Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

RETRO vinyl • oldies • party: 27. marca v KC Dunaj!

$
0
0

Parketová opekačka pre klubových skautov! Napichnite na svoje ušné bubienky tie najlepšie špekáčiky zo 70. a 80. rokov, diska, rock´n´rollu a nezameniteľného československého soc-popu a vytancujte sa dosýta. Na skvelom párty táboráku nám zahrá kapela The Crownies a DJi Arnoštek a Tuzex. Noc vyšperkuje chutné občerstvenie z detských čias, kultová výzdoba a legendárne hry. 🌭📻🧮🎮🍫

V retro štýle vás čaká:

  • Výzdoba. Atmosféru doplnia girlandy z retro vlajočiek, vinylové platne, farebné céčka, stena z Rubikovej kocky, maľovanky s retro motívom na stoloch a lampiónový sprievod na terase.
  • Živá kapela The Crownies roztočí energickú tancovačku plnú chytľavých rytmov.
  • Hernička. Zahrajte si dnes už legendárne videohry z klasických konzol Playstation 1, SNES, Famicom. V ponuke hier budú DOOM, Tekken 3, Crash Bash, Super Mario, Bomberman a Moorhuhn.
  • Občerstvenie. Pripomenieme si tradičné dobroty akými sú Karamelové lízanky, Sójové rezy, Doxy cukríky, Pedro žuvačky, Deva čokoládky, Piknik a Pikao, Arašidové chrumky a farebné malinovky.
  • Spoločenské hry. Grafo, Človeče nehnevaj sa, stavebnica Merkur – Raketoplán, Šach, Stolný futbal a hokej.
  • Výroba odznakov. Vyrobte si odznak podľa vlastnej fantázie alebo s retro inšpiráciami.
  • DJ Arnoštek pripraví vinylovú selekciu tých najväčších hitov od 40. swingových rokov až po ranné 90. roky. Počuť budeme hity overené rokmi, na ktoré sa len ťažko zabúda. „Baví ma sledovať, ako si ľudia užívajú hudbu svojich rodičov a skladby, ktoré počuli kedysi dávno a znova majú tú možnosť si ich pripomenúť,“ hovorí DJ Arnoštek.
  • DJ Tuzex exportuje na náš parket hudobné legendy z minulých dekád. Pod mixpultom schováva „zakázané“ pesničky zahraničnej produkcie, ktoré premieša s obľúbenými hudobníkmi domácej česko-slovenskej scény.
  • Originálna projekcia od VJ Bliksa
  • Písací stroj ako guestbook.

27. 3. (piatok)
Štart: 22:00 hod.
KC Dunaj, Bratislava
Vstup: 7€

Zdroj: TS


Složitá hudba nemusí být komplikovaná.

$
0
0

Technický death metal není muzika pro každého. Jen málo kapel v tomto žánru ho ale dokáže přiblížit i lidem, kterým by se jinak samou komplikovaností točila hlava. A mezi tyto kapely patří v subžánru jedno z nejsilněji promlouvajících jmen, německá OBSCURA. Ta i přes techničnost ve svých skladbách stále zachovává přehlednost a především chytlavost.

I když je OBSCURA na poslední desce „Diluvium“ techničtější a komplikovanější než na předchozí desce „Akróasis“, furt je muzika z hlediska kompozice napsána přehledně, protože nikdy nezapomíná na stěžejní motiv, provázané citování uvnitř skladby a zpěvové linky jsou tentokrát i s charakterově hodně povedenými polohami hlasu. Tím z „Diluvium“ vzniká docela nečekaně výbušná a zároveň chytlavá tikající bomba. A vzhledem k tomu, že s touto deskou se u nás tech-deathoví apoštolové nezastavili, tato chvíle nadchází nyní!

Celý komplet čítá ještě holandské smrťáky GOD DETHRONED, kteří by v rámci klasického death metalu neměli být krokem vedle, Steffenovy black/deathové THULCANDRA, kteří odhalí i druhou tvář leadera Obscury, a fantastické prog deathery FRACTAL UNIVERSE z Francie, jež vnímáme jako ohromný příslib do budoucna – neznáte-li je, ihned to napravte!

OBSCURA / GOD DETHRONED / THULCANDRA / FRACTAL UNIVERSE

24. 2. 2020 – Bratislava / Randal
FB event:
https://www.facebook.com/events/420152901954163
e-TICKET:
https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/312

25. 2. 2020 – Praha / Futurum
FB event: https://www.facebook.com/events/817503365333980
e-TICKET:
https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/313

Obscura
https://youtu.be/BNAqGrVrcMw
https://youtu.be/PLe11__fu4I
https://youtu.be/mesr2siegRg
https://youtu.be/v_71SPym5k4
drum playthrough
https://youtu.be/05bcLLiylY0
bass playthrough https://youtu.be/WzL6OE9X7o8

God Dethroned
https://youtu.be/vj9hcFj66BY
https://youtu.be/s83z0t6Qzqw
https://youtu.be/COJ58_Z8p-s

Thulcandra
https://youtu.be/bIdP1pSTMJw
https://youtu.be/BBPpvD913kc
 

Fractal Universe
https://youtu.be/mpOqwgvE7po
https://youtu.be/FyigoPdSsZQ
https://youtu.be/iz6mNVQ83AE

Předprodej v Bratislavě viz e-TICKET, dále v síti Ticketportal.sk.
Předprodej v Praze viz e-TICKET, dále  v síti Ticketmaster a na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.

Zdroj: Obscure Promotion

Basinfirefest představuje další headlinery: Suicide Silence, Rotting Christ, Moonspell, Dog Eat Dog či Steve‘n‘Seagulls.

$
0
0

Nový přírůstek kapel Basinfirefestu, vč. pěti headlinerů festivalu, představí temné směry, modernu a odlehčený pohled. Širokou škálu žánrů představují letité spolky s kořeny v osmdesátkách, nestárnoucí hardcoristé ale i svébytní Skandinávci.

Ačkoli teď nebudeme hovořit o počasí, nad Basinem se zatáhnou mračna. Vedle hororových Wednesday 13 se totiž sestava rozšiřuje o dva spolky, které temnotou kráčí již mnoho dlouhých let a které s každou deskou prozkoumají další část jejího zákoutí. Se 13ti alby (a spoustou dalších výlisů) na kontě a s více než 30letou historií přivlečou svůj nezničitelný koráb bratři Tolisové. Věříme, že black metal ROTTING CHRIST živený melodiemi jižních svahů vás potěší stejně jako Portugalci MOONSPELL. I oni za svou existenci sahající rovněž do 80. let prozkoumali vícero směrů včetně black metalu, aby nakonec zůstali u temného metalu, který atmosféru silně nasává z goticko-okultního estetična.

I další účinkující, ač jsou jednou z prvních deathcorových kapel, mají své zkušenosti s temnou stranou. Smrt jejich zpěváka, legendárního Mitche Luckera, do té doby jednoho z popularizátorů a ikon celého subžánru, je málem stála kariéru. Ale SUICIDE SILENCE zdárně pokračují, čehož důkazem jsou jejich desky poluckerovské éry, které se striktně nedrží zajetého včetně nekompromisní novinky „Become the Hunter“.

Vážných témat bylo dost, odlehčeme. DOG EAT DOG jsou jedna ze zásadních kapel 90. let. Jejich pomník „All Boro Kings“ se stal charakteristickým odrazem své doby. Přerod socialismu, vznik nových hnutí, rozvoj technologií a plácání se dospívajících teenagerů v nabývající dospělosti a svobodě, která vyústila ve vznik pouličního mixu muziky, jež tehdejší mládež bavila. Hardcore, hip hop, rap, ska, funk a saxofon. Megahity jako „No Fronts“ nebo „Who‘s the King“ netřeba připomínat.

V módu „svoboda, muzika, párty“ ale ještě zůstaneme. I když nejde o skutečný rock, o jejich výkonu na Brutal Assaultu v roce 2018 se mluvilo ještě několik následných měsíců. Statut jedné z nejzábavnějších a vlastně i nejoriginálnějších kapel pak potvrdila i vyprodaná show v Praze roku následného. Bluegrass (ne country!) verze slavných hitů (Iron Maiden, Rammstein, AC/DC, Metallicy ad.) v podání STEVE’N’SEAGULLS, jakožto vlastní skladby, se z paměti po poslechu vymazat už nedají. Dechberoucí hudební výkony, skvělá show a optimismem otevřená srdce čisté esenci hudby nezamaskují ani finské montérky nebo nástroje jako mandolína, banjo či akordeon.

Dále v lineupu přivítejme německé heavy/power metalové symfoniky STEEL ENGRAVED s českou stopou (bubeník Jarda), nezlomné obdivovatele Lemmyho a ostravské baviče MALIGNANT TUMOUR, ambiciózní projekt heavy opery BOHEMIAN METAL RHAPSODY, punkrocku 30 let oddané N.V.Ú. a mladé talenty FROZEN POPPYHEAD z Českých Budějovic.

