Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Vyhraj vstup na B My Lake 2019!

$
0
0

Už 21. augusta 2019 začne festival B My Lake, ktorý sa za niekoľko rokov od svojho vzniku vypracoval na jeden z najobľúbenejších festivalov v Európe a ty môžeš byť tento rok jeho súčasťou úplne zdarma. 

Na festivale sa predstavia Adam Beyer, Amelie Lens, Archie Hamilton, Charlotte De Witte, CHris Liebing, Julian Jeweil, Pan-Pot, Ramiro Lopez, Sam Paganini, Sasha, Stephan Bodzin, Sven Vath a iní. Tieto mená jasne napovedajú, že 4 dni festivalu budú poriadne nabité, a miesto konania v Zamárdi bude opäť plné fanúšikov elektronickej hudby z celého sveta.

V spolupráci s teamom B My Lake a Balaton Sound Slovakia Ti prinášame súťaž o 2 vstupy na našom Facebook profile.

Súťaž nájdeš TU


Milióny ľudí na svete budú mať možnosť vidieť film DOBRÁ SMRŤ.

$
0
0

Film DOBRÁ SMRŤ režiséra Tomáša Krupu sa v druhej polovici roka rozbieha do sveta za divákmi. Už 20. augusta ho čaká ázijská premiéra v Južnej Kórei na festivale EBS International Documentary Festival (EIDF), pričom film zakúpila aj tamojšia televízia EBS, televízia ARTE – koprodukčný partner filmu – odvysiela film v Nemecku, Francúzsku, Belgicku i vo Švajčiarsku, v októbri a novembri sa film predstaví aj na festivale o ľudských právach Inconvinient Films vo viacerých mestách Litvy. Na jeseň bude snímka súťažiť na dvoch domácich festivaloch – Cinematik a Jeden svet. Zároveň Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala film ako národného nominanta na najlepší dokumentárny film na EFA (Európske filmové ceny).

Mojím autorským zámerom bolo položiť otázku –  Do akej miery sme schopní vziať svoj život do vlastných rúk? – aby diváci hľadali odpoveď. Dosiaľ máme skúsenosti len s reakciami divákov zo Slovenska a Česka. Teraz sa film dostane oveľa ďalej a bude žiť svoj vlastný život. Som zvedavý, ako budú reagovať diváci v iných krajinách, predovšetkým v Južnej Kórei. Motiváciou Janette, prečo sa rozhodla poskytnúť svoj príbeh pre filmové spracovanie bolo, že chcela podporiť diskusiu na tému eutanázie kdekoľvek na svete,“povedal režisér a producent Tomáš Krupa. „Najpodstatnejšie pre ňu však bolo, že by mohla niekomu pri hľadaní odpovedí týmto filmom pomôcť. Myslela na ostatných; aj v tom spočívala jej veľkosť,“ dodal.

Skutočný príbeh nevyliečiteľne chorej Angličanky Janette mal premiéru v marci tohto roku, na českom Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět získal Cenu Poroty v Českej súťaži a zároveň ho diváci ohodnotili ako tretí najlepší film festivalu. Snímka sa k českým divákom vráti na jeseň, presne 17. októbra vstupuje do oficiálnej kino dstribúcie.   

Aktuálne film Dobrá smrťzakúpila pre svoj filmový festival a televízne vysielanie juhokórejská EBS (Educational Broadcasting System). Ázijská premiéra je naplánovaná na 20. augusta v rámci festivalu EIDF 2019 a o dva dni neskôr ju premiérovo odvysiela TV EBS. Ide o prestížny dokumentárny festival, ktorý je hostiteľom TV EBS, národnej verejnej televízie; tá ponúka vzdelávacie a kultúrne programy v Južnej Kórei s 52 miliónmi obyvateľmi. EIDF je jediným dokumentárnym festivalom, ktorý vo svojom programe spája filmové projekcie a televízne vysielanie. EBS je zároveň jediný vzdelávací vysielací kanál v krajine, ktorý poskytuje kvalitné dokumenty pre všetky vekové skupiny a špičkové programy pre deti.

Nemecko-francúzska televízia ARTE– ako jeden z koproducentov filmu – odvysiela televíznu verziu filmu (52 minút) na svojom hlavnom kanáli v krajinách: Nemecko (83 mil.), Francúzsko (67mil), Belgicko (11,4mil.) a Švajčiarsko (8,5mil). 

V októbri a novembri sa film predstaví za osobnej účasti režiséra na festivale o ľudských právach Inconvinient Films vo Vilniuse v Litve. Medzinárodný súťažný festival sa koná v dvanástich mestách Litvy (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Ukmergė, Utena, Anykščiai, Marijampolė, Rokiškis, Tauragė, Biržai). Film Dobrá smrťnasadili do programu celkovo päťkrát. Snímka figuruje v prestížnej sekcii Panorama, ktorá dáva priestor najvýznamnejším udalostiam dokumentárnej tvorby posledných rokov. Dramaturgovia vyberajú filmy na základe umeleckej hodnoty, filmových schopností a odhalenia relevantnej témy ľudských práv. Festival v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie a najnavštevovanejšie filmové festivaly v Litve a zároveň je najväčším dokumentárnym festivalom v krajine.

Film Dobrá smrťbude na jeseň súťažiť aj na dvoch domácich festivaloch – na Cinematiku v kategórii Cinematik.doc a na jubilejnom 20. ročníku Jedného sveta v súťaži o najlepší SK a CZ dokumentárny film. 

Film DOBRÁ SMRŤ je koprodukciou Slovenska – Česka – Francúzska – Nemecka – Rakúska. Prináša skutočný príbeh nevyliečiteľne chorejJanette, ktorá by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní. Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget.

Filmový štáb pracoval v zložení: kamera: Ondřej Szollos, strih: Peter Kudlička, zvukový dizajn: Miloš Hanzély, dramaturgia: Arash T. Riahi, Stephan Krumbiegel, Olga Sommerová, námet a scenár: Tomáš Krupa, Lukáš Hanulák, výkonná producentka: Henrieta Cvangová.

Dlhometrážny film DOBRÁ SMRŤ vznikol v slovensko-česko-francúzsko-nemecko-rakúskej koprodukcii. O realizáciu projektu sa postarala slovenská filmová produkčná spoločnosť HAILSTONE. Majoritným producentom a režisérom filmu je Tomáš Krupa, ktorý debutoval dlhometrážnym dokumentom ABSOLVENTI: Sloboda nie je zadarmo (2012). Na vzniku filmu sa ďalej koprodukčne podieľal český koproducentMasterfilma rakúsky koproducent Golden Girls Film, Rozhlas a televízia Slovenska, televíziaARTE G.E.I.E., Česká Televízia, s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu SRStátního fondu pro podporu kinematografie ČR. Nakrúcanie sa uskutočnilo v rokoch 2016 – 2018 vo Veľkej Británii, USA a vo Švajčiarsku. Film je realizovaný v anglickom jazyku.

Zdroj: Zuzana Golianová 

Reakcia skupiny HEX na úmrtie Petra Ďuďa Dudáka.

$
0
0

14.8. 2019 nás po dlhej a ťažkej chorobe opustil náš kamarát, brat, priateľ. Cítime nekonečnú bolesť. Aj napriek tomu, že sme už dlhší čas boli konfrontovaní s krutou realitou, stále nevieme túto informáciu pochopiť.

Ďakujeme za krásnych spoločných 30 rokov, nekonečné množstvo spoločnej radosti, zážitkov a všetkého, čo si nám v živote doprial. A nebolo toho málo. Nikdy nezomrie ten, ktorý žije v piesňach a našich srdciach…

Ďuďko, ďakujeme za všetko a dávaj na nás pozor… #hexfamily

Zdroj: NK Factory / HEX
Foto: Braňo Šimončík

V Trenčianskych Tepliciach vrcholí Hudobné leto. Čo ponúkne záverečná časť multižánrového festivalu?

$
0
0

Festival Hudobné leto pomaly vstupuje do záverečnej časti svojho programu, v ktorej ponúkne ešte pestrú škálu predstavení. Ťahákmi sú vystúpenia mimoriadnych interpretov ako Mária Čírová, Pavol Hammel, ale svojich fanúšikov si s určitosťou nájde aj SĽUK či Slovenská filharmónia. 74. ročník festivalu sa aj tento rok teší veľkej obľube.

Festival Hudobné leto slávnostne otvoril 74. ročník vo štvrtok 4. júla unikátnym galakoncertom Petra Lipu, Barbory Švidraňovej a Veroniky Strapkovej v sprievode jazzového orchestra Big Band Žilinského konzervatória. Od otvorenia 74. ročníka festivalu Hudobné leto uplynulo 6 týždňov a za tento čas si mohli diváci v Kursalone Trenčianske Teplice vychutnať už 7 výnimočných predstavení.

Augustový program Hudobného leta začal koncertom temperamentných Cigánskych Diablov, ktorí vďaka svojej dokonalej súhre „postavili na nohy“ vypredaný Kursalon Trenčianske Teplice. Medzi publikom a Cigánskymi Diablami hneď od začiatku zafungovala tá správna chémia. „Koncert Cigánskych Diablov bol pre mňa spojením nádhernej hudby a fantastickej atmosféry, ktoré vytvorilo perfektný umelecký zážitok“, povedal jeden z návštevníkov festivalu Daniel.Po koncerte Cigánskych Diablov sa diváci mohli tešiť na prvotriedny deväťčlenný swingový orchester Fats Jazz Band – Jazzové legendy, ktorý hral pôvodnú autentickú hot-jazzovú a swingovú hudbu a premenil tak prostredie Kursalonu Trenčianske Teplice na noblesnú dobu 20-tych až 40-tych rokov.

Program Hudobného leta ďalej pokračuje vystúpením slovenskej legendy Pavla Hammela, ktorý má na svojom konte stovky pesničiek a je autorom hitov ako Medulienka či Kamalásky. Pripravené je aj hudobno-tanečné predstavenie profesionálneho umeleckého telesa SĽUK, ktoré má už 70 ročnú tradíciu a združuje tie najväčšie klenoty a talenty slovenského folklóru. SĽUK má za sebou 10 000 predstavení pre 30 miliónov divákov a na Hudobnom lete sa predstaví s komorným programom sólistov Krajinka. Návštevníci sa taktiež môžu tešiť na inšpiratívnu slovenskú hudobnú divu Máriu Čírovú, ktorá odohrá čarovný komorný koncert plný balád.

Aj tento rok dá slávnostnú bodku za multižánrovým festivalom Slovenská filharmónia, ktorá je najvýznamnejším symfonickým orchestrom na Slovensku. V 74. ročníku festivalu zahrá Slovenská filharmónia melódie svetoznámych filmových hitov. Milovníci a nadšenci filmu všetkých vekových kategórií si môžu vypočuť niektoré z najepickejších filmových soundtrackov v nádhernom prostredí Kursalonu Trenčianske Teplice. Koncert Slovenskej filharmónie predstaví slávnu hudbu z filmov ako Titanic, Indiana Jones, Schindlerov zoznam, Mission Impossible a mnoho ďalších. Záverečný koncert Hudobného leta sa uskutoční vo štvrtok 5. septembra o 19:00 hod.

