Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Podpoliansky folklór trošku v inom šate si budete môcť vypočuť už aj naživo, ak chcete mať zimomriavky po tele, užite si jedinečné koncerty zoskupenia Vlčie maky.

$
0
0

Na slovenský trh prichádza nový štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. Myšlienku nosili v hlave už 5 rokov a konečne sa podarilo dať tento projekt do finálnej podoby. V novembri vyrážajú na prvé mini turné.

Ide o fúziu nášho prekrásneho folklóru a jazzu a túto výzvu hudobná skupina prijala a popasovala sa s ňou v hudobnom štúdiu. „Podarilo sa nám zozbierať za pomoci dramaturgov, milovníkov folklóru a profesionálnych umelcov, známe ale aj menej známe piesne z Podpoľania, ktoré sme neskôr pretvorili spolu s aranžérom Klaudiom Kováčom do podoby hudobného CD“, hovorí tvorca projektu.

Na albume účinkovali skúsení a renomovaní umelci. Tento projekt má na svedomí Jana Kozáková, speváčka z kapely Mukatado. Za piano si sadol známy pedagóg a aranžér Klaudius Kováč spolu so svojich dlhoročným priateľom hráčom na bicie nástroje a taktiež pedagógom Petrom Solárikom. Kontrabas a basovú gitaru nahral jeden z vychádzajúcich mladých talentov Róber Ragan Jr.. Ako hosťa si tvorcovia pozvali známeho huslistu Stana Palúcha a cimbalistu Ľuba Gašapara. O vokálne aranžmá sa postaral známy producent Peter Dobrík a spolu s Jankou Sučíkovou a Jankou Kozákovou ich aj naspieval.

Koncertné turné Vlčie maky naživo – Podpoľanie, ktoré odznie v troch mestách:
6.112019, 20:00- Smer Klub 77, Žilina
8.11.2019, 19:00- Klub u Francúza, Banská Bystrica
15.11.2019, 19:00- Archaniel, Banská Štiavnica

CD si môžete objednať na info@nahravaciestudio.sk alebo vo všetkých dobrých kamenných či internetových obchodoch.

Viac sa dozviete už čoskoro na oficiálnych stránkach Hudobnej skupiny Vlčie maky na Facebooku alebo www.vlciemaky.com.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu  umenia.

Webová stránka kapely: www.vlciemaky.com

PR správa: PJ SOUND STUDIO s.r.o., www.nahravaciestudio.sk


V nedeľu zažije Bratislava na jednom pódiu dva krsty umeleckých diel!

$
0
0

Eurovia Aréna bude v nedeľu žiť Richardom Müllerom a jeho tvorbou! Návštevníkov nielenže čaká skvelý koncert troch legiend, Richarda s hosťami Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom, ale budú tiež svedkami dvoch krstov. Richard pripomenie, že je nielen spevák. Za svoju 30-ročnú kariéru totiž napísal množstvo textov, ktoré poznajú generácie. Práve tie sú súčasťou jeho publikácie s jednoduchým názvom „Texty“, ktorú uvedie do života na bratislavskom koncerte. Richard Müller sa tam  zároveň stane i krstným otcom. Bibiána Surovčíková je totiž celé turné predskokankou trom legendám a publiku spieva svoje nové šansóny z autorskej dielne Ondřeja Gregora Brzobohatého a Petra Uličného. Tie sú na jej prvom CD s názvom „BIBI Vol.1“, ktoré Richard pokrstí. Nenechajte si to ujsť!

„Milovanie v daždi“, „Nebude to ľahké“, „Neuč vtáka lietať“ a desiatky ďalších legendárnych textov si napísal sám Richard Müller. Mnohé sú veľmi osobné a asi aj preto si získali obrovskú popularitu. Richard ich teraz vydáva knižne.

„Už dávnejšie sme s kolegami uvažovali o tom, že by stálo za to zosumarizovať moje texty. Všetky sú odrazom istých mojich životných etáp, keď sme knihu dávali dokopy, aj ma trochu chytala nostalgia. Som rád, že sa dodnes mnohým ľudom páčia, asi sú im blízke. Teraz ich môžu mať aj doma v knižnici,“ vraví Richard Müller.

Publikáciu s názvom „Texty“ po prvý raz predvedú verejnosti na bratislavskom koncerte v rámci turné Richarda Müllera, jeho kapely a hostí Michaela Kocába a Ondřeja Soukupa. Predskokanku robí legendám Bibiana Surovčíková, ktorej nové šansónové skladby napísali Ondřej Gregor Brzobohatý a Peter Uličný.  Aj ona predvedie verejnosti svoje nové CD na nedeľnom koncerte, pričom krstným otcom bude práve Richard Müller.

„Kedysi dávno som vyhrala súťaž francúzsky šansón s mimoriadne náročnou piesňou od Edith Piaf a už ako tínedžerke mi teda bolo jasné, že šansón je moja osudová cesta. Mala som šťastie, všimli si ma tí správni ľudia a CD je na svete.  Richard má zaslúžene neodškriepiteľný prívlastok „legendárny“ spevák. Mimoriadne si vážim príležitosť, ktorú mi, ako krstný otec môjho albumu, venoval. To, že som do vienka dostala tých istých autorov hudby a textov ako Richard na ostatnom albume „55“, bola obrovská výzva. Podľa prvých reakcií po pár odohratých koncertoch sa zdá, a ja pevne verím, že som Richarda nesklamala,“ dodáva Bibiana „Bibi“ Surovčíková.

Koncert v Eurovia aréna- ŠH Pasienky sa začne v nedeľu 13.10. o 19.00. Lístky sa dajú zakúpiť v sieti Predpredaj (https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/sansony-ine-piesne-bratislava-2019-10-13/).

Koncerty na Slovensku
8.10. 2019 TRNAVA – Holiday Inn
9.10. 2019  NITRA –  Estrádna sála PKO
11.10.2019 NOVÉ ZÁMKY-Cisársko-kráľovská historická jazdiareň
12.10. 2019 KOMÁRNO –  Mestské kultúrne stredisko
13.10. 2019 BRATISLAVA – Eurovia aréna- ŠH Pasienky
27.10. 2019 ČADCA – Dom kultúry
18.11. 2019 PRIEVIDZA –  ŠH City Nike Arena
19.11. 2019 ŽIAR NAD HRONOM –  Mestské kultúrne centrum
20.11. 2019 PIEŠŤANY – Dom umenia
23.11. 2019 ŽILINA – Dom odborov
24.11. 2019 TRENČÍN –  Piano Club
02.12. 2019 PREŠOV – Kino Scala
03.12. 2019 POPRAD –  Dom Kultúry
04.12. 2019 SPIŠSKÁ NOVÁ VES –  Dom kultúry Mier
06.12. 2019 SNINA – Dom kultúry
07.12. 2019 MICHALOVCE –  Mestské kultúrne stredisko
08.12. 2019 KOŠICE – Spoločenský Pavilón

Koncerty v Česku
21. 10. 2019 PLZEŇ – DEPO
22. 10. 2019 PRAHA – FORUM KARLÍN
23. 10. 2019 LIBEREC – DŮM KULTURY LIBEREC
25. 10. 2019 OSTRAVA – DŮM KULTURY MĚSTA OSTRAVY
26. 10. 2019 OLOMOUC – KINO METROPOL
16. 12. 2019 HRADEC KRÁLOVÉ – KONGRESOVÉ CENTRUM    ALDIS
17. 12. 2019 ČESKÉ BUDĚJOVICE – KD VLTAVA
18. 12. 2019 ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – DŮM KULTURY ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
21. 12. 2019 UHERSKÉ HRADIŠTĚ – KLUB KULTURY UHERSKÉ HRADIŠTĚ
22. 12. 2019 BRNO – JANÁČKOVO DIVADLO

Zdroj: TS
Foto: Ivo Kiapeš, archív Bibiány Surovčíkovej

Speváčka LeRa si splnila sen, má duet so svojim idolom!

$
0
0

Spevácka diva, rockerka, muzikálová herečka, ale aj organizátorka spoločenských akcií a autorka scenárov! To všetko je LeRa, vlastným menom Lenka Rakár, ktorá spieva, hrá v divadle ako sólistka najväčších muzikálov, hosťuje, kreuje, píše scenáre, moderuje a to dokonca aj vlastný formát. Nedávno predstavila nový singel „Last Day“ so svoju novou kapelou LeRa and the BEaST. Popri tom stihla nahrať dva duety s rockerom Palom Drapákom, ktorý bol v začiatkoch kariéry jej najväčším slovenským idolom.  Pozrite si klip k skladbe „Rock v opere“, ktorý sa nakrúcal na hrade Červený kameň!

LeRa sú s Palom Drapákom a jeho manželkou Janette bezprostrední susedia a najlepší priatelia. A keďže majú rovnaké hudobné cítenie a dokonca aj podobné „chrapľáky,“ tak si stále pospevovali rôzne pesničky a teda úplne prirodzene prišla aj spoločná autorská tvorba.

„Pali Drapák vydal v máji tohto roku album s názvom XII, na ktorom sa nachádzajú dva naše spoločné duety. „Zločin z vášne“ a „Rock v opere“. Keď sa už začalo reálne nahrávať a skladby nabrali konkrétnu podobu, bola som neskutočne vďačná, že s Paľkom môžem spolupracovať. Lebo keď som ja začínala spievať, bol môj najväčší slovenský idol, chodila som na jeho koncerty, poznala som všetky pesničky naspamäť, predstavovala som si, že raz keď budem veľká, aj ja budem taká „hustá“ rockerka,“ prezradila vždy dobre naladená speváčka LeRa.

Hudbu k skladbe „Rock v opere“ zložil Palo Drapák, Patrik Neuhaus a Samo Mižičko, text má na konte Hana Žideková.

„Čo sa týka príprav, atmosféry a tej pohodičky, ktorú okolo seba Palo šíri, bolo to fantastické. Horšie to bolo s tým, že deň pred nahrávaním v štúdiu som chytila takú silnú virózu, že som sa pri speve neskutočne vytrápila, lebo môj žalúdok a celkovo organizmus boli v dezolátnom stave. Ale výsledok sa mi veľmi páči a túto spoluprácu pokladám za jeden zo svojich splnených snov,“ teší sa krásna LeRa.

Skladba „Rock v opere“ dostala aj obrazovú podobu. Klip sa nakrúcal na hrade Červený kameň.

„Zábery so mnou sme dotáčali v kultúrnom dome v Pezinku. O kameru a strih sa postaral Michal Stym Pátek. Mala som na sebe dva stylingy. Jeden klasický rockový a druhý, keď sa štylizujem do opernej divy, bol z dielne Natasha Azariy a bolo to asi najkrajšie umelecké dielo, aké som kedy na sebe mala. Šaty vytvorené presne podľa predstáv mali síce asi 30 kilogramov, ale cítila som sa naozaj ako operná princezná. Človek by ani nepovedal, koľko naozaj talentovaných a šikovných ľudí žije na Slovensku,“s úsmevom konštatuje LeRa.

LeRa nedávno so svojou kapelou LeRa and the BEaST vydala prvý singel „Last Day“ s naozaj nadupaným videoklipom. Tento štandard si chce udržať aj naďalej, takže teraz pracuje na ďalších skladbách, ktoré bude postupne predstavovať. Okrem rockovej muziky však stíha aj ďalšie aktivity a jej diár je plný. Hrá v muzikáloch Ôsmy svetadiel a Matúš Čák Trenčiansky, s ktorými je aktuálne na turné po Slovensku. Okrem toho vystupuje s dievčenským speváckym triom LADY COLORS a pripravuje turné s talkshow LÁSKAvá SHOW, v ktorej práve manželia Drapákovci účinkujú ako glosátori. Klip k skladbe „Rock v opere“ si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=esBTE-e7y9E. Klip „Last Day“ s kapelou LeRa and the BEaST nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=HEumLLclyOw&feature=youtu.be

Viac informácií nájdete na www.lera.skhttps://www.facebook.com/leralenka/ / @lera_lenka_rakar

Zdroj: NK Factory

Dokument Stratený domov si v Bratislave pozrie aj jeden z hlavných hrdinov filmu, Jezíd IIias, spoznáte ho z plátna, aj z diskusie.