Jelikož jsme se tentokrát obzvlášť snažili přijít s pořádnou dardou, doufáme, že vás nové kapely v line-upu pořádně navnadily a že už na červen máte pochystanou dovolenou!

Předprodej vstupenek frčí v plném proudu, tak jen připomínáme, že druhá vlna vstupenek končí v březnu!

Kapely z updatu: Rotting Christ, Moonspell, Suicide Silence, Dog Eat Dog, Steve‘n’Seagulls, Steel Engraved, Malignant Tumour, Bohemian Metal Rhapsody, N.V.Ú., Frozen Poppyhead

www.basinfirefest.cz
www.facebook.com/BasinfirefestOfficial
www.instagram.com/basinfire_fest/
Vstupenky: https://shop.basinfirefest.cz/
FB event: www.facebook.com/events/672670189922570

Dosud zveřejněné kapely: P.O.D., STEEL PANTHER, STEVE‘N’SEAGULLS, JINJER, ROTTING CHRIST, MOONSPELL, SUICIDE SILENCE, DOG EAT DOG, WEDNESDAY 13, TUBLATANKA, INFECTED RAIN, PRO-PAIN, GRAVE DIGGER, GUTALAX, VAN CANTO, UNLEASH THE ARCHERS, MALIGNANT TUMOUR, PIPES AND PINTS, KRUCIPÜSK, HENTAI CORPORATION, COCOTTE MINUTE, WALDA GANG, DEBUSTROL, DOGA, KURTIZÁNY Z 25. AVENUE, STEEL ENGRAVED, BOHEMIAN METAL RHAPSODY, FERAT, GAIA MESIAH, XIII. STOLETÍ, ASMODEUS, PLEXIS, SPS, E!E, N.V.Ú., FROZEN POPPYHEAD

Zdroj: Obscure Promotion

Stephan F & YA-YA – Stay With Me

$
0
0

Predstavujeme Vám hudobnú novinku, skladbu „STAY WITH ME“ spoluprácu slovenskej speváčky a talianského producenta. 

Skladba vyšla v španielskom vydavateľstve PLANET DANCE MUSIC deň pred Valentínom. Za pár dní si nazbierala niekoľko desiatok videní na youtube a takisto na Spotify. 

Spotify
https://open.spotify.com/artist/3Gel2HjkEIAUxia7Vje4Zx

Y A Y A
http://ya-yaofficial.com/
https://www.instagram.com/iamyayamusic
https://www.facebook.com/iamyayamusic
https://spinninrecords.com/profile/ya-ya
https://soundcloud.com/yayaofficialcom
https://www.youtube.com/YAYAOfficial
https://twitter.com/YAYAofficialcom

Zdroj: TS

Dokument Krtek Money Life zachycuje život a práci v labelu Milion+.

$
0
0

Rapový label Milion+ vydal dokument k loňské úspěšné KML tour. Exkluzivně v něm odhaluje nejen dění v zákulisí či na stagi vyprodaných venues, ale i vzájemné vztahy nesourodých osobností labelu a ukazuje, co je drží pohromadě. Sledujte Krtek Money Life dokument na webu redbull.cz/kml.  

Milion+_Krtek_Money_Life_Documentary_foto_Filip_Poreba_RedBullContentPool

Dokument Krtek Money Life mapuje nejen vznik a tour okolo labelového alba KML, ale zároveň se jedná o první dokument, který představuje fungování labelu Milion+ a jeho členů. Ti prozrazují, co je svedlo dohromady, jak vznikl samotný název Krtek Money Life, svěřují se se zážitky z tour a s atmosférou na jednotlivých koncertech, které byly všechny vyprodány.  

„KML je společná deska celého labelu, tedy deseti interpretů, kteří jeli společnou tour. V tom byla tahle show jedinečná,“shrnuje unikátní počin v československém hudebním prostoru Andreas Gold. S tímhle na první pohled šíleným nápadem přišel Yzomandias, vůdčí osobnost celého labelu: „Řekl jsem klukům, že jestli tohle album vyjde, tak všichni pojedeme na tour, kterou tady nikdo nikdy nejel, prostě v deseti lidech na jedný stagi.

Milion+_Krtek_Money_Life_Documentary_2_foto_Kubo_Krizo_RedBullContentPool

Za vznikem dokumentu stojí Red Bull a dvojice filmařů Michal „Boodya“ Budinský a Štěpán Svoboda, a vystupují v něm všichni členové z Milion+, kteří tour KML v roce 2019 jeli – Yzomandias, Nik Tendo, Karlo, Hasan, Robin Zoot, Jickson, Decky, Koky, Konex, Kamil Hoffmann, JS, Tkeej a Andreas Gold. Úspěch celé tour jednoznačně shrnul Jickson: „Nebyl vůbec žádnej neřešitelnej problém, protože u nás slovo nejdeje zakázané.“

Nahlédněte do zákulisí nejprogresivnějšího rapového labelu v České republice. Sledujte Krtek Money Life dokument na webu redbull.cz/kml.

Zdroj: Reb Bull

Na scénu vstupuje  OSKAR a otvára TREZOR ( lock, lock, lock….)

$
0
0

„Moja cesta k hudbe nebola cestou, moje prvé spomienky z detstva sú hudbou, všetko je pre mňa hudbou a hudba je pre mňa všetkým. Keď som mal 8 rokov, býval som na dedine v okolí Košíc, kde bol obrovský detský domov. V ňom som mal väčšinu kamarátov, písali sme spolu texty, rapovali do inštrumentálov, ktoré sme našli na CDsodhaľuje svoju minulosť OSKAR

Song TREZOR predznamenáva nový album, ktorý vychádza už v marci 2020.

„Keď som nahrával nové skladby, teda skladby z albumu, stáli pre mne ľudia, ktorí pri mne stáli od začiatku a budú stáť do konca. Moja partia, banda, crew, hood – jedným slovom rodina. Tí, čo tu boli od začiatku a tiež žijú hudbou sú hosťami projektu Nonsense

Singel vychádza spoločne s klipom. Natočil ho Daniel Kristl (@danpingdon), a ukážu sa v ňom členovia Club 17, OWER, Z!GS, Skelly a samozrejme OSKAR.  Svoju „sekundu“ si ukradol Edúv Syn, ktorý síce nie členom Club 17, ale v klipe sa objavil.

„ Club 17 je label, ktorý som založil, keď som mal 17 rokov. 27 Club je skupina vplyvných umelcov, ktorí zomreli práve, keď mali 27. Už keď som mal 17, tak som mal za sebou toho toľko, čo málokto zažije za celý život. A preto od sedemnástich robím len to, čo chcem. Nič ma nedokáže zastaviť, milujem hudbu a budem ju robiť, pretože to je to, čo chcem. Pod Club 17 patrí najmä moja Košická crew 667 HOOD, ale aj mnoho ďalších umelcov. Zvukoví inžinieri, producenti, raperi, grafici. Je nás momentálne okolo 20, ale určite chcem tento rok pojem 17 rozširovať nie len o nových fanúšikov, ale aj o nových členov.“

OSKAR ft. OWER  – TREZOR
Autor hudby: FVCK_KVLT
Text skladby: Oskar, OWER
PRODUCENT: FVCK_KVLT
STUDIO: La Familia De Sangre
MIX: La Familia De Sangre
ISRC:   SK-A01-20-00003
Parental Advisory: Explicit

Videoklip –  OSKAR ft. OWER  – TREZOR
Director/DOP: Daniel Kristl (danpingdon)
Production: Daniel Kristl (danpingdon)
Photographer: Daniel Kristl (danpingdon)
Actors: Oskar, OWER, Edúv Syn, Z!GS, Skelly 
Photo: Daniel Kristl (danpingdon)

Zdroj: TS

Toto vás určite roztancuje! Dance Mania prináša vypaľováky zahraničných aj slovenských hudobníkov a DJ-ov!

$
0
0

Talian Stefano Fucili, ktorý dobyl talianske rádiá, ale aj naše hviezdne duo Drozďo & Demex, mladý talentovaný hudobník John Habbs, skvelá Mia Nikol a ďalších 15 hudobníkov! Projekt Dance Mania prináša to najlepšie z tanečnej hudby súčasnosti. Rytmické novinky nenechajú nikoho na pokoji. Electronic Dance Music si získava stále viac fanúšikov a teraz majú to najlepšie za ostatné mesiace pekne na jednom mieste.

20 tanečných vypaľovákov na jednom CD! Projekt Dance Mania je skutočným unikátom. Nájdete na ňom tanečné hity zahraničnej aj slovenskej proveniencie. Dokopy 20 coolových skladieb! Populárna dvojica Drozďo & Demex tam má novinku I need you.

„Skladba vznikala postupne. Najskôr sme vytvorili verziu bez vokálu, ktorá bola prevažne určená pre festivaly. Neskôr sme k nej vymysleli aj jemnejšie melódie, ktoré lepšie ladili s príjemným ženským hlasom. O ten sa následne postarala zahraničná speváčka. Nakoniec sme zladili jemnosť a energiu v jedno a vznikla z toho skladba I Need You,“ vraví Jakub Mišík známejší pod pseudonymom Demex. 

