Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Posledná štvorica veľkých interpretov na Open’er festivale ohlásená!

$
0
0

Predstavujeme nových interpretov, ktorí budú hrať v Gdyni v dňoch 4. – 7. júla!

Sigrid

Dvadsaťjedenročná Sigrid Solbakk Raabe je dnes jednou z najsledovanejších umelkýň v Európe. V januári bolo jej vystúpenie považované za jednu z najväčších senzácií na showcaseovom festivale Eurosonic a je víťazkou v prieskume BBC Sound roku 2018 v kategórii najvýznamnejšieho začínajúceho umelca. Naposledy takýto debut zaznamenala pred 10 rokmi … Adele!

Sigrid by sa pravdepodobne pri tomto porovnaní začervenala, najmä preto, že medzi jej najväčšie inšpirácie považuje práve túto slávnu Britku. Skromnosť Sigrid sa zdá nepriamo úmerná talentu, ktorý je skutočne neprehliadnuteľný. Hlas mladých nórskych žien je nezameniteľný, a jej skladateľský talent jej umožňuje vytvárať skladby podľa vlastných potrieb a očakávaní – rovnako, ako je tomu pri jej dvoch najdôležitejšie singloch Don’t Kill My Vibe a Strangers. Sigrid, hoci ešte bez konkrétnych plánov na vydanie debutového albumu, dnes stojí po boku Lorde a Dua Lipa, čo dokazuje, že súčasný pop nemusí byť nudný ani predvídateľný.

Young Thug 

Pred pár mesiacmi jeden z top hiphopových portálov umiestnil Young Thuga na zoznam najočakávanejšícu desiatich raperov, ktorí ešte v Poľsku nikdy nehrali. V júli sa tento zoznam skráti o jedno meno, Young Thug totiž vystúpi na Open’er festivale! Do Poľska príde prvýkrát, ale hiphopovým fanúšikom ho netreba predstavovať. Americké médiá ho svojho času pasovali za najcharizmatickejšieho a najnepredvídateľnejšieho spomedzi nových interpretov na scéne, čo potvrdzujú dosť neštandardné citáty, napríklad o sexe a liečbe z neho.

Narodil sa v Atlante v roku 1991, kde vyrastal na Gucci Maneovi, ale rýchlo si vyvinul svoj vlastný štýl. Vďaka tomu ho naozaj nemožno považovať za lenivca. Od roku 2011 vydal 18 mixtapeov, z nich si spomeňme aspoň Jeffery, Beautiful Girls Thugger a najmä trilógia Slime Season, ktoré všetky zaznamenali obrovský úspech. Young Thug má na svojom konte mnoho hosťovačiek, z ktorých najpopulárnejšia je stále Havana s Camilou Cabello, ale fanúšikovia Open’er festivalu si môžu jeho výrazný hlas pamätať aj z hitu Jamieho XX, I Know There’s Gonna Be (Good Times).

Pro8l3m

Oskar a Steez sa od začiatku ich kariéry vyhýbajú prvoplánovej mediálnej publicite. Na fotografiách neodhaľujú svoje tváre, dávajú len rozhovory, ktoré považujú za dôležité a vo svojich klipoch neúčinkujú. Robia teda niečo, čo sa na súčasnej hip hopovej scéne momentálne veľmi nenosí – svojou utiahnutosťou prezentujú akýsi marketingový protiklad. Prečo sa teda o dvojici Pro8l3m hovorí už niekoľko sezón medzi širokou základňou fanúšikov, dokonca aj medzi takými, ktorí sa o rap prioritne nezaujímajú? Odpoveď sú presne dve a obe veľmi jednoduché – kvalita Steezovej hudby a jedinečnosť Oskarových textov. Pro8l3m sa nedá porovnávať so žiadnym iným interpretom z histórie ani súčasnosti poľského hip hopu.

Do hudobného priemyslu vstúpili v roku 2013 uverejnením mini-albumu C30-C39, ktorý môžeme považovať za viac menej bežný. Naopak za čosi výnimočné už môžeme považovať vydanie mixtape “Art Brut” koncom roka 2014. Celý mixtape je postavený na základe sampleov z poľských nahrávok 70. a 80. rokov minulého storočia. Recenzie ocenili prísny zvuk, typický Oscarov rap a myšlienku koncepčného hiphopového albumu. Úspech albumu “Art Brut” prirodzene zvýšil očakávania debutového albumu Pro8l3mu, ktorý sa objavil v polovici roku 2016. Aj tu bol obsah albumu uzavretý do jedného príbehu, ktorý sa rozprával od začiatku do konca. Pro8l3m sa postupne udomácnili aj na pódiach a neustále rastúcej fanbase začali ponúkať štylisticky neštandardné shows.Nasledujúce nahrávky sa objavili v roku 2017 – venované internetu a virtuálnemu životu Hack3d By GH05T 2.0 a nakoniec posledný materiál – znova mixtape – Ground Zero, ktorý je návratom k hudobnému dozrievaniu v 90. rokoch – techno, breakcore a trance inšpirácie prerobené na špinavé, rapové podmazy. Na niečo také sa skrátka nedá netešiť.

Alma

“Fíni sú svojou povahou pesimistickí,” hovorí Alma. Aj keď sa na základe jej demo nahrávky jeden label rozhodol podpísať s ňou zmluvu, Alma neverila, že by sa niekedy mohla presadiť vo svete. Dnes, keď je počuť jej hlas v nahrávkach Charli XCX a Martina Solveiga a jej sólo single púšťajú najväčšie rozhlasové stanice, si asi táto 22-ročná Fínka pomaly uvedomuje, že je príliš neskoro na zakrývanie fínskej povahy a jej úspech sa pomaly stal skutočnosťou.

Bola finalistkou televíznej súťaže, ktorá hľadala mladé talenty, ale aj keď nevyhrala, jej charizma sa nedala len tak jednoducho skryť. V roku 2016 nahrala svoje prvé EPčko, išla na turné a začala pracovať s ďalšími umelcami, pre ktorých začala skladať skladby. Popravde, prvýkrát začala písať približne v pätnástich a spievať už o niekoľko rokov skôr. Nakoniec zistila, že hudba jej umožňuje pochopiť nielen svet, ale taktiež poskytnúť zázemie. Dnes sa už nemusí chrániť, musí sa konfrontovať s publikom. V marci tohto roka vydala nový mixtape Heavy Rules Mixtape a presne s ním sa nám v lete predstaví na Open’ere.

Zdroj: TS


Na Grape 2018 vystúpia aj Jungle a DZ Deathrays!

$
0
0

Ďalšími oznámenými interpretmi na tohtoročný Grape su anglickí Jungle a austrálski DZ Deathrays! Poďme si ich predstaviť bližšie.

JUNGLE 

Za zrodom tejto kapelky stoja dlhoroční kamaráti Tom McFarland a Josh Lloyd-Watson, ktorí sa v Londýne začali kamarátiť už ako deväťroční. Skupina ako taká uzrela svetlo sveta v roku 2013, a ich víziou už od začiatku bolo tvoriť organickú a „naozajstnú“ hudbu a koncerty, a nie počítačové produkcie.

Na dosiahnutie tohto efektu nabrali ďalších 5 členov a ich koncerty naozaj patria k „must“ zážitkom. Ich album Jungle bol v roku 2014 v užšej nominácii na Mercury Prize a singel Busy Earnin’ z toho istého roka dosiahol celosvetový megaúspech. My sa tejto neo soulovej partičky už nevieme dočkať!

DZ DEATHRAYS (au)

Prejdime na opačnú stranu zemegule, a to priamo do Austrálie, odkiaľ pochádzajú chalani z DZ Deathrays. Simon Ridley na bicích a spevák Shane Parsons tvoria toto post-punkové duo už približne od roku 2008.

Na svojom konte majú už tri štúdiové albumy plné garage rocku, z ktorých im ten debutový, Bloodstreams, v roku 2012 vyniesol prestížne austrálske ocenenie ARIA v kategórii Best Hard Rock/Heavy Metal Album. Odvtedy vydali ešte ďalšie dva albumy a odohrali nespočetne veľa koncertov, vrátane mnohých festivalov po celom svete. My sa na nich už môžeme tešiť na Grape Festivale 2018!

Už máš uhorku? Neváhaj, lebo budeš ľutovať ako minulý rok! Vidíme sa 10. – 11. augusta na letisku v Piešťanoch!

Zdroj: TS

Dimensions Prague 2018

$
0
0

Pražský klub Cross bude 16. júna 2018 hostiť Dimensions Festival 2018 launch párty, jednu z mnohých launch parties, ktoré zastrešuje Dimensions International Series po celom svete.