$
0
0

Dokument Stratený domov si v Bratislave pozrie aj jeden z hlavných hrdinov filmu, Jezíd Ilias Haji Murad. Režisér Juraj Mravec ho spoznal v Iraku v čase, keď sa chystal ujsť. Film bude mať distribučnú premiéru 12. októbra 2019 na Medzinárodnom filmovom festivale Jeden svet. Jej súčasťou bude aj diskusia s názvom Vojna na vlastnej koži, ktorú pripravili: Človek v ohrození, Slovak Aid, UNHCR a bude streamovaná online. Následne pôjde film do kín, uvidia ho diváci po celom Slovensku.

„Celé mesto Mosul bolo zničené, nebol v ňom život a zrazu som uvidel bežať ulicou chlapíka oblečeného v drese Ronalda. Náhodou sme sa dali do reči, spýtal som sa ho, či ho môžem točiť ako ráno chodí behať. Súhlasil ale hneď mi povedal, že o dva dni chce ujsť do Turecka a odtiaľ ďalej za rodinou. Povedal som mu, nech to nerobí, bolo to v čase, keď už bola balkánska cesta zavretá. Stalo by sa mu, že bude v Turecku dva roky bez možnosti pohnúť sa akýmkoľvek ďalším smerom. Prehovoril som ho, nech ostane, popremýšľame ako ďalej. Ako to dopadlo, uvidia diváci vo filme,” povedal mladý slovenský režisér Juraj Mravec, ktorý prežil takmer rok v Iraku, kde fyzická autentická smrť a utrpenie boli každodenne prítomné. Dokumentárny film Stratený domov je po Mir vam jeho druhým celovečerným filmom.

Ilias Haji Murad žil do roku 2014 pokojne, so svojou rodnou na iracko-sýrskych hraniciach, pod horou Sinjar. IS spáchal na tejto náboženskej minorite v rokoch 2014 – 2015 genocídu. Momentálne Ilias žije so svojou rodinou v nemeckom Norinbergu; je jednou z hlavných postáv filmu Stratený domov. “Daesh zničil všetko. Nemjú kúska ľudskosti,” hovorí Ilias v dokumente.

Juraj Mravec nakrútil tento celovečerný dokument sám, bez štábu sa totiž mohol dostať aj na miesta, kam by sa inak nedostal. Film zaznamenáva cez životné osudy ľudí krízové situácie po tom, čo sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia “Islamský štát” a vypukla najväčšia migračná kríza od konca druhej svetovej vojny. Diváci môžu sledovať osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkú bitku o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul. Ďalšími hrdinami filmu sú dvaja jezídi z iracko-sýrskeho pohraničia Sindžár, kde Islamský štát spáchal genocídu. Zatiaľ čo oni sa zúfalo snažia dostať rodiny do bezpečia, Oliver a Matej tie svoje dobrovoľne opúšťajú a riskujú životy pri výkone svojej profesie.

“Film Stratený domov zosobňuje pôvodnú myšlienku, s ktorou sa Človek v ohrození rozhodol organizovať festival Jeden Svet. Chcel priblížiť ľudom na Slovensku prácu dobrovoľníkov, záchranárov či zamestnancov neziskoviek, ktorí opúšťajú svoje domovy aby pomáhali ľudom v núdzi. Stratený domov ukazuje ľudskú solidaritu s utrpením, potrebu pomôcť, aj za riskovania vlastnej bezpečnosti a odlúčenia s najbližšími. Je to emočne zriedkavo silný príbeh, ktorý vám ostane ešte dlho víriť v hlave i v srdci. Sú zážitky, ktoré vás navždy zmenia a sú filmy, ktoré vám tie zážitky vedia neobvykle autenticky priblížiť. Stratený domov vás i cez plátno ešte o kúsok viac poľudští,“ povedala umelecká riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet Diana Fabiánová.

Festival v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození, so Slovak Aid a UNHCR usporiadal aj diskusiu, ktorá sa bude konať v sobotu 12. októbra 2019 o 17.20 hod., bezprostredne po projekcii filmu, v A4 – priestore pre súčasnú kultúru. Debata s názvom Vojna na vlastnej koži bude streamovaná online na Denníku N. Okrem iného odznejú aj otázky ako: Dá sa nakrúcať film o vojne bez toho, aby vás to emotívne pohltilo? Koľko dávky cynizmu potrebujete, aby ste sa udržali nad vecou? Môže filmár pomáhať? Ako a do akej miery? Ako je to so slovenskou humanitárnou pomocou? Čo rozhoduje o tom, kam pôjde? Sú Slováci dobrosrdeční? Moderátor: Mirek Tóda, hostia: Juraj Mravec (režisér), Braňo Tichý (riaditeľ Človek v ohrození), Veronika Trebulová (programová a finančná riaditeľka Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu) a Ilias Haji Murad.

“SlovakAid pomáha zraniteľným skupinám ľudí, rodinám a komunitám v núdzi v rôznych oblastiach života. Hlásime sa k hodnotám, na ktoré poukazuje aj tento filmový festival a preto sme sa rozhodli byť súčasťou dobrej a dôležitej veci,“ povedala Lucia Kišš, riaditeľka SAMRS.

Súpis najbližších premietaní filmu eviduje stránka http://www.filmtopia.sk/filmy/34/17/strateny-domov/, ktorá zároveň ponúka aj viac informácií.
14. 10. 2019 17:30 | Kino Lumiére | Bratislava
15. 10. 2019 19:15 | Kino Lumiére | Bratislava
17. 10. 2019 19:30 | Kino DK | Pezinok
22. 10. 2019 19:30 | Kino Mier | Nové Zámky
22. 10. 2019 20:00 | Kino Film Europe | Bratislava
27. 10. 2019 19:00 | Malý Berlín | Trnava

Film Stratený domov je podľa filmára v prvom rade o tom, ako a kedy sa v rámci svojich životných možností zachovať správne. Snímka mala slávnostnú premiéru na MFFK Febiofest v Bratislave 22. marca 2019, v septembri ju uviedol aj festival Cinematik.

Stratený domov do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Filmtopia. Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zuzana Golianová 8. október 2019, Bratislava
PR manažérka filmu Stratený domov

Prago Union v říjnu s novou deskou!

$
0
0

Pražská hip hopová skupina Prago Union rozčísne podzim svým šestým studiovým albem Perpetuum Promile.

Jsou tomu již tři roky od posledního (pátého) studiového alba Prago Union, tedy formace kolem pražského rýmujícího floutka jménem Kato. Album Smrt Žije zaznamenalo nadšené ohlasy, když jako vůbec první česká rapová deska vystoupalo až do čela žebříčku nejprodávanějších nahrávek a držela se tam celých pět týdnů.

Následovala nominace na cenu Apollo i žánrového Anděla, ale hlavně další dvě nominace v hlavních kategoriích, což se opět pro rapovou kapelu stalo na Andělech vůbec poprvé. Kapela od té doby objížděla Českou i Slovenskou republiku se svou koncertní šou, při které dozrála i její konečná sestava, ve které se všichni cítí doma.

Poté, co za rodinnými povinostmi odešel Katův dlouholetý parťák DJ Maro, našel Kato oporu v rodákovi z Českých Budějovic jménem DJ Ramel a obsazení se ustálilo i v živé sekci, kterou teď tvoří Ondřej Hauser (basa), Oliver Lipenský (bicí), Tony Dlapa (kytara) a Jen Hovorka (klávesy).

Což zní jako ideální čas na album číslo šest a přesně k tomu se také schyluje. Kato byl od začátku roku zavřený v maringotce, kam přemístil své studio Strojovna a zužitkovával materiál nashromážděný od alba Smrt Žije.

Výsledkem je nová kolekce písní s názvem Perpetuum Promile, jejíž vydání je naplánováno na druhou polovinu října opět na vlastní značce Strojovna ve spolupráci s českým zastoupením Warner Music.

„Věřím, že se podařilo posunout naši hudbu zase někam dál, nebo alespoň jinam,” směje se tuplovaný otec a čerstvý čtyřicátník Kato. „Myslím, že to stále smrdí Pragovinou, ale před tím neutečeme, ani kdybychom chtěli. Jsme to my o tři roky a spoustu mejdanů později.”

To částečně vrhá světlo na název nového alba, jehož vnitřní příběh navazuje přesně tam, kde nás zanechalo Smrt Žije. Takže nezbývá, nežli se těšit, kam nás Kato a spol. zavedou tentokrát. Uslyšíme v říjnu 2019 na desce Perpetuum Promile.

Zdroj: TS

Raj na zemi s Andrejom Bánom uvedie v svetovej premiére festival v Jihlave.

$
0
0

Už tri desaťročia zaznamenáva príbehy obetí vojen či prírodných katastrof od Kosova, cez Gruzínsko či Afganistan, až po Haiti. Aký je však osobný príbeh reportéra Andreja Bána? Režisér Jaro Vojtek tri roky prostredníctvom intímnych rozhovorov a spoločných putovaní po svete nakrúcal jeho prácu aj zápas so samotou a psychickými problémami.

Nový dokumentárny film Raj na zemi sa v svetovej premiére predstaví počas Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, ktorý sa uskutoční od 24. do 29. októbra 2019. O priazeň poroty sa bude uchádzať v sekcii Medzi morami, venovanej filmom strednej a východnej Európy a teritóriu ich vzájomných vzťahov.

Raj na zemi je príbehom o Andrejovi Bánovi a Európe, o vojnovom reportérovi a svete. Jaro Vojtek prechádza s fotografom, novinárom a dlhoročným priateľom Irak, Kosovo, Gruzínsko a spoločne nachádzajú ľudí, ktorí prežili vojnové konflikty – ľudí, zabudnutých ľuďmi.

„S Andrejom putujem sám, iba s kamerou, ktorá zachytáva autentické situácie krutých príbehov ľudí vo vojnách, ale aj Andrejovu dušu a jeho vnútorné prežívania a súkromné krízy. Tento film je našim vzájomným dialógom, ale aj dialógom medzi Andrejovým vnútorným svetom a svetom, ktorý ho obklopuje,” vysvetľuje režisér Jaro Vojtek, ktorý patrí
k etablovaným slovenským dokumentaristom a jeho filmy patria medzi najväčšmi oceňované divákmi aj profesionálmi doma i v zahraničí.

Raj na zemi je esenciou toho, čo vie Jaro Vojtek najlepšie – stať sa dokumentujúcim partnerom a priateľom človeka a jeho osudu, ukázať nám jeho tragédie, dilemy a zápasy takmer mimochodom, byť stále prítomný, ale nie ako názorový protihráč, ale skôr ako terapeut,“ hovoria Zora Jaurová a Mátyás Prikler, producenti snímky zo spoločnosti MPhilms.

Paralelne zaznamenáva film tragické a komplikované príbehy súčasného sveta v krízových oblastiach či utečeneckých táboroch. Tieto obrazy, snímané prostredníctvom vojnového reportéra a zároveň prostredníctvom režisérovho pohľadu naňho, prinášajú nový uhol pohľadu na súčasné geopolitické udalosti vo svete.

Prelínajúca sa reflexia individuálneho a spoločenského osudu je tak podľa tvorcov intenzívnym mementom tragédie súčasného sveta a jeho bolestí, ktorým nedokážeme zabrániť, ani ich vyriešiť, a tak nám ostáva len ich žiť.

