Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Koncertní spojení matadorů PRONG a UNEARTH zboří Barrák.

$
0
0

Už přes 20 let si to UNEARTH brázdí světem. Se sedmi výtečnými alby odolali jakýmkoli trendům, které se kariérně staly osudné i větším kalibrům. Jejich schopnost razit si v metal/core subkultuře tu svou cestu bez ohlížení na módní výstřelky je úctyhodná a i díky tomu je na ně na scéně nahlíženo obdivným respektem, neb i když se na pódiích potkávají s těmi nejlepšími kapelami a jsou ozdobou těch největších festivalů jako With Full Force, Wacken, Graspop, nebo Hellfest, vždy rádi vyjedou do klubů, kde si to s fanoušky užívají nablízko. Unearth jsou prostě nohama pevně na zemi a mít kapelu je baví. Loni se v Praze ukázali po boku navrátivších se metalcore-králů As I Lay Dying, ale už nyní v únoru se chystají na návrat, tentokrát do ostravského Barráku.

Stejnou sílu a vytrvalost má na turné i jejich více než vítaná posila, kterou není nikdo jiný než nezaměnitelní PRONG! I když Tommy Victor byl skoro dekádu členem Ministry, přesto s PRONG vydával fantastická alba a vypadá to, že ani po více než 30 letech jeho studnice nápadů nevysychá. Jak jinak si vysvětlit vitalitu a nabušenost poslední desky „Zero Days“, která obsahuje tolik hitů, co jiné kapely nesloží za celou kariéru? Do konce roku má vyjít nová deska, lze očekávat, že stabilizované trio nebude skoupé z ní něco vytasit, takže se připravte na vizionářsky podaný groove/industrial metal s thrashující kytarou a zkraťte si čekání na novou desku i koncert třeba poslechem překlenovacího EP „Age Of Defiance”.

Doprovodem těchto dvou amerických matadorů jsou na turné i u nás ne neznámí thrasheři DUST BOLT zakotvení u Napalm Records a newyorkští metalisté SINARO, kteří nepřeslechnutelně mají rádi Trivium, Bullet for My Valentine nebo současné Machine Head.

PRONG / UNEARTH / DUST BOLT / SINARO
20. 2. 2020 – Ostrava / Barrák
FB event: https://www.facebook.com/events/961033590942033
e-TICKET:
https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/319 

UNEARTH
www.youtube.com/watch?v=cz8IbywzOCw
www.youtube.com/watch?v=bWjTaaWyFkA
www.youtube.com/watch?v=MMI5bmlSrRg

PRONG
https://youtu.be/c2uW_lg2is0
https://youtu.be/MFNEcsxN5QA
https://youtu.be/Cl-5TrGakWY

DUST BOLT
https://youtu.be/mI6IEcpu6NI
https://youtu.be/RfZCQ5XBAbo

SINARO
https://youtu.be/lsvSjCWskQQ 

Předprodej viz výše, dále pak v síti Ticketmaster, GoOut a na baru v klubu Barrák.

Zdroj: Obscure Promotion


Hráva s Rytmusom a teraz sa vydal na sólovú kariéru. Známy basgitarista Richard Csino ma nový singel.

$
0
0

Mladý slovenský  hudobník Richard Csino je už naozaj ostrieľaným umelcom na našej hudobnej scéne.Ako basgitarista pôsobí s absolútnou špičkou jazzovej a popovej scény.Poznať ho môžete tiež z kapely OPOŠTARIS BAND,ktorá pôsobí ako sprievodná kapela RYTMUSA. Po svojom debute GALAXIE na ktorej spolupracoval s Matejom Strakom z NERIEŠ vydáva emotívnu novinku „NIE SI TÁ“ .

Ako vznikala skladba „Nie si tá“? Kedy si ju napísal?
Skladba “Nie Si Tá “ vznikla asi pred 4 rokmi. Pesničku som mal v počítači uloženú už veľmi dlho. Táto pesnička je moja osobná srdcovka , mám k nej mimoriadny vzťah . 

Autorom hudby si ty.Kto sa postaral o text?
Text písal Elpe . Samotnú skladbu som zložil ja a riešil som ju s mojimi kolegami ktorí mi s ňou pomáhali čo sa týka aranžu konkrétne Eugen Vizváry , David Hodek u ktorého sa skladba aj nahrávala v jeho studiu , a samozrejme Markus Daniel ktorý nahral gitaru do skladby . 

Čo v tebe vyvoláva tato skladba? Máš na ňu určité spomienky?
Na tuto skladbu mám veľmi konkrétne spomienky.Kedže je to moja autorská skladba.Situácia o ktorej sa spieva sa mi stala,čiže o to to má pre mna väčšiu cenu a o to je to celé pravdivejsie.

„MYSLÍM SI,ŽE KAŽDÝ Z NÁS BOL ASPOŇ RAZ ZASLEPENÝ LÁSKOU.TÁTO SKLADBA PRE MŇA PREDSTAVUJE HRUBÚ ČIARU ZA VŠETKÝMI PREDOŠLÍMI VZŤAHMI“

Ku skladbe ste natočili aj klip.Kto za ním stoji?
Klip vznikal veľmi rychlo , stretol som sa s mojim kamarátom vynikajúcim tanečníkom Miroslav Balogh (spunkey ) ktorý mi točil klip aj k pesničke Galaxie . A vymysleli sme si to veľmi rychlo na jedno posedenie . Klip sa točil v divadlo L  S,ktorým sa chcem poďakovať za poskytnutie priestoru.

Čo plánuješ do budúcna?
Do budúcna plánujem skladať svoju vlastnú autorskú hudbu,šíriť ju medzi ľudí,koncertovať a točiť klipy.

Zdroj: TS

Richard Dorfmeister se vrací do Prahy na klubové vystoupení.

$
0
0

Kdykoliv se za mixážním pultem mihne silueta vídeňského producenta Richarda Dorfmeistera, můžete si být jisti, že uslyšíte set, kterým vás provede nemalou částí historií taneční hudby. A to vše s takovým zaujetím, že budete až překvapeni, jak to v jeho společnosti rychle uteklo. Přesně tak tomu bylo téměř před 4 lety, kdy vystoupil ve vyprodané Klubovně 2. patro poprvé. Na místo činu se Richard vrátí 7. března s příslibem dalšího velmi speciálního hudebního příběhu. Kapacita pro toto exkluzivní vystoupení je pouze 300 osob.

Kruder & Dorfmeister

Společné dvě hudební dekády s Peterem Kruderem odstartovalo v roce 1993 EP G-Stoned, obsahující také skladbu High Noon, ve které si oba producent pohrávali s jemností breaků a basů a chytlavou downtempovou náladou. Po DJ-Kicks pro !K7 Records následovalo v roce 1996 The K & D Sessions, jedno z nejzásadnějších elektronických alb 90 let, jehož vysoké prodeje byly zajímavým protipólem všem popovým trhákům, které v té době vévodily hitparádám. Jejich cestu nikdy nezkřížily velké labely, naopak dále budovali své vydavatelství G-Stone Recordings, které je jen o rok mladší než duo samotné.

https://youtu.be/-lqF7S2ifBw   

Tosca

Druhý stěžejní hudební projekt založil Richard s Rupertem Huberem, a vedle uskupení Kruder & Dorfmeister fungoval po několik let skoro paralelně. Styčným bodem byl label G-Stone Recordings a samozřejmě fanouškové, kteří měli měli v oblibě oba projekty . Od alb Opera, Suzuki a Dehli9, které patří do zlatého donwtempového fondu, se později přesunuli více do ambientu a k živým nástrojům, které daly melancholickým skladbám ještě větší naléhavost.       

Oba projekty jsou nyní opět aktivní a ten několikaletý čas zrání, než se opět dostaly na pódia v live setech nebo v koncertním podání, jejich hudbě rozhodně prospěl. To však neznamená, že by jejich členové zaháleli. Naopak. Právě Richard Dorfmeister patří mezi ty nejaktivnější a z slyšet jeho téměř třicetiletou hudební zkušenost v podobě dýdžejského setu je vždy skvělý zážitek.   

 

Richard Dorfmeister [K&D / Tosca]
support: Lumiere
Klubovna 2. patro
Dlouhá 37 Praha 1
www.2patro.com
Vstupenky v síti GoOut.

Zdroj: TS

Vesmírná elektronika COMA pohltí MeetFactory.

$
0
0

Duo COMA má kořeny v bohaté klubové scéně Kolína nad Rýnem, jejich záběr ovšem od začátku mířil také k indie estetice a dreampopové melancholii. Na třetí desce Voyage Voyage (2019) oba směry vybalancovali – deset tracků spojuje piano, synťáky a futuristické vokály s elektronickými spodky v kompaktní tepavý celek. Pražská premiéra v MeetFactory v sobotu 14. března 2020. 