Kompletný program a viac informácií nájdete na https://www.hudobneleto.sk/program.

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť v Infocentre kúpeľného hotela PAX, v KIC Trenčín, online prostredníctvom siete ticketportal.skalebo na mieste priamo pred predstavením v Kursalone Trenčianske Teplice.

O FESTIVALE HUDOBNÉ LETO

Festival Hudobné leto sa prvýkrát konal v roku 1937 a jeho charakter sa menil s meniacim sa režimom od prvej republiky cez vojnové obdobie a socialistickú éru až dodnes. Svojou históriou, tradíciou a kvalitou prerástol regionálny rozmer a stal sa súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Festival bol pravidelne miestom premiérových uvedení diel slovenských skladateľov. V roku 2009 to bola, napríklad, premiéra skladateľa Iľju Zeljenku, v roku 2010 Mariána Lejavu. Pravidelne hostil aj zahraničných interpretov. ​Aj vďaka podpore ministerstva kultúry SR sa zachovala historickáa umelecky hodnotnátradícia tohto podujatia a festival sa stal neoddeliteľnou súčasťou kúpeľného mesta a obohatením kultúrneho života mesta a celého regiónu. V súčasnosti sa festival Hudobné leto považuje za najstarší festival vážnej hudby v strednej Európe.

O MESTE TRENČIANSKE TEPLICE

O Trenčianskych Tepliciach ako o kúpeľoch sa prvý raz hovorí v 13. storočí. Mesto očarí mnohými zaujímavosťami – unikátnym lesoparkom, prezliekarňou v maurskom slohu, medzinárodným filmovým festivalom, pitným prameňom s termálnou vodou, kúpaliskom zasadeným priamo do skaly, najstarším hudobným festivalom komornej hudby v strednej Európe, vyhliadkou s bielym jeleňom, vonkajším bazénom priamo na námestí, neveľkým kinom s atypickými rozmermi. Trenčianske Teplice majú svoje neopakovateľné čaro. Kto ich nenavštívil, nedokáže si ho predstaviť.

Zdroj: CULTURA o.z.    

Spevákovi a hudobníkovi Matt Rainovi vychádza singel s názvom „Where“ (EN), „Kam“ (SK).

$
0
0

Singel „WHERE“ je po pár rokoch predzvesťou čerstvého materiálu a prísľubom novej sólovej tvorby z dielne Matt Raina (Ravenclaw, Matt Rain), muzikálovo folkového projektu dvorného speváka a kapelníka Matteya z Ravenclaw.

Singel vychádza v podobe fyzického releasu ako aj v digitálnej forme. Na singly sú tri verzie skladby a to v anglickom, slovenskom jazyku a inštrumentálna verzia. Ku singlu je vytvorený aj videoklip, ktorého tvorby sa zhostil známy umelec Virgis Malčius z Litvy.

Singel je venovaný spomienke „In memory of Peter Maria Valiska“, otcovi súrodencov Mateja, Juraja a Tonky z Ravenclaw, ktorý je aj autorom textu piesne. O skomponovanie a nahranie hudby sa postaral Matt Rain.

Matt Rain momentálne pracuje na ďalších piesňach a dáva dokopy koncertný live program s kapelou, pod hlavičkou  „Matt Rain and the Quarters“.

Čo sa týka Ravenclaw, tí sa tento rok zatvorili do štúdia a plánujú vydať nový materiál a teda chystajú sa odohrať len zopár väčších koncertov, najbližšia možnosť vidieť Ravenclaw naživo bude 23.8.2019 na Bardrock festivale na hlavnom námesti v Bardejove o 21:30.

oficiálna webstránka: https://matt-rain.com/
facebook: https://www.facebook.com/mattrainsmusic/

Zdroj: TS

Houba vydává nové album Ničeho nelitujem!

$
0
0

Album vychází po dlouhých 12 letech od poslední desky, obsahuje 10 zcela nových skladeb.

„Album jsme začali chystat už v roce 2015, z různých důvodů se nám ho podařilo ale začít nahrávat až v březnu 2018. Dlouho nám trvalo rozhodnutí, jak desku natočíme. Nakonec jsme se rozhodli pro náběry ve studiu ExAvik v Klatovech a mix a master dělal Paul Miner v Kalifornii. Jsme spokojeni, takže to bylo sice dlouhý, ale dobrý rozhodnutí.“, říká k nové desce Martíček. „Paul Miner není neznámá postava, hrál třeba v Death By Stereo a nám strašně moc pomohl. Spolupráce s ním byla naprosto profesionální. Občas jsme museli trochu počkat, protože pracoval třeba s Zebra Head nebo s Agnostic Front.“.

Album Ničeho nelitujem! obsahuje 10 nových skladeb na ploše 25 minut. „To je naše cesta, kterou teď jdeme. Mám už navíc připraveny 3 další písně, takže je možný, že na příští album nebudeme čekat tak dlouho“, dodává basák kapely.

Na textech i muzice se podílela celá kapela, výjimkou je skladba Špína & prach. Na ni si hudbu i téma textu Houba vypůjčila od britských The King Blues. „Dlouho jsme váhali, protože poslední cover jsme dělali asi před 20 lety a nedopadlo to moc dobře. Nakonec jsme ale usoudili, že to téma je natolik aktuální a původní skladba Does Anybody Care About Us? nás tak baví, že ji uděláme. Bylo to o fous, jak hudbu tak text jsme dodělávali těsně před nahráváním, teď se to musíme naučit hrát“, říká kytarista kapely Jirků.

Turné k novém albu začíná 20. 9. v pražském klubu Vagon, kde proběhne i křest, kterého se ujme zahořklý pseudoumělec TMBK. Každý z 15 koncertů bude mít jiné hosty: „Chceme, aby každá akce byla jiná. Více akcí s námi jedou třeba Nežfaleš, brněnští Honem nebo uličínci Louty. Tři akce hrajeme společně s americkými Foxy“, doplňuje Martíček.

Nová deska vychází 1. 9. 2019 u Papagájův Hlasatel Records, od půlnoci bude možné ji objednávat přes e-shop kapely na 12“ vinylu a digipack CD, k poslechu bude elektronicky v průběhu září.

Tracklist alba:

  1. Ničeho nelitujem (3:09)
  2. Svoboda 2015+ (2:18)
  3. Slabá místa+ (2:46)
  4. Špína & prach+ (3:17)
  5. Džíska (1:38)
  6. Scéna hnědne (2:31)
  7. Oficiální spekulace (2:08)
  8. Debilů (1:19)
  9. Povolební kocovina (2:03)
  10. Rok (2:37)

ničeho nelitujem tour:
20. 9. Praha, Vagon club (křest)
21. 9. Karlovy Vary, Slash bar
27. 9. Jena (SRN), Rosenkeller
28. 9. Liberec, Bunkr
4. 10. Ústí n. L., Exil (křest)
11. 10. Klatovy, Falcon club
12. 10. Mělník, Stará mýdlárna
18. 10. Pardubice, Ponorka
19. 10. Vrchlabí, Dr. Maxx, Punkovej večírek
25. 10. Trenčín (SK), Lúč
26. 10. Opava, tba
27. 10. Havlíčkův Brod, tba
8. 11. Valašské Meziříčí, Lira
9. 11. Zábřeh, Kulturní dům
16 11. Štětí, Beer klub

Zdroj: TS

V Zálesí si pripomenú výročie nežnej revolúcie, vystúpia herci z SND i Dorota Nvotová.

$
0
0

Výtvarníci, ilustrátori, novinári, hudobníci, herci a osobnosti Novembra 1989 sa vo štvrtok 29. augusta 2019 stretnú v Zálesí počas podujatia 1989 – 30 ROKOV PO, aby si spoločne pripomenuli a oslávili tri dekády slobody slova a tvorivosti. 

Okrúhle výročie nežnej revolúcie si neďaleko Bratislavy pripomenú v posledný augustový štvrtok happeningom, ktorý premosťuje rôzne formy umenia s dôrazom na slobodu. Novembrové udalosti by podľa organizátorov nemali zostať prehliadnuté, a preto sa unikátne podujatie rozhodli pripraviť už skôr, v predvečer medzinárodného dvojdňového festivalu pre deti Záleská divadelná púť.

„Zálesie sa stalo svojimi aktivitami výkladnou skriňou pre Bratislavský kraj a inšpiruje široké okolie. Záleská divadelná púť je oslavou kreativity a slobody, spolu s ďalšími aktivitami, akou je aj podujatie 1989 – 30 ROKOV PO, miestni dobrovoľníci ukazujú, že spolu dokážu všetko. Nie nadarmo boli v roku 2014 ocenení ako Dobrovoľníci roka,“ hovorí o miestnej komunite Anton Šulík, spoluorganizátor festivalu.

Oslavu slobody otvorí koncert rodičov-hudobníkov, ktorí sa spojili v projekte Toddler Punk. Zhudobnené príbehy, ktoré sa zrodili z každodenných situácií, potvrdia, že aj spisovatelia a muzikanti sú rodičmi, ktorým nie je jedno, akú budúcnosť budú mať ich deti. Na pódiu sa stretne zostava Jozef Vrábel, Jakub Tvrdík a Matej Ruman z Billy Barmann, Tomáš Vagaský z kapely Le Payaco, Ľuboš Kukliš z formácie Diego a novinár a muzikológ Oliver Rehák.

Hudobný program pokračuje vystúpením maskovaného rapera, ktorý vystupuje ako Prezident Lourajder. Trpkú chuť predošlého režimu okúsil i geniálny Jaro Filip, ktorému spolu s Lasicom a Satinským zakázali robiť vlastné autorské divadlo. Pri príležitosti výročia nežnej revolúcie zahrá a zaspieva v Zálesí Filipova dcéra Dorota Nvotová.

Obraz doby pred nežnou revolúciou, kedy slobodne tvoriť znamenalo slobodu riskovať, demonštrujú na príbehu speváčky Marty Kubišovej herci Slovenského národného divadla, ktorí v Zálesí vystúpia s inscenáciou Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu. Pieseň Modlitba pro Martu sa počas minulého režimu stala symbolom národného odporu. Život Marty Kubišovej sprevádzala šikana totalitného režimu. Jej sila pre pravdu a túžba po slobode ju však posúvali vpred a nedovolili jej povoliť ani v najťažších momentoch.

Návštevníkov, ktorí vo štvrtok uprednostnia hudbu pred divadlom, čaká Hudobné združenie excelentných hudobníkov, z ktorých dvaja si na vystúpenie môžu odskočiť pokojne z domu, keďže patria medzi dobrovoľníkov zo Zálesia. Toto hudobné združenie ešte na žiadnej púti nechýbalo.

