Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Muzikál Bambuľka očaril deti aj dospelých, teraz poputuje do Košíc a Žiliny!

$
0
0

Nadšení diváci, spokojný režisér a standing ovation! Tak vyzerali tri premiérové predstavenia muzikálu Bambuľka. Kultový seriál z dielne Petra Guldana a Jána Kovářa do muzikálovej podoby prerobil Ján Ďurovčík, ktorý si Bambuľky vyberal v náročnom konkurze až zo 600 detí.

Mladé talenty predviedli na pódiu fantastické herecké a spevácke výkony. Premiéru si prišla pozrieť aj predstaviteľka Bambuľky z televízneho seriálu Monika Haasová, ktorú muzikál očaril. Bambuľka teraz poputuje za divákmi do Košíc a Žiliny!

Bambuľka je späť! V novom muzikáli je k deťom bližšie ako kedykoľvek predtým! Dokázali to reakcie detí, ktoré počas premiéry muzikálu spievali s Bambuľkou. Po skončení predstavenia sa spontánne rozbehli na pódium a fotografovali sa so všetkými detskými predstaviteľkami. Režisér Ján Ďurovčík bol šťastný a reakcie ľudí ho dojali.

„Na muzikáli sa mi pracovalo nádherne. Nám sa podarilo na konkurze vybrať extrémne talentované deti. Všetkých deväť. A to je potom radosť robiť. Ja som k nim pristupoval ako k dospelým. Bolo ich totiž treba na to aj pripraviť. Tento muzikál je naozaj náročná práca so všetkým, čo k tomu patrí. A podľa toho k tomu museli aj pristúpiť. Ja som vlastne vôbec necítil, že by som robil s malými herečkami. Bol som na nich rovnako prísny ako na dospelých. Keď vidíte ako sa vám to tvorí pod rukami, je to naozaj nádherný pocit,“ neskrýval radosť režisér Ján Ďurovčík.

Ján Ďurovčík má na konte predstavenia ako „Neberte nám princeznú“, „Janko Hraško“, „Šľahačková princezná“ či „Oliver“. Po predstavení dostal od kolegov špeciálne tričko s nápisom dedo Jano. Úlohy Bambuľky sa famózne zhostili Lima Eliá Prágerová, Vanessa Ostrochovská a Sára Súchovská.

„Bambuľka sa mi hrala veľmi dobre. Ale keď som bola na konkurze, tak som mala strašnú trému. Rovnako ako Bambuľka v seriáli a v muzikáli. Pán režisér bol na nás dobrý, ale aj tvrdý. Na premiéru ma prišli podporiť rodičia aj celá rodina. Keď budem veľká, chcela by som byť muzikálovou herečkou,“ prezradila talentovaná Vanessa Ostrochovská, predstaviteľka Bambuľky.

„Cítim sa dosť dobre, som spokojná s tým, že som to odohrala, veľmi sa teším. Videla som aj ten seriál a veľmi sa mi páčil,“ tešila sa Lima Eliá Prágerová.

Kamarátky Bambuľky si v muzikáli zahrali Terezka Vodičková, Karolínka Tkáčová, Nelka Náhla, Alžbetka Karpatová, Sabinka Grlaková a Esterka Handiaková. 

„Muzikál je super, veľmi sa mi páči. Bola to ale drina, lebo niekedy bol na nás pán režisér naozaj veľmi prísny. S dievčatami sme sa skamarátili a sú z nás najlepšie kamarátky,“ nadšene povedala Karolína Tkáčová.

Dobrý pocit z prvých predstavení majú aj muzikáloví Dedovia Jozefovia, herci Štefan Kožka a Michal Ďuriš.

„Pre mňa to bola absolútne nová skúsenosť. Skúšali sme to od 16. apríla a bolo to veľmi hektické, pretože som skúšal dva muzikáli naraz. Medzi Zvolenom a Bratislavou som za mesiac najazdil 7 tisíc kilometrov. Aj keď mám skúsenosť s detskými hercami, bol som unesený, ako to dievčatá zvládli,“ pochválil malé herečky Michal Ďuriš.

„Je to predsa len hodina a pol skákania, deti veľa vydržia. No a ja som sa spolu s nimi vrátil k tomu dieťaťu vo mne. Náročné na tom bolo, že si dievčatá museli zvyknúť na robotu, na ktorú sme my dospelý zvyknutí,“ povedal po predstavení Štefan Kožka.

Nenechajte si ujsť skvelé herecké a spevácke výkony, krásnu výpravu a pesničky zo slávneho seriálu. Muzikál Bambuľka sa postupne predstaví v Košiciach a  v Žiline. Vstupenky sa predávajú v sieti Ticketportal https://www.ticketportal.sk/Event/Muzikal_Bambulka.

Muzikál Bambuľka
26.5. 10:00 Košice Divadlo Grand
26.5. 17:00 Košice Divadlo Grand
1.6.   17:00 Bratislava Istropolis
2.6.   17:00 Bratislava Istropolis
3.6.   17:00 Bratislava Istropolis
9.6.   10:00 Žilina Dom odborov
9.6.   17:00 Žilina Dom odborov

Zdroj: TS


Počas víkendu slovenský vidiek vďaka VIFI FESTU ožije filmom.

$
0
0

Názov VIFI FEST je údernejšou verziou charakteristiky „Vidiecky Filmový FESTival“ a označuje podujatie, ktoré sa v siedmich slovenských obciach uskutoční už tento víkend. Okrem toho, že prinesie do zapojených dedín filmové premietania, jeho ambíciou je prostredníctvom umenia spájať miestne komunity a zapájať ich do samotnej organizácie – miestni si program zostavujú a zabezpečujú prakticky sami.

Sedem obcí, jeden víkend, desiatky filmových premietaní a sprievodných akcií. Bzince pod Javorinou, Červeník, Kláštor pod Znievom, Mokrá Lúka, Oravská Polhora, Voznica a Zemplínske Hámre sú miestami, na ktorých to na konci týždňa bude „žiť filmom“. Ich aktívni obyvatelia a obyvateľky sa rozhodli prijať výzvu, z ponúkaných filmov vybrali tie, ktoré by sa domácemu publiku mohli páčiť, a pridali k nim sprievodné akcie na základe rovnakého kritéria. Finančne zabezpečiť podujatie im pomohla aj široká verejnosť, ktorá podujatie podporila v tzv. crowdfundingovej zbierke, úspešne ukončenej v polovici mája.

Filmy v programe spája v pilotnom ročníku festivalu téma VIDIEK, žánrom i rokom výroby sa však výrazne líšia. Okrem aktuálnych snímok ako Čiara (2017) a Po strništi bos (2017) nebudú v programe chýbať obľúbené tituly Obecná škola (1991) či Hoří, má panenko (1967). Detskému publiku vo viacerých obciach premietnu rozprávku Sedem zhavranelých bratov (2015) alebo pásmo Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti, ktoré zostavil rovnomenný žilinský festival.

Ponuka sprievodných podujatí je ešte pestrejšia. V Kláštore pod Znievom sa rozhodli VIFI FEST spojiť s tradičným Turčianskym akčným dňom a otvorením hasičskej ligy (tematicky nasledovaným práve premietaním komédie Hoří, má panenko). V Oravskej Polhore bude súčasťou podujatia výstava prác celotýždňového rezbárskeho plenéra. V Bzinciach pod Javorinou prebehne burza kníh a rozprávkové tvorivé dielne pre deti. Detským účastníkom a účastníčkam podujatia venujú sprievodný program aj v Zemplínskych Hámroch, kde si budú môcť vyskúšať viacero tradičných remesiel. V Červeníku sa rozhodli neformálne vzdelávať všetky generácie prostredníctvom „Eko Talku“, diskusie s environmentálnou tematikou, ktorá bude predchádzať premietaniu dokumentárneho filmu Nesmrteľný les (2017). Obec Mokrá Lúka je súčasťou festivalu, no k programu sa pripojí neskôr, na konci školského roka viacerými zaujímavými aktivitami.

VIFI FEST je projektom študenta vzdelávacieho programu Sokratov inštitút, filmového scenáristu Petra Gašparíka. Jedným z cieľov štúdia je pozitívna zmena, o ktorú by sa mali študenti inštitútu pokúsiť v oblastiach, v ktorých ju považujú za potrebnú. Pre Petra, ktorý sám pochádza z vidieka, je podobnou oblasťou práve tamojší komunitný a kultúrny život. Prostredníctvom filmu a verejných premietaní s voľným vstupom by chcel podporiť komunikáciu v rámci lokálnych komunít, ale aj ich otváranie sa okoliu. Na filmových projekciách i sprievodných akciách sú preto vítaní nielen domáci, ale tiež hostia a hostky z blízkeho i širokého okolia. VIFI FEST sa uskutoční v dňoch 25. – 27. mája 2018 a viac sa o jeho programe môžete dočítať na webstránke vififest.sk.

Zdroj: TS

Excelentná premiéra muzikálu Kubo, burácajúci potlesk a standing ovations!

$
0
0

„Anča, ja mám nožík“ – legendárny výrok Jozefa Kronera v KUBOVI z filmovej a divadelnej klasiky znova ožil na doskách, ktoré znamenajú svet. Famózne tanečné a herecké výkony si na premiére muzikálu Kubo podmanili divákov. Dom umenia v Piešťanoch zažil niekoľkonásobné standing ovations. Česko – Slovenský muzikál Kubo plný pôsobivých kostýmov a temperamentných choreografií Martina Urbana bravúrne režíroval Ivan Blahút. Muzikál poteší divákov v ďalších 40-tich mestách po celom Slovensku.

Tvorcovia muzikálu Kubo originálne spracovali slávnu predlohu. Je to poctivý hold legende, živé, energické a zábavné predstavenie! Diváci tlieskali famóznym hereckým výkonom a skvelým choreografiách.  

Bolo to úžasné. Skúšobné obdobie bola drina, ale vyplatila sa. Diváci sa smiali a tlieskali aj tam, kde sme to nečakali. Úžasné výkony hercov a tanečníkov, folklórna fashionshow, mala som zimomriavky po celom tele,“ nešetrí slovami chvály producentka Gabriela Urbanová.

V predstavení účinkuje plejáda skvelých hercov a tanečníkov – Peter Brajerčík, Adela Mojžišová, Silvia Holečková, Milan Bahúl, Renata Ryníková, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Zdeněk Klusák, Tomáš Palonder, Štefan Richtárech, Peter Trnik, Peter Makranský, Katarína Ivanková, Elena Kolek Spaskov, Milan Šimek. Bravúrni sólisti Anička a Michal Dudášovci po odchode z Lúčnice potešili v Kubovi divákov skvelými tanečnými výkonmi. Originalitu predstaveniu dodáva energická choreografia Martina Urbana. Scenár napísal Tomáš Dušička, ktorý je bratom slávneho Mika Spirita, a scénu pripravil Andrej Sarvaš. Piesne do muzikálu napísala talentovaná Sima Martausová, aranžmány upravil Peter Uličný.