Spojení citlivosti popu s taneční energií. COMA, alias Georg Conrad a Marius Bubat, tvoří hudbu s bohatou melodií, kterou místy protkává melancholie. Jejich repertoár startuje emotivní elektronikou, kde se dynamické zvukové plochy spojují s upřímnými texty. Následně zatáčí k hranicím synth popu a občas zabrousí do indie rocku nebo synthwave, který okoření kapkou francouzského elektra. Výsledkem je organický nadčasový zvuk.

Název jejich aktuální, třetí nahrávky Voyage Voyage (2019) odkazuje k změnám a milníkům, které museli oba členové v posledních letech překonat na své životní cestě. Skladby odráží pocit nejistoty a nestálosti při vyrovnávání se s radikálními situacemi v životě jako je ztráta rodičů nebo narození dítěte. Tvorba nového alba tak pro ně byla formou terapie: „Vytváření hudby je jako druh útěku, dává dohromady různé světy, kde můžeš zapomenout na vše, kolem tebe.“

Do svého arzenálu přidali nově syntezátory a staré bicí, čímž spojují digitální a analogový vesmír. Tímto krokem se vrací k estetice 90. let, kterou lze tušit i ve shodném názvu desky Voyage Voyage s hitem od kapely Desireless. Vzpomínají tak na trendy, které vnímali v dětství. Tvorbu COMA popisuje Marius Bubat takto: „Vždycky nás inspirovala energie klubové hudby, ale raveři jsme nikdy nebyli.“

S Voyage Voyage přešli nově k labelu City Slang, pod který patří např. i Caribou (v Praze vystoupí 23. dubna), Son Lux nebo Tindersticks. Debut In Technicolor (2013) a druhá deska This Side of Paradise (2015) vyšly na kolínském legendárním labelu Kompakt. Na nich dominovala především minimalistická elektronika a melancholie dream popu.

COMA zavede návštěvníky smíchovské továrny na cestu do vesmíru v sobotu 14. března.

meetfactory.cz/coma
coma-music.de
coma-cologne.bandcamp.com
magneticmag.com/2019/11/album-review-coma-voyage-voyage/
www.loudandquiet.com/reviews/coma-voyage-voyage/

Vstupenky:
290 Kč na meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě

Zdroj:  MeetFactory

Polemic predstavuje nový singel ‘Dokonalý zločin’. Je to detektívka o láske, v klipe si zahral Marko Igonda aj celá kapela.

$
0
0

Bratislavská kapela Polemic prináša fanúšikom nový singel ‘Dokonalý zločin’. Natočila k nemu aj videoklip, v detektívnom príbehu hrá hlavnú úlohu Marko Igonda – známy herec, ktorý aktuálne hviezdi aj v novom slovenskom trileri Sviňa. V komparze si spolu s ním zahrali aj všetci členovia kapely.  

“Keď som zbadal ten úsmev a hĺbku jej očí, zatočil sa celý svet ….”

Energická skladba ‘Dokonalý zločin’ je príbehom o očarení muža ženou, ktorá sa v jeho živote zjaví z ničoho nič, urobí rozruch, ukradne mu srdce a zmizne bez stopy. “Je to príbeh, ktorý zo svojho života poznajú asi všetci chlapci aj chlapi. Zápletka, ako keby ju napísala samotná Agatha Christie,” s úsmevom hovorí autor textuPeter „Petko“ Opet.

Hlavnú úlohu si vo videoklipe k skladbe ‘Dokonalý zločin’ zahral obľúbený slovenský herec Marko Igonda. Zhodou okolností sa v čase zverejnenia klipu začína v kinách premietať aj nový slovenský triler Sviňa, kde Marko stvárnil ústrednú postavu predsedu najsilnejšej politickej strany: “Vždy rád podporím slovenské kapely a slovenskú hudbu. Je to pre mňa česť, že som mohol účinkovať na našej slovenskej scéne aj v tomto žánri. Oceňujem najmä to, že chalani sa v klipe rozhodli pre dejovú linku. Vďaka tomu som sa mohol v klipe realizovať nielen ako tvár, ale aj ako herec Marko Igonda.”

“… pochopil som ten pocit, že už ma má v moci, na to nemusím byť doktor vied.”

Femme fatale v klipe si po jeho boku zahrala slovenská divadelná, filmová a televízna herečka Marta Maťová, ktorú môžu fanúšikovia poznať aj z filmov Amnestie či Šťastný nový rok. “Marko je charizmatický herec, ktorý sa fantasticky zhostil svojej hereckej role a herecká kolegyňa Marta Maťová mu pri tom vynikajúco asistovala. Sme radi, že našu ponuku stváriť hlavné postavy v našom klipe títo herci prijali, z ich výkonov sme nadšení. Vôbec sme netušili, že Marko mal v tom čase už natočené všetky scény filmu Sviňa. Premiéra filmu vyšla s premiérou klipu úplne náhodou na rovnaký čas,” dodal spevák Braňo „Bejzo“ Bajza.

O réžiu klipu sa postaral talentovaný Martin Gonda, a aj to bol jeden z dôvodov, prečo Marko Igonda neváhal ponuku od kapely Polemic prijať a pustiť sa do natáčania: “Spolupráca s mladými režisérmi je pre mňa vždy veľmi slobodná a otvorená. Gonda je pre mňa príkladom perspektívneho režiséra s veľkými snami a ideálmi.” Krátkometrážny film Pura Vida začínajúceho filmového tvorcu minulý rok uviedli aj na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. “Mozaika, v ktorom sa spája výtvarné umenie, hudba a herectvo dokáže vytvoriť veľmi silnú emóciu,” hovorí Marko Igonda, ktorý zároveň verí, že práve tá “ide cez rampu” a aj v tomto klipe hrá podľa neho kľúčovú rolu. “Verím, že som chalanom pomohol vyjadriť to, čo chceli svojim novým klipom povedať. Bol to dialóg, za ktorý im nesmierne ďakujem. Vážim si ho,” dopĺňa Igonda.

Natáčanie videoklipu bolo netradičné, komparz totiž stvárnili samotní členovia kapely a celý produkčný tím zo spoločnosti FULLHOUSE Production Group, ktorá stojí za klipom. “Jeden veľmi dlhý natáčací deň v bratislavskom Radisson Blu Carlton Hotel sme si celý prežili so štábom aj hercami. Každý člen kapely si zahral niekoľko vedľajších, komparzných rolí: členov hotelového personálu, barmana, hostí hotela  na raňajkách, recepčného aj upratovača,” spomína Petko. Na hereckých výkonoch členov kapely s úsmevom spomína aj Marko Igonda: “Úžasne som sa bavil na ich (ne)hereckých výkonoch. Tie grimasy, čo chalani vedeli dať perfektne oháknutí v nových kostýmoch. Podľa mňa je to vždy zaujímavé, ako civil niekedy dobre vystrelí.” On sám v klipe stvárnil muža, ktorého do svojich svárov dostala krásna žena. “Asi najhoršie bolo chodiť nahý po hoteli medzi všetkými tými ľuďmi. Bolo to veľmi príjemné a nepríjemné zároveň – vlastne dosť zaujímavý pocit,” smeje sa Igonda pri spomienke na samotné natáčanie.

Polemic začína nový rok naozaj aktívne. Už o pár dní začína spoločné klubové turné spolu s kapelou Medial Banana. Okrem kamarátstva ich spája najmä láska k jamajskej hudbe, ska a reggae. Funkčnosť tohto hudobného spojenia minulý rok potvrdili nielen nadčasovou hymnou Staré časy, ale aj spoločným koncertom, ktorý sa stal jedným z vrcholov minuloročného festivalu Uprising. Táto vydarená premiéra sa tak stala predzvesťou hudobnej energie, ktorú už onedlho prinesú do viacerých slovenských a českých miest. Okrem očakávaných metropol ako Praha, Brno, Bratislava či Košice navštívia aj malé oravské mestečko Hruštín, ktoré si nechali ako čerešničku na torte. “Práve na Orave sme v Hruštíne zažili búrlivé koncerty s emotívnym publikom, na ktoré spomíname všetci dodnes. Sme presvedčení, že to bude ideálne miesto na posledný koncert klubovej Staré časy tour 2020,” dodal Bejzo.

Termíny najbližších koncertov Staré časy tour 2020:
13.2. Praha – Lucerna Music Bar
05.3. Nitra – Nájomná jednotka 210
6.3. Banská Bystrica – Urban Spot
7.3. Trenčín – Piano Club
13.3. Košice – Tabačka Kulturfabrik
14.3. Prešov – PKO Čierny Orol
18.3. Brno – Fléda
26.3. Bratislava – Majestic Music Club
18.4. Hruštín DK

KREDITY singel
Názov skladby: ‚Dokonalý zločin‘
Interpret: Polemic
ISRC: SKB812000409
Autor hudby: Michal Novácky, Miroslav Baričič, Andrej Juráš, Peter Opet, Peter Huraj, Peter Šandor, Branislav Bajza, Ľubomír Horák, Branislav Feješ
Autor textu: Peter Opet
Dĺžka skladby: 03:27
Vydavateľ: DoubleMann, s.r.o.