  • Svetová premiéra: Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava 2019
  • Krajina pôvodu: SR
  • Rok výroby: 2019
  • Formát: DCP
  • Minutáž: 78 min.
  • Jazyk: slovenčina, angličtina, arabčina, albánčina, srbčina, gruzínčina, ruština
  • Prekladové titulky: slovenské, anglické
  • Žáner: dokumentárny film
  • Produkcia: MPhilms
  • Koprodukcia: Rozhlas a televízia Slovenska         
  • Réžia: Jaro Vojtek / Scenár: Marek Leščák, Jaro Vojtek / Kamera: Jaro Vojtek / Strih: Peter Harum ASFS / Hudba: Michal Nejtek / Zvukový dizajn: Richard Fűlek / Produkcia: Dominika Fáberová / Producenti: Zora Jaurová, Mátyás Prikler
  • Účinkuje: Andrej Bán

JARO VOJTEK

V rokoch 1994-1998 vyštudoval na VŠMU v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu u Dušana Hanáka. Jeho dlhometrážny debut My zdes (2005) bol uvedený na MFF Karlovy Vary a na ďalších festivaloch, kde získal množstvo ocenení, napr. v roku 2006Hlavnú cenu na MFF dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět v Prahe. V roku 2009 mal premiéru jeho druhý dlhometrážny dokument Hranica, ktorý vyhral na MFDF Jihlava cenu Medzi morami za najlepší východoeurópsky dokumentárny film a bol uvedený aj v prestížnej sekcii Spektrum na MFF Rotterdam. Jeho poslednými filmami sú hradný debut Deti (2014), ktorý získal niekoľko ocenení na MFF v Pekingu, a dokumentárny film Tak ďaleko tak blízko (2014), ktorý nahliada do života ľudí postihnutých autizmom. V súčasnosti pripravuje svoj druhý hraný film Anestéza a dlhometrážny dokument Sedem dní.

ANDREJ BÁN

Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Momentálne je fotograf a reportér Denníka N, do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli tri fotografické publikácie Iné Slovensko (2006), Kosovo (2008), Na juh od raja (2016), ktorá je prierezom 25 krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. Reportážna kniha Slon na Zemplíne (Absynt 2018) je výsledkom takmer 30 rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Získal za ňu Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Mal asi 50 autorských výstav na Slovensku aj vo svete, získal viaceré ocenenia Novinárska cena, Picture of the Year, Krištáľové krídlo, Biela vrana, Gypsy Spirit a iné.

Zdroj: TS

POSLEDNÉ INFORMÁCIE PRE TRANSMISSION 2019

$
0
0

Záverečné prípravy veľkolepej show Transmission festivalu „Another Dimension“ práve vrcholia. Prinášame vám všetky dôležité informácie, vďaka ktorým si užijete ničím nerušenú noc.

BEZPEČNOSŤ NÁVŠTĚVNÍKOV
Bezpečnosť našich fanúšikov a návštevníkov bola, je a vždy bude na prvom mieste. Pri vstupe do haly prebieha bezpečnostná kontrola prostredníctvom bezpečnostných rámov a RTG zariadení. Zaistenie bezpečnosti objektu O2 areny je detailne riešené Smernicou bezpečnosti O2 areny. Pred každou akciou je tiež informovaná aj Polícia ČR, ktorá sa riadi zákonom a jej jednotky sú v týchto dňoch v plnom nasadení, aby zaistili bezpečnosť všetkých konaných i plánovaných akcií v O2 arene. Transmission festival upozorňuje na nulovú toleranciu drog! Zachytení návštevníci, ktorí pri sebe budú mať drogy, budú odovzdaní do rúk polície.

PRE-PARTY V PIATOK 11.10. 2019 V EPICU
Transmission víkend štartuje už v piatok večer a to oficiálnou pre-party v najmodernejšom pražskom klube Epic (Revoluční 3, Praha 1). Pre-party bola vypredaná v predpredaji, ale nechali sme ešte 100 vstupeniek na predaj na mieste. Tešíme sa na vás!

TIMETABLE PRE-PARTY
22:00 | Luigi Di Mare – Warm Up
23:30 | Alessandra Roncone
00:30 | David Gravell
01:45 | Allen Watts
03:00 | Driftmoon
04:00 | Chris Schweizer
05:00 | KONIEC

OTVORENIE O2 ARENY
Brány O2 areny sa otvoria v sobotu 12.10. o 20:00. Transmission festival končí o 06:00.

ŽÚRUJTE ZODPOVEDNE
1. Starajte sa o svojich priateľov a ľudí okolo seba.
2. Vyhľadajte prvú pomoc, ak sa vy alebo niekto z vašich priateľov necíti byť v poriadku. (viď. mapa, kde sa nachádza zdravotnícka služba)
3. Dodržiavajte pitný režim a nezabúdajte jesť.
4. Nepreháňajte to, všetci majú svoje limity, buďte zodpovední.
5. Zvoľnite tempo a robte si prestávky od tancovania.
6. Cestujte domov s priateľmi bezpečne, použite verejnú dopravu. 

VCHODY
Hlavný vchod pre držiteľov základných vstupeniek nájdete na severnej strane (od metra). Držitelia GOLDFINGERS VIP vstupeniek majú prístup do O2 areny cez vstup č. 1 na severnej strane. Držitelia GOLDEN TICKETU sa dovnútra dostanú cez vstup č. 9 na severnej strane. Viď. Mapa.

VSTUPENKY
Všetky typy vstupeniek sú vypredané. Aby ste predišli neskorším nedorozumeniam, odporúčame vyhnúť sa kúpe vstupeniek mimo oficiálnych zdrojov. V obehu sú falošné vstupenky. Nepreberáme zodpovednosť za vstupenky, ktoré boli zakúpené mimo našej oficiálnej ticketingovej siete. Majiteľom e-ticketov odporúčame vytlačiť vstupenky, aby predišli technickým problémom pri skenovaní kódu z telefónu.

PAYLOGIC VOUCHER
Vouchery od Paylogicu musia byť vymenené za originálne Ticketportal vstupenky na južnej strane O2 areny vchod č. 18. Viď. Mapa. Vstupenky si môžete vymeniť v sobotu 12. októbra od 16:00 do 03:00. Voucher Golden ticket si vymeníte na pokladniach Ticketportal pri vchode č. 9.

GOLDEN TICKETY
Majitelia GOLDEN TICKETOV používajú na vstup vchod č. 9. Vstupenka GOLDEN TICKET im umožní použiť eskalátory vo vnútri O2 areny, ktorými sa dostanú do klubového poschodia. Viď. Mapa. Vstupenku je potrebné mať neustále pri sebe kvôli prípadnému používaniu eskalátorov do klubového poschodia. Golden ticket oprávňuje na vstup na klubové poschodie, na tanečnú plochu haly a na priľahlé tribúny.

DRŽITELIA TRANSMISSION TETOVANIA           
Pokiaľ máte registrované Transmission tetovanie, dostanete svoju vstupenku na vchode č. 31 po predložení občianskeho preukazu a kontrole pravosti tetovania. Vchod č. 31 bude pre vyzdvihnutie vstupeniek k dispozícii od 18:00 do 00:00.Vstup do O2 areny je povolený od 20:00. Lístok dostanú iba držitelia tetovania, ktorí boli registrovaní pred 3.3.2019.

FOTOGRAFOVIA A PRESS AKREDITOVANÍ
Fotografovia a mediálni partneri nájdu svoje akreditácie v Akreditačnom centre O2 areny, ktoré sa nachádza za vchodom č. 18. Po kontrole totožnosti budú partnerom vydané akreditačné karty, s ktorými môžete vstupovať do O2 areny cez vchod číslo 31, ktorý je otvorený od 20:00. Akreditácie je možné si vyzdvihnúť do 00:00 12.10.2019. Žiadosti o akreditácie boli uzavreté.  

E- LOCKERY
Tento rok miesto klasickej šatne zriaďujeme stanovisko e-lockerov, ktoré sú dostupné v predpredaji za 8,50€ + poplatok. Dostanete sa k nemu cez eskalátory v severnom foyer. Výhodou e-lockeru je, že sa oň môžete podeliť so svojimi priateľmi vďaka väčšej kapacite a systému s pin kódom. Do svojej skrinky máte prístup po celú noc. Skrinku je možné zakúpiť online do štvrtka 10.10.2019 tu: bit.ly/E-lockersPRG. E-lockery bude možné kúpiť aj na mieste za cenu 10€ (možná aj platba kartou), ale vedzte, že je ich iba limitovaný počet, preto ich odporúčame kúpiť vopred.

VIP & GOLDEN TICKET ŠATŇA
Šatňa je pre držiteľov VIP vstupeniek zadarmo. Šatňa bude umiestnená pred vstupom na GOLDFINGERS VIP terasu. Držitelia Golden ticketov majú k dispozícii šatňu zdarma na klubovom poschodí.

NADROZMERNÁ BATOŽINA
Ak so sebou nesiete niečo, čo sa vám do lockeru nezmestí príp. to patrí medzi zakázané predmety, môžete si to uschovať v Úschovni O2 areny, ktorá sa nachádza pred ňou. Funguje od 19:30 do max 06:30.

STRATY A NÁLEZY
Straty a nálezy budú po celú dobu akcie na info stánku. Viď. Mapa.

PLATBY V O2 ARENE
Platby v O2 arene sú prijímané v hotovosti (CZ a EUR) a z veľkej časti aj platobnými kartami. V severnom foyer sa nachádza bankomat. Viď. Mapa.

TRANSMISSION OBLEČENIE A DOPLNKY
Veľký stánok s Transmission Merchandise nájdete po vstupe v severnom foyer za info stánkom. Viď. Mapa. K dispozícii budú: Transmission tričká, čapice, okuliare, vlajky, štuple do uší a iné. Pozrite si aktuálnu kolekciu na www.transmission.events/shop.

MOBILNÁ APLIKÁCIA
Transmission je k dispozícii aj v mobile a to prostredníctvom aplikácie WOOV, ktorá vám umožní spojiť sa so svojimi priateľmi, sledovať časový rozvrh DJs alebo dostávať aktuálne upozornenia. Sťahujte tu: www.woov.com/TMPRG19

HLADINA HLUKU
Hladina hluku sa na akcii pohybuje medzi 102 a 105 decibelmi. Odporúčame použitie ochranných štupľov do uší, aby ste chránili svoj sluch. Štuple je možné zakúpiť v stánku Transmission Merchandise.

MINIMÁLNY VEK
Minimálny vek pre vstup na Transmission je 18 rokov. Viac informácií nájdete v návštevnom poriadku O2 areny.

TOALETY
O2 arena ponúka dostatok toaliet, ktoré sú k dispozícii zadarmo. Pre VIP hostí sú k dispozícii tiež VIP toalety, ktoré sa nachádzajú na západnej strane neďaleko GOLDFINGERS VIP terasy.  

PARKOVANIE
Na parkovanie môžete využiť parkovisko, ktoré sa nachádza v bezprostrednej vzdialenosti O2 areny. Starostlivo si prečítajte informácie o parkovaní.

TAXI
V priebehu celej noci budú pred O2 arenou stáť automobily taxislužby. Nájdete ich neďaleko hlavného vchodu na ulici Ocelářská.

VEREJNÁ DOPRAVA
O2 arena sa nachádza na ulici Českomoravská č. 2345/17, Praha 9. Vedľa O2 areny je stanica metra „Českomoravská” (žltá linka B), z ktorej vystúpite a rovno vojdete vchodmi na severnej strane. Na zastávke „Českomoravská“ končia aj autobusy 151, 152 a 375. Električkou sa môžete dopraviť na zastávku „Multiaréna Praha“ (linky 8, 25 a nočná linka 92) a vojsť do O2 areny cez južný vstup. Vlaková stanica „Praha – Libeň“ sa nachádza v pešej vzdialenosti od haly. Odporúčame použiť vchod z južnej strany. Viac info o doprave do a z O2 areny nájdete tu.

FOTKY A VIDEO
Aby ste si mohli zvečniť všetky špeciálne okamihy na Transmission, je možné so sebou vziať mobilné telefóny, kompaktné digitálne fotoaparáty a GoPro kamery. Profesionálne fotoaparáty (s výmennými objektívmi) a videokamery smú používať iba špeciálne akreditovaní návštevníci. Akreditácie sú pre tohtoročnú edíciu už uzavreté.