Čakať môžeme to najlepšie z českej techno & disco scény. Legendárny Aril Brikha, ktorý príde s live actom, spolu s Dimensions Soundsystem prinesú čistý zvuk tohto slávneho chorvátskeho festivalu do hlavného mesta Čiech.

Bude to už tretia Dimensions International Series party v Prahe. Mnohí z nás nemôžu zabudnúť na úžasnú perličku Rush Hour – Hunee po boku Davida Martina z Dimensions Soundsystem. Úplne prvá Dimensions Prague bola so Simonom “Subdub” Scottom (Dimensions Soundsystem), Johannesom Albertom a Eliphinom v roku 2015!

Tento rok to bude väčšie ako kedykoľvek predtým. Dva live acty a najlepší DJi z lokálnej elektronickej scény, v najlepšom klube v strednej Európe.

Line Up: ARIL BRIKHA LIVE (ART OF VENGEANCE / SE), ROZMERY SOUNDSYSTEM (UK), SPIGL LIVE (AXAMINER RECS.), OLIVER TORR, DOBRÉ VIBES CREW, DISCO PARTYSÓNS, SEED DJS, CASHMEER, dusno, MOTCH, ARK3R

Zdoj: TS

SUFFOCATION pod Urpínom.

$
0
0

Mladá, agilná agentúra Loud Farm Booking si po úspešnom koncerte ORIGIN prichystala ďalšiu dávku extrémneho death metalu v Banskej Bystrici. Pod jej taktovkou sa v srdci Slovenska predstaví legendárna americká veličina SUFFOCATION. Toto spojenie brutality a techniky otrasie základmi Tartaros Rock Clubu už v piatok, 15. júna 2018.

SUFFOCATION – technical brutal death metal (USA)
PROFANITY – technical death metal (DEU)
CRANIOTOMY – brutal death metal (SVK)
BLOODY REDEMPTION – death metal (SVK)

SUFFOCATION z amerického NY sú na scéne už takmer 30 rokov a boli jednou zo zakladajúcich kapiel brutal death metalu. Po trojici zásadných dosiek z prvej polovice 90. rokov (počnúc “Effigy of the Forgotten” a končiac “Pierced From Within”) sa síce na chvíľu vytratili zo scény, ale od roku 2002 sú späť v plnej sile. Od návratového CD “Souls To Deny” (2004) opäť rozosievajú po svete svoje nezastaviteľné blastbeaty, mimoriadne krkolomné technické riffy a celkovo fenomenálne nápady. Jedným z poznávacích znamení SUFFO je jedinečný, brutálne gutturálny vokál frontmana Franka Mullena a hoci ten už s kapelou mimo USA nekoncertuje, náhrada za neho bude nemenej šťavnatá.

Kapela momentálne prezentuje svoj ôsmy album “…Of The Dark Light” (2017), ale na letných európskych zastávkach si určite pripraví aj prierez staršou tvorbou. Koncert pod Urpínom bude navyše oproti festivalom špeciálny tým, že Terrance a spol. si v pozícii headlinera strihnú plnohodnotný klubový set.

Špeciálnym hosťom na tejto akcii budú PROFANITY z nemeckého Augsburgu. Kapela je na scéne od polovice 90. rokov a minulý rok vydala po 17-ročnom čakaní ešte len svoj tretí album “The Art Of Sickness”. Bavori sa pohybujú prevažne v technickejších vodách death metalu, gitarové fidlikanie však vedia okoreniť aj poriadne brutálnym vokálom a tak pred „Suffáčom“ určite nebudú len do počtu. Očakávajte poriadne prepracovaný masaker so všetkým, čo k tomuto štýlu patrí!

Domácu krv budú reprezentovať dve kapely. V prvom rade CRANIOTOMY, brutal deathová stálica, ktorá v posledných rokoch pritvrdila viac do slamu a úspešne sa prezentuje takmer po celej Európe. Halmovci nám zakvíkajú zrejme to najzvrátenejšie, čo doma máme. Ich zatiaľ posledný počin “Overgorged Flesh Flies Dying Slowly” vyšiel ešte v roku 2015, ale najnovším prírastkom do rodiny je kompilačná reedícia s názvom “Old Poetry of Rotting Flesh” (2018).

A koncertný večer otvoria nováčikovia na scéne, old-schoolovo ladení BLOODY REDEMPTION. Tí prídu odprezentovať klasickú tvár death metalu a svoj zatiaľ jediný album. Minuloročný debut im “Infected Minds” vyšiel pod hlavičkou Support Underground a sentimentálne odkazuje na 90. roky napr. vo Švédsku.

Táto extrémna hudobná jazda sa uskutoční už 15. júna 2018. Miestom činu bude Banská BystricaTartaros Rock Club.
Začiatok koncertu je stanovený na 19:00, prvá kapela to odpáli od 19:30.

Vstupenky zakúpite priamo v klube za 17 € a v sieti Predpredaj.sk za 18 €. Vstupné na mieste bude 20 €.
Hracie časy nájdete už čoskoro na FB udalosti.

PR:  Marek “Fajo” Falat / Betrayers Of Blood

Trance klubovka UNBEATEN ožíva a prináša headlinera SHUGZ.

$
0
0

V roku 2011 sa začala písať v už neexistujúcom bratislavskom klube Empire história underground trance eventu zvaného Unbeaten. Za niekoľko rokov si táto akcia stihla získať veľa fanúšikov, ktorí majú radi práve hudobný žáner trance. Tento rok sa po dlhšej odmlke táto už legendárna párty vracia, a to vo veľkom štýle. Hostiteľ DJ Unbeat si tentokrát prizval hosťa až zo Severného Írska, ktorým je DJ a producent SHUGZ.

SHUGZ je meno, ktoré sa iba nedávno objavilo na svetovej trance scéne. Kombinácia mladej dravosti, energie, skvelého DJského umenia a výborných produkčných schopností z tohto mladého DJa dáva vedieť, že ide o výnimočný talent.

Sekundovať mu budú domáce meá, ktoré sú nemenej známe na Slovensku, ale aj v zahraničí – Unbeat, nežná Kristy Jay a Zolike.

Akcia sa bude konať už 2. júna v bratislavskom klube Radosť s príjemným vstupným 9 €

Viac informácií sa dozviete priamo na FB udalosti: https://www.facebook.com/events/165255924303059/

Tešíme sa na Vás!

Zdroj: UNBEATEN

Miro Žbirka pokrstí nový dvojalbum na špeciálnych koncertoch.

$
0
0

Nový Double Album, ktorý Miro Žbirka práve dokončuje v legendárnom londýnskom štúdiu č.3 na Abbey Road s producentom Robom Cassom a zostavou hviezdnych muzikantov Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitary), Hamish Stuart (basgitara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (gitary) výjde na jeseň. 

Do života ho spevák spolu so špeciálnymi zahraničnými hosťami uvedie na exkluzívnych koncertoch v Bratislave (22.10.2018), Prahe, Hradci Králové a Brne. V klubových priestoroch budú mať fanušikovia oproti koncertom v halách a na festivaloch možnosť vypočuť si nové skladby v intímnej atmosfére a získať ako prví podpísaný nový slovensko-anglický dvojalbum.

„Po práci v štúdiu so skvelými hudobníkmi sa už teraz teším na živé hranie nových skladieb. Bude to špeciálna príležitosť,“ povedal Miro Žbirka.

Kapacita špeciálnych koncertov spojených s krstom nového albumu Mira Žbirku je limitovaná počtom miest v jednotlivých priestoroch, preto s nákupom vstupeniek netreba váhať. Sú už v predaji:

22.10.2018 – Bratislava – Ateliér Babylon: 
https://www.ticketportal.sk/Event/Koncert_Mira_Zbirku_spojeny_s_krstom_albumu

25.10.2018, Praha – Lucerna Music Bar  *   27. 10. 2018, Hradec Králové – Klub Denoche

29.10.2018 , Brno – Sono Centrum

Ďalšie koncerty Vianočného Symphonic Tour budú

15.12.2018 v Žiline a 18.12.2018 v Košiciach. Lístky v predaji na:
https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/13307/miro-zbirka-symphonic-2018

Termíny turné :

15.12.2018
ŽILINA
Zimný štadión

18.12.2018
KOŠICE
Steel aréna

Zdroj: TS

Po 44 rokoch vyšli autentické zvukové záznamy spomienok veľkej hviezdy českej kinematografie Adiny Mandlovej.

$
0
0

V roku 1974 priletel Josef Škvorecký z Kanady na Maltu do domu Adiny Mandlovej a niekoľko dní s ňou nahrával rozhovor, ktorý mal slúžiť ako pracovný podklad pre knihu vydanú nakladateľstvom manželov Škvoreckých pod názvom Adina Mandlová – Dneska už se tomu směju.

