Found footage kolektiv Everything Is Terrible! je jediným zdrojem denní dávky video šílenství. Jejich rozpětí sahá od edukativně-motivačního rapu po ďábelské, svolávající verše. Se svou show The Great Satan zavítá obskurní americká společnost vůbec poprvé do Prahy a smíchovské továrny 20. října 2019.
Po jedenáct let sbírali a sdíleli ty nejzábavnější a nejbizarnější staré systémy domácích análů, stavěli na internetu hory z mrtvých médií. Mezi jejich nejšířenější a nejdivnější zářezy patří videa zvrhlého farmáře oddávajícího se józe Yogi Ogi Dogi, lovce pedofilů Yellow Dino či dětského poloboha Duane. Kanadskou televizi CBS byli jmenováni autory té „nejlepší stránky všech dob”.
Poslední zpráva zní, že Everything Is Terrible! během svých výprav do vetešnictví a zastaváren shromáždili na šestadvacet tisíc VHS filmu Jerry Maguire (1996) v hlavní roli s Tomem Cruisem, jimiž plánují jednoho dne dát vzniknout pyramidě uprostřed pouště, a tato sbírka nadále roste. V rámci svého The Great Satan (2018) – filmu, který přerostl v koncertní turné – žádají své věrné, aby na oltář přinesli oběť v podobě kazety tohoto snímku. Turné je konglomerátem sedmi dosavadních filmů a highlighty jejich found footage sbírky, tanečních vystoupení a performancí.
Neotřelost tohoto zběžně anonymního uskupení stvrzují recenzenti: server The A. V. Club je označil portálem do světa na pomezí showbyzu a reálného života, který je poučný, směšný i hluboce zarmucující; magazín Paste ocenil um smíchat ty nejlepší (nebo nejhorší?) videa z širokého spektra kategorií; magazín Wired se poklonil před jejich vřídlem populárně-naučných reklam, které je třeba zprvu skličující, ale nakonec strašlivě směšné.
Ten, kdož chce spatřit nitro své duše, vzkazují Everything Is Terrible!, nechť zví, že MeetFactory navštíví velký satan už v neděli 20. října. Smíchovskou továrnu ponoří do mlhy, kterou protnou blesky, prostoupí vůně kadidla, na scéně se rozpoutají divy, diváky přikovají k židlím.
Německá indie-folková skupina Milky Chance se zapsala do povědomí posluchačů v celé Evropě hitovkou Stolen Dance z roku 2013. Na ni navázala dvěma úspěšnými deskami, ke kterým v listopadu přibude třetí Mind the Moon. V klubu pražského Fora Karlín ji dvojice muzikantů představí 1. března 2020. Vstupenky (695 Kč) budou v prodeji od 4. října na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.
V Německu, zemi se silnou metalovou a elektronickou tradicí umocněnou úspěchy kapel jako Rammstein nebo Kraftwerk, není lehké se prosadit s indie-folkem. Sny mladých indie-popových kapel se tak často rozpadají hned na startovací čáře, ale Milky Chance tvoří světlou výjimku.
Milky Chace založili Clemens Rehbein a Philipp Dausch po střední škole. Uspět se se jim podařilo hned prvním chytlavým singlem Stolen Dance, který si v roce 2013 zpívala celá Evropa a do dnešního dne má na youtube přes půl miliardy zhlédnutí. Na skladbu navázali vydařeným debutem Sadnecessary s výraznými singly Down by the River a Flashed Junk Mind. Kapela se poté objevila v show Jimmyho Kimmela či Jimmyho Fallona a zahrála si na festivalech Coachella nebo Lollapalooza v Chicagu.
Na letošní listopad chystá dvojice třetí desku Mind the Moon, na níž do svých ležérních písní přidává vážnější linky. Oproti předešlým dvěma nahrávkám novinka upouští od zvukového minimalismu a přináší vícevrstevnatý poslech. Skupina také zkouší, o kolik vážnější témata jejich zasněně pohádkový styl folku snese a Clemens Rehbein tak dává prostor svému skladatelskému talentu.
Písně na nové desce vznikaly postupně během několika sezení ve studiích v Austrálii, Itálii, Norsku a domácím studiu poblíž malého německého města Kassel, ze kterého oba hudebníci pocházejí. Skladby spojuje téma všudypřítomného oceánu a samotný název odkazuje na sílu měsíce způsobující každodenní příliv a odliv. Mezi hosty se na ní objevují britský producent Elderbrook, belgický zpěvák Témé Tan a australská hudebnice Tash Sultana, jejíž hlas můžeme slyšet na singlu Daydreaming.
Úspešný mladý spevák s nezameniteľným hlasom Martin Císar zverejnil na YouTube video s pôsobivou akustickou verziou skladby Šťastie. Rozhodol sa tak, nakoľko originálny videoklip k pesničke zo začiatku tohto roka momentálne z technických príčin nie je na YouTube dostupný.
Skladbu v akustickej verzii nahral za sprievodu klaviristu Mareka Masarika, gitaristu Michala Mindu, huslistky Patrície Sivákovej a speváčok Barbory Hazuchovej a Jany Dekickej, ktoré mu naspievali vokály. O mix a master pesničky sa postaralo nahrávacie štúdio LaVita e Sound.
Elegantný videoklip vznikol v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave v spolupráci s Jánom Pronerom a Dušanom Blahútom, ktorí zabezpečili kameru a strih videa. „Chcem sa všetkým veľmi pekne poďakovať za spoluprácu, som šťastný, že do toho so mnou šli. Teším sa na ďalšie tvorivé stretnutia s nimi a verím, že sa fanúšikom naša práca bude páčiť,“ hovorí Martin.
Oficiálny videoklip k emotívnej skladbe zverejnil charizmatický interpret koncom januára tohto roka. V závere originálnej pesničky sa objavil aj rapper Majself. Ten v akustickej verzii neúčinkuje.
Text skladby popisuje Martinov veľký strach, že sa pre panické ataky, ktorými istý čas trpel, nebude môcť postaviť viac na pódium a realizovať si svoj sen. Zakrátko sa však z úzkostí otriasol a skúsenosť z ťažkého obdobia pretavil do tvorby. „Text tejto piesne je pre mňa veľmi osobný. Bol to spôsob, akým som bojoval so svojimi myšlienkami a prinútil sa takmer po mesiaci v panikách vstať z postele a byť produktívny. Výsledkom mojej snahy je práve táto pieseň,“ uviedol Martin ešte v januári, keď zverejňoval pôvodný klip.
Už viac ako 15 rokov patrí medzi top festivaly židovskej hudby KlezMORE. „Po päťročnej spolupráci môžeme smelo povedať, že nejde o viedenský, ale už o spoločný festival „Twin city“ Viedne a Bratislavy. Sme hrdí, že aj tento rok privítame svetoznáme mená a výnimočné projekty súčasnej (nielen) klezmer scény“, uvádza Andrej Werner, šéf bratislavskej časti festivalu. Ak patríte k fanúšikom tohto druhu kultúry, ktorý je dôležitou súčasťou kultúrnej identity Európy, máte dôvod na radosť.
Bratislave tento rok nielenže pripadla česť otvoriť spoločné prestížne kultúrne podujatie, no práve celú prvú časť festivalu budú predstavovať koncerty v Bratislave. Séria koncertov so spoločným podtitulom „Pre-KlezMORE“. „Pre-KlezMORE nielen preto, lebo pôjde o preview (úvodné) koncerty, ale hlavne preto, lebo pôjde o koncerty v Preßburgu, Prešporku alebo, ako sa hovorilo Bratislave v jidiš, Preshpoyrku“, vysvetľuje Werner.
Zámerom bratislavského usporiadateľa bolo tento ročník sústrediť sa výlučne na židovskú hudbu, a to však v jej rôznych podobách. Klezmerový tanec, ďalej už tradične dvojkoncert v súčasnosti najlepších klezmerových kapiel, no aj izraelská hudba a piesne vo vzácnom jazyku západných Židov – ladino a napokon jidiš piesne v kombinácii s klasickou hudbou.
Na to všetko sa môžete tešiť! Kedy a kde?
Takmer po desiatich rokoch sa do Bratislavy vracia „guru“ klezmerového tanca, Steve Weintraub z USA. Steve neodmysliteľne patrí ku každému klezmerovému eventu a je bez pochyby jednotka súdobého klezmerového tanca. Rozhodne sa popri ňom nebude dať zahanbiť „naša“ Linda Luptáková, známa nielen z dlhodobej spolupráce s domácimi Preßburger Klezmer Band, no aj svetoznámej Lúčnice, Ifjú Szívek a populárnych folklórnych projektov ako Zem spieva a Tanec medzi črepinami. Títo taneční virtuózi v hudobnom sprievode prešporských klezmerov si s vami zatancujú v bratislavskom V-klube 16.10.2019 o 19.00 hod. pod názvom „Tants klezmer!“.
Klezmer „na druhú“ alebo moderne povedané „Klezmer Double Pack“ budete môcť zažiť v nasledujúci deň, 17.10.2019 o 19.00 hod. v Design Factory, a to v podaní súčasných top klezmerových kapiel, ako nepochybne sú domáci PREßBURGER KLEZMER BAND a dánsky MAMES BABEGENUSH. Obe kapely spája dlhoročné priateľstvo so stretnutiami na festivaloch či už v ďalekom Buenos Aires alebo Kodani. „Nepôjde však o žiadny klezmerový súboj, ale skôr o priateľské hudobné stretnutie a myslím si, že je veľmi pravdepodobné, že si zahráme aj spolu. Nevieme to odhadnúť, no možno práve tento koncert bude mať u nás poradové číslo 1000“, hovorí kontrabasista Samo Alexander, jediný aktívne pôsobiaci zakladajúci člen bratislavských, ako ich familiárne volajú, klezmerákov.