Táto populárna hudobná dvojica už má i vlastnú reláciu, kde dáva priestor novinkám žánru Electronic Dance Music. Na CD Dance Mania našli viacero kandidátov na budúci hit.

„Projekt Dance Mania vnímame veľmi pozitívne. Myslíme si, že zahraničné aj slovenské publikum, ktoré počúva Electronic Dance Music, je čoraz väčšie a preto sú aj takéto projekty tou správnou cestou. Na CD je veľa šikovných a talentovaných umelcov. Pre nás osobne je zaujímavý napríklad Mervic, ktorý je hudobným štýlom asi najbližšie k tomu nášmu a jeho skladba Taking Over je kvalitne vyprodukovaná,“ dodáva Demex.

Na CD-čku je väčšina skladieb zahraničných. Okrem Stefana Fucili-ho tam nájdete aj skladbu ďalšieho originálneho Taliana, jedného z najoceňovanejších DJ-ov Rafa Marchesiniho, či Španiela Marsala Venturu. Avšak aj slovenské skladby majú skvelý moderný sound. Napríklad mladý talentovaný slovenský hudobný producent John Habbs, vlastným menom Ján Habanik, sa tam ocitol so svojim debutom F.R.N.D.S..

„Pesnička vznikala asi rok a to kvôli tomu, že som ešte študoval a venoval som sa hudbe väčšinou po škole, vo voľnom čase. Keď som prišiel jedného dňa domov, tak som si sadol za počítač, otvoril môj hudobný program a začal som skladať melódiu. Vokál je požitý zo sample pack, to nie je žiadne tajomstvo. Je to taký dance štýl, ktorý sa hodí do rádií a ja verím, že si nájde svoje publikum,“ dodáva John Habbs.

Talentovaná Mia Nikol na kompilácii spieva o láske. Málokto to vie zo seba vydať takto rytmicky!

„Nikto nevidí do duše človeka a niekedy je ťažké vysloviť to, čo cítime. Preto je hudba najlepším tlmočníkom. Skladba Be close to you je o tajomnej láske a túžbe správne vyjadriť svoje pocity. Melódia a text mi napadli v lete a bola to bleskovka. Hneď mi bolo jasné, o čom chcem spievať. Som rada, že som sa ocitla na CD Dance Mania. Je to skvelá vec. Hudba a snaha je to čo nás všetkých spája,“ uzatvára Miroslava Mikolajová, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Mia Nikol.

Projekt Dance Mania vychádza vo vydavateľstve Bryndák Records, s.r.o.. Okrem CD-čiek je aj na streamovcích službách Spotify, Deezer, Apple Music, Beatsport, Amazon a Itunes. Viac informácií o projekte nájdete tu: https://www.bryndakrecords.sk/dance-mania/

Zdroj: TS

Nuna – Nová fantazijná inscenácia pre najmenšie deti v réžii Martina Geišberga.

$
0
0

Hlas srdca nás dovedie až domov. Čo ak je však tento hlas zastretý vinou? Vydajte sa na cestu do fantazijného sveta s dievčatkom menom Nuna, ktoré vďaka múdrosti a vnímavosti vidí aj za roh. Jedinečná autorská inscenácia s podmanivou hudbou Martina Geišberga pre najmenšie deti bude mať premiéru 28. februára o 18:00 v Bratislavskom bábkovom divadle v budove Istropolisu na Škultétyho 5.

Vidíme to, čo vidieť chceme. Občas je svet zaliaty jasom rozumu, občas tápeme v tme aj počas dňa, a niekedy prehliadame niečo veľmi dôležité, hoci to máme rovno pod nosom. „Nosnou témou inscenácie Nuna je odlúčenie a dospievanie. Nuna odchádza z matkinej náruče, ktorú potrebuje. My všetci raz musíme opustiť bezpečie matkinej náruče, to je život. Nunu však trápi aj vina. Vina, za ktorú nenesie zodpovednosť. Na svojej ceste stretáva dievčatko zvieratá, ktoré ju rôznym spôsobom formujú. Je ťažké jednou vetou zhrnúť, o čom Nuna je – ide totiž o snovú, fantazijnú cestu plnú metafor a pocitov,“ hovorí o inscenácii režisér a autor hudby Martin Geišberg.

Podmanivú snovú hudbu autora Martina Geišberga v inscenácii krásne dopĺňa fantazijne ladená scéna a kostýmy Elisabeth Wittgruber. V predstavení účinkujú Anna Čonková, Miroslava Dudková, Adela Mojžišová, Margaréta Nosáľová a Lukáš Tandara. Nuna je určená deťom od troch rokov a tiež všetkým vnímavým dospelým.

„Chceme vytvoriť pomalé divadlo. V dnešnej uponáhľanej dobe sa na deti zo všetkých strán valia rozprávky plné podnetov. Nuna však chce byť bez slov. Veríme, že sa malým divákom podarí naladiť sa s nami na vlnu pomalosti a plynúť na nej smerom do hĺbky. Dôležitou súčasťou inscenácie je hudba, dalo by sa dokonca povedať, že ide o taký malý koncert,“ pozýva na predstavenie režisér Martin Geišberg.

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS


PO SVETOVEJ PREMIÉRE NA BERLINALE OTVORIA SLUŽOBNÍCI IVANA OSTROCHOVSKÉHO FEBIOFEST.

$
0
0

27. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava slávnostne otvorí nový film oceňovaného slovenského režiséra Ivana Ostrochovského Služobníci. Bude to 11. marca 2020, len pár dní po jeho svetovej premiére na jednom z najprestížnejších festivalov sveta – Berlinale.

Príbeh kňazov z totalitného Československa, ktorí sa rozhodujú medzi cestou svedomia a cestou kolaborácie sa ako jediný majoritne slovenský dlhometrážny film dostal do oficiálneho výberu á-čkového festivalu Berlinale, ktorého 70. ročník sa začína už zajtra, 20. februára 2020. Ivan Ostrochovský sa na pôdu Berlinale vráti už po tretí raz. Služobníkov predstaví v svetovej premiére v novej súťažnej sekcii Encounters, ktorá má ambíciu popri hlavnej festivalovej súťaži upriamiť pozornosť na odvážne diela nezávislých inovatívnych filmárov.

Sekcia Berlinale Forum, ktorá je zas známa prezentáciou umelecky ambicióznych a experimentálnych filmov z celého sveta už o pár dní v medzinárodnej premiére predstaví debut slovenskej režisérky Viery Čákanyovej FREM, ktorej koproducentom je tiež Ivan Ostrochovský. Aj dokumentárne sci-fi, ktoré vzniklo v česko-slovenskej koprodukcii, uvedie ako prvý na Slovensku divákom Febiofest.

„Teší náš, že jeden z najväčších svetových festivalov v Berlíne uvedie hneď dva filmy od slovenského autora a autorky. A sme samozrejme ešte radšej, že do slovenskej distribúcie ich uvedieme práve na Febiofeste. Obidva filmy sú mimoriadne aktuálne – Služobníci tematizujú konflikt jednotlivca s mocou a FREM samotnú existenciu ľudstva na pozadí rapídnych klimatických a technologických zmien,“ povedal umelecký riaditeľ Febiofestu Ondrej Starinský.

Ivan Ostrochovský zasadil svoj nový filmový príbeh do čias totalitného Československa. Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti.

„Chceli sme vyrozprávať príbeh z obdobia komunizmu, ktorý sa zmocňoval ľudských charakterov plíživou manipuláciou aj pomocou prísľubu pohodlnejšieho života. Príbeh sme sa rozhodli umiestniť do bohosloveckého seminára v prvom rade preto, že morálny konflikt dvoch hlavných postáv je omnoho intenzívnejší medzi mladými seminaristami, keďže etickosť správania je hlavnou témou kresťanstva,“ vysvetlil Ivan Ostrochovský. „Po stáročia pokušenie menilo svoju podobu a obsah. V dobe, v ktorej sa príbeh odohráva, na seba vzalo podobu normalizácie. Diabol ale pracuje stále rovnako bez ohľadu na to, aký spoločenský systém práve vládne. V tomto sa nám zdal príbeh zrozumiteľný aj pre dnešnú dobu, keď sú ľudia strašení politickými stranami, médiami, intelektuálmi, kazateľmi a paranoidná nedôvera v kohokoľvek a čokoľvek ovplyvňuje myslenie a správanie ľudí,“ dodal.

Film vznikol v koprodukcii štyroch krajín: Slovenska – Rumunska – Česka – Írska. Scenár napísala spolu s Ivanom Ostrochovským a Marekom Leščákom medzinárodne uznávaná britská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, ktorá spolupracovala s režisérom Pawlom Pawlikowskim na scenári k oscarovému filmu Ida. 

Služobníci do slovenských kín vstúpia 19. marca 2020 vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia.

Z Berlinale na Febiofest zavíta v slovenskej premiére aj FREM Viery Čákanyovej, ktorý sa z pôvodného dokumentárneho konceptu premenil na dystopickú sci-fi. Celý sa odohráva na nehostinných bielych pláňach Antarktídy a je vôbec prvým česko-slovenským celovečerným filmom, ktorý sa tam nakrúcal.

