Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Koncert/livestream Míša Leicht – Dixie On the Road 2020 – 27.8.2020.

$
0
0

Koncertní série Dixie On the Road uvede tentokrát Míšu Leichta. Zakladatel a umělecký vedoucí zcestovalé a čtyřmi dekádami prověřené bluegrassové formace COP, Miroslav “Míša” Leicht, vystoupí 27.8.2020 v teplickém klubu KNAK unikátně společně se svým talentovaným synem Bertem. Je to pro vás z ruky? Nevadí, přímý online přenos z koncertu můžete sledovat na webu, Facebooku nebo YouTube.

S kapelou COP obdržel v roce 2000 žánrovou cenu Akademie populární hudby v oblasti folk a country. Celou letošní sérii Dixie On The Road provází diváky v klubu i u monitorů na livestreamu jako moderátor. Tentokrát stane charismatický Míša Leicht, otec herečky Kristýny Leichtové, na pódium s kytarou v doprovodu svého syna Berta.

„V KNAKu zahraju věci z mého sólového CD, od Forehandu, i od COPu. Dáme asi i něco z bigbeatu s Bertem,” svěřil se bluegrassový matador.

Proč právě série Dixie On the Road? Cílem projektu je zpřístupnění tvorby českých hudebnic, hudebníků a kapel řadících se k žánrům southern rocku, country, blues, rockabilly, bluegrass, folk nebo amerikana, tedy hudebním stylům s kořeny ve Spojených státech. Tyto styly jsou na české scéně už desítky let spojeny s živými subkulturami a životním stylem, fenoménem trampingu, skautingu a dobrodružství. O americké kultuře, životním stylu, literatuře, filmech a právě hudbě informuje od roku 2013 Radio Dixie.

Vstupenky na koncert si můžete rezervovat na www.dixieontheroad.cz/misa-leicht/

27.8. Dixie On the Road vol.IV: Míša Leicht, KNAK Teplice
FB událost: www.facebook.com/events/861967464335164
YT: www.youtube.com/watch?v=cusuNTcHQZc

Zdroj: TS


Sima Martausová predstavuje novinku Srdce nepokojné, ktorá rozveselí aj roztancuje.

$
0
0

Úprimná, energická a autentická. Taká je Sima Martausová aj jej aktuálna novinka Srdce nepokojné, v ktorej vyjadruje túžbu po vnútornom pokoji. Autorkou textu aj hudby je už tradične charizmatická Sima a nový singel je predzvesťou pripravovaného albumu, na ktorom speváčka pracuje.

Srdce nepokojné, je novinka s ktorou sa zosobníte, a napriek „nepokoju“ v názve, naopak, vyjadruje túžbu po harmónii. Okrem výborných muzikantov, ktorí Simu už štandardne sprevádzajú, obohacuje pieseň dychová sekcia, ktorej aranžmány napísal skladateľ a inštrumentalista Adrián Harvan.

„Piesňou vyjadrujem túžbu po pokoji, ktorý zažívam nie len keď tvorím a hrám, ale aj keď som len tak v tichu…Túžbu po pokoji, ktorý cítim nie len keď vystúpim na vrchol štítu, ale aj keď schádzam dolu, alebo keď musím výstup niekedy kvôli okolnostiam vzdať. Takýto pokoj mám v podstate vo svojich rukách a prinášajú mi ho správne nastavené hranice a zdravá miera vo všetkom,“ hovorí o novej piesni autorka a speváčka Sima Martausová.

Videoklip k singlu natáčala s uznávaným režisérom Jakubom Mahdalom v susednej Českej republike, no kvôli koronavírusu museli natáčanie na pár mesiacov odložiť.

„Druhú časť videoklipu sme dotočili v krásnej prírode pod Veľkým Kriváňom. Prvá časť sa odohráva v divadle a druhá, môjmu srdcu bližšia, v horách, kde som vymenila šaty za turistické oblečenie, v ktorom sa cítim prirodzenejšie,“ s úsmevom dodáva speváčka.

Na nahrávke a v klipe počuť aj vidieť talentovaného Daniela Špinera na klavíri, okrem ktorého sa na nahrávaní piesne podieľal na bicie Igor “Ajdži” Sabo a basgitarista Michal Šelep. Ako hudobný producent do piesne vstúpil Randy Gnepa a dychy nahrala štvorica Ľudmila Šestáková, Martin Židek, Peter Sandanus a Martin Oboňa. 

Pieseň sa objaví aj na pripravovanom albume, ktorý chce Sima Martausová stihnúť vydať do Vianoc. Vypočujte si autorskú skladbu Srdce nepokojné s hodnotným posolstvom a pútavým videoklipom.

Zdroj: TS

Cinematik bude o kvalitných slovenských dokumentoch aj vzťahu medzi zvieratami a ľuďmi.