Hudobný bonbónik festivalu predstavuje vystúpenie exotickej Noam Vazana NANI z Izraela a jej kapely z Amsterdamu. Vystúpenie Noam sú nielenže plné jedinečnej exotiky, ale spieva aj v krásnom jazyku ladino, ktorým hlavne v minulosti hovorili tzv. západní Židia. Noam sa tak vracia k svojim koreňom a je dojímavé, ako spieva rečou svojej starej mamy z Maroka. Umenie na pódiu umocní umenie na stenách. Nádherné obrazy a atmosféra Galérie Nedbalka. Už teraz si píšte do kalendárov: 18.10.2019, Noam Vazana NANI & Band so začiatkom už o 18.30.
Hovorí sa, že bez klezmerových muzikantov by nebolo takých géniov klasickej hudby ako Gershwin, Heifetz, Barenboim, Maisky… „A práve preto sme na záver bratislavského dielu pripravili bodku v duchu klasiky. Symbolické na tom je, že spevák Juraj Adamuščin pochádza z Bardejova, ktorý s okolitými dedinami predstavoval časť Slovenska, kde sa kedysi hrával klezmer. A práve on ako v poslednom čase vyhľadávaný sólista v spojení s Komorným orchestrom ZOE predstaví unikátny projekt fúzie jidiš piesní a klasickej hudby“, uzatvára Werner. Kde inde ako v krásnych Klariskách. 21.10.2019 o 19.30. Budeme tam. Aj vy?
Nesmieme však zabudnúť, že festival pokračuje vo Viedni. Jeho „duša“, známy viedenský promotér Friedl Preisl je zanietený priaznivec cezhraničnej kultúrnej výmeny. Do Viedne to predsa máme na skok a aj tento rok sa môžeme tešiť na veľké mená. Klezmerový DJ Socalled, Dan Kahn a dnes už legendárni Klezmatics. Viac na www.klezmore.sk a www.klezmore-vienna.at.
Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a koná sa aj vďaka finančnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja, Hlavného mesta SR Bratislavy, Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto a SOZA. Partnerom festivalu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
16th KlezMORE Festival Vienna & Bratislava
16.10.2019, 19.00 TANTS KLEZMER! STEVE WEINTRAUB (USA) & LINDA LUPTÁKOVÁ (SK) feat. PREßBURGER KLEZMER BAND (SK/SRB) V-KLUB, Námestie SNP 12
Lístky: 5 EUR (predpredaj), 7 EUR (na mieste)
V bratislavskej design factory sa môžete tešiť na výstavu úspešného holandského architektonického ateliéru Benthem Crouwel Architects v termíne 16.10. – 5.11.2019. Súčasťou vernisáže bude aj prednáška architekta Pascala Cornipsa z ateliéru BCA, ktorá sa uskutoční 16. októbra 2019 o 18.00 hod.
Z dielne ateliéru Benthem Crouwel Architects vyšli mnohé výrazné a veľmi známe realizácie Jana Benthema a Melse Crouwela, ktorí pred 40 rokmi štúdio založili. Ateliér je podpísaný pod neuveriteľným počtom verejných stavieb, dnes už vskutku ikonických, bez ktorých by Amsterdam nebol Amsterdamom. Neveríte? Možno ste sa doteraz s menom ateliéru nestretli, ale ak ste navštívili Holandsko, je takmer nemožné, aby ste sa ich stavbám vyhli.
Hoci je typologický register realizácií renomovaného ateliéru pomerne široký a architekti dosahujú úspechy s rozličnými stavbami, výstava venuje celú polovicu priestoru infraštruktúre. Nedávno vyhrali rezidenčný projekt v Prahe, preto bude ich stopa v budúcnosti prítomná aj v tejto metropole.
Benthem Crouwel Architekten Amsterdam; Stedelijk Museum Amsterdam
V rámci výstavy spoznáte projekt rozšírenia Centrálnej stanice v Amsterdame, kde presunutím automobilovej dopravy do tunelu vrátili architekti obyvateľom prepojenie s vodou, teda možnosť využívať bicykle a prievoz bez fyzických a vizuálnych bariér. Cestujúci potom získali prehľadný dopravný uzol, na ktorom dovidia a nájdu správny smer aj pri prvej návšteve a bez smerovníkov. Strecha s vitrážou – nápisom Amsterdam sa stala jednou z najčastejšie fotografovaných pohľadov a symbolom mesta. Hlavná stanica nie je len bodom, odkiaľ sa môžete vydať na autobus, vysokorýchlostný vlak, metro, električku, loď, k zaparkovanému bicyklu, k autu alebo do presláveného podchodu, ale je tiež názornou ukážkou prístupu ateliéru k navrhovaniu: ako prepojiť starú a novú architektúru, ako pristupovať k dopravným stavbám, aby mali vysokú estetickú hodnotu a predovšetkým – aby skutočne slúžili a boli prehľadné. Stanica v Rotterdame nie je len obrovskou dopravnou stavbou, ale stala sa tiež obľúbeným miestom stretnutí, či kultúrnych podujatí. Má dve fasády, ktoré komunikujú s dvomi odlišnými štvrťami, medzi ktorými sa nachádza. Dizajnový a funkčný prvok, fotovoltaika na streche rotterdamskej stanice, je využitá i na sklenenom zastrešení stanice v Den Haagu, kde okrem ekologických aspektov hrá významnú úlohu aj dizajnový prvok a je tiež praktickým slnolamom. Na Južnej stanici v Delfte dokonca pokrývajú celú strechu a stanica využíva na svoj chod výlučne solárnu energiu. Najvyťaženejší a najväčší dopravný uzol v Holandsku s 88 miliónmi cestujúcimi ročne sa nachádza v Utrechte. Prehľadnú a funkčnú stavbu, ktorú pravdepodobne poznáte osobne tiež, navrhli Benthem Crouwel Architects (no pre 35 miliónov cestujúcich ročne!).
Metro ako galéria a podchod ako cieľ turistov
Nemôžeme vynechať tému liniek metra, ktoré predstavujú výtvarnú galériu. Architekti využívajú najmodernejšie materiály a futuristické tvaroslovie, aby interiéry starli pomalšie. Okrem toho podoby jednotlivých siedmych staníc severojužnej linky korešpondujú s časťami mesta, v ktorých sa nachádzajú. O tom, že sa im návrhy metra daria, vypovedá napríklad aj to, že podľa ich návrhu vznikajú linky v Paríži, alebo že za projekt metra v tomto roku získali Amsterdam Architecture Prize (Gouden A.A.P.) 2019. Zdá sa vám absurdné, že sa na ich amsterdamský podchod vedúci zo stanice do mesta chodia pozerať turisti a milovníci umenia? Benthem Crouwel Architects oslovili výtvarníčku Irmu Boom, ktorá pre zaoblenú plochu podchodu pre peších a cyklistov navrhla čisto holandský motív. Originálny murál je ručne namaľovaný modrou farbou na 80 tisícoch bielych dlaždíc.
Noord Zuid lijn Amsterdam stations by Benthem Crouwel architects Amsterdam
Na postupnom rozširovaní letiska Schiphol v Amsterdame sa ateliér podieľa už 35 rokov. Vďaka koncepčnému riešeniu sú zmeny v logistike v pripravovaných budovách a výstavba nových budov bezproblémové. Najpriliehavejšie by sme túto dlhodobú výstavbu mohli prirovnať k vzniku celej novej mestskej časti.
Slávne múzeá a aktuálne stavby
Nie každý ateliér má to šťastie, že navrhne hneď niekoľko múzeí, z ktorých je navyše väčšina skutočne slávna. Benthem Crouwel Architects takou výnimkou sú. Jednou z ikonických galérií je tiež Múzeum Stedelijk. Silnú ideu tu netvorí „len“ originálny tvar rozšírenia budovy v tvare bielej vane, ktorá tvarovo vychádza z historickej stavby a citlivo na ňu nadväzuje, ale tiež premena koncepcie celej muzeálnej štvrte. Najslávnejšie múzeá Amsterdamu stojace okolo veľkého parku mali vstupy pôvodne orientované do rušných ulíc. Prístavba múzea a nová orientácia do pokojnej zóny inšpirovala postupne aj okolité galérie a iniciovala tak vznik skutočnej múzejnej štvrti s nádhernou vnútornou odpočinkovou zelenou plochou.
Na výstave budú prezentované ďalšie stavby, z ktorých medzi najnovšie patrí napríklad nedávno dokončená budova Goeden Doelen – Charity Lotteries, ktorá je v súčasnosti najlepšie udržateľnou renovovanou kancelárskou stavbou v Holandsku, či budúca nová centrála ING, ktorá bude prepájať architektúru s verejným prostredím a krajinárskymi úpravami.
Výstava inšpiratívnych stavieb predstavených na fotografiách, kresbách, modeloch a videách potrvá v design factory až do 5. novembra.
Navštíviť nás môžete v pracovné dni od 10.00-19.00 a počas víkendov v čase 13.00-18.00.
Vypredaná sála, fantastická atmosféra a megahity, ktoré spievalo celé publikum! Tak vyzeral štart česko-slovenského turné legendárneho Petra Nagya v Nitre. Spevák, skladateľ, hudobník, textár a producent odpálil 90-minútovú šou spolu s kapelou Indigo a dvoma vokalistkami. Fanúšikovia si zaspievali nestarnúce skladby „Profesor Indigo“ „Láska je tu s nami“, „Marcel z malého mesta“, „S nohami na stole“, „Korálky od Natálky“ či „So mnou nikdy nezostarneš“. Hit „Aj tak sme frajeri“ venoval Peter Nagy priateľovi Karlovi Gottovi.
