Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Záleská divadelná púť 2019 prinesie detské divadlá i cirkusantov z Argentíny a Francúzska.

$
0
0

Obľúbený medzinárodný festival divadla pre deti neďaleko Bratislavy ukončí leto detskými divadelnými predstaveniami, tradičným francúzskym cirkusom a hudobnými koncertami. 9. ročník Záleskej divadelnej púte sa už tradične koná v posledný augustový týždeň. Počas piatka a soboty, 30. a 31. augusta 2019, budú návštevníci spoločne oslavovať sviatky divadla a hudby pre deti a ich neposlušných rodičov. Časť obce Zálesie sa premení na festivalový areál s divadelným šapitó, hudobným pódiom, interaktívnou maringotkou a umeleckými zónami. Divákov programom potešia slovenskí i zahraniční divadelníci, hudobníci a talentovaní umelci. 

Veľkým lákadlom každého ročníka Záleskej divadelnej púte je radostná atmosféra a skvelé hudobné vystúpenia a divadelné predstavenia. Malá obec neďaleko Bratislavy (13 km) vďaka množstvu dobrovoľníkov ožije rytmom divadelného, hudobného a tanečného umenia. Netradičný festival premení Zálesie na mestečko radosti, v ktorom sa každý návštevník i umelec cíti ako doma. V roku 2017 získali organizátori Záleskej divadelnej púte uznanlivé ocenenie Dobrovoľník roka 2017 z rúk prezidenta Slovenskej republiky.

„V priebehu deviatich rokov u nás vystúpilo približne 700 umelcov, na čo sme veľmi hrdí, pretože si celý festival organizujeme sami. Nadšení dobrovoľníci, ľudia, ktorí majú radi dobrú hudbu a kvalitné divadlo. Chceme deťom a ich rodičom priniesť čistú radosť z umenia. Na Slovensku sme sa s podobným festivalom, ako je ten náš, nestretli,“povedal Peter Derevenec, jeden z organizátorov Záleskej divadelnej púte.

Tento rok patria medzi lákadlá detské strašidelné predstavenie Čarodejnice Nového divadla, podľa príbehu od Roalda Dahla, a tradične i Bábkové divadlo na rázcestí. Predvedú sa poctiví tradiční cirkusanti Clap Clap Circo s umelcami z Uruguaja a Argentíny, ale aj francúzsky cirkus Cirk Biz Art so zábavnou artistickou šou. Orchester Jeana Valjeana S hudbou vesmírnou potešia všetkých fanúšikov originálnej hudobnej zábavy. Organizátori pripravujú program predovšetkým pre deti, ale vďaka pestrosti vystupujúcich je festival obľúbený nie len medzi rodinami s deťmi, ale aj každým, kto má rád hudbu a divadlo.

 Deti určite potešia a rozosmejú predstavenia Osmijankove rozprávky o princeznách Bratislavského bábkového divadla, Lomidrevodivadla Na hojdačke, klasická rozprávka Danka a Janka od Neline alebo zábavné hudobné vystúpenie s pesničkami Mira Jila.

Osviežením divadelného programu sú hudobné vystúpenia neobyčajných zoskupení a kapiel. Hudobný program odštartuje X-Band a predstaví sa aj trojica hudobníkov Longital suita kombináciou rockovej skupiny so sláčikmi. Energickú hudbu predvedie nitrianska postindie kapela LUVVER, multižánrová slovenská kapela La3no Cubano a ľudovú hudbu s miestnymi drumbľovými melódiami zahrá šamorínska skupina Varkocs.

V priebehu 2 festivalových dní sa predvedie vyše 70 účinkujúcich v množstve predstavení a sprievodných aktivitách. V parku Zálesíčko v obci Zálesie vznikne dočasný areál s veľkým divadelným šapitó, hudobným pódiom, interaktívnou maringotkou, stanmi a otvorenými umeleckými zónami. Deti sa každý rok tešia na spustenú fontánu, drevený kolotoč, kreatívny kútik a areál zeleného parku. Na návštevníkov čaká aj gastro časť s tradičnými i streed food prevádzkami, knižný antikvariát, lokálni predajcovia a osvetová zóna s neziskovými organizáciami.  

Vstup na podujatie je zadarmo.

PROGRAM: 

Piatok 30. august 2019

Divadelný kút
16:00 – Sociálne divadlo Hopi Hope
17:00 – Bratislavské bábkové divadlo – Osmijankove rozprávky o princeznách
18:00 – Nové divadlo – Čarodejnice
19:00 – Divadlo Na hojdačke – Lomidrevo
20:00 – Clap Clap Circo – Gulp! (UR/ARG)
21:00 – Cirk Biz Art – BOUCAN (FR)

Hudobný kút
18:00 – X-Band
20:00 – Longital Suita
22:00 – Orchester Jeana Valjeana

Sobota 31. august 2019

Divadelný kút
10:00 – Funny Fellows
11:00 – Babkové divadlo na rázcestí – Ako sa chytá radosť
12:00 – Divadlo Žihadlo – Zajko Lajko
13:00 – Teatro Neline – Danka a Janka
14:00 – Miro Jilo
15:00 – Bábkové divadlo na rázcestí
16:00 – Divadlo Harry Teater – Krajčír Nitôčka
17:00 – Divadlo Úsmev – Magický dom Madam Dragany
18:00 – Clap Clap Cirko – Gulp! (UR/ARG)
19:00 – Cirk Biz Art – BOUCAN (FR)
20:00 – Túlavé divadlo – Don Quijote
21:00 – Divadlo Na vysokej nohe – Kabinet Dr. Van Helsinga

Hudobný kút
16:00 – VARKOCS
18:00 – S hudbou vesmírnou
20:00 – La3no Cubano
22:00 – LUVVER

Záleská divadelná púť sa koná 30. a 31. augusta 2019, viac informácií o programe nájdete na oficiálnej stránke www.zaleskaput.sk

Vo štvrtok 29. augusta (deň pred Záleskou divadelnou púťou) sa bude v Zálesí konať podujatie 1989 – 30 ROKOV PO – oslava výročia nežnej revolúcie 1989 s umeleckým programom v téme oslavy slobody.

14:00 – výtvarný happening so slovenskými maliarmi a karikaturistami
17:00 – Koncert pre deti – Toddler Punk
18:00 – Koncert – Dorota Nvotová hrá a spieva Jara Filipa
19:00 – Slovenské národné divadlo – Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu
19:00 – Koncert – Hudobné združenie
20:30 – Diskusia na tému Sloboda a 30. výročie 1989: Fedor Gál, Michael Kocáb, Ladislav Snopko, Arpád Soltész, Ľubomír Morbacher, moderuje Anton Šulík
22:00 – Quasars Ensemble hrá Romana Bergera, Ex abrupto pre flautu a klavír, Requiem da camera pre husle, violončelo a klavír s témou W. Lutosławského

Zdroj: TS


Eros Ramazzotti počas turné okrem svojho talentu šíri aj silný enviromentálny odkaz.

$
0
0

Talianska pop-rocková hviezda Eros Ramazzotti aktuálne brázdi pódiá európskych miest. Okrem dvojhodinového speváckeho vystúpenia počas šou šíri i silný enviromentálny odkaz. Na Slovensko talianska spevácka ikona dorazí už o dva mesiace.

Najúspešnejší taliansky spevák Eros Ramazzotti vo februári tohto roku odštartoval celosvetové turné k novému albumu Vita Ce N’è. V poradí už 15. nosič uzrel svetlo sveta v novembri minulého roka. Spevák od vydania najnovšej štúdiovky stihol naktútiť a zverejniť dva videoklipy. Pilotný, rovnomenný singel albumu, či turné –  Vita Ce N’è., ale aj dvojjazyčný duet Per le strade una canzone, ktorý naspieval s autorom megahitu Despacito Luisom Fonsim.

Talianska ikona aktuálne brázdi pódia Európy, na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelusa predstaví už 5.10.2019. Priaznivci charizmatického speváka sa môžu tešiť na dvojhodinovú nadčasovú klasiku, ktorá zachytáva prierez jeho 35 ročnej tvorby. Návštevníci si spolu s Erosom Ramazzottim môžu zaspievať najslávnejšie hity ako Fuoco nel fuocoPiu bella cosa,L’Aurora, Un‘ altra te, či Dove c‘ é musica. Určite nebude chýbať ani mega hit  Se bastasse una canzone. Počas koncertu spevák u nás premiérovo predstaví i najnovšie skladby zo spomínaného najnovšieho albumu Vita ce n’è.

Skvelý hudobný zážitok, efektná pódiová scéna a záujem o našu planétu

Počas prebiehajúceho turné Vita Ce N’è. Eros Ramazzotti fanúšikov ohromuje kvalitným hlasovým prejavompopretkávaným hrou farebných vizuálov, so silnou výzvou na starostlivosť o životné prostredie. Priamo na pódiu dokazuje, ako veľmi mu záleží na našej planéte. Koncerty sa tak veľmi príjemným spôsobom stávajú, okrem miesta plného skvelej muziky, zábavy a dobrej nálady, aj miestom na uvedomenie akútneho stavu znečistenia Zeme a problému kontaminácie mikroplastami v oceánoch.

Rodák z Ríma,  známy  svojimi veľkolepými produkciami a efektnými pódiovými scénami i projekciami, na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu ponúkne veľkolepú show, ktorá má tendenciu hudobne, ale aj vizuálne gradovať. “Podľa technických informácií, ktoré nám manažment interpreta doručil, sa diváci môžu tešiť na orginálny stage design, unikátnu projekciu, laserovú show a najmä na temperamentný prejav Erosa Ramazzottiho, ktorého bude spravádzať nová kapela, ale aj famózni vokalisti,”informovali zástupcovia agentúry Vivien.

Talianska hudobnú nálož, Slovákov zasiahne už 5. 10. 2019. Eros Ramazzotti sa predstaví spolu s úplne novou skupinou zloženou z hudobníkov Luca Scarpa (hudobnýrežisér a klavír), Giovanni Boscariol (klávesy), Giorgio Secco a Christian Lavoro (gitary), Paolo Costa (basa), Corey Sánchez (gitara), Eric Moore (bicie) a Scott Paddock (saxofón), spolu so zbormi Monica Hill a Giorgia Galassi, na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Vstupenky na koncert Erosa Ramazzottiho budú v predaji na www.vivien.ska v sieti Ticketportal. 

EROS RAMZZOTTI / Vita Ce  N᾿è
5. OKTÓBER 2019 / Zimný štadión O. Nepelu (Bratislava)
Vstupenky sú dostupné na www.vivien.ska v sieti Ticketportal

Zdroj: Vivien

Cinematik ovládnu dôležité dokumenty. Bude medzi nimi aj svetová premiéra.