Ústredným motívom je úvaha, ako bude vyzerať svet, pokiaľ na ňom nebudú ľudia dominovať, či už v dôsledku klimatickej katastrofy alebo nekontrolovateľného rozvoja umelej inteligencie.

„Chcela som vytvoriť film, v ktorom by hlavnou postavou nebol človek, pretože ľudstvo sa dostáva na hranicu svojich ,prirodzených‘ možností,“ charakterizuje svoj debut Viera Čákanyová.

FREM je reakciou na súčasnú vlnu posthumanistického myslenia spôsobeného rozvojom technológií a umelej inteligencie rovnako ako klimatickou krízou. Ľudský druh si začína uvedomovať svoju nedôležitosť a pominuteľnosť a ľudská identita sa ocitá v kríze. Snímka sa pokúša tento pocit reflektovať a vytvárať odľudštený a odcudzený pohľad na krajinu a prírodu za hranicami ľudského vnímania skutočnosti.

FREM sa do slovenských kín dostane 26. marca 2020 vďaka novej distribučnej platforme Film Expanded zameranej na inovatívne distribučné stratégie.

Filmoví fanúšikovia si už teraz môžu zakúpiť festivalový Cinepass cez online rezervačný systém MyCinepass. Ten umožní držiteľom online rezervácie na filmy, bez čakania v radoch pri pokladni kín. Cinepass na neobmedzený vstup na bratislavský Febiofest je momentálne v predpredaji za 20 EUR, pre študentov za 18 EUR, víkendový Cinepass stojí 15 eur. Ceny sa počas festivalu zvýšia. Za jednorazový lístok zaplatí návštevník 5 EUR.

CINEPASS MFF FEBIOFEST BRATISLAVA
cinepass.sk/febiofest

Hlavným organizátorom MFF FEBIOFEST je Asociácia slovenských filmových klubov.

www.febiofest.sk
www.facebook.com/Febiofest.sk/
www.instagram.com/febiofest_sk/

Zdroj: TS

Na pulty kníhkupectiev mieri knižný debut Pavla Božíka – CUDZINEC.

$
0
0

Cudzinec je novinka slovenského autora, ktorý sám žije v Nórsku. Do krajiny, ktorá mu učarila umiestnil svoj príbeh i hrdinu.

Oddychovka, čitateľov zavedie do krajiny fjordov. Do nej sa zamiloval sám autor, ale aj jeho hrdina hudobný producent. Rozhodne sa tam žiť, má svoju víziu, ale osud sa s nami občas zahráva a všeličo pomení. Minulosť totiž nepozná hranice, vzdialenosť a démoni nás vedia prenasledovať, nech sa utiahneme kdekoľvek. Najdôležitejšia je však nádej, že všetko dobre dopadne…

Cudzinca si pochvaľuje aj spevák Peter Nagy: „Je to príjemné prekvapenie. Autorov knižný debut a pritom zaujímavý, neokukaný príbeh s nezvyčajným a nečakaným prepojením hlavných hrdinov v čase. Cudzinec je pútavá knižka a vďaka autorovmu doslova milostnému vzťahu k novému domovu má kniha „nórsky“ pokoj.“

Úspešný hudobný producent Jakub má na Slovensku život, ktorý mu možno iba závidieť. A práve závisť, nekompetentnosť ľudí, s ktorými musí spolupracovať, ale aj katastrofálna spoločenská situácia, korupcia na najvyšších miestach a byrokracia v úradoch sú dôvodom, prečo sa v štyridsiatich štyroch rokoch rozhodne začať odznova v Nórsku. 

Necháva za sebou stres, prácu i jedno tajomstvo, ktorému sa za tie roky prispôsobil natoľko, že ho už ani nevníma. Netuší, že sa jeho nový život pretne s rodinou zo susedstva, a to až tak intenzívne, že sa presvedčí, že minulosť nemá problém prekonať ani dvetisíc kilometrov a dostihnúť ho na ďalekom severe. 

Všetko, o čom Jakub sníval, sa plní, lenže objavia sa záležitosti, o ktorých si myslel, že ostali za hranicou alebo sa ho netýkajú. A tak musí zabojovať s minulosťou i s démonmi budúcnosti.

Vypočujte si úryvok
Z knihy číta Boris Farkaš

Rozprávaniu nechýba autenticita, je presiaknutá severskou atmosférou, čo je pri takýchto príbehoch veľmi dôležité. Napriek tomu nie je Cudzinec autobiografia, tvrdí Pavol Božík. Opisuje skutočné miesta, kde žije a pohybuje sa. Inšpiroval sa ľuďmi, ktorých tam stretol. A porovnáva, ako fungujú veci na Slovensku a v Nórsku… no ide o fiktívny príbeh. „Verím však, že sa mi do knihy podarilo preniesť aj kus tej nórskej pohody, ktorú tu zažívam,“ dodáva autor.

Pavol Božík je novinár a publicista, žije v Nórsku. Pôsobil v redakciách denníkov Nový Čas a Plus 1 deň, týždenníkov Nový Čas Ľudia a Šarm, v Rádiu Expres, v umeleckej agentúre Forza: Forza Music, kde ako stratég a marketingový manažér spolupracoval s domácou aj so zahraničnou hudobnou i speváckou špičkou. Vyvinul a vlastní kultúrny web Kukninato.sk.

Za touto knihou je vlastne známa herečka Iva Janžurová, prezradil nám Palo Božík. Ešte ako školák sa dostal na divadelné predstavenie, kde hrala táto úžasná herečka a po skončení vytiahol magnetofón s mikrofónom, že s ňou nahrá rozhovor. Bol to výstrel do tmy, no herečka sa zachovala profesionálne a „decku“ dala interview. „Ešte teraz sa chvejem, keď sa k tomu vraciam. Žiadne naháňanie sa, žiadne povyšovanie, s nezabudnuteľným úsmevom mi odpovedala na všetky otázky,“ spomína si Pavol Božík.

Rozhovor spracoval a poslal do regionálneho týždenníka. Tam čoskoro vyšiel bez jedinej zmeny a zásahu. Tak sa začala jeho novinárska a teraz už aj spisovateľská cesta…

Začítajte sa do novinky Cudzinec:

Obrovský trajekt spoločnosti ColorLine sa lenivo vliekol do prístavu v Osle. V diaľke sa už črtali obrysy radnice, tehlovej dominanty mesta. Jej hnedé steny nemožno prehliadnuť. Na kopci na ľavej strane sa v slnku ligotal legendárny Holmenkollen, lyžiarsky skokanský mostík, kde dosiahli niekoľko úspechov aj slovenskí športovci. Tvarom z diaľky pripomínal obrovského brachiosaura. Oslo bolo ako na dlani.

Jakub sedel na najvyššom poschodí lode a zo stoličky na terase si vychutnával výhľad. Loď sa pomaly plavila popri pobreží, predierala sa pomedzi zelené ostrovčeky, nádherné biele a červené domy. Spokojní ľudia si začínali rozkladať veci na priľahlých plážach. Bolo iba trištvrte na desať ráno, ale aj tu na severe bolo tohtoročné leto výnimočné. Vždy keď sa dalo, utekali miestni k moru a hneď skákali do vody. Aj v dnešné sobotné ráno si chcel každý z nich uchytiť najlepšie miesto.

Po dvadsaťhodinovej plavbe si Jakub na palube vychutnával poslednú cigaretu ešte predtým, než loď zakotví v prístave. Pohľad na nádherné pobrežie ho síce uisťoval, že vycestovať bolo správne rozhodnutie, aj tak však mal kameň v bruchu. Pripisoval to skôr obave z toho, že sa blížia k pevnine. O nórskych colníkoch kolujú rôzne legendy, napríklad to, že rozoberajú autá.

Aj to jeho bolo plné osobných vecí. Sťahoval sa. Posledných desať rokov chodil do Nórska ako na klavír. Pracovné povinnosti sa zmenili na lásku ku krajine, k ľuďom a celý ten čas sa vlastne nevedomky pripravoval na to, že sa sem presťahuje natrvalo. Umelec dušou, producent profesionál. O prácu nikdy nemal núdzu. Ani o peniaze. Hoci niekedy pracoval dvadsaťštyri hodín denne, výsledky sa zakaždým dostavili a jeho sen sa postupne menil na skutočnosť.

Pred dvoma rokmi sa prvý raz začal seriózne obzerať po vlastnom bývaní. Jeho predstava bola celkom jasná. Dom s veľkým pozemkom. Mal na to dva dôvody. V prvom rade chcel miesto pre bielu labradorku, o ktorej sníval už na Slovensku, no do bytu v Podunajských Biskupiciach ju nikdy nepriviedol, aby sa zbytočne netrápila. Vedel však, že v Nórsku, v dome s veľkou záhradou, bude rovnako šťastná ako on. Meno jej vybral už dávno, stačilo len doviesť ju domov.

