som zvolila rovnomenný názov albumu. To, čo bude môcť poslucháč počuť, je môj svet, môj vesmír, jednoducho planéta, na ktorej žijem. A po vypočutí albumu sa na nej poslucháč ocitne so mnou.“

EP obsahuje 5 rozmanitých skladieb v angličtine, v ktorých speváčka čerpá námety nielen z vlastného života, ale i snov a vykreovaných predstáv. „Častokrát mám pocit, že som len chodiaca ulita. Ako žijúce prázdno. No potom, keď čítam svoje texty a počúvam melódie svojich skladieb, uvedomujem si, že je prázdny len pohľad, ktorým sa na seba pozerám. Každý prežitý deň je mojou inšpiráciou. Niekedy si prajem, aby sa ľudia dokázali pozrieť jeden druhému do vnútra, aby pochopili, čo sa tam skutočne odohráva,“ prezrádza speváčka, ktorá svoje pocity vkladá na papier hoci aj v lietadle cestou na Azory ako pri piesni Happy Blue. Ako hovorí, piesne vznikajú v akomsi citovom vzrušení či nepokoji, keď prichádza pocitová presýtenosť: „Neviem to presne opísať, ale je to niečo, ako keď je vám smutno a vy jednoducho musíte plakať. Alebo keď máte hnev, a tak kričíte. Ja keď niečo cítim, musím písať, spievať, rýchlo to nahrať.“

Úvod albumu prichádza s dynamickou skladbou Energy. V druhej piesni Voyage Like on River sa v texte Andie J vyhrala s detailmi a samotná skladba v sebe nesie nostalgiu, napätie a lásku v jednom. Nasledujú Happy Blue a Raspberry, ktoré poslucháča prenesú do rozprávky. V závere znie Shoot Me to the Moon, ku ktorému vznikol minulý rok videoklip plný kontrastu. „Päť rozmanitých skladieb moderného popu sprodukovaného skvelým Domim Stoff je môj splnený sen,“ teší sa Andie J zo zrodu albumu a produktívnej spolupráce s producentom.

Nahrávanie skladieb prebiehalo v King Shaolin Studios pod dohľadom skúseného skladateľa, speváka kapely King Shaolin a producenta Domi Stoff. „Práca v štúdiu s Domim mi dala veľmi veľa. Dokázal ma navigovať a poukazoval mi hudobné princípy, ktoré som doposiaľ nepoznala. Myslím, že pre každú speváčku je prínosné, ak ju vedie skúsený producent, ktorý je aj sám spevák. A ľudsky sme si sadli neskutočne dobre nielen s Domim, ale aj mojím teraz už manažérom Michalom Neffe. Skoro by som až povedala, že toto stretnutie je pre môj život osudové. Každopádne skladby dostali naozajstný šat, s ktorým sa veľmi stotožňujem a som nadšená. Obaja chlapci v hudobnej brandži pôsobia desiatky rokov a je to naozaj cítiť, všetko je však vždy predmetom diskusie, ako oni tvrdia – vyhráva najlepší nápad,“ s úsmevom objasňuje Andie J svoje pocity, úprimnú vďačnosť a radosť z nahrávania. O profesionálnu mixáž sa postaral Domi Stoff a mastering mal na starosti Ecson Waldes z Biotech Studios.

Album Andie J aktuálne vychádza na viacerých streamovacích platformách:
Spotify https://spoti.fi/3ihPt16
iTunes Store https://apple.co/3bDQi2V
Deezer https://deezer.page.link/5nmWy16fZN1g4Vm27

Viac informácií o speváčkinom hudobnom pôsobení nájdete na jej oficiálnom webe www.andiej.com alebo na facebookovej stránke https://www.facebook.com/AndiexJ

Informácie poskytol manažér speváčky Michal Neffe.

Jana Kirschner verí, že Láska neumiera. Vypočujte si titulnú skladbu k seriálu Slovania.