ZÁKAZ FAJČENIA

V celom vnútornom priestore O2 areny je zakázané fajčenie, vrátane elektronických cigariet. Viac informácií TU. Fajčiť sa smie iba vonku vo vyhradenom priestore pred O2 arenou. Von z O2 areny a späť sa dostanete cez vchod / východ č. 30.

NIE JE POVOLENÉ!
Do O2 areny je zakázané vnášať: vlastné jedlo a pitie, drogy (všetky), sklo, aerosolové rozprašovače, laserové ukazovadlá, tyče, tzv. selfie tyče a teleskopické tyče, plechovky, plastové / PET fľaše, ostré predmety a akýkoľvek iný predmet, ktorý by mohol ohrozovať bezpečnosť návštevníkov akcie. Oblečenie alebo iné viditeľné fyzické znaky na vzhľade, ktoré vyjadrujú explicitne politické, sociálne hnutia a skupiny, sú zakázané. Transmission festival nevyžaduje žiaden povinný dress code, ale zdvorilo vás žiadame, aby ste nenarúšali pohodlie ostatných na akcii, vyzlečením trička.

SOCIÁLNE SIETE A ŽIVÉ VYSIELANIE
Celé dianie pred akciou, počas akcie a po akcii môžete tiež sledovať prostredníctvom nasledujúcich kanálov: Facebook  –  Twitter  –  Instagram –  Youtube. Nezabudnite používať hashtag #TMPRG19.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
V prípade, že máte nejaké otázky, pozrite sa najprv do sekcie ČASTÉ OTÁZKY na našom webe, alebo nám zašlite e-mail na adresu info@unitedmusic.cz či správu na facebookovej stránke Transmission festival.

TIMETABLE
20:00 | OTVORENIE
20:00 | Thomas Coastline – Warm Up
21:15 | Darren Porter
22:30 | Giuseppe Ottaviani Live 2.0
23:45 | Ferry Corsten pres. System F
00:45 | Marlo
02:00 | Transmix
02:15 | Cosmic Gate
03:30 | Key 4050
04:45 | Blastoyz
06:00 | KONIEC

Príďte do O2 areny včas, aby vám neunikol začiatok show.

PRAJEME VÁM, ABY PRE VÁS BOLA AJ TOHTOROČNÁ EDÍCIA TRANSMISSION FESTIVALU SKVELÝM ZÁŽITKOM! VIDÍME SA NA TANEČNOM PARKETE!

 

Zdroj: Unided Music

Chiki Liki Tu-A absolvovali pred Ostatňi raz tour jedinú skúšku. Tento piatok vystúpia v bratislavskom MMC.

$
0
0

Prešovská skupina Chiki Liki Tu-A odohrala koncom minulého týždňa Ostatňi raz tour a mieri do bratislavského MMC, kde vystúpi tento  piatok 11.10. Po tomto turné odložia hudobníci do skrine posledný funkčný kostým, tzv. Prešovské plátno vrátane niektorých skladieb. Pre aktuálnu sériu koncertov pripravili hudobníci Martin Višňovský, Ľuboslav Petruška a Tomáš Višňovský špeciálny zoznam skladieb pozostávajúci z tzv. sociálnych istôt a viacerých rarít či piesní, ktoré väčšina fanúšikov nemala možnosť počuť naživo.

„Keď som videl Chiki Liki Tu-A prvý krát, asi v ´96 roku, to som s nimi ešte nehral. V tom čase ešte kostými nemali. Vystupovali v civilnom oblečení, ale vyzerali až tak civilne, že to pôsobilo ako kostými. Martin Višňovský ako mladý športovec, to si pamätám,“ spomína gitarista Ľuboslav Petruška. Neskôr videl kapelu v zostave s trombonistom Tomášom Paľom a tam už nejaké „prezlečká“ mali. Martin Višňovský ešte nemal svoj legendárny kostým, ten štýl sa ešte len kryštalizoval a až časom ho začal používať.

Keď mali Chiki Liki Tu-A predskakovať v prešovskom PKO Mňáge a Žďorp ešte ako mladé uchá, dostali aj pokyn, že sa majú obliecť pekne. To bola výzva a všetci sa obliekli tak, ako ich fanúšikovia potom dlhé roky videli naživo. „Na tom pódiu vyzerali ako úplní debili. Pôsobilo to ako z úplne inej planéty. Aj hudba, aj výzor. Bez ohľadu na to, či sa to niekomu páčilo alebo kapelu sledoval ďalej, zaujala na prvý šup,“ dodáva gitarista.

Aj Petruška dostal ako nový člen kapely v roku ´98 za úlohu vymyslieť si nejaký kostým. Okamžite vedel ako sa oblečie a hneď aj dostal prezývku Maťo Ďurinda. „Stalo sa to hneď na prvom koncerte, prišiel som oblečený ako klasický metalista z Centrumu, známa časť prešovského Sídliska III, na ktorom v tej dobe bola veľmi vysoká koncentrácia metalistov. Keď tam človek prišiel, mal možnosť stretnúť takto vyzerajúcich ľudí, ako som vyzeral ja v úvode môjho pôsobenia v Chiki Liki Tu-A. To znamená obtiahnuté nohavice, rifľová bunda s nášivkami, veľké botasky adidasky s jazykom po kolená, šatka vo vlasoch, dlhé vlasy, pyramídové pásy a neviem čo všetko.“

Kapela má program nacvičený celoživotne s výnimkou nejakých oprašovačiek starších skladieb, preto je skúšanie skupiny Chiki Liki Tu-A podľa Ľuboslava Petrušku jedna vysoko vzácna vec. „Teším sa hlavne na pesničky, ktoré sme už nehrali fakt veľmi dávno a na to, že si na nich budeme musieť spomenúť, čo je niekedy zaujímavá vec, kto ich hral a ako išli tie party. Vytiahneme fakt zvláštne kúsky, môžu sa tam vyskytnúť stariny z prvej platne a niečo ešte aj z dema spred prvej platne. Každý koncert je jedinečný a krásny bez ohľadu na čokoľvek.“

V rámci Ostatňi Raz Tour sa Chiki Liki Tu-A predstavia postupne v Košiciach, Žiline, Brezne, Prahe, Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove. Lístky nájdete exkluzívne v sieti listocheck.sk.

Termíny Chiki Liki Tu-A Ostatňi Raz Tour 2019:
3.10. Košice – Tabačka Kulturfabrik
4.10. Žilina – Klub 77
5.10. Brezno – Bombura
9.10. Praha – Rock Café
11.10. Bratislava – Majestic Music Club
12.10. Banská Bystrica – Klub 77
19.10. Prešov – Stromoradie

redakciu informoval Edo Kopček zo Stromoradia
foto: Tomáš Telepák


V sobotu začína festival Barbakan, program v Banskej Bystrici otvorí koncert The Youniverse.

$
0
0

Multižánrový festival Barbakan, ktorý začal svoju históriu písať už v roku 1993, čoskoro opäť obohatí kultúrnu jeseň v Banskej Bystrici. A nielen tam, keďže tento rok bude jeho dejiskom opäť aj Bratislava. Na niekoľkých miestach ponúkne festival tradičný kultúrny mix – od výtvarného programu a vernisáže, cez slovenské filmy a prednášku až po hudobný program s domácimi kapelami aj umelcami spoza hraníc, ktorí si na Slovensku odbijú exkluzívnu koncertnú premiéru.  

Už v sobotu 12. októbra odštartuje koncertná časť vystúpením domáceho objavu The Youniverse v Záhrade – Centre nezávislej kultúry (CNK). Kapela na čele so speváčkou Tammy a gitaristom Jergušom Oravcom vznikla už v roku 2015, no do povedomia sa začína dostávať najmä v posledných mesiacoch, kedy obchádza Slovensko s debutovým albumom CMYK so singlami Dark, Riverbanks a Silver. V Záhrade jej bude predskakovať ešte väčší nováčik na našej scéne – skupina Sushicide.  

Po takmer mesačnej prestávke bude hudobný program pokračovať v piatok 8. novembra v Klube 77 koncertom formácie Modré hory. Trojicu Lyrik, Bene a Roland Kánik na pódiu nevidno až tak často, takže koncert tohto Luxus clanu bude rozhodne udalosťou. Aby večer z 8. na 9. novembra neskončil tak rýchlo, o support sa postarajú Wuačkowec & Damian Custom a o dojazd po koncerte DJ Bobsan.

Barbakan bude mať tento rok aj dvoch zahraničných hostí, ktorých si spravodlivo podelia Banská Bystrica a Bratislava. Švédsky muzikant Jay-Jay Johanson, ktorého fanúšikovia trip-hopovej melanchólie môžu registrovať už od druhej polovice 90. rokov, sa ukáže v banskobystrickej Záhrade v piatok 29. novembra. Koncert bude súčasťou jeho európskeho turné, na ktorom predstaví svoj najnovší album Kings Cross (2019).

Rodák z Trollhättanu sa v rámci neho zastaví v Španielsku, Francúzsku, Portugalsku, Grécku či Nemecku. Zaujímavosťou je, že vystúpenie na strednom Slovensku bude jeho jedinou zastávkou v celej strednej Európe. Predskokanom na jeho koncerte bude slovenský hudobník Jerguš Oravec, ktorý tak na Barbakane vystúpi sólovo aj s kapelou The Youniverse. 

Zahraničnou akvizíciou pre bratislavskú časť festivalu bude tento rok hudobníčka Hania Rani, ktorá vystúpi 10. decembra v Novej Cvernovke.  Hudba poľskej pianistky a skladateľky pôsobiacej z Berlína je určená pre fanúšikov produkcie Ólafura Arnaldsa, Grandbrothers alebo Jóhanna Jóhannsson a ak by sme ju mali žánrovo zaradiť, bola by to zvláštna škatuľka “súčasná klasická hudba”. Hania Rani už vystupovala v londýnskom Roundhouse, na obrovskom Open’eri, Off festivale či Eurosonicu, no v Bratislave bude mať slovenskú premiéru. Predskokanom bude domáci Foolk.

Barbakan ponúkne aj filmový program. Návštevníkom festivalu rozhodne netreba predstavovať kritika Petra Konečeného, ktorý príde do Záhrady CNK s Nocou najlepších svetových reklám. Šéfredaktor portálu Kinema.sk si na 6. novembra pripraví viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia. O deň neskôr si budú môcť diváci na tom istom mieste pozrieť tiež slovenské snímky v rámci sekcie Domáca úroda.

Výtvarný program Barbakanu bude tvoriť výstava v banskobystrickom Laboratóriu, kde 29. októbra o 19:00 odprezentujú výsledky maliarského workshopu na tému Pod zemou. ktorý bude mať pod patronátom Ján Triaška z Ateliéru STARTUP Katedry maľby FVU Akadémie Umení.

Program festivalu Barbakan 2019:
12. október: The Youniverse + Sushicide – Záhrada CNK, Banská Bystrica
29. október: Vernisáž workshopu Pod zemou – Laboratórium, Banská Bystrica
6. november: Peter Konečný – Noc najlepších svetových reklám – Záhrada CNK, Banská Bystrica
7. november: Filmový program Domáca úroda – Záhrada CNK, Banská Bystrica
8. november: Modré Hory + Wuačkowec & Damian Custom + DJ Bobsan – Záhrada CNK, Banská Bystrica
29. november: Jay Jay Johanson + Jerguš Oravec – Záhrada CNK, Banská Bystrica
12. december: Hania Rani + Foolk – Nová Cvernovka, Bratislava

Vstupenky v predpredaji na: https://www.ticketlive.sk/sk/event/barbakan-festival-2019

Zdroj: TS

Front 242 a The Dark ich industriálna oslava.

$
0
0

Osláviť narodeniny môžete rôznym spôsobom. Keď si však pozvete svoju obľúbenú kapelu, aby ste potešili nielen seba, ale aj ostatných, tak je to o to lepšie. Slovenská industriálna legenda The Dark pozvala na oslavu svojich tridsiatich narodenín belgickú kapelu Front 242. Priekopníci žánru EBM vystúpia 30. novembra v bratislavskom MMC.

