Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

ALICAVONZVRECA 24.5.2019 @ Subclub

$
0
0

Pravdepodobne posledná PVC v Subclube už tento piatok 24.5. (Finálny Subclub Techno event sa plánuje na sobotu 29.6.).

Ako hostia SETAOC MASS z Manchestru a VSK z Ríma. Obidvaja z novej generácie producentov, posledné 2 roky veľmi vyťažení, svieži vietor na scéne, hodia sa tu. Linky na ich sound nájdete na FB evente. Okrem nich ešte LOKTIBRADA, ML91 (Budapest) a PRÆSHA.

Club Techno.

https://www.facebook.com/events/441206103308465/

Zdroj: TS


Pesničkárka Soňa Horňáková vydáva dlho očakávanú novinku V šere lesklých stromov!

$
0
0

Pesničkárka Soňa Horňáková vydáva po deväťročnej odmlke svoj nový štúdiový album. Aktuálny hudobný titul, vychádza pod názvom „ V šere lesklých stromov“ vo vydavateľstve Real Music House. Do života ho oficiálne uvedie známy slovenský pesničkár, spisovateľ, divadelník a publicista, Miloš Janoušek. Oficiálne uvedenie albumu „V šere lesklých stromov“ sa uskutoční v bratislavskom divadle Ticho a spol., 24.5.2019 o 19.00h.

„Tento album je pre mňa dosiahnutím toho, čo som celé roky vo svojej hlave počula, ale nevedela zrealizovať. Musela som si teda počkať na tých správnych ľudí, ktorí moje hudobné vízie dokázali neporušené z hlavy vybrať, obohatiť o neskutočne dobré hudobné nápady, inštrumentálnu virtuozitu a dať im podobu, s ktorou absolútne súhlasím,“ hovorí o svojej novinke Soňa Horňáková. Na koncernom krste v divadle Ticho a spol. zahrá sama s gitarou výber zo svojho staršieho repertoáru, a tiež nové piesne z aktuálneho albumu „ V šere lesklých stromov“. Niektoré z nich zaznejú v sprievode hudobných hostí, zároveň aranžérov, producentov a vydavateľov tohto hudobného titulu, Roberta Pospiša ( klávesy,hammond, vokály, ústna harmonika, beatbox) a Martina Sillaya( elektrické a nylonové gitary, hammond). Hudobní hostia predstavia v krátkom koncertnom bloku aj svoju vlastnú hudobnú tvorbu.

Eklektické ponímanie hudby, príznačné pre Soninu tvorbu, je prítomné aj v tomto prípade, v kolekcii jedenástich nových piesní, v ktorých sa s prirodzenou ľahkosťou prelínajú, pre ňu typické hudobné žánre ako folk, blues, pop rock, s jemnými náznakmi džezových prvkov. V spojení s jej poetickými textami, smutným, zamatovým hlasom, vkusnými, citlivými aranžmánmi dvojice hudobníkov, zároveň producentov a vydavateľov tohto albumu, Roberta Pospiša, Martina Sillaya, a majstrovským hudobným vkladom uznávaného basgitaristu Juraja Grigláka, vzniklo pozoruhodné hudobné dielo s tušenou nadčasovou hodnotou. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Hudobný fond. Nahrávka Soňa Horňáková – V šere lesklých stromov vychádza vo vydavateľstve Real Music House, za ktorým stojí hudobná dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay.

Vypočujte si skladbu Pýtaš sa ma z albumu V šere lesklých stromov:

 

Viac informácii o CD Soňa Horňáková – V šere lesklých stromov:

http://www.realmusichousestore.com/index.php?route=product/product&product_id=123

SOŇA HORŇÁKOVÁ, slovenská pesničkárka (speváčka, gitaristka ,skladateľka a textárka):

Hudobnú kariéru odštartovala koncom 70. rokov so študentskými skupinami Mladosť a Letorosty. Neskôr účinkovala v bratislavských folk- rockových formáciách Strom, Nika, SH Band. Spolupracovala so známymi slovenskými hudobníkmi, Andrej Šeban , Fero Griglák, Pavol Hammel, Richard Můller, Tono Jaro, Martin Karvaš, Tono Kubasák, Peter Zagar, Oldo Petráš, Boris Sodoma, Maťo Gašpar, Erich Boboš Procházka, Ajdži Sabo, Maťo Zajko, Maťo Gašpar, Henry Tóth, Jana Krajčovičová, Juraj Burian, Richard Jajcay, Marián Jaslovský, Vlado Kaňák, Gusto Čech, Paľo Smolka. Je autorkou vyše stovky pesničiek, scénickej hudby k rozhlasovým hrám pre deti a mládež, a k niekoľkým poetickým programom v STV. V roku 1998 vytvorila a nahrala pre Slovenský rozhlas, v spolupráci s popredným spisovateľom a básnikom Danielom Hevierom, rozprávkovo-hudobný projekt BUVI ROZPRÁVKY. Je držiteľkou hudobných ocenení ,BRATISLAVSKÁ LÝRA ´88, ZLATÝ TRIANGEL v ČST ´86,´87, za piesne, Dve básne pána Hikmeta, Biely Pavúk, AUREL 2005, ocenenie za CD POZDRAV Z TEONATU (najlepší folkový album roka). Od roku 1989 je hudobnou redaktorkou v Slovenskom rozhlase v Bratislave, kde tvorí a moderuje špeciálne hudobné programy venované folkovej a alternatívnej pop hudbe.

www.realmusichouse.sk

www.facebook.com/realmusichouse/

ZDROJ: REAL MUSIC HOUSE

Bastille v Refinery Gallery už 28. 5. 2019 – Bratislava, Refinery Gallery!

$
0
0

Už budúci utorok vystúpi v rámci „Still Avoiding Tomorrow Tour“ v bratislavskej Refinery Gallery jedna z najúspešnejších súčasných britských kapiel Bastille. Obe ich najznámejšie piesne „Pompeii“ i Happier“ (feat. DJ Marshmello) majú na YouTube a Spotify spolu vyše miliardu streamov. Show v rámci „Still Avoiding Tomorrow Tour“ už vychválili v recenziách NME, MTV či The National Student. Držitelia BRIT Awards i NME Awards vydajú 14. júna očakávaný tretí štúdiový album Doom Days. Piesne z neho si budú môcť ich fanúšikovia vypočuť vďaka Pohode o čosi skôr aj u nás.

Bastille tvoria frontman a textár Dan Smith, klávesák Kyle Simmons, basák a gitarista Will Farquarson a bubeník Chris Wood. Posledných päť rokov bolo pre túto londýnsku štvoricu skutočnou smršťou. Skupina odohrala vyše 500 koncertov na šiestich kontinentoch, vrátane kritikmi ospevovaného turné ReOrchestrated a celosvetovo predala 15 miliónov singlov a 6 miliónov albumov. Debut Bad Blood a nasledujúci album Wild World sa vyšplhali na čelo britskej hitparády a dostali sa aj do TOP 10 v USA. Ich piesne si ľudia vypočuli cez rôzne streamovacie služby miliardy krát. Uznanie kapely potvrdzujú nie len čísla, ale aj viaceré ocenenia. Okrem výhier na BRIT Awards (British Breakthrough Act) či NME Awards (najlepší album) boli nominovaní aj na Grammy, AMA či MTV Europe Awards.

Keď Bastille vydali prvé single Flaws a Icarus v júli 2010 nezávislé londýnske vydavateľstvo Young & Lost Club z nich vylisovalo 300 albumov. Našťastie sa z tohto malého počtu jedna 7 palcová platňa dostala aj do rúk Alexa Bakera z rádia Kerrang!, ktorý ich okamžite začal rotovať vo svojom vysielaní. Následne sa im podarilo získať mnoho ďalších fanúšikov online, čo viedlo k zmluve s Virigin Records a hraniu na prestížnych britských festivaloch ako Glastonbury, Isle of Wight či Leeds Festival. V 2012-tom vydali singel „Overjoyed“, ktorý Q Magazine predstavil ako „Track of the Day“ a po vydaní ďalšieho singla „Bad Blood“ sa dostali aj do rubriky ‚New Band of the Day‘ v denníku The Guardian.

Definitívny zlom v ich kariére prišiel začiatkom roka 2013, keď vydali mimoriadne úspešný a kritikmi uznávaný singel „Pompeii“ a krátko na to aj debut Bad Blood, ktorý sa stal okamžite číslom jeden v britskej hitparáde. V to isté leto predskakovali na turné Muse a na jeseň odohrali prvý headlineový slot na festivale Blissfields. Mimoriadne úspešný album a celý rok sa premietol aj do štyroch nominácií na BRIT Awards, z ktorých si odniesli cenu pre Najlepšieho nováčika (Best Breakthrough Act). V tom istom roku boli nominovaní aj na Grammy v kategórii Best New Artist, ktorú napokon získal Sam Smith. Po týchto úspechoch ešte viac vzrástol záujem o kapelu, ktorá odohrala v krátkom slede množstvo koncertov a festivalov. Popritom tom ale pracovali na nových veciach, ktoré podľa vlastných slov vymýšľali počas voľných dní, no niekedy aj pri zvukových skúškach. Výsledkom bol ďalší No. °1 album Wild World, za ktorý získali NME Awards pre album roka.

V auguste vydali spolu s americkým DJom Marshmello pieseň „Happier“. Tá sa stala ich štvrtým singlom v TOP 5 v Británii, dostala sa do TOP 10 v USA a hranicu 100 miliónov streamov prekročila len za pár týždňov. K dnešnému dňu si ju len na YouTube a Spotify ľudia vypočuli jeden a pol miliardykrát. Už 14 mája vydajú očakávaný tretí album Doom Days. Spevák Dan Smith o albume povedal: „Strávili sme väčšinu roka prácou na množstve novej hudby a veľkými koncertami, takže teraz sa veľmi tešíme na intímnejšie priestory, kde zahráme aj zopár nových piesní ešte pred vydaním nového albumu.“ Album zároveň označil za nahrávku pre post-apokalyptickú párty. Úspech skvelých nahrávok znásobujú energickou show na pódiu, o čom sme sa presvedčili aj osobne minulé leto na Szigete. Skvelé koncerty videli aj návštevníci aktuálnej tour. V Glasgowe pre obrovský záujem pridali ďalší koncert, po ktorom magazín Source napísal: „Ak hľadáte nejakú show, ktorá vám umožní precítiť každú ľudskú emóciu, určite vám to umožní koncert Bastille. Od radosti, cez uvažovanie až po absolútnu eufóriu, je tam všetko.“ Staršie hity i novinky z chystaného albumu budú počuť vďaka Pohode medzi prvými naživo aj fanúšikovia kapely Bastille na Slovensku.