Neskoro večer na hlavnom pódiu vystúpi zoskupenie Quasars Ensemble, ktoré zahrá diela z tvorby skladateľa Romana Bergera. Jeho diela neodznejú v Zálesí náhodou. „Roman Berger žil počas najtvrdšej normalizácie v Zálesí. Tvorbou vyjadroval pocity a myšlienky, ktoré prežíval počas vtedajšej doby. O jeho skladbách je známe, že sú  vážne, hĺbavé a často aj smutné so skrytým humanistickým posolstvom. Nájdeme v nich aj priame odkazy na boj s fašizmom a komunizmom,“hovorí o festivale Nikola Žišková, spoluorganizátorka akcie a vysvetľuje, prečo si November 1989 pripomínajú v Zálesí už v auguste. „Záver augusta patrí už tradične Záleskej divadelnej púti, okrem toho si v toto obdobie pripomíname viaceré závažné míľniky našej histórie, ktoré by nemali zostať bez povšimnutia. Okrem výročia nežnej revolúcie, by sme chceli upozorniť aj na 51. výročie neslávneho vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a 75. výročie Slovenského národného povstania,“dodáva Žišková.

Ako to vyzeralo v našich končinách pred 30 rokmi v Zálesí porozprávajú priami účastníci Novembra 1989 a spoluzakladatelia hnutia Verejnosť proti násiliu Ladislav SnopkoFedor Gál. S historikom Ľubomírom Morbacherom a publicistomArpádom Soltészombudú diskutovať o revolučných mesiacoch a zrode slobody na Slovensku. Diskusiu moderuje Anton Šulík.

V parku Zálesíčko bude počas koncertov a diskusie prebiehať aj výtvarný happening, na ktorom sa zúčastnia známi umelci Marek Ormandík, Martin Shooty Šútovec, Robert Hromec, Milan Prekop a Igor Derevenec.

Podujatie 1989 – 30 ROKOV PO sa bude konať v predvečer deviateho ročníka festivalu Záleská divadelná púť – Medzinárodného festivalu divadla pre deti a ich neposlušných rodičov. Festival organizujú dobrovoľníci z obce Zálesie, ktorí za svoje aktivity dostali ocenenie Dobrovoľník roka z rúk už bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Záleská divadelná púť sa koná 30. a 31. augusta 2019, viac informácií o programe nájdete na oficiálnej stránke www.zaleskaput.sk.

Vstup na podujatie je zadarmo.

PROGRAM: 1989 – 30 ROKOV PO: 
14:00 – výtvarný happening so slovenskými maliarmi a karikaturistami
16:00 – Koncert pre deti – Toddler Punk
17:00 – Koncert – Prezident Lourajder
18:00 – Koncert – Dorota Nvotová hrá a spieva Jara Filipa
19:00 – Slovenské národné divadlo – Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu
19:00 – Koncert – Hudobné združenie
20:30 – Diskusia na tému Sloboda a 30. výročie 1989: Fedor Gál, Michael Kocáb, Ladislav Snopko, Arpád Soltész, Ľubomír Morbacher, moderuje Anton Šulík
22:00 – Quasars Ensemble hrá Romana Bergera, Ex abrupto pre flautu a klavír, Requiem da camera pre husle, violončelo a klavír s témou W. Lutosławskéh

Zdroj: TS

Nouvelle Prague nabídne vize budoucnosti hudebního průmyslu.

$
0
0

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague, který proběhne ve dnech 8. – 9. listopadu 2019,  přináší změnu místa konání i nové podněty do debaty o dlouhodobé udržitelnosti hudební scény.

Nouvelle Prague se stěhuje do multifunkčních prostor DOX+a klubu Cross v pražských Holešovicích. Větší prostory přinášejí více možností, cílem je zachování rodinné, efektivní atmosféry a rozšíření programové nabídky pro delegáty a návštěvníky.

Nouvelle Prague se společně s novými partnery IMPALA (Evropská asociace nezávislých hudebních vydavatelství), AIM (Asociace nezávislé hudby) a Haile (maďarská asociace nezávislé hudby) mimo jiné zaměří na témata spojená s vydáváním hudby, problematiku labelů, synchronizace a hudební supervize.

Stejně jako v loňském roce přivítá Nouvelle Prague mezinárodní delegace – kromě hojné účasti profesionálů z Rakouska, Polska či Maďarska, přidají vhled do fungování ostrovní scény kolegové ze Skotska. Nelze opomenout ani networkingová setkání hudebních agentů, manažerů, vydavatelství a festivalů. Prezentovány budou také výsledky několik regionálních i celoevropských průzkumů hudebního trhu a jejich dopadu na budoucnost segmentu.

Jednou ze zásadních letošních novinek je projekt JUMP (akcelerátor evropského hudebního trhu) podporovaný programem Kreativní Evropa. JUMP spojuje šestici showcaseových festivalů – MaMA Paris, lisabonský MIL, milánský Linecheck, Athens Music Week, Un – Convention v Manchesteru a Nouvelle Prague za účelem rozvoje inovativních projektů hudebního sektoru. Deset z nich bude představeno právě v Praze.

Svou účast potvrdili např. Sat Bisla (Musexpo, A and R Worldwide), Paul Elsasser (Lime Music), Alessandra Di Caro (Butik), Olaff Furniss (Wide Days, Music Tourist Summit), Maxime Faget (Blockchain My Art), Fabien Hansen (WARM), Malle Kaas (Women in Music Industry), Scott Lewis (Come Play With Me), Panagiotis Panagiotopoulos (PerformAnts), Gwendolenn Sharp (Green your touring), Lina Ugrinowska (Taksirat Mentoring) a mnozí další.

Delegátské pasy zakoupíte v předprodejní síti GoOut.

Více naleznete na www.nouvelleprague.com
FB událost: www.facebook.com/events/117046562546206/

Zdroj: TS


Výročie Slovenského národného povstania pripomenie v Kine Lumière cyklus Odboj a film.

$
0
0

V auguste uplynie 75 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP). Kino Lumière si toto výročie pripomenie cyklom Odboj a film, ktorý prinesie desať dlho-metrážnych filmov a jedno pásmo dokumentárnych snímok tematizujúcich udalosti spojené s rôznymi formami odboja. Projekcie sú naplánované od 19. augusta vo Filmotéke špeciál.

Ozbrojené povstanie slovenského odbojového hnutia, ktoré bolo reakciou na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenska, bolo veľkou témou pre slovenských filmárov. Osudy rôznych odbojových hnutí či partizánske aktivity sa stali námetom aj pre diela iných národných kinematografií. „Do cyklu sú zaradené filmy tematizujúce práve udalosti spojené s rôznymi formami odboja. Premietneme filmy vyrobené v rokoch 1957 – 1971, pričom dominantou programu sú práve diela tak či onak tematizujúce SNP či pôsobenie partizánov na území Slovenska,“hovorí kurátor Filmotéky Kina Lumière, filmový teoretik Michal Michalovič.

Zo slovenských filmov diváci uvidia dramatický príbeh z konca druhej svetovej vojny Zvony pre bosých(1965) Stanislava Barabáša o konfrontácii dvoch partizánov a mladého nemeckého vojaka, ktorí sa stretnú uprostred beznádejne pustých hôr. Z vojnového poviedkového filmu Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici(1968) sa téme partizánskeho boja venuje druhá poviedka Dominika, nakrútená na motívy románu Ladislava Ťažkého Pivnica plná vlkov. Na udalosti medzi vypuknutím Povstania a oslobodením sa očami pätnásťročného dedinského chlapca pozerá film Keby som mal pušku(1971) Štefana Uhra.

Koprodukčný československo-francúzsky film Alaina Robba-Grilleta Muž, ktorý luže (1968), hoci netematizuje SNP explicitne, sa dotýka motívov odboja spoločných obom krajinám, v ktorých koprodukcii vznikol,“ vysvetľuje Michal Michalovič zaradenie filmu do cyklu. „Film nie je zasadený do konkrétneho časopriestoru, no témy hrdinstva a zbabelosti či priam zradcovstva naviazané na odbojovú tematiku sú v ňom jasne čitateľné.“ Z domácej produkcie sa premietne aj pásmo krátko- a stredometrážnych dokumentárnych filmov z rokov 1945 až 1985, venovaných rôznym aspektom Povstaniapod názvom SNP v dokumentárnom filme. Vo výbere sú filmy od Paľa Bielika, Ladislava Kudelku, Rudolfa Urca, Pavla Sýkoru, Jozefa Zachara, Petra Solana a Martina Slivku.

Cyklus otvorí filmKanály(1957) poľského režiséra Andrzeja Wajdu, ide o prvý film, ktorý vznikol o Varšavskom povstaní v roku 1944. Premietne sa tiež tragikomédia Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky(1966), ocenená Oscarom pre najlepší cudzojazyčný film, ďalej britský film Umieranie za dlhého dňa(1968) Petra Collinsona, ktorý približuje vnútorné prežívanie vojakov, francúzsko-talianska Armáda tieňov(1969) od Jeana-Pierra Melvilla o francúzskom odboji, koprodukčná Bitka na Neretve(1969) Veljka Bulajiča o boji juhoslovanských partizánov a strihový dokument Michaila Romma Obyčajný fašizmus(1965), zostavený z tajných nacistických materiálov a archívov celého sveta.

x x x

PROGRAM:
19. 8. (pondelok) – 18:15 – Kanály, r. Andrzej Wajda, 1957, 91‘
20. 8. (utorok) – 18:15 – Obyčajný fašizmus, r. Michail Romm, 1965, 121‘
21. 8. (streda) – 18:15 – Zvony pre bosých, r. Stanislav Barabáš, 1965, 95‘
22. 8. (štvrtok) – 18:15 – Ostře sledované vlaky, r. Jiří Menzel, 1966, 89‘
23. 8. (piatok) – 18:15 – Muž, ktorý luže, r. Alain Robbe-Grillet, 1968, 93‘
26. 8. (pondelok) – 18:15 – Umieranie za dlhého dňa, r. Peter Collinson, 1968, 91‘
27. 8. (utorok) – 18:15 – Zbehovia a pútnici, r. Juraj Jakubisko, 1968, 99‘
28. 8. (streda) – 18:15 – Armáda tieňov, r. Jean-Pierre Melville, 1969, 143‘
29. 8. (štvrtok) – 18:15 – SNP v dokumentárnom filme, r. rôzni, 1945 – 1985, 102‘
29. 8. (štvrtok) – 20:15 – Bitka na Neretve, r. Veljko Bulajić, 1969, 171‘
30. 8. (piatok) – 18:15 – Keby som mal pušku, r. Štefan Uher, 1971, 86‘

Viac informácií o cykle Odboj a film i o jednotlivých tituloch nájdete na:
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8722/informacia-10779

Viac informácií a program Kina Lumière:
http://www.kino-lumiere.sk
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Digitalizáciu, modernizáciu, marketing a uvádzanie filmov v Kine Lumière finančne podporil 

Zdroj: SFÚ

The Plastic People of the Universe otvoria 20. ročník Konvergencií.

$
0
0

Kultová česká undergroundová kapela The Plastic People of the Universe prichádza premiérovo do Bratislavy na pozvanie festivalu Konvergencie s programom „Co znamená vésti koně“, ktorý sa uskutoční 11. septembra o 19.00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Pôjde o špeciálny predkoncert, festival bude pokračovať od 16. do 24. septembra 2019.