Ďalším dôvodom, prečo sníval o veľkom pozemku, bolo, že si tam chcel postaviť vlastné nahrávacie štúdio. Ideálne v samostatnej dvojposchodovej budove, odzvučenej, aby mali umelci absolútny komfort, keď prídu nahrávať. Na prízemí by mohli pracovať a na hornom poschodí oddychovať, žiadne naháňačky do hotela. A keď ich kopne múza, môžu ostať v štúdiu pokojne aj do rána. Úplne ideálne by bolo, keby sa dom so štúdiom nachádzali v blízkosti metra, zastávky električiek alebo autobusov. Práve preto sa mu štvrť Nordstrand zdala najlepšia. Akási pocitová záležitosť, láska na prvý pohľad. Do mesta päť zastávok električkou, sedem autobusom, metro na dosah a klamlivý dojem, že ide o satelitné mestečko. Keby sa po dvore preháňali sliepky, ešte väčšmi by to pripomínalo vidiek. A pritom je to stále hlavné mesto. Navyše, stačí vysadnúť na bicykel a za desať minút stojíte na rozľahlej pláži. Nordstrand bude fajn, usúdil Jakub pred dvoma rokmi, keď počas pracovnej cesty náhodou natrafil na ideálny pozemok s dvoma domami na predaj. Ten menší by stačilo len nadstaviť o jedno poschodie a jeho sny by začali naberať reálne kontúry.

Nastal boj s časom. Povolenia v Nórsku a nekonečné byrokratické procedúry v slovenských bankách. Nakoniec sa však všetko podarilo a pôžička pokryla kúpu domu, stavebné úpravy aj zariadenie. Všetky úspory sa rozhodol investovať do nahrávacieho štúdia. Najväčšie obavy mal z toho, ako to celé prebehne. Nemohol dva roky stráviť v Nórsku a dozerať na projekt. Našťastie si tu za tých niekoľko rokov našiel priateľov a mohol sa na nich spoľahnúť. Zatiaľ čo on makal doma, veci v Nórsku sa hýbali.

Len pred troma dňami mu prišli na účet peniaze za predaný byt v Podunajských Biskupiciach. Okamžite nimi splatil pôžičku v banke, aby zo Slovenska odchádzal bez záväzkov. Teraz sedel na vyhliadkovej terase trajektu a, rovnako ako komín lode, vypúšťal z úst dym z cigarety. Radnica Osla bola opäť o niečo zreteľnejšia.
Cieľ bol na dosah.

Pomalý had áut, ktoré mierili z trajektu na pevninu, sa zdal nekonečný. To Jakubovo bolo medzi poslednými. Nádejal sa, že to môže byť dobré znamenie. Ak si colníci rozchytajú tých pred ním, na neho už žiaden neostane a cesta bude priechodná.

Milan Buno, knižný publicista

Zdroj: TS

Konečně: Aneta Langerová a Korben Dallas predstavujú druhý spoločný singel.

$
0
0

Aneta Langerová a Korben Dallas predstavili novú skladbu Konečně. Po skladbe Rozhodnutia ide o druhý singel z pripravovaného EP albumu. Aj ten sa bude volať Konečně a umelci ho v marci a apríli predstavia na spoločnom česko-slovenskom turné.

“Juraj s Lukášom napísali krásnu pieseň,” hovorí o novom singli Aneta Langerová. “Jej intimita bola veľmi silná. Keď som ju spievala, každý malý nádych, každá zmena výrazu bola počuť. Možno by bol počuť aj ten pomyselný špendlík, ak by spadol v réžii na zem. Dojalo ma, akým spôsobom to chlapci prežívali so mnou, sedeli sme všetci v jednej miestnosti a takmer ani nedýchali. Musela som byť v úplnom pokoji, aby každé slovo bolo vyslovené civilne. Páči sa mi napätie a rozhodnosť, ktorú v sebe pieseň Konečně nesie,” dodáva Langerová.

“Prvý raz sme skúsili napísať veľmi osobnú pesničku pre niekoho iného,” opisuje vznik skladby frontman Korben Dallas Juraj Benetin. “Považujem sa za veľmi racionálneho človeka, ale neviem ten zážitok nazvať inak ako transcendentálny. Najprv sa so skladbou zžiť a potom pozerať, ako do nej vstúpi Aneta. Vďaka tejto skladbe sme sa s Anetou nejakým zvláštnym a mimoriadnym spôsobom spojili.”

Autorkou klipu k skladbe je slovenská filmárka Lucia Pacek Halmová, ktorá pred štyrmi rokmi vytvorila aj video k skladbe Sen, prvému spoločnému počinu Langerovej a Korbenov. “Po natočení spevu som si sadla do zatemnenej miestnosti, tam už bola pripravená Lucia so svojimi spolupracovníkmi,” opisuje točenie klipu Aneta Langerová. “Mohla som si užiť ešte chvíľu pokojnej atmosféry. Točili sme rôzne pohľady do kamery, ktoré sa postupne spojili s textom piesne. Bol to veľmi silný zážitok,” dodáva.

EP Konečně vyjde v digitálnej distribúcii Supraphonu, vo forme fyzického nosiča sa bude dať kúpiť iba na turné v limitovanej edícii. Bude obsahovať šesť skladieb, na ktorých vzniku sa podieľala aj violoncelistka a pesničkárka Dorota Barová.

Predpredaj vstupeniek na jednotlivé koncerty jarného turné sa rozbehol veľmi dobre. Keďže pražský koncert 28. marca v Paláci Akropolis sa už vypredal, umelci na druhý deň pridali na tom istom mieste ešte jedno vystúpenie. Čo sa týka slovenskej časti turné, všetky vstupenky na sedenie sú už takisto vypredané (Trenčín, Košice, Žilina a Bratislava) a v predaji zostávajú už iba lístky na státie. Vstupenky na slovenské koncerty turné sa predávajú na Predpredaj.sk a v sieti Ticketportal. Všetky informácie o predpredaji českých koncertov nájdete na www.langerovaaneta.cz.

Aneta Langerová & Korben Dallas – termíny Turné 2020:
24. 3. 2020 – Olomouc, S-klub
25. 3. 2020 – Ostrava, Akord
26. 3. 2020 – Brno, Sono Centrum
27. 3. 2020 – Pardubice, Žlutý pes
28. 3. 2020 – Praha, Palác Akropolis 
3. 4. 2020 – Trenčín, Piano club
4. 4. 2020 – Banská Bystrica, Robotnícky dom
5. 4. 2020 – Košice, Tabačka
7. 4. 2020 – Žilina, Mestské divadlo
8. 4. 2020 – Bratislava, Majestic Music Club

Zdroj: TS

Všetko stíchlo a prišiel Bach.

$
0
0

Po kompletoch Šostakovičových a Bartókových sláčikových kvartet, po edícii venovanej Beethovenovi a Stravinskému priniesol medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (um. riaditeľ Jozef Lupták) bratislavskému publiku nadčasovú hudbu nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750).

Skončili sa Konvergencie venované Bachovi

Festivalová dramaturgia ponúkla šesť koncertných večerov, súčasťou bol aj detský koncert v spolupráci so Základnou umeleckou školou M. Ruppeldta, organový recitál nemeckého organistu Wolfganga Zerera a prednáška renomovanej muzikologičky Christine Blanken z Bachovho inštitútu v Lipsku. Na zimnej edícii festivalu zaznelo všetkých šesť Brandenburských koncertov pod vedením vynikajúceho huslistu Igora Karška, komplety Suít pre sólové violončelo v podaní britského violončelistu Roberta CohenaJozefa Luptáka, Goldbergovské variácie v interpretácii špičkového klaviristu Mikiho Skutu, či komplet Sonát a partít pre sólové husle v podaní husľových virtuózov Ilyu Gringoltsa Milana Paľu. Pozvanie na festival prijal aj svetoznámy hráč na čembale Mahan Esfahani. Festival uzavrelo partnerské podujatie, koncert súboru starej hudby Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent), ktorý v rámci svojho cyklu spolu s dielami Johanna Michaela Bacha uviedol aj slávnostné kantáty Erhalt uns, Herr, bei deinem Wort a Die Elenden sollen essen. Celkovo na festivale vystúpilo viac ako 35 domácich a zahraničných interpretov s návštevnosťou cez 1700 návštevníkov, viaceré koncerty boli vopred vypredané.

Ideou Konvergencií je spájanie a podpora domáceho interpretačného umenia, v tomto zmysle festival aj tentokrát sprostredkoval publiku na sólových recitáloch to najlepšie zo slovenskej i zahraničnej scény, okrem toho vytvoril inšpirujúci priestor pre stretnutie renomovaných domácich i zahraničných hudobníkov nad partitúrou Brandenburských koncertov. Festival bol súčasne miestom, ktoré bolo rovnako otvorené hudobníkom špecializujúcim sa na barokovú hudbu (Esfahani, Gringolts), ale tiež veľmi osobným a subjektívnym pohľadom na tvorbu nemeckého barokového génia (Paľa, Cohen, Skuta). Táto otvorenosť bola prítomná aj v prípade naštudovania Brandenburských koncertov, ktorého sa zúčastnili významné osobnosti zo sveta starej hudby, ako čembalistka Barbara Maria Willi a viacerí členovia domácich súborov starej hudby, ale tiež vynikajúci sóloví a komorní hráči s „univerzálnym“ repertoárovým záberom. Za všetkých si zmienku zaslúžia čilská hobojistka Blanca Gleisner alebo virtuózna srbská trubkárka Laura Vukobratović. Komplexný a koncentrovaný pohľad na Bachovu tvorbu, ktorý Konvergencie v priebehu niekoľkých dní publiku umožnili v historických priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca a Veľkého evanjelického kostola, je v domácom kultúrnom priestore výnimočný.