Česko-slovenská legenda Peter Nagy je na hudobnej scéne 35 rokov. Spevák, skladateľ, hudobník, textár a producent nedávno oslávil 60-tku a na koncertoch mu to hrá lepšie ako kedykoľvek predtým. K oslave pripravil jubilejné PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR, ktoré odštartovalo koncertom v PKO v Nitre.
„Koncert som začínal sám s gitarou a s malou dušičkou – ako to už po prvýkrát a na premiére býva. Ale po prvom potlesku vo vypredanej sále, som vedel, že to bude krásny koncert pre fanúšikov. Ľudia spievali s nami a moja kapela hrala ako hodinky… Tá drina skúšok sa oplatila, ľudia nám to vrátili potleskom a tromi vyžiadanými prídavkami. Mám naozajstnú radosť,“ teší sa Peter Nagy.
Hity Petra Nagya patria medzi poklady slovenskej populárnej hudby. Spolu s legendou spievala celá sála piesne „Profesor Indigo“ „Láska je tu s nami“, „Marcel z malého mesta“, „S nohami na stole“, „Sme svoji“, „Korálky od Natálky“ či „So mnou nikdy nezostarneš“. Niektoré z nich zazneli v nových, netradičných aranžmánoch.
„Vymysleli sme nové kozmetické úpravy aranžmánov, tak aby sme sa nedotkli podstaty piesne, ktorú fanúšikovia poznajú. Musí zostať text aj melódia. To ako keď dáš žene nové šaty, musí sa sama sebe páčiť. A trochu sme prekopali playlist, skombinovali neskombinovateľné. Je to výzva urobiť jubilejný program postavený z hitov, ktoré by mali odznieť a zároveň ponúknuť niečo nové,“ prezradil Peter Nagy.
Obľúbený hit „Aj tak sme frajeri“ venoval Peter Nagy fenomenálnemu spevákovi a priateľovi Karlovi Gottovi, ktorý nás navždy opustil. Tri skladby zazneli na koncerte v Nitre v unplugged verzii.
„V každom koncertnom programe som mal tiché gitarové či klavírne pesničky, kedy sa publikum stíši a počúva. Mám rád tie momenty, vtedy cítim najviac to porozumenie medzi mnou a fanúšikmi. Na to sa teším aj na novom turné. Moja srdcovka je teraz pieseň „50 žiráf“ a zahráme aj úplne novú skladbu „Láska, Smrť a Sloboda“ z čerstvo vydaného albumu „Pianko 2“, konštatuje Peter Nagy.
Peter Nagy zahrá na turné spolu s osvedčenými profesionálmi zo skupiny Indigo. S kapelníkom a gitaristom Mišom Kovalčíkom a klávesákom Marekom Mečiarom vystupuje Peter už od roku 2001. Na basgitare hrá Luboš Ďurech, ktorý skvele ovláda aj bezpražcovú basu. V Indigu sa predstaví aj nový bubeník Jozef Gorel.
„Moja kapela je pre mňa veľkou oporou, zvlášť preto, že moje piesne sú aranžované rozmanito. Jedna je rocková, iná viac do popu alebo trochu latino a trochu reggae. Muzikanti v Indigu sú veľmi flexibilní a profesionálni. Vedia zahrať rôzne štýly, ktoré mám v repertoári. Radosť s nimi stáť na pódiu. Aby sa na turné piesne rozsvietili, prizvali sme si dve vokalistky Katku Ščevlíkovú a Evu Pšenkovú. Ľudia ich poznajú z obľúbeného televízneho projektu Milujem Slovensko. Veľmi sa teším na celé turné,“ uzatvára hitmaker.
Po siedmych rokoch vyráža Andrej Šeban opäť na sólo koncertné turné. Slovenský hudobník, skladateľ, producent a majster gitarového umenia využije svoje multiinštrumentálne schopnosti a predstaví v rámci TOUR 2019 svoj nový SÓLO program. Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na nevšedné úpravy najkrajších slovenských ľudoviek, známych Andrejových pesničiek a nebude chýbať ani priestor pre povestnú improvizáciu. Každý koncert Andreja Šebana je vždy originálny zážitok pre umelca aj návštevníka. Tešíme sa na Vašu účasť!
Termíny Andrej Šeban SÓLO TOUR 2019:
6.11. Martin – Bar Museum
7.11. Kosice – Fuga
13.11. Modra – Kino Mier
21.11. Bratislava – SD NIVY (Kino Nostalgia)
22.11. Zvolen – Dom Kultúry ŽSR
27.11. Pezinok – Dom kultúry
28.11. Nové Mesto nad Váhom – Blue Note
Britský gitarista, spevák a hudobný skladateľ Eric Clapton opäť poteší fanúšikov v Českej republike. Po dlhých siedmych rokoch sa budúci rok znova objaví v pražskej O2 Aréne. Koncert, ktorý zároveň odštartuje mesačné európske letné turné sa uskutoční 29.mája 2020.
Eric Clapton absolvoval tento rok od apríla do septembra turné v Ázii, Spojených štátoch amerických a niekoľkých európskych krajinách. Na konci septembra ešte potešil fanúšikov svojou účasťou na americkom Crossroads Guitar Festivale, na ktorom sa v priebehu dvoch dní zišli pri jedinečnej spolupráci najlepší gitaristi sveta.
ERIC CLAPTON – Royal Albert Hall London UK – 25 May 2017. Photo credit: George Chin
Pražské publikum však o autora hitov Layla alebo Tears in Heaven nepríde. Do najväčšej českej haly – pražskej O2 areny – zavíta Eric Clapton 29. mája 2020. Praha bude navyše prvým z 15 koncertov, ktoré hudebník na starom kontinente v priebehu jedného mesiaca absolvuje.
Clapton si so sebou privezie aj svojich dlhoročných spolupracovníkov: Nathana Easta (basová gitara), Paula Carracka (klávesy), Chrisa Staintona (klávesy), Doyla Bramhalla II (gitara) a vokalistky Sharon Whiteovú a Katie Kissoonovú.
Sedemdesiatštyriročný hudobník je okrem iného členom Rokenrolovej siene slávy, držiteľ 18 cien Grammy vrátane ceny za celoživotné dielo alebo Rádu britského impéria. Prestížny hudobný magazín Rolling Stone zaradil Erica Claptona na druhé miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias.
ERIC CLAPTON – Royal Albert Hall London UK – 25 May 2017. Photo credit: George Chin
Claptonov akustický koncert v rámci série hudobnej stanice MTV Unplugged z roku 1992 sa stal jedným z najsledovanejších televíznych koncertov a dodnes patrí k najznámejším počinom tohoto britského interpreta.
Predaj vstupeniek na koncert v O2 aréne bude spustený 11. októbra 2019 o 10:00hod. v predajných sieťach Ticketmaster a Ticketportal. Usporiadateľom koncertu sú European Concert Agency AG & Silvi Production CZ.
ERIC CLAPTON – LETNÉ EURÓPSKÉ TURNÉ 2020 29. 5. Praha, Česká republika O2 arena
31. 5. Mníchov, Nemecko Olympiahalle
2. 6. Štuttgart, Nemecko Schleyerhalle
3. 6. Düsseldorf, Nemecko ISS Dome
5. 6. Zürich, Švajčiarsko Hallenstadion
6. 6. Miláno, Taliansko Mediolannum Forum
8. 6. Bologna, Taliansko Unipol Arena
18. 6. Antverpy, Belgicko Sportpalais
19. 6. Amsterdam, Holandsko Ziggo Dome
21. 6. Kodaň, Dánsko Royal Arena
22. 6. Kodaň, Dánsko Royal Arena
25. 6. Helsinky, Fínsko Hartwall Arena
27. 6. Petrohrad, Rusko Ice Palace
29. 6. Moskva, Rusko Crocus Hall
30. 6. Moskva, Rusko Crocus Hall
Píše sa rok 1988. Britská hudobná skupina Depeche Mode prichádza do Prahy a je jednou z prvých skupín zo západu, ktorá uskutočnila svoj koncert v Československu. Záujem o lístky bol nevídaný, davy fanúšikov nocovali pred prepážkami Športovej haly. Koncert kultovej skupiny v socialistickej krajine bol absolútnou senzáciou.
Pre tisícky ľudí sa zvuk Depeche Mode bude navždy spájať s temnou, ale úžasnou dobou pred Novembrom ’89. Ich koncert v Prahe bol malý zázrak. Vysnívaný zázrak sa podaril aj tvorcom nového česko-slovenského filmu Amnestie. Skladby od legendárnych Depeche Mode zaznejú v traileri, aj vo filme – v premiére v slovenských kinách pri príležitosti Nežnej revolúcie – už 31. októbra.
Film o Nežnej revolúcii zaujal
“Sme prvý česko-slovenský film, v ktorom zaznie hudba Depeche Mode. Som presvedčený, že ich zaujala téma filmu a Československo. Našu krajinu a Bratislavu milujú. Radi sem chodia, vždy naplnia štadión, majú tu obrovský fanclub. Keďže mal Depeche už v 80. rokoch skladby ako People are People alebo Master and Servant, mysleli sme si, že ich film o Nežnej revolúcii a veľkých zmenách, ktoré v roku 1989 nastali v Európe, zaujme. A stalo sa. Pomohol nám aj môj priateľ a promotér koncertov Depeche Mode na Slovensku Tomáš Marko,” hovorí jeden z producentov filmu Maroš Hečko. Pre film si ich vybrali ako signifikantnú kapelu tej doby, ktorá burcovala proti násiliu, rasovej diskriminácii a predovšetkým proti totalitným režimom. “Film Amnestie bude pre divákov aj vďaka spojeniu s Depeche Mode dvojhodinovým návratom do doby, ktorá je už, pevne veríme, navždy za nami.”