$
0
0

Kam letí vietor, čo dvíha prach a čo skrýva rieka v belasých hmlách? To sú otázky, ktoré vyslovuje Jana Kirschner v úvode svojej novej piesne Láska neumiera. Titulnú skladbu k očakávanému seriálu Slovania zložila Jana spoločne so svojim partnerom a producentom Eddiem Stevensom a okrem nej v piesni spieva aj Štefan Štec.

Príbeh titulnej piesne k historickému seriálu Slovania sa začal písať už koncom roku 2019, kedy producentka Wanda Adamík Hrycová zavolala Jane Kirschner a požiadala ju o napísanie titulnej skladby. 

„Priznám sa, že zo začiatku som si nevedela úplne predstaviť, ako by som mohla hudobne a bez pátosu preniknúť do obdobia Slovanov. Keď ma oslovila Wanda Adamík Hrycová, producentka seriálu Slovania, už niekedy v decembri 2019, cítila som, že mi vkladá do rúk veľkú zodpovednosť a zároveň príležitosť. Myslím, že na chvíľu vo mne skrsla aj istá pochybnosť, či by túto pieseň mala spievať ženská interpretka. No na druhej strane som práve v tom videla istú príležitosť ako prelomiť predsudky a očakávania a prijala som to ako výzvu. Na jar minulého roku v Londýne odseknutá od domova a rodiny som pomedzi domácou výučbou našich detí, premýšľala ako sa spojiť s touto časťou našej histórie. Po niekoľkých mesiacoch uvažovania nad tým, čo nás spája, som pochopila, že sú to práve asi tie úplne základné otázky, pocity a emócie,“ prezradila autorka titulnej piesne Jana Kirschner, ktorá zároveň dodáva: „Láska je téma týchto dní. Tisíckrát skloňovaná, no stále živá. Je to rozhodne veľká téma aj posledného roku a myslím si, že mnohí z nás si práve počas neho uvedomili, že je to možno jediná istota, ktorú v tomto podivuhodnom svete máme. Preto sa aj pieseň volá Láska neumiera.“

Titulná skladba sa nahrávala v londýnskom štúdiu Special Bikkie. Producentom a spoluautorom piesne je Eddie Stevens a okrem Jany Kirschner, ktorá napísala i text piesne, v nej spieva aj Štefan Štec.

„Spolupráca so Štefanom Štetcom vznikla v mojej hlave už dávno predtým než som bola oslovená napísať titulnú pieseň k seriálu Slovania, pretože môj muž Eddie Stevens produkoval pre Štefana nádhernú skladbu Duje Vitor, ktorá potom hrala v našej domácnosti dlhé týždne. Pre mňa je jeho hlas dôležitým prvkom celej skladby. Bez neho by pieseň Láska neumiera nebola úplná. Preto som veľmi rada, že sa Štefanov hlas v pesničke objavil. Priniesol jej nielen rovnováhu ale aj akúsi potrebnú zemitosť. Som veľmi rada, že takýto hlas u nás máme,“ teší sa zo spolupráce Jana Kirschner.

Realizácia videoklipu piesne Láska neumiera, ktorého režisérom je Mayo Hurajt a ktorý sa točil v polovici decembra minulého roku, bola z dôvodu celosvetovej pandémie a rôznych protipandemických opatrení, od začiatku sprevádzaná viacerými komplikáciami.

„Natáčanie videoklipu bola jedna veľká neznáma. Každé ráno sme si vymenili desiatky správ a vraveli si, čo všetko je a nie je možné. Najskôr sme sa pozerali len na také obyčajné veci ako je predpoveď počasia. Lenže ani tá nám nepriala a vyzeralo, že bude dva týždne vkuse liať, okrem jedného jediného dňa. To bol náš deň. Keď už sa pomaly zdalo, že by sa nakrúcanie klipu mohlo podariť, dva dni pred natáčaním hlavnému kameramanovi prasklo slepé črevo. Takže sme sa opäť ocitli na bode nula. Navyše raketovo rastúce čísla pozitívnych prípadov a nad nami visiaci celonárodný lockdown. Vtedy som si pomyslela, že sa to zrejme nepodarí. Zavolala som Linde Vallovej, mojej manažérke a povedala jej, že to ako produkčná vzdávam. Tá to celé vzala do svojich rúk a následne telefonovala známym aj neznámym Slovákom v Británii aj Britom na Slovensku a všetci volali všetkým. Nakoniec z toho vznikla medzinárodná operácia, ktorá, našťastie, skončila tak, že klip sa nám napriek komplikáciám, bez povolení a navyše uprostred pandémie, podarilo úspešne nakrútiť,“ prezradila autorka piesne Jana Kirschner.