$
0
0

Medzinárodný filmový festival Cinematik okrem domácich aj svetových noviniek, profilových sekcií a súťaží prináša tiež silné tematické prehliadky. Jednou z nich bude v rámci 15. ročníka festivalu aj programová sekcia O zvieratách a ľuďoch, ktorá predstaví výnimočný výber filmov o všetkom, čo zvieratá s ľuďmi spája aj rozdeľuje.

„Žijeme v období antropocénu, výrazne premieňame planétu, považujeme sa za pánov tvorstva. Sme však iba jeden z miliónov druhov žijúcich na Zemi, z ktorých veľkú väčšinu si v lepšom prípade nevšímame, v horšom zabíjame,” uvádza dramaturg festivalu Tomáš Hudák k sekcii O zvieratách a ľuďoch, ktorá upriami pozornosť práve na neviditeľné životy zvierat a na dynamiku vzťahu medzi ľuďmi a prírodou.

V hlavných úlohách uvidíte konkrétne zvieratá a ich prežívanie, to ako sa vyrovnávajú s ľudskou prítomnosťou. Či už žijú blízko ľudí alebo úplne samostatne, ľudské konanie ich ovplyvňuje. Sekcia O zvieratách a ľuďoch ponúka príležitosť pozrieť sa na svet ich očami, často za pomoci celkom nekonvenčných filmových postupov.

Platí to aj pre snímku Cintorín (Cemetery, 2019) Carlosa Casasa. Španielsky filmár zachytáva poslednú cestu Nga, najstaršieho slona na svete, ktorý sa spolu so svojím ľudským sprievodcom vydáva na sloní cintorín, aby tam skonal. Ich mýtická cesta džungľou sa stáva meditáciou nad smrťou, znovuzrodením a nesmrteľnosťou, ich cieľ je možno iba legendou. 

Jej meno bolo Európa (Her Name Was Europa, 2020) je experimentálny dokument filmárskej dvojice Anja Dornieden a Juan David González Monroy. Jej hrdinom je pratur – prvý živočíšny druh, ktorého vyhynutie v 17. storočí bolo oficiálne zdokumentované. Aj o tri storočia neskôr však pratur žije v ľudskej predstavivosti a magickej symbolike. Objavuje sa dokonca aj snaha o jeho vzkriesenie.

V portugalskom časozbernom dokumente Náš domov so psami (Our Home With the Dogs, 2019) skupina spolužiakov z filmovej školy niekoľko rokov zaznamenáva život v spoločnom byte s dvoma psami. Zdanlivo bezvýznamné udalosti všedných dní nakrútené na obyčajné smartfóny často pozorujeme práve očami štvornohých spolubývajúcich.

Vzťah človeka a zvierat skúma aj filmová esej Stať sa zvieraťom (Becoming Animal, 2018) Emmy Davie a Petra Mettlera. Snímka inšpirovaná rovnomennou knihou filozofa Davida Abrama, ktorý vo filme taktiež vystupuje, pojednáva o mieste človeka v prírode a medzi živočíšnymi druhmi. Jemný i pohlcujúci film mapuje miesto stretu divočiny s urbánnosťou, aby spochybnil nadradenosť človeka a ukázal vzájomnú závislosť medzi jednotlivými druhmi.

Los reyes (2018) je čilsko-nemecký dokument, ktorý sa odohráva v rovnomennom skateparku, najstaršom svojho druhu v Santiago de Chile. Svoj čas tu netrávia len skupiny tínedžerov, ale tiež dva túlavé psy Football a Chola. Film observačným spôsobom sleduje ich koexistenciu na mieste, ktoré je pre jedných i druhých útočiskom pred neľahkým životom.

Sekciu O zvieratách a ľuďoch doplní aj pásmo tematických krátkych filmov V zajatí a na slobode. Jeho súčasťou budú aj dokument Psy (Mutts) o živote túlavých psov v marockom útulku a utečeneckej kríze, film Stereotypia (Stereotypy) o zvieratách, ktoré si musia navyknúť na život v ZOO, alebo filmová dekonštrukcia mýtu o hollywoodskom kocúrovi Orangeyovi Najťažšie pracujúca mačka v šoubiznise (The Hardest Working Cat in Showbiz).

Cinematik.doc je súťaž nových slovenských dokumentárnych filmov, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každého ročníka Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Nič na tom nebude meniť ani ten pätnásty. O víťazstvo sa bude uchádzať pestrá zostava snímok, ktoré na festival prinesú ostrieľaní dokumentaristi aj nadaní začínajúci tvorcovia.

Jedným zo súťažných filmov bude aj Raj na zemi (2019) Jara Vojteka. Režisér v ňom sprevádza známeho novinára a fotografa Andreja Bána, ktorý prináša reportáže z krízových oblastí celého sveta. Film prelína jeho osobné postrehy a úvahy s obrazmi zničených miest či utečeneckých táborov a skladá z nich pôsobivú mozaiku.