$
0
0

Medzinárodný filmový festival Cinematik dáva popri hraných filmoch štedrý priestor aj filmovým dokumentom. V sekcii Cinematik.doc už tradične súťažia o jednu z festivalových cien. V pestrej zostave snímok v tejto kategórii budú môcť diváci tento rok vidieť aj jednu svetovú premiéru. Okrem toho sa dokumenty v rámci 14. ročníka Cinematiku predstavia aj ako zrkadlá kolektívnej pamäte v novej programovej sekcii Žiť znamená zabúdať.

Vražda Róberta Remiáša a únos Michala Kováča ml. patria k najvýraznejším kauzám v histórii samostatného Slovenska. I keď sa odohrali pred vyše 20 rokmi, dodnes im chýba oficiálny záver, a tak neprestávajú intenzívne rezonovať v médiách aj spoločnosti. Nový film slovenskej dokumentaristky Barbory Berezňákovej Skutok sa stal (2019) sa k tejto citlivej téme vracia, aby priniesol čerstvý pohľad na minulosť, ale tiež hľadal jej paralely so súčasnosťou. Čo sa stalo s hlavnými aktérmi kauzy? Ako ich osudy táto téma dodnes ovplyvňuje? A kam sa odvtedy posunula naša spoločnosť?

Mladá režisérka pre film nakrútila rozhovory s viacerými priamymi účastníkmi týchto udalostí. Filmom chce podnietiť celospoločenskú diskusiu, ale tiež preskúmať možnosť, že napokon všetko mohlo byť aj trochu inak. Skutok sa stal bude mať na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik svetovú premiéru.

Aj ďalšie tituly v sekcii Cinematik.doc určite stoja za pozornosť. Patrí k nim napríklad aj Stratený domov (2019) Juraja Mravca ml. Film je autentickou dokumentárnou mozaikou diania v irackom Mosule, kde režisér mapuje trápenia aj úspechy dvojice slovenských humanitárnych pracovníkov. Ich osudy film stavia do kontrastu s osudmi dvoch Jezídov, ktorí v tom istom čase robia všetko preto, aby z Mosulu mohli ujsť.

Presah medzi domácim a zahraničným prostredím, hoci tentokrát už bez streľby a výbuchov, skúma aj film Kataríny Farkašovej Švédi z osady (2018). Režisérka v ňom sleduje príbehy trojice rómskych detí zo Slovenska, ktoré boli adoptované švédskymi rodičmi. Kamera zachytáva ich cestu na Slovensko a pátranie po tom, kým vlastné sú a kým mohli byť, ak by sa ich biologickí rodičia nevzdali.

V sekcii dokumentov Cinematik prinesie aj trojicu portrétov pozoruhodných osobností. Jednou z nich je Svetozár Stračina (2019), jeden z najvýraznejších slovenských hudobných skladateľov. Do dejín sa zapísal najmä vrúcnym vzťahom k folklóru a jeho kompozície filmový fanúšik iste pozná z filmov Pacho, hybský zbojník či Sváko Ragan. Film o ňom je výsledkom niekoľkoročných rešerší Pavla Barabáša.

BATAstories (2019) Petra Kerekesa si zase posvieti na Tomáša Baťu a jeho obuvnícke impérium, ktoré preskúma hneď v niekoľkých rovinách. V príbehu jedného z najvýznamnejších podnikateľov svojej doby poukáže aj na stav súčasného globálneho kapitalizmu, na ktorého vývoji sa značka Baťa neodmysliteľne podpísala.

O poznanie osobnejší nádych získava žáner dokumentárneho portrétu v snímke Tereza (2019), láskyplnej pocte, ktorú režisér Peter Gašparík venoval svojej mame. K najsilnejším motívom filmu patrí vzťah matky k hendikepovanej dcére, ktorá aj vďaka tomuto putu porazila štatistiky a najhoršie prognózy.

Novinkou v programe 14. ročníka Cinematiku je sekcia Žiť znamená zabúdať. Pozoruhodný výber filmov, ktoré sa v nej stretli, hovorí o zabúdaní najmä z pohľadu kolektívnej pamäte – skúma, ako funguje manipulácia s dejinami a pokúša sa pochopiť aj neschopnosť jednotlivca prijať pravdu.

Jedným z filmov v tejto sekcii je aj dokumentárna esej African Mirror (2019). Švajčiarsky režisér Misha Hedinger, ktorý bude aj jedným z čestných hostí festivalu Cinematik, vo filme reflektuje tvorbu svojho krajana Reného Gardiho, cestopisca, ktorého romantizované filmy o Afrike deformovali pohľad niekoľkých generácií na tento kontinent.

Osobnú účasť na festivale prisľúbil aj kolumbijský režisér Manuel Correa, tvorca snímky La forma del presente (The Shape of Now, 2019), ktorá skúma, ako sa Kolumbia vyrovnáva s následkami pol storočia trvajúcej občianskej vojny. Ako sa na túto krvavú históriu pozerajú pamätníci a ako súčasní Kolumbijčania? A čo o nej raz bude napísané v učebniciach dejepisu?

Aj ostatné snímky v tejto sekcii spája odvaha čeliť nepríjemnej pravde. Film Ruth Beckermannovej Waldheim’s Waltzer (The Waldheim Waltz, 2018) kladie otázku, ako sa mohol muž s nacistickou minulosťou stať generálnym tajomníkom OSN aj rakúskym prezidentom. Film Bisbee ’17 (2018) Roberta Greena zas prostredníctvom rekonštrukcie kontroverznej deportácie skupiny protestujúcich baníkov do púšte v malom americkom mestečku poodhaľuje slabiny kolektívnej pamäte, ale aj nehynúce sentimenty a predsudky.

Film Flotten (The Raft, 2018) švédskeho filmára Marcusa Lindeena sa po 45 rokoch vracia k jednému z najzvláštnejších skupinových experimentov v dejinách – trojmesačnej plavbe po Atlantiku, ktorá sa v médiách preslávila ako „The Sex Raft“. Sedmičku filmov v sekcii Žiť znamená zabúdať, ktorú tvoria prevažne dokumenty, uzatvárajú dva hrané filmy: kanadský MS Slavic 7 (2019) a španielska snímka El Rey (The King, 2018). 

Pre tvorcov dokumentov je aj tento rok na Cinematiku pripravený workshop DOX IN VITRO. Začínajúcim dokumentaristom ponúka dva dni nabité prednáškami, konzultáciami a výmenou skúseností pod vedením tých najpovolanejších. V medzinárodnom tíme sa tento rok stretnú domáci programový dramaturg a manažér Ondrej Starinský, nemecký strihač, scenárista Tom Ernst, srbská dokumentaristka Mila Turajlić a dánsky producent Ove Rishøj Jensen. Prihlasovanie na workshop je otvorené do 30. augusta.

14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. až 15. septembra 2019 v Piešťanoch. Akreditácie sú do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnené predpredajové ceny na stránke www.cinematik.sk.

Zdroj: Cinematik

Virvar sa pripomína sviežim letným singlom „Zase spolu“.

$
0
0

Chalani z kremnickej skupiny Virvar vydali nový singel, v ktorom odhaľujú viac, ako pôvodne chceli. Klip k novinke vznikol počas koncertu kapely na Cechových hodoch Kremnických a spontánne dokrútky boli zrealizované vo vyhorenej píle obkolesenej Kremnickými vrchmi, na miestach, ktoré umocňujú podhorské leto v Kremnici.

Po jesennom finále súťaže Slovenská hudobná liga, v ktorej Virvar získal ocenenie Najlepší mladý interpret a po ťažkej študijnej a pracovnej jari, prichádza Virvar s klipom, ktorého sa tento krát chopili členovia kapely sami, za pomoci kamaráta, fotografa a kameramana Joja Prokeina. Pohoda, sviežosť a radosť, ktoré video vyžaruje umocňujú text zachytávajúci pocity zo stretnutí priateľov, kapely, fanúšikov, bezstarostnú atmosféru letných víkendov, ktoré všetci tak radi prežívame a skúšame si z nich čo najviac zapamätať.

„Zase spolu by som zaradil medzi moje obľúbene. Napísal som ju v zime a paradoxne je o lete. V lete zase napíšem o zime atď. Pretože vždy chceme to čo nemáme …“ (Marek Vojtko)

Virvar je pop – rocková kapela z Kremnica, ktorá vznikla už v roku 2011, kedy mali jej členovia 8 až 11 rokov. Ako detská a mládežnícka kapela sa úspešne zúčastňovala mnohých súťaží (POP Senica, Zemplín POP, Kremnické laso, Strunobranie, Slovenská hudobná liga). Debutový album pokrstili so spevákom Bystríkom v novembri 2017. Virvar mal doteraz na konte tri video single (Všetko alebo nič, Generácia a Tie dni), ktoré pochádzajú zo spomínaného albumu Generácia. Kapelu tvoria dvaja bratia, Marek (19r, gitary a vokál) a Matúš (16r, spev a gitara) Vojtkovci, basgitarista Samo Junas (19r) a bubeník Dávid Hric – Matúška (20r).

Doteraz zverejnenú tvorbu kapely nájdete tu: https://www.youtube.com/channel/UC5s9phyKLT34wEr0pN_PF6g
Informácie o kapele získate na web stránke https://virvarband.sk/
Instagram a facebook: @virvarofficial

Zdroj: TS

Carmel Paradise ako Britney Spears! Ako znie v jej podaní live verzia kultového hitu Baby One More Time?

$
0
0

Jeden z najkultovejších hitov v histórii modernej popmusic, pieseň Baby One More Time americkej speváčky Britney Spears dostala novú akustickú coververziu. Novinku naspievala Carmel Paradise a dnes ju oficiálne zverejnila v sprievode autentického live videoklipu: www.youtube.com/watch?v=lxOxuBnx-8Y

Speváčka Carmel Paradise zverejňuje ďalšie zo série svojich akustických live videí. Po akustických live verziách svojich vlastných singlov Selfish a Turn Me On, ktoré predstavila v úvode tohto roka, sa najnovšie rozhodla prespievať jeden z najpamätnejších songov v histórii pop music – Baby One More Time speváčky Britney Spears.

Originál kultového pop hitu vyšiel presne pred desiatimi rokmi a do dnešného dňa má na konte takmer 500 miliónov vzhliadnutí: www.youtube.com/watch?v=C-u5WLJ9Yk4

Baby One More Time v akustickej úprave v podaní Carmel Paradise vychádza v sprievode autentického videoklipu v réžii Martina Mika. V piesni Carmel sprevádza na gitare hudobník Matěj Vávra.