Jednotlivé scény videoklipu sa točili v najväčšom prímestskom parku v Európe – v kráľovskom Richmond Park-u. Počas jeho nakrúcania si Jana okrem štandardnej role speváčky a herečky, vyskúšala aj niekoľko nových povolaní, keďže jej manažérka, režisér a producentka klipu boli kvôli lockdownu zatvorení v Bratislave a celé to manažovali cez Whats Upp správy.

„Najskôr som bola produkčná, potom kostymérka a nakoniec, pri tom ako som ráno o pol ôsmej vystupovala z taxíka, som sa od kameramana dozvedela, že on natočí presne to, čo chcem, takže sa zo mňa nachvíľu stala aj režisérka. Mala som asi  100 metrov na to,  aby som si v hlave rozložila, čo komu poviem. Forman zo mňa asi nebude, ale bola to skvelá skúsenosť a som za ňu nesmierne vďačná,“ neskrýva nadšenie Jana Kirschner.

Seriál Slovania, ktorého príbeh je posadený do Karpatskej kotliny počas 7. storočia nášho letopočtu, pracuje nielen s fiktívnou rekonštrukciou historického obdobia, ale aj s fantazijnými a nadprirodzenými prvkami. Tvorcovia sa inšpirovali motívmi zo slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti zachytenej v piesňach, poverách či rozprávkach.

Režisérmi najvýpravnejšieho seriálu v histórii Slovenska, ktorý čoskoro na televízne obrazovky uvedie televízia Joj, sú Peter Bebjak, Michal Blaško, Serhii Sanin a Oleg Stahrusky. Producentom je spoločnosť Wandal Production na čele s Wandou Adamík Hrycovou a o postprodukciu sa postarala HomeMedia Production. Seriál má 12 častí a bohaté herecké obsadenie. Diváci sa môžu tešiť na Zuzanu Fialovú, Juraja Loja, Richarda Autnera, Dušana Cinkotu, Michala Režného, Andyho Hryca, Tomáša Maštalíra, Marka Vašuta a ďalších.

JANA KIRSCHNER – LÁSKA NEUMIERA feat. Štefan Štec
Hudba: Jana Kirschner/Eddie Stevens, Text: Jana Kirschner

Kam letí vietor,
čo dvíha prach,
čo skrýva rieka
v belasých hmlách,
koľko je ciest
a hviezd na nebi,
otázok viac,
než odpovedí.

Videl si hviezdu,
na nebi hviezdu,
do noci žiari v srdci pochodeň,
po chladnej noci raz príde deň,
po lete zima
a po zime jar,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ.

Pozeráš hore odhodlane,
stane sa to, čo je nám dané,
tak ako strom, či v lese zviera,
jedine láska neumiera,
jedine láska neumiera.

Jak stádo koní,
beží ten čas,
a človek, blázon,
dúfa, že raz,
keď nájde svoje miesto v zemi,
verí, že niečo v ľuďoch zmení.

Videl si hviezdu,
na nebi hviezdu,
do noci žiari v srdci pochodeň,
po chladnej noci raz príde deň,
po lete zima
a po zime jar,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ,
šťastie i žiaľ.

Kam letí ten vietor,
čo dvíha prach,
leskne sa slza
v mihalniciach
a človek trpí
ako zviera,
pre lásku žije
a umiera,
pre lásku žije
a umiera.

Zdroj: TS

Nový hlas na slovenskej hudobnej scene. SAYMI predstavuje svoj prvotný singel!

$
0
0

Jednou z najväčších devíz speváka či speváčky je nepochybne silný, ľahko zapamätateľný hlas. Ak sa k tomu pridá charizma, talent, pracovitosť a samozrejme nos na správnych ľudí okolo seba, úspech máte razom takmer na dosah.