Event: www.facebook.com/events/1895822233811053

Lístky tu: www.pohodafestival.sk/sk/product/bastille-bratislava

a tu: https://tootoot.fm/sk/events/5c4f3e50b1c01a07e07b14e2

Zdroj: Pohoda

Festival Dolce Vitaj v Bratislave ponúkne aj hudbu, otvorí ho koncert Avion Travel a uzavrie Luca D’Alberto Trio!

$
0
0

Festival DOLCE VITAJ v Bratislave otvorí aj uzavrie hudba. V piatok 7. júna 2019 o 19.30 hod.sa uskutoční koncert legendárneho zoskupenia Avion Travel s charizmatickým spevákom a lídrom Peppem Servillom, bratom oscarového herca Toniho Servilla, známeho z filmov Paola Sorrentina. Na záver festivalu, 28. júna 2019 o 19.00 hod. vystúpi taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ Luca D’Alberto so svojím triom. Pre obe formácie to bude prvá návšteva Bratislavy, koncerty sa uskutočnia vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu; vstup voľný.

Festival DOLCE VITAJ organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

„V posledných rokoch nás často volajú vystupovať do zahraničia, aby sme predstavili taliansku hudbu tamojšiemu publiku. Je to pre nás veľká česť! Naše úsilie hľadať a vyberať to najlepšie z talianskej hudobnej tradície tak získava pridanú hodnotu. Hrať v Bratislave, ktorá je jedným z najvýznamnejších centier strednej Európy, v nás vzbudzuje veľké očakávania a zároveň aj zodpovednosť. Želáme všetkým krásny zážitok z koncertu,“ napísali členovia kapely Avion Travel, ktorá pôsobí na jazz-popovej scéne od osemdesiatych rokov, ako jedna z najvýznamnejších v tomto žánri. V roku 2000 sa ich pieseň Sentimento stala víťaznou skladbou Festivalu Sanremo a skupina získala zároveň aj Cenu kritiky. Sú autormi rôznych skladieb pre rozhlas, televíziu, divadlo a film. Môžu sa pochváliť spoluprácou s umelcami takých mien ako Paolo Conte, Enzo Avitabile či Andrea Bocelli. Počas ich hudobnej kariéry vydali viac ako tucet albumov, za zmienku stojí Danson Metropoli (2007, Premio Lunezia), v ktorom ponúkli vlastnú interpretáciu skladieb Paola Contiho, ako aj prekvapivý a mimoriadne prepracovaný album Nino Rota L’amico magico so skladbami jedného z najväčších mágov talianskej filmovej hudby, ktoré interpretujú v ich typickom štýle. Získali zaň významnú taliansku cenu Targa Tengo.

Spevák a líder kapely je charizmatický Peppe Servillo, brat oscarového herca Toniho Servilla (herca, ktorý stvárnil hlavnú úlohu v najznámejších filmoch režiséra Paola Sorrentina, okrem iných napr. vo filme Veľká nádhera, či Oni a Silvio, premietaných aj v slovenských kinách) je samouk a na hudobnej scéne debutoval v roku 1980 práve s formáciou Avion Travel.

Do Bratislavy pricestuje hudobné zoskupenie v aktuálnej zostave: Peppe Servillo (spev), Peppe D’Argenzio (spev a saxofón), Flavio d’Ancona (spev a vibrandoneon), Duilio Galio (klavír, syntetizátor a spev), Ferruccio Spinetti (kontrabas, elektrická basová gitara a gitara), Mimmo Ciaramella (bicie nástroje).

Na záverečnom koncerte festivalu Dolce Vitaj sa predstaví taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ – experimentátor s klasickým základom LUCA D’ALBERTO so svojím triom. K obdivovateľom jeho hudby patrí Wim Wenders, Donata Wenders, Fernando Arrabal, Peter Lindbergh či Lars Von Trier. Pravidelne komponuje hudbu k filmom a divadelným predstaveniam, významná je jeho spolupráca s umelcami ako Michele Placido, Pippo Delbono a Giorgio Albertazzi. Viackrát pracoval pre Pinu Bausch Tanztheater vo Wüppertali, v roku 2013 vystupoval ako hudobník a performer v predstavení Plattform, ktoré vzniklo pri príležitosti 40. výročia založenia tanečného divadelného súboru legendárnou tanečnicou a choreografkou Pinou Bausch. Luca D’Alberto spolupracuje aj s filmovými a umeleckými hviezdami ako režisérom a výtvarníkom Petrom Greenawayom či s multimediálnou umelkyňou Saskiou Boddeke. V rokoch 2015 a 2017 spolupracoval na Festivale dvoch svetov v Spolete.

Zoskupenie Luca D’Alberto Trio tvoria spolu s Lucom (viola) Federica Vecchio (violončelo) a Simone Temporali (klavír a syntetizátor). Na Slovensko prichádzajú prvýkrát, v rámci európskeho turné, na ktorom predstavujú nový album Exile.

* V rámci festivalu Dolce Vitaj sa v Považskej galérii umenia, Žilina koná výstava, ktorá približuje dielo Giuseppeho Chiariho, významného talianskeho skladateľa, performera a konceptuálneho umelca, úzko spojeného s hnutím Gruppo ´70, medzinárodným hnutím Fluxus. Výstava potrvá do konca júna tohto roku. * Celé tri mesiace – od 5. júna do 15. septembra 2019 – bude v priestoroch Slovenského národného múzea veľkolepá výstava fotografií s názvom V ústrety kráse – talianska krajina vo fotografii. * Tradične býva súčasťou Dolce Vitaj filmová prehliadka CINEVITAJ; tohto roku s podtitulom Veľkí talianski majstri na plátne. Dramaturgia prehliadky sa viaže k 500. výročiu smrti Leonarda da Vinciho. Od 6. do 27. júna 2019 v Kine Lumière (výber poputuje do Košíc, Žiliny, Popradu, Modry a Prievidze). * Úspešný taliansky autor Paolo Giordano (Osamelosť prvočísel, Ľudské telo, Čierna a strieborná) sa po troch rokoch vráti do Bratislavy, diskusia s ním sa uskutoční v kníhkupectve Martinus 11. júna 2019 o 18.00 hod., reč bude najmä o jeho najnovšom románe Požierači neba. * Pod hlavičkou Dolce Vitaj sa uskutoční aj jedno z predstavení v rámci medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext.sk. Do Bratislavy pricestuje divadelný súbor Fortebraccio z Bologne, ktorý prinesie antickú poému Pieseň piesní inšpirovanú biblickými motívmi, 12. júna 2019 o 19.00 hod. v Štúdiu SND. * Massimo Polidoro je významný taliansky novinár, spisovateľ a predovšetkým propagátor vedy; do Bratislavy prichádza v rámci svojho talianskeho turné s inscenovanou prednáškou Ja, Leonardo – tajný život rebelského génia, ktorá vznikla pri príležitosti Leonardovho jubilejného roku. Uskutoční sa v taliančine 18. júna 2019 o 10.00 hod. v Kine Lumière a je určená predovšetkým študentom talianskeho jazyka. V rovnaký deň s ním v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul., bude od 18.00 hod. viesť diskusiu Pišta Vandal. * Ako každý rok bude súčasťou festivalu aj Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si v od 17. do 26. júna okoloidúci vychutnať špeciality talianskej kuchyne.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.

Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

Zdroj: bARSdobrychyr

Svojšice 2019: Nabídnou fanouškům drum and bassu Camo & Krooked, Dannyho Byrda nebo InsideInfo!

$
0
0

Devatenáctý ročník festivalu Svojšice, který proběhne 31. května 2019, naváže na tradici z předchozích let a opět potěší nejen fanoušky techna, ale také milovníky drum and bassu.


Úlohy nejtěžší se chopí jeden z neprogresivnějších projektů, který je díky své touze po originalitě a dokonalosti zvuku už přes 12 let důležitým hnacím motorem dnb scény. Ano, řeč o rakouském duu Camo & Krooked. Dobrou pověst britského labelu Hospital Records přijede hájit Danny Byrd a celý triumvirát zahraničních hostů uzavře hodinovým vystoupením InsideInfo, který určitě zavelí neurofunkovou smršť, co šlape od prvního do posledního beatu.

Timetable / Ritual stage:
19:00 – 20:30 / Fingerprint
20:30 – 22:00 / Ripple
22:00 – 23:00 / Suki
23:00 – 00:00 / Bifidus Aktif
00:00 – 01:00 / Danny Byrd (UK)
01:00 – 02:30 / Camo & Krooked (AUT)
02:30 – 03:30 / InsideInfo (UK)
03:30 – 04:30 / Rido
04:30 – 06:00 / Wab Project

Camo & Krooked – UKF on Air in the Alps

Vstupenky zakoupíte v předprodejích Ticketstream a GoOut, a také na místě v den konání.

Web festivalu: www.svojsice.cz
FB event: https://bit.ly/2MliOrr

Svojšice 2019
31. 5. 2019
Předprodej: Ticketstream a GoOut
www.svojsice.cz

Zdroj: TS

Daniel Sloss vás donutí zamyslet se nad vlastními vztahy. Skotský stand-up komik se vrací do Prahy!

$
0
0

Po úspěchu dvou předešlých speciálů pro Netflix se mezinárodně uznávaná skotská komediální hvězda a držitel několika ocenění Daniel Sloss vrací do Prahy. Se svou show X, kterou New York Times popsaly jako „sprostou, sladkou a chytrou“, vystoupí 4. listopadu 2019 v Divadle Broadway. 