„Mám túto skladbu rada. Je to klasika, ktorú pozná každý, a napriek tomu nie je staromódna ani neznie staro. Navyše mám k tejto piesni aj osobný vzťah – keď som bola v punkovej kapele, hrávali sme na koncertoch jej punk rockovú verziu a vždy to bola najväčšia zábava z celého koncertu. Chcela som priniesť späť trošku z tej energie,“ prezrádza Carmel, prečo sa rozhodla prespievať práve túto skladbu.

Carmel Paradise prednedávnom vydala nový singel Smoke Break: www.youtube.com/watch?v=lIp5Ttq1o3c. Veľkú časť leta speváčka strávila v USA, kde okrem dovolenky tvorila nové piesne v štúdiu so svojou dvornou americkou producentkou Krysten Simone. Na jeseň pripravuje vydanie nového singla a čoskoro predstaví tiež novú hudobnú spoluprácu v ktorej spojí sily so slovenskou hip-hopovou komunitou.  

Carmel Paradise / BIO

Carmel Paradise je 20-ročná speváčka a skladateľka, ktorá aktuálne žije a tvorí v Bratislave. Po detstve strávenom na Slovensku sa s rodinou presťahovala do amerického Nashville, kde odštartovala svoju hudobnú kariéru. Experimentovala s rôznymi žánrami. Ako 15-ročná hosťovala v skladbe svojej sestry Celeste Buckingham, Gone. V 16-ich rokoch sa stala líderkou nashvillskej punk-rockovej kapely The House United. V decembri 2016 vydala debutové EP DREAMGIRL. V súčasnosti dlhodobo žije a pôsobí na Slovensku a pracovne kvôli hudbe cestuje tiež do USA.

  

www.carmelparadise.com/
www.instagram.com/carmelparadise/
www.facebook.com/CarmelParadiseband

Zdroj: SOUL FOR SHOW

České dievčenské zoskupenie Vesna sa v tvorbe navracia k slovanstvu a tradíciám. Vypočujte si ich nový duet so Zuzanou Smatanovou.

$
0
0

Vesna je česká dievčenská kapela, ktorá sa v minulom roku úspešne predstavila na českej hudobnej scéne. Za platňu Pátá bohyně bola Cenami Anděl nominovaná v kategórii Objav roka a predskakovala napríklad škandinávskej speváčke Aurora v pražskom Fóre Karlín.

Vesna si vypožičiava motívy z folklóru a v textoch sa inšpiruje mytológiou, pri tom jej ale absolútne nechýba moderný zvuk pretransformovaný z popu a elektronickej hudby. Hudobní kritici Vesne pripisujú originalitu, fanúšikovia a priaznivci ju zas považujú za prínos pre scénu. Snovú fantáziu dokazuje i posledný vydaný klip Bílá laň natáčaný na rozpadnutom zámku v Uherčicích blízko slovenských hraníc.

Každý klip je návratom ku koreňom a zachytáva silný príbeh. Doposiaľ najznámejší klip Kytička ukazuje krásu prírodných scenérií, moderne poňaté slovanské kostýmy a tiež tanečné choreografie vychádzajúce z ľudových tancov. Kvôli svojmu hudobnému posolstvu Vesna zaujala i speváka Vojtěcha Dyka, ktorý s ňou natočil filmový klip Láska z Kateřinic. Pieseň hovorí o vojakovi z prvej svetovej vojny, ktorý putoval z Ruska peši až do svojej rodnej zeme, aby sa vrátil za svojou ženou. Pieseň bola vydaná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a zaznela počas takmer vypredanej Vesna show v Obecnom dome v Prahe.

Dievčenských kapiel na hudobnej scéne nie je mnoho, preto frontmanku Patriciu Fuxovú spočiatku od Vesny mnohí odrádzali. „Jednak som počula, že pracovať v ženskom kolektíve nemôže vydržať,  a tiež, že naša hudba nebude nikoho zaujímať. Naopak, s babami sme si veľmi blízke a tým, že sme každá rozdielna, sa od seba navzájom mnoho učíme. “To, že je hudba Vesny odlišná od ostatných kapiel, sa nakoniec tiež ukázalo ako plus. „Sme asi v niečom iné, ale vnímam to ako výhodu,“ hovorí speváčka. „Byť iný je v dnešnej dobe dar, myslím, že ľudia ocenia, keď je v hudbe cítiť srdce.“

Speváčka Patricia Fuxová, o.i. česká textárka, ktorá má na svedomí piesne pre interpretov ako je Ewa Farná (Boky jako skříň), Lucie Bílá a Karel Gott (Na křídlech slavíků) alebo Tereza Mašková (Žár) študovala v minulosti na najprestížnejšej hudobnej škole Berklee College of Music. Vesna bola dôvodom, prečo sa rozhodla vrátiť domov: „Nakoniec ma domov zavolali moje korene a ja som intenzívne pocítila, že je treba začať objavovať to, na čo sme už zabudli.“ Od tej doby Vesna vydala nielen svoju debutovú platňu, ale má tiež na konte spolupráce s viacerými ľudmi z hudobnej scény. Jednou z nich je i Zuzana Smatanová.

“Z našej spolupráce sa veľmi teším a ďakujem Patrícii a dievčatám z Vesny, že môžem byť súčasťou pesničky Bečva. Od začiatku ma zaujala svojou tajomnosťou, éterickosťou a krásnym orchestrálnym spracovaním, čo bol dôvod, že som povedala na spoluprácu jednoznačné “áno”. Patrícia je v štúdiu profík, všetko išlo úžasne hladko. Bola to pre mňa pekná, nová skúsenosť, držím dievčatám palce!” hovorí Zuzana Smatanová.

Vesna momentálne plánuje svoje prvé klubové turné a medzi zastávkami by sa na jeseň mali objaviť i slovenské mestá.

Zdroj: TS

Festival Punkáči deťom rozširuje program o sprievodné akcie a zaujímavé organizačné novinky.

$
0
0

Väčší areál, veľké kapely, viac  návštevníkov. A to nie sú jediné lákadlá 9. ročníka benefičného festivalu PUNKÁČI DEŤOM. Okrem kapiel ako THE LOCOS, THE RUMJACKS, TOTAL CHAOS či LION’S LAW by ste mali v dátume 29. až 31. august zavítať na trenčianske letisko aj kvôli rôznym sprievodným akciám a organizačným vylepšeniam.

Festival si stále zachováva svoju myšlienku, ktorou je finančná podpora nadácie Pomoc deťom v ohrození, ktorá finančné prostriedky rozdeľuje chorým, týraným, zanedbávaným, zneužívaným, postihnutým deťom alebo deťom, ktoré sa ocitli v ohrození zdravia a života. Nadácii venuje časť výťažku zo vstupného. Zvyšok financií použije práve na to, aby návštevníci tejto obľúbenej akcie zažili nezabudnuteľné 3 dni.

„Okrem hlavného pódia sme pripravili pre návštevníkov aj doplnkový open air stage, kde  budú počas dňa akustické vystúpenia, cestovateľské prednášky, slam poetry a každý večer sa  táto scéna ukončí after párty s rôznymi DJ-mi,“prezrádza organizátor Andrej Siget. „Aby toho nebolo málo, tak sme pripravili v spolupráci s filmovým serverom Kinečko aj tretiu scénu, kde sa budú premietať rôzne zaujímavé filmy a dokumenty. Keď už na ostatných scénach skončí program, v Kinečko stane bude zábava pokračovať aj nočnou video rockotékou.O aktívnu zábavu pre malých aj veľkých sa na festivale postará Tarzania Trenčín, ktorá na festival prinesie množstvo aktivít.“

 Zaujímavé sprievodné akcie nebudú jedinými vylepšeniami, na ktoré sa punkáči aj nepunkáči na letisku v Trenčíne môžu tešiť. Novinky poodhalil Siget: „Veľa vecí je ešte stále v štádiu riešenia, ale pripravili sme pre návštevníkov prenájom uzamykacích skriniek s elektrickou zásuvkou, kde si budú môcť nabiť telefón alebo fotoaparát. Tieto skrinky je možné zakúpiť cez predpredajovú vstupenku a už teraz ich je polovica vypredaná. Taktiež je možnosť zakúpiť si v predpredaji parkovacie miesto na festivale, ktoré je lacnejšie ako pri kúpe na mieste festivalu.“

Organizátori nezabúdajú ani na to, aby si na svoje prišli aj hladné krky, zástancovia ekologického správania, zberatelia suvenírov a, samozrejme, aby boli splnené všetky hygienické požiadavky. „Tento rok sme rozšírili aj gastro ponuku jedál a nebudú chýbať ani mobilné kaviarne. V spolupráci s našimi partnermi sme navýšili počet toaliet na takmer trojnásobok, k dispozícii budú aj mobilné sprchy či cisterna s pitnou vodou. Festival bude aj tento rok používať vratné kelímky, aby sme čo najviac znížili odpad vyprodukovaný na festivale. Rozšíril sa aj festivalový merchendise, tento rok tričká kreslil známy slovenský karikaturista Martin Shooty Šútovec. Tričká aj s ďalším festivalovým sortimentom si je možné zabezpečiť vopred cez email punkacidetom@gmail.com alebo v stánku na festivale,“informuje Andrej Siget.

Predpredaj nasvedčuje tomu, že tento rok bude nadpriemerná návštevnosť. Permanentky sa míňajú naozaj rýchlo a už v týchto dňoch sa organizátori tešia z väčších čísel predaja ako minulý rok. Najviac lístkov sa však predá až posledné dni pred festivalom, tak sme sami zvedaví, koľko sa nás nakoniec na festivale stretne,“teší sa organizátor. 

 Na festivale PUNKÁČI DEŤOM vystúpi na Letisku Trenčín v dátume 29. – 31. august 2019 viac ako tridsiatka kapiel. Štvrtok bude patriť bandám THE LOCOS, DAVOVÁ PSYCHÓZA, POLEMIC, NEŽFALEŠ, UŽ JSME DOMA, ADACTA, BRATISLAVSKÉ DIEVČATÁ, PUNK FLOID, DISIDENT, PARKETOVÝ LEV a VÝSTRAHA. V piatok na to na hlavnom stagei roztočia TOTAL CHAOS, PUNKREAS, CATASTROFY, ROZPOR, MEDIAL BANANA, HUDBA Z MARSU, BABYSECOND HAND, ARROGANT TWINS, JUST WAR, CASCABEL a RV 4. Posledný deň si hrací čas podelia formácie THE RUMJACKS, LION’S LAW, ČAD, NEKULTÚRA, EXNI TO, VISION DAYS, THE WILDERNESS, MUERI, DEGRADACE, TRAGEDIS a THE CURLIES.