Okrem priazne publika sa festival a Bachova hudba tešili aj záujmu médií, rozhovory s umeleckým riaditeľom festivalu, violončelistom Jozefom Luptákom, si je možné prečítať tu:

Bach a jeho hudba sú pre mňa základom. Je osobnosťou, ktorá dokázala dať do súvislosti a spojiť sakrálne s profánnym, osobnosťou, ktorá vedela vo svojej hudbe spojiť chorál a tanec. Jeho nadpozemské hudobné línie dávajú zmysel lineárne aj vertikálne, jeho hudba je pozdvihnutím očí, mysle a srdca od pozemského k večnému.“ 
Zdroj: https://dennikn.sk/1743867/dajte-si-bacha-na-vsetky-sposoby/?ref=list 

„Hovorí sa, že Bach je základom európskej hudobnej histórie. Je barokový, no súčasne nadčasový. Bach je príťažlivý, no zároveň náročný. Je Shakespearom hudby. V nej sa spájajú dve roviny. Jedna sleduje melódie a hlasy, ktoré idú pod sebou, druhá zas vertikálnu, harmonickú líniu. Jeho genialita spočíva v tom, ako to vedel zjednotiť. Bach spájal rôzne svety. Tak vznikli neskutočné skladby,“ Jozef Lupták v rozhovore pre .týždeň
Zdroj: https://www.tyzden.sk/rozhovory/62066/chcem-verit-ze-to-ma-zmysel/?ref=kat

Konvergencie pokračujú v septembri

Hlavá časť v poradí už 21. ročníka festivalu Konvergencie sa bude konať v druhej polovici septembra a prinesie tradične komorné večery v kombinácii s väčšími projektami. Tešiť sa možno na ďalšie inšpirujúce spájania – od skvostnej komornej hudby nášho regiónu, cez hudbu Mariána Vargu v novom šate, krásu stredovekých piesní v podaní škandinávskych umelcov , či Beethovena v nečakanom spracovaní.

Ďakujeme publiku a partnerom, ktorí festival Konvergencie podporili.

Zdroj: TS

Spevácke hviezdy pomôžu Sabinke, tradičný rockový večer ponúkne skvelé hity.

$
0
0

Siedmy ročník tradičného podujatia Rockový večer sa uskutoční 22. februára 2020, vstupné je dobrovoľné a celý výťažok bude venovaný dvojročnej Sabinke.

Finalistka Superstar 2018, víťaz Košického zlatého pokladu, ale aj stálica slovenskej hudobnej scény svojími vystúpeniami podporia benefičný koncert Rockový večer.

Už siedmy ročník tradičného charitatívneho podujatia sa uskutoční 22. 2. 2020 od 18.00 v Mestskom kultúrnom a osvetovom stredisku v Snine. Vstupné je dobrovoľné a celý výťažok bude venovaný dvojročnej Sabinke Popovičovej, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou (DMO).

Headlinerom večera je skupina Gladiátor. „Sme radi že sme boli oslovení pomôcť svojou hudbou a tak podporiť myšlienku – ideu  pomoci ľuďom ktorí to potrebujú,“ hovorí Miko Hladký. Pre divákov si pripravili rockové vypaľovačky ako Hlavu maj hore, Nemôžem dýchať či Bonboniéra. Na východ Slovenska sa veľmi tešia a koncertom chcú poďakovať všetkým, ktorí pomohli, pomáhajú a budú pomáhať.

Na podujatí zaznie aj emotívna a úspešná skladba Anjel od talentovanej speváčky Karmen Pál-Baláž. Tento ročník budem súčasťou benefičného koncertu v Snine aj ja, som rada, že som dostala pozvanie. Teším sa na podujatie, na stretnutie s muzikantmi, a verím, že príde veľa ľudí, aby sme spoločne pomohli,“ vraví finalistka Superstar 2018.

Skladby Lúč a Žena, známe aj z éterov rádií, zaspieva Tomáš Buranovský aka. Buranowski. Ďakujem, že 22. februára budem môcť byť súčasťou koncertu a že všetci spolu podporíme krásnu vec,“ povedal sympatický spevák, ktorý sa v roku 2010 stal víťazom Košického zlatého pokladu a známy je aj účinkovaním v SuperStar či ďalšej šou Česko Slovensko má talent.

Rockový večer, ktorý organizuje Občianske združenie Miňo,  je spomienkou na bubeníka Milana „Miňa“ Kočana.

„Na nášho syna spomíname neustále. Nič nezacelí tu dieru v srdci, ktorú nám spôsobila jeho strata. Pomáha nám však v jeho mene šíriť dobro a pomáhať tak tým, ktorí to skutočne potrebujú,“ povedal otec mladíka Miňo Kočan st.

Poklonu rodičom za to, že po tom, čo sa stalo ich synovi, našli v sebe silu usporadúvať koncerty na pomoc iným, zložil aj Buranowski. Dnes, keď vidíme, že sa do popredia spoločnosti, aj tej najvyššej, dostáva nenávisť a honba za majetkom niektorých ľudí zbavuje zábran, je veľmi dôležité odpovedať opačnou kartou. Snahou pomáhať a poukazovať na tie pravé, ľudské hodnoty,“ povedal.

Moderátorom večera, podobne ako tomu bolo aj počas predchádzajúcich šiestich ročníkov, bude Marek Lacko, ktorý vystúpi aj so svojou skupinou Fictive Marry. „Náš Miňko by mal obrovskú radosť, keby videl, že aj jeho vášňou – hudbou môžeme podporiť choré detičky,“ doplnila mamička Alenka Kočanová.

Zdroj: TS

Vec &Škrupo na jarných jazzákoch, do Bratislava príde aj bubeník Yussef Dayes.

$
0
0

Tohtoročné jarné jazzáky odštartujú 6. apríla koncertom geniálneho bubeníka a producenta Yussefa Dayesa, vystúpia aj slovenskí raperi Vec & Škrupo s kapelou. Organizátori jarných jazzákov pokračujú v trende prinášania talentovaných svetových hudobníkov do Bratislavy. Vstupenky na koncert sú už v predaji na Ticketportali.

„Raperi Vec a Škrupa budú na jazzákoch koncertovať premiérovo, sme radi, že vystúpia aj s kapelou. Po minuloročnom úspechu Strapa to vyzerá na skvelú kombináciu, ktorá potvrdzuje, že hudba nepozná hranice. Som rád, že súhlasili s koncertom a jarné jazzáky sa posunú opäť bližšie aj mladému publiku,“ prezradil o programe Pavel Daněk, organizátor Jarných Bratislavských jazzových dní.

Yussef Dayes, žiak jedného z najlepších svetových bubeníkov – Billyho Cobhama,  sa dostal do povedomia fanúšikov už prvým singlom na ktorom spolupracoval s hviezdou nového jazzu Alfa Mistom. Samostatnú kariéru začal len pred dvomi rokmi, ale už teraz je označovaný za jedného z najzaujímavejších a najtalentovanejších mladých jazzových bubeníkov. Aktuálne pracuje na novom albume s gitaristom a spevákom Tomom Mischom, video k ich spoločnému singlu What Kinda Music vyšlo len pred pár dňami.

Bubeník a producent Yussef Dayes sa narodil priamo v jednom z hlavných miest súčasného jazzu, v južnom Londýne. Otec jamajského pôvodu bol jazzovým basákom, starší brat produkoval nahrávky v štýle jungle. Yussef sa učil u Billyho Cobhama, dobré meno na scéne si urobil už pred štyrmi rokmi albumom Black Focus, ešte ako člen krátkotrvajúceho projektu Yussef Kamaal.

Pred dvoma rokmi sa Yussef Dayes osamostatnil. Preslávil sa hneď so svojim prvým singlom Love Is The Message, ktorý na niektorých koncertoch hrával spolu aj s hviezdou nového jazzu Alfa Mist, ktorý nás očaril na minuloročných Jarných jazzákoch. Yussef minulý rok bol špeciálnym hosťom na britskej šnúre s Kamasiho Washingtona.

Zdroj: BJD

Cesta k dosažení blaženosti započne v pražské Akropoli.

$
0
0

Po exkluzivních vystoupeních ve více než 30 zemích se v dubnu/květnu 2020 uskuteční první evropské turné CULT OF FIRE. Formát komplexního turné a ne jednorázových koncertů byl k novému albu, setlistu i pódiovému vizuálu zvolen speciálně pro toto turné, neb některé ze součástí dekorací by nebylo možno přepravovat letecky.