Svoj najnovší film Everest – Najťažšia cesta (2020) na festival prinesie aj Pavol Barabáš. Na plátne oživuje tragický príbeh najambicióznejšieho himalájskeho počinu štvorice slovenských horolezcov, ktorí v roku 1988 ako druhí a dosiaľ aj poslední zdolali najvyššiu horu sveta takzvanou Hard Way. Pri zostupe však všetci bez stopy zmizli.

V súťaži Cinematic.doc môžete vidieť aj experimentálny, audiovizuálne mimoriadne silný film Viery Čákanyovej FREM (2019). Diváka prenesie do uhrančivej ľadovej divočiny za polárnym kruhom, kde človek prestáva byť ústrednou postavou diania – a práve to bolo aj hlavným zámerom jeho autorky.  

Zlatá zem (2020) sa odohráva oveľa bližšie – Dominik Jursa nás v nej zavedie na východ Slovenska, kde skupina obyvateľov bojuje proti ropnej spoločnosti, ktorá chce na ich území začať s ťažbou.

V snímke Uctievači diabla (2019) sa zase Tomáš Davidov a Matej Šulc vydávajú po stopách genocídy jezídov do Iraku a Sýrie, aby priniesli autentické výpovede tých, ktorých sa priamo dotkla.

Témou ďalšieho dokumentárneho filmu zo sekcie Cinematik.doc s názvom Život za divadlo (2020) je konfrontácia profesionálneho divadla na Slovensku a doby, v ktorej vznikalo. Autorka Anna Grusková prináša nový uhol pohľadu na divadelné umenie, ktoré býva zväčša prezentované bez širších spoločenských súvislostí.

Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 10. do 15. septembra 2020. Akreditácie sú na webstránke www.cinematik.sk až do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnenú predpredajovú cenu.

Zdroj: Cinematik

Filmové a muzikálové hity Zdeňka Bartáka už túto sobotu v Brusne.

$
0
0

Už teraz v sobotu, 22. augusta 2020, sa Kúpeľmi Brusno opäť rozoznejú tie najväčšie muzikálové hity. Organizátor Ján Kubiš pripravil v rámci Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika pre divákov dva dni nabité esenciálnymi hitmi filmovej a muzikálovej tvorby z Česka i Slovenska. Úvodný deň bude patriť dvom ikonám – Jozefovi Bednárikovi a Zdeňkovi Bartákovi.

„Keď som zakladal Muzikálový festival, cítil som, že ľudia majú radi filmovú, divadelnú a muzikálovú tvorbu. Počas príprav na 4. ročník sme sa prirodzene s kolegami dohodli, že udelíme Tabuľu muzikálovej slávy majstrovi Jozefovi Bednárikovi. Ten do poslednej chvíle, kedy sme ho zavolali na pódium, netušil, že dostane ocenenie,“ začína svoje rozprávanie o režisérovi J. Kubiš: „Neskôr, ešte v ten deň, sme si sadli a Jožko sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Už na druhý deň prišiel s pamätným papierom, kde boli napísané mená ľudí, ktorých by sme mali oceniť. A ja sa doteraz riadim pokynmi režiséra pri výbere.“

Rodák zo Zelenča, Jozef Bednárik, je v pamäti zapísaný ako rešpektovaný a uznávaný režisér, ktorého ruka sa podpísala pod úspech mnohých predstavení a muzikálov. Zo všetkých treba spomenúť najmä muzikál Dracula Karla Svobodu, ktorý odštartoval novodobú éru popularity českého (a aj slovenského) muzikálu. Hity z tohto muzikálu si festival pripomenie v nedeľu 23. augusta. V sobotu si organizátori festivalu uctia pamiatku slovenského režiséra, ktorého má festival aj v mene, špeciálnym výberom najznámejších piesní z jeho muzikálov pri príležitosti siedmeho výročia odchodu Bednárika do divadelného mena.

Pri muzikálovej tvorbe je mimoriadne dôležité, aby hudba vedela diváka strhnúť do deja a melódie ostali takpovediac zakorenené v pamäti. Medzi takýchto autorov sa radí aj český skladateľ Zdeněk Barták, ktorý má na svojom konte neuveriteľných viac ako 1 000 skladieb vydaných na hudobných nosičoch, napísal hudbu k 25 filmom, 12 seriálom, desiatkam Večerníčkov, inscenáciám a uviedol viac ako 10 muzikálov. „Pôvodne som vôbec nechcel študovať hudbu. Nakoniec mi tatino dal pár faciek a musel som ísť na dodatočné skúšky na konzervatórium, kde som potom vyštudoval hru na tubu,“ spomína skladateľ. „K filmu sa dostanem ako posledný. Všetko už musí byť dané, aby som mohol napasovať hudbu presne tam, kde má byť. Na mňa je vyvíjaný najväčší tlak, pretože na to mám najmenej času. Celú hudbu komponujem na klavíri a všetky noty píšem rukou. Na filmovú hudbu musí byť cit a talent, motív musí byť použiteľný počas troch sekúnd a aj troch minút,“ vysvetlil Barták začiatkom tohto roka počas rozhovoru pre Český rozhlas.