„Máme predlohu, z ktorej sa stala slávna TV inscenácia. Hráme sa s činoherným prejavom, herci sú úžasní. Peťa Brajerčíka si diváci v postave Kuba zamilujú. Ale nie len herecká zložka je silná. Výrazná je aj hudba. V predstavení tancujú špičkoví tanečníci. Všetci sú odetí v nádherných kostýmoch Adrieny Adamíkovej. Radosť pozerať,“ hovorí režisér Ivan Blahút.

Kubo je plný čarovných momentov, ktoré postupom času zľudoveli a prenášajú sa z generácie na generáciu.

Skúšanie bolo náročné. Sme šťastní, že premiéra dopadla super. Kubo je človek, ktorý svojou čistotou bojuje proti nerestiam ako chamtivosť, závisť, ohováranie alebo vypočítavosť. Aj pôvodný film, sa dotýka týchto vecí, ktoré sú nám Slovákom, či chceme alebo nie, blízke. Dúfam, že cez humor sa nám na tieto veci podarí poukázať,“ teší sa predstaviteľ Kuba Peter Brajerčík.

Jednu z hlavných úloh hrá známy herec Ján Jackuliak.

Je to dielo, v ktorom si každá generácia nájde svoje, v jednom príbehu je viac ďalších príbehov, ktoré sú nadčasové. Môj Lovecký je šibal, ktorý vám behom pár sekúnd spočíta všetky prsty na nahých nohách. Kubo je rýdzo slovenský príbeh, v ktorom nájdeme prepojenie a so súčasnosťou, bude to pre Slovenského diváka výzva. A pre mňa je príťažlivý témou, ktorá je absolútnou metaforou na dianie vôkol nás“, hovorí Ján Jackuliak, ktorý v Kubovi nielen hrá ale je aj asistentom réžie.

Nové Česko-Slovenské muzikálové spracovanie divadelnej hry Jozefa Hollého  je  oslavou slovenského folklóru a vzdanie  holdu velikánovi slovenskej filmovej a divadelnej scény – Jozefovi Krónerovi. Tomáš Palonder hrá v muzikáli švárneho kapitána.

Jasné, že nás môžu porovnávať so slávnou predlohou. Režisér Ivan Blahút sa s tým popasoval výborne, bude to svieže, moderný jazyk, skvelí sĺisti Anička a Michal Dudášovci, herci hrajú a tanečníci tancujú, proste zážitok,“ neskrýva nadšenie herec Tomáš Palonder.

„Verím, že si diváci v tom našom Kubovi nájdu všetko to, čo ich napĺňalo radosťou pri pozeraní filmu a okrem toho aj obrovský kus nami prinesenej “novej” duše a srdca. Navyše – oživovanie folklóru vo všetkých možných podobách – okrem toho, že je to momentálne “trendy” – považujem za dôležité, krásne a prínosné. Každá doba trpí nostalgiou. Spomíname na to, že kedysi to bolo krajšie, lepšie, hodnotnejšie, čistejšie… Sme skrátka “snílci”. V skutočnosti je to tak, že vždy boli rôzni ľudia a všakovaké vzťahy a človek sa musel rozhodnúť, na ktorú stranu sa postaví. Ja som sa postavil na stranu Kuba,“ hovorí s úsmevom Štefan Richtárech, predstaviteľ Kubovho otca.

Nový muzikál Kubo má modernú a divácky príťažlivú podobu. Po premiére  poputuje za fanúšikmi po celom Slovensku a dokonca aj do Českej republiky! Do konca decembra ho uvidia diváci v 40-tich slovenských mestách. Vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal na https://www.ticketportal.sk/Event/KUBO_ceskoslovensky_muzikal.

Tvorcovia nového muzikálu KUBO:
réžia : Ivan Blahút
asistent réžie : Janko Jackuliak
scenár : Tomáš Dušička
hudba : Sima Martausová, Peter Uličný
kostýmy : Adriena Adamíková
choreografia : Martin Urban
scéna :  Andrej Sarvaš

KUBO Česko-Slovenský muzikál 2018
26.5. Čadca – Dom kultúry
27.5. Žilina – Dom Odborov
28.5. Martin – Kino Strojár
29.5. Žilina – Dom odborov
30.5. Považská Bystrica – Športová hala
1.6.   Banská Bystrica – ŠH Štiavničky
2.6.   Prievidza – Športová hala
3.6.  Trnava – amfiteáter
11.6. Dolný Kubín – Dom kultúry
12.6. Ružomberok – Športová hala Koniareň
14.6. Partizánske – Športová hala
7.7.   Myjava Amfiteáter – Trnovce
8.7.   Kežmarok – Deň európskych remesiel

Zdroj: TS 

The ATAVISTS křtí ve čtvrtek desku a kmotři budou FVTVRE.

$
0
0

Stále vyhledávanější kapela The Atavists kolem výjimečného kytaristy a zpěváka Adama Krofiana, čerpající ze špinavého blues, stoner-rocku a vlivů surfových kapel z šedesátých let.  

The Atavists za sebou aktuálně mají turné s kolegy Hentai Corporation a venku výtečnou druhou desku Lo-Fi Life vydanou u labelu BiggBoss.

Nová deska již definuje The Atavists jako dospělou anezaměnitelnou kapelu s charakteristickým zvukem i skladatelským rukopisem.

V rámci RADIKAL#2 bude exluzivně v Café V lese k dostání vinylová podoba desky Lo-Fi Life.

FVTVRE

Členové Sunshine, Wild Tides, Clou a The Prostitutes energicky a bez nostalgie míchají v řízené zvukové i strukturálnÍ anarchizaci punk, hardcore, zlost a vzdor.

Venku mají digitální EP Mess, které se dočká i vinylové podoby bude premiérově k prodeji v rámci RADIKAL #2. Je to poslední pražský koncert FVTVRE do podzimího vydání debutového alba na BiggBoss!

http://fvtvre.bandcamp.com/releases

FVTVRE set time
20:15 – 20:50

The Atavists set time
21:00 – 22:00

FB událost: http://m.facebook.com/events/702865076550701
Předprodej: tootoot.fm
The Atavists: http://atavists.bandcamp.com/releases
FVTVRE: http://fvtvre.bandcamp.com/releases

Café V lese, Krymská 12, 10100 Praha 

Zdroj: TS 

Osem nových mien na Open’er festivale 2018

$
0
0

Medzi čerstvo ohlásenými interpretmi na Open´er festivale 2018 chýbajú iba interpreti z prostredia klasickej hudby. Máme tu zastúpený rock, metal, pop, hip-hop tak ako aj elektroniku. Súčasné hviezdy, vychádzajúce nádeje aj legendy. Zoznámte sa s osmičkou nových interpretov, ktorí obohatia program festivalu Open’er 2018!

Years & Years

Ich debutový album Communion bol vynikajúcou kombináciou popu, r&b a elektroniky. Bol taktiež nesmierne osviežujúci, pretože sa odvolával na osemdesiate a predovšetkým na deväťdesiate roky. Hudobníci na album obratne začlenili svoj neskrývaný obdiv k popovým melódiám, a to zabezpečilo obrovský úspech singlov a aj celého albumu. Communion vypustili v lete roku 2015 a z debutového miesta v britskej hitparáde okamžite vystrelil na prvé miesto v Top 40.

Album bol najrýchlejšie predávaným debutom roka vo Veľkej Británii a dostal sa do rúk viac ako miliónu fanúšikom, vrátane dvadsiatim tisícom v Poľsku, kde sa albumu ušlo platinové ocenenie. Single ako King, Shine, Take Shelter, Desire sú nahrávkami, ktoré asi najviac spopularizovali Years & Years. Po takmer troch rokoch od tohto úspechu oznamujú Years & Years veľký návrat. Pred pár dňami vydali singel Sanctify, ktorý predznamenal nový album, s ukážkami ktorého sa možno predvedú už aj na tomto ročníku Open’er festivalu!

ODESZA

Niekoľko rokov boli jednou z najzaujímavejších amerických elektronických kapiel a dôkazom, že americká scéna nie je úplne ovládaná iba EDM. Svoju rýchlu kariéru odštartovali v roku 2012, tesne pred ukončením Western univerzity vo Washingtone. Treba ale dodať, že nahrávanie a vydanie albumu Summer’s Gone nebolo príčinou pre ukončenie štúdií, jednoducho to tak prišlo. Nahrávka vzbudila záujem najmä v prostredí fanúšikov undergroundovej elektroniky, to však úplne stačilo, a sociálne médiá si následne urobili svoju prácu. Druhý album, In Return, debutoval už na vrchole dance/eletronic rebríčka týždennej Billboard hitparády a stal sa tak prekvapením roku 2014. Z albumu pochádza aj singel Say My Name, ktorý získal zlatú platňu, a remix RAC bol v roku 2016 nominovaný na cenu Grammy.

Minulý rok priniesla Odesza nový album, Moment Apart. Vstupujú ním na územie rozšíreného zvuku, kde sa skupina snaží zosúladiť organické a syntetické zvuky,a vytvoriť tak akýsi snový hybrid, ktorý zároveň vzdáva hold umlecom ako Motown, surf-rocku šesťdesiatich rokov, tak ako aj elektronickým majstrom Four Tetovi, M83 a Bonobovi. Počas piatich rokov sa tak Odesza presunula z bodu nula k vypredávaniu veľkých arén, a to bez pomoci mainstreamových médií. Svoju pozíciu postavili na šírení slovom – z fanúšika na fanúšika, streamingom a na veľkom dopyte po ich skvelých koncertoch, ako sa sami budete môcť presvedčiť v posledný deň Open’eru.

Vince Staples 

Tento americký rapper z Kalifornie síce pred niekoľkými dňami oznámil svoj odchod do dôchodku, a dokonca na jednom z internetových portálov začal zbierať dva milióny dolárov na dôstojný život, reálne však nikam neodchádza a celá akcia bola skôr súčasťou šikovnej kampane, pomocou ktorej predstavuje nový singel Get the Fuck Off My Dick. Je predzvesťou ďalšieho albumu? Ťažko povedať, keďže posledný Vinceho album ešte nestratil nič zo svojej čerstvosti – objavil sa v lete minulého roka a stále dokáže rozprúdiť diskusie.

Prečo? Staples totiž zvolil úplne inú cestu ako na jeho prelomovom debute z roku 2015, Summertime ’06. The Big Fish Theory z roku 2017 je album, ktorý sa dotýka hip-hop avantgardy – experimentálny, tanečný, bizarný – a je ťažšie ho prijať. Napriek protichodným názorom fanúšikov a kritikov sa album aj tak dostal na popredné priečky predaja. Staples zaznamenal druhý úspech a dokázal sa na chvíľu venovať aj iným veciam – môžete ho počuť na poslednom albume Gorillaz, a aj na soundtracku filmu Black Panther, ktorý zastrešila hip-hopvá megagviezda Kendrick Lamar. Aké budú Vinceove ďalšie kroky, uvidíme v najbližších mesiacoch a popritom sa už teraz tešíme na jeho koncert na Open´er 2018.

Superorganism

Je veľmi pravdepodobné, že rok 2018 si budeme pamätať ako rok debutu skupiny Superorganism. Tento medzinárodný oktet si získava fanúšikov závratným tempom, a počas tohtoročného festivalového leta má šancu stať sa senzáciou sezóny. Vznik skupiny Superorganism je pomerne komplikovaný, a do veľkej miery ho umožnil internet a sociálne siete. Američanka japonského pôvodu Orono Noguchi objavila kapelu The Everson pomocou YouTube kanála a okamžite sa stala ich fanúšičkou. Počas ich turné v Japonsku v roku 2015 navštívila Orono ich koncert a prostredníctvom internetu začali komunikovať.