Doprovod mu bude dělat komik Kai Humphries. Vstupenky je možné zakoupit od 23. května na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster. Show proběhne v anglickém jazyce bez překladu.
„Delikátně temný stand-up“ ★★★★★ (Mail on Sunday)
„K popukání… Ohromně inteligentní… Sloss je festivalovým trhákem. Běžte na něj!“ ★★★★★ (The Age)

 
O možnosti natočit dvě speciální show (Dark a Jigsaw) přímo pro Netflix Sloss říká: „Naposledy jsem si natáčel vlastní stand-up jako teenager. Od té doby jsem to nikdy nezopakoval, i když jsem si nepřál nic víc, než mít někde vydané celé vystoupení. Na DVD se mě fanoušci často ptali, jsme rád, že si mě teď můžou pouštět na Netflixu kdykoliv a kdekoliv jen budou chtít.“
 
https://www.youtube.com/watch?v=cuwYY2afNs4
 
Sloss se svými stand-upy procestoval více než dvacet osm zemí světa a jedenáctkrát za sebou vyprodal svou show na prestižním edinburském festivalu Fringe, kde platí za jeden z největších taháků posledních let. Podmanil si také londýnský West End či newyorskou Off-Broadway, kde během jednoho měsíce odehrál na 30 představení. V Late Night Show Conana O’Briena se do dneška objevil osmkrát.V pouhých sedmnácti letech se Sloss stal historicky nejmladším finalistou britské soutěže So You Think You’re Funny? určené pro začínající komiky. Také účinkoval v pořadech Roast Battles Drunk History stanice Comedy Central, v relaci Sunday Night at the Palladium či Late Night Show Craiga Fergusona. Ve svých dvaadvaceti letech napsal, financoval, režíroval a účinkoval v šestidílné online sérii M.U.F.F. Jeho vystoupení v rámci Tedx Talk vidělo přes 600 000 lidí a videa na internetu čítají dohromady více než 5 milionů zhlédnutí.
Vstupenky k dispozici na fource.cz
Připravujeme
Talos (IE) with Jackson Dyer (AU) 23. 5. 19 Chapeau Rouge, Praha
Men I Trust (CA) with Malena Zavala (AR) 26. 5. 19 Chapeau Rouge, Praha  // vyprodáno
Gothboiclique (US) 30. 5. Underdogs‘ Ballroom, Praha // vyprodáno
Atreyu (US) with John Wolfhooker (CZ) 5. 6. Fléda, Brno
Tom Rosenthal (UK) 7. 6. 19 Palác Akropolis, Praha
Walk Off The Earth (CA) 27. 6. Forum Karlín, Praha
Lucy Dacus (US) 6. 7. Chapeau Rouge, Praha
Jim Gaffigan (US) 15. 7. 19 Kino Lucerna, Praha
UpTONE: Cavetown (UK) 14. 8. Cross Club, Praha 
Billie Eilish (US) 20. 8. 19 Forum Karlín, Praha // vyprodáno
Machine Gun Kelly (US) 9. 9. 19 Forum Karlín, Praha
UpTONE: Cassia (UK) 9. 9. 19 Cross Club, Praha
We Were Promised Jetpacks (UK) 24. 9. 19 Chapeau Rouge, Praha
Airbourne (AU) 2. 10. 19 Roxy, Praha // vyprodáno
Blackbear (US) 7. 10. 19 Roxy, Praha
Little Big (RU) 7. 10. 19 Sono Centrum, Brno 
Lindsey Stirling (US) 8. 10. 19 O2 universum, Praha // nově oznámeno
Little Big (RU) 10. 10. 19 BrickHouse DOV, Ostrava
Nick Murphy fka Chet Faker (AU) 12. 10. 19 Velký sál Lucerna, Praha
Chromatics (US) with Desire (US), In Mirrors (US), Pink Gloves (CZ) 16. 10. 19, MeetFactory, Praha
Half Alive (US) 31. 10. 19 Rock Café, Praha
UpTONE: Pip Blom (NL) 31. 10. 19 Cross Club, Praha
Elderbrook (UK) 2. 11. 19 Futurum, Praha // nově oznámeno
Daniel Sloss (UK) with Kai Humphries (UK) 4. 11. 19 Divadla Broadway, Praha  // nově oznámeno
Ider (UK) 6. 11. 19 Chapeau Rouge, Praha // nově oznámeno
K.Flay (US) 7. 11. 19 Roxy, Praha
James Blake (UK) 8. 11. 19 Divadlo Archa, Praha // nově oznámeno
Fink (UK) with Sophie Hunger (CH) 9. 11. 19 Roxy, Praha
The Lumineers (US) 10. 11. 19 Forum Karlín, Praha
Alec Benjamin (US) 15. 11. 19 Palác Akropolis, Praha // nově oznámeno
The Regrettes (US) 24. 11. 19 Café V lese, Praha
The Paper Kites (AU) 25. 11. 19 Rock Café, Praha 
Royal Republic (SE) with Blackout Problems (DE) 3. 12. 19 Velký sál Lucerna, Praha
Tycho (US) with Poolside (US) 23. 2. 19 Roxy, Praha // nově oznámeno
Jade Bird (UK) 2. 3. 20 NoD, Praha
 
Zdroj: Fource Entertainment

Záverečné info k oslave 10. výročia párty EAR-GASMIC.

$
0
0

25. máj sa nám nezadržateľne blíži a spolu s týmto dátumom aj 10. výročie trancovej klubovej show EAR-GASMIC „10 Year Anniversary“.

Teraz vám prinášame podstatné informácie k tomuto eventu, ktorý už najbližšiu sobotu predstaví 3 svetové hviezdy. Ako headliner sa predstaví Simon Patterson, ďalej Sean Tyas a RAM, ktorého na Slovensku predstavíme úplne po prvýkrát.

Brány bratislavského Ateliéru Babylon sa otvoria presne o 21:00 hod. Vstupenky si budete môcť zakúpiť aj na mieste za cenu 26 € a VIP 33 €. Vstupenky na mieste si bude možné zakúpiť iba v hotovosti. Lístky, ktoré ste si zakúpili v predpredaji cez internet bude nutné preukázať vo vytlačenej forme (nie v mobile). Lístky si do soboty môžete zakúpiť aj v predpredaji za zvýhodnenú cenu 23 € cez predajnú sieť Predpredaj.sk – http://bit.ly/ear-gasmic10years

Ak ste užívateľmi facebooku a plánujete v sobotu 25. 05. 2019 na EAR-GASMIC zavítať, môžete sa pridať aj priamo do našej udalosti https://www.facebook.com/events/310827996191202 prípadne na našu oficiálnu fan page https://www.facebook.com/eargasmic.official  

Line-up doplnia Unbeat, Kristy Jay, Zolike a COLE, ktorý sa postará o „The Best Of 1999 set“, v ktorom odznejú najväčšie trancové klasiky vydané práve v roku 1999.

V celých priestoroch klubu nebude povolené fajčenie, fajčiari budú mať vyhradené miesto pred vstupom do klubu.  V klube žiaľ nebude možné realizovať platbu kartou, preto Vám odporúčame priniesť si dostatočnú hotovosť. K dispozícii bude aj šatňa za poplatok 0,50 €, kde si budete môcť odložiť bundu, kabát a pod.

EAR-GASMIC tentokrát prinesie opäť vlastnú tému, ktorá bude ladená práve do oslavy tohto špeciálneho 10. výročia. Môžte sa tak tešiť na vizualizácie a intrá na mieru pripravené pre túto edíciu.

Stage a svetelný park bude technicky posilnený aj o plnofarebné výkonné lasere a chystáme pre vás ešte zopár ďalších prekvapení. O poriadnu porciu zábavy tak rozhodne núdza nebude.

Záverom prinášame už len samotný časový line-up akcie.

Odporúčame vám prísť do klubu v dostatočnom predstihu, aby ste nezmeškali mnoho dychberúcich momentov a taktiež štartujúce intrá.

Tešíme sa na vás a veríme, že si 10. narodeniny párty EAR-GASMIC užijete naplno. DESIRE TO TRANCE !

Ear-Gasmic: „10 Year Anniversary Edition“ – 25. 05. 2019
Miesto: Ateliér Babylon, Námestie SNP 14/Kolárska 3, 811 06  Bratislava – staré mesto
Start: 21:00 hod., End: 05:30
Line-up:  Simon Patterson (UK), Sean Tyas (USA), RAM (NL), Unbeat, Kristy Jay, Cole (The Best Of 1999 set), Zolike
Entry: regular 23 € / VIP: 33 €
Event: https://www.facebook.com/events/310827996191202/ 
Web:  www.facebook.com/babylonatelier, www.babylonatelier.sk
Ear-Gasmic fan page:  https://www.facebook.com/eargasmic.official
Pre-sale / predpredaj: http://bit.ly/ear-gasmic10years

Zdroj: Ear-Gasmic

Hudobný workshop: Modulárna syntéza s VCV Rack III.

$
0
0

Prejavte svoje zvukové fantázie! A4 – priestor súčasnej kultúry v Bratislave pozýva na záverečný workshop výroby hudby pomocou populárnych modulárnych syntetizátorov. Posledný, teda tretí workshop sa uskutoční už v sobotu 25. mája o 14.00. 

Tretí worskshop už bude o niečo náročnejší a je určený pre absolventov predošlých kurzov, či ľudí so znalosťou základov modulárnej syntézy. Pod vedením Ondřeja Spiritzu sa návštevnící naučia ako prepojiť moduly syntetizátora, oživiť tvorbu generatívnymi štruktúrami a vytvoriť zmysluplnú hudbu s minimálnym zásahom človeka. „Pozrieme sa tiež na využitie syntetizátora v rôznych hudobných žánroch,“ prezrádza Ondrej.  Účastníci si na workshop potrebujú priniesť vlastný laptop a slúchadlá. Poplatok za workshop je 10 EUR, kapacita je obmedzená, registrácie: workshop@a4.sk.