KREDITY videoklip
Produkčná spoločnosť: FULLHOUSE Production Group s.r.o.
Producenti: Marek Urban, Miro Tallo
Autor námetu: Martin Gonda, Marek Urban, Miro Tallo
Scenár: Martin Šuster, Martin Gonda
Réžia: Martin Gonda
Kamera: Oliver Záhlava
Strih: Dominik Reisel

Text skladby ‘Dokonalý zločin’:

Keď som zbadal ten úsmev a hĺbku jej očí

zatočil sa celý svet

pozoroval som šelmu, čo chystá sa skočiť

moje hrdlo zovrel smäd 

Chcel som pod rúškom noci v jej pazúroch skončiť

stačilo len hodiť sieť

pochopil som ten pocit, že už ma má v moci

na to nemusím byť doktor vied  

Ukradla si mi srdce no tak stoj!

Lenže ja ho stále nosím

Ukradla si mi srdce počkaj stoj!

Takmer dokonalý zločin

Ešte nebola polnoc, keď náhle si zmizla

zostal som celkom sám

spraviť dojem aj rozruch, to všetko si stihla

tak si to ja pamätám

Lenže bez tvojho smiechu to nedáva význam

ako more bez leta

nechcem celý svoj život len v nádeji čakať

či vráti sa mi kométa

LINKY POLEMIC
Web
Facebook
Instagram
YouTube

Zdroj: TS

Na koncerte vokálnej skupiny For You zaznie Nenahraditeľná aj Lady Carneval!

$
0
0

Chcete počuť naživo megahit „Nenahraditeľná“? Príďte na koncert vokálnej skupiny For You, ktorá skladbu so Simou Martausovou naspievala. Pätica hudobníkov predstaví 13. marca v Dome kultúry Lúky v Bratislave aj ďalšie pecky “Lady Carneval”, „Sestrička z Kramárov“ či „Unikát“. Slovenský Pentatonix, ako kapelu nazývajú, zaspieva vlastné autorské acapella skladby aj ďalšie svetové hity ako „Senorita“ či „Shallow“. Koncet s názvom SneŽIENKY je venovaný nielen ženám.

Vokálnu skupinu For You tvoria piati členovia – Milan Masiarik – tenor, Emil Esso Smoliga – beatbox/tenor, Nika Barľáková  – alt, Katalin Lantos Borbély – soprán a Andrej Mann – bas.  Pätica sa teraz predstaví na samostatnom koncerte 13. marca v Dome Kultúry Lúky.

„Aj keď koncertujeme veľa, tento koncert je pre nás výnimočný, nakoľko je to náš vlastný. Ľudia nás stretávajú na firemných akciách, akciách miest a obcí. Toto bude však náš samostatný koncert a my sa už naň veľmi tešíme,“ neskrýva radosť Milan Masiarik.

Na koncerte tentokrát zaznejú autorské skladby „Tieň“ a „Open your eyes“, ale aj  acapella verzieobľúbených piesní „Sestrička z Kramárov“ od Elánu či „Unikát“ od Márie Čírovej.

„Na tomto koncerte zaznejú skladby, ktoré na predošlých koncertoch nezazneli. Ľudia sa tešia na naše pecky a na naše známe covery, tak tie nebudú určite chýbať. Využijeme priestor, že máme vlastný – samostatný koncert a zaspievame spolu s publikom naše vlastné autorské skladby. Ako bonus vždy máme zo sebou aj divákmi žiadanú pieseň „Petróleum lámpa“ od známej maďarskej skupiny OMEGA,“ prezradila speváčka Katalin Lantos Borbély.

V šou kapely For You nemôže chýbať megahit „Nenahraditeľná“, ktorý skupina naspievala so speváčkou Simou Martausovou.

„Celá spolupráca so Simou vznikla veľmi spontánne. Sima pripravila demo, kde spievala a hrala na klavíri. Nám sa to zapáčilo a začali sme to rovno nahrávať. Skladba teda vznikla v štúdiu a až na jednu výnimku to je čisto štúdiová spolupráca,“ vysvetľuje Andrej Mann.

„Koncerty bez tejto piesne si už nevieme predstaviť, ba dokonca aj v zahraničí to za každým zaspievame. V Maďarsku, v Rakúsku alebo v Nemecku vždy povieme o čom je táto skladba, ako vznikla, prečo ju spievame a prečo ju považujeme za svoju… V januári to boli dva roky, čo sme sa prvýkrát stretli so Simou. Na jednom benefičnom koncerte sme si „padli do oka“. Pravdupovediac sme sa milo prekvapili, vo sne sme si nemysleli, že pieseň bez hudobných nástrojov sa stane hitom, že rádia ju budú hrávať denno-denne aj viackrát, že nás ľudia zastavia v obchodoch a zagratulujú k výbornej spolupráci a výkonu. 13. marca si ju zaspievame s našim publikom, s našimi fanúšikmi, s našimi kamarátmi,“ teší sa Katalin Lantos Borbély.

Koncert 13. marca 2020 organizačne aj dramaturgicky zastrešuje Dom Kultúry Lúky v Petržalke. Keďže sa koná v období okolo MDŽ, koncert je venovaný ženám. 

„V našom prípade to nebude iba klišé, pretože väčšina našich fanúšikov sú práve ženy. A ako žena som sa veľmi potešila, že koncert bude venovaný ženám, sama sebe si zaspievam. To je milé. Určite im niečo aj vymyslíme, nejaké prekvapenie špeciálne iba pre ženy,“ uzatvára Katalin Lantos Borbély.

Skupina For You v roku 2016 vydala kapela dva albumy, debutový album „We sing… For You“ a vianočný album „Merry Christmas… For You“. V decembri 2018 pribudol ďalší album s názvom „Seasons“. Nový klip „Lady Carneval“ si môžete pozrieť tu https://youtu.be/hiTEdt8oltA. Nenechajte si ujsť vystúpenie skupiny For You 13. marca v Dome kultúry Lúky v Bratislave, vstupenky sa dajú kúpiť na https://www.ticketportal.sk/event/FOR-YOU-03

Viac informácií o kapele nájdete tu:
Facebook https://www.facebook.com/groupforyou
Instagram https://www.instagram.com/foryouacapella/
iTunes https://itunes.apple.com/us/artist/for-you-acapella/1174170873
Spotify https://open.spotify.com/artist/0vr9YKwh37zSPLcr8zGCO9
Web https://www.groupforyou.eu
YouTube https://www.youtube.com/c/foryouacapella

Zdroj: NK Factory

V novém klipu WWW Neurobeat ožívají tempery.

$
0
0

Po dvouleté pauze pražská formace WWW Neurobeat natočila klip k songu Slunce v úplňku, který se objevil na poslední desce Neutopíš se dvakrát v téže řece. Konečnou animovanou podobu mu vtiskl Jan Kottman ze studia Enteron, který při jeho tvorbě oživil výtvarná díla Lubomíra Typlta namalovaná temperovými barvami. Nový videoklip si můžete pustit už nyní na YouTube kanále labelu Bigg Boss.

Rapové uskupení WWW Neurobeat, které má svým hudebním pojetím nejblíže k alternativě, úzce propojuje svou tvorbu s vizuálním uměním. Zásadní vliv na to má výtvarné vzdělání obou mužských členů Lubomíra Typlta a Ondřeje Anděry. To se odráží i v novém klipu k songu Slunce v úplňku. „První nápad ho vytvořit vznikl v listopadu 2019, kdy jsem s Lenou Beleke pracoval na přípravě podkladů ke knize mých prací na papíře. Všechny tempery mám nafocené a to mě dovedlo k myšlence, že bychom mohli zkusit vytvořit klip pro WWW Neurobeat, který by byl animovaný. Náš kamarád Jan Kottman ze studia Enteron má s takovouto prací zkušenosti, a tak jsme ho s Lenou a Ondřejem oslovili, zda by měl chuť s námi na takovémto projektu spolupracovat,“ říká k jeho vzniku Lubomír Typlt.

Studio Enteron se snaží každému projektu vtisknout originální podobu a využívá při tom různé výtvarné techniky i způsoby animace. Nejinak tomu bylo u tvorby klipu k Slunci v úplňku. „Byl to takový výlet do světa, který je trochu šílený a znepokojivý, ať už samotnými výjevy, nebo svou barevností. Zároveň je tam všudypřítomné tajemství a příběh, který si každý může domýšlet po svém. Klip Slunce v úplňku byla radost tvořit a doufám, že se bude líbit,“ říká jeho autor Jan Kottman.  

Na scénáři klipu se podíleli Lubomír Typlt, Lena Beleke, Ondřej Anděra, mix obstaral Tomáš Sochůrek, hudbu a zpěv členové WWW Neurobeat Ondřej Anděra a Milesa Zrnič Anděra. Nový animovaný videoklip naleznete už nyní na YouTube kanále labelu Bigg Boss.