To je tiež prípad sympatickej Simony Groschmidtovej, ktorá spieva a tvorí pod umeleckým menom SAYMI. Ak sa vám zdá, že na scéne patrí k úplným nováčikom, vyvedieme vás z omylu. umelkyňa má veľmi pestré, žánrové zameranie. Hoci vyštudovala na konzervatóriu operný spev, pamätať si ju môžete zo Superstar v roku 2015, kde porotu počas castingu zaujala popovou skladbou od Adele. Avšak, nezľakla sa ani diametrálne odlišných štýlov s rockovejším nádychom a prekvapivo blízko má i k rapu. V Egovej pesničke Žijeme len raz naspievala vokály, no vystupovala aj s držiteľom mnohých hudobných cien Kalim.

Okrem toho, blondínka účinkovala v divadle Nová Scéna v prvej inscenácii Hairspray v druhej Pokrvní Bratia a taktiež v snímke Voda čo ma drží nad vodou. V ostatnom období sa SAYMI vracia do pokojnejších, melodických vôd a prekvapuje ďalším vydareným duetom. Ten má na svedomí Slovák s obdobne mohutným hlasom, verejnosti dobre známy spevák Martin Císar.

Náhoda na Instagrame

Speváčka netají, že v jeho prípade išlo o jasnú voľbu, keďže si ju získal okamžite na prvé počutie. „Do Martina Císara som sa zaľúbila po prvých tónoch. Akonáhle som na ňho narazila na sociálnej sieti, napísala som mu, či spolu spravíme novú pieseň a vyšlo to! Maťa mám rada aj ako človeka, získal si ma tým, aký je ľudský, pokorný a s dobrým srdcom,“ opisuje prvé dojmy zo speváka nemenej talentovaná SAYMI.  

Neváhal ani chvíľu

Ani Martin Císar nešetrí na adresu svojej kolegyne chválou. „Keď som prvý raz počul SAYMIN hlas, zostal som pozerať s otvorenou pusou. Mám veľmi rád silné hlasy a práve Sima má pre mňa jeden z najsilnejších hlasov na Slovensku. Neváhal som ani sekundu,  keď ma oslovila na spoluprácu. Prvýkrát sme sa stretli osobne až priamo v štúdiu, no zistili sme, že sme na úplne totožnej vlne – po hudobnej i ľudskej stránke.“

KAŽDÝ SÁM

…no odvtedy (skoro) stále spolu. Ako ďalej prezrádza obľúbený spevák, od práce na spomínanej piesni sa z nich stali výborní kamaráti. „Som strašne rád, že ma Sima oslovila do jej prvého oficiálneho singlu, a že môžem byť jeho súčasťou,“ úprimne sa raduje Martin Císar. S jeho slovami súhlasí i SAYMI a zároveň približuje atmosféru počas natáčania: „Celé sa to nieslo v maximálne uvoľnenej atmosfére, keďže sme sa stretávali ako skvelá partia. Natáčanie videoklipu prebiehalo na profesionálnej úrovni a všetko odsýpalo ako hodinky. Za to ďakujeme hlavne Šulemu a štúdiu Nefkus. Nálada pri nahrávaní bola výborná a po celý čas medzi nami panovala priateľská atmosféra. Dokonale sme si sadli.“