Záznam na jedenástich kazetách neskôr venoval Josef Škvorecký Ondřejovi Suchému, ktorý podľa týchto zvukových materiálov napísal knihu Čemu se smála Adina Mandlová. Tieto kazety vychádzajú v týchto dňoch, po úprave maximálneho čistenia a strihu, v komplete 3CD, ktorý nadväzuje na predošlý podobný album Případ Lída Baarová, ktorý získal v roku 2016 ocenenie v ankete Audiokniha roka v kategórii Hovorené slovo mimo kategórie.

Okrem podrobností o jednotlivých filmoch z jej kariéry sa dozvedáme na trojalbume Adina Mandlová vzpomíná i množstvo doposiaľ neznámych informácií z ďalšieho povojnového života tejto pozoruhodnej ženy, ktorá okrem krásy mala i nesmierny zmysel pre humor.

„Mandlovej rozprávanie je maximálne autentické, ona sama fascinuje prirodzenosťou a nesmiernou inteligenciou. Dozvedáme sa veľké množstvo zaujímavých informácií zo sveta českého filmu dvadsiatych až štyridsiatych rokov v nekonvenčnom toku myšlienok tejto veľkej prvorepublikovej filmovej hviezdy,“ uviedla producentka vydavateľstva Supraphon Naďa Dvorská.

Záznam rozhovorov Adiny Mandlovej s Josefom Škvoreckým vyšiel v Supraphone ako komplet 3 CD či v digitálnych formátoch 11. mája 2018.

Album na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/389055-adina-mandlova-vzpomina

Zdroj: TS

Ear-Gasmic “Another Dimension Edition”: DJ EKG TRANCE CLASSICS VIDEO SET.

$
0
0

Prinášame vám kompletný video set DJa EKG. Ten mal v rámci párty Ear-Gasmic svoju premiéru a keďže vystúpil na akcii zameranej na žáner trance, pri tejto príležitosti si prichystal svoj špeciálny trance anthems set zložený z mnohých známych a obľúbených klasík. Táto výborná oslava 9. narodenín akcie Ear-Gasmic sa konala 14. 4. 2018 v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Okrem DJa EKG tu ako headlineri vystúpili legendárny COSMIC GATE (DE), ďalej Alex Di Stefano (IT),  Unbeat & JD LOVE (UK), Jaccob, Kristy Jay & David Rust (UK).

Nech sa páči, užite si kompletný trance classics video set DJa EKG !

Zdroj: TS


Tomáš Maštalír, Zuzana Porubjaková a Daniel Heriban nadabovali prvý slovenský komiks Parralel!

$
0
0

Už v stredu 30. mája bude mať premiéru prvý slovenský komiksový film s názvom Parralel! Film je unikátny tým, že je len štvrtým celovečerným animovaným filmom v celej histórii československej kinematografie. Tvorcovia  obsadili do dabingu špičkových slovenských dabingových hercov. Hlavnú postavu dabuje Tomáš Maštalír, ostatné postavy Zuzana Porubjaková, Martinka Kapráliková  a Daniel Heriban.

Unikátny animovaný film je voľne inšpirovaný príbehmi slávnych horolezcov, ktorí nikdy nestratia vôľu žiť a prežiť. Autorom námetu je režisér, animátor a scenárista Matyas Brych, ktorý pochádza z českého mesta Třebíč a od roku 2010 žije s manželkou v Košiciach. Film vznikal postupne niekoľko rokov na českej Vysočine a na Slovensku v Košiciach.

Začínal som v reklame, ale túžil som urobiť niečo tvorivé a s presahom. Kreslil som odmalička, pustil som sa do kreslenia sám ako animátor. Dva roky som kreslil príbeh inšpirovaný legendami o horolezcoch s názvom Parralel,“ spomína Matyas Brych.

Keď už mal časť filmu pripravenú, stretol sa s producentom Patriziom Gentem a Vladimírom Kriškom, režisérom postprodukcie a spoluproducentom, a predstavil im svoje dielo.

„Chalani boli nadšení, tak sa bez rozmýšľania do filmu pustil,“ priznáva Matyas Brych.

S Matyasom sme sa stretli, keď on potreboval producenta a nás zaujal ten blázon, ktorý už dva roky kreslí celovečerák. Tešili sme sa, lebo sme rovnakí blázni ako on a rozhodli sme sa film dokončiť“, smejú sa Vladimír KriškoPatrizio Gente z VISIONFILM / MEDUSA PICTURES.

Do dabingu nasadili tvorcovia vynikajúcich slovenských hercov. Hlavnú postavu nadaboval Tomáš Maštalír, ďalšie postavy Zuzka Porubjaková, Martinka Kapráliková a Daniel Heriban.

Bola to makačka, ale ako sa vraví, dobré veci nevznikajú ľahko. Vďaka Zorovi Laurincovi vznikli silné emócie. Som rada, že som súčasťou prvého komiksového filmu. Mám rada výzvy a nové veci“, hovorí o práci na novom filme Zuzana Porubjaková, ktorá dabovala ženskú postavu Ellis.

Detskú rolu nadabovala mladá herečka, ktorá už získala ocenenie za najlepšiu herečku do 18 rokov v Londýne, Martinka Kapráliková. Rodičia sú herci Martin a Michaela Kaprálikovci, takže mala po kom zdediť talent.

Postava malej Stelly sa mi dabovala veľmi dobre, bola maličká, zlatučká a mala naozaj pekné texty. Tým, že je to vážnejšia, smutná záležitosť, tak som to musela vyšperkovať, ale tá postava sa mi veľmi páčila. Určite som rada, že som sa mohla zúčastniť na niečom takom, je to super,“ hovorí mladá herečka, 11-ročná Martinka Kapráliková.

Hudbu k filmu Parralel vytvoril hudobný skladateľ Dalibor „Stroon“ Kocián.

Keď som videl prvé vizuály filmu, musel som povedať, áno, chcem na tom robiť. No a skvelý tím ľudí ma utvrdzoval o správnosti tohto rozhodnutia. Bolo vzrušujúce sledovať, ako moja hudba pomaly začína prifarbovať dej. Teším sa z tejto práce“, neskrýva nadšenie Dalibor „Stroon“ Kocián.

Film Parralel je o prekonávaní samého seba, o tom ako sa aj tie najnáročnejšie situácie v živote dajú zvládnuť. Technológia filmu je „2D plôšková animácia“, ku ktorej sa v postprodukcii dodávajú filmové efekty. Celovečerná animovaná dráma pre dospelých s názvom Parralel bude mať slávnostnú premiéru 30. mája a od 31. mája si ju budú môcť pozrieť fanúšikovia v kinách na celom Slovensku. Viac informácií nájdete na https://www.facebook.com/parralelmovie/

Zdroj: TS

POHODU ZARADILI MEDZI NAJLEPŠIE FESTIVALY SVETA AJ GIGWISE, HUMO A MIXMAG.

$
0
0

Medzinárodné meno Pohody v týchto dňoch posilnili ďalšie festivalové výbery renomovaných médií. Do svojho výberu nás zaradil britský hudobný portál Gigwise, belgický kultúrny portál pre mladých Humo a francúzsky Mixmag zverejnil článok s názvom 5 dôvodov, prečo je Pohoda jedným z najlepších festivalov v Európe.

Stalo sa tak len pár týždňov po tom, keď sa Pohoda ocitla vo výberoch denníkov The Guardian, The Telegraph a Metro či v reporte britského hudobného portálu The 405. Ešte viac ako samotné zaradenia do týchto zoznamov nás tešia dôvody, pre ktoré sa v nich Pohoda ocitá – nekompromisný line-up, špičkové služby, skvelá organizácia a atmosféra a hlavne fantastickí a priateľskí návštevníci.

GIGWISE (GB) – Najlepšie hudobné festivaly sveta pre rok 2018

„Solídna všestranná – v balíku stredoeurópskych stredne veľkých festivalov – Pohoda, ktorej názvov je voľne preložiteľný ako blaho. Tento rok privíta veľké mená od St. Vincet po The Chemical Brothers, od Ziggyho Marleyho po Glass Animals či našich milovaných Everything Everything a Blossoms. Aktuálne získali ocenenie za udržateľnosť (EFA), čo vždy poteší. Berúc do úvahy premyslený a rozmanitý divadelný i podnetný sprievodný program, spoľahlivé teplé počasie, priateľskú atmosféru, uvoľnenú náladu či skvelú cenu miestneho piva ani nedokážeme slovami dostatočne odporučiť tento festival. Príďte! Stanujte! Stretnite ľudí! Užívajte!