Ondrej je nadšencom hudby, hrá v niekoľkých kapelách a po večeroch „pájkuje veci“.  „V minulosti boli bohužiaľ synthy exkluzívne iba pre ľudí, ktorí si ich mohli dovoliť. Pájkovanie tiež nie je pre každého a tak dosť talentovaných ľudí nemalo možnosť tvoriť. Koncom roka 2017 sa objavil VCV Rack, ktorý je open source a viac menej zadarmo. Zdalo sa mi zbytočné sedieť doma a nechať si to všetko pre seba, tak robím workshopy.“

Nadšenci elektronických zvukov sa učia tvoriť hudbu vďaka programu VCV Rack. Tento voľne dostupný softvér si získava čoraz viac priaznivcov. Medzi výhody jeho softvérovej verzie patrí prakticky nekonečná flexibilita, pri ktorej môže tvorca nechať voľný priechod svojím zvukovým fantáziám. Príďte ich prejaviť už budúcu sobotu o 14.00 do A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Workshop sa uskutoční v rámci projektu medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného programom EU Kreatívna Európa a Fondom na podporu umenia.

Facebook event:  https://www.facebook.com/events/417226609110123/
Podujatie: https://a4.sk/events/2019/05/25/workshop-modularna-synteza-s-vcv-rack-iii/
VCV Rack: https://vcvrack.com/

Zdroj: A4


Marián Varga Collected Works I. už je medzi fanúšikmi: Spustili sme kampaň na podporu vydania súborného diela Mariána Vargu.

$
0
0

Tvorba Mariána Vargu patrí k rodinnému striebru našej kultúry. Zberateľskú limitovanú edíciu „MARIÁN VARGA COLLECTED WORKS I.“ môžu fanúšikovia získať už teraz a podporiť tak jej vznik. Za prvých 24 hodín sa vyzbieralo viac než 6000 EUR!

Spoločnosť Mariána Vargu si na tento rok ako svoj najväčší projekt zvolila vydanie prvej časti súborného diela Mariána Vargu. Už vyše roka na ňom intenzívne pracuje skupina nadšencov, ktorí si uvedomujú kultúrny rozmer Vargovej pozostalosti, ale aj možné riziko jeho zabudnutia. Je preto obrovskou výhrou, že sa Spoločnosti podarilo získať od zanikajúceho vydavateľstva OPUS licencie na vydanie najdôležitejších albumov, na ktorých sa Marián Varga autorsky a interpretačne podieľal a ktoré patria k rodinnému striebru domácej hudobnej kultúry. CD box v limitovanej edícii 500 kusov sa má objaviť na trhu v novembri tohto roka, presne 50 rokov od vydania kultového albumu Zvoňte, zvonky. No už teraz ho fanúšikovia Mariána Vargu môžu získať v predpredaji a podporiť tak jeho vydanie.

Box bude obsahovať všetky zásadné platne Collegia musica, piesňové projekty s Pavlom Hammelom a výnimočný sólový album Stále tie dni. Všetky nahrávky prejdú analógovým redizajnom v štúdiu Real Music House a doplnené budú o  atraktívne bonusy, ktoré neboli nikdy oficiálne zverejnené. Súčasťou boxu bude rozsiahla publikácia obsahujúca dobové komentáre, recenzie, rozhovory, zaujímavosti, faksimile rukopisných hudobných náčrtov, partitúr, fotografií a plagátov, ktoré sprevádzali jednotlivé albumy v čase ich vydania, ale aj to, ako je reflektovaná tvorba Mariána Vargu a jeho spoluhráčov s odstupom času  a v širších  súvislostiach, napríklad aj v obsiahlej eseji Vladimíra Godára. Veľká pozornosť bola venovaná aj výtvarnej stránke celého projektu, ktorej atribútom je, podobne ako atribútom hudby Mariána Vargu, nadčasovosť. Preto prinášame hudobnej verejnosti silný artefakt svojím obsahom aj formou.

Kampaň na crowdfundingovom portáli Hit Hit spustili v pondelok 20.5.2019 a za prvých 24 hodín získala vyše 6000 EUR, čo je vyše 60% našej pôvodnej cieľovej sumy. Záujem fanúšikov nás motivuje ďalej a tak v prípade prekročenia a znásobenia cieľovej sumy má Spoločnosť Mariána Vargu pripravené bonusy v podobe koncertov v budúcom roku. Kampaň potrvá do 18. júna.

700 minút hudby 

„Kolekcia albumov s názvom Marián Varga Collected Works I. bude výnimočná novým zvukovým dizajnom zásadných a preslávených nahrávok. Ku každému albumu sme pristupovali s veľkou precíznosťou a snahou dodať známym skladbám nový “oprášený“ zvuk v duchu predstavy samotného Mariána. Za podstatné považujeme, že hudobný redizajn sa tvorí z originálnych analógových nahrávok. Veríme, že túto unikátnu kolekciu ocenia verní fanúšikovia Vargovej hudby, ale aj tí, ktorí jeho dielo ešte tak dôsledne nepoznajú. Je to úžasná hudba a je pre nás veľkou cťou podieľať sa na jej zvukovom ,obnovení´.“

Robert Pospiš & Martin Sillay, nahrávacie a postprodukčné štúdio Real Music House

Kniha o každom albume

„Súčasťou CD boxu Marián Varga Collected Works I. bude obsiahly, viac ako dvestostranový  booklet – textový a obrazový sprievodca ku každému zo šestnástich CD. Mozaika dobových recenzií, rozhovorov, reflexií či zasvätených pohľadov do zákulisia Mariánovej tvorby určite zintenzívni zážitok z počúvania hudby samotnej. K pestrosti tejto mozaiky prispeje aj množstvo raritných fotografií a dobových dokumentov (notové záznamy, plagáty, nepoužité návrhy obalov platní a pod.), z ktorých veľká časť doteraz nebola nikde publikovaná. Tak ako Mariánova hudba s obľubou prekračovala hranice žánrov a „škatuliek“, aj tento booklet vlastne nie je úplne klasickým bookletom. Je totiž rovnako pútavou knihou na čítanie, ale zároveň „časozberným“ dokumentom, obrázkovým albumom či zázračnou „čiernou skrinkou“, ktorá na chvíľu dokáže sprítomniť okamihy, keď sa na každú novú Mariánovu „dosku“ čakalo ako na malý sviatok. Unikátna kniha na čítanie, pozeranie a spomínanie…“            

Peter Uličný, spisovateľ, editor sprievodnej publikácie

Bonusy – nepočuté, nevidené

„Veľmi úzka, zainteresovaná skupina ľudí, ktorí sa vždy zaujímali o Mariánovu tvorbu, už iste počula o ,,červenom kufríku“. Dlhé roky ho opatroval jeden z Mariánových priateľov a spoluhráčov gitarista Peter Peteraj, keďže išlo o kufrík vzácnych nahrávok na magnetofónových kotúčoch. Marián si totiž mnohé koncerty, ale aj skúšky nahrával. Nebolo to z narcizmu. Ako spomína iný jeho kamarát, Peterajov menovec Kamil, Marián nahrávky donekonečna, až sebatrýznivo analyzoval. Dôvod bol jasný – keďže atribútom bigbítu je, že skladby nemajú notovú fixáciu a vyvíjajú sa v procese, Marián takto hľadal ich slabé miesta a vylepšoval ich. Takto sa nám zachovali raritné (musím však podotknúť, že amatérske) nahrávky niektorých koncertov a najmä nikdy nepublikovaných skladieb, ktoré Collegium musicum hrávalo vo svojich búrlivých začiatkoch napríklad v pražskej Lucerne alebo v Rádiopaláci v roku 1970. Magnetofónové pásy však boli kedysi vzácnosťou a mnohé z nich boli použité viackrát, takže občas prerážajú staršie zvukové stopy, iné nahrávky boli, bohužiaľ, zmazané Mariánovým príbuzným, ktorý si viac cenil ,,zahraničné bigbíty“. Kedysi v 90. rokoch sa ,,červený kufrík“ dostal až k bigbítovému nadšencovi Petrovi Pišťankovi. Niektoré nahrávky sa mu podarilo preniesť na CD a tie sú teraz v rukách profíkov v Real Music House. Tí sa snažia vydolovať z nich akceptovateľné maximum. Verím, že sa to podarí čo najlepšie, pretože, nazdávam sa, každého fanúšika poteší nahrávka Baby Jagy (Musorgskij, Obrázky z výstavy), ktorú Collegium prestalo hrať, keď sa zhodou náhod ocitla aj v repertoári ELP, skladba Concentrated Sorrow, v ktorej spoznáte inú skladbu Collegia musica, skladbu Dušana Hájeka, na názov ktorej sa pokúša spomenúť si sám autor:) a iné rarity… Moje najväčšie očakávanie sa však týkalo nahrávky na vinyle asi z roku 1959. Na vizitke na čiernom kotúči je detským rukopisom napísané „majster Marián Varga“. Kedysi mi Marián prezradil, že skladbu ako dieťa nahral pre otca k narodeninám. Nepochybujem, že bola skvostná ako mnohé iné Mariánove detské skladby zaznamenané v rukopisoch v notových zošitoch, z ktorých mnohé sa neskôr stali hitmi a niektoré ich zápisy budú súčasťou CD boxu ako faksimile. Žiaľ, žiadna snaha neodkryla tajomstvo navždy ukryté v čiernych drážkach. Aj tak ostáva veľa dôvodov pre radosť zo znovuobjavených pokladov.“

Jana Vargová

Prečo Collected Works?

Pretože Mariánova hudba je svetová napriek tomu, že sa do sveta nedostal, lebo sme žili za železnou oponou.Je mapou histórie pre súčasné aj budúce generácie. Jeho hudba bola nádychom slobody v temnej dobe komunizmu. A je to systematické zachytenie tvorby jednej silnej osobnosti našej hudobnej kultúry. Mariánovi sa podarilo zachytiť vyjadrenie niekoľkých generácií a jeho hudba presiahla svoju vlastnú dobu. 