Nové dvojalbum CULT OF FIRE dostalo jméno „Moksha/Nirvana“ a vychází pod křídly Beyond Eyes Productions. Jedná se o dvě neoddělitelně spojená alba jako jsou paže a údy smrtonosné bohyně Kálí neoddělitelně spojené s jejím tělem. Jak už název desky napovídá, jedna část dvojalba je tematicky orientována na hinduismus, druhá na budhismus. Dvě části, jedno tělo – dvě cesty, jeden cíl.

Dvojalbum digitálně vychází právě dnes 20. února 2020, fyzické nosiče (double LP / double CD) vychází o měsíc později 21. března v den jejich nultého vystoupení ke zmíněnému evropskému turné v pražské Akropoli. Zde bude nejen první příležitost nové skladby slyšet živě v novém koncertním vizuálu, ale zároveň první příležitost zakoupit nosiče a nový merch.

Turné vč. pražského koncertu se jako speciální host budou účastnit slovenští MALOKARPATAN. I ti budou propagovat nové album – vyjde 20. března u Invictus Prod.

Koncert 21. března v pražské Akropoli a samotné turné bude jedinou – a tedy exkluzivní – příležitostí vidět CULT OF FIRE na evropských pódiích – nebudou žádné festivaly ani jiná vystoupení!

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN
21. 3. 2020 – Praha, Akropolis
FB event: https://www.facebook.com/events/417354842211786
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/294

Cult Of Fire
https://cultoffire.bandcamp.com/album/moksha
https://cultoffire.bandcamp.com/album/nirvana
http://www.cultoffire.cz
https://www.youtube.com/channel/UCkiRorQoMM7PGH8OPaOHl7Q
https://www.instagram.com/cultoffireofficial/
http://www.beyondeyesshop.com

Malokarpatan
https://invictusproductions666.bandcamp.com/album/krupinsk-ohne
https://malokarpatan.bandcamp.com/

Předprodej viz výše, dále pak v síti Ticketmaster a na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.

Zdroj: Obscure Promotion


Festival Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména.

$
0
0

Posedmnácté se k poličským hradbám sjedou hudebníci a divadelníci z mnoha koutů světa. Festival Colour Meetingodkrývá první jména. Ve dnech 24. – 25. 7. vystoupí písničkářka Lenka Dusilová, připravující v těchto dnech novou desku, představí se nový projekt Jaromíra 99 s názvem Letní kapela, ve kterém se svými přáteli hraje písně z repertoáru Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Václava Neckáře i Kafka Bandu nebo slovenský umělec Čavalenkyrapující záhorácky o drsném životě na ulici, rasismu, gamblingu, hazardu, drogách, zadluženosti i exekucích.

Když před dvěma lety slavil Shane MacGowan, zpěvák legendárních Pogues, šedesátiny, přišel mu blahopřát Johnny Depp, Nick Cave, Bono nebo Sinead O’Connor. A také irská zpěvačka a skladatelka Lisa O’Neill, majitelka opojně nakřáplého a syrového hlasu, skladatelka minimalistických aranží, kombinující lidové písně s autorskou produkcí, často k nerozeznání od stovky let starých balad.

Mezinárodní sestava uKanDanz spolu vystupuje od roku 2012, do Poličky doveze aktuální desku Yeketalake plnou okouzlujících melodií a výbušných riffů vytvářejících hypnotickou energii vyzývající k tanci. Italsko – peruvijské trio  Cacao Mental se jen těžko popisuje. Jsou zážitkem budovaným rozsáhlým využitím improvizace a zvuků džungle, šamanských hlasů, elektronických groovů, hrou trumpety i kytary. Do Poličky se vrací písničkář David Pomahač (ex-Kieslowski), tentokrát sólo s čerstvě vydanou deskou Do tmy je daleko.

Živelné městské industriální blues čekejte v unikátním projektu Jan Fic & Město, ve kterém se Fic spojil s Martinem E. Kyšperským a Radimem Hanouskem. A zabrousí se také do rockových vod s olomouckými Lee a jejich texty o každodenní realitě viděné očima introverta.  Divadlo Líšeň bude hrát pro malé i velké japonskou frašku o mocném strašidle s názvem Jezevec na borovici a zabaví také programem Figurkov během hraní deskovek z celého světa.

 

Zdroj: TS

Predstavujem si krajinu (Pieseň pre Jana a Martinu).

$
0
0

„A stále sa nám marí, že si tu s nami Ján a úsmev v tvojej tvári pokojne pláva k nám.“

Sú slová piesne venovanej Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej, ktorú spoločne naspievali Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc a Robert Pospiš. Emotívna skladba nesie názov Predstavujem si krajinu a jej text, na melódiu legendárnej Imagine od Johna Lennona, napísal v roku 1989 Ivan Štrpka.

V lete 1989 vystúpil Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na festivale Valašský Špalíček, kde zaspieval aj skladbu Imagine. Keď pieseň končila, začal ju spievať ešte raz, ale už so slovenským textom Ivana Štrpku. Dežo vtedy pieseň venoval Jánovi Palachovi.

Po 30 rokoch sa Marek Kučera rozhodol túto skladbu oživiť. Zavolal Ivanovi Štrpkovi s prosbou o súhlas o opätovnú hudobnú interpretáciu jeho textu. Zároveň oslovil hudobníkov Roberta Pospiša a Martina Sillaya, ktorí sa postarali o produkciu a nový aranžmán piesne. Idea bola jasná – nahrať skladbu, ktorá bude dôstojnou spomienkou na život, lásku a odhodlanie dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vychádzajúc z textu Ivana Štrpku, sa pieseň nazvala Predstavujem si krajinu a začiatkom februára ju do štúdia Real Music House prišla naspievať pätica slovenských interpretov. Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc a Robert Pospiš.

„Oslovili sme interpretov rôznych hudobných žánrov a rôzneho veku. Cieľom bolo ukázať, že je možné spojiť sily, nadchnúť sa pre dobrú vec a vytvoriť niečo krásne. Niečo, čomu spoločne veríme a chceme šíriť ďalej. Môžeme mať iné názory, pozerať na svet zo svojich perspektív, ale v základných ľudských hodnotách by sme mali byť jednotní a stáť pri sebe,“ prezradil autor projektu Predstavujem si krajinu, Marek Kučera

Všetky hudobné nástroje, okrem violončela, ktorým do skladby prispel Jozef Ľupták, nahral Robert Pospiš s Martinom Sillayom. Videoklip k piesni natočil Miro Remo a Dušan Husár, ktorý časť klipu snímal na 16 mm kameru. O farebnú korekciu obrazu sa postarali Petr Simon a Pavel Marko.

Skladba Predstavujem si krajinu je k dispozícií zadarmo na webovej stránke www.predstavujemsikrajinu.sk, ktorú navrhol Rasťo Tupý v spolupráci s Milošom Homolom. Na stránke projektu sa nachádzajú aj čiernobiele fotografie Martiny Mlčúchovej. Jej 69 fotografií tvorí  príbeh vzniku piesne, ktorá je zároveň i tichou spomienkou na Jána Palacha.

„Všetci, ktorí sa na projekte Predstavujem si krajinu podieľali, to robili z vlastného presvedčenia a bez nároku na honorár. Pieseň, ktorú sme spoločne nahrali, sme sa rozhodli poskytnúť každému grátis. Stačí prísť na náš web a skladbu si stiahnuť,“  doplnil Marek Kučera.

Pieseň Predstavujem si krajinu je venovaná pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ľuďom, ktorí svoje životy zasvätili vyššiemu princípu – dobru a spravodlivosti.

Ľuďom, ktorí zmenili Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedeli.

www.predstavujemsikrajinu.sk

Spojili sa:

  • Marek Kučera – autor projektu
  • John Lennon, Yoko Ono – hudba
  • Ivan Štrpka – slovenský text
  • Emma Drobná – spev, vokály
  • Robert Pospiš – spev, vokály
  • Nora Ibsenová – spev, vokály
  • Erik Šulc – spev, vokály
  • Milan Lasica – spev, pískanie
  • Robert Pospiš, Martin Sillay – aranžmán, produkcia
  • Jozef Ľupták – violončelo
  • Nahraté & zmastrované v Real Music House.
  • Miro Remo – strih, kamera
  • Dušan Husár – 16 mm kamera
  • Petr Simon – farebná korekcia
  • Pavel Marko – 16 mm farebná korekcia
  • Martina Mlčúchová – fotografie
  • Miloš Homola – web
  • Rasťo Tupý – dizajn, ilustrácia

PREDSTAVUJEM SI KRAJINU

Myslím na čisté nebo
ticho v ňom mizne mrak
len slnko na nás mieri
a páli si len tak.

Myslím na všetkých ľudí
ktorých bude hriať.

Myslím na všetku trávu
na steblo za steblom
nezastaví ju výstrel
nezmĺkne pod vetrom.

Myslím na všetkých ľudí
s ktorými som brat.

A stále sa mi marí
že si tu s nami John
a úsmev v tvojej tvári
sa pridal k našim snom.