Zmena režimu? K tomu patrí Depeche
Vo filme Amnestie zaznejú dve skladby – nostalgická, jemná klavírna pesnička, ktorú spieva jej autor Martin Gore ‘Somebody’ (z albumu Some Great Reward, 1984) a menej známa, neopočúvaná skladba ‘To Have and To Hold’ (z albumu Music for the Masses, 1987), pri ktorej je však už pri prvých tónoch jasné, že ide o Depeche. Túto skladbu vybral režisér snímky Jonáš Karásek, ktorého myšlienka mať vo filme Depeche Mode nadchla: „Vo filme sa cez osudy postáv snažíme zachytiť komplikovanosť doby, kedy veľká časť ľudí totalitný režim nenávidela, zároveň s ním však bola ochotná kolaborovať. Film zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Hudba Depeche Mode je absolútne kľúčová pre toto obdobie, preto sme si ich vybrali.” Skladby sú použité na 3 miestach vo filme, štvrtým je trailer.
Depeche Mode majú na Slovensku obrovskú základňu fanúšikov, ich koncerty napĺňajú štadióny, na SK Facebooku je ich priaznivcov 400 000. Na obdobie okolo roku ’89 spomína aj jeden z verných, Jaro Pilát: “Depeche Mode ma sprevádzal či už pri zmene režimu, ale aj pri iných prelomových udalostiach v mojom živote; keď hrali prvýkrát v Československu na jar 1988, nedostal som sa na koncert a mal som vtedy pocit, že ich už neuvidím. Keď hrali potom v Prahe v roku 1993, pol roka po rozpade republiky, bol som nadšený a hovoril som si, že je to úžasné, že komunizmus padol. Celkovo som bol na 23 koncertoch, čo je síce možno na prvý pohľad dosť, ale nie som žiadny rekordér, sú ľudia, ktorí dali aj viac. Depeche Mode má množstvo verných fanúšikov.”
Pozrite si výpovede fanúšikov Depeche Mode
Skutočné udalosti a najkrutejšia väznica v Leopoldove
Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21 000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Fascinujúci zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury.
“Film je vydarený a ja viem, že by obstál aj s inou hudbou, ale Depeche je Depeche. Je to pečiatka doby. Sme radi, že všetky tieto úrovne – príbeh, atmosféru 80. rokov a hudbu môžeme naplniť tak, aby umocňovali celkovú emóciu z filmu. Divákom chceme dodať 2 hodiny kvalitného filmového zážitku,” uzatvára producent filmu Peter Veverka.
Premiéra filmu Amnestie je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie – na Slovensku 31. októbra, v Čechách 14. novembra 2019. Film do slovenských kín uvádza distribučná spoločnosť Continental film, do českých Bontonfilm.
Nový slovenský film Amnestie vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production, ČTV a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Hovorí riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník: „Do filmu Amnestie RTVS vstúpila aj preto, že je jej úlohou podporovať umelecké stvárnenie časov nedávno minulých. Je to jeden zo spôsobov ako sa spoločnosť vyrovnáva aj s vecami nemilými a pre ňu nepríjemnými. Aj tento spôsob pripomenutia si drsných časov nám pomáha vyrovnať sa s nimi a pokúsiť sa byť lepší pre zajtrajšok.“
Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja ‘Amnestia, ktorá rozpútala peklo’. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. Spolu s producentom Marošom Hečkom sú vo filmovom prostredí známi okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát. V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť na Juraja Baču, Natáliu Germani, Annu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta či Janu Oľhovú.
Sledujte Facebook stránku filmu, kde sa dozviete mnohé zaujímavosti z nakrúcania či výpovede účastníkov dramatických udalostí súvisiacich s udelením amnestií v roku 1990.
žáner: konšpiračný thriller
dĺžka: 130 min
réžia: Jonáš Karásek
námet: Maroš Hečko a Beata Grünmannová
scenár: Maroš Hečko, Beata Grünmannová, Marek Janičík
kamera: Tomáš Juríček
strih: Matej Beneš
dramaturgia: Maja Hriešik
kasting: Ricky Černaj
kostýmy: Zuzana Krejzková
masky: Andrea Štrbová
architekti: Tomáš Berka, Václav Vohlídal a Karol Filo
zvuk: Viktor Krivosudský
hudba: Matúš Široký a Jozef Lupták
produkcia: Viliam Štrelinger
koproducenti: Mayo Hurajt, Zuzana Balkoova RTVS, Jan Maxa ČTV
producenti: Maroš Hečko, Peter Veverka, Nataša Ďuričová, Jiří Konečný a Ivan Juráš
Napůl člověk, napůl cyborg, videohra, nebo život! Temné 80. se dostávají do hry!
PERTURBATOR zastává jedno z nejznámějších a nejosvědčenějších jmen ve svém oboru, který v posledních deseti letech zpopularizoval temný retro-futuristický zvuk inspirovaný sci-fi/horor filmy 80. let jako Terminator, Halloween, The Ghost in the Shell a dalších.
Dnes už docela slavný synthwave umělec začal svou hudební kariéru jako kytarista v blackmetalových projektech, ale nakonec se Pařížan James Kent nechal svést svou vášní k cyberpunk kultuře, s níž slaví úspěchy v rámci milionových poslechů na YouTube a klubech naplněných po okraj. A aby ani jeho show nestála na místě, loni se na festivalu Brutal Assault skvěle předvedl s doprovodným bubeníkem, který od té doby je příjemným osvěžením. I toho si samozřejmě přiveze na svou bratislavskou zastávku. Nebude to tak jen vydatná digitální masáž sluchovodů, ale na své si přijdou i vizuálno vnímající receptory.
Rémi Gallego, oceňovaný francouzský digitální radikál, kytarista a lídr THE ALGORITHM, v listopadu vydal čtvrtou desku „Compiler Optimization Techniques“. Na ní opět vizionářsky propojuje moderní metal (riffy a rytmy živého bubeníka) s elektronickými subžánrovými zvěřinci jako synthwave, breakcore nebo 8bit.
Fanoušci Igorra by si tenhle večer měli přijít na své!
Skupina Sematam prichádza so svojím dlhoočakávaným debutovým albumom s rovnomenným názvom SEMATAM! Na novom CD sa objavia všetky vydané single kapely, ale aj množstvo doteraz nezverejneného materiálu. O konečný zvuk skladieb sa postaral Marek Šurin, ktorý spolupracoval s menami ako Anita Soul, Igor Kmeťo, Rytmus či Majk Spirit. Nový album pokrstí kapela 16. októbra v Design Factory v Bratislave a následne vyrazí na historicky prvé turné po Slovensku. Na funky hudobníkov sa môžete tešiť v Novom Meste nad Váhom, v Nitre, Zvolene, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade, Košiciach, Svidníku a Humennom.
Skupinu Sematam z Nitry poznajú fanúšikovia vďaka pozitívnym funky songom. Posledný z nich, duet „Ja a Ty“, kapela vydala v spolupráci s otcom slovenského funky, členom kultovej kapely Made 2 Mate Ivanom Verešom a mladou herečkou a speváčkou Sárou Polyákovou. Letná skladba bola piatym singlom kapely Sematam po skladbách „De ste?!“, „Pome Rockovať“, „Snová paralýza“ a „PVD“.
„Náš debutový album vychádza dňom krstu, 16. októbra a záujemcovia si ho budú môcť zakúpiť či už v kamenných predajniach alebo v elektronickej podobe. Keby sme za začiatok nahrávania považovali dátum vzniku piesni o našom rodnom meste s názvom „De ste?!“ – najstaršieho singlu, ktorý sa na CD nachádza, môžeme povedať, že sme na albume pracovali štyri roky. Odvtedy vzniklo 11 ďalších skladieb a všetky si ich budete môcť vypočuť na našom debute,“ hovorí spevák a jeden zo skladateľov Marek Kutnár.
Album nahrala kapela v zostave Marek Kutnár – spev, gitara, Michaela Kutnárová – bicie, Lukáš Kotry – basgitara, Juraj Janík – klávesy, Andrej Boniš – trúbka, Mário Belák – saxofón, Filip Kostoláni – trombón. Na príprave CD sa podieľalo viacero hudobných hostí. Imrich Kamenár nahrával do väčšiny piesní trombón, Martin Kukučka sa postaral o perkusie a Ivan Vereš a Sára Polyáková spolupracovali na vzniku singlu Ja a Ty.
„Album sme mimo našich obývačiek nahrávali vo viacerých profesionálnych štúdiách – v Randal Factory v Seredi, kde sme spolupracovali s výbornými muzikantmi Zolim Tóthom a Jimim Cimbalom, za pomoci nášho dobrého priateľa Tomáša Lobba v LVGNC Studios v Bratislave a v Štúdiu J Milana Tökölyho v Trnave. Kombinovanie týchto nahrávacích štúdií je súčasťou nášho experimentovania v snahe priblížiť sa čo najviac k zvuku, ktorý sme si predstavovali,“ konštatuje Marek Kutnár.
O výsledný zvuk albumu sa postaral známy producent Marek Šurin zo Soundshine, ktorý má na konte spoluprácu s mnohými poprednými slovenskými interpretmi ako Anita Soul, Igor Kmeťo, Rytmus či Majk Spirit.