„Narodil som sa v roku 1969, v roku, keď sa nahrali Zvoňte, zvonky. Vyrastal som v dobe týchto platní, nahrávok, veľmi skoro som ich začal vnímať, počúvať, silne ma ovplyvnili. Marián tvoril hudbu, ktorá ma vnútorne oslobodzovala. Neskôr som ho aj osobne spoznal, inšpiroval som sa názvom jeho platne pre môj vlastný festival a spolu sme s Mariánom odohrali viacero koncertov a vystúpení. Napísal skladby, ktoré som premiéroval a často ich hrávam, niektoré venoval aj mne osobne. Stal sa mojím priateľom. Moja spolupráca na Collected Works I. je vyjadrenie mojej vďačnosti za to, čo priniesol svojou tvorbou a čo vytvoril pre tisícky ľudí.“

Jozef Lupták, violončelista, zakladateľ a riaditeľ festivalu Konvergencie a predseda SMV

Linky projektu

Priamy link na kampaň: https://www.hithit.com/sk/project/6065/marian-varga-collected-works-i
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Rh4iUxHBTfQ
Webstránka projektu: https://marianvarga.sk/collectedworks/
Facebook projektu: https://www.facebook.com/MarianVargaCollectedWorks

Zdroj: TS

Daniel Sloss vás donutí zamyslet se nad vlastními vztahy. Skotský stand-up komik se vrací do Prahy.

$
0
0

Po úspěchu dvou předešlých speciálů pro Netflix se mezinárodně uznávaná skotská komediální hvězda a držitel několika ocenění Daniel Sloss vrací do Prahy. Se svou show X, kterou New York Times popsaly jako „sprostou, sladkou a chytrou“, vystoupí 4. listopadu 2019 v Divadle Broadway.

Doprovod mu bude dělat komik Kai Humphries. Vstupenky je možné zakoupit od 23. května na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster. Show proběhne v anglickém jazyce bez překladu.

„Delikátně temný stand-up“ ★★★★★ (Mail on Sunday)
„K popukání… Ohromně inteligentní… Sloss je festivalovým trhákem. Běžte na něj!“ ★★★★★ (The Age)
 
O možnosti natočit dvě speciální show (Dark a Jigsaw) přímo pro Netflix Sloss říká: „Naposledy jsem si natáčel vlastní stand-up jako teenager. Od té doby jsem to nikdy nezopakoval, i když jsem si nepřál nic víc, než mít někde vydané celé vystoupení. Na DVD se mě fanoušci často ptali, jsme rád, že si mě teď můžou pouštět na Netflixu kdykoliv a kdekoliv jen budou chtít.“

Sloss se svými stand-upy procestoval více než dvacet osm zemí světa a jedenáctkrát za sebou vyprodal svou show na prestižním edinburském festivalu Fringe, kde platí za jeden z největších taháků posledních let. Podmanil si také londýnský West End či newyorskou Off-Broadway, kde během jednoho měsíce odehrál na 30 představení. V Late Night Show Conana O’Briena se do dneška objevil osmkrát.

V pouhých sedmnácti letech se Sloss stal historicky nejmladším finalistou britské soutěže So You Think You’re Funny? určené pro začínající komiky. Také účinkoval v pořadech Roast Battles a Drunk History stanice Comedy Central, v relaci Sunday Night at the Palladium či Late Night Show Craiga Fergusona. Ve svých dvaadvaceti letech napsal, financoval, režíroval a účinkoval v šestidílné online sérii M.U.F.F. Jeho vystoupení v rámci Tedx Talk vidělo přes 600 000 lidí a videa na internetu čítají dohromady více než 5 milionů zhlédnutí.

Zdroj: TS

Isobutane z The Ills sa vracia k elektronike, vydáva dva sólové albumy.

$
0
0

Keď pred desiatimi rokmi vydávali bratislavskí The Ills svoje prvé EP, boli prezentovaní hlavne ako bočný projekt ich ústrednej postavy – gitaristu Martina Krajčíra. Tentoraz je to naopak. Po výborne prijatom novom albume The Ills – Disco Volante / Mt. Average zo začiatku tohto roka – oprášil svoj starý pseudonym Isobutane a vydal s ním prvý sólový album po deviatich rokoch. Zároveň to ale nie je jediný nový projekt, pod ktorý sa v poslednom čase podpísal.

Oprášenie elektroniky

Nový album Isobutana dostal názov Do Machines Dream? a jeho obal výstižne zdobí fotka jednej z jeho elektronických mašín, ktorá bola v posledných rokoch kvôli gitarovej hudbe Ills odsunutá do úzadia. „V kontexte mojej diskografie je toto asi prvá pokojná a vyrovnaná fáza, kedy som sa sústredil iba na radosť zo skladania a používania toho, čo už som sa naučil v predošlých projektoch,“ vysvetľuje Iso. „Je to hudba o hudbe. A trocha aj taká moja osobná oslava chuti tvoriť.“

Vydaniu albumu tak predchádzala znovuobjavená radosť z tvorby elektroniky, ktorá vyústila do obrovského množstva nových skladieb v krátkom čase: „Je to vlastne to isté, ako to bolo pred desiatimi rokmi s gitarami a mašinami. Jednoducho som o tom príliš veľa rozmýšľal, až som sa jedno ráno zobudil a povedal si, že o tom viac nebudem rozmýšľať a začnem robiť. Stalo sa to až smiešne extrémne zo dňa na deň, takže to ranné prebudenie nie je nadnesená vec.“

Na albume, ktorý sa dá kúpiť i vypočuť na Bandcampe, prípadne streamovať zo Spotify a ďalších platforiem, sa tak ocitlo nakoniec 12 skladieb, ktoré vyberal takmer z piatich desiatok hotových trackov.

Neprebádané vody

Do Machines Dream?, ktorý nadväzuje na Isovu tvorbu spred dekády, však nie je jedinou nahrávkou, ktorú v posledných dňoch poslal do sveta. Pod jeho občianskym menom Martin Krajčír môžete na Spotify nájsť EP-čko Hello nového projektu Pattern_Chain, v ktorom vošiel v jeho prípade na dosiaľ neprebádané územie inštrumentálneho lo-fi hip-hopu.

Oba elektronické albumy podčiarkujú jeho mimoriadne produktívne obdobie, počas ktorého ho čakajú letné koncerty The Ills, ale aj vydanie očakávaného nového albumu Čistých tvarov, pri ktorom si zasadol na post producenta. Zároveň sa plánuje vrátiť na koncertné pódia aj s Isobutanom.

Processed with VSCO with a8 preset

O interpretovi:

Martin Krajčír začal svoje prvé skladby tvoriť už ako 14-ročný, kedy okrem videohier objavoval čaro aj iných funkcií PlayStation. Pod pseudonymom Isobutane tvorí IDM tracky založené na melancholických melódiách a glitchových perkusiách. Inšpiráciu takými odlišnými umelcami ako sú Aphex Twin či Cocteau Twins dokáže pretransformovať do originálnych trackov, v ktorých hrou so zvukmi a beatmi ponúka vlastný pohľad na podobu aktuálnej elektronickej hudby. Na konte má albumy pod niekoľkými zahraničnými vydavateľstvami, rovnako ako pod slovenskou značkou Exitab.Od roku 2008 je gitaristom bratislavskej kapely The Ills.

Isobutane: Do Machines Dream?
Spotify: https://open.spotify.com/album/2PlcULkvturhX8xH2sA6Pl?si=XYkwoMeORzKaQ3p3rZGezQ
Bandcamp: https://isobutane.bandcamp.com/album/do-machines-dream

Pattern_Chain: Hello EP
Spotify: https://open.spotify.com/album/1kL9VLGFjw8QiX3gNeSTyK?si=VbU7HsMISTO9t_MnWmxslA
Bandcamp: https://isobutane.bandcamp.com/album/pattern-chain-hello-ep

Zdroj: TS

Kto je tajomný osudový muž po boku CARMEL PARADISE?

$
0
0

Speváčka Carmel Paradise (vlastným menom Carmel Paradise Buckingham) vydá už budúci týždeň svoj prvý singel v tomto roku. Novinka s názvom Smoke Break vznikla v americkom Nashville a videoklip k nej nakrútila Carmel v Bratislave. Dnes odhaľuje speváčka teaser videoklipu, v ktorom si po jej boku zahral aj osudový muž…   

Na sociálnych sieťach speváčky Carmel Paradise sa už vyše týždňa deň čo deň objavujú tajomné odkazy na novinku Smoke Break. Ide o najnovší singel, ktorý Carmel odpremiéruje v pondelok 27. mája v sprievode videoklipu.

Speváčka nahrala singel v americkom Nashville pod taktovkou mladej talentovanej producentky Krysten Simone, ktorá je podpísaná aj pod Carmelinými predchádzajúcimi singlami  Selfish či Heartbreaker.

Carmel sa však medzičasom presťahovala na Slovensko a tak nakrútila videoklip k skladbe v Bratislave. Na režisérsku stoličku sa posadil stále vyhľadávanejší režisér Martin Miko v tvorivom tandeme s výkonnou producentkou Lesanou Kurill. Po sérii amerických videoklipov sa tak Smoke Break stal prvým Carmeliným videoklipom režírovaným a nakrúteným na Slovensku.

Po speváčkinom boku sa vo videoklipe objavuje osudový muž, ktorého si zahral slovenský model a herec Dušan Kajaba.

Viac informácií o skladbe i o videoklipe Smoke Break Carmel Paradise prezradí v deň premiéry, v pondelok 27. mája…

21-ročná speváčka aktuálne žije a tvorí v Bratislave. Debutové EP DREAMGIRL vydala v roku 2016 a sama ho nazýva “experimentom v žánri electronic pop s textovými a vokálnymi vplyvmi vychádzajúcimi z alt-rock a indie”. Carmel Paradise sľubuje v blízkej budúcnosti ďalšie hudobné novinky, ktoré by mali vyústiť do pripravovaného debutového albumu.

Singel ‘Smoke Break’ vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Buckingham Entertainment Group.

www.carmelparadise.com
www.instagram.com/carmelparadise
www.facebook.com/CarmelParadiseband

Zdroj: SOUL FOR SHOW

SHARE: medzinárodný festival univerzít tanca.