Nikola…

Najslávnejšie melódie z filmov a muzikálov Jozefa Bednárika i Zdeňka Bartáka odspievajú Marián Vojtko, Michaela Nosková, Patril Vyskočil, Robo Halák, Dita Hořínková, Lukáš Randák, Viktor Antonio, Dárius Kočí, Patril Vyskočil, Radoslav Kuric, Zara Prágerová, David Key, Tereza Králiková, Lucia Václavíková a ďalší. Špeciálnym bonusom pre návštevníkov bude uvedenie koncertnej ochutnávky skladieb z muzikálu Casanova, ktorý festival uvedie na budúci rok.

Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa uskutoční už tento víkend 22. a 23. augusta 2020 v Kúpeľoch Brusno. Vstupenky sú predaji v sieti ticketmedia.sk.

Program – Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2020
KÚPELE BRUSNO – Terasa muzikálovej slávy Jozefa Bednárika

SOBOTA 22.august 2020

17:00  
POCTA JOZEFOVI BEDNÁRIKOVI – Výber pesničiek z najznámejších muzikálov Jozefa Bednárika
AUTOGRAMIÁDA – Pri fotostene v priestoroch LOBBY BARU hotela Poľana

19:30  
MUZIKÁLOVÉ HITY ZDEŇKA BARTÁKA – Najznámejšie melódie s muzikálov a filmov
CASANOVA – muzikál Zdeňka Bartáka a Petra Markova – koncertná ochutnávka.

NEDEĽA 23.august 2020

15:00  
NOVÉ HVIEZDY – prehliadka talentovaných detí
MUZIKÁLOVÁ NITRA – koncert hercov DAB Nitra
FRANZ LEHÁR – operetný koktail. Spomienka – 150 rokov kráľa operety
KAREL GOTT vo filme – Spomienkový koncert najslávnejších filmových piesni
SLÁVNOSTNÝ CEREMONIÁL – Udelenie Tabule slávy a Zlatej Brusnice
DRACULA 25. výročie muzikálu – koncert Českých muzikálových hviezd

Oficiálna webstránka festivalu: http://www.muzikalovyfestival.sk
Oficiálna FB stránka festivalu: https://www.facebook.com/muzikalovyfestival/

Zdroj citácií Zdeňka Bartáka: https://region.rozhlas.cz/zdenek-bartak-moji-pisen-zpiva-andrea-bocelli-8139842

Zdroj: TS
Zdroj foto: René Miko

Konvergencie spájajú: Predstavujeme program 21. ročníka festivalu Konvergencie.

$
0
0

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie prinesie od 16. do 20. septembra v Bratislave slovenské premiéry, veľkú klasiku, elektroniku i nadžánrové hudobné dobrodružstvá.

Teším sa, že aj napriek situácii, v ktorej sa sme sa ocitli, môžeme pripravovať Konvergencie, hoci pre limitovaný počet návštevníkov. Verím, že v septembri sa stretneme a budeme môcť opäť spolu zdieľať hudobné zážitky. Hudba nás v boji s koronou posilňovala počas izolácie a aj teraz nám určite dodá silu do ďalších dní,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Konvergencie, ktoré v posledných mesiacoch patrili medzi najaktívnejšie podujatia v online priestore, pripravili na 21. ročník festivalu viacero originálnych dramaturgií, v ktorých sa hlásia k výroku Mariána Vargu o hudbe, ktorá nepozná hranice, ale pripomínajú si tiež hudobné tradície Bratislavy. Do prvej skupiny patria úvodný i záverečný koncert festivalu, ako aj nové úpravy piesní Mariána Vargu od Vladislava Šarišského, ktoré zaspieva Sisa Fehér. Raritným bude tiež uvedenie Vargových detských skladieb klaviristom Ivanom Šillerom. Legendárny album súboru Collegium musicum inšpiroval názov a smerovanie Konvergencií, na ktorých bol Marián Varga častým hosťom.

Na otváracom koncerte v Slovenskom rozhlase zaznejú sety elektronickej hudby PjonihoStroona spolu so slovenskými premiérami diel Giovanniho Sollimu, Iannisa Xenakisa a svetoznámeho violistu Vladimira Mendelssohna – ten bude aj hosťom festivalu.

Záverečný koncert bude zase patriť Baladám dvojice Robert PospišMartin Sillay, projektu 10 Simple Melodies, na ktorom klarinetista Branislav Dugovič spolupracoval so známym producentom Eddiem Stevensom a pravdepodobne posledný festivalový večer v priestoroch Design Factory, ktoré boli dlhé roky základňou Konvergencií, uzatvorí židovská hudba z CD Tehillim všestranného hudobníka a skladateľa Michala Paľka a jeho kapely Mojše Band.