Projekt „Co znamená vésti koně“z roku 1981, ktorého umelecký tvar definovala dvojica výrazných osobností kapely, basgitarista Milan „Mejla“ Hlavsa (hudba) a Vratislav Brabenec (poézia, spev), dostal v roku 2014 novú podobu vďaka orchestrálnym aranžmánom  Michala Nejtka. „Po hudobnej stránke znesú „Koně“ porovnanie s vrcholnou tvorbou vtedajších západoeurópskych progresívnych kapiel, na rozdiel od nich však majú úplne špecifickú a originálnu atmosféru, ktorá prestupuje celým hudobným i textovým materiálom. Atmosféru stiesnenosti, duchovného útlaku, ale tiež zvláštnej archaickosti a pátosu,“ hovorí o projekte, ktorý je venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie, hudobník, skladateľ a aranžér Michal Nejtek. Na úvod bratislavskej premiéry projektu bude premietnutý dokument o vzniku tohto nadčasového spojenia hudby a poézie v podaní legendárnej kapely a Filharmonie Brno pod taktovkou Pavla Šnajdra.  Vstupenky na koncertu sú už dostupné v sieti Ticketportal.

Konvergencie sú výrazom hľadania zmyslu hudby v napätých životoch postmoderných ľudí. Hudba je tu miestom stretávania a komunikácie. Hudba je správou z cesty, tušením toho, čo ešte len príde.“ Juraj Kušnierik

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorého zakladateľ a umelecký riaditeľ a violončelista Jozef Lupták pomenoval podľa kultového albumu súboru Collegium musicum Mariána Vargu, oslávi túto jeseň dve dekády svojej existencie. Za ten čas sa z nadžánrového podujatia, ktorého ťažiskom však aj naďalej ostáva komorná hudba v podaní renomovaných domácich a zahraničných interpretov, stala jedna zo stálic bratislavského hudobného života patriaca medzi najvýznamnejšie udalosti klasickej hudby na Slovensku. Konvergencie sa od iných festivalov líšia „dramaturgiou vytváranou na mieru“, ktorá poskytuje priestor pre spoluprácu domácich i zahraničných umelcov a prezentuje menej známe diela, ale tiež veľké klasické opusy v prekvapivých a nových kontextoch. Medzi dramaturgické akcenty patrí od vzniku festivalu uvádzanie tvorby slovenských skladateľov a hudba 20. storočia. K poznávacím znameniam Konvergencií patrí príjemná neformálna atmosféra – „konvergenčný efekt“, ktorý počas festivalových dní vytvorí z hudobníkov a návštevníkov festivalu komunitu priateľov s vášňou pre hudbu. Aj tento rok spojí renomovaných domácich i zahraničných umelcov a hudbu rozličných žánrov, sa uskutoční od 16. do 24. septembra 2019.

Návraty

SúborBrodsky Quartet zažiaril v roku 2016 na Konvergenciách s kompletom sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča, o dva roky neskôr na festivale uviedol neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena. Obidva projekty patrili medzi najsilnejšie momenty v histórii festivalu. Britské sláčikové kvarteto je pomenované po slávnom ruskom huslistovi Adolfovi Brodskom, známom zo spolupráce s Piotrom Iľjičom Čajkovským. Brodsky Quartet vznikol v roku 1972 a po vyše 40 rokoch pôsobenia má na konte viac než 3000 koncertných vystúpení a 60 nahrávok. Účinkovanie súboru sa neobmedzuje len na prestížne pódiá v Európe a USA, Brodsky Quartet koncertuje aj v Ázii, Austrálii a v Južnej Afrike. Hudobníci pravidelne spolupracujú s BBC, od roku 2012 nahrávajú pre spoločnosť Chandos Records. Ich umeleckej činnosti dominujú uvedenia kompletných cyklov kvartet Beethovena, Schuberta, Čajkovského, Brittena a Schönberga, ocenené prestížnymi cenami, no vďaka spolupráci s P. McCartneym, Björk či Elvisom Costellom je súbor známy aj mimo klasickej hudby. Dvadsiaty ročník Konvergencií otvorí súbor Brodsky Quartet 16. 9. 2019 koncertom vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo koncertom z diel Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara. Na festival sa vráti aj vynikajúca talianska mezzosopranistka Romina Basso, ktorá v sprievode súboru Solamente naturali v roku 2017 očarila Katedrálu sv. Martina áriami barokových majstrov. Na aktuálnom ročníku Konvergencií sa predstaví 20. 9. 2019 Koncertnej sále Klarisky spolu so známym talianskym gitaristom Albertom Mesircompiesňovým recitálom. Večer v Klariskách symbolicky uzavrie Messiaenovo Kvarteto na koniec časov.

Bratislavská noc komornej hudby, Soft November Music a 20 rokov festivalu

Bratislavská noc komornej hudby (19. 9., design factory), sled niekoľkých koncertov počas jedného večera, patrí k stabilným a obľúbeným súčastiam festivalovej dramaturgie. Tento rok bude symbolicky venovaná 100. výročiu narodenia legendárnej osobnosti violistu, pedagóga a muzikológa Jána Albrechta (1919 – 1996), ktorého spomienky na intenzívne pestovanie komornej hudby v Bratislave v 19. a v prvej polovici 20. storočia boli pre Jozefa Luptáka dôležitým inšpiračným zdrojom pri vzniku Konvergencií. Tento rok na Bratislavskej noci komornej hudby vystúpia prvý violista Slovenskej filharmónieMartin Rumans klaviristkou Alenou Hučkovou s dielami Alexandra Albrechta, Rebeky Clarke a Ľubice Čekovskej. V rámci večera zaznie tiež Klavírne trio c mol, op. 101Johannesa BrahmsaKlavírne kvinteto Es dur, op. 44Roberta Schumanna. Dvesté narodenie klavírnej virtuózky a skladateľky Clary Schumannovej si festival pripomenie výberom z jej piesní, ktoré zaznejú v interpretácii v Poľsku pôsobiacej slovenskej sopranistky Ingridy Gápovej. Súčasťou Bratislavskej noci komornej hudby sú už tradične predkoncertné rozhovory, ktoré budú tentokrát venované spomienkam na Jána Albrechta.

Veľkým klasickým dielam bude patriť slávnostný koncert 22. 9. 2019 vo Veľkom evanjelickom kostolena Panenskej ulici, ktorý otvorí Brittenova Suita pre sólové violončelo č. 3, op. 87 v podaní Roberta Cohena. Známy britský violončelista, patriaci k najvýznamnejším umelcom 2. polovice 20. storočia, patrí k dlhoročným priateľom festivalu Konvergencie. Program doplnia Dve skladby pre sláčikové okteto, op. 11 Dmitrija Šostakoviča a OktetoEs dur, op. 20 Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Špeciálnym koncertom z diel slovenských skladateľov (Berger, Zeljenka, Matej, Burlas, Varga) si 21. 9. 2019 Konvergencie v Primaciálnom paláci pripomenú 30. výročie Nežnej revolúcie. Ako obvykle sa možno na festivale opäť tešiť na elitných komorných hráčov. Za všetkých si zmienku zaslúži účinkovanie v zahraničí pôsobiacich huslistov Igora KarškaPetra Bieleho,vystúpia tiež popredné slovenské klaviristky Jordana PalovičováNora Skuta, i klarinetista Ronald Šebesta, poslední dvaja umelci boli s festivalom Konvergencie od začiatku jeho existencie.    

Hudba bez hraníc

V hudbe nemá význam hrať sa na nemennosť hraníc,“ povedal v knihe rozhovorov s Petrom Uličným O cestách, ktoré nevedú do Ríma Marián Varga, ktorý bol priateľom Jozefa Luptáka a častým hosťom Konvergencií. Do tejto skupiny ťažko zaraditeľných, no rozhodne zaujímavých projektov, bude patriť premiéra adaptácie Bartókovej opery Hrad kniežaťa Modrofúzaautorského kolektívu Eva Šušková, Peter Mazalán, Jonatán Pastirčák, Ján ŠickoPeter PažickýPrimaciálnom paláci (18. 9. 2019). Hudobným dobrodružstvom, ktoré uzavrie 20. ročník festivalu bude koncert fenomenálneho izraelského mandolinistu Aviho Avitala (24. 9. 2019), ktorý na festivale debutoval s mimoriadnym úspechom v roku 2017. Na koncerte, ktorý v Slovenskom rozhlase spojí svety klasickej hudby a world music s Avi Avitalom vystúpia aj vokalistka Loire Cotler a 4-násobný držiteľ Grammy, perkusionista Glen Velez. Súčasťou 20. ročníku festivalu bude aj koncert pre deti, o ktorý sa tentokrát postarajú Tomáš BorošIvan Šiller a premiéra dokumentu o festivale. Dvadsať rokov Konvergencií, retrospektíva i pohľad vpred, množstvo priateľov a nekonečno zážitkov, tešíme sa na Vás! 

VSTUPENKY sú dostupné v sieti Ticketportal.
FESTIVALOVÁ PERMANENTKA je v predaji za špeciálnu uvádzaciu cenu (v limitovanom počte) zakúpite tu: http://bit.ly/permanentka_KONV2019

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hl. m. SR Bratislavy Matúša Valla.

Podujatie je zaradené do programu v rámci 44. ročníka festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2019, ktorého organizátorom je BKIS.

Viac informácií o festivale možno nájsť na www.konvergencie.skFestival Konvergencie
FB event: http://bit.ly/Konvergencie2019

Zdroj: TS

Hody Trebatice štartujú už zajtra, ponúknu balkánsku dychovku aj slovenský rockový nášup!

$
0
0

Už zajtra vypukne festival Hody Trebatice pri Piešťanoch! 16. a 17. augusta 2019 na Motokárovej Dráhe v Trebaticiachzahrá kráľ balkánskych dychoviek Boban Marković Orkestar. Tešiť sa môžete aj na slovenský nášup v podobe kapiel Horkýže Slíže, INEKAFE, Desmod, Slobodná Európa, Nora Carusso, King Shaolin, Malý Princ a spevákov Lukáš Adamec, Buranovski a Marián Greksa. Po piatkovom programe si fanúšikovia diskotéky budú môcť zatancovať na mix hitov od DJa Lukyho. Areál festivalu otvára svoje brány v piatok o 16:00!

Hody Trebatice ponúkajú už tradične skvelú zábavu, atrakcie aj sprievodný program. Nechýbajú dve veľké tribúny, veľkokapacitný stan a úžasný výber jedál. Pre návštevníkov budú otvorené dva vstupy. Jeden od hlavnej cesty priamo na dráhu a druhý od kolotočov od obce. Areál festivalu otvára svoje brány v piatok o 16:00 a v sobotu o 14:00. Fanúšikom zahrajú kapely Horkýže Slíže, Desmod, Slobodná Európa, Nora Carusso, King Shaolin, Malý Princ a speváci Lukáš Adamec, Buranovski a Marián Greksa s kapelou Delykvenc. Skupina INEKAFE sa predstaví v klasickej zostave a určite nevynechá hity „Nevhodný typ“, „Ružová záhrada“, „Kašovité jedlá“, „Vianoce“, „Ráno“ či „Právo na šťastie“.