„Sme skupina dobrých kamarátov, ktorý to spolu ťahajú už nejaký ten rok. A práve viera jednotlivých členov v to, čo robíme, je základným stavebným kameňom nášho snaženia a bez nej by sme to už dávno rozpustili. To, že cítim niečo také z ich strany dodáva aj mne osobne energiu a chuť pokračovať v tom ďalej a som im za to veľmi vďačný. Rovnako sme mali pri tvorbe CD šťastie aj na pozitívnych ľudí mimo kapely – či už naše rodiny, manažérku, frajerky alebo hudobných inžinierov zo štúdií. Títo všetci majú zásluhu na vzniku albumu Sematam,“ prezradil Marek Kutnár.
Kapela Sematam pokrstí nový album 16. októbra v bratislavskej Design Factory a následne vyrazí na celoslovenské turné. Na svoju prvú šnúru si pozvali ako hostí kapely Smola a Hrušky, Piňazi De, Ja, Ty a Rolo, Chilli Fellaz a Patália.
„Prípravy na naše prvé oficiálne celoslovenské turné trvali niekoľko mesiacov a bolo to pre nás všetkých veľmi hektické obdobie. Ako sa však blížime do finále a krst CD je už za dverami, začíname si to stále viac a viac užívať. Pripravujeme vynovený playlist a zaraďujeme aj skladby, ktoré ste doteraz na koncerte nemohli počuť. Na krst chystáme aj špeciálne prekvapenie, v spolupráci s našimi hosťami. Skrátka je sa na čo tešiť,“ neskrýva radosť bubeníčka Miška Kutnárová.
Nenechajte si ujsť mladú funky krv v podobe skupiny Sematam na ich turné, ktoré odštartovalo 4. októbra v Novom Meste nad Váhom. Vstupenky si môžete kúpiť na mieste konania koncertov. Viac informácií nájdete na https://www.facebook.com/sematamofficial/ alebo na www.sematam.com
SEMATAM TOUR 2019 4.10. Klub za Rampami, Nové Mesto nad Váhom, hosť: Patália
16.10. Design Factory, Bratislava – KRST CD, hostia: King Ivan Vereš, Sára Polyáková a ďalší, moderuje: Tomy Kotty
26.10. Music a café, Nitra
15.11. Wake up Club, Zvolen, hosť: Chilli Fellaz
16.11. Urban Spot, Banská Bystrica, hostia: Smola a Hrušky, Chilli Fellaz
29.11. T Klub, Košice, hosť: Piňazi De?
30.11. Castle Music Klub, Humenné, hosť: Piňazi De?
6.12. Klub Holičstvo, Svidník, Mikulášska Funky Párty
7.12. Fabrik Rock Club, Poprad, hosť: Piňazi De?
14.12. Smer Klub 77, Žilina, hosť: Ja, ty a Rolo
Po debutovom sólovom albume Provisorium spievanom v angličtine nadväzuje Ursiny spoluprácu s básnikom Ivanom Štrpkom, ktorý sa stane jeho stálym textárom a kamarátom. V roku 1978 vychádza ich prvý spoločný album Pevnina detstva, ktorý až na malú výnimku Štrpka otextuje celý (v úvodnej skladbe Vtáci zaznie aj krátky text Ursinyho ďalšieho kamaráta a spolužiaka z vysokej školy Dušana Mitanu). Ursiny prechádza takmer výlučne na tvorbu v slovenskom jazyku.
Album vzniká za štyri dni, veľmi nenápadne a s nulovou pozornosťou médií v septembri 1977, ale Ursiny sa slovenčinou a novými hudobnými prostriedkami posúva do ďalšej hudobnej dimenzie. Veľmi vyzretý a stále prežívajúci odkaz zo šesťdesiatych rokov je posunutý ešte ďalej v zmysle progresívnej inštrumentácie a aranžmánov, držiac krok so svetovými kapelami art- rocku sedemdesiatych rokov.
Napriek tomu že nepatrí medzi Ursinyho najpopulárnejšie albumy, je akousi raritou medzi fanúšikmi tejto doby. Je to album pre “fajnšmekrov”, náročný na pozornosť, ale odmeňujúci sa so stálou intenzitou.
Album má absolútne živelnú rytmiku, znejúcu vo všetkých polohách, a až šamanské perkusie, za čím stojí bubeník Cyril Zelenák a kongeniálny basák Anton Jaro. Jaro Filip hrá na všetkých možných klávesových nástrojoch od klavíra cez syntetizátory, čembalo až po rhodes. Výnimočne na albume nezaznie žiadna gitara, čo sa už pri inom Ursinyho albume nestane, ale naopak, už nikdy sa nestane, že by Ursinyho album doprevádzalo sláčikové kvarteto. Kvarteto Milana Tedludodáva tomuto albumu ešte väčšiu vážnosť, ktorá mu prináleží. To všetko korunuje pestro navrstvený Ursinyho spev. Pevina sa vynára!
Úplne nakoniec akoby ani nešlo o hudbu, akoby hudba mala iba slúžiť slovám. Slovám Ivana Štrpku. Na zadnej strane platne nájdete napísané:
Pevninu detstva nehľadajte na starých mapách.
Je v každom z nás.
Každé ráno precitáme na jej plodnom a premenlivom brehu.
Každé ráno narastá našimi krokmi.
A my rastieme tichou ozvenou tých krokov.
Cesty vedú pevninou detstva.
Nie sú to cesty späť.
Nie sú to cesty do stratených dní, do roja prvých spomienok.
Pevnina detstva rastie prítomnosťou ako nedozerná detská otázka.
Súvislosť medzi dieťaťom a pevninou je zjavná.
Na tejto platni možno počuť tiché detské kroky.
Detstvo je stále.
Premena trvá.
Dežo Ursiny. Ivan Štrpka.
Album vychádza 4.10.2019 vo vydavateľstve Provisorium a v spolupráci Deadred Records, Starcastic Records a Vinyl Lab na vinylovej LP platni a dostupný je na oficiálnej webovej stránke hudobníka dezoursiny.rocks. Pôvodný dizajn obalu, ktorého autor je Jozef Pernecký, jemne graficky upravil jeho syn Samuel Pernecký. Distribúciu do obchodov zabezpečujú spoločnosti Wegart a Spinaker.
Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).
Dežo Ursiny – Pevnina detstva
Vydavateľ: Provisorium, o. z. Dátum vydania: 4. október 2019
Formát: 12” vinyl, 140g, black Katalógové číslo: PROV-4 Zoznam skladieb:
Strana A:
1. Vtáci
2. Ostrov
Strana B:
1. Privretými očami
2. Nové dieťa
3. Jedného dňa
Bio:
Dežo Ursiny je známy slovenský bigbeatový a art-rockový hudobník. Jeho hudobná kariéra je úzko spätá s básnikom Ivanom Štrpkom. Roky pôsobil aj v štúdiu krátkeho filmu. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom ich námetov a filmovej hudby.
Spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi ako Marián Varga, Jaro Filip, Andrej Šeban. Je aj autorom hudby známeho muzikálu Neberte nám princeznú. Neskôr sa venoval aj dokumentárnym filmom zo sociálnej oblasti ako napr. O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázinca, alebo Času je málo a voda stúpa.
Prví diváci na Slovensku uvidia najnovší film Zuzany Piussi Ukradnutý štát v stredu 9. októbra 2019. Tí, čo prispeli v crowdfundingovej kampani, na špeciálnej projekcii v kine Mladosť a ďalší v rámci otváracieho večera Medzinárodného filmového festivale Jeden svet.
Tam svoju účasť prisľúbila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, aktéri, ktorí účinkujú vo filme ako aj autorka filmu Zuzana Piussi, producenti Maroš Berák a Vít Janeček a tiež strihač Šimon Špidla. Od nasledujúceho dňa budú dokument uvádzať kiná po celom Slovensku; so záujmom o film sa ich prihlásilo až sedemdesiat. Súčasťou projekcií budú v niektorých mestách aj diskusie. Film o systéme, ktorý na Slovensku vládne – viditeľne či neviditeľne – bude súťažiť aj na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava.
„Vražda novinára ukázala obrovský paradox našej spoločnosti, kde aj otrasný akt vraždy nevinných ľudí vedie k absolútne protichodným interpretáciam toho, čo sa stalo, a ukazuje viac na to, že žijeme v rôznych bublinách, ktoré spolu nie sú schopné komunikovať. Na film nazerám aj ako na stretnutie a dialóg ľudí, ktorí sa v skutočnosti skôr vzájomne vyhnú, ale práve z takejto konfrontácie vzniká možno autentickejší obraz toho, v čom žijeme. Vďaka pomoci skúsenej kinodistribútorky aj nečakane veľkého záujmu kín je možné vidieť film takmer po celom Slovensku,“ povedala filmárka Zuzana Piussi, ktorá po tom, ako sa dobrovoľne stala dôverníčkou obžalovaného Mariána Kočnera, vyhlásila, že názov dokumentu nie je prehnaný. Dokumentaristka sa osobne zúčastní na projekciách v Bratislave, Jihlave a aj na niekoľkých diskusiách, ktoré budú sprevádzať film po slovenských mestách.
„Veľmi nás teší, že slávnostné otvorenie festivalu svojou účasťou podporí prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Je to po prvý raz v histórii Jedného sveta, keď na jeho otvorenie zavíta hlava štátu. Otvárací film ako i celková programová náplň festivalu rieši témy, ktoré sú prioritné i v prezidentskej agende. Svojou prítomnosťou na festivale upozorňuje na ich dôležitosť. Uvedenie filmu Ukradnutý štát pod režisérskou taktovkou Zuzany Piussi určite výrazne prispel k jej rozhodnutiu osobne prísť a upriamiť pozornosť verejnosti ako na film, tak aj na samotný Jeden svet,“ povedala umelecká riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet Diana Fabiánová.