Front 242
shot by Wandeclayt M.
www.facebook.com/bunkermediaphotography

Belgická skupina Front 242 rezala elektronickú hudbu svojím ostrým EBM. K tomuto odkazu sa hlási kdekto – spolupracovali s nimi napríklad Ministry či Depeche Mode, remixy im robili The Prodigy a Orb, a žánre, ktoré sa chytili o ich tvorbu je tiež hneď niekoľko – drum and bass, techno, house, dancefloor atď. Front 242 spopularizovali elektronický žáner nazývaný EBM, ktorý je pre nich viac než len hudbou. Je životným štýlom a životnou cestou, ktorá je vyšliapaná po syntetizátorovej cestičke s odbočkami do noisu a industriálu. Všetko sa začalo ešte v roku 1981, kedy sa v ani nie tridsaťtisícovom belgickom meste Aarschot, stretli Daniel Bressanutti a Dirk Bergen, ktorí chceli prepojiť hudbu s grafickým dizajnom použitia elektroniky. Výsledkom bolo založenie kapely a singel Body To Body, ktorým ešte naplno nerozvinuli svoj potenciál. Ten sa rozvíjal až o čosi neskôr s príchodom klávesistu Patricka Codenysa a speváka Jean-Luca De Meyera na albume Geography. Rytmika posilnená Richardom Jonckheerom alias Richardom 23 naplno rozvinula a definovala zvuk kapely. Ich vplyv sa rozšíril z Európy až do Ameriky vďaka albumu Politics Of Pressure a skupine Ministry, s ktorou zdieľali spoločné politické nazeranie na svet skrz používanie rozličnej symboliky. Preniesli to aj do videoklipov ako napríklad do viacvýznamovej Tragedy For You. Na Front 242 je obdivuhodné, že sa nikdy nesnažili zostať iba vo svojej škatuľke, ale občas z tejto ulity vyšli ako v deväťdesiatych rokoch, kedy viac experimentovali. Základ však zostával jednoduchý a priamočiary.

Front 242
shot by Wandeclayt M.
www.facebook.com/bunkermediaphotography

A o to sa snažil aj slovenský projekt The Dark, ktorý zakladal Ďuro „Pleasure Master“ Somolanyi, Braňo „Angels Delight“ Hanzlík a Robo „Explorer Kitt“ Zaťko. Zrazu sa tu s príchodom deväťdesiatok, ktoré mnohých zdrvili, objavilo niečo iné. Klubová scéna u nás zažívala svoju renesanciu. The Dark ju živili na Slovensku aj výjazdmi do Čiech, kde vytvorili nesmrteľnú dvojku s kapelou Vanessa. Nezabudnuteľné koncerty a pre členov oboch zoskupení aj miestami nezapamätateľné. Mihotajúce spomienky pripomínajú skvelé nahrávky – napríklad oficiálna štúdiová doska Clear. Slovenská EBM scéna bola malá, ale súdržná a zostali po nej veľké veci. Tridsiate výročie The Dark si pripomenieme narodeninovou oslavou 30. novembra v bratislavskom Majestic Music Club.

https://www.facebook.com/events/2318393878376932/
https://tootoot.fm/sk/events/5d5fc7b41b906c0d0420ffa6
www.front242.com

Zdroj: TS

Na Slovensku bude prednášať významný francúzsky teoretik filmu François Jost a uvedie aj svoju knihu.

$
0
0

V utorok 15. októbra 2019 sa na pôde Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave uskutoční prednáška významného francúzskeho teoretika filmu, médií a televízie Françoisa Josta, venovaná dvom československo-francúzskym filmovým koprodukciám zo 60. rokov minulého storočia Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom… (1970) režiséra Alaina Robbe-Grilleta. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia slovenského prekladu Jostovej knihy Kult banality. Od Duchampa k reality šou a oba Robbe-Grilletove filmy sa premietnu vo Filmotéke Kina Lumière už tento víkend.

François Jost je emeritný profesor na Sorbonne Nouvelle Paris III, kde založil Centrum výskumu mediálnych obrazov a zvukov, zároveň hosťuje na mnohých univerzitách po celom svete. Jeho špecializáciou je výskum obrazu, napísal alebo zostavil viac než tridsať kníh o filme a televízii a publikoval stopäťdesiat článkov. V posledných rokoch prispel k rozvoju teoretického bádania o televízii vo Francúzsku, je šéfredaktorom časopisu Télévision, prvého frankofónneho vedeckého časopisu o televízii. V minulosti pôsobil aj ako scenárista a režisér. Jeho návšteva na Slovensku je výnimočnou udalosťou, v prednáške sa zameria na špecifickú časť filmovej tvorby režiséra a predstaviteľa nového románu Alaina Robbe-Grilleta na Slovensku, na jeho dva filmy Muž, ktorý lužeEden a potom…, ktoré sa v druhej polovici 60. rokov minulého storočia nakrúcali aj na Slovensku.

„Oba Robbe-Grilletove filmy bojujú s klasickou predstavou, že film je predovšetkým verným obrazom sveta, prípadne oknom otvoreným na svet. Hrou a experimentovaním s možnosťami média filmu – so zvukovou zložkou, montážou… Jeho filmy fungujú podľa celkom iných logík,“ hovorí filmový teoretik Michal Michalovič z oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý sa podieľa na organizácii podujatia. Práve na jeho podnet príde François Jost na Slovensko. „Profesor Jost sa literárnej a filmovej tvorbe Alaina Robbe-Grilleta venuje dlhodobo, aj sa s ním osobne poznal, preto sme ho oslovili, aby predniesol prednášku práve o týchto filmoch. Veríme, že jeho prednáška prinesie nové podnety a inšpirácie pre reflexiu Robbe-Grilletových filmov, ktorá, domnievame sa, ešte zďaleka nebola vyčerpaná a uzavretá,“ dopĺňa.

Prednáška profesora Josta nesie názov Muž, ktorý luže a Eden a potom…: Za hudobný film. „Kritici sa často venovali dekonštrukcii rozprávania vo filmoch Alaina Robbe-Grilleta,“ myslí si François Jost. Aj keď táto myšlienka nie je nesprávna, nevystihuje dostatočne diela ako Muž, ktorý luže Eden a potom… Tieto dva filmy sú postavené na inej logike: nielen naratívnej, ale predovšetkým hudobnej. Muž, ktorý luže sa javí ako film-opera a je inšpirovaný estetikou, ktorá nadväzuje na skladateľov ako Richard Wagner alebo Alban Berg, Eden a potom… zase vyzerá ako seriálne dielo. V prednáške sa pokúsim ukázať logiku každého z nich.“ Jeho prednáška predznamenáva tému 19. česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa pod názvom Obraz – slovo – zvuk uskutoční v dňoch 17. – 20. októbra v Krpáčove. „Oba Robbe-Grilletove filmy sa vyznačujú tým, že sa s prvkami, ktoré figurujú v názve konferencie, pohrávajú, rôznymi spôsobmi s nimi experimentujú,“ dopĺňa Michalovič.

Súčasťou podujatia bude aj prezentácia jednej z Jostových publikácií Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Ide o údernú esej o zvratoch jedného storočia, v ktorej Jost pripomína, že zatiaľ čo banalita nemá dejiny, kultom banality sa umelci a myslitelia 20. storočia zdajú byť priam posadnutí a priznávajú jej aspekt subverzívnosti. Prostredníctvom kultu, ktorý jej zasvätili, sa usilovali spochybniť zavedené inštitúcie – počnúc dielom, cez umelca až po galériu, múzeum alebo médiá a podľa Josta sa dnes banality zmocňuje televízia a reality šou. Publikáciu vydáva Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) spolu so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) ako tretie dielo knižnej edície Cinestézia, ktorú v roku 2016 založil filmologický časopis Kino-Ikon.

Prednáška profesora Françoisa Josta sa uskutoční v utorok 15. októbra 2019 o 14.45 hod. na FTF VŠMU, pred ňou sa o 13.00 hod. premietne pre záujemcov film Muž, ktorý luže, projekcia bude spojená s diskusiou. O 17.00 hod. bude nasledovať prezentácia publikácie Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Projekcia filmu Muž, ktorý luže (1968) Alaina Robbe-Grilleta sa uskutoční aj v sobotu 12. októbra o 18.20 hod. a jeho filmu Eden a potom… (1970) v nedeľu 13. októbra 2019 o 18.20 hod. vo Filmotéke Kina Lumière. Podujatie organizujú Asociácia slovenských filmových klubov, Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení, Francúzsky inštitút na Slovensku a Slovenský filmový ústav.

https://ftf.vsmu.sk/2019/10/02/5553/
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000134-Muz-ktory-luze-hrany-film/
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000050-Eden-a-potom-hrany-film/
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-9076

Zdroj: SFÚ

EX: CLASS SERIES uvádza – James  Heather, Katarína Máliková & ansámbel, Alapastel.

$
0
0

Hudobná séria EX: CLASS premosťuje novú a inšpiratívnu hudbu z alternatívy, experimentálnej a klasickej hudby. Tri hudobné projekty – tri rôzne štýly – tri prepojenia. Slovenská koncertná premiéra britského skladateľa a klaviristu Jamesa Heathera, uvedenie nového albumu Postalgia od komponistky a klaviristky Katky Málikovej v sprievode ansámblu a objav roka Alapastel – elektronika so slovenskými nápevmi. EX:CLASS 30. novembra v trnavskom Malom Berlíne.

Druhý ročník festivalu EX:CLASS sa opäť odohrá v trnavskom Malom Berlíne. Cieľom tohto podujatia je priniesť špecifické hudobné projekty, ktoré dávajú priestor k premosteniu aktuálnych hudobných smerov v oblasti experimentálnej, alternatívnej a klasickej hudby. Pričom cez ne prechádza oblúk inšpirácie v elektronike. Osloviť zahraničných interpretov, ktorí na Slovensku ešte nevystupovali, a prepojiť ich v kontexte domácej tvorby. Veríme, že dobrá hudba môže zaplniť nielen kluby, ale aj miesta ako kostoly, galérie, industriálne priestory.

James Heather sa v detstve zamiloval do tvorby Ludwiga van Beethovena a Clauda Debussyho. Revolučnosť a snovosť oboch skladateľov sa snaží preniesť do svojho intímneho prejavu, kde vedľa seba koexistuje klasika aj elektronika. Vznikol lyrický klavírny ambient s návalom emócií a jedinečnej atmosféry. Albumy Modulations, Stories From Far Away On Piano prinášajú nehu, ktorá zaujala aj zakladateľov Ninja Tune, ktorý si Jamesa upísali pre svoj špecialitami prešpikovaný label Ahead Of Our Time. James pracuje v Ninja Tune, kde má na starosti komunikačnú stratégiu pre Kamasi Washingtona, Cinematic Orchestra, Bonoba a ďalších. Svoju vlastnú tvorbu opisuje s tým, že vždy rád vystupoval zo svojho vnútra, aby pomohol umeleckým víziám ostatných ľudí: „Môžem potom meditovať vo svojej vlastnej hudbe v obdobiach odstávok od hluku priemyslu.“ Jeho ohlas stúpa a pomaly, ale isto sa zaraďuje k hviezdnym klaviristom ako Max Richter, Hauschka, Nils Frahm, ktorí zviditeľnili post klasiku. Heatherova najnovšia nahrávka Stories From Far Away On Piano je založená na príbehov z novín. Zo streamovacích služieb Apple a Spotify si ho stiahlo a počulo už takmer dvadsať miliónov ľudí.