Ťažiskom Konvergencií je tradične komorná hudba, tentokrát sa možno tešiť na diela jubilujúceho Romana Bergera (1930), Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa a Ludwiga van Beethovena v interpretácii vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, violončelistu Jozefa Luptáka a klaviristky Nory Škutovej. Výročiu Beethovenovho narodenia bude venovaný aj predkoncert festivalu 9. septembra v Rakúskom kultúrnom fóre, na ktorom sa stretnú herec Robert Roth a klavirista Miki Skuta pri čítaní zo skladateľovej korešpondencie.

Na Konvergenciách dostávajú pravidelne priestor diela umelcov spätých s dejinami mesta. V rámci Bratislavskej noci komornej hudby tak zaznejú klavírne kvintetá Johanna Nepomuka Hummela a Alexandra Albrechta, v ktorých sa predstavia klaviristky Jordana PalovičováAlena Hučková.

V rámci tohto koncertu budú na festivale účinkovať aj legendy slovenského interpretačného umenia, klavirista Marian Lapšanský a violončelista Jozef Podhoranský.

Štatút medzinárodného festivalu sa Konvergencie snažia udržať aj v súčasnej komplikovanej situácii, tento rok vystúpi na podujatí poľsko-francúzske Duo del Gesù, maďarsko-nemecká huslistka Susanne Schäffer i rumunský violista Vladimir Mendelssohn.

Ďalej je pripravený koncert pre deti s Toddler Punkakadémia komornej hudby účastníkov letných medzinárodných interpretačných kurzov Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra.

Viac informácii o podujatí nájdete na FB evente: Konvergencie 2020 a na www.konvergencie.sk

Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal. V ponuke je aj limitovaná ponuka len 21ks na všetky festivalové koncerty. Zakúpite tu: https://bit.ly/konv_permanentka

V dôsledku zníženia kapacity sál odporúčame zakúpiť vstupenky v predpredaji. V prípade zrušenia podujatia budete mať nárok na vrátenie vstupného.
Pri organizovaní festivalu sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja prostredníctvom Nadácie Tatra banky.
Festival Konvergencie ďakuje partnerom Slovenská sporiteľňa a ďalším partnerom a mediálnym partnerom za pomoc a podporu. 
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Program 21. ročníka festivalu Konvergencie

16. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Audio Electronics Live
Nekonvenčná konvergenčná mozaika elektronickej, klasickej a súčasnej hudby, vrátane slovenských premiér diel Casanova´s Sonata Giovanniho Sollimu, Dhipli Zyia Iannisa Xenakisa a Aforizmy od Vladimira Mendelssohna.
Program: Zorn, Xenakis, Pärt, Beethoven, Mendelssohn, Pjoni, Stroon
Účinkujú: Pjoni / Stroon, Igor Karško, husle / Vladimir Mendelssohn, viola / Jozef Lupták, violončelo , Andrej Gál, violončelo / Branislav Dugovič, klarinet / Boris Lenko, akordeón / Konvergencie Quartet

17. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Bach, Berger, Beethoven, Brahms
Veľké diela štyroch „B“ klasickej hudby, ktoré netreba predstavovať, zaznejú na Konvergenciách v interpretácii vynikajúcich slovenských i zahraničných interpretov, vrátane svetoznámeho rumunského violistu Vladimira Mendelssohna. Súčasťou programu bude aj skladba Pathetique inšpirovaná Beethovenom od jubilujúceho Romana Bergera (1930).
Program:  J. S. Bach: Aria variata (upr. I. Karško) / R. Berger: Pathetique / L. van Beethoven: Klavírne trio č. 4 B dur, op. 11 / J. Brahms: Klavírne kvinteto f mol, op. 34
Účinkujú: Igor Karško, husle / Ivana Kovalčíková, husle / Vladimir Mendelssohn, viola / Jozef Lupták, violončelo / Nora Skuta, klavír

18. 9. 2020 / Slovenský rozhlas / 19:00
Marián Varga: Piesne a hry
Ľalia poľná, Slnečnice, Pomôž mi, Smutná ranná električka, Z ďatelín, Možno a ďalšie známe piesne v nových úpravách Vladislava Šarišského, ale tiež neznáme skladby Mariána Vargu, ktoré skomponoval ešte ako žiak ZUŠ v interpretácii Ivana Šillera.
Účinkujú: Sisa Fehér, spev / Vladislav „Slnko“ Šarišský, klávesy, aranžmány / Jozef Lupták, violončelo / Oskar Török, trúbka / Ivan Šiller, klavír

Sobota / 19. 9. 2020 / Klarisky / 11:30
Akadémia komornej hudby
Nové hudobné talenty v komorných dielach Šostakoviča, Berga, Faurého, Händela, Beethovena a Brahmsa / účinkujú absolventi tohoročných letných kurzov komornej hry Konvergencií a Slovenského mládežníckeho orchestra.