Ukradnutý štát budú premietať nielen jednosálové, ale aj viacsálové kiná – multiplexy a miniplexy. Okrem väčších miest ako Banská Bystrica, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Trenčín, Trnava, Žilina, ho majú do polovice novembra na programe aj menšie mestá ako Brezno, Bytča, Handlová, Kežmarok, Kremnica, Lučenec, Modra, Piešťany, Trstená a Vráble, dovedna sa do distribúcie zapojilo takmer päťdesiat slovenských miest. V českých kinách bude nasadený od 7. novembra 2019.
Súčasťou distribučnej šnúry je aj séria diskusií, ktorá dáva šancu obohatiť vnímanie filmu o najaktuálnejšie témy. S divákmi budú debatovať novinári Adam Valček, Zuzana Petkova, Radovan Bránik, politologička Soňa Szomolányi, autorka filmu a ďalší.
Vražda novinára a jeho priateľky v minulom roku odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc. Celovečerný film Ukradnutý štát sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Aj takéto otázky kladie filmárka Zuzana Piussi. Film sa zaoberá systémom, v ktorom žijeme, predstavuje oveľa viac než len syntézu výstupov, ktoré ponúkajú médiá, prináša pohľad za kulisy, na súvislosti, ktoré sú prekvapivé a ponúkajú možnosti uvažovať o našom živote a krajine novým spôsobom.
Od konca marca do začiatku mája tohto roku sa konala na stránke hithit.com crowdfundingová kampaň na dokončenie filmu Ukradnutý štát. Presne 262 ľudí prispelo za 44 dní sumou 15 780 eur, čím sa zbierka splnila na 105%. Zo získaných zdrojov sa dofinancuje strih a časť postprodukcie, rovnako ako aj animácie oceňovaných komiksových výtvarníkov Mareka Pokorného a Vojtěcha Mašeka, a zvukovú a obrazovú postprodukciu. Na občiansku verejnosť sa režisérka prostredníctvom crowdfundingu obrátila prvýkrát. Na zabezpečenie kinodistribúcie filmu prispel Audiovizuálny fond.
Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a jej zatiaľ posledné filmy Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzizity a sloboda (2019) o patológiach v priestore univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. Filmárka symbolicky – 17. novembra 2018 – voľne sprístupnila svoje dokumenty s jedným jediným cieľom – aby sa dostali k ľuďom.
Zuzana Golianová 7. október 2019, Bratislava
PR manažérka filmu Ukradnutý štát
Príchod jesene v Novom Meste nad Váhom už niekoľko rokov symbolizuje nielen zlatožlté lístie na stromoch, ale aj skvelé podujatie Dúha v srdci. Tento benefičný koncert, ktorý je prístupný širokej verejnosti chce napomôcť integrácii detí a mládeže s určitým handicapom z Trenčianskeho kraja.
Dúha v srdci 2019 foto Ján Koťo
Podujatie, ktoré pripravuje a zabezpečuje CSS Nové Mesto nad Váhom, OZ Život s dúhou v srdci, OZ Milan Štefánik, zástupkyňa primátora Nového Mesta nad Váhom Kvetoslava Hejbalová, poslankyňa TSK Anna Halinárová a Júlia Bublavá je nádhernou príležitosťou precítiť a pochopiť svet detí, mládeže ale i dospelých ľudí, ktorí sa s úprimnou radosťou tešia z kvalitného koncertu. Ich spontánnosť a nadšenie môže byť inšpirujúce častokrát aj pre bežnú populáciu.
Každý ročník podujatia je naplnený bohatou hudobnou ponukou, tancom, tvorivými workshopmi a príjemnými aktivitami pre deti. Na ôsmom ročníku benefičného koncertu Dúha v srdci v Spoločenskej sále MsKS vystúpili v nedeľu 29. septembra 2019 také známe esá ako KRISTÍNA, PETER BIČ PROJECT, prešovská zostava AKUSTIKA a kapela z Banskej Bystrice STO MÚCH. Publikum všetkých vítalo vlastnoručne vyrobenými transparentmi a chuťou prežiť popoludnie plné tanca a zábavy.
Dúha v srdci 2019 foto Milan Maršalka
Moderátor podujatia ANDREJ BIČAN odpovedal na pomyselnú otázku – prečo Áčkoví umelci chodia na charitatívne podujatia. „Tieto deti si takýchto umelcov nevedia zaplatiť. Ich poďakovania sú v podobe transparentov – na bežnej akcii sa takéto niečo neudeje. Deti sa na podujatie pripravujú a tešia aj tri mesiace dopredu.“
Dúha v srdci 2019 foto Petra Sekáčová
Originálne transparenty boli silným momentom pre viacerých umelcov. KRISTÍNA, ktorá sa na podujatí zúčastnila už viackrát, niektoré deti pozná z predchádzajúcich podujatí. „Keď sa dá, teším sa na takéto podujatia. Títo ľudia sú veľmi vďačné a úprimné publikum. Oni sa tešia zo všetkých maličkostí a ja si to veľmi vážim. Keď som videla, s akou láskou držali svoje transparenty, do ktorých vložili svoje srdcia, nesmierne to obdivujem.“
Dúha v srdci 2019 foto0 Milan Maršalka
Kapela STO MÚCH zaujala nielen svojou hudbou, ale aj originálnym oblečením speváčok, ktorým nám navrátili letnú pohodu a ležérnosť. Keďže boli na takomto koncerte po prvýkrát, ich silné dojmy z podujatia vyjadrila speváčka Zuzka Hrvoľová „ Myslím, že tieto deti sú niečím výnimočné. A možno všetko to, čo sa tu deje, vnímajú ešte viac ako zdravé deti. Spievali a tancovali so mnou, nevidela som žiadne rozdiely. Jediný rozdiel bol v tom, že boli ešte viac srdečnejšie a ešte viac si to užívali, sú naozaj vďačné. Rodičia a opatrovatelia, ktorí sa starajú o tieto deti sú výnimoční, a keď im môžeme dopriať takýto skvelý deň, tak je to to najmenej, čo môžeme urobiť!“ Podobné bolo aj vnímanie prešovskej kapely AKUSTIKA „ Je to super! Deti prežívali s nami každý jeden tón, tešili sa, ako keby boli s nami na pódiu a tá radosť je najúprimnejšia aká môže byť!“
PETER BIČ PROJECT je stálicou na takýchto podujatiach. Prichádzajú s hudbou, ktorá je príjemná nielen na počúvanie, ale dá sa pri nej skvele zatancovať. Známe hity potešili všetkých účastníkov koncertu a navodili dobrú pohodu. Peter Bič spolu s Viktóriou zhodnotili atmosféru podujatia „…je tu vždy dobrá atmosféra, deti sa bavia a my s nimi, takže si to užívame. Pre mňa je fascinujúce, čo dokážu tieto deti urobiť. Odchádzame s mnohými darčekmi, ktoré si pre umelcov pripravia, Vždy nás to poteší, keď si to doma rozbaľujeme. Je to krásne, že sa deťom niekto venuje a oni svoju lásku dajú do týchto predmetov, ktoré odovzdajú umelcom.“
Dúha v srdci 2019 foto1 Milan Maršalka
Súčasťou koncertu je vždy aj krátka chvíľka poézie od Jurka Kohútika z CSS z Nového Mesta nad Váhom. Žiaľ, tento rok nemohol zarecitovať svoju báseň osobne, predniesol ju moderátor Andrej Bičan. Ocenená bola tiež autorka návrhu plagátu Slavomíra Koščová zo ZUŠ Stará Turá, ktorý pripravila pod odborným vedením učiteľky Oľgy Medňanskej. Drobné darčeky potešili všetky deti, ktoré pripravili mávatká a potešili nimi účinkujúcich.
Dúha v srdci 2019 Kristína foto Igor Frimmel
Benefičný koncert bol bohatý nielen na pestrú hudobnú ponuku. Tancachtiví nadšenci sa pred koncertom pripravili pod taktovkou Zumby tanečníčky Denisy z Nového Mesta nad Váhom, ktorá vo veselom rytme naladila a uvoľnila telo a myseľ všetkých zúčastnených. I ona vníma energiu tohto podujatia slovami „…tá radosť, ktorá z týchto ľudí ide a tú radosť, ktorú ja im môžem dať, je natoľko veľká, že sa každým rokom teším na túto akciu.“
Ten, kto si chcel vyskúšať svoju zručnosť a tvorivosť, mal možnosť popri hudobnom programe zoznámiť sa s množstvom zaujímavých činností. Deti láka vytvoriť si vlastný originál, ktorý ich poteší a prinavráti im v spomienkach krásne prežitý deň aj počas chladných zimných období. S nadšením sa pustili do práce s horúcim voskom, maľovali si tričká a tašky podľa vlastnej fantázie, vytvárali šperky, košíky, ozdobovali šiltovky, maľovali medovníky a drevené figúrky. Menší návštevníci sa tešili zo skákacieho hradu, ale i maľovaniu na tvár. Kto mal pocit, že má v sebe ešte kus nespútanej energie, ten sa mohol zapojiť do cvičebných a tanečných kreácií pred budovou MsKS. Deti a mládež s určitým druhom postihnutia boli obdarovaní tričkami s logom podujatia. Nezabudlo sa ani na ich mlsné jazýčky vo forme koláčov, pagáčov, pizze, nanukov, džúsov a malinoviek.
Celé podujatie sa už tradične koná pod záštitou predsedu samosprávneho kraja. Osobnou účasťou a taktiež finančnou pomocou podujatie podporili podpredseda TSK Jozef Trstenský, v zastúpení predsedu TSK, spolu s predstaviteľmi TSK Annou Halinárovou, Richardom Horváthom, Elenou Nekorancovou, Kvetoslavou Hejbalovou, a spoluorganizátorky podujatia Miriam Mrázová, Júlia Bublavá, Daniela Sekerová a Milan Štefánik.