Permanentky na festival, ale aj jednodňové vstupenky na sobotu, parkovanie či zamykacie skrinky sú stále v predaji na webe www.punkacidetom.sk. Zakončite leto tou najlepšou zábavou s dobrým úmyslom na benefičnom festivale PUNKÁČI DEŤOM!

Web festivalu: http://www.punkacidetom.sk/
FB festivalu: https://www.facebook.com/punkacidetom/
Instagram: https://www.instagram.com/festival_punkaci_detom/
FB udalosť: https://www.facebook.com/events/2283706051861142/
Vstupenky: https://www.punkacidetom.sk/listky
Punkáči deťom 2017 – aftermovie: https://www.youtube.com/watch?v=UfB7cO9ATvM
Nadácia Pomoc deťom v ohrození: http://www.pomocdetom.sk/

Text: Michaela Váleková

V novom klipe k piesni Martina Chrobáka METEOSERVIS účinkuje nebo nad Vysokými Tatrami.

$
0
0

Text piesne Meteoservis glosovala jeho autorka, banskoštiavnická poetka Andrea Kočalková ako: „Vzťahy a ich nevyspytateľnosť, zvraty a obraty, keď každý chce v rukách chvíľu držať opraty.”  Mohlo by to vyzerať ako bežný súboj o dominanciu medzi dvojicou aktívnych ľudí, schopných veci meniť a prispôsobovať.

Hudba pesničkára Martina Chrobáka ale zvýraznila skôr senzitívnosť postáv a posunula vyznenie textu do melancholickejšej polohy, keď sa ľudia v páre, zvyknutí jeden na druhého, no uväznení v klietke svojich individuálnych pováh a predurčení, iba prizerajú ostrému nožu času, ktorý ich od seba oddeľuje. Nik z nich nie je schopný privolať na pomoc toho druhého, aby získali od života aspoň toľko, čo doteraz. Bolesť je zmrazená, nohy sa v behu za životným cieľom čoraz hlbšie zabárajú do bahna všednosti, ktoré všetko spomaľuje a necháva plynúť bez možnosti nápravy. Je to stav, v ktorom sa iba prizeráme toku času, tak ako počasiu a úkazom odohrávajúcim sa na nebi. Môžu nás napĺňať pocitmi obdivu a krásy, tá sa ale snúbi s vedomím zmaru a pominuteľnosti. 

Pesnička Meteoservis pochádza z albumu „Radosť & záujem“, na ktorom hosťovalo viacero známych hudobníkov. Tí pridávali svoje party k pesničkám podľa vlastného výberu. Meteoservis si vybral ako jednu z troch skladieb aj Juraj Haško, klávesista a kapelník skupiny 100 múch. Jeho elektrické piáno intenzívne dotvára atmosféru, podobne – len inak – ako „predbúrkový“ dychový syntetizátor Mariana Jaslovského (aby sme menovali aspoň dvoch zúčastnených).

Autorove predstavy o ilustrácii atmosféry piesne perfektne doplnili časozberné zábery fotografa Jána Kučkovského, ktorý má možnosť zo svojho balkónu sledovať a zaznamenávať meteorologické úkazy nad Vysokými Tatrami. Zaujímavosťou je, že Kučkovský je, okrem zručného narábania s objektívmi (hoci v tomto prípade šlo iba o mobil), zároveň šikovným výrobcom elektrických gitár a basgitár – www.handguit.com

Pozrite si videoklip a až pôjdete na sklonku leta do Tatier, zoberte si sebou na túru s niekým blízkym aj pršiplášť, aby vás vrtochy počasia nijako nezaskočili.

Ďalšie informácie:
www.martinchrobak.sk
fb.com/machrobak
www.youtube.com/martinchrobak
soundcloud.com/martinchrobak

Najbližší koncert:
23. august, Banská Štiavnica, Art Cafe o 20:00

METEOSERVIS

Martin Chrobák / Andrea Kočalková
CD Radosť & záujem (Nový Populár 2017)

Bude slnečno a veľmi teplo

Na nevydržanie!

Zhodíme zo seba všetky oblaky

hneď sa však ukáže 

že ty si taká

a ja som onaký

Že platí tretí stupeň záťaže

Veľmi intenzívny

zrazu sme obaja až príliš 

meteosenzitívni

Z večera do rána vietor prihnal dážď

tak si dnes padáme k zemi

Tak si dnes padáme každý k zemi sám

počasie rýchlo sa mení

Tak si dnes padáme k zemi

počasie rýchlo sa zmení

Autor PR Nový Populár


Kapela Žabí Rauš vás v novom videoklipe zoberie aj do New Yorku.

$
0
0

Bratislavská kapela Žabí Rauš v zložení Filip Pokorný, Šteffi Kovalčík, Adam Šamaj a Matej Piliar sa na slovenskej hudobnej scéne pripomína novým videoklipom k piesni Kade vedie cesta. Pieseň o neobyčajne – obyčajnom hľadaní cesty životom dopĺňa vizuál v podobe pestrej mozaiky záberov z kontrastných prostredí, kde každý jeden z chalanov  objavuje „to svoje“. V amerických uliciach New Yorku, v uličkách starého bratislavského mesta, po chodníkoch očarujúcej slovenskej prírody, všade tam sa protagonisti videoklipu pohybujú, žijú si svoj príbeh, hľadajú sami seba a svoju spriaznenú dušu. 

Gitarista Adam opisuje zrod pesničky s úsmevom: „ Na jednom bratislavskom koncerte sme si sadli do noty s dvomi talianskymi turistkami. Vyšli sme spolu do ulíc a príchuť nočného starého mesta sme si užili naplno. Baby však na druhý deň museli odletieť domov a ráno sme si hovorili – Kde sú naše skvelé parťáčky?“ Spevák Filip sa zasmeje a zacituje z textu piesne: „ Odleteli ako lastovičky“. Potom trochu vážnejšie dodá: „ Pre mňa je táto skladba aj o tom, že asi je v poriadku občas sa cítiť stratený, pokiaľ sa človek neberie príliš vážne, dokáže si udržať nadhľad a štipku srandy. Každý z nás môže niekedy zabudnúť, kade vedie cesta…“

photo: reefe | www.reefe.sk

Pri nakrúcaní klipu si každý zo štvorice muzikantov zvolil svoju „vlastnú“ cestu. Filip s permanentne vybitým mobilom pod vplyvom mrazivých marcových dní sa bez navigácie  v newyorských uliciach doslova opakovane strácal, nachádzal, a zároveň všeličo objavoval. Adam sa spokojne kochal horským prostredím žilinského kraja a svoju spriaznenú dušu skúšal nájsť pri skejtovaní v dedinách pod horami. Basgitarista Matej stavil na jeden z najstarších trikov pri vábení dievčat – na psa. „ Vykračujem si so svojim psím kamošom po meste. Pes je absolútne šťastný, nech cesta vedie hocikam. Hlavne, že nie je sám, že má pri sebe svojho pána. Refrén pesničky by v podstate mohol spievať aj pes,“ žartuje dredatý Matej.  Bubeník a spevák Šteffi v klipe ako jediný pôsobí, že smer svojej súčasnej cesty životom našiel. V synovi –  ako pečati lásky, rovnako ako napríklad v adrenalínovom hraní hokejbalu.

Videoklip si kapela Žabí Rauš produkovala svojpomocne. Pomocou selfie-sticku a Gopro kamery si každý člen skupiny natočil svoje zábery, ktoré Filip na záver postrihal do ucelenej podoby. „ Dobrý hudobný klip nemusí byť postavený na špeciálnych efektoch. Stačí otvoriť oči a zachytiť to, čo sa deje okolo nás. Väčšinou to býva to najzaujímavejšie a najpravdivejšie,“ poznamenáva Šteffi. 

Malým bonusom pre hudobných „fajnšmekrov“ sú zábery z nahrávacieho štúdia v Brooklyne – BC Studio. Producent Martin Bisi v krátkych sekvenciách odhaľuje pre diváka priestory, kde sa v sedemdesiatych rokoch nahrávali klasické albumy napríklad od Sonic Youth, alebo kde v etape  rozbehu kariéry nahrávala Whitney Houston. Medzi skvosty štúdia patrí aj mixpult, na ktorom sa zvukovo zapisoval album Davida Bowieho. 

Videoklip k pesničke Kade vedie cesta si v hudobnom éteri už hľadá svoje miesto.  Klip je zároveň predzvesťou momentálne pripravovaného prvého dlhohrajúceho CD s názvom „Nemáme nič, čo nemáme.“ 

Zdroj: TS

Festival Červeník má za sebou 54. ročník, amfiteáter roztancovali Desmod a Gladiator!

$
0
0

Skvelá atmosféra a nadšení fanúšikovia! Jedinečný festival Červeník je už 54 rokov zárukou dobrej nálady a ani tentokrát nesklamal. V amfiteátri to rozbalili kapely Desmod, Gladiator, Smola a Hrušky, Šarišanci či Nora Carusso. Skupina Inekafe zahrala posledný koncert špeciálneho výročného Vitaj! 20 rokov špeciál. Festival žiaľ predčasne ukončila mohutná búrka a britská legenda Bay City Rolles nestihla vystúpiť.Spevák Les McKeown všakfanúšikom podpísal vinylové platne a stihol sa aj odfotiť!

 Piatkový program odštartovali kapely Etuedogs a Reflexy. Veselá partia  Smola a Hrušky zahrala skladby „Matura“, „Český turista v Tatrách“, „Gruľa“ či „Hokejové emócie“ či „Profesor lásky“. Divákom sa predstavila skupina Nora Carusso, ktorá je z Nového mesta nad Váhom. Celý amfiteáter roztancovali populárni Desmod, ktorí odpálili hity „Nevrav mi aký som“, „Čierna diera“, „To nie je možné“, „Niekto ti to povie skôr než ja“, „Čierna ovca rodiny“, „Chýbanie“, „Vŕba“, „Aby bolo jasné“, „Lavíny“ či „Vyrobená pre mňa“.

„Červeník opäť potvrdil, že ľudia sa sem chodia radi zabávať. Bol som prekvapený, že sa nám trošku vymenilo publikum, videl som veľa mladých ľudí. Tešíme sa z toho. Všetci aj starší aj mladší spievali, takže poznali naše pesničky. To nás nabíja energiou, bolo to fantastické. Poslednú skladbu „Vyrobená pre mňa“ spieval celý Červeník,“  tešil sa líder skupiny Desmod Mário Kuly Kollár.