Tento fesťák navštevujeme pravidelne a vždy sa sem tešíme. Je tu super atmosféra. Zahráme klasický best of set. S usporiadateľom sme sa tentokrát vzácne dohodli, že v jednom regióne zahráme dve akcie, ale každú v inej zostave. Červeník sme hrali v starej zostave so špeciálnym programom Vitaj!, našim albumom z roku 1998, ktorý mal 20-ročné výročie. Hody Trebatice už ale odohráme v aktuálnej zostave s aktuálnymi hitmi,“prezradil líderVratko Rohoň.

V piatok po koncerte INEKAFE pridal organizátor do programu DJ Lukyho, ktorý rozprúdi diskotéku až do tretej do rána. Zahraničnou hviezdou festivalu bude v sobotu Boban Markovič Orkestar. Repertoár kráľa balkánskych dychoviek tvoria cigánske klasiky, ale predovšetkým hity filmov Emira Kusturicu a vlastné skladby, ktoré teraz opäť predstavia aj na Slovensku.

„Hrali sme u vás už viackrát. Máme radi slovenské publikum, je temperamentné a rado sa zabáva. Zahráme všetky naše pecky a zatancujeme si spolu,“teší sa na koncert Boban Markovič.

Na festivale sa dá aj stanovať, poplatok za stan je 5 eur a v tom je zahrnuté aj parkovné. Stanovanie bude možné pri autách na vedľajšom poli nad motokárovou dráhou. Po minulom roku urobil organizátor zmenu a stanovanie na tréningovom ihrisku je zakázané. Sprchy a wc budú otvorené od piatka do nedele od 9:00 do 12:00. Organizátor žiada návštevníkov, aby do areálu nevnášali žiadne ostré predmety, zbrane, sklo, plechovky a vodu. Festival Hody Trebatice sa začal ako spestrenie hodových zábav v roku 2009 v Trebaticiach pri Piešťanoch. Postupne sa rozrástol na silný malý festival, na ktorom vystúpili IMT Smile, Čechomor, Wanastowi Vjecy, Xindl X, Richard Müller či Modus. Akcia každoročne priláka tisícky návštevníkov Nenechajte si ujsť Hody v Trebaticiach, šou vypukne 16. augusta 2019 na Motokárovej Dráhe v Trebaticiach!Vstupenky na festival Hody Trebatice sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal a v kamenných predajniach v Piešťanoch a v Trebaticiach. Aktuálne informácie nájdete na  facebookovej stránke https://www.facebook.com/hodytrebatice/

HODY TREBATICE 16.- 17.8. 2019

PIATOK
17:00 MALÝ PRINC
18:30 HORKÝŽE SLÍŹE
20:00 BURANOWSKI
21:30 DESMOD
23:00 SLOBODNÁ EURÓPA
00:30 INEKAFE
DJ LUKY

SOBOTA
15:20 ROCKOVANKA
16“50 NORA CARUSSO
18:20 REFLEXY
19:50 LUKÁŠ ADAMEC
21:40 BOBAN MARKOVIČ ORKESTAR
23:30 KING SHAOLIN
01:00 MARIÁN GREKSA A DELYKVENC

Zdroj: NK Factory

Festival OSMIDIV oslávi jubileum s exkluzívnou hudobnou zostavou na čele s IMT Smile!

$
0
0

Jubilejný 10. ročník festivalu s benefičným posolstvom OSMIDIV v Banskej Štiavnici ponúkne naozaj exkluzívnu zostavu hudobných hostí a zo strany organizátora – Občianskeho združenia Milan Štefánik to stále nie je všetko. Mestský amfiteáter bude 18. augusta 2019 patriť skvelej hudbe, zaujímavým sprievodným podujatiam a… Nezabudnuteľným zážitkom pre osoby s mentálnym postihnutím z Banskobystrického kraja a okolia. 

Festival otvorí o „pol druhej“ zumba s Danielou Čavojec Česnekovou, ktorá je oficiálnou inštruktorkou zumby pre Slovensko a Česko, pričom skúseností získavala aj počas stáže v USA. Po nadupanej hodinke bude patriť pódium hudobným star. Moderátorská dvojica Vera Wisterová a Peter „Šarkan“ Novák postupne uvedú Emmu Drobnú, O.B.D., Drowning Charon, Gladiator a IMT Smile!

Hoci je Emma Drobná vyštudovaná dizajnérka, vždy ju tiahlo k hudbe. Počas toho, keď žila dva roky v Londýne, si zahrala v klipe Chinaski k skladbe Hlavolam, ale ako speváčka definitívne zažiarila na našej popovej scéne po víťazstve v štvrtej sérii Česko Slovenská Superstar. Odvtedy znejú jej hity rádiovým éterom a skvelú atmosféru si s fanúšikmi užíva aj na svojich koncertoch.  

Aj O.B.D. naštartovali svoju kariéru v súťaži – Marlboro Rock-In. So skladbou Komáre získali v roku slovenskú „Grammy“ za skladbu roka a zároveň boli vyhlásení za Objav roka. Hoci pár rokov kapela netvorila, ani nevystupovala, v roku 2016 ohlásila návrat. Muzika okolo frontmana Romana Galvánka má drive a energiu, ktorá bude určite valcovať publikum aj v Banskej Štiavnici.

Keď pred piatimi rokmi vznikli Drowning Charon, ako vedľajší projekt partie kamarátov, od začiatku bolo jasné, že ich recesistický prístup k hudbe bude mať úspech. Ak ste ešte nepočuli horor – punk naživo, Osmidiv ponúka exkluzívnu možnosť!

Stálicou na našej scéne je Gladiator. Miko Hladký a spol. dokážu dostať do varu každé publikum. Ich hity Láska, Kúpim si pekný deň, Bonboniéra, Nemôžem dýchať, Raz tam v uličkách… si spievajú ľudia od prvých akordov na každom z ich koncertov, čím medzi rockermi a ich fanúšikmi vzniká neopakovateľné puto.

Nedeľňajšia hudobná fiesta v Banskej Štiavnici vyvrcholí vystúpením IMT Smile, ktorí vypredávajú najväčšie haly na Slovensku a s úspechom koncertujú aj v susedných Čechách. Ivan Tásler je fenomén a energia, s akou hrá, spieva, komunikuje… robí z jeho šou nezabudnuteľný zážitok. Koncert IMT Smile bude bezpochyby fascinujúcim a pôsobivým vyvrcholením festivalu OSMIDIV.

Okrem skvelej hudby si návštevníci amfiteátra v Banskej Štiavnici budú môcť užiť aj sprievodné akcie, ako maľovanie horúcim voskom, streľbu z kuše, výrobu šperkov z drôtu, maľovanie na tvár, výrobu doplnkov z kože, razenie mincí,  ozdobovanie sádrových odliatkov, či maľovanie na plátno.

Vstupenky budú dostupné v predpredaji : 22,00 €, na mieste: 30,00 €. Zľavy: Vstupné je bezplatné pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím, pre držiteľov ZŤP, pre deti z detských domovov a pre deti do 140cm v sprievode dospelej osoby. Predpredaj : Ticketportala Informačné centrum Banská Štiavnica. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc!

Text: Daniela Sokolovičová a Imrich Makó
Foto: Petra Sekáčová a Milan Maršalka
Video: Igor Kolesár

Nifra má novú kompiláciu s názvom Follow Me!

$
0
0

Už ako šestnásťročná hľadala cestu k djingu, hudbe, produkcii a všetkému, čo s tým súvisí. Celé tie roky snahy, pokusov a objavovania nového ju vyniesli nad ostatných slovenských djov a producentov. Jej cit a technická zručnosť pri produkovaní sú vzácne a zároveň obdivuhodné. Aj vďaka tomu vydala za posledných pár rokov niekoľko trackov, ktoré hrávali rôzne osobnosti svetového djingu. Medzitým sa stala súčasťou Coldharnour Recording na čele s Markusom Shulzom! Hrala na takých eventoch a festivaloch ako Transmission, Dreamstate, alebo Ultra Music Festival. Dokonca bola na tohtoročnom odovzdávaní cien International Dance Music Awards (IDMA) nominovaná v kategórii „Best Female“.

Nifra sa našla predovšetkým vo svete Trancu. Jej zvuk môžeme s kľudným svedomím označiť ako Energetic Progressive Trance. Vyznačuje sa predovšetkým mohutným zvukom a chytľavou melódiou, občas aj vokálom. Medzi jej najznámejšie produkcie patria Dark Harbour, Never Forget, Army of Lights alebo aktuálne aj podarený track Cabin Fever, na ktorom sa spolupodieľali aj Orjan Nilsen, Estiva, Dennis Sheperd. Ten okrem iných nájdete aj na spomínanej kompilácii Follow Me, ktorá je plná nielen jej produkcie, ale aj trackov od iných producentov, ktorí Nifru oslovujú svojou tvorbou.

Rodáčka z Michaloviec to dotiahla ďaleko, má za sebou fanúšikov, ktorých rada oslovuje Rebels a ďalším odkazuje Follow Me!

Svoju kompiláciu bola predstaviť aj u Armina v ASOTe. Pozrite si záznam.

Vypočuť a zakúpiť si kompiláciu môžete na tomto linku: https://coldharbour.complete.me/followme

Tracklist:

  1. Nifra & Fisherman – Nyx (Intro Mix)
  2. ATB & Markus Schulz – Heartbeat (Festival Mix)
  3. Orjan Nilsen x Dennis Sheperd x Nifra x Estiva – Cabin Fever (Extended Mix)
  4. Anske & Ellie White – Bring My Spirit (Dub Mix)
  5. Nifra – Tomboy
  6. Dave Neven vs. Sean & Xander – Phoenix Rising
  7. Markus Schulz & Lachi – Far (Fisherman Festival Mix)
  8. Arkham Knights – I Am
  9. Mike EFEX – Fireball
  10. Super8 & Tab – Venture (Nifra Remix)
  11. Nifra – Dark Harbour (Daxson Remix)
  12. Fisherman – Man vs. Machine
  13. Daxson vs. Solis & Sean Truby – Trinity
  14. Yoel Lewis & Jochen Miller – The Last Thing (Extended Mix)
  15. Arjans – Redline
  16. Nifra & Anske – Powerball (Solis & Sean Truby vs Harry Square Remix)
  17. Nifra & Fisherman – Attack (Extended Mix)
  18. Markus Schulz featuring Sebu (Capital Cities) – Upon My Shoulders (Nifra Remix)

Zdroj: TS

Cinematik privíta slávneho portugalského filmára a premietne to najlepšie z európskych filmov.