Aj vďaka tejto finančnej pomoci sa darí pripravovať jedno úžasné podujatie, ktoré umožní osobne zažiť koncertnú atmosféru deťom, ktoré sa z dôvodu svojich zdravotných alebo mentálnych problémov len ťažko dostanú na bežný koncert. O to viac sa tešia z tejto ponuky a ich radosť a nadšenie je ťažko opísateľná.
Úspešným ukončením ôsmeho ročníka zároveň pozývame všetkých na deviaty ročník krásneho podujatia Dúha v srdci.
Text: Júlia Bublavá a Milan Štefánik
Foto: Petra Sekáčová, Igor Frimmel, Milan Maršalka a Ján Vlk – Dreamwolf Arts
Video: Igor Kolesár
Festival „Španielsky týždeň“ prichádza opäť na Slovensko a prináša výber toho najlepšieho zo španielskej kultúry – jej tradície a súčasnosť, melódie, hudbu, farby, chute a emócie. Tento rok je na programe aj výstava fotografií.
„Španielsko spoza objektívu”, tradičné filmové premietania, predstavenie Academia Flamenca Zuzana Čorejová, literárny recitál, výnimočný koncert zarzuely a záverečný koncert – Tribute to Paco de Lucía. Festival od 14. októbra 2019 otvorí výstava známeho výtvarníka Emilia Fornielesa v priestoroch Pisztoryho paláca, ktorý sa až do nedele, 20. októbra, stane dejiskom s najväčšou koncentráciou španielskej kultúry v Bratislave.
Už vo štvrtok 10. októbra sa festival začína ochutnávkou zvanou Cesta za Tapas, ktorá potrvá až do soboty, 19. októbra. V každej z prevádzok, ktoré sa zúčastnia na tejto ceste, si účastníci môžu vychutnať „tapas“ spoločne so španielskym vínom. Po degustácii môžu účastníci ohodnotiť daný podnik s jedlom, ktoré im najviac chutilo.
Súčasťou festivalu bude aj nahliadnutie do španielskej kuchyne. Prestížny šéfkuchár David Montero nám ukáže ako sa postarať o chuťové poháriky na workshope, ktorý bude vo štvrtok, 17.10. zameraný na prípravu typických „pinchos”, „tapas” a najmä vynikajúcej ryže. Ako vychýrený špecialista na ryžu a paellu sa v piatok, 18.10., postará o ďalší gastronomický zážitok, kedy pripraví menu na mieru na špeciálnej večeri.
Od 14. do 20. októbra bude možné v Pisztoryho paláci navštíviť výstavu Emilia Fornielesa, známeho španielskeho výtvarníka, ktorý aktuálne pôsobí v Berlíne. Pomocou akrylového a práškového toneru autor zhotovuje prekrásne diela na jedno posedenie. Návštevníci ho budú môcť vidieť maľovať aj naživo na záverečnom koncerte – Tribute to Paco de Lucía, ktorý bude 20. októbra v Teatro Wüstenrot. Gitarista Morenito de Triana, flamenco speváčka Inma „La Carbonera”, spolu so skupinou „tlieskačov” a tancom Virginie Delgado vzdajú hold tomuto legendárnemu hudobníkovi a skladateľovi.
Už tradične festival prinesie premietania španielskych filmov. V stredu návštevníci uvidia napínavú drámu Caja 507 v réžii Enrique Urbizu a v nedeľu argentínsko- španielsku koprodukciu Martín (Hache). Festival tento rok sprevádza aj súťaž krátkometrážnych filmov ,,Moje mesto, môj poklad”, ktorá je určená pre študentov španielčiny. Záujemcovia môžu až do 12. októbra posielať videá v španielčine, kde predstavia svoje mesto.
V programe festivalu zaznie aj prezentácia fenoménu Camino de Santiago. Pretože každý pútnik začína od brány svojho domu, hovorí sa, že do Santiaga de Compostely vedie toľko ciest, koľko je pútnikov. V posledných desaťročiach boli vytvorené vopred určené rôzne trasy. V Španielsku ich existuje viac ako 50, stovky týchto trás sú po celej Európe, vrátane Slovenska. Vo štvrtok sa o svoje zážitky podelia pútnici, ktorí si niektoré z nich zažili na vlastnej koži.
Španielsky týždeň bude sprevádzať aj nové číslo slovensko-španielskeho časopisu Teide, ktorý prinesie niekoľko desiatok strán atraktívneho čítania v oboch jazykoch. Čitateľov tentoraz zavedie do mesta Sevilla, prezradí niečo z histórie produkcie vína v Španielsku, predstaví pôsobenie firmy Ferrovial na Slovensku pri stavbe obchvatu Bratislavy (D4R7), odhalí plány Česko-španielskej obchodnej komory a vo veľmi osobnej reportáži predstaví flamenco tanečnicu Virginiu Delgado. Časopis bude k dispozícii bezplatne počas celého trvania festivalu.
Od roku 2012, kdy vydala své eponymní debutové album, se elektronická vizionářka, tanečnice a houslistka Lindsey Stirling stala jednou z komerčně nejúspěšnějších hudebnic posledních let. V Praze se představí už zítra 8. října 2019 v novém prostoru O2 universum. Vstupenky na sezení (1190 Kč) i stání (1090 Kč) jsou stále v prodeji v síti Ticketmaster. Sál se otevře v 18:30 a koncert začne od 20:00.
Lindsey Stirling je natolik odvážná, že vždy přemýšlí ve velkém a neustále se kreativně vyvíjí. Elektronická taneční hudba vedená houslemi se stala poznávacím znamením Stirling, které představuje ve velkým stylu i letošní desce Artemis. Album vypráví příběh měsíční bohyně, která přináší světlo naděje do naších životů. Artemis vyšla i jako komiksová kniha, jejíž příběh Stirling vypráví i během svých výpravných živých koncertů.
Lindsey Stirling na sebe poprvé upozornila v roce 2010 v televizní talentové soutěži America má talent. Její debutová deska se vyšvihla na druhé místo amerického albového žebříčku a na první místo elektronické i klasické hitparády. V této kategorii se navíc udržela na prvním místě dlouhých 21 týdnů. Podobně úspěšná byla i druhá deska Shatter Me, která také zdolala vrchol obou hitparád a ve výroční hitparádě týdeníku Billboard se v roce 2015 stala vůbec nejúspěšnější nahrávkou v kategorii klasické hudby. Za sebou má také společné turné s kapelou Evanescence a účinkování v americké verzi pořadu StarDance.
Po dvoch posledných albumoch s rýdzo českým repertoárom (Dvořákove Kvintety op. 81 & 97, 2017 a Smetanove Sláčikové kvartety, 2015) prichádza Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Sláčikové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrija Šostakoviča sú už roky trvalou súčasťou koncertného programu súboru, ale až tento rok na jar dozrel čas na ich nahranie.
Pavel Haas Quartet 2019 Photo: Marco Borggreve
Huslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala:„Šostakovič patrí k základom kvartetového repertoára a nám bol odjakživa veľmi osobný a veľmi blízky.“Huslista Marek Zwiebel dodáva: „Celý cyklus kvartetov je vlastne jeho autobiografiou, jeho osobnou výpoveďou, takým prierezom duše celého jeho života.“
Druhý kvartet (1944), hoci komponovaný v bezpečnom zázemí, odráža bolesť, neistotu a rozorvanosť života uprostred vojny. Kvartety č. 7 a 8 vznikli v roku 1960 a oba sú veľmi vnútornou spoveďou. Siedmy, najkratší z celého cyklu, venoval Šostakovič pamiatke svojej prvej ženy. Ôsmy autor očividne zamýšľal ako svoj vlastný epitaf v dobe, kedy sa nachádzal na tenkej hrane medzi životom a smrťou. Pavel Haas Quartet prekračuje priepasť času i bariéru osobnej fyzickej existencie a vstupuje do samotného stredu Šostakovičovej hudby v plnej škále emócií a s bezprostrednosťou, akoby to bola ich najvlastnejšia hudba. Slovami Veroniky Jarůškovej: „Šostakoviča nestačí len zahrať, ale je treba ho prežiť.“
Nový album vydáva medzinárodne úspešný kvartet 25. októbra 2019 vo svojom domovskom vydavateľstve Supraphon. V rovnaký deň vychádza vinylová verzia kritikou vysoko cenenej nahrávky Sláčikových kvartetov Bedřicha Smetanu z roku 2015 (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award atď.). Milovníci vinylov a dokonalého zvuku sa môžu tešiť na LP najvyšších parametrov (180g virgin vinyl, DMM cutting), ktorý je doplnený o digitálnu verziu v rozlíšení Hi-Res.
Pavel Haas Quartet zahájil koncertnú sezónu 2019/20 na konci septembra v slávnej Tonhalle v Zurichu. Počas jesene súbor vystúpi v ďalších prestížnych koncertných sálach Európy – v Muziekgebouw v Amsterdame, Konserthuset v Štockholme, Wigmore Hall v Londýne či Sala Verdi v Miláne. Prvýkrát zavíta do Izraela, kde zahrá v Rappaport Auditóriu v Haife a v YMCA Auditóriu v Jeruzaleme. Premiéra čaká Pavel Haas Quartet i vo Varšave v National Philharmonic Chamber Hall alebo v Teatro Argentina v Ríme. Jediný domáci koncert do konca roka prebehne v decembri v rámci festivalu Janáček Brno. V druhej časti sezóny bude súbor pokračovať v európskom turné a navštívi tiež USA, Kanadu, Čínu a Singapur.