$
0
0

Začiatok júna, sa bude niesť v tempe súčasného tanca a performancie. Študenti siedmych európskych vysokých škôl zavítajú do Bratislavy už po druhý krát. Hudobná a tanečná fakulta v spolupráci s Divadelnou fakultou Vysokej školy múzických umení v Bratislave pripravujú medzinárodný festival univerzít tanca SHARE, ktorý sa v hlavnom meste, na pôde Vysokej školy múzických umení, organizuje každý druhý rok.

V dňoch od 6. – 9. júna 2019 sa v priestoroch Divadla Lab (Divadelná fakulta VŠMU, Svoradova 4, Staré Mesto),uvidíte študentov tanca z: Českej republiky, Lotyšska, Macedónska, Maďarska, Rakúska a samozrejme Slovenska.

Viac ako 80 mladých tanečníkov predvedie svoj talent počas troch divadelných večerov plných zážitkov, umenia, emócií a tanečného pohybu nabitého mladou energiou. Festival prezentuje diela budúcich tanečných profesionálov v oblasti choreografie a performancie, ale aj tvorivú prácu pedagógov.

 Počas festivalu budú prebiehať aj workshopy a majstrovské hodiny vedené pedagógmi týchto európskych univerzít určené pre všetkých zúčastnených študentov, ktoré poukážu na rôzne prístupy a možnosti práce pri výučbe tanečných techník, ako aj diskusné fórum, na ktorom budú môcť zástupcovia jednotlivých univerzít prezentovať rôzne uhly pohľadu na rozvoj tanečného umenia v rámci vzdelávacích systémov zúčastnených krajín.

Viac informácií sa môžete dozvedieť na našej web stránke: https://htf.vsmu.sk/katedry-a-oddelenia/katedra-tanecnej-tvorby/festival-share-2019/, alebo Facebook stránke https://www.facebook.com/Sharefestival19/.

 Program: začiatok predstavení o 19:00 v Divadle Lab

  1. jún
  • Katedra tanečnej tvorby HTF VŠMU Bratislava (Slovensko)
  • Duncan Centre Conservatory, Prague (Česká republika)
  1. jún
  • Katedra tance HAMU Praha (Česká republika)
  • Budapest Contemporary Dance Academy (Maďarsko)
  • Musik und Kunst Privatuniversität der stadt Wien(Rakúsko)
  1. jún
  • Latvian Academy of Culture, Riga (Lotyšsko)
  • Dance Department of University of Goce Delchev Shtip (Severné Macedónsko)
  • Anton Bruckner Privatuniversität Linz (Rakúsko)

Miesta realizácie:
Divadlo Lab, Divadelná fakulta, Svoradova 4, Staré Mesto, Bratislava (predstavenia)
Miestnosti 218 a 402, Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, Zochova 1, Bratislava (workshopy)

Rezervácie vstupeniek: sharefestival19@gmail.com

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: SHARE

Cigánski Diabli zahrajú na Bratislavskom hrade, nové CD im pokrstí Milan Lasica!

$
0
0

Cigánski Diabli zahrajú exkluzívny koncert na Bratislavskom hrade! Vo vnútornom nádvorí odpália temperamentnú šou plnú hitov. Na jedinečnom koncerte pokrstia svoj nový album a predstavia úplne nové piesne. Hosťom večera a zároveň krstným otcom bude vynikajúci slovenský umelec Milan Lasica. Príďte si vychutnať neopakovateľnú romantickú atmosféru pod večernou oblohou 8. augusta na Bratislavskom hrade!

Fenomenálni muzikanti Cigánski Diabli fanúšikom opäť zahrajú originálne virtuózne skladby, fúzie a jedinečné aranžmány, v ktorých sa snúbia nezvyčajné hudobné kombinácie s poriadnou dávkou temperamentu. Tentoraz si vybrali prekrásne prostredie Bratislavského hradu, kde 8. augusta predvedú svoje hudobné majstrovstvo.

„Priestor na Bratislavskom hrade spĺňa naše predstavy o dokonalej symbióze medzi umelcom a publikom. Často vystupujeme v historických nádherných sálach alebo vo veľkých športových halách. Bratislavský hrad je skĺbením historickej krásy a zároveň atmosféry, ktorú vytvára publikum veľkej športovej haly,“ teší sa na koncert kapelník Ernest Šarközi.

Na koncerte zaznejú okrem známych hitov aj úplne nové skladby z najnovšieho albumu, ktorý vychádza čoskoro.

„Koncert na bratislavskom hrade zahráme úplne nové piesne, ktoré budú mať premiéru práve v ten večer. Koncert bude zároveň aj krstom nášho nového CD, ktoré sme nazvali podľa titulnej piesne „KONE“. Nový album obsahuje 12 piesní, hudbu napísal Ernest a text  Monika Kozelová,“ vysvetľuje Štefan Banyák, ktorý hrá v kapele prvé husle.

Krstným otcom a hosťom večera bude legendárny Milan Lasica, s ktorým si Diabli aj zahrajú.

„Sme veľmi radi, že rolu krstného otca prijal pán Milan Lasica, ktorého si nesmierne vážime ako človeka, aj ako umelca. Splníme si zároveň sen o spolupráci. Dávno obdivujeme jeho spevácky prejav,“ vyznala sa Silvia Šarköziová.

Cigánski Diabli zahrajú na hrade v klasickej zostave kapelník Ernest Šarközi, cimbal, Silvia Šarköziová, violončelo, Štefan Banyák, prvé husle, Jozef Farkaš, viola, Zoltán Grunza, klarinet, tarogáto a Róbert Fehér, kontrabas. Koncertom odštartujú turné po slovenských mestách, ktoré skvelých hudobníkov čaká v novembri a decembri. Orchester Cigánski Diabli – Gypsy Devils už od roku 1991 reprezentuje Slovensko po celom svete, vystupoval už na všetkých 5. kontinentoch a v 35 krajinách vrátane USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny, Južnej Kórei, Mexika, Egyptu a takmer celej Európy. Vstupenky na koncert na Bratislavskom hrade 8. augusta 2019 si môžete kúpiť  v sieti Predpredaj.sk https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/ciganski-diabli-na-bratislavskom-hrade-2019-08-08/ Viac informácií nájdete na http://www.gypsydevils.com/sk a na https://www.facebook.com/gypsydevils/

Zdroj: NK Factory

IN CASTLE: Legendárny Michael Bolton zaspieva v Seredi najznámejšie piesne o láske.

$
0
0

Organizátori série open-air koncertov zahraničných umelcov v Seredi nazvanej IN CASTLE oznamujú posledné veľké meno druhého ročníka. 11. augusta sa svojím koncertom predstaví americký spevák a skladateľ Michael Bolton! Pôjde o jeho prvé verejné vystúpenie na Slovensku.

Michael Bolton v našich končinách často nevystupuje. V rámci svojho tohtoročného turné sa v Európe ukáže len od júla do augusta, napríklad aj vo Varšave, Bukurešti, Lisabone, Madride, Tampere i v Sofii. Fanúšikovia sa môžu tešiť na výber TOP skladieb populárnej hudby zaspievaných Michaelovým nenapodobiteľným hlasom, čaká nás výnimočný večer s legendou.

Bolton, médiami označovaný za medzinárodnú superstar, vydal krátko pred Valentínom (vo februári tohto roku) album A Symphony of Hits. Dvanásť slávnych hitov je oslavou 50-ročnice tejto legendy v zábavnom priemysle a ponúka ich znovuzaranžované a nahraté v All Saints College Performing Arts Centre v austrálskom Perthe, hudbu nahral legendárny symfonický orchester West Australian Full Harmonic Orchestra. Na albume sa v nových podobách objavili napríklad piesne When a Man Loves a Woman, Georgia on My Mind, To Love Somebody aj slávna How Am I Supposed To Live Without You. Pri príležitosti nového albumu sa Michael Bolton vydáva na turné.

„Počas uplynulých rokov som mal tú česť spolupracovať s mnohými mojimi hudobnými hrdinami a bolo mi potešením ponoriť sa do rôznych hudobných žánrov,“ hovorí Bolton. „Na oslavu 50. výročia v zábavnom priemysle som si vybral kolekciu piesní, ktoré významne označili kapitoly v mojej kariére a bolo mojím snom priniesť ich do života so symfonickým orchestrom. Ako malý chlapec s modrým golierom z Connecticutu môžem úprimne povedať, že ak vložíte seba – svoj dar do svojej práce a naplno sa do nej ponoríte, stane sa to, že sa vám splnia sny!“

Charizmatický spevák pred pár dňami zverejnil príjemné video, v ktorom sa prihovára fanúšikom: https://youtu.be/qxXlYiD50ZQ

Michael Bolton je spevák a skladateľ, tiež hrá na gitare a klavíri. Málokto o ňom vie, že v začiatkoch spieval v hard rockovej kapele Blackjack, s ňou nahral dva albumy a následne sa skupina rozpadla. V roku 1982 vyšla balada How Am I Supposed To Live Without You naspievaná speváčkou Laurou Branigan, ktorej autorom boli Michael Bolton a Doug James. Skladba si držala dlhé prvenstvo v hitparádach v USA a Kanade a katapultovala Michaela medzi najvýraznejších „songwriterov“, medzi ktorých patrí dodnes.

Michael sám túto pieseň naspieval a vydal na albume v roku 1988, získal za ňu prvú Grammy Award za najlepší mužský vokál v popovej hudbe. Za svoju tvorbu získal napríklad dve ceny Grammy a tiež dve jej nominácie; American Music Award získal šesťkrát a dostal štyri nominácie a v roku 1995 sa stal držiteľom prestížnej Howie Richmond Hitmaker Award, ktorá ho uviedla do Siene slávy hudobných autorov (Songwriters Hall Of Fame).

Medzi jeho úspechy patrí predaj viac ako 75 miliónov albumov, účasť pri nahrávaní ôsmich z desiatich najlepších albumov sveta v rámci pop music a množstvo singlov na najvyšších priečkach hitparád. Ako skladateľ napísal veľké hity pre také osobnosti ako napríklad Laura Branigan a Cher. Ako spevák vystupoval s umelcami ako Lucia Aliberti, Patti LaBelle, José Carreras, Tony Cetinski, Ray Charles, Céline Dion, Plácido Domingo, Renée Fleming, Wynonna Judd, BB King, Lonely Island, Lady Gaga, Luciano Pavarotti, Percy Sledge a Zucchero.