Sobota / 19. 9. 2020 / design factory / 17:30
Bratislavská noc komornej hudby
Tradičný konvergenčný maratón komornej hudby, spomienka na online koncerty (tentokrát live!), klasické diela Dvořáka a Brahmsa v interpretácii klasikov slovenského interpretačného umenia i hudba „bratislavských“ skladateľov, klavírne kvintetá Johanna Nepomuka Hummela a Alexandra Albrechta. Bratislavská noc komornej hudby bude sviatkom.
Program: Reich, Britten, Bartók, Bach / A. Dvořák: Rondo g mol, op. 94 / J. Brahms: Violončelová sonáta č. 1 e mol, op. 38 / J. N. Hummel: Klavírne kvinteto es mol, op. 87 / A. Albrecht: Klavírne kvinteto, op. 6
Účinkujú: Andrej Gál, violončelo / Alena Hučková, klavír / Ivan Koska, klavír / Marian Lapšanský, klavír / Jozef Lupták, violončelo / Jordana Palovičová, klavír / Milan Paľa, husle / Jozef Podhoranský, violončelo / Ján Prievozník, kontrabas / Martin Ruman, viola / Daniel Rumler, husle / Susanne Schäffer, husle / Ronald Šebesta, klarinet / Eva Šušková, spev

Nedeľa / 20. 9. 2020 / Primaciálny palác / 11:30
Konvergenčné matiné
Program: Marais, Haydn, Mozart, Schubert, Debussy, Händel/Halvorsen
Účinkujú: Duo del Gesù (PL) v zložení Arnaud Kaminski, husle / Krzysztof Tymendorf, viola
Milan Paľa, husle / Katarína Paľová, klavír (S. Feinberg: Sonáta č. 2, op. 46)

Nedeľa / 20. 9. 2020 / design factory / 15:00
Toddler Punk / koncert pre deti a rodičov
Detské témy, dospelá hudba. Z domáceho muzicírovania vznikli nadžánrové pesničky a okrem albumu vyšla aj kniha, kde sa z textov piesní stali samostatné príbehy.

Nedeľa / 20. 9. 2020 / design factory / 18:00
Balady, 10 Simple Melodies, Tehillim
Tri výrazné a žánrovo ťažko zaraditeľné projekty budú symbolickou rozlúčkou festivalu Konvergencie s domovskou scénou Design Factory. Pesničkárstvo inšpirované alternatívnym rockom, folkom a ľudovými baladami v podaní dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay a originálny polyžánrový mix popu, klasiky, elektroniky a jazzu v novom autorskom projekte klarinetistu Branislava Dugoviča doplnia židovské melódie v autentickom predvedení speváka, skladateľa a multinštrumentalistu Michala Paľka a jeho kapely Mojše Band.

Zdroj: Konvergencie

MESTO LUČENEC BUDE ČELIŤ KLIMATICKEJ KRÍZE.

$
0
0

Otázkou už dávno nie je to, či klimatická kríza skutočne existuje, ale to, ako zmierniť jej dopady. V dátume od 10. do 12. septembra 2020 sa v meste Lučenec po štvrtýkrát uskutoční multižánrový festival s názvom SVET V MESTE. Festival sa bude zaoberať otázkami klimatickej krízy, globálneho otepľovania a odpadu. Program dopĺňajú aj témy ako fenomén šírenia hoaxov, či život po ´89. 

Festival Svet v meste v Lučenci začína mať svoju tradičnú charakteristiku a priestor, ktorým každoročne prispieva do kultúrnej scény Banskobystrického kraja. Každý rok sa však zameriava na odlišnú tematiku a snaží sa tak otvárať aktuálne témy v spoločnosti. “Ako organizačný tím vnímame, že téma globálneho otepľovania a odpadového hospodárstva nie je bohužiaľ ešte stále dostatočne medializovaná a objasnená v našej spoločnosti. Pokiaľ skutočne chceme niečo spraviť, pre záchranu našej planéty a teda aj seba, so separáciou, či inými malými zelenými krokmi musí začať každá jedna domácnosť. Našou víziou je tak v priebehu 3 dní ukázať Lučenčanom, ako byť vedomejší človek a eko aktivista.” povedal Jan Laco z organizačného tímu Svet v meste.

Tak ako po minulé ročníky i tentokrát sa účastníci môžu tešiť na “nálož” dokumentárnych filmov, diskusií, koncertov či workshopov. Dôležitou a novou súčasťou najbližšieho ročníka bude i tanečná performancia s názvom BYT a divadelné predstavenie Plastové nebo. “Osobne sa tešíme z ozvláštnenia a rozšírenia festivalu práve o tanečné umenie. Každý rok festival má tak svoj rázovitý charakter a niečo, čo sa Lučenčanom nemôže každoročne zunovať.” doplnil Laco.