Pavel Haas Quartet 2019 Photo: Marco Borggreve
Pavel Haas Quartet bol založený v roku 2002 a nesie meno českého skladateľa prvej polovice 20. storočia Pavla Haasa (1899–1944). Za 17 rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne dosiahol Pavel Haas Quartet pozíciu medzinárodnej interpretačnej elity. Od roku 2004 získal súbor množstvo prestížnych cien, medzi ktoré patrí víťazstvo v Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražská jar, víťazstvo v medzinárodnej súťaži sláčikových kvartet Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a šesťkrát Gramophone Award.
Nahrávku, ktorá je hudobnou poctou básňam amerického poeta Walta Whitmana predstavia v októbri v štyroch slovenských mestách. Autorskú trojicu Pospiš/Nikitin/Sillay doplnia na koncertoch vzácni hostia. Chýbať nebudú speváčka Hanka Gregušová alias Hanka G a americký bubeník Taru Alexander.
Obaja spomínaní hostia sa objavili aj na nahrávke, ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Real Music House. Ku kapele trojice Pospiš/Nikitin/Sillay sa počas tohtoročného turné pripoja aj hudobníci zo špičky slovenskej, nielen jazzovej, scény. Klavirista Ľuboš Šrámek, basgitarista Richard Csino, kontrabasista Matej Štubniak a perkusionista Peter Raitl. Koncertné turné podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
AlbumSpev tebe vznikol na motívy básni amerického básnika Walta Whitmana(preklad Martin Solotruk) v spolupráci so špičkovými zaoceánskymi hudobníkmi, z ktorých každý priniesol dielu iný hudobný vplyv. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám americkej hudobnej scény. Okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson. Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová, alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Výnimočný zahraničný prínos na albume Spev tebe má aj svetoznámy autor komiksov a jeden z priekopníkov grafického románu, nemecký výtvarník Reinhard Kleist, ktorý zhotovil obal albumu.
Po samotnom vydaní slovensko-americkej nahrávky nasledovali koncerty v New Yorku a Washingtone. Koncom minulého roka k nim pribudli aj slovenské vystúpenia. K ambicióznemu projektu patrí aj dokumentárny film Amerika počujem tvoj spev režiséra a kameramana Petra Javor. Uzatvorením komplexnej pocty Waltovi Whitmanovi bude vydanie knihy Spev tebe – budúcnosť, ktorá sa pokrstí v novembri počas festivalu Ars Poetica. Publikácia bude obsahovať Whitmanove básne v novom preklade Martina Solotruka. Počas októbrového turné po slovenských mestách majú návštevníci koncertov jedinečnú šancu zažiť Spev tebe naživo.
Spev tebe 2019 Tour: 11.10 – Banská Štiavnica – Art Cafe with Hanka G & Taru Alexander
12.10 – Liptovský Mikuláš – Route 66 with Hanka G & Taru Alexander
18.10 – Martin – Barmuseum
19.10 – Bratislava – Klub pod lampou
Slovenská jazzová spoločnosť vyhlasuje 33.ročník súťažnej prehliadky Nové tváre slovenského jazzu 2019.
Prvé kolo
V prvom kole vyberie odborná porota pod vedením Matúša Jakabčica na základe zaslaných prihlášok s nahrávkami finalistov.
Porota: Peter Lipa, Matúš Jakabčic, Martin Valihora, Juraj Griglák, Klaudius Kováč, Radovan Tariška, Marián Jaslovský
Nahrávky v celkovej dĺžke do 10 minút, na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, neposielajte e-mailom, ale uploadnite ich na cloud https://nullupload.com/, pričom nezabudnite nastaviť maximálnu expiráciu (90 dní) a skopírujte adresu na stiahnutie.
Prihláška zaslaná e-mailom prípadne poštou musí obsahovať:
adresu na stiahnutie nahrávok
názov kapely, mesto z ktorého kapela pochádza
zoznam skladieb – poradie, názov, autori skladieb (pôvodná tvorba nie je podmienkou),
mená členov skupiny, nástroj na ktorom hrajú a dátum narodenia.
kontakt na leadera. Ten musí mať trvalý pobyt na Slovensku, alebo musí byť na Slovensku narodený.
Finále
Finále sa uskutoční 1.12.2019 v štúdiu 5 Slovenského rozhlasu, Mýtla ul. 1 v Bratislave.
Vybrané skupiny sa predstavia živým vystúpením pred odbornou porotou. SJS preplatí vybraným skupinám cestovné náklady a poskytne základné nástrojové vybavenie. Najlepšie skupiny, prípadne jednotlivci, budú odmenení finančnými cenami a diplomom. Na záver prehliadky odborná porota vyhodnotí jednotlivé vystúpenia.
Uzávierka prihlášok je 8.11. 2018.
Ak skupina postúpi do finále, treba počítať s tým, že obsadenie skupiny musí byť identické na nahrávke a na živom vystúpení. Zmena obsadenia je možná len vo výnimočných prípadoch, ktoré posúdi porota.
Prihlášky posielajte na: e-mail: sjs@gti.sk
Poštová adresa: na vyžiadanie mailom
V Banskej Bystrici sa rozhodla Eva Černá, uviesť ďalšiu edíciu výnimočnej talk show …Žiť život s vášňou. 24.10. o 19.30 sa otvorí opona Robotníckeho domu, ktorý je súčasťou historického dedičstva Slovákov, hosťom, ktorých si Eva pozvala, aby inšpirovala svojich divákov k novým pohľadom na život a jeho žitie a vnímanie.
Prostredníctvom svojich hostí prevedie divákov empirickým svetom optikou ministra šťastia i spirituálnym svetom bytosti šťastia. Empirický svet zastúpi uznávaný kouč Vladimír Synek, zakladateľ Ministerstva šťastia s.r.o. Je známy svojou otvorenosťou a rebelstvom, ale tiež zaujímavými pohľadmi na evolúciu šťastia a lásky. Zaoberá sa problematikou mikromotivácie a makrosprávania sociálnych systémov od jednotlivca, cez páry až po štát. Je držiteľom ocenenia Prominent ekonomiky SR. Evu Černú zaujalo nielen poznanie s ním, ale tiež jeho rozsiahly výskum o šťastí na Slovensku, ktorého výsledok bol, že len 8% Slovákov sa cíti šťastných. Eva pátra po príčinách tohto stavu, keďže vychádza zo skutočnosti, že žijeme v lepšej časti sveta.
Pre talk show Evy Černej je typické, že prepája svetský svet so spirituálnym a do Banskej Bystrice si pozvala šťastnú bytosť, Slovenku Janku Sofiu Thomkovú, ktorá zasvätila svoju životnú cestu rozvíjaniu spirituálnosti nielen seba, ale tisícok ďalších ľudí, ktorí budujú svoj svet cez vnútorné šťastie a cez prizmu svojej duše vnímajú seba, svoje okolie i celý svet, či existenciu v rámci fungovania celého vesmíru ako celku. Sofia sa práve vrátila z trojmesačného pobytu v Mexickej Shambale, kde tvorila cez svoje vnímanie sériu vzácnych malieb. Sofia je podľa Evy bohatou studnicou vzácnych myšlienok, oplýva hlbokou múdrosťou a láskou, ktorú šíri medzi ľudí. Je výnimočným obohatením pre všetkých, ktorí majú chuť otvoriť sa zmenám a nabrať inšpiráciu pre ďalší život cez slnko v srdci.
Eva Černá si v každom meste pozýva na stage významnú osobnosť mesta, v ktorom zakotví so svojou inšpiratívnou talk show. I keď je Banská Bystrica bohatá na vzácnych a úspešných ľudí, pre tentokrát sa Eva rozhodla pre Mareka Slobodníka, ktorý je jej blízky odkazmi lásky a tolerancie. Marek je cestovateľ, ktorý sa vydáva na zaujímavé trasy. Tentokrát sa rozhodol ísť naprieč Afrikou až po Strelkový mys. Cestu podstúpil na starej motorke “Pionier” spolu so svojimi priateľmi. Marek z tejto náročnej cesty priniesol vzácny materiál, z ktorého spracoval úspešný film, ktorý mal v posledných dňoch premiéru v kinách na území Slovenska.
Eva Černá rozvinula svoje aktivity prostredníctvom inšpiratívnej talk show, či motivačno transformačného diela, ktoré napísala na päť mesačnej dobrodružnej ceste, ale tiež cez inšpiratívne prednášky. Všetky tieto aktivity majú rovnaký názov Žiť život s vášnou. Podtitulom piatej edície talk show je evolúcia šťastia a lásky. Eva buduje Impérium lásky a pochopenia cez všetky projekty, ktoré vytvorila, s cieľom prebudiť ľudí k otvorenému srdcu a otvoreniu sa láske k sebe, iným, svetu, Bohu, či k existencii ako takej. Eva pomáhala ľuďom na všetkých svojich pozíciách, súčasné aktivity pomenúva ako zmenu pohľadu na život, revolúciu v myslení a vnímaní života. Ako tvrdí, má pochopenie pre skepticizmus, ale hovorí, že s úsmevom a láskou v srdci sa lepšie pozerá do pohára, keď ho vnímame ako poloplný. Vyzýva ľudí, aby sa prejavovali cez svoje vášne, lebo vtedy dokážu prežívať svoje vnútorné šťastie. “Každý dostal dary ktorými sa môže prejaviť na planéte Zem. Nevyužiť svoje dary a talenty, je mrhanie tým najvzácnejším, čo sme dostali. Životom. Preto vraví Žiť život s vášňou je cesta”