Skupina Inekafe predviedla na Červeníku posledný koncert špeciálneho výročného Vitaj! 20 rokov špeciál. Kapela sa predstavila v zostave Vratko Rohoň, Cibi – Marek Cibula, Wayo – Mário Praženec a Dodo Praženec.

„Červeník je pekný tradičný festival, už sme tu hrali viackrát, je to tu super. Prišli sme sem so špeciálnym programom. Minulý rok sme mali 20 rokov od vydania nášho prvého albumu Vitaj! na ktorom je náš prvý singel „090x“ Špeciálne turné k tomuto výročiu bolo veľmi úspešné. Tak sme sa rozhodli, že si ho v lete zopakujeme a urobili sme tri koncerty Summer Vitaj! špeciál – západ, stred a východ. Na budúci rok oslavuje naša kapela štvrťstoročie – 25 rokov a pre fanúšikov sme pripravili koncerty so 40-členným symfonickým orchestrom,“  prezradil líder Inekafe Vratko Rohoň.

 

Sobotňajší program odštartovalmoderátor Richard Vrablec a detský program Simsalala, na ktorom sa zabavili deti aj ich rodičia. Amfiteáter potom zabavilaľudová hudba Šarišanci. Marián Greksa s kapelou Delykvenc zahriali publikum rockovým nášupom. Spolu s kapelou Gladiator už tancoval a spieval celý amfiteáter. Miko Hladký a spol hrali hit za hitom – „Raz tam v uličkách“, „Nemôžem dýchať“, „Kúpim si pekný deň“, „Sám s ňou“, „Keď sa láska podarí“, „Bonboniéra“, „Láska“ či cover od Rolling Stones „I Can’t Get No Satisfaction“.

„Pre nás je Červeník veľmi špeciálny festival. Hrávame tu často. Vždy je tu výborná atmosféra a máme to v našom blízkom domovskom kraji. Preto k nemu máme blízky vzťah, cítime sa tu ako doma. Dnes sa nám hralo výborne, po prvýkrát sme hrali za svetla, takže to bolo pre mňa nové a zaujímavé. Videl som tváre ľudí, ako si spievajú a ako sa bavia, bolo to krásne,“ neskrýval radosťspevák Gladiatoru Miko Hladký.

Zahraničnou hviezdou festivalu boli legendárni Bay City Rollers zo Škótska, ktorí boli na vrchole popularity v polovici 70-tych rokov minulého storočia. Médiá ich označovali za „najveľkolepejšiu kapelu po The Beatles a najviac obdivovanú skupinu 70-tych rokov“.  V singlovej TOP 40 hitparáde mali 13 piesní, dve z nich, „Bye, Bye, Baby“ v apríli 1975 a „Give a Little Love“ v auguste 1975 sa dostali na prvé miesto. S dvoma prestávkami sú na scéne do dnes. V ich zostave sa počas rokov vystriedalo viacero osobností, na Červeník zavítaliBay City Rollers v štvorčlennej zostave na čele so spevákom Lesom McKeownom.

„Na Slovensku sme po prvýkrát. Je to tu krásne, máte skvelé jedlo. Dnes vám zahráme najväčšie hity Bay City Rollers zo 70-ych rokov. Neviem, ako dobre ich Slováci poznajú, ale verím, že si spolu užijeme. Ja mám skoro 64, nemôžem si tiež pamätať všetko. Ale to, čo sme prežili s Bay City Rollers, bolo úžasné. Veľa sme cestovali po celom svete a hrali našu muziku. 70-te roky boli pre nás tie najlepšie, dnes si na ne u vás zaspomíname,“ povedal spevák Les McKeown.

Festival žiaľ predčasne ukončila mohutná búrka a britská legenda Bay City Rolles nestihla vystúpiť. Spevák Les McKeown však fanúšikom podpísal vinylové platne a stihol sa aj odfotiť. Vystúpenie skupiny Arzén a speváka Bystríka museli organizátori kvôli zaplavenému amfiteátru zrušiť, skalní fanúšikovia sa zabavili na diskotéke pod hlavným stanom. Všetky informácie nájdete na festivalcervenik.sk 

Zdroj:NK Factory
Foto: Pavol Karell

POBALTSKÍ INDIE ROCKERI CARNIVAL YOUTH VYSTÚPIA OPÄŤ V ČECHÁCH AJ NA SLOVENSKU.

$
0
0

V súčasnosti jedna z najúspešnejších kapiel pobaltského regiónu zavíta po dvoch rokoch do Čiech a na Slovensko. Carnival Youth sa predstavia už v septembri na troch koncertoch v Košiciach, Bratislave a Prahe s repertoárom z nového albumu Good Luck, ktorý vychádza 16. augusta. Na všetky vystúpenia si Carnival Youth pozvali zaujímavých lokálnych hostí, ktorých predstavia v najbližších týždňoch.

Carnival Youth je lotyšská trojica spájajúca úhľadné melodické linky a prvky psychedelického popu s energiou rockovej hudby. Ich tvorba a dynamické koncerty, vyvolávajúce široké spektrum emócií od melanchólie až po číru bezstarostnosť, im priniesli pozitívne ohlasy kritikov aj obecenstva naprieč Európou, vrátane ceny European Border Breakers Awards, ktorej laureátmi v minulosti boli zvučné mená ako Aurora, Lykke Li, Milky Chance, Woodkid a ďalší. Mladí hudobníci z Rigy si už zahrali na festivaloch SXSW, The Great Escape, Sziget, Reeperbahn či Eurosonic a absolvovali turné v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Británii a Poľsku.

Kapela Carnival Youth od svojho sformovania v roku 2012 vydala tri albumy. Ich piesne zneli z éteru relácií Johna Kennedyho z XFM, Steva Lamacqa a Chrisa Hawkinsa z BBC 6 Music alebo z rakúskeho FM4. Aktuálne dokončujú nový album  s názvom Good Luck, ktorého vydanie je naplánované na tento piatok 16. augusta. K producentskej spolupráci si na nahrávku prizvali osobnosti ako Gatis Zakis, Nicolas Verhnes a Greg Calbi, ktorí v minulosti spolupracovali s Deerhunter, Dirty Projectors, MGMT, The National či Arcade Fire. Potenciál kapely v kombinácii s týmito producentskými menami sú nápovedou, na akú hudbu sa môžeme tešiť.

Českých a slovenských fanúšikov si Carnival Youth získali v roku 2015, kedy v našich končinách vystúpili po prvýkrát, a to na festivale Grape. Po ňom nasledovali úspešné klubové koncerty po slovenských a českých mestách. Už na jeseň sa u nás v rámci svojej tour predstavia Carnival Youth opäť, konkrétne 19.9. v košickej Tabačke, 20.9. v bratislavskej Novej Cvernovke a 23.9. v pražskom Futurum Music Bare. Súčasťou koncertov budú aj zaujímaví hostia zo slovenskej a českej hudobnej scény. Vstupenky na koncerty sú aktuálne k dispozícii v sieti Predpredaj.sk, Tootoot.fm a na webe futurum.musicbar.cz.

TERMÍNY KONCERTOV
19.9. Košice, Tabačka – vstupenky
20.9. Bratislava, Nová Cvernovka – vstupenky
23.9. Praha, Futurum – vstupenky

Košice FB event: https://www.facebook.com/events/656018018204639/
Bratislava FB event: https://www.facebook.com/events/2867791613446097/
Praha FB event: https://www.facebook.com/events/324852545132878/
Phantom Planet video: https://youtu.be/CH9arvGJH9U
Birthday video: https://youtu.be/lXo-d-L5Kkc
Carnival Youth – Only The Moon Can See The Sun: https://youtu.be/y5gu6Y5y7oM

Zdroj: TS

14. Cinematik otvoria Richard Linklater a Cate Blanchett.

$
0
0

Štrnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch otvorí svoje brány už 10. septembra 2019. Jeho návštevníci sa môžu tešiť približne na sedemdesiat celovečerných a ďalšie krátkometrážne filmy z celého sveta. Tým úvodným, ktorý festival odštartuje počas slávnostného otváracieho ceremoniálu v Dome umenia, bude najnovší počin amerického režiséra Richarda Linklatera Where’d You Go, Bernadette (2019).

Richard Linklater patrí k najuznávanejším a najoceňovanejším filmárom posledných dekád. Päťdesiatdeväťročný rodák z Houstonu má na konte Zlatý glóbus, cenu BAFTA, Strieborného medveďa z Berlinale aj hneď päticu oscarových nominácií. Jeho filmy sa pravidelne objavujú v programoch najprestížnejších svetových festivalov, od Cannes cez Benátky až po San Sebastián.

Mandatory Credit: Photo by James Shaw/REX/Shutterstock (9123216c)
Richard Linklater
‚Last Flag Flying‘ premiere, BFI London Film Festival, UK – 08 Oct 2017

Richard Linklater je zároveň tiež filmárom s celkom unikátnym rukopisom, ktorý sa jeho tvorbou tiahne už od nezávislých, experimentálnych začiatkov v druhej polovici 80. rokov minulého storočia. Je majstrom konverzácií, ktoré sú také autentické, až sa vám môže chvíľami zdať, že ste ich už určite aj vy sami niekedy viedli. Jeho témy sú osobné, svojich hrdinov skúma s takmer mikroskopickým záujmom a len málokedy sa pritom uspokojí s ich zachytením v jednom konkrétnom čase a situácii. 

Linklatera zaujíma predovšetkým to, ako príbehy jeho hrdinov ovplyvňuje veličina času – a neváha v mene dokonale vierohodného výsledku venovať jedinému filmu dlhé roky prípravy. Ako napríklad v prípade snímky Chlapčenstvo (Boyhood, 2015), ktorú nakrúcal celých 12 rokov, aby proces dospievania svojho hlavného hrdinu (stvárneného jedným a tým istým hercom) zachytil čo najpresvedčivejšie. Alebo v trilógii Pred úsvitom (Before Sunrise, 1995), Pred súmrakom (Before Sunset, 2004) a Pred polnocou (Before Midnight, 2013), kde sa s odstupom niekoľkých rokov vždy vracia k romanci Američana a Francúzky, ktorí sa do seba zahľadeli pri spoločnej ceste vlakom.  