Úprimnosť ako gro vzťahu

Presne to je ústredná myšlienka skladby Každý sám, ktorá vystihuje (aj) realitu vzťahov dnešnej doby. Pieseň je o partnerskom zväzku. O tom, ako ľudia potrebujú vlastný priestor a o úprimnosti medzi nimi. O nedávnom natáčaní videoklipu už prezrádza viac SAYMI: „Videoklip celkom presne vystihol myšlienku piesne, za čo vďačíme Šulemu a Nefkus štúdiu. Išlo o zachytenie rôznych emócií – či už z textu našej skladby, alebo zo samotnej hudby. Tieto emócie sme sa snažili „zhmotniť“ pomocou skvelej kapely a v neposlednom rade talentovanej tanečníčky Rebeky Diamantovej. Pod finálnou verziou je podpísaný i producent Hoodini a speváčka Ronie, ktorá sa pričinila nielen o výborný text skladby, ale ako jedna z najtrendy slovenských žien aj o moju vizáž vo videoklipe, za čo jej samozrejme ďakujem. Výsledok predčil naše očakávania, za čo môže fakt, že v štúdiu sme sa zišli kamaráti, ktorí sa na nič nehrajú, vzájomne sa podporujú a rozumejú si,“ dodáva na záver SAYMI, ktorá na slovenskej hudobnej scéne rozhodne nepovedala svoje posledné slovo. Práve naopak. Jej prvý oficiálny singel je toho jasným dôkazom.

 SAYMI & Martin Císar – Každý sám
– prvý oficiálny singel SAYMI
– o hudbu sa postaral producent Hoodini
– text: Martin Císar, Simona Groschmidtova, Ronie
videoklip sa natáčal v Trnave v Nefkus štúdiu. O celý priebeh sa postaral Šule

Viac info:
Web: Martin Císar
IG: Martin Císar
IG: SAYMI

Informácie poskytla Michelle Kristová z umeleckej agentúry Stella Production

Xindl X predstavuje videoklip k novej skladbe SebeLovesong. Singel je predzvesťou nového albumu a tiež pozvánkou na pražský koncert 25. Novembra v O2 universum !

$
0
0

Spevák a skladateľ Xindl X púšťa do sveta nový videoklip ku skladbe SebeLovesong, ktorý je predzvesťou pripravovaného albumu Terapie. SebeLovesong opäť vsádza na typický textársky rukopis Xindla X, plný slovných hračiek. Ako to už aj napovedá názov, song je milostným vyznaním, ale teraz však, k sebe samému.

„Asi většina písní, co kdy vznikly, jsou o lásce k nějaké druhé o sobě,” říká Xindl X, „ale ještě jsem nenarazil na žádnou, která je o lásce k sobě samému. Vždyť se přece říká, že kdo nedokáže mít rád sebe, nedokáže milovat ani nikoho jiného. Tak jsem si řekl, proč nenapsat píseň o sebelásce, i když trochu neopětované,“dodáva Xindl X.

Klip režíroval režisér a zároveň muzikant Michal Skořepa. Scenár vymysleli spoločne. „Vzhledem k tématu písně přišel Michal s nápadem, abych v klipu zahrál všechny role. Naštěstí jsem coby písničkář a scenárista zvyklý sedět na několika židlích najednou“ dopĺňa Xindl X.

Michal Skořepa, ktorý mal na starosti réžiu, kameru a výsledný strih, spomína na natáčanie takto : Bylo těžké si uhlídat všechny Ondry na place, každý byl úplně jiný. Ale nakonec přišel Xindl X a dal tomu pořádek.”

Nový klip je nielen predzvesťou nového albumu Terapie , ktorý Xindl X plánuje vydať na jeseň tohto roka, ale tiež pozvánkou na najväčší koncert Xindlovej tohtoročnej koncertnej sezóny v novej pražskej hudobnej sále O2 universum. Pôvodne sa mal koncert uskutočniť už 30. januára 2021 v pražskej O2 aréne, ale vzhľadom na stále pretrvávajúcu pandémiu nebolo možné usporiadať koncert v plnom rozsahu, a je presunutý na nový termín 25. novembra 2021 do nového priestoru O2 universum. „Moc se na všechny těším, koncertování nám všem hodně chybí. Přijďte si s námi opět užít společnou energii, hudbu a vše, co nám téměř celý loňský rok chybělo …. samozřejmě máme kalendář plný přesunutých koncertů z loňského roku, ale zakončíme ho pro mě tím nejzásadnějším, a to v pražském O2 universum!“.

Xindl X – SebeLovesong
Autoři: Ondrej Ladek
ISRC: CZUM72100009
(P) 2020 Universal Music
ISRC: CZUV72100003
https://www.xindlx.cz/
https://www.facebook.com/xindlxofficial/
https://www.instagram.com/xindlxofficial/

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live