Postupne sa skamošili, a keď sa dozvedeli, že Orono spieva, nahrali jej vokály na nové demo, ktoré malo byť novým projektom kapely. Napokon však vznikla úplne nová kapela s názvom Superorganism, s debutovým singlom Something For Your M.I.N.D., ktorý bol neskôr súčasťou FIFA 2018 soundtracku. Kapela sa skladá z ôsmich ľudí, ktorí vstrebávajú rôzne žánre a odchýlky popkultúr, z čoho namiešavajú svoj hudobný mix. Napriek tomu, že pochádzajú z rôznych kontinentov, si za svoj domov zvolili londýnsky East End, kde si zriadili hudobné štúdio. Vznikol tu už spomínaný singel a aj debutový album. Superorganism maže kultúrne, sociálne, umelecké, ako aj štátne hranice, o čom sa budeme môcť presvedčiť v lete na Openere.

Dead Cross

Dead Cross vznikol zo série zlých scenárov, oneskorených plánov a hudobných experimentov vykonaných na poslednú chvíľu. Prvé vystúpenia boli naplánované pred vypustením čo i len jedinej skladby, ale napriek tomu sa ich fanbase sformovala ešte pred prvým koncertom. Chaos ako spôsob tvorby je v tomto prípade správnym rozhodnutím, kapela sa totiž skladá iba z umelcov, ktorí sú v neporiadku ako doma. Dead Cross je kapela zložená okolo geniálneho bubeníka Davea Lombarda, ktorý sa spojil s hudobníkmi Justinom Pearsonom a Michaelom Crainom.

Rok nato vymenil Gaba Serbiana na poste speváka Mike Patton, ktorého netreba ďalej predstavovať, a projekt dostal ihneď nový šmrnc. Pôsobivý a dlhý zoznam všetkých pôvodných zoskupení, z ktorých chalani vzišli by v pohodičke stačil na promo Dead Crossu – spomeňme aspoň Faith No More, Slayer alebo Apocalypticu. Dead Cross však chceli prehovoriť vlastným hlasom, hovoriť hlasno vďaka viacvrstvovému geniálnemu vokálu, maniakálnym gitarovým rífom a brutálnym rytmom. Všetko zhromaždili na albume, ktorý sa stal jedným z najzásadnejších albumov roka 2017, a toto všetko vám predvedú na letnom Open’erfestivale.

Bomba Estéreo

Na Open’er festivale sa opäť budú písať dejiny, pretože po prvýkrát v histórií sa na ňom objaví kolumbijská kapela. Bomba Estereo je skupina z Bogoty, ktorá spojila tradičné latinskoamerické rytmy cumbia (populárny žáner na karibskom pobreží Kolumbie) s reggae, hip-hopom a elektronikou. Kapela sa vyvinula z voľného hudobno-vizuálneho kolektívu A.M. 770, a v roku 2005 sa stala sólovým projektom Simona Meija.

V roku 2006 zmenil meno kapely na Bomba Estéreo a vydal svoj debutový album Vol. 1. s Lillian „Li” Samuet ako hosťom na jednom z trekov. Na ďalšom albume už o hosťovaní nebolo ani reči, Li sa stala súčasťou kapely a tak je to až do dnes. V latinských krajinách má Bomba Estéreo status alternatívnych hviezd a povesť kapely, ktorá ľahko expanduje do zahraničia. Nepochybne jej k úspechu pomohol singel “Soy Yo” z roku 2015, tak ako aj album Amanecer nominovaný na cenu Grammy. Pred niekoľkými mesiacmi sa kapela vrátila s piatym albumom “Ayo” a má chuť na viac. Viac znamená nové publikum, takže vás radi privítajú na ich koncerte na Open’er festivale.

Marmozets

Existujú kapely, ktoré nevydržia ani rok bez vydania novej hudby, a na druhej strane sú tie, ktoré sa vrátia do hry, až keď majú čo povedať. Debutový album kapely Marmozets, The Weird and Wonderful Marmozets, bol v roku 2014 považovaný za jeden z najlepších a najživších nahrávok, a okrem iného dostali aj ocenenie od mesačníka Kerrang!. Po ňom sa však odmlčali na viac ako tri roky.

Dnes, po premiére svojho druhého albumu Knowing What You Know Now pripúšťajú, že toto obdobie medzi dvoma nahrávkami ich naučilo predovšetkým trpezlivosti, tak ako pre nich samých, ako aj pre tvorivý proces. Všetko príde časom, a keď máte vedomosti a talent Gila Nortona (producent nahrávok Pixies a Foo Fighters), konečný efekt na seba nenechá dlho čakať. Knowing What You Know Now si teraz vyžaduje live showky, a preto si Marmozets zbalili kufre, a vyrazili na turné propagujúce nový album. Marmozets sú známi svojimi strhujúcimi vystúpeniami (možno si niekto bude pamätať ich fantastické vystúpenie na hlavnom stagei na Open´eri v roku 2015), a preto je lepšie, aby ste si pre istotu zbalili dva páry topánok, lebo jeden pár na koncerte tejto britskej kapely isto vytancujete.

Yonaka

Pobrežie anglického mesta Brighton sa každý rok na niekoľko dní stáva hlavným mestom novej muziky. Už veľa rokov sa tam totiž organizuje festival Great Escape, ktorý znamenal začiatok kariéry pre mnohé kapely, a kumuloval na jednom mieste najvýznamnejšie osobnosti v hudobnom priemysle. Yonaka sú lokálna kapelka, ktorá mala narozdiel od zahraničných skupín výhodu, že proste vyšli z domu a odohrali koncert.

Stali sa objavom festivalu a niekoľko mesiacov sa o nich neustále hovorilo. Yonaka v koncertnej verzii je vraj ako oheň, a zvyšok sa už šíril sám. Názov ich prvého EP “Heavy” hovorí veľmi veľa o obsahu. Rock, metal, pop a beat sú tu tak premiešané, že nahrávku nie je možné jednoznačne zaradiť ku konkrétnemu štýlu, a je lepšie ho opísať štýlovo – proste heavy!. Presvedčiť sa o ich kvalitách sa môžete sami v júli počas koncertu na Open’er festivale.

Takže nezabudni a zapíš si do kalendára dátum 4. júla 2018, Gdynia, Open’er festival!

Napísal: Michal Dzubina

Druhá várka interpretov na Grape 2018

$
0
0

V druhej časti nášho predstavovania interpretov, ktorí vystúpia na piešťanskom letisku v rámci nášho obľúbenom festivalu Grape, sa zameriame na elektroniku.

Charlotte de Witte

Ako prvú tu máme nesmierne talentovanú Djku a producentku z Belgicka pod menom Charlotte de Witte. Táto mladá, 26 ročná slečna z mesta Ghent, začala ako 17 ročná pod nickom Raving George a venovala sa hlavne elektronike a elektrohousu.

Veľký zlom prišiel v roku 2011, kedy sa jej podarilo vyhrať lokálnu verziu cenu Red Bull Electropedia, čo jej otvorilo cestu na hlavný stage Tomorrowlandu ešte v tom istom roku. Ako iste tušíte, to jej prinieslo naozaj veľa publicity a vystúpení. V tvorbe odvtedy prešla na techno a začala aj s vlastnými produkciami. Jej predstavu nekompromisného techna si budeme môcť vychutnať aj my a už teraz sa nevieme dočkať.

Modeselektor DJ set

Po famóznom minuloročnom vystúpení Moderatu sa do Piešťan vracajú Berlínčania z projektu Modeselektor v zložení Gernot Bronsert a Sebastian Szary. Tento ich projekt funguje už od roku 1996 a je naozaj veľmi ťažké ho jednoznačne zaškatuľkovať, keďže vo svojej tvorbe sa venujú naozaj širokému spektru elektroniky.

Okrem už spomenutého Moderatu, na ktorom sa podieľali spoločne s Apparatom, spolupracovali s celou škálou umelcov medzi ktorými spomenieme aspoň Thoma Yorka, Bjork, Boys Noiza, alebo legendárnych Radiohead. Určite to bude koncert, pri ktorom nezostane jediná nôžka nepohnutá a prudko vám neodporúčame nechať si ho ujsť.

SUPERORGANISM

Je veľmi pravdepodobné, že rok 2018 si budeme pamätať ako rok debutu skupiny Superorganism. Tento medzinárodný oktet si získava fanúšikov závratným tempom a počas tohtoročného festivalového leta má šancu stať sa senzáciou sezóny. Vznik skupiny Superorganism je pomerne komplikovaný, a z veľkej miery ho umožnil internet a sociálne siete. Američanka japonského pôvodu Orono Noguchi objavila kapelu The Everson pomocou YouTube kanála a okamžite sa stala ich fanúšičkou. Počas ich turné v Japonsku v roku 2015 navštívila Orono ich koncert a prostredníctvom internetu začali komunikovať.

Postupne sa skamošili a keď sa dozvedeli, že Orono spieva, nahrali jej vokály na nové demo, ktoré malo byť novým projektom kapely. Napokon však vznikla úplne nová kapela s názvom Superorganism a s debutovým singlom Something For Your M.I.N.D., ktorý bol neskôr súčasťou FIFA 2018 soundtracku. Kapela sa skladá z ôsmich ľudí, ktorí vstrebávajú rôzne žánre a odchýlky popkultúr, z čoho namiešavajú svoj hudobný mix. Napriek tomu, že pochádzajú z rôznych kontinentov, si za svoj domov zvolili londýnsky East End, kde si zriadili hudobné štúdio. Vznikol tu už spomínaný singel a aj debutový album. Superorganism maže kultúrne, sociálne, umelecké ako aj štátne hranice.

PS. Podľa najnovších oficiálnych správ Grape Festivalu nakoniec skupina Superorganism nebude môcť tento rok vystúpiť kvôli príliš nabitému programu, prisľúbili však účasť na Grape Festivale v roku 2019.

Astroid Boys

Asteroidoví chlapci pochádzajú z welšskej metropoly, Cardiffu, kde sa okolo roku 2012 začali postupne formovať do podoby, v akej ich uvidíme v lete v Piešťanoch.

Ich hudba a koncerty sú perfektným príkladom ako skĺbiť dva také rozdielné žánre, akými sú hardcore punkrock a grime. Ich koncerty sú nesmierne energické, a určite budú jedným z highlightov sobotného programu tohtoročného Grejpu.

San Holo

Hm, to meno mi je nejaké povedomé, však? Každému poctivému fanúšikovi Star Wars trilógie a možno aj ostatným sa umelecké meno holandského DJa a producenta Sandra Van Dijcka automaticky spája s jednou z hlavných postáv týchto filmov.