Filmové snímky festivalu budú zamerané na odpadové hospodárstvo a ekosystém, ktorého sme všetci súčasťou. Globálne otepľovanie a hromadenie odpadu je celospoločenský problém, ktorého riešením budeme musieť byť všetci súčasťou. Len v dôsledku znečistenia, plasty ročne zabijú viac ako 1,1 milióna morských zvierat a vtákov. Ak sa nič nezmení, do roku 2050 sa objem odpadu zdvojnásobí.

Diskusie a prednášky budú vedené menami súčasnej žurnalistiky akými sú Beata Balogová (držiteľka Európskej novinárskej ceny v kategórii Názory), Braňo Bezák či Vladimír Šnídl, ktorý má v rámci Denníka N vlastný program s názvom Krotiči hoaxov. Diskutovať v rámci nosnej témy prídu napríklad analytik z Ministerstva životného prostredia SR Martin Haluš či odborník na plasty Pavel Alexy. Ďalej do mesta zavítajú aj hudobné legendy slovenskej alternatívnej pop scény Le Payaco, či novo vychádzajúce mladé talenty jazzovej hudby Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý.

Návštevníkov čaká aj oddychová a kreatívna zóna, v ktorej budú mať možnosť zapojiť sa do workshopov, vyskúšať si rôzne formy upcyklácie, osviežiť sa alebo si niečo kúpiť.

Festival tak, aj vďaka Fondu na podporu umenia, už po štvrtýkrát prinesie so svojím bohatým programom kus svetovej kultúry do komunity mesta Lučenec. “Korona kríza, položila na kolená takmer všetky svetové štáty a krajiny. Musíme si uvedomiť, že globálna kríza v podobe otepľovania či zvyšovania odpadu bude ešte naliehavejšia a omnoho komplikovanejšia. Čo sme však videli i za posledné mesiace, že ak začneme do sveta vydávať jasný signál a spolupracovať v jednote väčšieho dobra, dokážeme ako spoločnosť i krízu odvrátiť.” uzavrel Ján Laco.

Zdroj: TS

Stretnutie zástupcov organizácií združujúcich pracovníkov v kultúrnom priemysle s ministerkou kultúry SR.

$
0
0

Dňa 20. augusta 2020 sa uskutočnilo stretnutie ministerky kultúry Natálie Milanovej a zástupcov organizácií: Hudobná Únia Slovenska, Asociácia hudobných klubov Slovenska, Združenie promotérov a festivalov Slovenska, Klub nezávislých divadiel ADT a Asociácia kultúrnych inštitúcii Slovenska. Na uvedenom stretnutí bol prítomný aj štátny tajomník MK Radoslav Kutaš.

Zástupcovia uvedených organizácií oceňujú obojstranne vecnú diskusiu, ktorá trvala takmer dve hodiny. Predmetom rokovania boli konkrétne návrhy a kroky pomoci kreatívnemu priemyslu – a teda všetkým výkonným povolaniam v rámci tohto odvetvia.

Ministerka Natália Milanová sa zaviazala v čo najkratšom čase umožniť nadviazanie priameho dialógu s Ministerstvom zdravotníctva a Úradom verejného zdravotníctva SR tak, aby sa nastavil jasný, primeraný a predvídateľný model fungovania sektoru hromadných podujatí (kultúra, šport, spoločenské akcie). Cieľom je zohľadnenie špecifík organizácie takýchto podujatí, primeranosť opatrení a tiež určenie zodpovednosti za ekonomický dosah opatrení na všetky dotknuté strany. Zástupcovia organizácií opakovanie zdôraznili, že tento model je nevyhnutný pre efektívne a zmysluplné fungovanie a zároveň pripomenuli opakovaný problém, kedy ani pár dní pred 1. septembrom neexistuje jasný súbor záväzných pravidiel a pokynov pre tento sektor a pre príslušné okresné ÚVZ. Rovnako tak nie je známy mechanizmus uplatňovania náhrad pri ich zrušení. V najbližších dňoch by sa malo uskutočniť aj stretnutie zástupcov týchto organizácii s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a hlavným hygienikom Jánom Mikasom, ktoré sprostredkuje ministerka kultúry.

Jedným z bodov diskusie bola možnosť podporiť ľudí pracujúcich v kultúrnom priemysle aj finančnou pomocou, ktorá by sa mohla skladať v ideálnom prípade z troch zložiek, aby pokryla špecifické potreby jednotlivcov a organizácií.

1. Ohlásená pomoc umelcom prostredníctvom grantovej schémy Fondu na podporu umenia

Podmienky tejto pomoci stanoví Fond na podporu umenia (FPU). Prioritne ide o schému určenú ľuďom, ktorí “prepadli cez sito” napríklad kvôli súbehu činností. Pôjde o štipendiá, granty a projekty smerované do nadchádzajúcich mesiacov. Zástupcovia organizácii apelovali, aby grantová schéma bola čo najzrozumiteľnejšia a týkala sa čo najširšieho okruhu možných profesií a zameraní, teda okrem klasických výkonných umelcov i kategórií s technickým alebo kreatívnym vkladom (napr. light designer, režisér, dramaturg, choreograf, tanečník, grafik a pod.).