$
0
0

Medzinárodný filmový festival Cinematik tento rok v sekcii Pod lupou upriamuje pozornosť na portugalskú kinematografiu. A práve z Portugalska pochádza aj jeho hlavný hosť, oceňovaný režisér a scenárista João Pedro Rodrigues. Filmárovi, ktorého snímky pravidelne uvádzajú najprestížnejšie festivaly sveta, Cinematik vzdá poctu v samostatnej sekcii Rešpekt. Diváci v nej budú môcť vidieť všetkých päť celovečerných filmov z jeho filmografie. João Pedro Rodrigues prijal osobné pozvanie na 14. ročník Cinematiku, ktorého návštevníci sa v rámci programu budú môcť zúčastniť aj na jeho master class.

João Pedro Rodrigues sa narodil v roku 1966 v Lisabone. Najskôr študoval biológiu a túžil sa stať ornitológom. Napokon ho však od tohto zámeru odlákala láska k filmu, ktorý vyštudoval na Lisabonskej filmovej škole. Začínal experimentálnymi krátkometrážnymi snímkami, na konte má aj niekoľko dokumentov. Hlavnú líniu jeho filmografie však tvoria celovečerné hrané snímky, ktoré sa úspešne vyhýbajú stereotypom aj žánrovým škatuľkám.

Vo svojich filmoch detailne skúma ľudské túžby a vášne, ktoré často hraničia až s absolútnou posadnutosťou. Svojich hrdinov sa nebojí prezentovať v bizarných situáciách ani v nelichotivom svetle – napokon, viac než o prvoplánové sympatie usiluje o hĺbku, intenzitu a individualizmus. Poznávacími znameniami jeho filmov je odvážna práca s nahotou a svojský symbolizmus. Nezriedka sa tiež v jeho filmoch objavujú témy homosexuality či transsexuality.

Vo svojej prvej celovečernej snímke O Fantasma (Prízrak / Phantom, 2000) Rodrigues sleduje mladého smetiara Sergia, ktorý odmieta náklonnosť kolegyne a miesto toho prepadá túžbe po inom mužovi. V neutešených reáliách temných nočných ulíc divák postupne preniká do hĺbky Sergiových fetišov a sleduje, ako sa jeho sexuálny záujem mení na nebezpečnú posadnutosť. Film mal premiéru na MFF Benátky, kde bol nominovaný na Zlatého leva.

Vo svojom druhom filme s názvom Odete (Two Drifters, 2005) režisér sleduje príbeh ženy, ktorá sa po smrti suseda votrie do jeho rodiny predstierajúc, že s nebohým čaká dieťa. V Rodriguesovom hľadáčiku je tentokrát najmä hystéria, ktorá hlavnú hrdinku postupne celkom ovládne. Film uviedli a špeciálnym uznaním Cinémas de Recherche ocenili v Cannes.

FilmMorrer Como Um Homem (Zomrieť ako chlap / To Die Like a Man, 2009) je portrétom starnúcej hviezdy lisabonských travesty show. Na pozadí ľúbostných, zdravotných a rodinných problémov hlavnej hrdinky sa film stáva svojským podobenstvom, ktoré kombinuje prvky melodrámy, fantasy aj muzikálu. Titul premietli v sekcii Un certain regard na festivale v Cannes.

Snímka A Última Vez Que Vi Macau (Vlani v Macau / The Last Time I Saw Macao, 2012), ktorú s Rodriguesom spolurežíroval João Rui Guerra de Matta, je zas multi-žánrovým experimentom s nádychom ázijskej exotiky. Mozaika autentických spomienok vo filme ožíva v originálnej kombinácii dokumentárnych záberov a naratívneho voice-overu.

Zatiaľ posledným celovečerným filmom, ktorý João Pedro Rodriges dokončil je O Ornitólogo(Ornitológ, / The Ornithologist, 2016). Ako napovedá už názov, film má čiastočne autobiografickú povahu. Nehovorí však o skutočnom živote filmára, ale o tom, ako mohol vyzerať, ak by sa na dôležitej životnej križovatke vydal iným smerom. Hlavným hrdinom je ornitológ, ktorý na výprave za ohrozeným druhom vtáka nečakane nastúpi na cestu vnútorného prerodu. Okrem iného film tiež parafrázuje príbeh Svätého Antona Padovského, rodeného Lisabončana, a poodhaľuje pred divákom krásu najodľahlejších portugalských oblastí.

Jednou z divácky najobľúbenejších sekcií Cinematiku je hlavná súťaž hraných filmov Meeting Point Europe. Združuje výber toho najlepšieho, čo za ostatný rok vyprodukovali európske kinematografie podľa hlasovania 17 filmových kritikov a kritičiek zo 17 európskych krajín. Záštitu nad sekciou prebrala Medzinárodná federácia filmových kritikov FIPRESCI.

Tento rok je vo výbere napríklad aj svieža autobiografická dráma britskej filmárky Joanny Hogg The Souvenir (2019). Vo filme, ktorým sa ako hlavný motív tiahne nevyrovnaný ľúbostný vzťah mladej študentky filmu, stvárnili ústrednú dvojrolu matky a dcéry skutočná matka s dcérou – Tilda Swinton a Honor Swinton-Byrne. Snímka mala úspešné uvedenia na tohtoročných festivaloch Sundance, kde získala hlavnú cenu a Berlinale.

Ďalším pozoruhodným filmom v tejto sekcii je dráma Dirty God (Špinavý Boh, 2019), s ktorou holandská filmárka Sacha Polak navštívila Sundance aj filmový festival v Rotterdame. Zachytáva mladú matku, ktorá sa pokúša usporiadať si život po tom, ako ju surový útok kyselinou navždy poznačil jazvami na tvári, tele aj duši.

Zombi Child (2019) je francúzska mysteriózna dráma, ktorá divákom poodhalí tajomstvá karibských voodoo rituálov v príbehu, kde sa prelína minulosť so súčasnosťou. Film nakrútil Bertrand Bonello, režisér snímok Saint Laurent a Nocturama. Jeho novinka mala svetovú premiéru v rámci Director’s Fortnight v Cannes a patrí k filmom, ktoré na Slovensku ako prví budú môcť vidieť práve návštevníci Cinematiku.

Štipku absurdity, ale tiež fantázie a originality zas do súťaže vnesie Diamantino(2018) Gabriela Abrantesa a Daniela Schmidta. Bláznivá groteska o futbalovej hviezde, ktorá po potupnom zlyhaní na ihrisku hľadá stratený talent aj osudovú lásku, bola nominovaná na Európsku filmovú cenu pre najlepšiu komédiu.

Jedným z najprekvapivejších titulov v súťaži Meeting Point Europe je bezpochyby koprodukčný triler Monos(2019) Alejandra Landesa – intenzívny vizuálno-hudobný zážitok z prostredia Amazonského pralesa, kde sa skupinka detských povstaleckých vojakov poverená neobvyklou úlohou posúva za tenkú hranicu nevypočítateľnej anarchie. Film pozbieral množstvo prestížnych festivalových cien, medzi nimi aj špeciálnu cenu poroty z amerického Sundance. O brazílskom režisérovi sa hovorí ako o vychádzajúcej hviezde latinskoamerickej kinematografie, o ktorej ešte určite bude počuť.

O cenu sa na Cinematiku bude uchádzať aj dráma z prostredia hybridného vojenského konfliktu Donbass (Donbas, 2018) Sergeja Loznicu. Bieloruský režisér je známy najmä svojimi štylizovanými dokumentmi o kľúčových míľnikoch histórie krajín niekdajšieho východného bloku. Tentokrát prichádza s fiktívnou, hoci realitou veľmi nápadne inšpirovanou kolážou života v jednom z najvypätejších regiónov na súčasnej mape Európy.

Festival uvedie aj dôležitú novinku Françoisa Ozona Grâceà Dieu (Z milosti Božej / By The Grace of God, 2019), ktorá nekompromisne odkrýva ohavný prípad zneužívania detí katolíckym kňazom vo francúzskom Lyone. Porota Berlinale film ocenila Strieborným medveďom.

Prísľubom silného filmového zážitku je aj At Eternity’s Gate (Pri bráne večnosti, 2018), životopisná dráma o Vincentovi van Goghovi z dielne Juliana Schnabela, režiséra snímok Basquiat či Skafander a motýľ. Hlavnú rolu vo filme stvárnil Willem Dafoe a vyniesla mu hereckú trofej z Benátok aj oscarovú nomináciu.

Jediným zástupcom žánru sci-fi v tejto sekcii je filozofická dráma High Life (2018) režisérky Claire Denis s Juliette Binoche a Robertom Pattinsonom v hlavných úlohách. A desiatku súťažných filmov uzatvára The Favourite(Favoritka, 2018), originálny portrét kráľovnej Anny, poslednej stuartovskej panovníčky Británie. Film Yorgosa Lanthimosa má na konte Strieborného leva z Benátok aj Oscara a Zlatý glóbus pre Oliviu Colman v hlavnej úlohe.  

14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. až 15. septembra 2019 v Piešťanoch. Akreditácie sú do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnené predpredajové ceny na stránke www.cinematik.sk.

Zdroj: Cinematik

Uchvátil Passengera i Glena Hansarda. Irský písničkář David Keenan v Praze představí svůj debut.

$
0
0

David Keenan patří k výrazným hlasům na irské písničkářské scéně. Na své koncerty si hudebníka a básníka přizvali Passenger, Glen Hansard i Hozier, který prozradil, že ho Keenanův hlas okouzlil hned na první poslech. V pražském klubu Chapeau Rouge představí 28. března 2020 svou plánovanou debutovou desku. Vstupenky za 290 Kč budou k dostání od 19. srpna na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

K popularitě umělci pomohl náhodný taxikář, který mladíka s kytarou před čtyřmi lety požádal, aby mu při jízdě něco zahrál. Taxikář nahrávku sdílel na sociálních sítích a virální skladbě El Paso zajistil vstupenku do irských rádií. V současnosti chystá Keenan debutové album, které představí i na svém prvním pražském samostatném koncertu: „Bude to dokument o mých zážitcích s lidmi obsahující kruté i krásné příhody,“ prozradil.

David Keenan svými poetickými texty kreslí hudební obrazy, kterými navazuje na ostrovní písničkářkou tradici. Přesto si ponechává vlastní osobitý styl, pro který si ho oblíbili tisíce fanoušků. Hudebník Glen Hansard o něm tvrdí, že patří k nejlepším písničkářům, které zná a že bychom mu všichni měli dát šanci. V Praze se letos představil na hlavním pódiu festivalu United Islands.

Zdroj: TS


Small Dragon Boat Festival v Trenčíne zastreší v roku 2019 Majstrovstvá Slovenska v dračích lodiach.

$
0
0

Čoraz obľúbenejší šport, preteky dračích lodí, majú v Trenčíne fanúšikovskú základňu už dlhší čas. Pred troma rokmi vznikol koncept Small Dragon Boat Festival (Festival malých dračích lodí), ktorého súčasťou budú v tomto roku aj Majstrovstvá Slovenska v dračích lodiach.