Zdroj: TS

Mafia Corner – Idu Volby

$
0
0

Toto tu ešte nebolo! Mafia Corner a repujúci politici v spoločnej skladbe. Máme už tesne pred voľbami a Mafia Corner prichádza v tejto situácii s niečim, čo tu ešte nebolo.

V novom songu ‚Idú Voľby‘ si sním zarepovala celá politická scéna. Kombinácia, ktorá na prvé počutie znie ako nejaký výmysel, no kto pozná tvorbu Mafia Corner vie, že to nebude len tak. Týmto spojením vznikla zaručene vtipná a chytľavá vec, v ktorej sa objaví aj speváčka Stefi, Basta Fix a Stylo. Ako sa na začiatku songu píše, autori nechcú nikoho uraziť ani propagovať konkrétnu politickú stranu, skôr ide o vtip a odľahčenie, už aj tak napätej situácie pred voľbami.

Zdroj: MC


IVAN KRAL nazval svoj posledný album SMILE.

$
0
0

Ivan KRAL, hudobník svetového renomé, dokončil krátko pred svojou smrťou štúdiový album SMILE, ktorý výchádza v týchto dňoch.

Album Smile s nezameniteľným spevákovým rukopisom predstavuje dôstojnú bodku za bohatým tvorivým životom hudobníka telom a dušou. Piesne o láske, partnerstve a ďalších medziľudských vzťahoch nahral Ivan Kral kompletne sám, album si sám aj produkoval. Hudba je autorská, texty napísala jeho žena Cindy Hudson.

Skladateľ, hudobník, spevák a producent Ivan Kral sa zapísal do histórie svetového rocku predovšetkým vďaka spolupráce s Patti Smith, Iggy Popom a Johnom Cale. Jeho skladby hrali napríklad David Bowie a U2. Od roku 1966 žil v USA. V deväťdesiatych rokoch sa začal vracať do Čiech, kde spolupracoval aj so skupinami Lucie, Mňága a Žďorp, Alice, s Lenkou Dusilovou a Jiří Suchým. Za svoj album Nostalgia získal  cenu Akadémie populárnej hudby a ďalšie si odniesol ako producent v rokoch 1995 a 1998. Za hudbu k filmu Kabriolet bol v roku 2001 nominovaný na Českého leva. Je autorom mnohých hitov vrátane skladby Sen (Lucie).

Na Ivana Krala si po jeho smrti spomínal celý hudobný svet. Iggy Pop na svojom FB odkazuje na Ivanov veľký talent, veľkodušnosť a prejavuje Kralovi nesmiernu úctu: „Dear Ivan, rest in peace bro. You were a great guitarist/writer, a handsome guy, a true rock believer and a great credit to me and the Czech Republic. God bless you.“

Album Smile na digitálnych službách: https://WMCZ.lnk.to/IvanKralSmile

Zdroj: WM
Foto: Toko Shiiki

Jubilejný 70. medzinárodný filmový festival Berlín uvedie tri slovenské filmy v oficiálnom programe.

$
0
0

Dráma Služobníci Ivana Ostrochovského, životopisný film Šarlatán Agnieszky Holland a celovečerný debut FREM Viery Čákanyovej sú tri filmy, ktoré budú tento rok reprezentovať Slovensko na jubilejnom 70. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Berlín. Celkovo päť nových slovenských filmov bude možné vidieť na trhových projekciách a zástupcov bude mať Slovensko aj v sprievodnom festivalovom programe a na filmovom trhu European Film Market. Aktuálny ročník Berlinale sa začne vo štvrtok 20. februára a potrvá do nedele 1. marca 2020.

Oficiálny festivalový program

Celovečerný film Ivana Ostrochovského Služobníci (2020) je zaradený do novej sekcie Encounters, ktorá predstavuje formálne i obsahovo výrazné diela inovatívnych filmárov. Jej zámerom je otvárať nové perspektívy v kinematografii. Ostrochovského film sa odohráva v roku 1980, jeho hlavnými hrdinami sú dvaja študenti bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu. Pedagógovia ich formujú do podoby vyhovujúcej vládnucej komunistickej strane a každý z nich sa musí rozhodnúť, či si zvolí ľahšiu cestu kolaborácie, alebo sa dostane pod drobnohľad cirkevného odboru tajnej polície.

„Príbeh dospievania a konfrontácie s realitou, keď si človek musí vybrať, na ktorú stranu sa postaví, je univerzálny a vždy aktuálny,“ hovorí o svojom filme Ostrochovský v anglickom vydaní mesačníka o filmovom dianí Film.sk, ktoré vychádza pri príležitosti Berlinale. „Názov Služobníci odkazuje na to, že vždy sme pod vplyvom nejakých vyšších síl, ktoré nás vedome alebo nevedome ovládajú a občas nenápadne menia naše skutky aj postoje. Ľahko sa potom môže stať, že sa človek ocitne v pasci a slúži niečomu, čo vôbec nekorešponduje s jeho hodnotami.“ Film bude uvedený na Berlinale vo svetovej premiére a ako jediný zo slovenských filmov v oficiálnom programe je zaradený do súťažnej sekcie.

Snímka na pomedzí hraného a dokumentárneho filmu FREM (2019) Viery Čákanyovej mala svetovú premiéru na vlaňajšom Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava, v Berlíne bude mať v sekcii Forum medzinárodnú premiéru. Hovorí o tom, ako umelá inteligencia prešla do fyzického sveta a spoznáva ho. Je pokusom dostať sa za hranice vlastnej mysle a tvorcovia ju označujú ako audiovizuálne rekviem za druh Homo sapiens. „V mojom filme nie je hlavná postava človek, ale nová forma inteligentnej neľudskej entity, pozorujúcej prírodný svet, ktorého sme súčasťou,“ približuje svoj film Čákanyová. V sekcii Berlinale Special Gala bude mať svetovú premiéru slovenský koprodukčný film Šarlatán (2020) svetoznámej poľskej režisérky Agnieszky Holland. Na pozadí historických zvratov približuje životnú drámu výnimočného človeka, odrážajúcu starodávny boj dobra a zla, dvoch princípov, ktoré ovládajú ľudstvo od počiatku.

Trhové projekcie a sprievodný program

Päticu slovenských filmov bude možné na berlínskom festivale vidieť na projekciách Medzinárodného filmového trhu European Film Market (EFM). Okrem Služobníkov Ivana Ostrochovského a Šarlatána Agnieszky Holland si návštevníci filmového trhu budú môcť pozrieť aj filmy Nech je svetlo (2019) Marka Škopa, ktorý mal svetovú premiéru na vlaňajšom MFF Karlove Vary, Sviňa (2020) Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, ktorý zatiaľ nebol uvedený na žiadnom festivale, no hrdí sa prelomovým číslom domácej návštevnosti počas otváracieho víkendu, a Žaby bez jazyka (2019) Miry Fornay, ktorý je príbehom jedného dňa v živote páchateľa domáceho násilia. Film mal svetovú premiéru na filmovom festivale Tallinn Black Nights a uvedený bol aj na MFF Rotterdam v januári tohto roka.

V sprievodnom festivalovom programe budú slovenskí tvorcovia účastníkmi viacerých programov pre filmových profesionálov. Emerging producers je propagačný a vzdelávací projekt Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, ktorý prepája talentovaných európskych producentov so zameraním na dokumentárne filmy. Slovensko v ňom bude zastupovať Tomáš Krupa, producent spoločnosti Hailstone, režisér dokumentárnych filmov ABSOLVENTI: Sloboda nie je zadarmo (2012) a Dobrá smrť (2018), ktorý mal svetovú premiéru na MFDF Ji.hlava 2018.

Na networkingovej platforme pre mladých filmárov z celého sveta Berlinale Talents, ktorej cieľom je rozšírenie vedomostí účastníkov a nadviazanie medzinárodných kontaktov, sa zúčastní slovenský mladý talentovaný animátor Martin Smatana. Jeho debutový film Rosso Papavero (2015) mal premiéru na Berlinale, premietali ho na viac ako 150 festivaloch v 50 krajinách sveta a získal 13 medzinárodných ocenení. Rovnako zarezonoval aj jeho absolventský film Šarkan (2019), ktorý mal tiež premiéru na Berlinale a bol nominovaný do semifinále študentských Oscarov. Ako prvý slovenský film bol zaradený do filmotéky MOMA v New Yorku.

Po prvýkrát budeme mať aj zástupkyňu v porote organizácie European Film Promotion pre jeden z jej vlajkových programov European Shooting Stars. Na výbere mladých talentovaných hercov a herečiek z celej Európy sa bude podieľať slovenská producentka Katarína Krnáčová. Film Piata loď (2017) Ivety Grófovej, ktorý zastrešila producentsky, získal pred tromi rokmi na Berlinale Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus.

Počas Berlinale sa bude udeľovať aj cena Najlepší európsky film pre deti a mládež za rok 2019, ktorú vyhlasuje Európska asociácia filmov pre deti (European Children’s Film Association, ECFA), združujúca 125 členov z 36 krajín. Cena venuje osobitnú pozornosť kvalitným filmom pre mladé publikum a upozorňuje na európske detské filmy. Medzi nominovanými je aj slovenský koprodukčný film Môj dedo spadol z Marsu (2019) režisérskej dvojice Dražen Žarković a Marina Andree Škop.