Pôvodný článok: www.gigwise.com/features/3254761/best-music-festivals-in-the-world-in-2018

HUMO (BG) – Šesť európskych hudobných festivalov, ktoré musíte poznať

Pohoda Festival: Slovenská verzia Rock Werchter (akurát lacnejšia) (5. – 7. júl)

  • Kde? Na vojenskom letisku v malebnom mestečku Trenčín obklopenom slovenskými horami.
  • Prečo? Pohoda je už vyše dve dekády skutočným pojmom v krajine. Najväčší slovenský festival sa vyprofiloval ako priateľský k prírode a cenovo dostupný. Za tri dni zaplatíte len 99 € a svieže miestne pivo vás vyjde na menej než 2 eurá, nazdravie! Aj sprievodný program je skutočnou lahôdkou. Čo by ste povedali na silent disco alebo lekciu jógy v starom školskom autobuse?
  • A čo line-up? Fajnový ako najlepšie belgické čokoládky. Pohoda tento rok oznámila mená ako The Chemical Brothers, St. Vincent, Ride, Glass Animals, BadBadNotGood, Calexico, Dälek a množstvo slovenských pokladov.

Pôvodný článok: www.humo.be/festivalitis/390371/6-europese-muziekfestivals-die-je-moet-leren-kennen

Ylvis at Pohoda Festival 2017

MIXMAG (FR) – Päť dôvodov, ktoré robia z Pohody jeden z najlepších festivalov v Európe 

Slovensko bude hostiť umelcov ako The Chemical Brothers, Ziggy Marley, Danny Brown a Aurora

BRILANTNÝ LINE UP

Posledné dva roky v rade bola Pohoda nominovaná v rámci European Festival Awards v kategórii najlepší line-up. Aj tento rok, ako už býva zvykom, sa v programe nachádza niekoľko zaujímavých mien: The Chemical Brothers, Jamie Cullum, St. Vincent, LP, Ziggy Marley, Glass Animals, Jessie Ware, Danny Brown, Little Dragon, SOJA, Rodriguez, Aurora a géniovia klasickej hudby Kronos Quartet. Na Pohode nájdete alternatívnu hudbu, indie, elektroniku, jazz, world music a punk popri klasickej hudbe. 

ÚŽASNÉ PROSTREDIE

Predstavte si, že sedíte s priateľmi v tráve, počúvate obľúbenú hudbu, máte v ruke pivo (vo vratnom pohári). Deň snov, počas ktorého hudba dotvára celkovú scenériu so Západnými Karpatmi. Priamo z festivalu máte úžasný výhľad na Trenčiansky hrad, ktorý stojí za návštevu či už pred festivalom, alebo po ňom. Slovensko však ponúka ešte oveľa viac: prírodu Vysokých Tatier, Slovenský raj, dych vyrážajúce jaskyne či malebné historické mestečká ako Banská Štiavnica, Levoča alebo Bardejov, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO.

FESTIVAL, KTORÝ NEZAŤAŽÍ VAŠU PEŇAŽENKU

Pozrime sa bližšie na ceny Pohody: 99 euro za vstupenku na tri dni, bezplatné stanovanie, sprchy, splachovacie toalety, 1,60 € za pollitrové pivo v roku 2017, nabíjačkárne, ktoré sú zadarmo a množstvo stánkov s chutným jedlom za naozaj nízke ceny. Pohoda je oveľa lacnejšia ako väčšina francúzskych festivalov, aj keď do celkových nákladov zarátate náklady na cestovanie.

PRIESTRANNÁ A PRÍJEMNÁ

Na Pohode vám nikdy nie je pritesno, koná sa totiž na priestrannom letisku s limitovanou kapacitou 30 000 návštevníkov a s dostatkom priestoru pre všetkých. Nemusíte vyraziť o pol hodinu skôr na koncert svojho obľúbeného interpreta. Všade je dosť miesta, a to aj keď prídete 5 minút pred samotnou show. Pohoda je tiež veľmi príjemným festivalom, ktorý je vhodný pre rodiny s deťmi s oddeleným stanovým mestečkom. Festivaloví návštevníci sú milí a priateľskí: vo veku od 0 do 99 rokov si všetci spoločne užívajú festival. 

PRIATEĽSKÁ K ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU

Podľa European Festival Awards je Pohoda najekologickejším festivalom v Európe. Je v povahe podujatia chrániť prostredie, v ktorom sa koná. Nielen organizačný tím, ale aj návštevníci sa správajú k životnému prostrediu zodpovedne a to aj mimo festivalového areálu. Zelené riešenia pre rok 2018: kompostovateľné riady, ktoré sa kompostujú priamo na mieste, mobilná solárna elektráreň a solárne osvetlenie, špeciálne vlaky, vratné poháre, separačné stanice na odpad a ekologický merch.

Vidíme sa 5.až 7. júla s Helenou Hauff, Dannym Brownom a The Chemical Brothers.

Event nájdete tu. www.facebook.com/events/1535261563161754

Pôvodný článok: mixmag.fr/feature/5-raisons-pour-lesquelles-pohoda-est-lun-des-meilleurs-festivals-deurope

Pohoda vo výbere ďalších renomovaných médií:

Zdroj:  Pohoda Festival s. r. o.

Uprising 2018: Na festival mieri nekompromisná spoločná show Onyx & Dope D.O.D.!

$
0
0

Medzi fanúšikmi bratislavského Uprising festivalu sa snáď nenájde jeden človek, čo by si nepamätal legendárne koncerty Onyx či Dope D.O.D. Obe skupiny svojou výbušnosťou a energickou show poriadne otriasli ináč relatívne pokojnou festivalovou atmosférou a priviedli do varu tisícky verných fanúšikov dole pod pódiami. Tento rok však čaká Uprising double trouble – obe kultové formácie spájajú sily a 24.-25. augusta prichádzajú do Bratislavy odohrať československú premiéru spoločnej show Onyx & Dope D.O.D.

Po prvýkrát sa ich cesty stretli už pred nejakým časom, keď Onyx prizvali Holanďanov Dope D.O.D. nahrať track #WakeDaFucUp. Chlapcom z Onyx sa výsledok zjavne viac než páčil, keďže po ňom pomenovali aj celý album, na ktorom sa skladba objavila v roku 2014. Úspešný single prevalcoval fanúšikov oboch kapiel, ktorý si, pochopiteľne, pýtali viac.

Napriek tomu bolo dlho okolo ďalších potenciálnych spoluprác medzi Dope D.O.D. a Onyx ticho. Zlom nastal až minulý rok, keď sa na pultoch objavila celá spoločná doska Shotgunz in Hell. Netreba ani hovoriť, že fanúšikovia nekompromisného rapu, boombapu a horrorcore oprávnene šaleli radosťou.

Ťažkotonážne beaty, dubstepové a elektronické linky s boombapovými prvkami servírované s lyrickým nákladom, po ktorom sa horšie spáva aj kľudným povahám.

Aj taká bude ich spoločná show, na ktorú jedenásty ročník Uprisingu len tak skoro nezabudne. Okrem nich sa z hiphopu môžete tešiť na americké legendy Slum Village, Lady Leshurr, Movits a silný domáci reprezent, ale aj na headlinerov ako Gentleman, Inner Circle či Lee „Scratch“ Perry. Vidíme sa 24. a 25. augusta na Zlatých pieskoch v Bratislave, lístky aj VIP vstupy s množstvom výhod zoženiete v sieti Ticketportal.

VSTUPENKY
http://bit.ly/uprising2018-tickets

UPRISING
https://www.uprising.sk/
https://www.facebook.com/uprisingfestivalofficial/
http://instagram.com/uprising_festival

Zdroj: TS

Zuzana Smatanová vydáva unikátny dvojalbum „Echo“ a pridáva k nemu dokument zo zákulisia jeho tvorby!

$
0
0

Dlhých sedem rokov si museli fanúšikovia skladateľky a speváčky Zuzany Smatanovej počkať na jej nový štúdiový album, ale stálo to za to! Jej novinka „Echo“ je dokonca dvojalbum, na ktorom je dovedna 21 pesničiek. Zuzka na ňom v tichosti intenzívne pracovala ostatné štyri roky, aby ho fanúšikom darovala pri príležitosti jej 15-ho výročia na hudobnej scéne. Na albume sú hity „Miesta“, „V dobrom aj v zlom“, či „Horou“, ale aj úplné novinky.

Polovica albumu je v slovenčine, polovica v anglickom jazyku. Sympatická speváčka si tentoraz celé CD dokonca sama i produkovala! A aby toho nebolo dosť, k albumu pridáva Zuzka aj ďalší bonus – jedinečný dokument o tom, ako CD vznikalo. Nakrúcala ho viac ako 3 roky. Vypočujte si krásne skladby, ktoré sú dôkazom, že Zuzana definitívne umelecky dozrela!

Fantastická správa pre fanúšikov Smatanovej! Po dlhých siedmich rokoch sa dočkali jej nového štúdiového CD a nie hocijakého! Ostatné štyri roky potichu pracovala na tom, aby to bola riadna pecka, akú si výročie jej 15-ho roka pôsobenia na hudobnej scéne zaslúži.