Samotný Sander mal kvôli tomu aj právnické naťahovačky s mega štúdiom Walta Disneyho, ktoré ale jeho label Heroic Recordings vyvrátilo tvrdením, že každému by malo byť od začiatku jasné, že si ho zvolil práve pre náklonnosť k tejto trilógii. Na scéne sa pohybuje od roku 2014, keď prerazil remixom megahitu The Next Episode od Dr. Dreho a spol. Jeho verzia má na Youtube úctyhodných 162 miliónov zhliadnutí a vo svojej ostatnej(?) tvorbe, v ktorej sa venuje najmä trapu, takisto nezaostáva. Okrem iného sa pravidelne zúčastňuje na Tomorrovlande a my si ho budeme môcť premiérovo užiť na Grape Festivale v Piešťanoch.

Dirtiphonics

Kto bol na festivale Grape minulý rok, istotne vie, že chalani z Dirtyphonics nemohli odohrať svoj koncert kvôli nepriaznivému počasiu. Tento rok teda dúfame, že počasie nebude robiť problémy a tejto parížskej zostave nič a nikto nezabráni v ich naloženom vystúpení. Pre krátku rekapituláciu si pripomeňme, že trojica Francúzov sa svojím jedinečným štýlom a fantastickými živými vystúpeniami stihla za pár rokov vypracovať a zaradiť medzi popredné mená svetovej elektronickej scény.

Ich začiatky siahajú do roku 2004, inšpiráciu čerpali od velikánov ako sú Daft Punk a Pendulum, ale aj od Metallicy, či Korn-u. Ako sami vravia, väčšina z nich začínala práve v metalových kapelách a ich hlavným cieľom bolo vždy posúvať hranice a tvoriť niečo nové. To sa im určite podarilo, o čom svedčí aj okamžitý záujem hudobných vydavateľstiev. V roku 2008 sa upísali Shimonovmu labelu AudioPorn a album Irreverence v roku 2013 vydali pod hlavičkou Dim Mak Records. Nepovšimnutí nezostali dlho najmä po ich remixoch mien ako Skrillex, The Bloody Beetrots, Marilyn Manson, Nero, či Linkin Park. Festivaloví nováčikovia to takisto nie sú, pochodené majú festivaly po celom svete, od americkej Coachelly cez Tomorrowland, Pukkelpop, až po Glastonbury a mnoho mnoho ďalších. Nám to ako lákadlo určite stačí.

Warhaus

Táto svieža kapelka z Belgicka má za dva roky svojej existencie na konte už dva albumy. Je to nový projekt speváka a textára Maartena Devoldera z ďalšej belgickej formácie, Balthazar, ktorých sme mali príležitosť na Grejpe vidieť v roku 2015.

Warhaus sa prezentujú indie popovo-rockovou tvorbou a veľmi príjemnými skladbami s charizmatickým hlasom frontmana. Podarilo sa im dobyť aj slávny Pukelpopp, tak uvidíme, či sa im úspech podarí zopakovať aj tento rok na piešťanskom letisku.

YUNGBLUD

Ako nám pseudononym Dominica Harrisona z Veľkej Británie napovedá, jedna sa o veľmi mladého, len 20-ročného mladíka z anglického Doncastru. Prerazil singlom I Love You, Will You Marry Me, ktorý rozpráva sídliskovú nešťastnú love story.

Znie trošku ako mix Arctic Monkeys na začiatku ich kariéry s Jamiem T, s prvkami ska a hip-hopu. My sa na túto drzú zmesku štýlov môžeme tešiť už v piatok na hlavnom pódiu, kde bude otvárať festival.

Zdroj: TS

Vladimír Mišík se dělí o svůj Životní režim.

$
0
0

Čtyři roky po výborně přijaté kompilaci balad Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vyjde legendě domácí hudební scény 25. května u Supraphonu její pokračování. Kolekce čtrnácti písní pojmenovaná Životní režim / Run of the Mill tentokrát nabídne pomyslné best of Mišíkových bigbítových skladeb z let 1976 až 2010.

Naladit se můžete videoupoutávkou zde: http://y2u.be/DvQoUS0QcXA

Podobně jako v případě Královského večera, ani Životní režim není obyčejným výběrem bez ladu a skladu. Vznikal totiž podle podobného principu jako v roce 2014 vydaný výběr balad, když jej Vladimír Mišík sestavil sám dle svého vztahu k jednotlivým skladbám. Není to tedy pořadí ani chronologické, ani abecední, nýbrž takové, které vychází z citu pro souhrný poslech všech zahrnutých skladeb. „Princip je jednoduchý. Vyšlo několik kompilací, a aby tato měla smysl, umanul jsem si, že sestavu udělám sám,” dodává k tomu Mišík.

S Královským večerem aktuální novinku pojí ještě jedna zásadní věc a to její vizuální podoba. Opět se o ní totiž přičinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického studia 3. dílna, kteří kompilaci dali rozměr papírové DVD krabičky. Díky tomu o to více vyniká její vizuální jedinečnost. Dvaapadesátistránkový boolet nabízí komplet všech českých textů z pera samotného Mišíka, ale též Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Merty či Jiřího Kainara a jejich anglických překladů, o které se postarala Ivana Fraňová. Vše pak skvěle doplňují Halounovy grafiky, výborně souznějící s Mišíkovými tóny a slovy.

“S výtvarníkem Karlem Halounem spolupracujeme už spoustu let, vlastně úplně od začátku. Řekli jsme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty a to i jejich překlady do angličtiny… až z toho vlastně vznikla kniha poezie. V tomhle formátu se texty čtou lépe; když chceme my starší číst texty v klasickém cédéčkovém bookletu, musíme si na to vzít lupu. Proto tedy větší formát. Myšlenka byla taková: tuhle jakoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si desku, pohodlně si sednete, třeba se skleničkou – a vznikne tak hezká chvíle. To bych si přál,” říká k pojetí Životního režimu Mišík.

Co se samotné muziky týče, jak už napovídá podtitul Bigbít 1976-2010, najdeme zde skladby ze sedmi Mišíkových řadových alb mapující úctyhodných čtyřiatřicet let Mišíkovy sólové tvorby. Vedle titulní písně nechybí Taxůvka, Bazar, Jednohubky, Šmajdák, Jam session nebo Cajun, tedy rockovky s flamengovským šmakem, národem milované klasické poloakustické “mišíkovky”, typické hořkosladké blues i zábavně funkční skoro reggae či skoro jigy.

Z výše uvedeného je jasné, že stejně jako Královský večer, je i Životní režim potěchou pro ucho i oko. Zároveň je tato kompilace také do určité míry i lidskou generační výpovědí hodnou prvotřídního muzikanta, skladatele i básníka a výjimečného člověka, kterým Vladimír Mišík bez sebemenších pochyb je.

 

Vladimír Mišík:   Životmí režim / Run fo the Mill, Bihgbít 1976  – 2010

  1. Taxůvku jsme chytli (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
  2. Životní režim (Vladimír Mišík, Petr Pokorný / Jiří Dědeček)
  3. Bazarem proměn (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
  4. Ty II. (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)
  5. Jednohubky (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)
  6. Město z peřin (Vladimír Kulhánek / Eva Rudyšarová-Mišíková)
  7. Jen se směj (Vladimír Kulhánek / Vladimír Mišík)
  8. Šero v kavárně (Vladimír Mišík / Jiří Suchý)
  9. Šmajdák a ploužáky (Vladimír Mišík / Vladimír Merta)
  10. Ta láska (Vladimír Mišík / Josef Kainar)
  11. Relativistický zádrhel (Vladimír Mišík / Theodor Adalbert Rosenfeld)
  12. Jam session (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)
  13. Páteční cajun (Jiří Veselý / Vladimír Mišík)
  14. Sladké je žít (Vladimír Mišík / Landston Hughes, Jiří Valja)

Zdroj: TS

Vernisáže, ateliéry, hudba, koleje, továrna….. Pražská muzejní noc proběhne také v MeetFactory.

$
0
0

Už po několikáté se Pražská muzejní noc bude konat také v smíchovské továrně. V Galerii MeetFactory proběhne vernisáž skupinové výstavy autorů z balkánského regionu Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj, Galerie Kostka představí samostatný projekt „Lo” mexické umělkyně Jimeny Mendozy, divadelní dramaturgii MeetFactory přiblíží instalace Andrijany Trpković, proběhne komentovaná prohlídka největšího rezidenčního programu a závěru večera bude kralovat Blanck Mass, sólový projekt zakládajícího člena Fuck Buttons. A pokud si budete chtít tuto noc od muzeí odpočinout a občerstvit se, není ideálnějšího místa než u kolejí bývalé továrny. V sobotu 9. června se dveře otevřou v 19:00, vstup bude zdarma.  

„Jde o to, že opravdu nedokážu odlišit život od umění.”[i] Tento citát Tomislava Gotovace, jednoho z významných chorvatských avantgardních umělců druhé poloviny 20. století, výstižně charakterizuje téma výstavy Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj. Kurátoři Tevž Logar a Eva Riebová si kromě Gotovace vybrali dalších sedm umělců z regionu jihovýchodní Evropy, které spojuje postoj, že hranice mezi soukromým životem a uměním v podstatě neexistují. Dalšími vystavujícími jsou Pavel Brăila (MD), Jasmina Cibic (SI), Lana Čmajčanin (BA), Vlado Martek (HR), Alban Muja (XK), Tanja Ostojić (RS) a Mark Požlep (SI).

Mexická umělkyně Jimena Mendoza představí v Galerii Kostka výstavu s názvem Lo vycházející z literatury, mýtů a kosmovizí. Umělkyně volí takové příběhy, které vypráví o nadpřirozeném početí a vzniku světa (například mýtus o Jupiterovi a Íó, příběh o Panně Marii či aztécké bohyni Coatlicue), v nichž je lidská proměna vždy důsledkem působení vyššího řádu.

Scénografka Klára Syrůčková se v nedávné době podílela na surrealistické inscenaci podle Pohřbu sardinky, knihy Fernanda Arrabala . Během Pražské muzejní noci bude na divadelním sále k vidění její unikátní instalace, která se netradičně ohlíží za činností Divadla MeetFactory. 

Tradiční součástí této akce je otevření prvního patra, kde mají své ateliéry rezidenti MeetFactory. Místa, v nichž tvoří umělci z různých částí světa, jsou otevřena až do půlnoci. Projít si je mohou návštěvníci sami, popřípadě společně s kurátorkou rezidenčního programu Luciou Kvočákovou.

Závěru večera kraluje hudba, kterou představí duo NAKED (PL), vyžívající se v extrémních formách elektroniky. Tato dvojice, v současnosti tvořící v Londýně, patří k SHAPE umělcům roku 2018. Zlatým hřebem bude vystoupení Benjamina Johna Powera alias Blanck Mass (UK), který je znám jako zakládající člen Fuck Buttons.

Celý program je zdarma, otevřen bude bar MeetFactory, jídlo zajistí foodtruck. Posezení u kolejí, zatímco kolem projíždí vlaky, nebo v chill out zóně dvorku, je už neodmyslitelnou součástí těchto multižánrových večerů, kdy továrna otevírá své dveře široké veřejnosti.