Prezentačný stánok slovenskej kinematografie

Pre záujemcov o slovenskú kinematografiu a audiovíziu bude na medzinárodnom filmovom trhu už tradične k dispozícii prezentačný stánok Central European Cinema, po desiatykrát spoločný s Českou republikou a Slovinskom, ktorý zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ). Stánok je miestom pracovných stretnutí slovenských filmových profesionálov so záujemcami o spoluprácu z radov zahraničných návštevníkov, ktorí v ňom nájdu aj prezentačné materiály o slovenskej kinematografii. Pri tejto príležitosti vydal SFÚ v anglickom jazyku katalóg Slovak Films 19 – 20 ako základného sprievodcu slovenskou kinematografiou, ďalej informačný bulletin What´s Slovak in Berlin 2020? a anglické číslo Film.sk s výberom textov venovaných slovenskej kinematografii v uplynulom roku a s aktuálnymi udalosťami na rok 2020. Po druhýkrát bude v stánku zastúpená aj Slovenská filmová agentúra, medzi ktorej hlavné aktivity patrí najmä intenzívna propagácia a marketing Slovenska ako konkurencieschopnej filmovej krajiny s vhodnými podmienkami pre audiovizuálnu produkciu a ďalšie činnosti.

Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie na European Film Market (EFM) v Berlíne sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF) Slovenská filmová agentúra (SFA), partnermi sú Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) a Slovenský inštitút v Berlíne.

Jubilejný 70. MFF Berlín sa koná v termíne od 20. februára do 1. marca 2020. Viac informácií o festivale nájdete na www.berlinale.de, o EFM Berlín na www.efm-berlinale.de a informácie o slovenskom zastúpení nájdete na: http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/berlinale/slovenska-kinematografia-na-70.-berlinale.html

Zdroj: TS

V bratislavskej A4 na Slovensku po prvý raz vystúpi Bruce Gilbert z kapely Wire.

$
0
0

Na piatok 28. februára pripravil A4 – priestor súčasnej kultúry trojkoncert inšpiratívnej elektroniky. Fanúšikov svetovej avantgardy potešia zvučné mená britskej scény Bruce Gilbert a Russell Haswell, popri ktorých sa predstaví domáci projekt Vrtačky po desáté hodině.

Priekopníctvo skupiny Wire ospevujú popredné hudobné portály po celom svete. Rolling Stone ich označil ako „ultimate cult band“, Pitchfork udelil ich debutu najvyššiu možnú známku a píše o nich ako o „quintessentual art band“. Weby ako The Vinyl Factory či Stereogum prichádzajú s výbermi ich najlepších albumov – pričom Stereogum dokonca tvrdí, že pokiaľ naozaj veríte, že Wire boli punkovou skupinou, potom boli tou najlepšou punkovou skupinou vôbec.

Bruce Gilbert však nežije len z pretrvávajúceho odkazu tejto prestížnej kapely, ktorá ovplyvnila kapely od Sonic Youth, cez Minor Threat, The Cure až po Franz Ferdinand. Počas striedavých prestávok v skupinovej dráhe a po definitívnom odchode zo skupiny v roku 2004 sa ďalej venoval experimentálnej elektronike, performance, produkcii aj DJ-ingu. Jeho albumy vychádzajú na renomovaných značkách Touch, Mute či Editions Mego a teraz túto legendu uvidíme po prvýkrát na Slovensku.

Gilbert v rozhovore pre magazín FACT hovorí aj o Russellovi Haswellovi, ktorý sa s ním predstaví v A4. „Keď som ho prvý raz stretol, bol študentom umenia s nezdravým záujmom o death metal a noise. Bol to prvý ‚techno boy‘ s citlivosťou pre výtvarné umenie, ktorého som stretol.“ VICE tvrdí, že pokiaľ by ste stretli akúkoľvek pozoruhodnú osobnosť, ktorá sa pohybovala okolo umenia, hudby, módy, technológií, médií či vedy počas posledných  pätnástich rokov, pravdepodobne by mala čo povedať o Russellovi Haswellovi.

Haswell je hudobník hrajúci v súčasnosti na modulárnom syntetizátore, ale aj multidiscplinárny umelec a kurátor. Tohto enfant terrible britskej scény, ktorý si nekladie servítku pred reproduktor sme už mohli zažiť na festivale NEXT. Vystupoval na hard disc jockey akciách s menami ako Aphex Twin, Pan Sonic či Merzbow, spolupracoval s Florianom Heckerom na UPIC systéme významného hudobného skladateľa Iannisa Xenakisa, no tvoril spolu aj s mnohými ďalšími umelcami ako Autechre či Whitehouse. Jeho hudbu vydali popredné vydavateľstvá ako Warp, Warner Classics či Diagonal.

Gilberta a Haswella podporia bratislavské Vrtačky po desáté hodině alias Ľubomír Panák: ambientné plochy tiahnúce sa priesotrom prerývané industrialnými ostrými nárazmi rozkladajú, čo im stojí v ceste.

https://www.facebook.com/events/168316597794658/
https://a4.sk/events/2020/02/28/russell-haswell-uk-bruce-gilbert-ex-wire-uk-vrtacky-po-desate-hodine-sk/

Zdroj: A4

Marek Ztracený opäť šokuje – bez ohlásenia vydáva nový album.

$
0
0

Marek Ztracený nečakane prekvapil svojich fanúšikov a pri príležitosti dvoch vypredaných koncertov v O2aréne oznámil len týždeň pred vydaním nový album. Novinka dostala názov Planeta jménem stres a stala sa v poradí šiestym albumom Mareka Ztraceného. Prvým singlom je pieseň Tak se nezlob, kde dominuje netradičný zvuk mandolíny a nezbedný text.  K pesničke vznikol mimoriadne vtipný valentínsky videoklip plný známych tvárí.

Rodák a veľký patriot zo Železnej Rudy sa po 2 rokoch a po poslednom štúdiovom počine Vlastní svět vrátil do štúdia DC Sound – Frýdštejn, aby tu s producentom Daliborom Cidlinským jr. nahral desať nových pesničiek. Ako jedenástu pridal vianočný singel Stačí věřit, vydaný koncom minulého roka.

Povedzme si na rovinu, k Valentýnu asi ťažko hľadať lepší klip než tento, kde sa desať sympaťákov tak trochu ospravedlňuje ženám a sem tam pri tom aj robia solídne čísla :). Veľmi  sme sa pri natáčaní nasmiali a na tento deň budem naozaj dlho spomínať. Takýto pozitívny klip som ešte nevidel a vďaka účinkujúcim moja nová pieseň dostala ďalší rozmer. Nechcem kaziť prekvapenie, ale myslím, že ju na koncertoch v O2 aréne nevynechám,“ opisuje zákulisie nečakaného kroku Marek Ztracený.

Uplynulé dva roky sa ukázali ako zlomové v Marekovej kariére. Jeho zatiaľ posledný štúdiový album Vlastní svět sa stal platinovým, do českého rozhlasového éteru vyslal šesť veľkých rádiových hitov, väčšina videoklipov k tomuto albumu prekonala hranicu 2 miliónov vzhliadnutí, ale hlavne sa Marekovi podarilo naplniť hneď dvakrát pražskú O2arénu.

Na novom albume dokazuje, že je právom označovaný za jedného z najúspešnejších českých skladateľov a potvrdzuje to i takmer stopercentným autorstvom všetkých piesní na albume. Čestnou výnimkou je titulná skladba Planeta jménem stres, v ktorej sa objavuje hneď prvé veľké prekvapenie: spoluautor textu a hosťujúci raper Rytmus. Druhým špeciálnym hosťom je speváčka Tereza Mašková v duete Víc než hádky. Prvým singlom sa stala pieseň Tak se nezloba medzi ďalšie veľké hity sa iste zaradí i vtipne poňatá autobiografická pesnička Dokonalej či milostné vyznanie Tak ti tu říkám. Nechýbajú ale ani pesničky s poctivým poprockovým základom, ktoré reprezentujú úvodné Když tě život kope do zadku či Obyčejný člověk. Hudobnou bodkou na albume je veľmi osobná pieseň Až se tě někdo zeptá, venovaná Marekovmu synovi.

Marek Ztracený suverénne dokazuje, že patrí medzi absolútnu špičku českej hudobnej scény. Okrem vlastných hitov ho poslucháči poznajú tiež ako autora úspešných piesní pre hviezdy českej populárnej scény, vrátane Karla Gotta, Lucie Bílej či Hany Zagorovej.

Album bude až do oficiálneho vydania 26. februára v predaji iba na koncertoch Mareka Ztraceného v pražskej O2 aréne 22. a 23. 2. 2020.

Zdroj: TS

ĎAKUJEME ZA FANTASTICKÚ ATMOSFÉRU NA KONCERTOCH SLOVENSKEJ KRČMY, IDE ALE O VIAC.