Vo svojom najnovšom filme Where’d You Go, Bernadette (2019), ktorý vznikol na motívy rovnomenného bestselleru Marie Semple z roku 2012, Richard Linklater spojil sily s oscarovou Cate Blanchett. Austrálska herečka v ňom stvárňuje postavu Bernadette Fox, niekdajšej prominentnej architektky, ktorá kariéru vymenila za rodinu – a akosi sa v tom úplne stratila. Séria nešťastných náhod a konfliktov však Bernadette postrčí, takpovediac, cez okraj a donúti ju opustiť zažitý stereotyp. Matka a manželka zo dňa na deň hádže celý svoj život cez plece, aby sa znovu spojila so svojím kreatívnym, odvážnym a cieľavedomým „ja“ pri ambicióznom projekte, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako absolútne šialenstvo.

Vo filme Where’d You Go Bernadette si ďalej zahrali aj Judy Greer, Laurence Fishburne či Billy Crudup. Dobrodružná dráma s prvkami komédie bude mať svetovú premiéru 16. augusta a na Slovensku ju môžu v exkluzívnom uvedení úplne prví vidieť práve návštevníci Cinematiku. 

14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. až 15. septembra 2019 v Piešťanoch. Akreditácie sú do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnené predpredajové ceny na stránke www.cinematik.sk.

Zdroj: Cinematik

Kino Lumière v cykle Music & Film uvedie záznam z legendárneho festivalu Woodstock v deň jeho 50. výročia.

$
0
0

Vo štvrtok 15. augusta 2019 uplynie presne 50 rokov od otvorenia brán dnes už legendárneho rockového festivalu Woodstock. Hoci sa tohtoročný plánovaný koncert na jeho pripomenutie neuskutoční, Kino Lumière uvedie presne v deň výročia festivalu režisérsky zostrih filmu Woodstock (1970) od režiséra Michaela Wadleigha. „V minulosti bol v Kine Lumière už niekoľkokrát beznádejne vypredaný,“ hovorí dramaturg cyklu Miro Ulman, ktorý film osobne divákom predstaví. Projekcia sa začne o 19.00 hod. 

FilmWoodstock autenticky približuje atmosféru legendárneho rockového festivalu s množstvom vynikajúcich hudobníkov. Hlavným posolstvom festivalu, ktorému názov Woodstock zostal, aj keď sa nakoniec namiesto vo Woodstocku konal pri meste Bethel v štáte New York, bolo heslo „tri dni mieru a hudby“.„Woodstock bol udalosťou, ktorá zmenila jednu generáciu, koncert, ktorý svojím vplyvom a rozsahom nemal obdobu a ktorého hlavným mottom boli mier a hudba,“hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière. Podľa jeho slov „počas leta roku 1969 prežilo pol milióna ľudí z rôznych spoločenských vrstiev tri neobyčajné dni.“

Film je záznamom vystúpenia legiend ako Joan Baez, Joe Cocker, Crosby, Stills & Nash, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Santana, Ten Years After či The Who, zachytáva aj atmosféru počas príprav koncertu a jeho priebehu. Režisérovi Michaelovi Wadleighovi vyniesol v roku 1970 Oscara za najlepší dokument. Ulman hovorí, že Wedleigh„na miesto koncertu pricestoval s tisíckami kotúčov filmu a štábom kameramanov. Výsledkom bolo 193 kilometrov nakrúteného materiálu, ktorý následne zostrihal do podoby 184-minútového filmu.“

V roku 1994 vznikol prvý režisérsky zostrih k 25. výročiu festivalu s pridanými 40 minútami vystúpení Canned Heat, Jefferson Airplane a Janis Joplin, záverečné vystúpenie Jimiho Hendrixa bolo rozšírené o dve piesne. „Niektoré zábery s divákmi boli v tejto verzii zamenené za iné, predtým nepoužité. A v záverečných titulkoch boli doplnené mená osobností z generácie Woodstocku, ktoré umreli.“ Remastrovaný režisérsky zostrih s novým DD5.1 audio mixom, ktorý sa vo štvrtok premietne v Kine Lumière, je ďalší v poradí, vznikol v roku 2009 pri príležitosti 40. výročia koncertu.

„Ak ste už filmWoodstock videli, tak sa vám v spomienkach vynoria dážď, bahno, drogy, ale najmä hudba a neuveriteľný pocit spolupatričnosti. Bola to akcia, ktorej atmosféru sa už nepodarilo zopakovať,“dopĺňa na záver Miro Ulman. „Táto projekcia je jedinečnou spomienkou na koniec 60. rokov minulého storočia nielen pre tých, ktorí v tom čase žili, no kvôli tomu, že žili za ostnatým drôtom, sa festivalu nemohli zúčastniť, ale i pre tých, ktorí o ňom doteraz nikdy nepočuli.“

Organizátorom festivalu išlo predovšetkým o to, aby bol Woodstock iný ako všetky podobné akcie.„Pre mňa osobne bol Woodstock skúškou toho, či ľudia našej generácie skutočne veria jeden v druhého a vo svet, ktorý sme sa snažili vybudovať,“ povedal v tom čase Michael Lang, jeden z organizátorov koncertu. „Počas toho augustového víkendu, keď naša vlasť prechádzala nesmierne pohnutým obdobím, sme zo seba vydali to najlepšie a pritom, hoci len na kratučký okamžik, sme vytvorili ten druh spoločnosti, o aký sme všetci usilovali.“

x x x 

Hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmuWoodstock (1970) si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 6 € / 5 € na http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-152172alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

FB event a profil cyklu Music & Film: https://www.facebook.com/events/412368992688104/
Viac informácií a program Kina Lumière: http://www.kino-lumiere.sk/
FB profil Kina Lumière: https://www.facebook.com/kinolumiere/

Digitalizáciu, modernizáciu, marketing a uvádzanie filmov v Kine Lumière finančne podporil     

Zdroj: SFÚ

HOREHRONSKE MECHECHE: Na Heľpe si 35 kapiel pripomenie legendárny Woodstock. Vystúpi Kristína aj Konflikt!

$
0
0

Najbližší víkend 16. a 17. 8. sa na prírodnom amfiteátri na Heľpe koná 2. ročník festivalu Horehronské mecheche. Festival sa opäť pokúša spájať fanúšikov dobrej hudby bez ohľadu na žáner. Okrem popovej speváčky Kristíny sa môžete tešiť na thrash metalový ČAD, folklór aj world music.

Festival sa koná presne 50 rokov od legendárneho amerického Woodstock-u. Organizátori preto vyzývajú ľudí, aby prišli tematicky oblečení v hippiesáckych odevoch. Osláviť slobodu, lásku a mier príde aj Zuzana Mikulcová, Zoči Voči, Filip Jánošík & hotoví umelci, René Lacko, či punková legenda Konflikt. Za dva dni na festivale vystúpi až neuveriteľných 35 kapiel!

Sobotňajšie popoludnie bude patriť deťom a ich zábave s Divadielkom z klobúka. Prístupné budú aj športoviská, cestovateľské prednášky, hudobné workshopy, či burza platní. Navštívte gastro zónu, ochutnajte horehronské špeciality, oddýchnite si v pojazdnej čajovni a spoznajte desiatky nových kapiel.

Lístky si kúpte v predpredaji cez Ticketmedia,ušetríte tak až 28 %: https://ticketmedia.sk/event/140/HOREHRONSKE-MECHECHE

Zdroj: TS

Alice Cooper príde na Slovensko na 7 kamiónoch s vlastnou technikou.

$
0
0

Legendárny Alice Cooper privezie v septembri do Bratislavy 100% originálnu vlastnú hororovú show. Len samotná produkcia hlavnú hviezdu večera predstavuje 7 plne naložených kamiónov. Koncert, ktorý bude zároveň oslavou 5-tych narodenín Rádia Anténa Rock, vypukne v nedeľu 15. septembra 2019 v bratislavskej Incheba Expo aréne. Vstupenky od 45,- EUR sa predávajú exkluzívne v sieti Lístocheck: https://listocheck.sk/detail/alice-cooper

Ďalšie 4 nákladiaky sa postarajú o pódium a ostatné technické zabezpečenie. Organizátori musia pre potreby umelca zabezpečiť aj 12 šatní, klimatizáciu či vlastnú kuchyňu. Zaujímavosťou je, že hviezdny Alice Cooper odmietol na dopravu využiť luxusnú limuzínu a po meste sa chce voziť v obyčajnej dodávke. Nie je preto vylúčené, že pána Coopera v civile stretnú nič netušiaci obyvatelia nášho hlavného mesta v uliciach na prechádzke.

Večer to už bude iný príbeh. Slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na hity ako Poison, School’s out, Hey Stupid, I’m Eighteen či Love’s a Loaded Gun. To všetko umocnené nezabudnuteľným vizuálnym divadlom.Alice Cooper (vlastným menom Vincent Damon Furnier) patrí k legendám rockovej hudby. Hrdý člen rock’n’rollovej siene slávy je na scéne vyše 50 rokov a patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti hudby. Živé vystúpenia ikonického hudobníka sú preslávené špeciálnymi efektami, divadelnými scénami a strašidelnými výjavmi.

Oslavy piatych narodenín Rádia Anténa Rock prinesú skutočne kvalitný program. Spolu s legendárnym Alice Cooperom sa predstavia aj skvelí americkí hard-rockeri Black Stone Cherry. Kapela je na scéne takmer 30 rokov počas ktorých si zahrala so všetkými dôležitými rockovými kapelami súčasnosti. Poctivý americký hard rock si podmanil fanúšikov najmä vďaka energickým živým koncertom. Ich vystúpenie bude zároveň aj slovenskou premiérou.

Vstupenky od 45,- EUR sú  predaji exkluzívne iba cez listocheck.sk
>> https://listocheck.sk/detail/alice-cooper
Státie: 45,00 EUR
Sedenie – sektor B: 61,50 EUR
Sedenie – sektor C: 56,00 EUR
Sedenie – sektor D: 50,50 EUR

Facebook event: https://www.facebook.com/events/204283153843023/

ALICE COOPER – Ol Black Eyes is Back Tour 2019
Dátum: 15. 9. 2019, 19:30 hod.
Miesto konania: Incheba Expo, Bratislava
Vstupenky:https://listocheck.sk/detail/alice-cooper

Zdroj: TS


Cigánskym Diablom pokrstil nový album Milan Lasica, koncert si nenechal ujsť ani premiér Pellegrini!

$
0
0

Standing ovations, krst nového albumu a svetová premiéra dvoch klipov! Tak to vyzeralo na exkluzívnom koncerte orchestra Cigánski Diabli na Bratislavskom hrade. Na vnútornom nádvorí odpálili Diabli dvojhodinovú temperamentnú šou. Nový album KONE im pokrstil maestro Milan Lasica, ktorý si s nimi aj zaspieval. Na hrade mali svetovú premiéru dva nové klipy „Kone“ a „Vráť mi sny“. Cigánskych Diablov prišli podporiť mnohí známi hostia, dokonca aj premiér Slovenskej Republiky Peter Pellegrini. Vypredané hľadisko sa im odmenilo niekoľkonásobnýmistandig ovations.  