Line-up:
19:00 Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj – vernisáž v Galerii MeetFactory
19:30 Jimena Mendoza: Lo – vernisáž v Galerii Kostka
20:00 Komentovaná prohlídka rezidenčního patra
21:30 Hudební program

Další informace:
Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj (10. 6.–2. 9. 2018)
Jimena Mendoza: Lo (10. 6.–15. 7. 2018)
Rezidenční program
NAKED (PL)
Blanck Mass (UK)

Zdroj: TS


Shipyard Fest vol.V sa uskutoční 23. júna v Benátkach nad Jizerou.

$
0
0

23. června 2018 se v obci Benátky nad Jizerou můžete těšit na pátý ročník jednodenního metalového festivalu Shipyard Fest vol.V. Tentokrát se na něm představí až sedm kapel.

V pozici headlinerů na vás čekají moravská doomová legenda R.E.T a death metalisti ELYSIUM. Velkým lákadlem určitě bude pražská brutal death metalová stálice POPPY SEED GRINDER a v tvrdších vodách se nachází i německo-česká konfrontace deathu a thrashe, PIKODEATH.

Podobně laděná je i další česká formace, RAIN SHADOW. Blasfemický black/death metal zase přijdou prezentovat mladíci z NECNON MORTUSS.

A nezapomeňme ani na mašinérii, která tuhle akci organizuje. RETURN TO INNOCENCE – experimentální temnota čtyř pánů, kombinující epic/symphonic, dark a občas i death metal.

Místem činu tohoto jedinečného mini-festivalu je areál Loděnice v obci Benátky nad Jizerou. V areálu je možnost koupání a v případě nepříznivého počasí se je kde skrýt před deštěm. Vesnice se nachází přímo u sjezdu z dálnice (mezi Mladou Boleslaví a Prahou).

Začátek programu je od 16:00. Vstupenky pouze na místě za 220 Kč.

Hrací časy najdete již brzy na FB události.

Zdroj: TS

15. ročník bratislava-inline štartuje na MDD.

$
0
0

Bratislava. Štart 15. ročníka letnej korčuliarskej akcie oslávime spolu s Medzinárodným dňom detí.

bratislava-inline je od roku 2004 neoddeliteľnou súčasťou letného programu Bratislavy. Letné piatkové jazdy sú skvelým spestrením nielen pre korčuliarov, ale aj cyklistov, kolobežkárov, skateboardistov, longboardistov či bežcov, ktorí si chcú užiť nočnú Bratislavu z inej perspektívy.

Prvá jazda v pätnástom ročníku predstavuje hneď niekoľko noviniek. Prvou je miesto štartu, ktorým sa pre prvú jazdu stane novootvorená Petržalská tržnica, s čím súvisí aj nová trasa cez Petržalské Lúky a Háje. Deň detí v Petržalskej tržnici ponúkne od 14.00 program pre deti, ktorý bude od 16.00 pokračovať inline škôlkou, jazdami zručnosti a súťažami. Od 20.00 bude pripravený tradičný program pred jazdou: škola inline korčuľovania, servis korčúľ, pitný režim či partnerské stánky.

Štart samotnej jazdy je o 21.00. Pelotón je ohraničený policajným doprovodom, sprievodnými vozidlami a sanitkou. O bezpečnosť a hladký priebeh sa zároveň stará 40-členný inline team, v prípade zranenia sú k dispozícii zdravotníci. „Akcia je určená pre každého, kto vie korčuľovať a zabrzdiť – mladí, starí, jednotlivci, skupiny, rodiny s deťmi – zabaví sa každý. Chodí s nami aj množstvo cyklistov, kolobežkárov či longboardistov, jedinou podmienkou je, aby z bezpečnostných dôvodov jazdili až za korčuliarmi. Cieľom podujatia je vychutnať si Bratislavu a jej mestské časti z inej perspektívy, zažiť atmosféru a ducha mesta inak, ako v každodennom živote, na tých istých cestách, po ktorých chodíme denne do práce či do školy. bratislava-inline je tradícia, ktorú treba zažiť.“ hovoria organizátori.

V 15. ročníku sa bude konať 6 jázd v Bratislave (1.6., 22.6., 13.7., 22.7., 10.8., 24.8.), dve jazdy v Trnave (23.6., 1.9.) a jazda Pezinkom (11.8.). Pre aktuálne informácie sledujte webovú stránku www.bratislava-inline.sk a  facebook stránku www.facebook.com/bratislavainline.

Zdroj: TS

„Emma Dante vie presne, čo chce,“ hovorí o významnej talianskej režisérke a dramatičke operný sólista Dalibor Jenis!

$
0
0

„Emma Dante vie presne, čo chce,“ hovorí o významnej talianskej režisérke a dramatičke svetový operný sólista Dalibor Jenis. Predstavenie jej autorského divadla – Zodratá z kože – ponúka tohtoročný festival DOLCE VITAJ. Na Slovensko sa tak vráti po 12 rokoch, zatiaľ jediné jeho hosťovanie bolo na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2006. Silné ľudské príbehy, miešanie tragiky a komiky s mágiou, sociálny aspekt, sicílske nárečie a rytmus – to sú charakteristické znaky jej tvorby. Voľnú adaptáciu neapolského príbehu zo 17. storočia o túžbe po kráse a večnej mladosti uvidia návštevníci v Štúdiu SND 6. júna 2018 o 19.30 hod.

Emma Dante je ojedinelým zjavom na európskej divadelnej scéne. So svojím súborom Sud Costa Occidentale tvorí moderné divadlo, pevne zakorenené v tradíciách a príbehoch rodnej Sicílie. Jej inscenácie sa odvíjajú od silných ľudských príbehov, v ktorých sa prirodzene mieša kruté a tragické s komickým a magickým. Podobne, ako diela jej krajana Luigiho Pirandella či magických realistov, s ktorými býva jej divadlo často spájané, aj jej inscenácie dokážu diváka zaviesť do ďalekých krajín – skutočných i fantaskných – a zároveň v ňom zanechať pocit, že všetky príbehy sa dejú veľmi blízko neho a bytostne sa ho dotýkajú. Hosťovanie jej inscenácie Môj život na festivale Divadelná Nitra v roku 2006 ukázalo, že aj slovenský divák jej dokáže veľmi dobre rozumieť,“ povedal divadelný dramaturg Ján Šimko.

S Emmou Dante spolupracoval aj svetový operný sólista Dalibor Jenis. Vlani v januári otvorilo Teatro Massimo v Palerme svoju divadelnú sezónu Verdiho operou Macbeth v režijnom prevedení Emmy Dante a pod taktovkou dirigenta Gabriela Ferra. Následne bola opera uvedená v Turíne, kde sa v titulnej role predstavil práve Dalibor Jenis. Na Medzinárodnom divadelnom festivale v Edimburgu zožala operná inscenácia obrovský úspech a získala cenu kritikov Angel Herald Award ako jedna z najzaujímavejších a najinovatívnejších inscenácií 70. ročníka festivalu.

Emma Dante je veľmi náročná, niekedy až explozívna režisérka, vie presne čo chce. Jej réžia je viac choreografická a scénická. Používa naturalistické prvky, ktoré plne korešpondujú s daným dielom. Rešpektuje spevácky svet a ich nároky. Emma Dante má svoj pracovný tím ľudí, na ktorý je navyknutá a je na neho nesmierne náročná. Stále hľadá niečo nové a nebojí sa experimentovať,“ povedal o tejto významnej osobnosti z osobných skúseností Dalibor Jenis.

04/07/2017 60 Festival dei 2 Mondi di Spoleto. Teatro Caio Melisso, spettacolo La Scorticata testo e regia di Emma Dante. Nella foto Salvatore D’Onofrio e Carmine Maringola

Emma Dante je dramatička, herečka, divadelná a filmová režisérka. Držiteľka štyroch Cien Ubu, Ceny Scenario a Ceny Golden Gral. Je jednou z najpozoruhodnejších osobností súčasného talianskeho divadla. Jej hry odkrývajú tému rodiny, jej vzťahov a úpadku prostredníctvom poetiky napätia a šialenstva, ktorá je nakoniec vždy korunovaná humorom.

Divadelná hra Zodratá z kože je spracovaním jednej z rozprávok talianskeho barokového spisovateľa Giambattistu Basileho (1566 – 1632). Ten napísal zbierku päťdesiatich rozprávok pod názvom Príbeh príbehov (Lo cunto de li cunti) alebo historky pre najmenších, známe aj ako Pentamerone. Giambattista Basile vytvoril očarujúci a sofistikovaný svet, inšpirujúc sa ľudovými rozprávkami a príbehmi prostého ľudu. Neapolské nárečie jeho postáv, plné žargónu, prísloví a ľudových invektív je svojou formou a obsahom už samo o sebe divadlom so žartovnými výstupmi, ktoré sa pohybujú na hranici medzi komédiou dell’arte a shakespearovskými dialógmi. Inscenácia je frenéziou prestrojení a mágie, irónie a zábavy, z ktorej vyviera, tak ako v každej rozprávke, aj neodmysliteľná dávka tragiky.

Na prázdnom javisku sa začína odvíjať príbeh prostredníctvom rozprávača. Ten nakoniec splynie s postavami – mužmi, ktorí sa ocitnú v ženských úlohách presne podľa vzoru divadelnej tradície osemnásteho storočia a vyrozprávajú nám príbeh dvoch starien a kráľa. Humor, lascívnosť a strach sú hlavnými ingredienciami tejto rozprávky, ktorá sa snaží osloviť všetkých, ktorí dokázali zostarnúť a pritom nedospeli,” hovorí o inscenácii Emma Dante. Premiéra bola v lete 2017 na 60. ročníku Festivalu dvoch svetov v Spolete.

Emmu Dante bližšie predstaví aj film Ulica v Palerme (Via Castellana Bandiera), v utorok 5. júna 2018 sa ním o 19.30 hod. otvorí tradičná filmová prehliadka Cinevitaj. Snímku z prostredia slnkom rozpáleného Palerma uvedie v Kine Lumière jeden z jej protagonistov Carmine Maringola, režisérkin dvorný scénograf a divadelný herec, ktorý sa o deň neskôr predstaví aj v spomínanej inscenácii. Film vznikol v roku 2013 podľa rovnomenného románu Emmy Dante a režisérka si v ňom zahrala po boku Alby Rohrwacher a vynikajúcej divadelnej herečky Eleny Cotty jednu z hlavných postáv. Film bol v hlavnej súťaži na benátskom filmovom festivale a odniesol si odtiaľ niekoľko filmových cien.

Informácie o predaji vstupeniek na prestížne hosťujúce divadlo ponúka internetová stránka SND: http://www.snd.sk/predstavenie/11074/emma-dante/2018-06-06/19-30.

ZODRATÁ Z KOŽE

text a réžia: Emma Dante
hrajú: Salvatore D’Onofrio, Carmine Maringola

scéna a kostýmy:  Emma Dante 

svetlá:  Cristian Zucaro

Salvatore D’Onofrio (1951)

Dlhý čas pôsobil v LiberaScenaEnsenble v Neapole, kde sa spolupodieľal na predstaveniach Renata Carpentieriho, Lella Seraoa, Giuliany Pisano. Ako herec exceloval v predstaveniach Emmy Dante Cani di bancata (Túlavé psy), Verso Medea a Io, Nessuno e Polifemo (Ja, nikto a Polyfémus),  v predstavení Dora Pais Show  a Il Grande Dandi (Veľký Dandi) Giuliany Pisano, a  Se non ci sono altre domande  (Ak nie sú ďalšie otázky) Paola Virzìho. Zahral si aj vo filmoch Certi bambini (Ukradnuté detstvo – distribučný názov) bratov Frazziových, Il divo (Božský) Paola Sorrentina, Fortapasc di Marca Risiho,  I Milionari (Milionári) Alessandra Pivu.