„Taká dlhá odmlka nebola v pláne, ale prišla doba samostatných singlov a ja som sa po predošlom albume „Dvere“ z roku 2012 tomu prispôsobila. Vydala som päť singlov a videoklipy, ale niekde vo vnútri som veľmi chcela zase nahrať nový album, ktorý nebude úplne obyčajný. Malo to všetko svoj čas a ja som sa tým nechala viesť. Nechcela som nič tlačiť nasilu a robiť album pod tlakom iba preto, aby bol. Fanúšikovia sa ma sedem rokov neustále pýtali na nový album a pritom vôbec netušili, že som na ňom začala potajme pracovať už v roku 2014, hneď po vydaní duetu „Miesta“. Sľúbila som si, že si toto tajomstvo nechám pre seba, kým ten album neurobím úplne celý a fanúšikov prekvapím,“ vraví Zuzana Smatanová.

Na dvojalbume „Echo“ je dovedna 21 pesničiek vrátane spomínaného hitu „Miesta“, populárnych skladieb „Horou“, či „V dobrom aj v zlom“, ale tiež úspešnej novinky „Jediný a jediná“. Časť albumu je v slovenskom a časť v anglickom jazyku. Zuzana si ho dokonca po prvý raz sama aj celý produkovala.

„Názov „Echo“ som vybrala preto, že má symbolizovať ozvenu mojich prežitých pocitov a emócií, ktoré sa odrážajú v mojich pesničkách. To, že som ho aj produkovala, vnímam z odstupom času ako prirodzený krok pohnúť sa ďalej. Veľa som sa počas pätnástich rokov naučila a preto som sa rozhodla ísť do produkcie vo svojej réžii. Bola to obrovská výzva, pretože som už nebola len autorka hudby a textu, ale aj producentka, ktorá musí mať správny odstup a vedieť, kam pesničku produkciou posuniem. Moja prvá samostatná skúsenosť s produkciou bola v piesni „Horou“ a myslím, že práve tá bola spúšťačom k tomu, aby som si dvojalbum produkovala celý. Prvýkrát som nenahrávala s mojou kapelou, ale s muzikantmi, s ktorými som nikdy doteraz nespolupracovala. Bolo to obohacujúce, inšpiratívne a aj vďaka nim majú moje pesničky iný zvuk, ako doteraz,“ dopĺňa Zuzana Smatanová.

K albumu Zuzka pridáva aj ďalší darček pre svojich fanúšikov. Jedinečný hodinový dokument o tom, ako vyzerá proces jej tvorby. Film nakrúcala viac ako tri roky.

„Zachytáva ma v mojom domácom štúdiu pri textovaní, pri tvorení melódie na klavíri, na gitare, pri aranžovaní slákových sekcií, pri spievaní, až po moju samotnú produkciu v štúdiu, kde pracujem s Ivanom Jombikom a so skvelými hudobnými hosťami ako napríklad Martin Valihora, Juraj Griglák, Martin Gašpar, Milan Adamec, Tomáš Löbb a s mnohými ďalšími. Denne som nosila do štúdia kameru a zachytávala všetko, čo sa dialo a vytváralo. Vzniklo tak obrovské množstvo videí, z ktorých som pred ukončením nahrávania vybrala tie najzaujímavejšie momenty a zostrihala spolu s Petrom Výbochom. Je to pre mňa jedinečná a originálna spomienka na toto skvelé tvorivé obdobie, kedy fanúšikovia ani len netušili, že nahrávam dvojalbum a preto dúfam, že sa im bude tento bonus páčiť,“ uzavrela Zuzana Smatanová.

Zuzana Smatanová je pop-rocková speváčka, ktorá sa narodila v obci Súľov-Hradná. Spieva po slovensky a po anglicky. Piesne si skladá sama. Kariéru odštartovala na autorskej súťaži Coca-Cola Popstar v Bratislave, ktorú vyhrala a následne nahrala svoj debutový album „Entirely good“. O dva roky neskôr nahrala druhý album „Svet mi stúpil na nohu“. Od roku 2003 sa neustále venuje hudbe. V roku 2007 absolvovala prvé turné po Slovensku. V tom istom roku vydala album „Tabletky odvahy“. O dva roky neskôr nasledoval dvojalbum „Gemini“ a v roku 2011 album „Dvere“. V roku 2013 vyšiel v dvoch edíciách výberový album „MOMENTY 2003 – 2013“. Sympatická speváčka je nositeľkou mnohých významných hudobných ocenení, medzi nimi aj 6-násobnou držiteľkou ceny Zlatý slávik ako speváčka roka. Všetky informácie o nej nájdete tu: http://zuzanasmatanova.sk/

Zdroj: TS
Foto: Jakub Gulyás

OPEN CALL pre Resonance Fashion Slow!

$
0
0

Čierne tekuté zlato – ROPA. Aj táto čierna lepkavá a páchnuca tekutina môže vyzerať pôvabne. Veď posúďte sami, ako svedčí krásnej Vere Wisterovej. 4.ročník originálnej módnej prehliadky RESONANCE FASHION SLOW je v plnej príprave a práve sa spúšťa OPEN CALL pre návrhárov.

Cieľom je vytvoriť originálnu zostavu modelov, ktorých tvorba sa riadi princípmi slow fashion. Zmena názvu z „fashion show“ na „fashion slow“ slúži ako slovná prešmyčka. Slovo show sa mení na slow a tým upozorňuje na primárny zámer podujatia.

ROPA je lightmotívom tohto ročníka a slúži ako východiskový komunikačný bod. Je jednou z najvýznamnejších ekonomických komodít a má zásadný vplyv na moderný svet. Okrem paliva sa využíva na výrobu oblečenia, plastov, hnojív a pesticídov. Tiež na nemrznúce zmesi, brzdové kvapaliny, dokonca aj farby, výbušniny, nylon alebo rúže. Resonance Fashion Slow chce svojou prezentáciou poukázať na nutnosť eliminácie ropných derivátov pri akejkoľvek výrobe a predovšetkým v módnom odvetví. Ako prezrádza samotný názov podujatia (Resonance Fashion Slow), slow fashion je modernou alternatívou k súčasnej konzumnej móde, ktorá okrem otrockej práce a zlých pracovných podmienok ide ruka v ruke so znečisťovaním životného prostredia. Textilný priemysel je druhým najšpinavším hneď po ropnom.

Preto sme sa rozhodli uchopiť ropu kreatívne a obliecť do nej ambasádorku projektu Veru Wisterovú. Reklamná agentúra daren & curtis navrhla neodolateľný vizuálny koncept. Fotenie vizuálu bolo náročné nielen technicky, ale najmä pre Veru, ktorá sa nechala veľakrát ošpliechať čiernou farbou, simulujúcou ropu. Fotograf Matúš Bence a kreatívny team daren&curtis si dali záležať a výsledkom zložitého procesu je pútavý výsledok, v ktorom je Vera Wisterová odetá v tekutých čiernych šatách z ropy. Príprava ateliéru trvala 24 hodín, Vera pózovala takmer 6 hodín a postprodukcia zabrala vyše 100 hodín čistého času. Vizuál ašpiruje na Zlatý klinec, keďže v jeho kreatívnom uchopení je značný potenciál. Na Slovensku totiž týmto postupom doposiaľ nikto nevytvoril vizuál oblečenia.

Open call je výzvou pre všetkých návrhárov a dizajnérov, ktorí svojou prácou prispievajú k zviditeľňovaniu a rozširovaniu slow fashion na Slovensku. Zapojiť sa môžu renomovaní profesionáli, začínajúci návrhári aj študenti. Spoločne vytvoríme jedinečnú módnu prehliadku, ktorá podporuje slow fashion a jedným hlasom volá po zmene rozmýšľania v oblasti módy.

Termín prehliadky je november 2018 a bude sa konať v Bratislave. V minulých ročníkoch sa do projektu zapojili aj Lukáš Kimlička, ktorý ušil večernú róbu zo zvyškov látok, Boris Hanečka či Lýdia Eckhardt, ktorá venovala svoje nepredané šaty a v rukách študentov sa zmenili na nové kúsky. Na projekte každoročne spolupracujú ambasádorka Vera Wisterová, moderátor Michal Sabo a choreograf Jaro Bekr. Podporuje ho množstvo návrhárov a osobností showbiznisu.

Prihlásiť sa môžete už teraz a najneskôr do 31. augusta 2018 na: resonance@resonance.sk

Podujatie organizuje RESONANCE

http://www.resonance.sk

@Resonancesk

Zdroj: TS

Štýlový swingový orchester FATS JAZZ BAND pokračuje vo svojom tohtoročnom turné po Slovensku!