Katarína Máliková prestáva byť Nevestou hôľ. Ukončenie etapy Pustvopol sa udialo na posledných letných festivaloch. Katka ešte chvíľu koncertovala aj sólo, kedy predstavila publiku piesne z nového albumu, ktoré bude hrať v nových live aranžmánoch s dvomi členmi starej kapely – Klaudia Kosmeľová (piano), Tomáš Hríbik (bicie), ku ktorej sa pridá talentovaný basgitarista Michal Šelep. Ambiciózna nahrávka Postalgia má byť ďalším posunutím v Katkinej kariére. Skladateľka a speváčka o nej povedala, že vyjadruje clivý pocit, túžbu, alebo žalospev nad niečím, čo sa nakoniec nestalo: „Možno ste to čakali, možno ste o tom iba snívali. Možno ste v to dúfali, alebo ste ani nevedeli, že je to súčasťou Vašej projekcie o tom, čo by mohlo, alebo malo byť. O čom ste snívali a nestalo sa? Prežil niekto z Vás takýto zvláštny nostalgický pocit?“ Ako táto nostalgia chutí a postalgia počúva sa dozviete v Malom Berlíne.

Kde je hranica medzi ľudovým, akademickým, klasickým a post klasicistickým? Pýta sa Lukáš Bulko alias Alapastel na svojom pôsobivom debute a dáva odpovede skrz rôzne odkazy v originálnom fusion. Skladby sú prezentované s vizuálmi použitými od slovenských maliarov. Mihotavé impresie v istých momentoch nadväzujú na tvorbu elektroakustických skladateľov okolo legendárneho Experimentálneho štúdia SRo, v niektorých okamihoch zase na slovenskú hudobnú modernu na čele s Eugenom Suchoňom a z iného konca pristupujú po trámoch súčasnej elektroniky. Sólové nadýchnutie bude v Trnave zharmonizované sprievodnou kapelou, vďaka čomu naplno vyznejú bohaté aranžmány a pestrá dynamika.

Facebook:  https://www.facebook.com/events/439869733230140/
Vstupenky: https://tootoot.fm/sk/events/5cf7773bdaf7850b548da96d

Zdroj: TS

Relácia 3 pódiá chce budovať hudobný archív doby!

$
0
0

Richard Müller, raper Vec a mladá kapela The Youniverse. Toto trio si spolu s moderátorom Petrom Bičom zadžemuje v tretej časti hudobnej relácie RTVS 3 pódiá. V rovnakom čase sa tak na obrazovke stretnú rôzne hudobné žánre. Tvorcovia prízvukujú, že práve o to ide. Chcú zmapovať zaujímavú hudobnú tvorbu súčasnosti a dať priestor na prezentáciu aj tým hudobníkom, ktorí možno ešte nie sú veľmi známi, ale tvoria muziku, ktorú hodno spoznať. Najbližšie 3 pódiá si môžete pozrieť na Jednotke RTVS už túto sobotu.

Na obrazovke RTVS na jeseň pribudla nová hudobná relácia 3 pódiá, ktorá je celkom iná ako čokoľvek, čo v ostatných 20 rokoch televízie vysielali. Hudobníci v nej hrajú live a na svoje si prídu milovníci azda všetkých hudobných žánrov.

„Zamerali sme sa na niekoľko aspektov. Snažíme sa budovať akýsi archív doby, kde mapujeme súčasnú hudobnú scénu kapiel a interpretov, ktorí v tomto období aktívne tvoria. Chceli by sme tiež ľuďom rozširovať ich hudobný obzor a to tak, že cez interpreta, ktorého si radi pozrú, pretože ho poznajú, objavia niekoho, koho by si za normálnych okolností možno nevypočuli. Tretí rozmer je, že jednoducho chceme ponúknuť divákovi kvalitnú hudbu. O tom, ktorá to je, sa, samozrejme, dá polemizovať, ale  zloženie nás, tvorcov relácie, je také, že sa vieme dohodnúť na veľmi širokom zastúpení žánrov a interpretov. Verím, že ponúkame to najlepšie, čo na trhu existuje,“ vraví režisér relácie Richard Raiman.

 „Našim cieľom je odprezentovať hudobníkov, či už hviezdy, alebo začínajúcich, naozaj v hudobnom svetle. Aby hrali naživo, kvalitne, aby sme sa o nich dozvedeli niečo, čo ľudia nevedia. Snažili sme sa o to, aby v jednej relácii bol čo najpestrejší záber, ale pritom, aby to bol jeden pekný homogénny celok,“ vysvetľuje producent z Oyster agency Adnan Hamzič.

Všetky relácie moderuje Peter Bič. Svojich hostí dokáže vyspovedať inak, ako keby to robil moderátor, ktorý nie je z brandže. V tretej časti relácie bude opäť zaujímavé zloženie hostí. Richard Müller, raper Vec a The Youniverse.

„Ja som za svoju kariéru už zažil mnoho hudobných relácií, ale táto je iná a veľmi sa mi páči. Na pľaci navyše bolo cítiť, že si to celý tím užívame a to sa potom hneď odrazí aj na výsledku,“ myslí si Richard Müller.

 „Som rád, že RTVS dala priestor takejto relácii. Je o tom, že sa môže daný umelec prezentovať naživo a to je predsa to hlavné, ak niekto vie hrať naživo a má to potrebnú kvalitu. My sme v jednej časti s The Youniverse a Rišom Müllerom a sme veľmi vďační za takúto kombináciu. Dramaturgicky aj obsahovo je to pekná a výživná relácia, tešíme sa z nej,“  dodáva Branislav Kováč známy ako Vec.

Relácia sa nakrúcala v košickej Tabačke a vždy sa v nej predstaví aj mladá kapela či umelec.

„Dlho tu nebola relácia, ktorá by bola vyslovene o hudbe. Vždy sú tam iné pridružené veci a toto je taký čistý formát, v podstate mainstreamovom čase. Veľmi pozitívne vnímam najmä to, že sa tam prelínajú generácie a žánre,“ uzatvára Jerguš Oravec z The Younivere.

Verejnoprávna RTVS vysiela reláciu 3 pódiá každú sobotu večer na Jednotke. Najbližšia sa vysiela v sobotu 12. 10. 2019. Začiatok je o 22:20. Viac sa dozviete na: https://www.facebook.com/3podiartvs/?epa=SEARCH_BOX

Zdroj: PROPAGANDA HOUSE
Foto: Dominika Kentošová

World Music Festival Bratislava opäť našiel svoje publikum.

$
0
0

Veľa poďakovaní zo strany hudobníkov, delegátov, novinárov, ale aj „obyčajných“ fanúšikov etno hudby sprevádzalo podujatia štvrtého ročníka World Music Festivalu Bratislava, ktorý sa konal počas posledného septembrového víkendu v hlavnom meste Slovenska. To dáva organizátorom nádej, že ich práca má naozaj zmysel.

Svoju vďaku vyslovil aj Ben Mandelson, britský hudobník, publicista, zakladateľ a riaditeľ najväčšieho podujatia vo svete world music – putovného veľtrhu WOMEX. „Ďakujem! Tento festival bol vynikajúcou, užitočnou a zároveň radostnou príležitosťou stretnúť sa s miestnymi i zahraničnými kolegami z brandže a dostať sa priamo do srdca slovenskej tradičnej hudby a miestnej world music scény“, vyhlásil Mandelson, jeden z približne dvadsiatky zahraničných delegátov, ktorí tohto roku prišli na festival a jeho sprievodné podujatia, vrátane odbornej konferencie.

Pochvalne sa o festivale vyjadril aj ďalší delegát – Milan Tesař, český hudobný publicista a redaktor Rádia Proglas. „World Music Festival Bratislava plní přesně tu roli, kterou si jeho pořadatelé vytkli: představovat široké veřejnosti to nejlepší ze světové hudby, předvést zástupce slovenské scény zahraničním delegátům a přinášet slovenským hudebníkům praktické rady i zpětnou vazbu k jejich tvorbě. Letos se do Bratislavy podařilo dostat skutečně špičkové umělce ze světa (Aziza Brahim, Canzoniere Grecanico Salentino a další). V rámci koncertů slovenských kapel pak bylo možné slyšet jak tradiční lidovou hudbu ze Slovenska (Pokošovci), tak nadžánrové fúze (Romanika) nebo hudbu inspirovanou folklorem jiných evropských národů (Roc’han, BraAgas). Stěží jmenovat jeden vrchol festivalu, který byl pestrý v několika rovinách: výše zmíněnými hudebními přístupy, škálou nástrojů, které představil (zaměření na fujaru, cimbál v různých podobách, housle v netradičním kontextu, ale také kobza, tamburica, nyckleharpa, duduk nebo saz), a také výběrem míst, na kterých se koncerty odehrávaly – od klubů po noblesní sál“, dodáva Milan Tesař.

Striedanie miest konania je jednou zo špecifických čŕt festivalu. Tohto roku pribudli k novým sálam napríklad Bohéma Bar na Námestí SNP a Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca. V jej priestoroch aj vizuálne lepšie vynikli koncerty fujarového dua Karol Kočík a Ondrej Selecký, huslistiek Lalitha a Nandini Muthuswami z Indie s hosťujúcim hráčom na perkusijný nástroj mridanga Sandeepom Sangameswaranom a arménsko-tureckého dua Vardan Hovanissian a Emre Gültekin doplneného o perkusionistu Marata Jeremiana.

Tradične dobrú atmosféru mal úvodný piatkový galakoncert v Ateliéri Babylon, ale aj dva víkendové showcaseové koncerty vo Véčku, kam niektorí účinkujúci priviedli časť svojej fanúšikovskej základne, čo vôbec nebolo na škodu. Formát účinkovania v rámci showcase prehliadky si užívala napríklad speváčka Ildikó Kali zo skupiny Romanika, podľa ktorej to bolo „hutné vystúpenie, plné hudby, menej slov, no bol tam priestor na improvizáciu a nečakané hudobné ornamenty.“ Prekvapenia priniesol aj záverečný trojkoncert v DK Zrkadlový háj, na ktorého konci vystúpila Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca so svojimi hosťami – huslistkou a producentkou Janou Ambrózovou, huslistom Pavlom Trnkom a cimbalistom Milanom Hrončekom. Pokošovci do bodky naplnili očakávania skúsenej a zohratej kapely, keď dokázali rýchlo zareagovať aj na „rozkazovačku“ z publika. „Škoda, že som sa ženil pred viac ako 40 rokmi – teraz by som presne vedel, akú kapelu si zavolať na svadbu“, vyhlásil Francis Edwards z Írska, ktorý vystúpenie Pokošovcov označil za „viac ako dobré, viac ako obyčajné, viac ako len hudbu. Bol to naozajstný zážitok.“

Je pochopiteľné, že zahraničných návštevníkov viac zaujímali koncerty slovenských interpretov a skupín, zatiaľ čo domáci fanúšikovia obdivovali hlavne zahraničné hviezdy, vďaka ktorým mali možnosť zoznámiť sa s hudobnými štýlmi a nástrojmi, ktoré u nás nie sú obvyklé. A tak si mohol skutočný fanúšik hudby okrem návštevy koncertov aj podebatovať na workshope o juhoindickej karnatickej hudbe priamo s nositeľkami tejto hudobnej tradície alebo sa porozprávať po koncerte s mladým argentínskym umelcom, ktorý vystupuje pod menom Rumbo Tumba. Od Argentínčana by sa napríklad dozvedel, že v poslednej dobe dáva prednosť hraniu na festivaloch world music pred inožánrovými podujatiami práve preto, že tam nachádza veľa novej inšpirácie.

To, aký je celkový prínos festivalov tohto typu, veľmi dobre zhrnula hudobná vedkyňa a publicistka Zuzana Vachová vo svojej reportáži na stránke mojakultura.sk: „Každopádne – je zjavné, že world music je dnes trendom, ktorý má obrovský potenciál rozvíjať sa, búrať zaužívané hranice a rozmanité hudobné kultúry sveta poskytujú v dobe globalizácie presne to, čo dnešný poslucháč potrebuje: progresívnu muziku, ktorá zachováva autenticitu umenia a nepopiera korene, z ktorých vychádza.“

Vladimír „Potkan“ Potančok, hudobný redaktor Rádia_FM, PR WMFB
Foto: WMFB, Jana Krištofovičová a Monika Chupeková

Skupina Slobodná Európa o pár dní odštartuje poslednú tretiu časť 30 rokov tour 2019, následne si dá rok koncertnú pauzu!