Carmine Maringola (1974)

Vyštudoval architektúru na Università degli studi Federico II v Neapole, naplno sa venuje divadlu, pričom strieda herectvo s povolaním scénografa. V rokoch 1994 až 2001 aktívne spolupracuje s Living Theatre a  s neapolskou experimentálnou skupinou Tutuguri. V roku 2005 sa stretáva s Emmou Dante a stáva sa súčasťou jej divadelného súboru Sud Costa Occidentale, kde pracuje ako herec, scénograf a fotograf. Ako filmový herec účinkoval vo filme Emmy Dante Via Castellana Bandiera (2013) a L’amore non perdona (Láska neodpúšťa) režiséra Stefana Consiglia (2015)

Cristian Zucaro (1969)

Narodil sa v Turíne, už počas štúdií sa zaujíma o divadlo. Začiatkom deväťdesiatych rokov získava skúsenosti v divadelnom súbore Gabriela Vacisa Laboratorio Teatro Settimo, pričom sa špecializuje na svetelnú techniku. V roku 2000 začína intenzívne spolupracovať s Emmou Dante, realizuje svetelnú stránku jej divadelných a operných predstavení, ktoré aj technicky zabezpečuje. Pracuje pre rôzne talianske divadelné súbory v oblasti činoherného divadla, opery a tanca.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.

Festival sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

Zdroj: TS

Veľký tanečný večer: obľúbená swingová tančiareň sa vracia do Starej Tržnice!

$
0
0

Šiestym rokom sa do Starej tržnice vracia jedno z najpopulárnejších tanečných podujatí, Veľký tanečný večer. Udalosť, ktorá je zároveň aj súbojom dvoch svetoznámych orchestrov Bratislava Hot Serenaders a Melody Makers Ondřeja Havelku, predstaví to najlepšie z obdobia svetovej i česko-slovenskej éry swingu a tanečnej hudby. Každoročne vypredaná tančiareň roztancuje návštevníkov už na jeseň 5. októbra.

Oba orchestre počas uplynulého roku nezaháľali a na konto im pribudli desiatky koncertov doma i v zahraničí. Zoskupenie Bratislava Hot Serenaders sa popri aktuálnych koncertoch na Slovensku a v Čechách chystá na ďalšie zahraničné turné, ktoré bude zároveň jeho štvrtým turné po Spojenom kráľovstve. V rámci neho orchester zavíta aj do Walesu a Škótska. Nadchádzajúca šnúra BHS UK Tour v Spojenom kráľovstve tak nadviaže na minuloročnú sériu ôsmich koncertov v Rusku a Pobaltských štátoch.

Hudobní matadori a vlaňajší 25-roční jubilanti, ktorí na Slovensku ako jediní spĺňajú parametre legitímneho big bandu, sú už na britských ostrovoch pravidelným inventárom koncertných sál a lokálnych festivalov. Okrem vernej interpretácie skladieb presláveného orchestra Duke Ellingtona sú ich stálym repertoárom aj skladby slovenského medzivojnového obdobia. Práve záujem zahraničného publika o domácu tvorbu viedol v roku 2016 k vydaniu rýdzo slovenského albumu pod názvom Ja vodku rád pijem. Úspešné minuloročné turné zase teleso zavŕšilo vydaním živého záznamu z koncertov svojho výročného turné, Anniversary European Tour 2017. Orchester má aktuálne 20 členov: 15 hudobníkov, ale tiež vokálne trio Serenaders Sisters či spevákov Miloša Stančíka a Jozefa Kuriľáka.

Fanúšikovia českého big bandu Ondřej Havelka a jeho Melody Makers mali na zoskupenie okolo talentovaného speváka, herca, režiséra a zabávača šťastie nielen v rámci domácich krajín, ale aj v zámorí. Začiatkom roka navštívilo teleso priestory Bohemian National Hall v New Yorku, kde pozitívne ohlasy orchestru odovzdal aj Vince Giordano, držiteľ Grammy za film Impérium: Mafia v Atlantic City a autor filmovej hudby k snímkam režiséra Woodyho Allena či Francisa Forda Coppolu. V súčasnosti hrá vyťažený orchester rozsiahlu šnúru koncertov v rámci Českej republiky.

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers disponujú širokým repertoárom známych skladieb populárnej hudby obdobia raného a vrcholného swingu od začiatku 30. rokov. Orchester 14 hudobníkov vedie ich líder, ktorý jazzom a swingom z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami žije od svojich študentských čias.

Veľký tanečný večer, ktorý je koncertným i tanečným zážitkom, zrkadlí americkú tradíciu 20.-30. rokov, v rámci ktorého bolo ku koncu sezóny zvykom usporiadať súboj orchestrov, tzv. Big Band Battle. Na tomto súboji sa zúčastnil ako víťazný orchester z predošlého roku, tak aj orchester, ktorý sa o tento angažmán uchádzal v nadchádzajúcej sezóne. Obe telesá sa striedali pri hraní tanečných kôl po celý večer. Ten nakoniec vyvrcholil súbojom piesní súťažiacich orchestrov. Samozrejme, big band ktorý zožal najväčší úspech, získal angažmán na ďalší rok. Slovenská swingová tančiareň pod názvom Veľký tanečný večer zavíta do priestorov bratislavskej Starej tržnice už tradične prvý októbrový piatok, dňa 5. októbra o 19.30 hodine.

Podujatie podporil Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis a SOZA.

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/385347241904309/

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/Velky_tanecny_vecer_2018?idp=166763

Zdroj: TS

O Európske filmové ceny zabojujú filmy Tlmočník a Ťažká duša!

$
0
0

Členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vybrali spomedzi domácich snímok dvojicu, ktorá zabojuje o Európske filmové ceny. Každoročne ich udeľuje Európska filmová akadémia v decembri a vlani skončila jedna z cien aj v slovenských rukách – herečka Alexandra Borbély získala ocenenie pre najlepšiu európsku herečku za svoj výkon v maďarskom filme O tele a duši (r. Ildikó Enyedi).

Do kolekcie, z ktorej SFTA snímky vyberala, sa tento rok dostal napríklad vlaňajší divácky hit Čiara (r. Peter Bebjak), ocenený okrem iného národnou filmovou cenou Slnko v sieti pre najlepší film roka, či drámy Nina (r. Juraj Lehotský) a Out (r. György Kristóf), úspešné na viacerých zahraničných festivaloch. Spolu s nimi sa o priazeň akadémie uchádzal napríklad aj životopisný film Dubček (r. Laco Halama), uvedený do kín v apríli 2018.

Na základe hlasovania akademikov a akademičiek posiela SFTA do boja o Európske filmové ceny v kategórii hraných filmov drámu Tlmočník režiséra Martina Šulíka. Svetovú premiéru mala snímka vo februári tohto roka v programe prestížneho festivalu Berlinale, do slovenských kín vstúpila na začiatku marca. Hlavnej úlohy sa v nej zhostil nemecký herec Peter Simonischek, ktorý cenu Európskej filmovej akadémie získal v roku 2016, keď jeho výkon vo filme Toni Erdmann ocenila cenou pre európskeho herca roka. Jeho hereckým partnerom sa v Šulíkovej „roadmovie“ stal český režisér Jiří Menzel.

V kategórii dokumentárnych filmov vybrala SFTA spomedzi štvorice snímok film Ťažká duša režiséra Mareka Šulíka, ktorý sa venuje fenoménu rómskych žalospevov a zachovávania ich tradície naprieč generáciami. Spolu s ním boli do výberu zaradené minuloročné tituly Mečiar (r. Tereza Nvotová), Vábenie výšok (r. Pavol Barabáš) a nedávno do kín uvedený biografický dokument Válek (r. Patrik Lančarič).

Prehľad filmov zaradených do hlasovania SFTA:

HRANÉ FILMY:

Čiara, r. Peter Bebjak – SK/UA

Out, r. György Kristóf – SK/HU/CZ

Nina, r. Juraj Lehotský – SK/CZ

Spievankovo a kráľovná Harmónia, r. Diana Novotná – SK

Dogg, r. Jonáš Karásek, Enrik Bistika, Slavomír Zrebný, Vilo Csino – SK

Tlmočník, r. Martin Šulík – SK/CZ/AT

Dubček, r. Laco Halama – SK

 

DOKUMENTY:

Ťažká duša, r. Marek Šulík – SK

Mečiar, r. Tereza Nvotová – SK/CZ

Vábenie výšok, r. Pavol Barabáš – SK

Válek, r. Patrik Lančarič – SK

Zdroj: TS

Skupina The Paranoid hľadá lásku v novej skladbe „Skúšam ťa nájsť“!

$
0
0

Kapela The Paranoid predstavuje nový singel „Skúšam ťa nájsť“. Rockeri si v ňom vyliali srdce a hľadajú novú lásku. Hudbu napísal gitarista Roman Birkuš, text má na konte nový spevák kapely Rob Raven, ktorý už s The Paranoid absolvoval slovensko-české turné. Do skupiny skvelo zapadol a fanúšikovia ho privítali pozitívnymi reakciami.

„Skúšam ťa nájsť“. Tak sa volá novinka nitrianskej rockovej kapely The Paranoid. Autorom hudby je gitarista Roman Birkuš. Na novej skladbe sa ako producent podieľal šikovný Martin Sokol, ktorý songu dodal poriadnu šťavu.

„Úvodný riff som mal už dlhšie nahratý. Mal som takú predstavu, ako by to mohlo pokračovať. Keď som to púšťal chalanom, tak sa im to páčilo a hlavne Robovi. Hudbu som od začiatkov kapely tvoril ja a to tak, že som priniesol nejaký nápad, zahral chalanom a keď sa im to páčilo, tak sme to spolu v skúšobni dali dokopy. Teraz si nápady nahrávam doma v štúdiu a potom to púšťam chalanom a riešime to,“ hovorí autor hudby a gitarista Roman Birkuš.

Text napísal nový spevák kapely Rob Raven vo vlaku, keď pozoroval zamilované páry, osamelé dušičky a vnímal svoje myšlienky.

„Text je o tom, ako človek hľadá lásku. Túžbu niekoho milovať, pretože tento svet je plný strachu otvoriť svoje srdce. Blúdime v myšlienkach a nedokážeme sa otvoriť novým pocitom. Je to pre ľudí, ktorí stále váhajú. Tento rok je plný rozchodov a utrpení v slzách. Preto som sa inšpiroval touto myšlienkou, ktorou si už prešiel asi každý,“ prezradil spevák a textár Rob Raven.

Kapela odohrala v zostave Rob Raven – spev, Roman Birkuš – gitara, Patrik Sýkora – basgitara, Miloš Zaujec – bicie slovensko-české turné. Fanúšikovia si od Prahy až po Košice užili skladby „Nikdy nezabudnem“, „Bez mena“, „Z plných pľúc“ a samozrejme aj novšie veci „Čo cítiš?“ a „Poďme sa báť“.