Bombastickú hudobnú šou predviedli svetovo uznávaný cimbalista Ernest Šarközi a jeho manželka, violončelistka a speváčka Silvia Šarköziová, prvé husle zahral Štefan „Picúr“ Banyák, viola znela pod rukami Jozefa Farkaša, tóny klarinetu a tarogata do skladieb vniesol Zoltán Grunza a na kontrabase sa predstavil Robert Fehér. Koncertnú zostavu doplnili externí klaviristi Štefan Banyák st. a Štefan Bertok spolu s bubeníkom Tomášom Farkašom. Mohutný hlas v niekoľkých skladbách predviedla aj dcéra Silvie a Ernesta Šarköziovcov – talentovaná Vanessa Šarközi. Koncert odštartovala premiéra dvoch nových klipov „Kone“ a „Vráť mi sny“.

„Bola to náročná práca, ale aj splnenie mojich snov. Ja mám úžasný zážitok, sedela som na koni, zajazdila som si, dokonca som sa s ním brodila vo vode v Malom Dunaji. Som plná nových skúseností. O námet a réžiu oboch klipov sa postaral Anton Faraonov, kameru, strih a obrazovú postprodukciu má na konte Július Karaffa. Ďakujeme všetkým spolupracovníkom, “ tešila sa Silvia Šarközi.

Počas dvojhodinového vystúpenia zazneli nielen osvedčené slovenské, ruské i židovské skladby, ale aj úplné novinky z čerstvého albumu KONE. Za krstného otca si skupina vybrala Milana Lasicu, pretože ako povedal Ernest Šarközi, patrí medzi umelcov, ktorí dokážu zabávať a nikoho neurazia. Maestro Lasica pokrstil nový album KONEpravou slovenskou včelovinou.

„Toto pozvanie ma veľmi príjemne prekvapilo, nečakal som to. Potešilo ma to a rád som to sľúbil. Tomu cédečku prajem, aby si ho čo najviac ľudí kúpilo a aby sa tešili z tejto úžasnej hudby Diablov, ktorí pripomínajú anjelov. Želám cédečku veľa, veľa úspechov u ľudí, pretože tá hudba je určená im,“ zaželal Milan Lasica.

Novinke zaželali na pódiu úspech aj vydavateľ Rostislav Pavlík a textárka Monika Kozelová.

„Keď ma Cigánski Diabli oslovili, aby som im napísala texty, tak som vôbec neváhala. Jednak sú to moji kamaráti, ktorých mám strašne rada a nesmierne si ich vážim. A okrem toho mám rada muziku, ktorá má názor. Hlavne v nich cítiť srdce. Som strašne hrdá na to, že s nimi môžem spolupracovať a dúfam, že v tej spolupráci budeme pokračovať,“ neskrývala radosť Monika Kozelová.

Fenomenálnych hudobníkov si prišli vypočuť mnohé známe tváre a dokonca aj premiér Slovenskej Republiky Peter Pellegrini.

„Milujem tento temperament, mal som problém obsedieť na stoličke. Mám veľmi rád rómsku muziku. Myslím si, že je súčasťou nášho folklóru. Vždy keď počujem túto hudbu, tak mi to ide priamo do krvi. A ja sa rád hýbem, tak si ňu rád aj zatancujem,“ prezradil premiér Peter Pellegrini.   

Cigánski Diabli na záver večera fanúšikom dokonca podpisovali nové CD! Koncertom na Bratislavskom hrade symbolicky odštartovali turné po slovenských mestách, v ktorom budú pokračovať v novembri a decembri.

„Od novembra do januára predstavíme tento program v siedmich mestách po celom Slovensku. Veríme, že sa to fanúšikom bude páčiť rovnako, ako tu na hrade, kde mali ľudia fantastický zážitok,“ prezradil primáš orchestra Cigánski Diabli Štefan Picúr Banyák.

Vstupenky na turné Cigánski Diabli 2019 sa dajú kúpiť na https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/vianocne-koncerty-ciganski-diabli-2019/Viac informácií nájdete na http://www.gypsydevils.com/ska na https://www.facebook.com/gypsydevils/

Cigánski Diabli turné KONE 2019
19.11. 2019 Levice – CK Junior
5.12. 2019 Senec – Mestské kultúrne stredisko
7.12. 2019 Piešťany – Dom umenia
17.12. 2019 Nitra – PKO Nitra
18.12. 2019 Martin – Kino Strojár
19.12. 2019 Zvolen – Dom kultúry Podborová
20.12. 2019 Hlohovec – Kino Úsmev

Zdroj: NK Factory
Foto: Cigánski Diabli

Letný filmový festival 4 živly má za sebou úspešný 21. ročník.

$
0
0

Od 7.do 11. augusta 2019 žila Banská Štiavnica filmovými premietaniami a sprievodnými akciami 21. Letného filmového festivalu 4 živly s témou ČÍSLA. Obľúbené podujatie sa tešilo z priazne počasia, divákov i diváčok, ktorí naplnili jeho premietania pod hviezdnym nebom, ale aj vo festivalových kinosálach.

„Myslím, že po skončení 21. ročníka môžeme stručne zhodnotiť, že išlo o jeden z najúspešnejších, aké 4 živly za svoju históriu zažili,“hovorí výkonný riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.„V mnohých prípadoch náš potešili do posledného miesta naplnené kinosály, a to nielen pri predpremiérových filmoch, ale aj pri starších a archívnych tituloch.“

4 živly vo svojom programe už tradične kombinujú rôznorodé snímky, ktoré nazerajú na rovnakú tému odlišnými spôsobmi. Téma ČÍSLA umožnila spojiť hrané filmy s dokumentárnymi, animovanými, ale aj experimentálnymi. Ako naznačil výkonný riaditeľ, festival uviedol trojicu snímok v slovenských predpremiérach. Dokumentárny film Forman vs. Forman (Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2019) si získal publikum doteraz nezverejnenými zábermi zo života známeho režiséra Miloša Formana. Rozprávku Hodinárov učeň(Jitka Rudolfová, 2019) prišla do Banskej Štiavnice uviesť početná delegácia tvorcov a tvorkýň, ktorú okrem režisérky tvorili herečky Jana Plodková Dana Droppová, herec Michal Balcar a kostýmový výtvarník Marek Cpina. Filmárka a hudobníčka Johana Ožvolduviedla svoju režisérsku novinku, dokumentárny film The Sound Is Innocent (2019), venovaný elektronickej hudbe. V sobotu v noci sa potom Ožvold stala aj DJ-kou na festivalovej párty.

Bohatý sprievodný program podujatia priniesol okrem párty či koncertu aj niekoľko výstavprezentácií výtvarného umenia, audiovizuálnu performance, workshop field recordingu– odnože zvukového dizajnu, ale aj dvojicu podnetných diskusií. Na prvej z nich diskutovali o médiách v digitálnej ére zástupcovia slovenskej a českej mediálnej sféry. Druhá bola venovaná číslam v nezávislej kultúre a o fungovaní kultúrnych podujatí v rámci nej rozprávali ich organizátori a organizátorka, rovnako zo Slovenska i spoza našich západných hraníc.

V sobotu 10. augusta spustili 4 živly spoločne s PAF – Přehlídkou filmové animace a současného umění (Olomouc) a internetovým magazínom Kinečko4. ročník súťaže Iné vízie SK. Tá sa sústreďuje na audiovizuálne diela, balansujúce na pomedzí experimentálneho filmu, animácie, video artu či video performance. Prihlasovanie bude umožnené do 10. októbra 2019 a pravidlá súťaže ponúka webstránka festivalu.

Obľube sa tešil aj program Detských 4 živlov, venovaných primárne rodinám s deťmi. Zahŕňal projekcie, ale aj dvojicu tvorivých dielní. Výtvarná tvorivá dielňaumožnila deťom vytvoriť šarkany, inšpirované rovnomenným slovenským filmom Šarkan (Martin Smatana, 2019), ktorý bol súčasťou programu. Na animačnej tvorivej dielnisi jej účastníci a účastníčky vlastné šarkany dokonca rozpohybovali a pod vedením skúsených lektorov, animátorov Ivany Tirpákovej a Filipa Kasanického, vytvorili krátke animované filmy.

Výsledky animačnej dielne Detských 4 živlov, fotoreporty z 21. ročníka, ale čoskoro aj informácie o nasledujúcej edícii festivalu budú k dispozícii nawebstránke www.4zivly.sk.

Zdroj: OZ štyri živly

Kanadsko – slovenský gitarový projekt čoskoro na Slovensku 2 GITARY / 2 SVETY.

$
0
0

Kanadský skladateľ, hudobník a spevák Shaun Fergusson zavíta v rámci svojho turné aj na Slovensko. Vďaka slovenským kontaktom s novou ale veľmi aktívnou platformou MusiConnect Canada, príde na Slovensko koncom leta kanadský hudobník Shaun Fergusson. So svojím komorným ansámblom sa predstaví v Dánsku, Taliansku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku odohrá až 3 koncerty.

Shaun Fergusson – gitarista a skladateľ záujme vďaka  svojej modernej, voľnej a transcendentnej inštrumentálnej hudbe a jeho intímne kompozície dokážu očariť hudobných nadšencov aj menej skúsených divákov. Narodil sa a vyrastal v Novom Brunswicku a už takmer dvadsať rokov venuje svoj život komponovaniu a hraniu. Jeho druhý album Résilience bol vydaný v decembri 2017, zatiaľ čo jeho prvý opus Ascensions v roku 2011.

Ako hudobník je samouk, ktorý sa vždy spoliehal na svoje inštinkty v komponovaní a skúmaní rôznych hudobných foriem, ktoré sú v súlade s jeho hudobnými predstavami. Svoje gitarové zručnosti dokázal preniesť na mnoho ďalších strunových nástrojov, najmä na violončelo a basovú gitaru, ako aj na rôzne bicie nástroje. Hráva so svojím komorným zoskupením ale aj ako sólista, ktorý publikum strhne svojou muzikalitou v rámci „One man show“. So skutočnou vášňou pre umenie vo všetkých jeho formách sa Shaun rád zapája do projektov, ktoré kombinujú poéziu, výtvarné umenie, tanec a hudbu.

Hneď po účinkovaní na festivale Lodenica v Piešťanoch dňa 31. augusta so svojím ansámblom, bude pokračovať spoluprácou so skvelým slovenským gitaristom Petrom Luhom.