$
0
0

Rok 2019 je pre skupinu Slobodná Európa extra špecifický, keďže v ňom zaznamenáva už 30 rokov svojej existencie. Toto okrúhle jubileum si pripomína a oslavuje už od konca marca výročným turné 30 rokov tour 2019, ktoré potrvá až do konca roku. Celé toto výročné turné kapely bolo rozdelené na tri časti: jarnú, v rámci ktorej Slobodka odohrala 11 koncertov, letnú, kedy sa objavila na 14-tich festivaloch a jesenno-zimnú, ktorú odštartuje už o pár dní a odohrá v rámci nej 12 koncertov. Budú to zároveň jej posledné vystúpenia nielen v roku 2019, ale aj pred vyhlásenou jednoročnou koncertnou pauzou. Najbližšie turné potom Slobodná Európa odohrá až v roku 2021.

V tejto finálnej časti turné sa Slobodná Európa predstaví v 10 mestách na Slovensku a 2 koncerty odohrá v Čechách. V októbri navštívi postupne tieto štyri slovenské mestá: Banskú Bystricu (18.10.), Vrútky (19.10.), Púchov (25.10.) a Skalicu (26.10.), v novembri si odskočí na dva koncerty do Českej republiky do Chrudimi (29.11.) a Prahy (30.11.) a v decembri zavŕši celé turné šiestimi koncertami znovu na Slovensku so zastávkami v Bratislave (6.12.), Novom Meste nad Váhom (7.12.), Žiline (20.12.), Košiciach (21.12.), Prešove (22.12.) a koncertný rok ukončí už tradične ôsmy krát po sebe Vianočným polnočným koncertom v Bratislave (24.12.).

SLOBODNÁ EURÓPA – 30 ROKOV TOUR 2019 (ČASŤ JESEŇ/ZIMA)
18.10. BANSKÁ BYSTRICA, Klub 77
19.10. VRÚTKY, Rock Club Mlyn
25.10. PÚCHOV, Queen´s Pub
26.10. SKALICA, Orlovňa
29.11. CZ, CHRUDIM, R-klub
30.11. CZ, PRAHA, Palác Akropolis – Velký sál
06.12. BRATISLAVA, MMC /špeciálny hosť: IVAN MLÁDEK Banjo Band (CZ)/
07.12. NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, Klub Za rampami
20.12. ŽILINA, Smer Klub 77
21.12. KOŠICE, Collosseum Club
22.12. PREŠOV, Stromoradie
24.12. BRATISLAVA, Randal Club /Vianočný polnočný koncert/

Vstupenky na všetky slovenské koncerty sú už od začiatku septembra k dispozícii v sieti Predpredaj.sk. Všetky koncerty budú bez predkapiel, supportov, či hosťujúcich kapiel a pod. s výnimkou každoročného veľkého koncertu v bratislavskom klube MMC, ktorý sa tento rok uskutoční presne na Mikuláša v piatok 6. decembra a kde sa ako špeciálny hosť predstaví Ivan Mládek Banjo Band a ako support česko-škótska kapela Copycats. Na každej akcii bude ako vždy k dispozícii aj kapelový merchandise.

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú ešte niekedy do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Raz niekedy v tom čase Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text Analýzy ako aj hudba zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky a odspieval ju na nich on. Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj v čase novembrových udalostí 1989 počas revolúcie. Tieto akcie v Bratislave na námestí SNP mimochodom Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky, ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo aj celé bratislavské undergroundové podhubie. Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu. Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov a tak nestálo nič v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa. Tá skúšobňa Extipu sa stala aj prvou skúšobňou Slobodky. Od tohto momentu sa začala písať história tejto skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na celom území Slovenska a Čiech. Koncertne začala Slobodná Európa fungovať pár mesiacov neskôr od februára 1990. Whiskyho texty v kombinácii s hudbou Sveťa Korbeľa vytvorili nezameniteľný rukopis Slobodnej Európy na celú ďalšiu tvorbu kapely až dodnes, aj keď Whisky má tiež svoj podieľ aj na autorstve hudby kapely…

Behom troch následných desaťročí postupne členmi Slobodnej Európy boli aj traja bubeníci a to dnes už nebohý Ďuro Černý, ďalej Roman „Čunďo“ Čunderlík a Ďuro Vitéz, basák Martin Žumo“ Zimanyi a gitarista Braňo „Temo“ Černák.

Zatiaľ posledná personálna zmena v Slobodnej Európe sa udiala na konci leta minulého roku, kedy do nej na post basgitaristu nastúpil multiinštrumentalista Laco Lučenič. Tento muzikantský fenomén však nie je v Slobodnej Európe žiadnym nováčikom. Laco sa podieľal na nahrávaní gitár na každom jej albume s výnimkou debutového „Pakáreň“, ako aj na Whiskyho sólovom albume a príležitostne vystupoval s kapelou ako koncertný hosť. Tento spevák, skladateľ a producent je z minulosti dôverne známy hlavne z pôsobenia v kapelách Fermáta, Prúdy, Modus a Limit, či v rámci sólovej dráhy v podobe vlastného projektu Laco Lučenič & Satisfactory.

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala päť albumov: „Pakáreň“ (1991), „Unavení a zničení“ (1994), „Trojka“ (2003), „Bestofka“ (2006) a „Štvorka“ (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek („Podvod“, „Analýza dokázala hovno“, „Relatívny pokoj“, „Dry ´69“, „Stará sladovňa“, „Kapitalizmus“, „Boh“, „Unavený a zničený“, „Som ten“, „Čo sa stalo s našim životom?“, „Golden Beach“, „Nič sa nedeje“, „Pes“, „Ráno (1.2.91)“, „Nikdy to tak nebude“, „Stredná trieda“, „Realita“, „Slzy“, „Apatia“, „Vesmír“, „Dievča z horných 10 000“, „The End“ a plno ďalších).

Slobodná Európa hrá aktuálne v zostave: Whisky – spev, Sveťo Korbeľ – gitara, Vlado „Jerzi“ Jurča – gitara, Laco Lučenič – basa, Tomáš „Tuleň“ Vojtek – bicie.

Viac info o kapele, ako aj o jej koncertoch je možné nájsť na: www.slobodnaeuropa.sk a www.facebook.com/slobodnaeuropa.

Zdroj: RF music agency


Hurvínek so Spejblom na stope vynálezu žiarovky… Vychádza nová nahrávka Divadla S+H „Taťuldo, zhasni!“

$
0
0

Novinkový album z dielne Divadla Spejbla a Hurvínka pokračuje v línii zábavných i poučných príbehov vecí okolo nás.

Po veselo napínavom príbehu vysávača a žuvačky je teraz na rade žiarovka. Kto ju vymyslel, aké zápletky sa okolo toho udiali, kto sú páni Göbel, Edison, Křížík a Tesla? Akú rolu v tom hrali Spejbl, Hurvínek, Mánička, bábinka, Brno a hantec? Čo spôsobila prasknutá žiarovka, prečo má pan Spejbl závraty a prečo nosí pani Katarína v kabelke kliešte?

To všetko a ešte omnoho viac si poslucháči vypočujú v príbehu Taťuldo, zhasni! napísanom riaditeľkou Divadla S+H Denisou Kirschnerovou, ktorá na margo novinky poznamenala: Snažím sa vyberať objavy, ktoré dnes úplne samozrejme používame, a to ešte také, pri ktorých objavení dochádzalo vďaka istým okolnostiam alebo priamo i vďaka objaviteľom ku kurióznym situáciám.“

Nahrávka vznikla v réžii Mikiho Kirschnera a s hudbou Jana Lstibůrka. Spejbla a Hurvínka nahovoril Martin Kláseka Máničku Marie Šimsová.  Titul Taťuldo, zhasni! vychádza na CD i v digitálnych formátoch v piatok 18. októbra 2019. 

Zdroj: SOUL FOR SHOW

Nový dokumentárny cyklus Fetiše Nežnej revolúcie.

$
0
0

„Kto nepoznal neslobodu, nevie celkom presne, čo to je sloboda. Sloboda je niečo veľmi prirodzené. Sloboda je ako vzduch, ktorý dýchame. Je to normálne. Ani sa nepozastavujeme nad tým, že by to hádam mohlo byť aj nejako inak. Až do chvíle, kým vám niekto nezastaví prívod vzduchu. A potom zistíte, čo je sloboda.“  Slová Milana Kňažka zaznejú v novom dokumentárnom cykle Fetiše Nežnej revolúcie, ktorý, ako už názov napovedá, nadväzuje na populárny seriál Fetiše socializmu. RTVS ho bude vysielať od 17. októbra na Jednotke.

Tvorcovia sa v piatich 26 minútových filmoch zamerali na vyrozprávanie zásadných udalostí novembra 1989 cez symboly, heslá, miesta či módu. „Nežná revolúcia bola, či chceme alebo nie, prvý pilier vznikajúceho nového marketingu a slobodnej reklamy,“ vysvetľuje autor námetu a režisér Róbert Šveda. „Bola plná symbolov, odznakov, hesiel a najmä plagátov v uliciach, na ktoré sa chodilo dívať obrovské množstvo ľudí ako do galérie.“

Revolúcia nezmenila len atmosféru v uliciach, ale najmä premýšľanie ľudí. Dodávala im nádej a odvahu. Veľkou zmenou prechádzali médiá. Počas dvadsiatich rokov mali novinári len obmedzený priestor. Zrazu mohli hovoriť svoj názor. „Akokoľvek neuveriteľne to znie, pre mnohých to bolo náročné,“ hovorí Róbert Šveda, ktorý sa okrem námetu podieľal aj na vytvorení jednej z častí dokumentárneho cyklu. Na spoluprácu pri výrobe ďalších filmov oslovil dokumentaristky Miriam Petráňovú, Vladislavy Sárkány, Luciu Kašovú a režiséra Dominika Jursu.

Pre Róberta Švedu bolo zaujímavé rozprávať sa s ľuďmi, ktorí našli v sebe odvahu a zorganizovali 16. novembra v Bratislave študentskú demonštráciu. „Protestovali proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademickú slobodu. Nebáli sa skandovať heslá typu: Slobodu slova! Chceme školy pre všetkých! Treba si uvedomiť, že za to mohli byť vylúčení zo školy. Mohli si úplne zničiť budúcnosť. No namiesto toho ju vytvorili pre všetkých vďaka udalostiam, ktoré sa na druhý deň odohrali v Prahe. Aj keď ich prvotným cieľom nebolo zmeniť režim.“  

Aká bola atmosféra v revolučných dňoch na školách? Ako sa šírili informácie bez mobilov, internetu a médií? Kde sa revolúcia pripravovala? A kde sa konala? Aké boli jej symboly či heslá? Nielen na tieto otázky odpovie nový dokumentárny cyklus Fetiše Nežnej revolúcie, ktorý vzniká v štúdiu producentky Ivici Barabášovej K2 Production v koprodukcii s RTVS. Vo filmoch sa striedajú výpovede ľudí s archívnymi zábermi. Tie sú oživené animáciami z dielne Ové Pictures. Výrobu dokumentárneho cyklu Fetiše Nežnej revolúcie podporil Audiovizuálny fond. 

Názov: Fetiše Nežnej revolúcie
Producenti: K2 Production, RTVS
Žáner: Cyklus dokumentárnych filmov
Počet epizód a minutáž: 5 x 26 minút
Premiéra prvej časti: 17. október 2019 na Jednotke
Námet: Róbert Šveda
Scenár a réžia: Vladislava Sarkány, Lucia Kašová, Dominik Jursa, Róbert Šveda, Miriam Petráňová
Názvy častí: Kreativita revolúcie; Rovnošata revolúcie; Cesty revolúcie; Škola, základ revolúcie; Genius loci   

Zdroj: TS

Hrdza oslávi dvadsiatku na koncertoch v Bratislave, Košiciach a Prešove.