$
0
0

Pôvodne sme dúfali, že sa zapojí aspoň zopár krčiem a zopár kapiel. Napokon sa zo Slovenskej krčmy stala, čo sa týka počtu jednotlivých vystúpení, akcia porovnateľná s Pohodou. Počas uplynulých dvoch týždňov odohralo 150 kapiel v rámci 114 podujatí v 100 krčmách naprieč celým Slovenskom takmer 200 vystúpení. Atmosféru koncertov ste mohli v piatok sledovať aj prostredníctvom unikátneho živého prenosu postupne zo všetkých krčiem, pričom prenos spolu s nami šírili aj Aktuality.sk, Týždeň, Denník N, NOIZZ, Artforum, Hudba.sk či stránka ZOMRI. Práve v piatok do jednej z krčiem zavítala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Čo je ale podstatné, všetky zapojené krčmy, umelci, kapely a najmä návštevníci koncertov ukázali, že väčšina návštevníkov krčiem na Slovensku nie sú rasisti a nestotožňujú sa s fašistickými názormi.

Festival Slovenská krčma sa skončil, no jeho odkaz ostáva. Nesúhlasíme s delením občanov na kaviareň a krčmu. Chodíme do jedných aj do druhých a v krčmách i kaviarňach stretávame úžasných ľudí. Všetci, ktorí sa zapojili, zahrali či prišli, odkázali bývalému premiérovi i ex-poslancovi, čo si myslia o ich videní sveta. Sú rôzne spôsoby, akými môžeme odmietnuť šírenie nenávisti a rasizmus. My sme zareagovali tak, ako vieme – zorganizovali sme koncerty, i keď v tomto prípade sme ich skôr dohodli a organizovali si ich už samotní krčmári a umelci. Aj preto všetkým patrí veľká vďaka. Postupne budeme pridávať na event Slovenskej krčmy ďalšie články, fotky a videá z koncertov.

Osem koncertov videl ako návštevník i muzikant (VBPS, Bez ladu a skladu) autor nápadu zorganizovať Slovenskú krčmu Michal Kaščák, ktorý svoje dojmy zhrnul takto: „Vážim si každého, kto sa akokoľvek zapojil. Toľko nadšenia a vzájomnej pomoci sa vidí málokedy. Obzvlášť si vážim krčmy – my muzikanti prídeme na jeden večer, krčmy ale ostávajú na mieste. Som rád, že je na Slovensku toľko odvážnych ľudí. Páčilo sa mi, že sme mali zastúpené staré i mladé kapely, od klasiky po tvrdý metal, muzikantov z celej krajiny, obdivujem odvahu sólo muzikantov, ktorí sa postavia v krčme a hrajú. Zažili sme veľa silných momentov, spomeniem vyberanie „do šiltovky“ v Námestove, kde sa na opravu zničeného židovského cintorína vyzbieralo medzi oravskými pankáčmi 200 €. Ďakujem všetkým, verím, že rasistom a fašistom nedovolíme ovládnuť našu krajinu – a samozrejme ani jej kaviarne ci krčmy.“

Zdroj: TS

Film Sviňa prepísal ďalší rekord.

$
0
0

Film Sviňa si udržiava divácky záujem na vysokej úrovni. V druhý víkend ho videlo najviac divákov spomedzi všetkých filmov premietaných v slovenských kinách. 

Druhý víkend si politický thriller Sviňa nielenže udržal post najúspešnejšej slovenskej filmovej novinky, ale s počtom 79 401 divákov urobil rekord s najlepším druhým víkendom v histórii spomedzi všetkých filmov uvádzaných v slovenských kinách.

Návštevnosť Svine za druhý víkend tak prekonala aj úspechy Trhliny, Čiary, Únosu ale aj Avengers: Endgame či Bohemian Rhapsody.

Celkovo si film Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna pozrelo už 226 862 divákov.

Ponuku  v kinách rozšírila tento týždeň aj verzia Svine s maďarskými titulkami.

20. februára bude mať príbeh mafiána Wagnera pohybujúceho sa vo svete najvyššej politiky premiéru aj v Českej republike. „To množstvo divákov dáva našej práci zmysel. Nakrútili sme univerzálne platný film oboji dobra a zla a verím, že tomuto odkazu porozumie aj divák v Česku,“ hovorí režisérka filmu Mariana Čengel Solčanská.

Okrem Jozefa Vajdu v titulnej postave mafiána Wagnera sa o silné herecké výkony postarali aj Diana Mórová, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Daniel Heriban a mladí herci Dana Droppová, Petra Dubayová, Mária Schumerová a Andrej Remeník.

Viac sa dozviete na www.filmsvina.sk

Zdroj: TS

Radůza pripravuje nový album so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, slávi úspech s hudobnou rozprávkou a koncertuje so svojou kapelou.

$
0
0

Obľúbená česká pesničkárka tento rok venuje popri pravidelnom koncertovaní po celom Česku a Slovensku i vydaniu albumu, ktorý bude záznamom jej živého koncertu so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, pre ktorý napísala na objednávku špeciálne dielo ANITA. Autorka spracovala netradičnou formou výnimočný, a u nás málo známy, osud Anity Garibaldi, ktorá je v latinskej Amerike a v Taliansku veľmi populárnou hrdinkou. Radůza zvolila pre tento námet ťažko definovateľnú formu, ktorá sa snáď najviac blíži k melodráme. Záznam koncertného spracovania ANITY z Fóra Karlín plánuje Supraphon vydať v spolupráci s Českým rozhlasom v druhej polovici roka.

Koncom vlaňajšieho roka vydal Supraphon hudobnú rozprávku Radůzy Uhlíř, princ a drak, ktorá sa okamžite zaradila medzi najúspešnejšie audioknihy. Spolu s rozprávačkou Radůzou si v rozprávke, ktorá bola pôvodne napísaná ako divadelná hra, zahrali a zaspievali mladí herci z Českého Národného divadla: Anna Fialová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora. Rozprávkovým postavám dokázali vtisnúť nadhľad i humor. Supraphon túto audioknihu teraz nominovalo na Audioknihu roka. Tieto ceny vyberá odborná porota a začiatkom mája výsledky vyhlasuje Asociácia vydavateľov audiokníh (AVA).

K rozprávke Uhlíř, princ a drak teraz Supraphon uvádza už tretie lyric video. Tentokrát k pesničke Dračí smyčka, ktorú v rozprávke spievajú Radúz Mácha, Igor Orozovič a Radůza. „Táto pesnička je mojím prvým pokusom zložiť meditatívnu detskú pesničku,“ s úsmevom uviedla Radůza, ktorá sa s kapelou v najbližšej dobe vydá na koncerty do pražskej Malostranskej besedy, Divadla J. K. Tyla v Třeboni, do ostravskej Heligonky či napríklad i do Mahenovho divadla v Brne.

RADŮZA & KAPELA  – Aktuálne termíny koncertov
18.2.    20.30  Praha, Malostranská beseda
19.2.    20.30  Praha, Malostranská besed
20.2.    19.00  Třeboň, Divadlo J. K. Tyla
24.2.    20.00  Beroun, Sál České pojišťovny
25.2.    19.30  Řevnice, kino

MAREC
2.3.      19.00  Strakonice, Dům kultury
3.3.      19.30  Praha, Divadlo Horní Počernice
4.3.      19.00  Bechyně, Kulturní středisko
17.3.    20.00  Přerov, klub Teplo
18.3.    19.00  Ostrava, Heligonka
19.3.    19.00  Ostrava, Heligonka

APRÍL
14.4.    19.30  Karlovy Vary, Karlovarské městské divadlo
15.4.    20.00  Říčany, Kulturní centrum Labuť
16.4.    20.00  Hradec Králové, Bio Central
26.4.    19.00  Brno, Mahenovo divadlo
28.4.    19.00  Praha, Divadlo Bez zábradlí
29.4.    19.00  Kadaň, KZ Orfeum

MÁJ
12.5.    19.30  České Budějovice, Metropol
13.5.    19.00  Čáslav, Dusíkovo divadlo
14.5.    19.00  Humpolec, Divadlo Za komínem
19.5.    19.30  Luhačovice, Městský dům kultury Elektra
20.5.    19.00  Nový Jičín, Beskydské divadlo
21.5.    19.00  Praha, Divadlo Gong

www.raduza.cz

Zdroj: TS


Chvenie: Kontroverzný film chvenie rozpráva príbeh o rozpore lásky a náboženského fanatizmu.

$
0
0

Spoločensky angažovaná dráma oceňovaného režiséra Jayra Bustamanteho, odohrávajúca sa na predmestí hlavného mesta Guatemaly, je kontroverzným príbehom lásky, rodiny a náboženského fanatizmu. Film Chvenie prináša do kín Asociácia slovenských filmových klubov a diváci ho môžu vidieť od 20. februára 2020.