„Sme veľmi spokojní ako to vyšlo. Spevák zapadol úplne super, sme teraz skvelá partia. Celé turné sme si užívali a veľmi nás tešilo to, že naši fanúšikovia Roba privítali pozitívnymi reakciami. Teraz sa Robo zapojil aj textársky. Je super, keď si spevák sám napíše text, ktorý potom spieva a prezentuje,“ chváli speváka basgitarista Patrik Sýkora, ktorý k novej skladbe vytvoril lyric video.

The Paranoid pochádzajú z dedinky Úľany nad Žitavou pri Nitre. Skupina vznikla v roku 2007 a na konte má štyri albumy. „Posledný nádych“ z roku 2010, „Dva svety“ z roku 2012, „Sedem“ z roku 2013 a zatiaľ posledný album „Tu a teraz“. Chalani teraz makajú na nových skladbách, ktoré chcú postupne zverejňovať. Plánujú aj nové hudobné spolupráce, ale konkrétne ešte nechcú nič prezrádzať.  Informácie o kapele nájdete na www.theparanoid.sk, www.facebook.com/theparanoidwww.instagram.com/theparanoidofficial.

Najbližšie koncerty The Paranoid:

31.5. Praha / Eliminace
8.6. Dolný Kubín / Rockový Záber
30.6. Přeštěnice / Open Air Musicfest Přeštěnice
7.7. Polička / Den fotbalu
20.7. Šebetov / Šebetovská pouť
27.7. Námestovo / Rockový záber
11.8. Horní Lídeč / Lála Pápa fest
17.8. Heľpa / Horehronské Mecheche
18.8. Vráble / Rock Show
18.8. Senica / Holidayland Festival
25.8. Čadca / Rozlúčka s letom
28.8. Nitra / Slížovica
30.8. Opatovce / Punkáči deťom
31.8. Červený Kameň / Red Rock Fest

Zdroj: TS

Veľký tanečný večer: obľúbená swingová tančiareň sa vracia do Starej Tržnice.

$
0
0

Šiestym rokom sa do Starej tržnice vracia jedno z najpopulárnejších tanečných podujatí, Veľký tanečný večer. Udalosť, ktorá je zároveň aj súbojom dvoch svetoznámych orchestrov Bratislava Hot Serenaders a Melody Makers Ondřeja Havelku, predstaví to najlepšie z obdobia svetovej i česko-slovenskej éry swingu a tanečnej hudby. Každoročne vypredaná tančiareň roztancuje návštevníkov už na jeseň 5. októbra.

Oba orchestre počas uplynulého roku nezaháľali a na konto im pribudli desiatky koncertov doma i v zahraničí. Zoskupenie Bratislava Hot Serenaders sa popri aktuálnych koncertoch na Slovensku a v Čechách chystá na ďalšie zahraničné turné, ktoré bude zároveň jeho štvrtým turné po Spojenom kráľovstve. V rámci neho orchester zavíta aj do Walesu a Škótska. Nadchádzajúca šnúra BHS UK Tour v Spojenom kráľovstve tak nadviaže na minuloročnú sériu ôsmich koncertov v Rusku a Pobaltských štátoch.

Hudobní matadori a vlaňajší 25-roční jubilanti, ktorí na Slovensku ako jediní spĺňajú parametre legitímneho big bandu, sú už na britských ostrovoch pravidelným inventárom koncertných sál a lokálnych festivalov. Okrem vernej interpretácie skladieb presláveného orchestra Duke Ellingtona sú ich stálym repertoárom aj skladby slovenského medzivojnového obdobia. Práve záujem zahraničného publika o domácu tvorbu viedol v roku 2016 k vydaniu rýdzo slovenského albumu pod názvom Ja vodku rád pijem. Úspešné minuloročné turné zase teleso zavŕšilo vydaním živého záznamu z koncertov svojho výročného turné, Anniversary European Tour 2017. Orchester má aktuálne 20 členov: 15 hudobníkov, ale tiež vokálne trio Serenaders Sisters či spevákov Miloša Stančíka a Jozefa Kuriľáka.

Fanúšikovia českého big bandu Ondřej Havelka a jeho Melody Makers mali na zoskupenie okolo talentovaného speváka, herca, režiséra a zabávača šťastie nielen v rámci domácich krajín, ale aj v zámorí. Začiatkom roka navštívilo teleso priestory Bohemian National Hall v New Yorku, kde pozitívne ohlasy orchestru odovzdal aj Vince Giordano, držiteľ Grammy za film Impérium: Mafia v Atlantic City a autor filmovej hudby k snímkam režiséra Woodyho Allena či Francisa Forda Coppolu. V súčasnosti hrá vyťažený orchester rozsiahlu šnúru koncertov v rámci Českej republiky.  

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers disponujú širokým repertoárom známych skladieb populárnej hudby obdobia raného a vrcholného swingu od začiatku 30. rokov. Orchester 14 hudobníkov vedie ich líder, ktorý jazzom a swingom z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami žije od svojich študentských čias.

Veľký tanečný večer, ktorý je koncertným i tanečným zážitkom, zrkadlí americkú tradíciu 20.-30. rokov, v rámci ktorého bolo ku koncu sezóny zvykom usporiadať súboj orchestrov, tzv. Big Band Battle. Na tomto súboji sa zúčastnil ako víťazný orchester z predošlého roku, tak aj orchester, ktorý sa o tento angažmán uchádzal v nadchádzajúcej sezóne. Obe telesá sa striedali pri hraní tanečných kôl po celý večer. Ten nakoniec vyvrcholil súbojom piesní súťažiacich orchestrov. Samozrejme, big band ktorý zožal najväčší úspech, získal angažmán na ďalší rok. Slovenská swingová tančiareň pod názvom Veľký tanečný večer zavíta do priestorov bratislavskej Starej tržnice už tradične prvý októbrový piatok, dňa 5. októbra o 19.30 hodine.

Podujatie podporil Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis a SOZA.

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/385347241904309/
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/Velky_tanecny_vecer_2018?idp=166763

Zdroj: Matej Salek


Aj renomovaný Bonobo príde tento rok na Sziget.

$
0
0

V programe Szigetu pribudli dnes aj mená Flux Pavilion, Yellow Claws a ďalší. Na jednom z najlepších európskych festivalov, ktorý sa koná od 8. do 14. augusta v Budapešti, sa tento rok predstavia aj Arctic Monkeys, Shawn Mendes, Dua Lipa, Kendrick Lamar, Lana Del Rey, Mumford and Sons, Kygo a stovky ďalších. Ak vás Sziget láka, odporúčame kúpte si vstupenky čo najskôr. Pre veľký záujem sa postupne totiž vypredávajú. A navyše, od 4. júna sa zvyšuje ich cena. 7-dňové, 3-dňové permanentky a jednodňové vstupenky si môžete kúpiť na www.szigetfestival.com

Britský multiinštrumentalista a mág elektronickej hudby DJ Bonobo na Szigete vystúpi so špeciálnym live setom. Tento talentovaný hudobník si medzinárodnú pozornosť získal albumom Black Sands v roku 2009. Jeho popularita rástla, na udeľovaní ostatnom udeľovaní Grammy sa mu ušli dve nominácie. S aktuálnym albumom Migration zaujal aj v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album. Na Szigete bude koncertovať vo štvrtok 9. augusta na hlavnom pódiu.

Aj DJ Flux Pavilion, producent, spevák a skladateľ tento rok bude hrať na Szigete. V roku 2012 bol nominovaný na cenu BBC Sound, hit I Can´t Stop sa stal celosvetovo populárny a tento britský DJ v rámci svojho koncertovania po celom svete vystúpi aj na Szigete. Ďalším novým prírastkom do programu je holandské duo Yellow Claw z Amsterdamu, ktoré vo svojej hudbe spája žánre ako hip-hop, dubsteb. Na Szigete vystúpia aj Oscar and the Wolf, Rhye, Michael CalfanWhat So Not.

Medzi najväčšie festivalové lákadlá Szigetu patria určite koncerty. Program Szigetu je tento rok naozaj plný veľkých hviezd a sviežej hudby z celého sveta. Kompletný program 14tich pódií Szigetu nájdete na bit.ly/Sziget2018_schedule

  1. august – Kendrick Lamar, Lykke Li, Stormzy, Clean Bandit, Strapo (SK) – viac http://bit.ly/Sziget2018_8august
  2. august – Gorillaz, Bonobo Live, Cigarettes After Sex – viac http://bit.ly/Sziget2018_9august
  3. august – Lana Del Rey, Parov Stelar, The Kooks, Asaf Avidan – viac http://bit.ly/Sziget2018_10august
  4. august – Mumford and Sons, Bastille, Fink, Peter Aristone (SK) – viac http://bit.ly/Sziget2018_11august
  5. august – Dua Lipa, Liam Gallagher, Kaleo, Wolf Alice – viac http://bit.ly/Sziget2018_12august
  6. august – Kygo, Shawn Mendes, MO, Milky Chance – viac http://bit.ly/Sziget2018_13august
  7. august – Arctic Monkeys, The War On Drugs, Zara Larsson, Gogol Bordello – viac http://bit.ly/2Sziget2018_14august

Sziget je budapeštiansky festival, ktorý sa tento rok koná už 26krát a patrí medzi najväčšie a najlepšie európske festivaly. Každoročne ho navštívi takmer 450 000 fanúšikov z celého sveta. Medzi početných návštevníkov patria aj Slováci, ktorí to majú do Budapešti naozaj blízko. Festival sa koná na zelenom ostrove v centre, ktorý sa počas festivalu zmení na Ostrov slobody s jedinečnou atmosférou, ktorú môžete zažiť len raz do roka.

Sziget ponúka 7 dňovú multi-kultúrnu zábavu – skvelá hudba, kvalitný cirkus, divadlo, vizuálne umenie na každom kroku, šport, pouličná šou, DJovia, ale aj mnoho workshopov, plavba po Dunaji na party lodi, ale aj príjemná pláž a kúpanie v Dunaji. Sziget, Ostrov slobody, ponúka približne 50 programových miest a pódií, ponúka okolo 200 programov denne a je považovaná za jedno z najlepších a najväčších multikultúrnych podujatí na svete. Medzi menami účinkujúcich kapiel nájdete každoročne nielen najväčšie hviezdy medzinárodnej poprockovej scény, elektronickej hudby a world music, ale aj žánre ako metal, folk, jazz, blues, alternatívnu hudbu a dokonca aj klasiku. Sziget však nie je len hudba, ponúka aj rôzne kultúrne programy ako divadlo, cirkus či výstavy. Na Ostrove slobody, ako ho návštevníci nazývajú, je aj pláž, na ktorej si môžete dosýta užiť leto a oddýchnuť si. A nesmieme zabudnúť, že festival sa koná uprostred Budapešti, v turistickom meste so živou kultúrnou scénou, krásnymi historickými budovami, tureckými kúpeľmi a krčmičkami.

Zdroj: TS

Ukrajinský fenomén JINJER opäť na Slovensku.