$
0
0

Prešovská skupina HRDZA, ktorá je vďaka svojej autorskej tvorbe založenej na slovanských koreňoch, čoraz známejšia u nás, aj v zahraničí, oslávi svoju dvadsiatku na troch špecálnych narodeninových koncertoch v Bratislave (DK Zrkadlový háj –  23.10.2019), v Prešove (Stromoradie – 22.11.2019), a v Košiciach (Kasárne Kulturpark – 29.11.2019).

„O názve skupiny rozhodla nečakaná zmena farby vlasov našej prvej speváčky Jarky Sisákovej,“ povedal líder kapely Slavo Gibarti a dodal: „Speváčky a farba ich vlasov sa v skupine často menili a menia aj dnes, ale názov vydržal nezmenený.“

Za dvadsať rokov vydala HRDZA iba štyri štúdiové albumy, ale skladby z nich sú na koncertoch stále žiadané. Fanúšikovia ich nikdy nenechajú odísť z pódia bez toho, aby zahrali skladby Taká sa mi páči, Na horách býva, či posledný z hitov, skladbu Štefan. Všetky spomínané hity a mnoho ďalších piesní v jedinečnom podaní súčasných speváčok Susanny Jara, Lucie Gibarti, lídra Slava Gibartiho a členov skupiny budú tvoriť program výročných špeciálnych koncertov.

„Na týchto koncertoch zaznejú aj staršie hity, ktoré sme už dávno nehrali a takmer všetky skladby z nového albumu Neskrotený. Predstavíme sa v rozšírenej zostave s dvoma speváčkami a so špičkovým cimbalistom Mykhaylom Zakhariya. V Košiciach a v Prešove sa k nám pridajú aj niektorí bývalí členovia,“ objasňuje program narodeninových koncertov Slavo Gibarti.  

Skladby z albumu Neskrotený z roku 2018, ktorý ocenili fanúšikovia aj odborná verejnosť po celom svete a ktorý v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) sa v apríli vyšplhal na 4. miesto, čo je historicky najvyššie umiestnenie slovenskej skupiny v jeho histórii, dostávajú postupne aj vizuálnu podobu vo videoklipoch. Najväčší úspech má úprava rusínskej ľudovej piesne Štefan. Veselé video k nej s už pozrelo viac ako 7 miliónov divákov.

V priebehu tohto roka HRDZA nakrútila ďalšie videá. Najnovší videoklip Divčata mal premiéru len pred pár dňami. Klip opäť režíroval známy režisér Jaroslav Jaris Vaľko.

„Týmto klipom chceme ukázať krásu našich slovenských dievčat. V texte tejto rusínskej ľudovej piesne dievčatá odpovedajú na otázku, prečo sú smutné a prezrádzajú dôvody, pre ktoré si ich chlapci tak vyberajú, ale najlepšie je si ho pozrieť a utvoriť si vlastnú predstavu,“ povedal o novom klipe líder skupiny a dodal, že ďalšie videoklipy k skladbám nového albumu budú ešte postupne pribúdať. 

www.hrdza.sk
https://www.facebook.com/hrdzaa
https://www.youtube.com/c/HrdzaTV
https://twitter.com/HRDZA
https://www.instagram.com/hrdza.official/

Zdroj: TS

Natascha Wright a Alfred McCrary zopakujú úspešné vianočné koncerty V rámci turné sa zastavia v siedmich slovenských mestách.

$
0
0

Spolupracovníci svetových speváckych hviezd sa ako duo opäť predvedú slovenským divákom. Speváčka Natascha Wright a hudobník a spevák Alfred McCrary avizujú sedem vianočných koncertov. Diváci si budú mať možnosť vychutnať svetové hity, na ktorých sa dvojica podieľala, aj známe gospelové a vianočné piesne. Šesť vlaňajších slovenských koncertov dua bolo beznádejne vypredaných.

Počas decembra sa Natascha Wright a Alfred McCrary zastavia v Banskej Bystrici, Zavare, Poprade, Handlovej, Nitre, Prešove a svoje turné ukončia vo Vranove nad Topľou. Sprevádzať ich bude komorné kvarteto La Speranza. „To spojenie bude jedinečné a podčiarkne predvianočnú atmosféru koncertov,“ hovorí Róbert Karas z produkčnej spoločnosti Key Art Agency.

„Opäť sa tešíme na Slovensko a vašich ľudí,“ priznávajú obaja umelci v súvislosti so slovenskými koncertmi. „Reakcie slovenského publika sú pre nás vždy výzvou,“ Vďaka spojeniu so slovenským kvartetom La Speranza sa tieto koncerty stávajú nevšednou formáciou a tešia sa stále rastúcej obľube u divákov.

Natascha Wright v minulosti pôsobila ako členka populárnej tanečnej formácie La Bouche. S jej repertoárom je dodnes hosťom nemeckých celoštátnych staníc. Podieľala sa aj na nahrávkach projektov DJ Bobo a Haddaway. V rámci jej širokého hudobného záberu spolupracovala aj so spevákom Udom Jürgensom.

Jej umelecký a životný partner Alfred McCrary stál pri zrode viacerých nahrávok Michaela Jacksona a je spoluautorom niekoľkých jeho piesní. Aranžoval vokály a časť z nich aj sám naspieval v hite Heal The World. Okrem Jacksona spolupracoval s Rayom Charlesom, Stevie Wonderom, Dianou Ross či Eltonom Johnom..

Dvojica Natascha Wright a Alfred McCrary okrem iného vydala aj album Christmas Moments. Obsahuje jedenásť piesní vrátane Let There Be Peace – song, ktorý bol minulý rok nominovaný na cenu Grammy. Niekoľko piesní z albumu dvojica predstaví i v sprievode komorného kvarteta La Speranza počas svojich siedmich vianočných koncertov. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal.sk a vo vybraných mestských informačných centrách.

Natascha Wright & Alfred McCrary – Vianočné koncerty:
06.12. Banská Bystrica, Evanjelický kostol
07.12. Zavar, Kostol Narodenia Panny Márie
12.12. Poprad, Gréckokatolícky chrám sv. Petra a Pavla
13.12. Handlová, Dom kultúry
15.12. Nitra, Klub Nájomná jednotka 210
16.12. Prešov, Kino Scala
17.12. Vranov nad Topľou, Bazilika Minor Narodenia Panny Márie

VSTUPENKY: https://www.ticketportal.sk/event/Vianocny_koncert-26175

Médiám informácie poskytol Róbert Karas z produkčnej spoločnosti Key Art Agency.

Hluché dni mieria do slovenských kín, v premiére ich uvedie Jeden svet.

$
0
0

Sandra sníva o kariére futbalistky, Marián chce byť ako J. C. Van Damme, Alena a Roman túžia po zdravom dieťati a súrodenci Roman, Kristián a Karmen by si priali obývačku. Príbehy o snoch siedmich nepočujúcich detí z rómskych osád zaznamenával režisér Pavol Pekarčík od roku 2012.

Od 11. októbra 2019 sa jeho poetický poviedkový film Hluché dni dostáva do kín. Po svetovej premiére na áčkovom festivale v Karlových Varoch sa v slovenskej premiére predstaví na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý práve prebieha. Bude sa uchádzať o hlavnú cenu v súťažnej sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva.

Po festivalovej projekcii 11. októbra o 17.00 v bratislavskom Kine Lumière sa uskutoční aj diskusia, ktorá bude streamovaná online. Moderovať ju bude Martina Stašíková z organizácie Človek v ohrození, hosťami budú okrem režiséra aj protagonisti filmu Hluché dni a kultúrny antropológ Alexander Mušinka. 

„Hluchonemé deti nájdete v každej z rómskych osád. Vnorením sa do každodennej reality svojich protagonistov som však pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania. Deti rozdávajú radosť. Netreba sa na nich pozerať cez prizmu, že sú iné, stačí len vnímať ich detskosť, hravosť. Nezáleží na tom, či je to dieťa čierne, biele, fialové alebo marťanské, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie,“ povedal Pavol Pekarčík. „Náš film má priniesť emóciu, že aha, veď tie decká vlastne majú rovnaké sny ako naše deti. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať,“ dodal.

Štyri poviedky Hluchých dní zobrazujú malého Mariána, ktorý obdivuje Van Damma a túži sa stať rušňovodičom, hoci nikdy nepočul zvuk húkajúcej lokomotívy či pískania koľajníc. Tínedžerka Sandra zas miluje futbal a najviac zo všetkého by sa rada stretla s Ronaldinhom, traja nepočujúci súrodenci Karmen, Kristiána a Romana snívajú o záchode a skutočnej obývačke, ktorú si stavajú na smetisku v diere v zemi. A divák sleduje aj mladých nastávajúcich rodičov Alenu a Reného, ktorí dúfajú, že sa im narodí zdravé počujúce dieťa.

„Po jednej z ciest po rómskych osadách som triedil fotky, keď sa ma moja žena opýtala, kto je ten chlapec s nežnými očami. Pre mňa to dovtedy bolo len jedno z mnohých detí, ktorých je v slovenských osadách veľa. Ale tento chlapec bol špeciálny tým, že nepočul. Začal som teda rozmýšľať nad tým, ako sa asi cíti: je outsiderom komunity, ktorá je v našej spoločnosti beztak outsiderom. Napadlo mi, že by bolo zaujímavé pozorovať, ako sa s takýmto hendikepom vyrovnáva,” opísal vznik myšlienky snímky Pavol Pekarčík, pre ktorého sú Hluché dni jeho sólo debutujúcim celovečerným filmom.

Začal vznikať v roku 2012 a režisér ho dokončil v roku 2019. „Z každého roku sme filmovali možno desať, pätnásť dní. Všetky rodiny z filmu mám rád, chodím ich navštevovať, riešim ich problémy a oni niekedy riešia tie moje. A deň, ktorý som s nimi trávil, som bral tak, že sa môže aj nemusí niečo nakrútiť,“ dodal Pavol Pekarčík, ktorý so svojimi protagonistami z rómskych osád Petrová, Špišské Bystré, Kecerovce a Luník IX. aj po dokončení filmu udržuje blízke vzťahy a pomáha im. 

Hluché dni do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Najbližšie projekcie filmu Hluché dni v slovenských kinách:

·       11. 10. 2019 17:00 | Kino Lumiére | Bratislava
·       14. 10. 2019 19:00 | Kino Lumiére | Bratislava
·       15. 10. 2019 17:30 | Kino Lumiére | Bratislava
·       15. 10. 2019 19:30 | Kino Mier | Nové Zámky
·       15. 10. 2019 20:15 | Kino Úsmev | Košice
·       16. 10. 2019 20:15 | Kino Úsmev | Košice
·       20. 10. 2019 20:00 | Kino Inak A4 | Bratislava
·       22. 10. 2019 19:00 | Kino Záhoran | Malacky
·       23. 10. 2019 18:00 | Kino Kultúra | Ružomberok
·       24. 10. 2019 19:30 | Kino Lastovička | Dubnica nad Váhom
·       27. 10. 2019 17:00 | Kino Lastovička | Dubnica nad Váhom

Realizáciu, zahraničnú prezentáciu a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Film vznikol v slovensko-českej koprodukcií spoločností partizanfilm, Rozhlas a televízia Slovenska, kaleidoscope a školfilm.

Názov slovenský Hluché dni Názov anglický Silent Days Krajiny pôvodu SK, CZ Rok výroby 2019 Minutáž 80 min. Žáner hybrid Jazyk rómsky, slovenský

Produkcia partizanfilm (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), kaleidoscope (SK), školfilm (CZ) Podpora Audiovizuálny fond Réžia / Námet / Scenár Pavol Pekarčík Kamera Pavol Pekarčík, Oto Vojtičko Zvuk Pavol Pekarčík, Tomáš Vojtičko Strih Pavol Pekarčík, Ondrej Lehocký Protagonisti Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena Červeňáková, René Červeňák, Roman Balog, Kristián Gaži, Karmen Balogová

Projekt sa zúčastnil platforiem Docu Talents from the East – MFF Karlove Vary 2016, Meeting Point Vilnius – MFF Vilnius 2017 (Cena Vilnius Goes to Cannes), Works in Progres – MFF Febiofest 2017

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live