Najnovší film úspešného režiséra Jayra Bustamenteho je drámou o láske dvoch mužov a silne veriacej rodiny. Hlavnou postavou je praktizujúci evanjelik Pablo, 40-ročný ženatý muž, ktorý je otcom dvoch krásnych detí. Keď sa zaľúbi do iného muža medzi jeho blízkymi zavládne zdesenie, pretože spochybnil všetky hodnoty, ktorými táto hlboko veriaca rodina žije. Napriek odporu príbuzných sa Pablo nasťahuje k svojmu milencovi, ktorý je úzko spojený s mestskou subkultúrou a vedie úplne inú, oslobodenú existenciu. Pablo stratí svoj starý domov, ale v novom sa nikdy úplne neusadí – jeho prianie zjednotiť dva rozdielne svety, sa ukáže ako slepá ulička. Príbuzní sú navyše presvedčení, že Pablo sa môže „uzdraviť“ a s pomocou rigidnej komunity robia všetko, aby sa márnotratný syn napravil. A to za akúkoľvek cenu. Pretože Boh miluje i hriešnikov. Ale nemiluje hriech.

„Neobyčajný počin guatemalského talentu Jayra Bustamanteho nekladie nové otázky. Naopak, vďaka atmosfére rezonujúcej všetkými zmyslami, nachádza nové a svieže spôsoby, ako na ne odpovedať.“(Variety) Snímka získala aj niekoľko významných ocenení. 2019: MFF San Sebastian – Najlepší latinskoamerický film; 2019: MFF Guadalajara – cena Mayahuel za najlepšiu kameru + cena za najlepšiu kameru v ibero-americkej súťaži.

Režisér Jayro Bustamante (10. 5. 1977, Guatemala, Guatemala) začínal ako režisér v reklamnej agentúre Ogilvy & Mather. V Paríži študoval filmovú réžiu na Conservatoire Libre du Cinéma Français (CLCF) a v Ríme scenáristiku na Centro Sperimentale di Cinematografia. Po návrate do Guatemaly založil produkčnú spoločnosť La Casa de Producción, v ktorej vzniklo niekoľko jeho krátkych filmov i celovečerný debut Sopka Ixcanul (2015), uvedený v hlavnej súťaži Berlinale. Film získal vyše 60 ocenení vrátane Modrého anjela za najlepší film na Art Film Feste. Jeho druhý film Chvenie (2018) mal svetovú premiéru v sekcii Panorama na MFF v Berlíne a Plačúca žena (2019) bola zaradená do programu Venice Days na MFF v Benátkach.

Film Chvenie má na Slovensku premiéru 20. februára a do kín ho prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Zdroj: TS

Letní melancholie i smutné bangery: dreampopoví Daughter se vrací na koncertní pódia.

$
0
0

Tříčlenná formace Daughter vznikla jako sólový projekt písničkářky Eleny Tonry, která do své intimní tvorby vždy začleňovala prvky náladotvorného folku i tiché elektroniky a dávala tak vzpomenout na The xx i Cat Power. Poté, co skupina odjela úspěšné turné ke své druhé desce Not to Disappear (2016), které neminulo ani vyprodané Roxy, si Daughter dali pauzu od živého hraní. Pro rok 2020 oznámilo britské trio návrat na koncertní pódia. V pražském Divadle Archa vystoupí 11. srpna. Vstupenky (890 Kč) budou v prodeji od 20. února na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Zpěvačka a skladatelka irsko-italského původu Elena Tonra vyrostla v Londýně, kde také začala akusticky vystupovat v místních klubech. Během studií hudby se potkala s kytaristou Igorem Haefelim a bubeníkem Remim Aguilellem a společně záhy založili skupinu. Díky úspěchu svépomocí vydaného debutového EP His Young Heart dostali Daughter možnost vydat další nahrávku na prestižních Communion Records, kde se seznámili i s písničkářem Benem Howardem, se kterým zanedlouho vyrazili na první tour.

Debutové album If You Leave vyšlo v roce 2013 na věhlasném labelu 4AD. Jeho nejvýraznější singl Youth má jenom na YouTube téměř 200 milionů přehrání a byl zařazen i na soundrack seriálů jako Skins nebo Chirurgové. O skladbě Youth Tonry prozradila: „Pojednává o toxických vztazích z našeho mládí, které nikdy nevyjdou podle našich představ. Je to píseň o naší zranitelnosti a bolesti, kterou spousta mladých ve zmatku řeší prášky a uchyluje se k rozhodnutím, jaká nemůžeme vrátit.“

Druhá temnější a elektronictější deska Not to Disappear kapelu vyšvihla na špičku současného indie dream popu. V její recenzi na Radiu Wave o ní hudební publicista Karel Veselý napsal, že se Daughter svým mixem osamění, vzteku a zoufalství skvěle trefují do nálady všech lednových melancholiků. Po úspěšném turné, která neminulo ani vyprodaný klub Roxy, si Daughter dali koncertní pauzu. Během ní své fanoušky potěšili převážně instrumentálním soundtrackem k videohře Life Is Strange: Before the Storm. Minulý rok se zpěvačka Tonry pod pseudonymem Ex:re připomněla sólovým albem s výrazným tanečním smutným bangrem Romance. Rok 2020 bude znovu patřit celé skupině, která už v létě vyráží na své comebackové tour.

Zdroj: TS

EXIT festival tento rok oslávi 20 rokov, tretina programu je už známa.

$
0
0

Hudobné superstars, skutočné legendy, najhorúcejší nováčikovia hitparád, ale aj unikátna atmosféra stredovekej pevnosti – toto všetko ponúka srbský EXIT. Tohtoročnými prvými headlinermi sú aj David Guetta, DJ Snake, Tyga, James Arthur, Fatboy Slim, Kosheen, Boris Brejcha, Metronomy, Sepultura, M.O.D., celkovo organizátori zverejnili už tretinu line-upu. Vstupenky sú v predaji aj na slovenskom www.predpredaj.sk.

Štyri dni, vyše 1000 vystúpení na viac ako 40tich pódiách a hudobných venues a takmer všetky hudobné žánre, aj taký bude tohtoročný EXIT festival, ktorý láka čoraz viac aj slovenských fanúšikov. Organizátori EXITu postupne odkrývajú program jubilejného 20. ročníka, oznamovanie headlinerov bude pokračovať aj v najbližších týždňoch. Popri top DJoch ako David Guetta a DJ Snake, raperoch Tyga a Sheck Wes, či kapelách Sepultura, Metronomy a Kosheen sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Artbat, Marky Ramone, Meduza, Roni Size b2b LTJ Bukem, Zhu, Agnostic Front, Alitor a mnoho ďalších. Rozrastajúci sa line-up je k dispozícii na https://www.exitfest.org/en/lineup/.

David Guetta je jedným z najúspešnejších hudobných producentov 21. storočia s viac ako 50 miliónmi predaných albumov a singlov, dvomi Gramy a 100 miliónom fanúšikov na sociálnych sieťach. Dá sa povedať, že Guetta a EXIT spolu počas 20tich rokov na scéne rástli a tak nie je prekvapujúce, že jeho koncert na festivale patrí medzi fanúšikmi najžiadanejšie.

Zo súčasných DJ hviezd na EXITe vystúpi aj DJ Snake, známy hitmi ako Taki Taki s Cardi B a Selenou Gomez, Turn Down for What, či Lean On s Major Lazer, ktorý má na YouTube viac ako 2,7 miliardy vzhliadnutí a na Spotify bola najstreamovanejšou skladbou počas 11tich mesiacov! Tento francúzsky DJ má na konte mnoho hitov, ocenení a spoluprác a vystúpenie DJ Snake určite patrí aj na váš must-see zoznam.

Fanúšikov rapu a hiphopu potešia určite koncerty Tyga či Shecka Wesa. Tygovu popularitu podčiarkuje aj viac ako 30 miliónov streamov každý mesiac na Spotify a pravidelné top miesta v Billboard RnB/Rap hitparádach. Tyga (Thank You God Always) patrí s desiatkami singlov a siedmimi štúdiovými albumami medzi najžiadanejších raperov súčasnosti. Sheck Wes je považovaný za newyorskú rapovú senzáciu súčasnosti a jeho hit Mo Bamba patrí medzi najdôležitejšie hiphopové tracky posledných rokov.

EXIT tiež privíta ďalšieho streamingového multimiliardára, britského skladateľa s výrazným hlasom, Jamesa Arthura, ktorý patrí medzi 20 britských umelcov s viac ako 2 miliónmi predaných singlov, a na jeho troch albumoch vydaných počas siedmich rokov nájdete aj hity ako Impossible, Say You Won´t Let Go, You Deserve Better a mnoho ďalších.

Na oslave 20. narodenín EXIT festivalu zahrá aj člen Rock´n´Rollovej siene slávy, bubeník legendárnej punkovej kapely The Ramones Marky Ramone, hard-coroví punkeri Agnostic Front, švédski metaloví hrdinovia Thundermother, bostonská hardcorová kapela Death Before Dishonor a ďalšie skvelé kapely aj z Mexika, Brazílie, Fínska, Dánska a mnohí ďalší.