$
0
0

Prezradili nám, čo chystajú v najbližších týždňoch. „Už tento štvrtok, 31. mája, odohráme koncert v Trnavskom Divadle Jána Palárika pri príležitosti 100. výročia založenia prvej Československej republiky a odtiaľ sa presunieme v piatok do Mikulova na Morave, kde odohráme veľký koncert na Mikulovskom jazzovom festivale. V sobotu a nedeľu nás môžu ľudia zažiť v Trenčianskych Tepliciach, Kláštore pod Znievom a Dubnici nad Váhom. Na väčšinu koncertov je voľný vstup a koncerty v Trnave a Trenčianskych Tepliciach sú realizované rámci projektu „Nebojte sa jazzu“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia.“ povedal klavirista a bandleader, Ladislav Fančovič.

Čo je však naozaj zaujímavé je to, že orchester odohrá začiatkom júla koncerty na dvoch výnimočných podujatiach. Prvým bude BRATISLAVSKÝ DOBOVÝ PIKNIK, ktorý sa bude konať 1. júla v Sade Janka Kráľa a druhým, nemenej zaujímavým koncertom bude
SWINGIN’ ORGAN ako súčasť Bratislavského organového festivalu. Viac nám povedala speváčka a manažérka orchestra, Jana Dekánková: „Bratislavský dobový piknik je jedno z najkrajších letných podujatí v Bratislave. Sad Janka Kráľa sa na chvíľu prenesie v čase a ocitne sa v ére medzi rokmi 1900 až 1950. Na programe bude kopec krásnej, prevažne swingovej hudby, módne prehliadky aj tanečné workshopy a množstvo ďalších dobových celodenných aktivít. Avšak naozaj výnimočný koncert odohráme na Bratislavskom organovom festivale 4 .júla v Klariskách. Bude to celosvetovo prvé naštudovanie transkripcií nahrávok z rokov 1927 až 1938, ktoré americký klavirista a organista Fats Waller nahral so svojim jazzovým orchestrom. Bolo to úplne prvé zaznamenané experimentovanie s jazzom na organe a Ladislav Fančovič všetky tieto aranžmány z nahrávok prepísal a premiérovo sa predstaví aj ako organista.“ povedala Dekánková.

Všade, kam Fats Jazz Band zavíta, rozdáva pozitivizmus zakódovaný v jazzovej hudbe
20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V štýlových oblekoch, s brilantínou vo vlasoch a originálnymi starými hudobnými nástrojmi prinášajú neopakovateľný zvuk zlatej éry Ameriky ale i nostalgiu zo slovenskej proveniencie.

Detaily jednotlivých koncertov:

 

31.05.2018 HUDBA PRVEJ REPUBLIKY

Miesto: Divadlo Jána Palárika, Trnava

Začiatok: 19:00 hod.

Koncert sa uskutoční pri príležitosti 100-výročia vzniku prvej Československej republiky v roku 1918, preto budú na koncerte znieť najznámejšie slovenské a české piesne, či nesmrteľné tangá medzivojnového obdobia, ktoré preslávili F. K. Veselý, Dr. Pavol Blaho, Viera Racková, R. A. Dvorský či Inka Zemánková.

Program koncertu bude doplnený najlepšími americkými hot jazzovými a swingovými šlágrami obdobia rokov 1920 – 1947 interpretov ako Fats Waller, Tommy Dorsey, Bix Beiderbecke, Billie Holiday, Ella Fitzgerald či Teddy Wilson. Táto hudba je energická, plnokrvná a náladu prudko povznášajúca.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií na: https://www.djp.sk

FaceBook Event: https://www.facebook.com/events/559879297703322/

 

01.06.2018 XVIII. Jazzový večer na počest Karla Krautgartnera

Miesto: Zámok, Mikulov, Česka republika

Začiatok: 19:30 hod.

Jazzový večer na počesť Karla Krautgartnera sa bude v Mikulove začiatkom júna konať už po osemnásty krát. V piatok 1. Júna sa v zámockej sále od 19.30 predstaví najlepší swing-band zo Slovenska, FATS JAZZ BAND pod vedením vynikajúceho klaviristu, saxofonistu a aranžéra, Ladislava Fančoviča.

Aj tento ročník bude nahrávať Český rozhlas Brno s tým, že nahrávka bude odvysielaná na vlnách stanice ČRo Brno, Vltava a na Dvojke. Večernému koncertu bude predchádzať umiestnenie bronzovej hviezdy na „chodník slávy“ na Mikulovskom Námestí pred domom číslo 25/26, kde sa Karel Krautgartner narodil.

Viac informácií na: http://www.mikulov.cz/cz/

FaceBook Event: https://www.facebook.com/events/2121155288120903/

 

02.06.2018 Otvorenie kúpeľnej sezóny

Miesto: Kúpeľné námestie, Trenčianske Teplice

Začiatok: 15:30 hod.

Swingová hudba 20. až 40. rokov minulého storočia v podaní najúspešnejšej slovenskej swingovej kapely posledných rokov.

Atmosféru noblesnej doby 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vytvorí počas večera 9-členný swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja očarujúci speváci rozprúdia divákom krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia. Umeleckým vedúcim Fats Jazz Bandu je jeden z najlepších slovenských klaviristov, Ladislav Fančovič. Koncert príjemnej, tanečnej hudby, plnej eufórie a ľahkosti bytia, sľubuje publiku nezabudnuteľný zážitok.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

FaceBook Event: https://www.facebook.com/events/106320103573969/

02.06.2018 Juniáles v Kláštore pod Znievom

Miesto: Nádvorie obecného domu, Kláštor pod Znievom

Začiatok: 19:00 hod.

Juniáles v duchu 20-tych rokov pripravil Kláštor pod Znievom pre svojich obyvateľov. Príďte sa zabaviť s pravým hot jazzovým a swingovým orchestrom Fats Jazz Band a nechajte sa uniesť do atmosféry bujarých 20-tych rokov. Juniáles sa uskutoční na nádvorí Obecného úradu.

VSTUP VOĽNÝ

FaceBook Event: https://www.facebook.com/events/2137710189774486/

03.06.2018 Piknik s Ifigéniou

Miesto: Park J. B. Magina, Dubnica nad Váhom

Celodenné podujatie

Príďte stráviť príjemné a kultúrne bohaté nedeľné popoludnie do parku v Dubnici nad Váhom.

V rámci osláv pri príležitosti 825. výročia prvej písomnej zmienky mesta Dubnica nad Váhom Dubnické múzeum v spolupráci s Oddelením kultúry a knižnice pre Vás pripravilo v nedeľu 3. 6. 2018 v Parku Jána Baltazára Magina pri Dubnickom kaštieli

Prineste si deky, piknikové koše, a ak chcete zapadnúť do davu, môžete sa aj “dobovo” obliecť. Celý program bude v štýle “Izabelly”, teda prelom 19. – 20. storočia… Dámy aspoň dlhé sukne, páni čo tak klobúk….. ;-)

VSTUP VOĽNÝ

Program pikniku nájdete tu: https://www.facebook.com/events/191107398375320/

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

www.fatsjazzband.com

Zdroj: TS

Violončelista Jozef Lupták otvorí tento týždeň v Trnave cyklus koncertov Nádvorie klasicky.

$
0
0

Uznávaný hudobník, violončelista, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie. Takto možno charakterizovať Jozefa Luptáka, ktorý v nedeľu 3. júna 2018 o 20:00 hod., svojím vystúpením otvorí cyklus koncertov Nádvorie klasicky.

Jozef Lupták, absolvent konzervatória a VŠMU v Bratislave zveľaďoval svoje hudobné nadanie aj počas štúdií na Royal Academy of Music v Londýne a v Banff Centre for Arts v Kanade. Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení (Cena Ministra Kultúry SR, Cena Frica Kafendu). Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje v množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendessohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) ako aj s významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia).

Organizátori cyklu koncertov Nádvorie klasicky zvolili vystúpenie Jozefa Luptáka hneď na úvod práve pre jeho interpretačnú výnimočnosť  ako aj pre jeho nezameniteľnú vlastnú tvorbu, napr. na svojom poslednom albume Free In One. Umiestnenie série koncertov Nádvorie klasicky práve do Trnavy je odpoveďou na obmedzené možnosti návštevy podobných podujatí v regióne, pričom organizátori využili priestor nového unikátneho kultúrneho priestoru, Nádvoria, umiestneného v jedinečnej scenérii historickej časti mesta.

Jozef Lupták počas svojho vystúpenia v Trnave odohrá Beethovenovu Sonátu č. 3 A dur, Op. 69, pričom Mark Kaplan, americký violončelista, ju svojho času opísal slovami: „Majstrovská kompozičná technika Beethovena mu v tomto prípade umožnila použiť menej nôt s väčšou istotou.“ Okrem toho sa však návštevníci môžu tešiť aj na Faurého Elégiu, Variácie na slovenskú tému Bohuslava Martinů a Šostakovičovu Sonátu D mol, Op. 40.