$
0
0

Do Bratislavy  zavíta svetovo známa ukrajinská kapela JINJER. Jedinú show na Slovensku odohrá už 20. júna v bratislavskom RANDAL CLUBE.

 Čoraz populárnejší JINJER predstavujú extrémne chytľavú zmes metalcoru, djentu, hardcore & groove metalu.  V čele JINJER stojí sexi frontmanka Tatiana Shmailyuk, ktorej neuveriteľne emotívny vokál vás zaručene dostane.

Kapela vznikla v roku 2009 a na svojom konte má 3 albumy. Posledný album KING OF EVERYTHING (2016) bol vydaný pod hlavičkou Napalm Records a JINJER zabezpečil celosvetovú popularitu. Vo februári tohto roku Napalm Records  znovu vydal ich album CLOUD FACTORY (2014). Album sa venuje devastujúcemu vplyvu ťažkého priemyslu a globálnych podnikov na životné prostredie a život ľudí. Práve k tomuto albumu sa viaže aj aktuálne turné CLOUD FACTORIES.

 JINJER za posledných pár rokov absolvovali veľké množstvo klubových a festivalových koncertov po celom svete. Fanúšikovia ich mohli vidieť na jednom pódiu s CRADLE OF FILTH, ARCH ENEMY, CLAWFINGER, RASMUS alebo EVENASCENCE

Zaži pravú preddovolenkovú metalovú nakladačku v podaní vychádzajúcej ukrajinskej hviezdy JINJER. Špeciálnym hosťom bude slovenská stoner-hard rocková formácia MOFOKILLER. Čoskoro bude oznámený aj ďalší support.

Vstupenky od 3.5.2018 cez sieť Predpredaj.sk, Predprodej.cz a vo všetkých pobočkách Slovak Telekomu.

Zdroj: TS

UNIKÁTNY HUDOBNÝ PROJEKT ANALEMMA CHYSTÁ DVA KONCERTY V BRATISLAVE A BANSKEJ ŠTIAVNICI!

$
0
0

„Základ tvorí clivá hra sláčikového kvarteta, klavírne melódie sú tu zas chladné, znepokojivé, niekedy pripomínajú klopkanie padajúcich cencúľov pod oknami.“ „Bolo to tesné, no Analemma v réžii Shiny a Slava Solovica sa na poslednú chvíľu stihla zaradiť medzi najlepšie slovenské nahrávky roka,” ozývali sa chvály na album v podaní ústrednej postavy vydavateľstva Slnko Records a rešpektovaného huslistu, skladateľa a producenta.

Projekt Analemma najbližší mesiac zažije svoje živé prevedenie dvakrát – už v stredu 30. mája v bratislavskom Štúdiu 12 na Jakubovom námestí a potom ešte raz v rámci dramaturgicky výborne poskladaného festivalu Zvuk for Štiavnica, v Kostole sv. Kataríny v Banskej Štiavnici.

„Slavo Solovic zložil krásny, pomalý, severský materiál, ktorý ma mimoriadne oslovil a vtiahol do jeho hudobnej krajiny, ktorú som sa pokúsila zabývať,” hovorila o novom projekte Analemma ešte v decembri minulého roka Shina, speváčka a skladateľka z kapely Longital a zakladateľka značky Slnko Records. Shina si už vyskúšala spolupráce a komponovanie v rôznych zostavách, či už ako duo, trio, s elektronikou, naživo, alebo v štúdiách.

Tentokrát pracovala s hotovým hudobným základom, o ktorý sa postaral Slavo Solovic, známy napríklad z orchestrálnych aranžmánov pre Korben Dallas alebo Sendreiovcov, ale aj ako tvorca filmovej a divadelnej hudby, opier a ďalších hudobných útvarov. Výsledkom je zimomriavková scénická hudba so severským nádychom a vhodne zakomponovanou elektronikou.

Shina/Solovic – Deň Noc (Analemma audio):

Naživo Analemma odznie už túto stredu v deväťčlennej zostave na Jakubovom námestí v Štúdiu 12 v Bratislave. Okrem spevu, klavíra a sláčikových nástrojov nebudú chýbať zbory, klarinet či celesta. Na úvod programu sa so svojím sólo projektom v troch pesničkách predstaví Matúš Uhliarik, ktorý si vzápätí zahrá aj v Analemme ako inštrumentalista, spevák aj dirigent. Vstupenky v predpredaji nájdete na stránke slnkorecords.sk. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Matúš Uhliarik – Amazing grace (A capella cover):

Druhý plánovaný koncert Analemmy sa uskutoční v Banskej Štiavnici na festivale Zvuk for Štiavnica, kde Shina, Slavo Solovic a kapela vystúpia v atraktívnom programe spolu s menami ako Elektro Guzzi, Polajka, Fala, Pressburger Klezmer Band a ďalší.

ĎALŠIE INFO

Predpredaj lístkov na Analemmu v Bratislave: https://www.slnkorecords.sk/koncerty#id3221

O festivale Zvuk for Štiavnica: http://zvukforstiavnica.sk

Shina/Solovic – Deň Noc (Analemma audio): https://youtu.be/2y91QyUoLgE

Matúš Uhliarik – Amazing grace (A capella cover): https://youtu.be/VkNOg8wYEpc

Shina/Solovic – Nová tvár (Analemma audio): https://youtu.be/cheCqhvNZi8

Shina/Solovic – Na okraji vzťahov (Analemma audio): https://youtu.be/s25-jZTZYAY

Zdroj: TS

FESTÍK bude bezpečný!

$
0
0

Tohtoročná naj udalosť v oblasti rodinnej zábavy sa blíži, najveselší detský festival FESTÍK bude už tento víkend! Okrem fantastického programu pripravili organizátori viacero vychytávok, ktoré ocenia asi všetci rodiča malých detí. Mimoriadny dôraz totiž kladú na bezpečnosť. Výbornou pomôckou pre návštevníkov bude mobilná aplikácia Ťappka, ktorá je k dispozícii zadarmo, a vďaka nej sa dá jednoducho dohliadať na deti. Rodičia do nej po zaregistrovaní vypíšu informácie. Deti dostanú pri vstupe do areálu festivalu náramok, na ktorý sa cez QR kód tieto údaje načítajú. Ak by sa teda niektorá ratolesť nebodaj zatúlala, personál bude cez jej pásku vedieť priamo a rýchlo kontaktovať rodiča. O hladký priebeh festivalu sa  bude starať 450 ľudí. Nenechajte si ho ujsť a príďte sa dokonale a bez stresu zabaviť!

Už tento víkend zažije Bratislava najväčšie podujatie svojho druhu pre rodiny. FESTÍK bude najveselším festivalom a organizátori sa snažia aj o to, aby bol i najbezpečnejším. Aj preto už zastavili predaj aktivity pasov pre deti. Kapacita sa totiž naplnila.

„Bezpečnosť a komfort detí sú pre nás jednoznačne dôležitejšie ako zisk a tak sa na atrakcie dostanú už iba deti, ktorých rodičia stihli kúpiť aktivity pasy v predstihu. Ani ostatní však nemusia byť smutní. Na dvoch pódiách bude prebiehať vynikajúci hudobný program, o ktorý nepríde nik,“ vysvetľuje ambasádorka FESTÍK-a Katarína Šebestová z organizátorskej agentúry Evency.

Spievankovo, Mira Jaroša, Smejka a Tanculienku, Paci Pac, Baby Band, Haničku a Murka, ale  aj Divadlo Haaf, Šaša Fifa, či tanečnú show  La Portella si teda vychutnajú všetci. Vstup na atrakcie typu bungee trampolína, či elektroautíčka je však obmedzený.

„Pripravili sme rôzne zaujímavé varianty atrakcií, na ktoré sa deti dostanú len na aktivity pas. Tento model sme vytvorili preto, aby sme sa vyhli dlhým radom na jednotlivé atrakcie. Personál bude prísne dohliadať na to, aby sa deti nepredbiehali alebo neobmedzovali vstup iným deťom. V tomto ale silno apelujeme hlavne na rodičov, aby dodržiavali pokyny personálu a boli ohľaduplní aj voči iným,“ dodáva Katarína Šebestová.

Mnohí rodičia, najmä, ak majú viacero malých detí, sa obávajú, aby svojho potomka nestratili. Organizátori mysleli aj na tento potenciálny problém a vymysleli skvelú pomôcku.

„Dovolím si dať do pozornosti našu aplikáciu Ťappka, ktorú sme vytvorili najmä za účelom bezpečnosti detí. Ťappka je na stiahnutie zadarmo. Po zaregistrovaní rodičov a zadaní údajov o dieťati do Ťappky, budú kontaktné údaje na rodiča načítané cez QR kód na pásku na ruke dieťaťa a v prípade zatúlania sa, bude náš personál vedieť priamo a rýchlo kontaktovať rodiča. Tiež je možné zadať tam upozornenie na vážne ochorenia dieťaťa, aby sme vedeli rýchlo zareagovať v prípade zdravia ohrozujúcej situácie. Druhou dôležitou funkciou Ťappky je ekologickosť. Na FESTÍK-u sme pripravili jedinečnú stratégiu s dôrazom na ochranu životného prostredia, preto obmedzujeme rôzne propagačné materiály a všetky dôležité informácie budú prezentované priamo cez Ťappku,“ uzatvára Katarína Šebestová.

FESTÍK bude unikátne multižánrové podujatie, ktorého hlavnou misiou je ponúknuť zábavu pre celú rodinu. Na bezpečnosť a hladký priebeh podujatia bude dohliadať viac ako 450 ľudí. Cieľom je, aby si rodičia so svojimi deťmi užili počas dvoch dní krásny a užitočný spoločný čas pod holým nebom. FESTÍK bude na otvorenom priestranstve v areáli Incheba Evency Parku 26-ho a 27-ho mája 2018. Lístky naň sa dajú kúpiť v sieti Predpredaj.sk: http://bit.ly/Festik-Predpredaj-PR

Zdroj:TS

Contrast – Outlook Festival Official Vienna Launch Party 2018

$
0
0

Od roku 2013 sa vo Viedni konajú oslavy na počesť legendárneho Outlook festivalu formou párty, konkrétne Outlook Festival Launch Party, ktorá sa tentokrát odohrá vo viedenskom klube <>< Grelle Forelle, už tento piatok 25. mája 2018.

Ako headliner sa nám predstavia skvelí Ivy Lab, ktorí budú prvýkrát hosťami v Grell Forelle, kde predstavia svoj nový album ‘Death Don’t Always Taste Good’, aj staršie EP 20/20 LDN. Okrem nich sa predstaví Signal – mladý talent z Holandska, ktorý v poslednej dobe vydal mnoho nových releasov, publikoval jednu hitovicu za druhou, a vie, ako rozhýbať dav. Samozrejme, Phentix nemôže v takejto zostave chýbať, preto ho chalani z Rakúska pozvali do Grell Forelle na oslavu Outlook festivalu, a aby si mohol zahrať na najlepšom soundsystéme vo Viedni. Ak hľadáte detskú párty, musíte sa pozrieť inam, toto bude o kvalite.

Vstupenky: https://www.eventbrite.com/e/contrast-outlook-festival-official-vienna-launch-party-2018-w-ivy-lab-signal-phentix-tickets-45054802126?aff=bitly

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live