Aktuálny program, ktorý sa čoskoro rozšíri o ďalšie mená, ako aj informácie o festivale sú k dispozícii na webe www.exitfest.org. Vstupenky sú v predaji na www.predpredaj.sk.

EXIT festival patrí už dlhšie medzi najlepšie európske festivaly. Jeho výnimočnosť podčiarkuje aj miesto konania – unikátna Petrovaradínska pevnosť, jedna z najväčších a najkrajších európskych pevností 18. storočia. Festival sa koná na brehoch Dunaja v Novom Sade, kúsok od srbského hlavného mesta Belehradu. EXIT je dvojnásobným držiteľom ceny pre Best Major Festival 2014 a 2017 European Festival Awards a mnohých ďalších cien. Doteraz ho navštívilo viac ako 3 milióny ľudí z viac ako 70 krajín. Štvordňový festival, ktorý si každoročne obľubuje viac a viac Slovákov, ponúka koncerty mnohých hudobných žánrov – od rocku, popu, hardrock punku, death metalu až po techno, reggae, disco, indie, hip-hop, grime, dubstep a mnoho ďalšieho – celkovo viac ako 1000 umelcov na viac ako 40tich pódiách a hudobných zónach.

Zdroj: TS

JEDEN Z NAJVÝZNAMNEJŠÍCH ČESKÝCH ROCKOVÝCH GITARISTOV MICHAL PAVLÍČEK VYSTÚPI SO SVOJIM TRIOM V BRATISLAVE. PRINESIE SVOJ NOVÝ ALBUM POŠLI TO TAM!

$
0
0

Michal Pavlíček (63) patrí už desaťročia k najvšestrannejším, najplodnejším i najosobitejším gitaristom našich geografických i hudobných končín. Výpočet všetkých jeho hudobných a skladateľských aktivít by zabral celé stránky, svojou kvalitou sa však mnohé z nich stali nezameniteľnou a nezabudnuteľnou súčasťou československej hudobnej a predovšetkým  rockovej histórie. Patrí k nim celkom určite TV cyklus Na Kloboučku, v ktorom dlhé roky pozýval na pódium k spoločnému hraniu skvelých známych i menej známych hudobníkov. Záznamy z týchto sessions patria k tomu najlepšiemu, čo v československej hudbe vôbec vzniklo.

Okrem toho sa Michal Pavlíček neúnavne venuje skladaniu hudby k muzikálom, baletom i divadelným predstaveniam, komponovaniu scénickej i filmovej hudby a to nielen doma, ale aj v zahraničí (napr. pre BBC), podieľal sa na desiatkach CD, či už ako hráč alebo autor hudby, spolupracuje s Bárou Basikovou, Monikou Načevou či Kamilom Střihavkom, pre ktorého napísal okrem iných aj pesničku Země vzdálená. V neposlednom rade vydáva aj svoje vlastné radové albumy.

Je držiteľom mnohých ocenení a viacerých Zlatých i Platinových platní a členom Beatovej siene slávy. Je ťažko uveriteľné, že popritom všetkom stíha ešte aj živé hranie a to dokonca vo viacerých fungujúcich zoskupeniach. Ku kultovým a dnes možno bez nadsázky povedať už legendárnym patria skupiny Pražský výběr a Stromboli,  je členom Supergroup, s obľubou však vystupuje aj v menších zostavách v duu s Monikou Načevou, BSP či v minulosti s vynikajúcim inštrumentálnym triom Big Heads.

Bratislavský klub MMC sa  27.2.2020 stane jednou z mála slovenských zastávok jeho turné k novému albumu Pošli to tam! Na albume, na ktorom  spolupracovali aj Monika Načeva či Richard Müller, sa nachádza 16 nových autorských skladieb z dielne Michala Pavlíčka, textami prispeli Jáchym Topol, Jan Sahara Hedl, Markéta Pilátová, Vlastimil Třešňák a Michal Horáček.  Hudba, aranžmá a produkcia zostala v rukách samotného M.Pavlíčka, na nahrávaní sa podieľali okrem Pavlíčka (gitary, syntetizéry, spev)  Miloš Meier (bicie), Martin Ivan (basová gitara), Michal Pavlíček Jr. (bicie), Michal Nejtek (piano), Michal Kolouch Daněk (bicie) a ďalší.

I keď bratislavské vystúpenie Michala Pavlíčka s jeho triom bude primárne patriť jeho novému albumu, diváci sa určite dočkajú aj mnohých jeho nesmrteľných skladieb a hitov plných gitarového majstrovstva a krásnych rockových melódií. Na koncerte ho budú doprevádzať jeho spoluhráči – Michal Daněk (bicie), Martin Ivan (basgitara) a Michal Nejtek (klávesy).  Michal Daněk napriek relatívne mladému veku hráva vo viacerých českých  skupinách (David Kraus Band, Klára Vytisková, Lenka Dusilová, Konfront či T4 s Vladimírom Gumom Kulhánkom a Stanislavom Kláskom Kubešom), s Michalom hrá okrem tria vo formácii BSP.  Ďalším zo spoluhráčov, ktorý sa  predstaví je slovenský rodák Martin Ivan. Je multižánrovým hráčom, pohybuje sa na jazzovej, latino i rockovej scéne, hráva v BSP, v doprovodnej skupine Anety Langerovej, v kapele Krucipüsk a Precedens a v spomínanom triu s Michalom Pavlíčkom. Ako štúdiového muzikanta ho môžete počuť aj na albumoch skupiny Tango, Leška Semelku či Richarda Müllera. Tretím členom tria je hráč na klávesové nástroje Michal Nejtek, absolvent kompozície na Hudobnej akadémii v Prahe, frekventovaný autor súčasnej vážnej hudby no zároveň aj člen takých hudobných zoskupení akými sú David Koller Band, Agon orchestra či Michal Pavlíček Trio. Venuje sa vážnej i scénickej tvorbe, ale cudzia mu nie je ani rocková platforma.

MICHAL PAVLÍČEK A TRIO
27.2.2020, MMC, Karpatská 2, Bratislava, 19:00 hod.
Vstupenky:  https://www.ticketportal.sk/event/Michal-Pavlicek-Trio-Posli-to-tam

Zdroj: TS

ŠEBAN, MÁLIKOVÁ, KOŠČOVÁ AJ GEIŠBERG. STIAHNITE SI SLOVENSKÚ TVORBU ZADARMO NA KOMPILÁCII SLNKO RECORDS.

$
0
0

Dvanásť pesničiek, rešpektovaní slovenskí interpreti, silné prvotiny aj skladby s medzinárodným presahom. Hudobné vydavateľstvo Slnko Records vydáva kompiláciu nahrávok z roku 2019, ktoré vyšli pod jeho značkou alebo distribúciou. Nájdete medzi nimi aktuálnu tvorbu od gitaristu Andreja Šebana, skladateľky Kataríny Málikovej, kapiel Longital či Korben Dallas alebo ukážky z debutových albumov BlanchMilana Andrého. Celú kompiláciu si môžete stiahnuť zadarmo a nájdete ju aj na streamingových službách.

Už 19 rokov Slnko Records aktívne podporuje domácu scénu, čoho dôkazom je 6000-minútový katalóg na 118 albumoch. Reflexiu hudobného diania z uplynulého roka prináša práve aktuálna kompilácia. Milan André, Walter Schnitzelsson, Korben Dallas, Andrej Šeban, Daniel Salontay, Martin Geišberg, Blanch, Longital, Živé Kvety, Katarína Koščová, Katarína Máliková a Nany Hudák & SHZ. Také je poradie interpretov, ktorí postupne vydali alebo distribuovali svoje albumy cez Slnko Records.

Od každého z nich vo výbere nájdete jednu skladbu a výsledkom je takmer hodinový album, v rámci ktorého sa vystriedajú pesničkári, rockové žánre, synth-pop, avantgardná tvorba alebo hudba z divadelnej inscenácie.

V podpore slovenskej hudby plánuje Slnko Records pokračovať aj v roku 2020. V najbližších týždňoch vydávajú nové nahrávky Archívny Chlapec a Billy Barman. Jar bude patriť Katarzii a jej štvrtému albumu, na ktorom opäť spolupracuje s viacerými producentmi vrátane Jonatána Pastirčáka (a.k.a. Pjoni/Isama Zing), avizuje však o niečo popovejší odklon od Antigony. Tradične rušná jeseň potom prinesie novú hudbu od Tolstoys, Darkness Positive či Niny Berglovej a albumy sľubujú tiež Bad Karma Boy a Ivana Mer.

Slnko Records 2019 | free download: https://www.slnkorecords.sk/slnko-artists/slnko-records-2019
Slnko Records 2019 | Spotify: https://open.spotify.com/playlist/0ETotLjWJR4KGSSwdXa0Eh?si=nFf7s7UxQZCyP6p2qVi6qA

Zdroj: Slnko Records

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live


Latest Images