Hlavná časť podujatia sa uskutoční na Lodenici v Trenčíne (pod starým železničným mostom) v sobotu 24. 8. 2019 od 9.00 h do 18.00 h. Súťažiaci budú pretekať v kategóriách Juniori U18, OPEN, ŽENY, MIX, FIRMY A HOBBY, pričom sa na pretekoch zúčastnia aj zahraničné posádky.

Súčasťou festivalu budú stánky s občerstvením, možnosť nechať si odmerať hodnoty tela na bioimpedančnej váhe (pomer tuku, svalov, vody, minerálov v tele, bazálny metabolizmus, …), hudobné vystúpenie, nafukovacie atrakcie pre deti a ďalšie aktivity.

Ak si chcete otestovať tímového ducha, spoluprácu a koordináciu, povzbudiť svojich priateľov v tíme, či stráviť sobotu pri vode s rodinou netradične, neváhajte a príďte. Viac o pravidlách a možnosť prihlásiť sa nájdete na www.dragonfestival.sk. Vstup na podujatie pre verejnosť je voľný. Organizátormi pretekov sú o. z. Buď lepší a eventová agentúra PROMOLINE.

Za podporu organizátori ďakujú Trenčianskemu samosprávnemu kraju, mestu Trenčín, spoločnostiam TONAS, ZEPELIN, RONA, zelo.sk a asociáciám Czech Dragon Boat Association a Slovak Dragon Boat Association.

Zdroj: TS

Konferencia na World Music Festivale v Bratislave je pre každého hudobníka, ktorý chce dosiahnuť viac.

$
0
0

Každý umelec sa môže dostať do situácie, keď si nie je úplne istý, prečo jeho tvorba oslovuje len úzky okruh ľudí, prečo ho brzdí neviditeľná bariéra, cez ktorú sa nedokáže posunúť viac do povedomia na Slovensku a v zahraničí. Mnohí sa zaoberajú viac tvorbou a na propagáciu, marketing a iné „netvorivé“ povinnosti sa necítia, alebo im neostáva čas. Ako z takéhoto kruhu von? Na túto i ďalšie otázky budú odpovedať rečníci na medzinárodnej konferencii (28. až 29. septembra 2019 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave), ktorá je súčasťou štvrtého ročníka World Music Festival Bratislava.

Organizátori festivalu tento rok pozvali viac ako 20 zahraničných delegátov, ktorí sa budú aktívne podieľať na dialógu so slovenskými hudobnými profesionálmi. Tento rok pozvanie prijal napríklad hudobný producent a riaditeľ veľtrhu WOMEX Ben Mandelson (GB), hudobní publicisti, aj programoví riaditelia a dramaturgovia festivalov Sziget, Manchester Jazz Festival, Mercat Musica Viva de Vic, Festival Boreal a ďalší.Do Bratislavy koncom septembrazavítajú aj zástupcovia kanadskej iniciatívy MusiConnect s cieľom lepšie prepájať hudobníkov zo strednej a východnej Európy s profesionálmi z celého sveta.

Slovenským hudobníkom a profesionálom sa tak na World Music Festivale Bratislava ponúka jedinečná možnosť získania nových poznatkov, nadviazania potrebných kontaktov a výmeny informácií. Počas konferencie sa slovenskí hudobníci môžu zapojiť do tzv. Listening session (stretnutie pri počúvaní), ktorého účelom je pomôcť slovenským hudobníkom získať priamu odozvu na ich tvorbu od medzinárodných expertov. Okrem okamžitej spätnej väzby môžu hudobníci získať nové, osobné kontakty s promotérmi zo zahraničia na tzv. Speed meetingoch, krátkych 10-minútových stretnutiach, kde môžu v krátkosti predstaviť svoju tvorbu a informovať sa o možnostiach účinkovania na podujatiach v zahraničí.

Mnoho slovenských hudobníkov tvorí a vystupuje bez manažéra a všetky aktivity sa snažia riadiť si samostatne. Nielen pre nich bude mimoriadne zaujímavý seminár, ktorého témou tento rok je Why DIY?(Prečo „urob si sám“?). Noam Vazana, úspešná hudobníčka a Steve Mead, riaditeľ Manchester Jazz Festivalu vo svojom príspevku poradia ako si hudobník môže organizovať svoju kariéru, PR, marketing a všetky dôležité úkony, sám.

Nebudú chýbať ani panelové diskusie, ktoré zahraničným delegátom predstavujú významné slovenské podujatia a osobnosti. Tento rok sa na panelových diskusiách zúčastnia Katarína Babčáková (NOC) a Jana Ambrózová (OZ Tradana), ktoré uvedú udalosti roku 2019 v oblasti folklóru. Významné postavy slovenskej jazzovej scény Peter Lipa a Martin Valihora spolu s Mariánom Pavlovičom priblížia delegátom úspešné slovenské jazzové festivaly.

Slovenský folklór sa v rámci World Music Festival Bratislava stabilne teší veľkému záujmu zo zahraničia. Organizátori mu preto aj tentokrát pripravili špeciálny priestor. Na prezentácii, ktorá je v programe konferencie pod názvom Focus Fujara, sa predstaví ikonický slovenský nástroj zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Praktickou demonštráciou prispeje k prezentácii Doc. Ing. Karol Kočík, PhD. spolu so známym výrobcom fujár a aktívnym hráčom na fujaru a píšťalky z Hrochote, Ondrejom Seleckým. 

Festival je koncipovaný tak, aby pomohol slovenskej hudobnej scéne nájsť odpovede ako preraziť v zahraničí v priamom kontakte s osobnosťami svetovej scény. Jedinou podmienkou účasti na konferencii je registrácia na webovej stránke festivalu www.worldmusicfestival.sk. Na tomto mieste sú uvedené aj podrobné informácie o delegátoch, spíkroch, ako aj celom programe festivalu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska nadácia, Národné osvetové centrum, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj,  Ministerstvo dopravy, Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu, OZ Tradana, OZ Hurhaj a ďalší.Záštitu nad festivalom má primátor Bratislavy p. Matúš Vallo.

Zdroj: TS

Dj MeSs predstavil svoj prvý tohtoročný počin – Rumbah Moombah Mixtape!.

$
0
0

Tento rok sme prišli s prvým oficiálnym titulom naozaj neskoro, no verte nám, že to je spôsobené pracovnou vyťaženosťou a hlavne sústredením našich síl na zlepšovanie sa v iných oblastiach, ktoré obohatia našu tvorbu.

Veríme však, že naši pravidelní poslucháči nám ostali verní a tešia sa na úplnú novinku ktorou je Rumbah Moombah Mixtape MMXIX od trenčianskeho selektora, ktorého môžete poznať pod jeho pseudonymom Dj MeSs (Ghetto Youths Sound). Prvotná myšlienka a celý koncept Rumbah Moombah je založený na pravidelných moombahton-ových parties v trenčianskom Steps Club-e (Sládkovičova 4, 911 01 Trenčín), ktoré odštartujeme 28. septembra 2019 a práve rovnomenný mixtape je vytvorený na ich podporu. Tešiť sa môžete na 80 minút kvalitnej selekcie už spomenutého žánru, ktorý má v dnešnej dobe naozaj veľa podôb. Tohtoročný mixtape je zameraný hlavne na rokmi overené hip hop-ové a r&b hity v moombahton-ovom šate, no nabudúce sa môžete tešiť na úplne iný žáner, či žánre, ktoré Vás budú celé noci sprevádzať na Rumbah Moombah parties. Nalejte si pohárik kvalitného karibského rumu a príďte sa zabaviť spolu s nami. Prajeme príjemné počúvanie. Tešíme sa na Vás! Most High Records.

DOWNLOAD

Zdroj: TS

Desiaty ročník Grape Festivalu sa zaradil medzi tie najsilnejšie!

$
0
0

Desať rokov patrí druhý augustový víkend v našom kalendári do krúžku v tvare hrozna. Desať rokov pozorujeme, ako malý piešťanský festival s veľkou víziou vyrástol do dnešnej podoby podujatia, ktoré kvalitou konkuruje nejednému zahraničnému. Desiaty ročník festivalu Grape festivalu opäť patril k tomu najlepšiemu, čo slovenská festivalová sezóna ponúka.

DSC_0659

Hudobne sa festival orientuje už od svojho počiatku na indie rock a elektroniku. Tento rok to vyšlo hlavne po stránke tej elektronickej hudby. Z indie kapiel musíme vyzdvihnúť piatkový koncert škótskej formácie Chvrches, inak ale nás ale výnimočne neohúril žiadny ďalší zástupca tohto žánru. Elektronika bola naopak skvelá po všetkých stránkach. Jon Hopkins v sobotu na hlavnom pódiu predviedol fantastickú elektronicko vizuálnu šou a potvrdil, že sme sa na jeho vystúpenie netešili márne. Na pódiu ho doplnili dve dievčiny s akýmisi svetelnýmu signalizačnými zariadeniami, čo tomu dodalo ten správny šmrnc. Škoda len, že ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na jeho šou bolo asi o dve tretiny menej, ako na koncerte pred ním vystupujúcou Švédky Tove Lo. K jej vystúpeniu len toľko, že nám vôbec nevadilo, keď kvôli predošlej búrke bolo skrátene len na niečo čosi vyše pol hodiny. Za čas stihla odspievať všetky svoje hity a ukázať, čo má pod tričkom. Tento koncert bol asi to najhoršie, čo sme v desatročnej histórii festivalu videli a doteraz celkom nechápeme jej zaradenie do programu. Poďme ale späť k tým vydareným veciam, sobotňajší set drum and bassového kráľa Andyho C patril naopak k tomu najlepšiemu, čo sa dalo na celom festivale vidieť a zimomriavky z toho máme doteraz. Takisto Rudimental predviedli energiou nabitý koncert, ktorý roztancoval každého, kto sa prišiel vyskákať nielen na ich najväčšie hity. Ani domáci zástupcovia sa ale nedali zahanbiť. Iba Pišta Kráľovič aka FVLCRVM si môže dovoliť zahrať tracky od Spice Girls či Asereje bez toho, aby sa ľudia pobrali kade ľahšie. Navrátilec z potuliek Áziou Jimmy Pé uzavrel v nedeľu nadránom Orange stage ničím iným ako večnými Queen. Sobotné ráno zas patrilo 365.bank stageu, ktorý ovládli Galagha a Toky, spať sa išlo až niekedy po siedmej. Tak, ako organizátori sľubovali, tento stage sa počas dvoch dní a dvoch nocí takmer nevypol a dunel počas celého festivalu. Zamrzel akurát fakt, že po minuloročnom krásnom tvare medúzy stage nadobudol jednoduchšie kontúry. Soundsystem napriek tomu zostal rovnako premakaný a zvuk na ňom bol naozaj výborný. Obrovské masy, ktoré prilákali domáce kapely Billy Barman a Para na hlavnom pódiu svedčia o tom, že nikomu nevadí ich každoročné opakovanie a stali sa akýmisi festivalovými klasikami. Vystúpenie Pary prilákalo naozaj obrovský dav, ktorý s nimi poctivo odspieval už zľudovené skladby. Barmani odohrali svoj koncert premiérovo na hlavnom pódiu a publiku predstavili svoj nový singel Červená armáda. K tomu sa viazal aj akési pohyblivý performance v podobe skupiny ľudí oblečenej v červenom, ktorá sa počas celého festivalu pohybovala po areáli. Nápad to nebol úplne zlý, bojíme sa však, že nie každý pochopil, o čo sa jedná. Na pódiu ich na chvíľku doplnil aj bratislavký raper Gleb, ktorý nás tak navnadil na jeho vlastné vystúpenie. Z domácich umelcov okrem vyššie spomenutých potešili symaptickí pankáči z Vydrapenej bužírky a naopak zamrzel zrušený koncert kapely Autumnist, ktorý sa ako jeden z mála neuskutočnil kvôli búrke.