Prvý koncert zo série Nádvorie klasicky môžu návštevníci zažiť už túto nedeľu, 3. júna 2018, kedy sa od 20:00 predstavia Jozef Lupták (violončelo) a Nora Skuta (klavír).

Zdroj: TS


Saténové ruky vydávajú po roku dva nové single a Tretí album na vinyle.

$
0
0

Fanúšikovia Saténových rúk sa môžu tešiť na dva nové single. Jeden je novinkou a ten druhý ste už počuli, len v inej verzii. Kapela nimi tiež avizuje vydanie „Tretieho albumu“ na vinyle, ktorého predpredaj spúšťa vydavateľstvo go2stage od dnešného dňa za zvýhodnenú cenu, na pultoch v kamenných obchodoch bude vinyl dostupný od 18. júna. Oba single – „Kľúče“ aj „Kaviár“  vychádzajú digitálne pod hlavičkou go2stage a budú dostupné na iTunes a iných streamovacích službách.

Singel Kľúče mal byť pôvodne na tzv. Treťom albume, ktorý vydali Saténové ruky v júli minulého roku, z časových dôvodov sa naň však nedostal. Druhá nová skladba Kaviár sa  na Treťom albume síce nachádza, počas koncertov však nadobudla novú podobu, a tak sa Saténové ruky rozhodli zachytiť ju aj v nahrávacom štúdiu. Vydanie singlov pomyslene ukončuje éru Tretieho albumu.

Skladba s melancholickým podtónom Kaviár hovorí podľa slov autora textu Braňa „Bebeho“ Bezáka  o strachu z nepoznaného, o neistote a opakovaní chýb. „Pieseň sme začali hrávať na koncertoch a uvedomili sme si, že v live verzii znie úplne inak ako na albume. Albumová verzia je kompletne „vykuchaná” a z pôvodnej nahrávky tam zostal len Bebeho vokál. V singlovej verzii pieseň znie tak, ako ju hrajú Saténové ruky a nie ruky producentov,“ vysvetlil pohnútky kapely Marek „Kasko“ Babušiak.

Saténové ruky už v minulosti hľadali bundu, najnovšie pátrajú po kľúčoch. „Kľúče, bundu aj samého seba hľadá každý po svojom po celý život,“ podotkol priam filozoficky Kasko, ktorého hlas znie v piesni Kľúče a už v prvej slohe naznačuje jej tému: „Vždy keď ráno hľadám kľúče, nájdem teba, a to ma nebaví.“ Text opäť napísal Bebe, tentokrát sa sústredil na stereotyp vo vzťahoch. Terapia hudbou je dobrým tipom aj na vzťahové problémy, a tak bude možno práve tento singel hitom mnohých dvojíc.

Saténové ruky chystajú momentálne okrem nového vinylu do zbierky aj koncertný repertoár na letné koncerty a festivaly. Vidieť ich budete môcť napríkad na Pohode, Festivale Atmosféra a Feste Fiesta. Avizujú tiež prípravu cover songu s antifašistickou tematikou.                                                                  

Art Film Fest ponúkne výber originálnych hororov aj feministický western z Ázie.

$
0
0

Intenzívne filmové zážitky aj čaro exotiky – sekcie Prísľuby z východu a Nočná prehliadka prinášajú každoročne do programu Art Film Festu v pestrom žánrovom mixe snímky, ktoré sa výrazne líšia od filmov ostatných sekcií. Kľúčom pri výbere býva práve ich rôznorodosť a originálny prístup tvorcov či tvorkýň.

„Vyberala som filmy, ktoré sú pre danú krajinu špecifické, no zároveň univerzálne – filmy so silným príbehom, zaujímavými myšlienkami a postavami, s ktorými sa dá stotožniť. Aby som zachovala pestrosť nielen krajín, ale aj žánrov, zvolila som kombináciu drám, komédií, ale aj animovaný film o sile priateľstva a lásky inšpirovaný mýtami Begónia a veľká ryba (Da yu hai tang, 2016), či feministický western z Indonézie Marlina: Zločin v štyroch dejstvách (Marlina si Pembunuh dalam Empat Babak, 2017), uvedený v sekcii Quinzaine des réalizateurs na Festivale v Cannes,“ ponúka niekoľko svojich tipov Kristína Aschenbrennerová, zostavovateľka sekcie Prísľuby z východu, zameranej na ázijskú kinematografiu.

Kolekcia, ktorú pre Art Film Fest pripravila, je mimoriadne pestrá. Juhokórejský film Taxikár (Taeksi woonjunsa, 2017) popisuje príbeh nemeckého reportéra, ktorému sa podarilo zaznamenať povstanie obyvateľov mesta Kwandžu v roku 1980. Skutočnými historickými udalosťami je inšpirovaný aj príbeh mladej učiteľky a jej blízkych vo filme Náš čas (Ming yue ji shi you, 2017), ktorý rozpráva o odvahe obyčajných ľudí tvárou tvár japonskej okupácii Hongkongu.

Naopak, komédia Cesta na Západ (Sai fong gik lok, 2017) venuje pozornosť súčasnej spoločnosti, sleduje životy piatich mužov v bunkovej ubytovni a nezávideniahodnej životnej situácii, ktorá naberie nečakaný spád. Hrdinami satiry Veľký Budha + (Dafo pulasi, 2017) sú dvaja zúfalci, ktorí sa dozvedia o zákulisí výroby posvätnej sochy viac, než by čakali. Posledný deň života je témou filmu Zomrieť zajtra (Die Tomorrow, 2017), zostaveného z príbehov šiestich ľudí, ktorí „to majú za pár“. Citlivý a jemne absurdný humor však napriek téme robí zo snímky hravú oslavu života bez zbytočného sentimentu.

Nočná prehliadka ponúka po maratóne vážnejších filmov z iných sekcií možnosť oddychu v podobe zábavy, ale i napätia. „Tohtoročný výber zároveň poskytuje aj podnetné a filmársky inovatívne prístupy k zabehaným žánrovým pravidlám, napr. v žánroch zombie hororovej komédie, duchárskych príbehov, ale aj v oblasti migračnej problematiky,“ hovorí Adrián Žiška, zostavovateľ sekcie, ktorej filmy budú uzatvárať celodenný program festivalu.

Divákov a diváčky v nej vystraší hororová senzácia tohtoročného festivalu Sundance, film Prekliate dedičstvo (Hereditary, 2018). Vydarený thriller z väzenského prostredia, Blok 99 (Brawl In Cell Block 99, 2017), prinesie na košické plátna originálnu víziu podsvetia. V uliciach Viedne rozohrá napínavú hru na mačku a myš film Peklo (Die Hölle, 2017), zameriavajúci svoju pozornosť na taxikárku, ktorá uniká pred sériovým vrahom, radikálnym islamistom.

Nočný program Art Film Festu publiku naservíruje hneď dva príbehy z postapokalyptickej budúcnosti, v ktorej padla značná časť populácie za obeť nákaze zombie – francúzsku Nehostinnú krajinu (Hostile, 2017) a kanadský horor Vyhladovaní (Les affamés, 2017). O čosi menej vážnym prístupom k hororovému žánru sa vyznačuje film Mamka a ocko (Mom and Dad, 2017), v ktorom Nicolas Cage podľahne neznámej nákaze a z obetavého otca rodiny sa stane šialencom túžiacim po smrti svojich potomkov. S obdobným vírusom musia bojovať aj hrdinovia snímky Vzbura (Mayhem, 2017), keď sa jeho pričinením stanú z kolegov v kancelárskej budove agresori vedení najnižšími pudmi.

Množstvo výrazných zážitkov v kine sľubujú programové sekcie Prísľuby z východu a Nočná prehliadka, ktoré si spolu s ďalšími takmer dvomi desiatkami sekcií budete môcť vychutnať na 26. ročníku Art Film Festu v Košiciach v dňoch 15. – 23. júna 2018.

Zdroj: TS

Stranger Than Paradise představuje intimitu uměleckého „Balkánu“.

$
0
0

Rozdílné země, které jsou s oblibou házeny do vroucího kotle zvaného „Balkán”, rozdílný rok narození, rozdílné životní zkušenosti. Přesto se mezi osmi umělci ukazuje společné výchozí téma: umělecké zachycení toho, jak vnější okolnosti ovlivňují ty nejniternější aspekty lidského života. Výstava Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj načrtává velmi intimní obraz vytvořený z konkrétních zážitků. Na poznání tohoto podivně trpkého ráje budou mít návštěvníci Galerii MeetFactory čas do začátku září.