IN CASTLE 2019 / Michael Bolton (US)
11. august 2019, 20:00
Mestský amfiteáter Sereď

Vstupenky: https://vstupenky.maxiticket.sk/michael-bolton-us-in-castle-2019-sered
Udalosť na FB: https://www.facebook.com/events/444549349451951/

Zdroj: Agentúra KVAS


Good Charlotte prvýkrát na Slovensku, privezú najväčšie hity!

$
0
0

Jedna z najslávnejších punk-rockových kapiel novej vlny – Good Charlotte – zahrá 13. augusta 2019 prvýkrát na Slovensku! Celebritné dvojičky Benji a Joel Madden predstavia s kapelou v pôvodnej zostave program zložený výlučne z najväčších hitov skupiny z celej kariéry.  Fanúšikovia sa môžu tešiť na hity ako The River, Lifestyl of Rich and Famous, The Anthem, I don’t Wanna be in love, Keep your hands of my girl a mnohé ďalšie.

Vstupenky na koncert, ktorý sa bude konať v bratislavskej refinery gallery, sa začnú predávať v piatok 24. mája od 34,- eur exkluzívne cez Lístocheck.sk >> https://listocheck.sk/detail/good-charlotte Organizátori upozorňujú návštevníkov, že len vstupenky zakúpené cez listocheck.sk a s uvedeným skutočným menom držiteľa sú platné.

 Kapela Good Charlotte vznikla v roku 1996 v americkom mestečku Waldorf. Zakladateľmi sú bratia – dvojičky Benji a Joel Maddenoví – ktorí ako frontmani pôsobia v skupine dodnes. Good Charlotte sa po niekoľkoročnej prestávke vrátili na hudobnú scénu veľkým comebackom v roku 2016 v pôvodnej zostave a odvtedy valcujú nielen všetky svetové festivaly, ale hrávajú koncerty v najväčších kluboch po celom svete. Na konte majú 7 radových albumov aj výberovku najväčších hitov. A práve najväčšie hity a prierez celou doterajšou kariérou zahrajú aj počas svojej slovenskej premiéry.

Vstupenky: https://listocheck.sk/detail/good-charlotte 
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1680774232068420/

GOOD CHARLOTTE – EU Summer ‘19
Dátum: 13. 8. 2019, 19:00 hod.
Miesto konania: refinery gallery, Bratislava
Vstupenky: https://listocheck.sk/detail/good-charlotte

Zdroj: Octopus promotion

Art Film Fest uvedie aj komédiu s ukrajinským prezidentom v hlavnej úlohe.

$
0
0

Napriek tomu, že naše krajiny susedia, kinematografie Poľska, Ukrajiny, Maďarska či Rakúska sú pre slovenských divákov a diváčky často neprebádaným územím. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest chce prostredníctvom programovej sekcie Susedia online predstaviť filmy strednej a východnej Európy, ktoré si zaslúžia divácku pozornosť.

Poľskú kinematografiu bude zastupovať napríklad film Majordómus (Kamerdyner, 2018) režiséra Filipa Bajona, ocenený viacerými domácimi i zahraničnými cenami. Jeho dej sa odohráva medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Územie Kašubska pri pobreží Baltského mora pripadne po prvej vojne Poľsku. Osirelého kašubského chlapca Mateusza sa ujme zabezpečená poľská rodina, detstvo v nej je však poznačené tým, že sa nenarodil ako jej súčasť. Keď sa druhý vojenský konflikt stáva reálnou hrozbou, napätie medzi Nemcami, Kašubmi a Poliakmi rastie a život hlavného hrdinu prevrátia nasledujúce udalosti naruby.

Než sa stal Volodymyr Zelenskyj ukrajinským prezidentom, bol úspešným komikom, hercom a filmárom. Hlavnú úlohu stvárnil aj vo filme Ja, ty, on, ona (Ya, ty, vin, vona, 2018), ktorý spoločne s dlhoročným spolupracovníkom Davidom Dodsonom tiež režíroval. Bláznivá romantická komédia o netradičnom rozvode viedla niekoľko týždňov rebríček návštevnosti a stala sa jedným z divácky najpopulárnejších filmov medzi ukrajinskými divákmi a diváčkami.

György Pálfi bezpochyby patrí medzi najvýznamnejších maďarských režisérov. Vo svojom novom filme Pánov hlas (Az Úr hangja, 2018), ktorý je adaptáciou rovnomenného poľského románu, sleduje pátranie tridsiatnika Pétera po svojom otcovi. Ten v sedemdesiatych rokoch emigroval do Spojených štátov a viac o ňom doma nikto nepočul. Možno aj preto, že jeho vedecké angažmá, zamerané na dekódovanie správ z vesmíru, bolo citlivé na akékoľvek zverejnenie. Péter uspeje a ocitne sa tvárou v tvár nielen otcovi, ale aj jeho novému životu a rodine.

Výsostne aktuálnej téme je venovaný rakúsky film Čo sme komu urobili? (Womit haben wir das verdient?, 2018) režisérky Evy Spreitzhofer. Šetnásťročná Nina sa v jeho príbehu rozhodne stať moslimkou so všetkým, čo k tomu patrí – zahaľovaním, dodržiavaním tradičného jedálnička a rituálnych povinností. Asistuje jej turecká kamarátka, pod Nininým vplyvom sa však začne radikalizovať. Matky oboch dievčat musia nájsť čo najprijateľnejšie východisko z komplikovanej situácie, ku ktorej režisérka pristupuje s nadhľadom a humorom, zároveň však citlivo odráža konflikt individuálnej slobody a náboženských imperatívov.

Partnerom sekcie Susedia online sa stala spoločnosť Magna, ktorej Senior HR manažér Peter Štefanko o tomto spojení hovorí: „Podobne ako kvalitný film, aj technický vyspelý automobil v sebe nesie silnú emóciu, ale nezaobíde sa bez kvalitnej technológie. Záleží nám na podpore nášho regiónu a chceme prispieť k tomu, aby v ňom ľudia chceli žiť a pracovať. Art Film Fest je významným podujatím, ktoré prispieva k atraktívnosti prostredia, v ktorom žijeme, a sme radi, že sme jeho súčasťou.“

27. ročník Art Film Festu ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 viacero snímok z tvorby našich susedných krajín, ale priestor dostanú aj filmy zvyšku sveta. A nielen filmy – návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program, ktorý im spestrí deväťdňový filmový maratón. Informácie o programe či možnostiach vstupného postupne pribúdajú na webstránke www.artfilmfest.sk.

Zdroj: TS

Cena Oskára Čepana má tohto roku päť finalistov, medzinárodná odborná porota sa odvoláva na vysokú kvalitu.

$
0
0

Medzinárodná porota zasadala celých deväť hodín a rozhodla, že Cena Oskára Čepana (COČ) bude mať tohto roku až päť finalistov. Odborníci pristupovali k diskusii o výbere zodpovedne, zhodli sa v tom, že chcú dať šancu rozvinúť vybraným finalistom svoj potenciál aj v priebehu nasledujúcich mesiacov, keď budú mať možnosť pracovať na novom výstavnom diele. Z 37 prihlásených vizuálnych umelcov do 40 rokov sa finalistami stávajú: Jan DURINA, Dávid KORONCZI, Milan MAZÚR, Erik SIKORA, Gabriela ZIGOVÁ. Ich výstavu predstaví Východoslovenská galéria v Košiciach, vernisáž bude 8. novembra 2019. Meno laureáta/laureátky ceny bude známe 29. novembra tohto roku.

COČ organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia (N-CSU).

„Vysoká kvalita a rozmanitosť umelcov prihlásených do Ceny Oskára Čepana 2019 bola pre porotu inšpiratívnou výzvou. Rozličné prístupy a postoje tvorcov k umeleckým postupom, diskurzu a mediálnym výstupom vytvorili podmienky pre intenzívny dialóg medzi medzinárodnými a lokálnymi umeleckými tendenciami, ktorých dynamika však porote výberový proces ani trochu nezjednodušila. Prostredníctvom aktivizmu, akademických či iných aktivít umelci reflektujú široký tematický rámec od národných a rodových identít cez politické a osobné hranice až po súčasný vzťah človeka k environmentálnej problematike. S dôrazom na humor, melanchóliu či vznešenosť sa postoj finalistov opiera o výskum, teóriu, svieže mediálne prístupy a štýly. Tie sa spájajú a odhaľujú nové vzrušujúce perspektívy. Príroda ako metafora spoločnosti navyše umožňuje umelcom artikulovať rolu tela – ktoré je prirodzené a sebapotvrdzujúce – v re-transformácii spoločnosti. Jedinečné vízie a štýly, ktoré siahajú od formálneho k indiferentnému predstavujú vitálny a živý náhľad na súčasnú umeleckú produkciu na Slovensku.“

Stretnutie sa konalo 20. mája 2019, na ňom posúdili všetkých prihlásených, z nich vybrali finalistov na základe: portfólia prác za posledné obdobie, autorského stanoviska a životopisu. Z minulého roku v členstve poroty pokračujú Rainer Fuchs (šéfkurátor mumok | museum moderner kunst stiftung ludwig, Viedeň) a Lora Sariaslan (pedagogička na University of Amsterdam, Amsterdam); novými členmi pre obdobie rokov 2019 a 2020 sú: Vjera Borozan (kurátorka, riaditeľka projektu Artyčok TV a pedagogička na Akademii výtvarných umění, Praha), Jaro Varga (vizuálny umelec, Praha, Bratislava), Bartholomew Ryan (nezávislý kurátor, držiteľ MA titulu z Centra kuratoriálnych štúdií na Bard College, Minneapolis, USA).