Peter Luha je slovenský multižánrový gitarista, spevák, skladateľ a producent. Jeho jedinečná virtuózna hra vychádza z pestrého mixu gitarových techník (perkusívne údery, slap, tapping, fingerstyle..). Pri svojich vystúpeniach majstrovsky kombinuje spev, beatbox, hru na špeciálnej gitare, zobcovej flaute a perkusiach a vďaka technike takzvaného loopingu tak dokáže sám nahradiť celú kapelu.

Jeho majstrovstvo si všimli aj v zahraničí. Peter Luha je oficiálnym hráčom viacerých prestížnych svetových značiek – gitár Ortega /DE/, Framus /DE/, TheBone /CH/ a Klema /SK/, strún Elixir /US/, snímačov K&K Sound /US/.

Sólovo koncertoval v mnohých krajinách Európy, ale aj v Mexiku či Indii. Viackrát vystúpil vo Wiener Konzerthaus ako hosť svetoznámeho dua Igudesman & Joo spolu s Wiener Symphoniker alebo Tonkustler orchestra. Spolu so skupinou Persona Grata vystúpil v rokoch 2015 a 2019 aj s legendou žánru – Dream Theater.

https://m.youtube.com/user/pitu1

Spoluprácou týchto dvoch talentovaných umeleckých osobností vznikne jedinečný projekt, ktorý prinesie fúziu dvoch kultúr a dvoch hudobných vízií.

Ich prvý spoločný koncert si diváci budú môcť vychutnať v krásnom priestore Nemeckého evanjelického kostola v Modre, presne 3. septembra o 19.00 (vstupné na mieste) a druhý hneď 4. septembra v príjemnom bratislavskom klube Siedma struna rovnako o 19.00 (vstupné na mieste).

Projekt podporila platforma MusiConnect Canada.

Ľubica Záborská, Promo a PR projektu

Svetový úspech slovenského divadla v Cannes – Teatro Colorato si odnieslo hlavnú cenu!

$
0
0

Divadlo Teatro Colorato z Bratislavy zožalo na medzinárodnom divadelnom festivale „LES THEATRALIES DE CANNES 2019“ v THEATRE ALEXANDRE III. v Cannes vo Francúzsku veľký úspech. Mladí profesionáli sa na festivale predstavili s divadelnou inscenáciou LOUIS BRAILLE na motívy textu Beaty Panákovej v réžii Petra Weincillera. Organizátori festivalu udelili slovenskému Teatro Colorato najvyššie ocenenie a to „Zlatú hviezdu z Cannes“. Inscenácia získala cenu „za originalitu, adekvátnosť a prepojenie vizuálneho scénického spracovania s témou hry a v neposlednom rade za vynikajúci výkon“.

Hra LOUIS BRAILLE hovorí o životnej ceste vynálezcu písma pre nevidiacich a húževnatosti človeka napriek handicapu nevzdávať sa v ťažkých životných situáciách.  Organizátori festivalu udeľujú najlepším súborom tri ceny – „HVIEZDY Z CANNES“.

„Keď som sa o festivale v Cannes dozvedel, patrí totiž medzi mladé festivaly, napísal som organizátorom mail v angličtine. Prekvapila ma odpoveď s prosbou, či by sme mohli komunikovať francúzsky, česky alebo slovensky. Až potom som zistil, že hlavným organizátorom je pán Jaromír Knittl, ktorý je pôvodom Čech, a už dlhé roky pôsobí vo Francúzsku ako riaditeľ divadla Theatre Azur. Pred rokom 1968 dokonca pôsobil aj na VŠMU. Takže slovo dalo slovo, a na pozvanie nebolo treba dlho čakať. Museli sme si však pozháňať prostriedky na cestu,“prezradil  režisér Peter Weinciller.

Spomedzi 13-tich súborov z Francúzska, Argentíny, Portugalska ocenili  slovenské Teatro Colorato najvyšším ocenením. Francúzi boli nadšení, Teatro Coloratosi vyslúžilo množstvo gratulácií od členov zahraničných súborov, profesorov divadelných škôl, lektorov letných divadelných kurzov v Cannes, režisérov, ba dokonca aj od divadelných technikov.

„Myslím, že bolo vcelku vtipné, že Slováci prišli hrať do Francúzska hru o osobnosti francúzskych dejín. Keď sme prišli do divadla ALEXANDRE III. a začali vybaľovať scénu, videli sme, že tam pracujú skúsení, ostrieľaní technici a profíci, ktorí už zažili naozaj všeličo. Bolo veľmi milé, keď jeden z nich pozrel na scénu a poznamenal: „Toto bude dobré predstavenie.“ Keďže sme hrali v slovenčine s francúzskymi titulkami, divácke prijatie bolo veľmi ústretové a na konci bolo len počuť výkriky zo sály: „Bravo!““,neskrýva radosť Peter Weinciller.

HruLOUIS BRAILLEuviedli v pôvodnom slovenskom znení s francúzskymi titulkami. Peter Pavlík, predstaviteľ Louisa Braillea, sa z úspechu veľmi tešil.

„Som veľmi rád, že predstavenie takto zarezonovalo na zahraničnej pôde. Myslím, že je to najmä vizuálne pôsobivými divadelnými obrazmi, ktoré sa nám spolu s režisérom podarilo vytvoriť,“povedal Peter Pavlík.

Kristína Koneval, ktorá sprevádza hercov hrou na violončelo, bola z festivalu nadšená: „Zažili sme nádhernú atmosféru nielen festivalu, ale aj celého Azúrového pobrežia, prekrásne more, pláže, cestou sme sa zastavili v talianskej Verone, v Monacu, Monte Carle či v Alpách. Sme plní zážitkov.“ 

„Medzi témy a trendy súčasného divadla, aj toho francúzskeho, patria hry, ktoré sú istými výpoveďami ľudí, ich skúseností, zážitkov z vojny, koncentračných táborov a podobne. Niekedy to však tvorcov zvedie k nechcenej statike, absencii mizanscén a v javiskovom tvare k istej monotónnosti. Myslím si, že v tomto kontexte naše predstavenie, ktoré pracuje so silnou vizualitou, hravosťou, živým hudobným sprievodom odrazu silne zarezonovalo. Je to pre nás veľká pocta, ale zároveň aj povzbudenie, že slovenské divadlo má v európskom kontexte čo ponúknuť, a že naša divadelná kultúra je stále na vysokej úrovni.“uzavrel režisér a umelecký šéf Teatra Colorato Peter Weinciller.

Viac informácií môžete nájsť na webovej stránke divadla www.colorato.sk

LOUIS BRAILLE
na motívy hry Beaty Panákovej „Na vlastných krídlach“
úprava: Peter Weinciller, Peter Pavlík
dramaturgická spolupráca: Martin Timko
hudba: Dalibor Hevesi
scéna a kostýmy: Nataša Štefunková
réžia: Peter Weinciller
účinkujú: Peter Pavlík, Dáša Laurová, Gabriel Fusko
na violončelo hrá: Kristína Koneval / Marta Laurincová YUMI

Zdroj: TS

Websterovci sú späť!

$
0
0

Po úspechu rozprávkovej knihy a prvej sérii animovaného seriálu Websterovciprichádza pavúčia rodinka opäť. Tentoraz si to namieria do kín! Pásmo šiestich nových príbehov Websterovci 2 –  Zo života pavúkovuvidíte na filmovom plátne od 26. septembra 2019.

Spoločne s malou Lili opäť objavíte tajomstvá veľkého pavúčieho sveta. Pokúsi sa dať maminke k narodeninám skutočný kvet, čo pre malého pavúčika je životu nebezpečná výzva. S dedkom Rafaelom sa zapojí do súťaže v preťahovaní vláknom a ocitne sa dokonca aj vo vnútri vysávača. Jej starší brat Hugo je pri jej dobrodružných výpravách častým spoločníkom, aj keď o to moc nestojí. Ale pavúčia rodina je skrátka silno prepojená pavučinou lásky a spolupráce. Hoci upliesť ju, je niekedy poriadne náročné.

Fusion Studio TIFF File

„Naši pavúčí hrdinovia sú takí ako my, len majú o čosi viac nôh,“ hovorí autorka námetu a režisérka seriálu Katarína Kerekesová. „Robia rovnaké chyby aj omyly ako my. Ich príbehy sú tak pre deti úsmevné a zároveň sa pri nich aj niečo naučia.“  

Pri seriáli sa učili aj samotní tvorcovia, keďže projekt takýchto rozmerov sa na Slovensku v CGI technológii doposiaľ nevyrábal. Supervízorom procesu, v ktorom kreslené 2D postavičky ožijú do 3D rozmerov je Tomáš Mikuľak. „Každá časť je pre nás nová výzva. Vyžaduje si niečo veľké v istom ohľade. Buď je to nové prostredie, ktoré sa musí vytvoriť alebo sa vymyslí taká akcia a efekty, že si to vyžaduje veľa skúšania a zisťovania, či sa to vôbec dá realizovať.“

Pavúčím hrdinom prepožičali svoj hlas Zuzana Porubjaková, Henrieta Mičkovicová, Richard Stanke, Kamil Kollárik, Boris Farkaš, Oľga Belešová a ďalší.

Fusion Studio TIFF File

Slovenská filmová a televízna akadémia ocenila Websterovcovako najlepší slovenský animovaný film za rok 2017. Na významnom medzinárodnom podujatí Stuttgart Festival of Animated Film získal nomináciu na Cenu za najlepší detský animovaný seriál. Okrem Slovenska mohliWebsterovcovvidieť diváci aj na medzinárodných filmových festivaloch, napríklad v Kanade na festivale detských filmov Canada Kids Film Festival alebo v Los Angeles na festivale REDCAT International Children’s Film Festival. Po domácej premiére spoznajú nové pavúčie príbehy aj deti v českých kinách, v Poľsku a Slovinsku.

Websterovci 2 –  Zo života pavúkovje koprodukčný projekt produkčného štúdia Fool Moon, RTVS a poľského Studia Miniatur Filmowych. Jeho vytvorenie a distribúciu podporili Audiovizuálny fond, Poľský filmový inštitút a dotačný program Kreatívna Európa – Media TV programming. Websterovcovprináša do kín spoločnosť Magic Box Slovakia. Okrem nového seriálu sa deti môžu tešiť aj na rozprávkovú knihu, ktorú podľa scenárov napísala Vanda Rozenbergová a vydá ju Vydavateľstvo SLOVART.

webstersfamily.tv
www.foolmoonfilm.com
facebook.com/websterovci

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live