Výstavní projekt Stranger Than Paradise je výsledkem spolupráce kurátorky galerie Evy Riebové a slovinského nezávislého kurátora Tevže Logara, který pracuje především s umělci a institucemi z oblasti jihovýchodní Evropy. Výstava odráží jejich společný zájem o umělecké přístupy, které vyžadují podstatnou osobní angažovanost autorek a autorů,  a zároveň snahu vytvořit rámcovou paralelu mezi územími, které sdílejí určitou historickou, politickou a ekonomickou podobnost.

Ve snaze vyhnout se termínu „balkánská výstava“, který odkazuje k výstavní praxi přítomné v oblasti umění od konce 90. let, Stranger Than Paradise představuje uměleckou tvorbu z daného regionu, ale spíš než aby vytvářel konkrétní geopolitický narativ, zdůrazňuje specifické rysy týkající se okolností vzniku uměleckých děl. Víc než země původu jsou tímto způsobem důležité konkrétní životní zkušenosti jednotlivých umělkyň a umělců, které daly vzniknout jednotlivým uměleckým dílům. Spojujícím prvkem je rozhodnutí umělců nabídnout bez rozpaků osobní výpověď, která je současně velmi přesně ukotvena v konkrétní politické, sociální či ekonomické situaci.

V Galerii MeetFactory se představují díla osmi umělců, jimiž jsou Pavel Brăila (MD), Jasmina Cibic (SI), Lana Čmajčanin (BA), Tomislav Gotovac (HR), Vlado Martek (HR), Alban Muja (XK), Tanja Ostojić (RS) a Mark Požlep (SI). Tento výběr propojuje umělce různých generací, a to jak již etablované (či dokonce historické) osobnosti výtvarného umění, tak nastupující generaci mladých talentovaných autorů.

Název výstavy je převzat ze stejnojmenné performance Marka Požlepa. Daný projekt se realizoval jako sedmidenní koncertní turné v domovech pro seniory v zemích bývalé Jugoslávie. Hudební program se skládal ze sedmi písní, které vévodily jugoslávské populární hudbě v 50. a 60. letech a které propojily celou jednu generaci. Projekt není jen příběhem Jugoslávie – především je příběhem společnosti a těch nejintimnějších mezilidských vztahů.

„Jde o to, že opravdu nedokážu odlišit život od umění.“ Tento výrok Tomislava Gotovace (1937–2010), uměleckého guru, průkopníka strukturalistického filmu a provokativních performancí, často bezostyšně exponujících vlastní nahotu, by mohl být pomyslným mottem celé výstavy. Gotovacovo dílo je na výstavě zastoupeno poetickou sérií fotografií Breathing the Air (Dýchám vzduch) ze začátku 60. let minulého století.

Ať už se jedná o „video báseň” Foaia De Controla Pavla Brăily, odhalující agresivnost politických ideologií, které jsou lidem vnucovány, instalaci Unfinished Symphony Lany Čmajčanin, která reflektuje opakující se násilí na balkánském území, nebo Tonys od Albana Muji, zachycující devět kosovských chlapců pojmenovaných po britském premiérovi Tony Blairovi (pokládanému v Kosovu za válečného hrdinu), téma je pokaždé politické, historické nebo lokální, avšak nahlížené skrze osobní prostor – ať už samotných umělců anebo skutečných lidí, kteří v dílech figurují.

Galerie MeetFactory se v rámci svého dramaturgického plánu na rok 2018, který se soustředí na umělce z různých evropských center, ocitá s výstavou na území, jehož nedávná historie stále živě prosakuje do oblasti umění.

Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 9. června v rámci Pražské muzejní noci 2018, na první komentovanou prohlídku mohou zájemci dorazit ve středu 20. červena v 20:00.

Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj
10. 6.–2. 9. 2018
Vystavující: Pavel Brăila, Jasmina Cibic, Lana Čmajčanin, Tomislav Gotovac, Vlado Martek, Alban Muja, Tanja Ostojić, Mark Požlep
Kurátoři: Tevž Logar, Eva Riebová
Vernisáž: 9. června 2018, v rámci akce Pražská muzejní noc v MeetFactory

Zdroj: TS

2Choice a Jakub Ondra vydávajú singel Reasons To Love You!

$
0
0

Talentovaný taliansky DJ a producent 2Choice (Marco Bisceglie) vydáva v spolupráci s českým pesničkárom Jakubom Ondromsingel Reasons To Love You. 2Choice je výrazne ovplyvnený hudbou Lost Frequencies alebo Robinom Schulzom, čo je dobre rozpoznateľné i v hlbokom popovom hite, ktorý je ozvláštnený naliehavým groovom a hypnotickým pískaním.

2Choice mal vášeň pre hudbu už od detstva. Už v dvanástich rokoch začal skladať svoje prvé piesne, po ktorých nasledovali dlhéroky experimentu, až v roku 2015 založil projekt 2Choice, ktorý postupne prepašoval do klubového obehu.

Jakub Ondra je stúpajúcou hviezdou európskej popovej scény. Pôvodom pražský pesničkár sedem rokov spieval v uliciachNemecka, Švajčiarska a Rakúska a v roku 2017 vydal singel On The Menu, ktorý bol distribuovaný po celom svete a najmäv Európe zaznamenal značný úspech.

2Choice feat. Jakub Ondra – Reasons To Love You

Zdroj: TS

FLAMENSKY – zmyselný, zasnený a vášnivý koncert v štýle flamenco.

$
0
0

Občianske združenie Milan Štefánik Vás pozýva na koncert španielsko-rakúskej skupiny FLAMENSKY, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 31. mája o 19hod v jazzovom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom.

Flamensky znamená, zmyselný, zasnený, expresívny, dokonalý a vášnivý. Pôvodnou inšpiráciou hudby kapely tohto mena bolo tradičné flamenco, ktoré však časom ovplyvnili aj iné žánre a osobný prístup tvorcov a interpretov. Poľsko-rakúsky gitarista Rainer Maria Nero uplatňuje v hudbe Flamensky vlastný spôsob hry, ktorý vyvinul v spolupráci s gitaristom flamenca Carlosom Piñanom. Rovnako dôležitá ako originalita je pre Nera schopnosť zachovať presvedčivosť a pravdivosť tradície, ale aj snaha odhaľovať jej tajomstvá. Pôvodné Nerove kompozície obohacuje experimentálny prístup spoluhráčov pri hľadaní nového zvuku kapely. Pestrofarebný sound súboru Flamensky okrem kapelníka a gitaristu Rainera Nera tvoria členovia – perkusionista Carlos Ronda Mas, klarinetista Oscar Antoli, klavirista a akordeonista Christian Jelicic. Skupina na koncerte zahrá skladby svojho aktuálneho albumu Fantasias y Danzas.

Ako hosť koncertu vystúpi pesničkár Martin Chrobák,,dobrý gitarista, ktorý nemá problémy s rôznymi polohami a presvedčivý spevák, ktorý zasa polohy až tak často nemení.“ Chrobák vydal vlani svoj tretí autorský album Radosť & záujem. „K jeho realizaci si přizval několik vesměs velice schopných muzikantských přátel a i ti každý svou měrou přispěli k tomu, jak album zní. To znamená chytře a vkusně,“ napísal o CD Petr Korál. Ďalší recenzenti ocenili tiež symbiózu hudby a slova. Ich spoločným menovateľom je „hľadanie, tak charakteristické pre ľudí, ktorí už vedia, že svet nie je ani čierny, ani biely a vedia tiež, že tá čierna a biela zvyknú chodiť ruka v ruke.“ (Peter Šrank) Na albume zanechal svoju stopu aj známy hráč na dychové nástroje Marian Jaslovský, ktorý s Chrobákom vystúpi na pódiu Blue Note. V komorných aranžmánoch dua zaznejú staršie i novšie pesničky, kde Martinovu gitaru a spev doplnia Jaslovského improvizácie na flaute, saxofóne a dychovom syntezátore.

Informácie o koncerte

Účinkujúci:
FLAMENSKY (Rakúsko, Španielsko)
Martin Chrobák a Marian Jaslovský (Slovensko)

Termín: štvrtok, 31. 5. 2018 o 19.00 h.
Začiatok programu: 19:00

Miesto konania:
Blue Note Jazz and Music Club
J. Hašku 18, 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Cena vstupenky:
V predpredaji: 8,- Eur
Na mieste:  10,- Eur

Predpredaj: Ticketportal a Blue Note Jazz and Music Club, J. Hašku 18, 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Zľavy: Vstupné je bezplatné pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím zo zariadení Domovov sociálnych služieb, ZŤP, detské domovy a pre deti do 140cm v sprievode rodiča.

Text: Martin Chrobák a Milan Štefánik
Foto: Flamnesky a Martin Chrobák

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live