Opäť sa potvrdil význam medzinárodného zloženia poroty, ktoré vnáša do rozhodovacieho procesu nadhľad v zmysle nezaťaženia lokálnym kontextom a možnosť bezprostredného porovnávania s globálnym vývojom súčasného umenia. Jeden člen poroty je však napriek tomu zakaždým z domáceho prostredia, čo považujeme za rovnako dôležité, dvaja pokračujú z minulého roka – vedia tak porovnať aj kvality opakovane sa hlásiacich umelcov, progres, ktorý u nich zaznamenávajú,“ povedala riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia Lucia Gavulová.

Súčasťou stanoviska poroty sú aj stručné odôvodnenia pri každom z umelcov, ktorý sa týmto stáva finalistom COČ 2019.

Jan DURINA (1988)

V queer reflexii slovenskej krajiny a tela v nej rieši Durina otázky prirodzenosti a toho, ako je skutočnosť tvarovaná telesnosťou, performujúc telo ako vrodené, ale aj indoktrinované a slobodné.

Dávid KORONCZI (1990)

Tvorivo (a spoločensky) aktívny ako vizuálny umelec, grafický dizajnér, vydavateľ, pedagóg, a organizátor predstavuje Koronczi mnohostranné presahy smerom k  otázkam society, ktoré sú síce vo výraze efemérne, no skrývajú silný politický podtón.

Milan MAZÚR (1989)

Dekonštruuje predurčené spoločenské roly. Meditatívnosť a strohosť jeho pohyblivých obrazov prináša nezvyčajné provokatívne napätie.

Erik SIKORA (1986)

S humorom sa zaoberá vážnymi témami, ako sú národná história či environmentálna kríza. Vytvára obsah pre absurdné a kritické čítanie súčasnej spoločnosti a umenia.

Gabriela ZIGOVÁ (1989)

Enigmatickosť, ale aj každodennosť autorkinho diela dávajú tušiť hľadanie sociálnej, ako aj subjektívnej rovnováhy, ktoré si vyžaduje vyrovnávanie sa so súčasnými podmienkami.

Laureáta/laureátku 24. ročníka COČ čaká dvojmesačný rezidenčný pobyt v New Yorku, v spolupráci s Trust for Mutual Understanding a Residency Unlimited, finančná odmena vo výške 3 000 eur, samostatná výstava a podpora N-CSU pri zaistení ďalších výstav, projektov a prezentácií na Slovensku a v zahraničí.

Po prvý raz sa záujemcovia prihlasovali priamo cez nový web projektu www.oskarcepan.sk, na ktorom sa priebežne pracuje. Jej návštevníci sa tak môžu zoznámiť s profilmi finalistov a ich portfóliom.

Zdroj: TS

Na jednom pódiu City Sounds Festivalu vystúpi José James aj Zuzana Mikulcová.

$
0
0

José James je spevák, ktorý spája generácie, štýly a žánre. Je hviezdou jazzových festivalov, ale majú ho radi aj fanúšikovia hip hopu, r’n’b a samozrejme soulu. Toto kríženie kultúr má doslova v krvi. Jeho mama je Američanka s írskymi koreňmi, otec zasa Panamčan s africkými predkami. José James vystúpi 27. 6. v Slovenskom rozhlase v rámci stáleho festivalu City Sounds.

Keď umelec spomína na najstaršie hudobné spomienky, hovorí o Billie Holiday, ktorá ho zaujala v rádiu keď mal tri roky. Oveľa neskôr, v roku 2015  jej venoval album. Prvú vinylovú platňu, ktorú si kúpil, bol Purple Rain od Princea. A presne tak ako on si nevšíma hranice a nonšalantne mixuje dokopy všetko, čo má rád. Vďaka jeho vycibrenému vkusu a jasnej vízii je to stále jeho hudba spoznateľná a má jasne ohraničený tvar, daný jeho osobnosťou. Možno je to aj tým, že k velikánom soulu a jazzu cíti hlbokú úctu a vie, že sami, napriek tomu, že sa inšpirovali všeličím, boli osobnosti s vysokou osobnou integritou.  Z jazzu boli pre neho najdôležitejší Dexter Gordon, Miles Davis, Charlie Parker, Thelonious Monk Read či John Coltrane, zo soulu Robertu Flack, Ninu Simone alebo Billa Withersa, ktorému venoval aktuálny album.

José James nie je len mimoriadne obdarený, ale aj nesmierne pracovitý umelec. Od roku 2007 vydal 9 albumov a podieľal sa na desiatkach spoluprác.

Do Európy chodí rád, lebo podľa jeho slov je menej ortodoxná ako Amerika a definícia jazzu je tu otvorenejšia. „Povedia. Robíš to takto? Skvelé. Spolupracuješ s rapperom? Skvelé. Žiadne náreky – Ach, to nie je jazz.“ Line-up jeho súčasnej kapely: José James – spev, gitara, Marcus Machado – gitara, Aneesa Almusawwir – basgitara, vokály, Aaron Steele – bicie

Patronát nad jeho bratislavským koncertom, ako aj nad celým festivalom City Sounds prevzal primátor Matúš Vallo.

Koncerty City Sounds vždy ponúkajú brilantného slovenského spoluúčinkujúceho (použiť slovo predskokan by asi nebolo úplne slušné). V tomto prípade to bude vynikajúca skupina speváčky, skladateľky a aranžérky Zuzany Mikulcovej, ktorá tiež elegantne a zmysluplne mixuje najrôznejšie žánre.

Zuzana Mikulcová pôvodom z Rimavskej Soboty, sa v roku 2010 sa stala víťazkou súťaže Nové tváre slovenského jazzu a poslucháči ju môžu poznať aj ako speváčku skupiny Sanyland. Pred rokom sa osamostatnila a začala skladať vlastnú hudbu a texty. Štúdium spevu, skladby a aranžovania populárnej hudby absolvovala na Pražskom konzervatóriu a počas štúdia sa predstavila aj v televíznom programe “Legendy popu”. V štúdiách pokračovala na bratislavskej VŠMU v odbore Teória a dramaturgia hudby. Minulý rok spolu s kapelou predskakovali britskému spevákovi Jamesovi Bluntovi v bratislavskom NTC. Mesiac po tom získali druhé miesto s piesňou “Istý pocit” na 30. ročníku pesničkárskej sútaže Košický zlatý poklad.

Zuzana hovorí o svojej tvorbe: „Piesne žánrovo definovať neviem. Beriem ich ako fúziu rôznych hudobných štýlov, ale čo všetky piesne spája je moja výpoveď v textoch, ktoré píšem v slovenčine.“ Minulý rok spolu s kapelou získali podporu Slovenskej jazzovej spoločnosti a Hudobný fond im poskytol grant, vďaka ktorému nahrali a vydali minulý rok debutový album Slová. Album sa nahrával z časti pod producentskou záštitou štúdia Littlebeat (Andrej Hruška, Filip Hittrich), no podstatnú čast CD nahrala sučasná kapela, s ktorou koncertujú už vyše rok a pol v nezmenenej zostave. Kapela hrá v zložení Zuzana Mikulcová – spev a klávesy, Andrej Hruška – gitara, Michal Šelep – basgitara a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai – bicie.

Celý koncert nahráva Rádio Devín, tak si ho budete môcť vypočuť aj v jeho vysielaní.
City Sounds Festival finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a SOZA.
Facebookový event: https://www.facebook.com/events/593739914425117/
Viac info: www.citysounds.sk

Zdroj: TS

Jediný koncert nesmrteľnej skupiny ELÁN už na budúci týždeň na Tehelnom poli!

$
0
0

Jožo Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl spolu s ostatnými členmi kapely, dychovou sekciou, sláčikovým kvartertom, vokalistkami a ich hosťami vystúpia už v stredu, 29. mája 2019 na štadióne Tehelné pole. Nový národný futbalový stánok v Bratislave bude po prvýkrát otvorený pre návštevníkov kultúrneho podujatia a organizátori očakávajú vynikajúcu atmosféru.

Organizátorov koncertu ELÁN a hostia v týchto dňoch zamestnávajú posledné prípravy štadióna na tento veľkolepý koncert, pričom veľká pozornosť sa venuje už prvej aktivite, teda príjazdu kamiónov po v súčasnosti uzatvorenej ceste Viktora Tegelhoffa. „Intenzívne komunikujeme so všetkými zúčastnenými stranami a veríme, že všetko potrebné na stavbu a samotný koncert bude pripravené. Stavba pódia sa začne hneď v sobotu ráno o 5:00, kedy prídu prvé kamióny s prekrytím trávnika. Techniku na štadión, teda zvukovú aparatúru, svetelnú aparatúru, špeciálne pódium, veľké LED obrazovky a ďalšie privezie na štadión približne trinásť kamiónov, priamo na štadióne bude pracovať stopäťdesiat pracovníkov. Deň pred koncertom nás čaká veľká skúška elektrického zaťaženia štadióna. To znamená, že pustíme naplno zvuk, svetlo a všetko, čo bude potrebné na koncert. Nepochybujeme, že to štadión zvládne, ale musíme mať istotu,“ povedal manažér Michal Čimera zo spoločnosti MC Production.

Skupina ELÁN v predchádzajúcich týždňoch zostavovala playlist a od utorka prebiehajú aj skúšky na koncert. Líder skupiny, Jožo Ráž prezradil, že v playliste nebude chýbať symbolická skladba Dresy, ktorá patrí k jeho najobľúbenejším. „Bude to klasická elánska monštrózna šou. Diváci vedia, na čo idú a dúfam, že prídu,“ povedal počas príprav J. Ráž. „Majk Spirit ako hosť na otvorení bol oslovený po vzájomnej debate. Je populárny, a to je dôležité,“ doplnil Ján Baláž. ELÁN a Majka Spirita spája aj vzťah k športu a futbalu ako takému. Zatiaľ čo Majk Spirit hrával v mládežníckych tímoch ŠK Slovan Bratislava, priateľské futbalové zápasy boli dlhé roky súčasťou aj príprav na koncerty ELÁNu. Vašo Patejdl doteraz pravidelne hráva futbal za tím AMFORA.

Vstupenky na koncert ELÁN a hostia sú v predaji v sieti ticketmedia.sk.

Zdroj. WOOWOO

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live