DSC_0707

Apropo, počasie. Veľká téma tohto festivalu, aj samotní usporiadatelia priznali, že za tých desať rokov sa z nich už stali poloprofesionálni meteorológovia. V minulosti mali nepriaznivé poveternostné podmienky na festivale viackrát vážne následky, dokonca sa kvôli bezpečnosti museli organizátori poddať a festival ukončiť predčasne. Tento rok sa ale rozhodli nad týmto faktom posumiať a celá tohtoročná téma bola búrková. Celý vizuál bol postavený na interpretoch poobliekaných do prišiplášťov a aj pri vchode do areálu ste sa mohli započúvať do reprodukovaných zvukov hromov a bleskov. Stanové mestečko, ktoré každý rok mení formu, bolo tento rok vyskladané do tvare kvapiek. Pekné to síce bolo, ale v praxi bolo nesmierne neprehľadné a nejeden návštevník mal problém nájsť v tomto bludisku svoj stan. Počas soboty to ale vyzeralo, že počasie si tento signál vysvetlilo po svojom a rozhodlo sa nás tentokrát vysmiať opačným trápením. Ostré slnko a teplota okolo tridsaťpäť stupňov premenili počas dňa piešťanské letisko na peklo, v ktorom sa každý snažil nájsť svoj kúsok tieňa. To uškodilo hlavne slávnostnému obedu na pravé poludnie, ktorý bol pripravený pre vybraných 100 návštevnikov a inak by bol určite príjemnou záležitosťou. Takisto svoje opodstatnenie stratil nepremokavý dresscode. Ale to všetko sa zmenilo podvečer. Už by to asi ani nebol Grape, keby sa búrkové divadlo neobjavilo aspoň na chvíľu. Počas mimoriadne príjemného koncertu Pudingáčov sa začali v diaľke ozývať hromy a spustil sa lejak. Po sparnom dni to bolo vítané osvieženie a návštevníci, ktorí vedia ako to na Grape chodi, si to patrične užívali. Našťastie to všetko prehrmelo veľmi rýchlo a úpravy zmeny programu boli minimálne.

DSC_0708

Výnimočným robí Grape aj fakt, že okrem kvalitnej hudby na stálych pódiach prináša každý rok niečo navyše. Minulý rok to bol už spomenutý tanečný stage v tvare medúzy, tento rok sme mali možnosť na vlastnej koži zisitiť, ako to asi vyzerá v očistci. Festivalový Očistec mal formu exkluzívneho mini stageu, v ktorom mohli festivaloví hriešnici nájsť vykúpenie. Vstup naň bol limitovaný a vystúpenia síce krátke, o to ale zaujímavejšie. Takisto máme veľmi radi tradíciu tajných koncertov, my sme si nemohli nechať ujsť ten Hafnerov.

DSC_0974

Festival Grape rastie každý rok nielen kvalitou, ale aj kapacitne. Tento rok sa organizátori aj vďaka novej metóde očipovaných náramkov mohli pochváliť návštevnosťou niekde okolo dvadsaťpäť tisíc ľudí. Pokiaľ ale chce festival rásť aj naďalej, radi by sme pripomenuli, že netreba zanedbať aj hygenické podmienky, ktoré sa mi tento rok nezdali zvládnuté na sto percent a pamätáme si aj čistejšie ročníky. Otázkou zostáva aj miesto konania, piešťanské letisko totiž tento rok funguje v komerčnej prevádzke a usporiadateľov stálo určite veľa síl(a peňazí), aby tu sa tu desiaty ročník mohol konať. Uvidíme, ako si poradia s týmto problémom do budúcnosti.

DSC_0715

Každý rok riešime dilemu, či si v tomto termíne neodskočíme do neďalekej Budapešti na hviezdami preplnený Sziget a každý rok Grape vyhrá na celej čiare. Tento rok opäť ukázal svoje kvality a my sme tu strávili fantastické dva dni. Už teraz rátame dni do budúceho ročníka a tešíme sa, aké novinky si pre nás nachystá.

[See image gallery at www.gregi.net]

Tamara Zaťková
Foto: Michal Dzubina – Floe Fotography

Detské duo PACI PAC prekvapuje reggae novinkou. Na spoluprácu si prizvali Medial Banana!

$
0
0

Detské projekty sa už rokmi udomácnili na slovenskej hudobnej scéne a darí sa im naozaj skvele. Okrem náučných textov, chytľavých refrénov a silného vizuálneho zážitku obvykle prinášajú ešte čosi navyše. Zaujímavé posolstvo.  

Presne to je aj prípad známeho dua muzikantov PACI PAC, ktoré uplynulý víkend predstavilo sviežu novinku Levík Leo. Pesnička sa aktuálne teší prvým úspechom a aj spevácka dvojica je v očakávaní, či novinka dosiahne úspech videoklipu Slon, ktorý sa teší vyše 50 miliónom vzhliadnutí a stal sa tak historicky  tretím  najsledovanejším detským videoklipom na YouTube a aktuálne má  našliapnuté na druhú priečku.

Na svoje si prídu aj starší poslucháči

Spevácke duo nepochybne poteší nielen detských poslucháčov, ale i dospelých. Skladba Levík Leo, ktorá je zároveň textárskou prvotinou ženskej polovičky známeho zoskupenia – PACINY, sa totiž môže pochváliť vzácnym hosťom! Keďže hudobná novinka spadá do žánru reggae, objavia sa v nej aj členovia kapely Medial Banana! „Videoklip sme natáčali vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave na Záhorí. Lokalita na slovenských pieskoch sa zvykne nazývať i slovenská Sahara, čiže pre navodenie africkej atmosféry bola ideálna. Samotná skladba je o levíkovi vegetariánovi. Ukazuje náš pozitívny vzťah k vegetariánstvu ako takému a, samozrejme, aj k reggae,“prezradila pozadie nového klipu PACINA. Mimochodom, za hlavnou myšlienkou klipu stojí práve ona. Ako herečka v divadle Karola Vosátka disponuje aj skúsenosťami tohto druhu. Hudobnú stránku novej pesničky má na svedomí mužská polovička veselej dvojice Mário Praženec aka PAC „za spoluprácu s kamarátmi z Medial Banana sme nesmierne vďační. Pokyman aj Erik sa úlohy afrických sprievodcov zhostili bravúrne. Vďaka nim dostala skladba typický reggae feeling, ktorý sme chceli odovzdať aj deťom,“ pochvaľuje si spoluprácu PAC.Do výslednej podoby klip doladil režisér Miro Roháček. Členovia skupiny Medial Banana ale nie sú jediní, kto si v klipe „strihol“ svoju úlohu. Vo vydarenej novinke sa ukázal aj organizátor obľúbeného a jediného reggae festivalu na Slovensku Sveťo Moravčík.

Zavítajú aj na Uprising

Na spomínanom festivale dokonca budete môcť vidieť všetkých účinkujúcich v klipe aj na jednom mieste. V detskej festivalovej zóne sa všetkým zvedavcom PACI PAC predstavia v piatok podvečer 23.8., kde naživo zaznie nielen novinka Levík Leo, ale i staršie, osvedčené hity ako Slon, Ťapy Ťap, Darček či Čarbičky. Kto už v minulosti navštívil niektorý z ich koncertov vie, že o výbornú atmosféru, veselé momenty a detskú radosť tu nikdy nie je núdza. Ak sa festivalovej premiéry naživo nemôžete zúčastniť, v najbližších týždňoch bude šancí určite viacero, keďže: „Skladbu sme zaradili aj do set listu na jesenné turné PACI PAC 2019,“avizuje sympatická PACINA.

Tour: PACI PAC a kamaráti plné noviniek

Obľúbená dvojica PACI PAC sa predstaví fanúšikom v celkom novom šate. Pre svojich priaznivcov si hudobníci pripravili vynovenú šou plnú chytľavých piesní, veselých postavičiek a nádherných kulís, vďaka ktorým sa stanete súčasťou ich rozprávkového sveta. Svojimi slovami to potvrdzuje aj Mário Praženec, známy ako PAC: Venovali sme špeciálnu pozornosť tomu, aby sme program čo najviac vyšperkovali. Nové kostýmy sú perfektné. Bude sa na čo pozerať a, samozrejme, aj čo počúvať,“Adriana Pešinová alias PACI na záverdodáva:„Už sa teším, ako našim fanúšikom naživo predstavíme všetky novinky. Zvedavá som najmä na zastávky na východe Slovenska. Ten sme v rámci tour už dlhšie nenavštívili, takže teraz to fanúšikom na východe krajiny bohato vynahradíme.“ Chýbať nebude pán Trampolíni, s ktorým si zaskáčete na trampolíne, Levík Leo vás zas naučí, že nie každý lev je mäsožravý a deti sa, okrem iného, dozvedia, prečo je mliečko pre ne také zdravé. „Aj touto cestou vás na jesenné turné PACI PAC srdečne pozývame,“dodali spoločne na záver.

Bližšie informácie o blížiacom sa turné

Turné štartuje už 6.10.2019 a má 14 zastávok naprieč celým Slovenskom!

PACI PAC navštívia tieto mestá:
06.10. Dolný Kubín – MsKS – 16.00h
13.10. Spišská nová Ves – Kino Mier – 16.00h
23.10. Považská Bystrica – Kino Mier – 17.00h
24.10. Trnava – Kino Hviezda – 16.30h
25.10. Žiar nad Hronom – MsKC – 17.00h
26.10. Žilina – Dom odborov – 17.00h
27.10. Snina – MsKS – 10.00h
27.10. Vranov nad Topľou – Mestský dom kultúry – 16.00h
15.11. Bratislava – DK Dúbravka – 17.00h
16.11. Michalovce – MsKS – 10.00h
16.11. Sobrance – Centrum voľného času – 16.00h
17.11. Trebišov – MsKS – 10.00h
17.11. Humenné – MsKS – 16.00h
28.11. Banská Bystrica – Aula SZU – 17.00h

Lístky na predstavenie si môžete kúpiť v sieti predpredaj.sk ( https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/paci-pac-kamarati-2019-slovensko/) alebo v pokladni priamo na mieste konania. Každé dieťa pri vstupe dostane zdarma chutné a zdravé mliečko Brejky.

Web: www.pacipac.sk
Facebook: www.facebook.com/pacipac.sk
Instagram:www.instagram.com/paci_pac

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live