Predstavujem si krajinu
bez tupcov, bez tankov
nik neleží tam v tráve
s guľkou na konci slov.

Myslím na krásnych ľudí
ktorí klíčia v nás.

A stále sa nám marí
že si tu s nami Ján
a úsmev v tvojej tvári
pokojne pláva k nám.

Zdroj: Marek Kučera

BILLY BARMAN dokončujú nový album s názvom ZLATÝ VEK a vyrážajú s ním na slovensko-české turné

$
0
0

Od poslednej štúdiovej nahrávky Billy Barman s názvom Dýchajúce obrazy ubehli viac než tri dlhé roky, ktoré kapela vyplnila úspešným projektom Potichu s dievčatami zo SĽUK-u. Túto kapitolu sa Barmani rozhodli uzavrieť a pohnúť sa ďalej. Výsledkom čakania je album, ktorý má ambíciu prekračovať pomyselnú hranicu medzi undergroundom a mainstreamom.

Ako naznačujú už zverejnené single Doba doba a Červená armáda, kapela sa na novom albume rozhodla nezostať vo svojej komfortnej zóne a vydať sa iným smerom. Nový prístup a zvuk umocnila zmena dlhoročného producenta Mareka Rakovického (Lavagance), ktorého nahradil Tomáš Lobb (LUUVER). Vydanie albumu je plánované v polovici marca.

Pri tejto príležitosti sa Billy Barman chystajú obehnúť 12 klubov na Slovensku a v Českej republike. O support sa na celom turné postará im blízka kapela Bad Karma Boy. Na vybraných koncertoch sa pripojí aj čerstvý projekt LANNNE, prípadne sa o afterpárty postará klubová legenda DJ Yanko Král. Návštevníci (a v neposlednom rade aj členovia kapiel) sa teda môžu tešiť na výživné večierky. „V posledných mesiacoch sme naozaj všetku svoju pozornosť a energiu venovali novým skladbám. Už sa neskutočne tešíme na to, že ich budeme môcť zahrať naživo svojim fanúšikom,” vraví bubeník Matej Ruman.

Pripravované koncerty budú pre Barmanov opäť niečím zvláštne. Do crew sa pripája lightdesigner Jozef Čabo, ktorý spolupracuje s autorom vizuálnej stránky albumu Damiánom Pastirčákom a show tak bude obohatená o geometrický objekt súvisiaci s konceptom albumu ZLATÝ VEK.

Čo to vo finále bude znamenať a ako to dopadne, zistíte na nasledujúcich miestach:

  • 2. apríl, Trnava – Malý Berlín
  • 3. apríl, Piešťany – Eletrárňa + LANNNE + afterpárty Yanko Král
  • 4. apríl, Trenčín – Piano Club + LANNNE + afterpárty Yanko Král
  • 9. apríl, Zvolen – Dom Kultúry ŽSR
  • 11. apríl, Martin – Barmuseum
  • 16. apríl, Košice – K13 – Kasárne/Kulturpark + afterpárty Yanko Král
  • 17. apríl, Humenné – History Art and Music Club + afterparty Yanko Král
  • 18. apríl, Prešov – Stromoradie + afterpárty Yanko Král
  • 23. apríl, Bratislava – MMC + LANNNE + afterpárty Yanko Král
  • 27. apríl, Praha – Lucerna Music Bar
  • 28. apríl, Brno – Fléda Club
  • 4. máj, Žilina – Mestské Divadlo + LANNNE

Vstupenky na všetky koncerty sú v predaji na tootoot.fm

www.billybarman.sk
www.facebook.com/billybarman.sk
www.instagram.com/billy_barman

Informácie poskytli: Billy Barman
Autor fotografií: Lousy Auber

Roztěkaní matematici CAR BOMB vám rozhodí biorytmus.

$
0
0

Newyorští šílenci a vizionáři CAR BOMB v Evropě zatím hráli jen festivalech. Na nich si – vč. Brutal Assaultu, kde dle očekávání předvedli famózní výkon – ověřili, jak na jejich vyšinuté schizo rytmy a jakékoli struktury dekonstruující hudbu budou reagovat na starém kontinentu. A jelikož vše fungovalo, s právě vyšlou čtvrtou deskou „Mordial“ se podlazení matematici vydávají na své první evropské turné, které pražskou Vopici přeskládá do kubistických tvarů.

Jejich hudba není na paření, skoro ničeho se v ní nedá chytnout, neb zasekávaná muzika s pokřivenými stupnicemi se neustále rozjíždí a zpomaluje, mění rytmy a tak narušuje kontinuitu. Někdo by si mohl připadat, že 45 minut dostává elektrické šoky, protože psycho riffy jak od Psyopus, pomathená neurotika Ion Dissonance a polyrytmický řád Meshuggah vám rozhodí biorytmus. No u toho musíte být, nemyslíte?!

Amíci věnovali pozornost i doprovodu, s nímž budou sdílet podia. Volba padla na dva mladé a velmi nadějné spolky. Angličtí CONJURER jsou sice post-malejší, ale očmoudlost blackem a údernost hardcore-sludge je činí zajímavými nejen atmosféricky, ale i strukturálně. Druhými jsou FROSTBITT z Norska, kteří zní jak srážka Korn s Meshuggah. Experimentální djent polohy nechávají vzpomenout na thall švédských Vildhjarta, ale celý sound, i když jde o nebouřlivé nu-groove pasáže, je veskrze progresivní.

CAR BOMB, CONJURER, FROSTBITT
13. 3. 2020 – Praha, Modrá Vopice
FB event: https://www.facebook.com/events/2446004988974411
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/321

Car Bomb (USA)
https://youtu.be/DcqTepxV_Lo
https://youtu.be/4wVZ-i4g2co
https://youtu.be/WCF2sDLJMsQ
https://youtu.be/EA5eIAfutYU

Conjurer
https://youtu.be/PDK56BamkxM
https://youtu.be/vgYK2DsL_4o
https://youtu.be/rLyTcuQYT9I
https://youtu.be/BzuBw4rfShM

Frostbitt
https://youtu.be/Mt8fLnFwGpU
https://youtu.be/G3qNvlooY4A
https://youtu.be/Z4tEuVhMJ_I
https://youtu.be/f6bvjhUpZ2I
 

Předprodej viz výše, dále pak v síti Ticketmaster a na předprodejní kase v Lucerna Music Baru.

Zdroj: Obscure Promotion

Videoklip skupiny Trolejboys čelí prvej žalobe.

$
0
0

Členov bratislavskej kapely Trolejboys vždy spájala recesia. Teraz ich však práve tá rozdeľuje. DJ Rakva alias Škrupo (spev), Jožo Garáž (gitara a spev) a Ing. Pičúz (basgitara) sa rozhodli podať žalobu na ďalšieho člena kapely známeho ako Gorila prezývaný Fízel (bicie). Predmetom ich sporu je nový videoklip.

Minulý rok chlapci z Trolejboys pokrstili svoj druhý štúdiový album Music is my Littlehorse, ktorý vznikol pod hlavičkou vydavateľstva ajlavmjuzik. Teraz chceli predstaviť takmer rok pripravovaný videoklip k jednej z jeho skladieb s názvom Voodoo. V drzej a energickej skladbe sa nájde nejeden politik a vulgarizmus. Gorila prezývaný Fízel, ktorý mal na starosti grafické spracovanie videoklipu, sa domnieval, že bude kapela čeliť útokom práve kvôli tomuto. To by ale nemohol zneužiť dôveru svojich spoluhráčov.

Niektoré zábery chlapci nakrúcali hore bez, pričom Gorila prezývaný Fízel ich ubezpečoval, že v jednoduchej postprodukcii im dorobí tielka. Nakoniec však prekryl iba svoje intímne partie a ostatných nechal s obnaženými, neupravenými bradavkami. Video pustil von práve v tejto verzii.

„Farebné tielka som chcel chalanom dorobiť vo fotošope, ale keďže som si zlomil prst, musel som postupovať podľa priorít. Preto k tejto kozmetickej úprave nedošlo,“ vyjadril sa Gorila prezývaný Fízel.

“Sú to výhovorky, berieme to ako podraz z jeho strany.” zhodujú sa ostatní členovia.

Jediný kto sa k žalobe nepridal je klávesák Clif Riff prezývaný Vanilla, ktorý akoby tušil, že na bubeníka nie je spoľahnutie a rok pred nakrúcaním začal chodiť do fitka.

Majiteľ vydavateľstva ajlavmjuzik Miro Gajdoš dodáva: „Pevne verím, že sa chalani udobria a nebude z toho koniec kapely, sú to talentovaní hudobníci, ktorí majú práve vďaka humoru na scéne svoje jedinečné postavenie.”

Podľa posledných informácií kapela spolu komunikuje iba prostredníctvom právnikov, čo značne komplikuje skúšky a koncerty.

Album Music is my Littlehorse je dostupný na digitálnych hudobných platformách (Spotify, Deezer, Bandcamp, Tidal, iTunes, Google Play, Youtube music atď.), aj ako vinyl v kamenných obchodoch.

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live