2. Náhrady pre umelcov alebo obslužné profesie (napr. technické profesie, manažéri, produkční atď.), ktoré nespadajú do schémy FPU ani po rozšírení okruhu v zmysle návrhu. Ide o alokovanie prostriedkov na pokrytie výpadku príjmov spätne za uplynulé mesiace od marca.

3. Náhrady pre organizácie, promotérske spoločnosti, kluby, ticketingové spoločnosti, produkčné spoločnosti, dodávateľov techniky kluby, nezriaďované divadlá, atď. Ide o kultúrnych operátorov, ktorí zabezpečujú chod živej kultúry a hromadných podujatí. Schéma pomoci sa môže realizovať napríklad po vzore schémy z ČR: COVID-19 a Kultúra (spoločná schéma MPo ČR a MK ČR), ktorá bude refundovať vynaložené prostriedky na zrušené podujatia a aktivity.

Spoločné vyhlásenie zástupcov organizácií: „Toto je zatiaľ prvé stretnutie zo série mnohých, ktoré nás v blízkej dobe čakajú a veríme, že sa veci začnú hýbať správnym smerom. Zároveň veríme, že spoločné kultúrne a športové zážitky povzbudia všetkých v týchto ťažkých časoch.“ 

Rokovanie s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom je naplánované na utorok 25. augusta 2020. O výsledku tohto rokovania budú asociácie informovať.

Zdroj: Hudobná Únia Slovenska

Breathe festival už po šiestykrát prenesie klubovú atmosféru do prírody.

$
0
0

V období, keď mnoho veľkokapacitných festivalov oznámilo svoje zrušenie sa dostali do pozornosti menšie podujatia. Medzi jedno z nich patrí aj Breathe festival, ktorý sa už po šiestykrát koná v Prešove, na mieste úzko spätým s prírodou, pod holým nebom, v areáli pod lesom.

Napriek tomu, že sa mesto Prešov primárne neoznačuje ako miestom pre  elektronickú hudbu, sa od roku 2015 každoročne do Prešova pozývajú starostlivo vybraní djs a producenti zo slovenskej i zahraničnej scény. Jedinečnosť Breathe festivalu nie je len v jeho komornosti, priateľskej nálade ale predovšetkým v nežnej implementácii klubovej atmosféry do prírody, ktorá ponúka návštevníkom ale i vystupujúcim umelcom nekonvenčný zážitok, aký väčšie festivaly zväčša nedokážu vytvoriť. Kapacita festivalu nahráva aj súčasnej situácii, keďže sa organizátori obzvlášť snažia poskytnúť ľuďom bezpečné podmienky.

Breathe festival prebieha na ničím nerušenom mieste pod lesom, čo však nerobí komplikáciu v dostupnosti, keďže areál sa nachádza len pätnásť minút pešo od prešovského Sídliska 3 a päť minút chôdze od mesta Veľký Šariš.

Počas posledného augustového víkendu vystúpi na Breathe festivale šesť dj-ov reprezentujúcich mladú súčasnú elektronickú scénu. Tohtoročným headlinerom festivalu je Jedrzej Kowalczyk, dj a promotér, rezident významného klubu Jasna 1 vo Varšave. Kovvalsky sa vyznačuje širokým hudobným spektrom od klasických disco a italo experimentov po house a electro.

Ďalším dôležitým menom v lineupe je Eva Porating, pôvodom zo Slovenska, ktorá momentálne operuje v Prahe, kde je rezidentkou známeho klubu Ankali.  Eva Porating patrí medzi vybraných umelcov, ktorí hrali na prvom vydaní Bolier Room – Prague. Lineup doplní Unknown, dj, ktorý je pôvodom z Košíc, ale už dlhší čas pôsobí v Berlíne, kde okrem iného aktívne pracuje na podcaste East Coast Grooves. Od jeho setov sa očakáva pestrý sound cez breakbeat, house až techno Jungle.

Rozmanitú paletu setov predstavia aj každoroční  rezidenti Breathe festivalu – Uma Durman, Wuss a FAQ, ktorí sa okrem organizácie festivalu venujú a dj-ingu, kde sa pohybujú sa na rovnotvárnych vlnách od ebm, až po zlomeny a rovný beat v techne.

Pozývame do Prešova.

BREATHE FESTIVAL
WEB: www.breathefestival.sk
FACEBOOK: https://www.facebook.com/breathefestival
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/breathefestival

Zdroj: TS


Festival Boskovice – letos trochu jinak startuje již za týden.

$
0
0

Květy, Beata Hlavenková & Kapel Snů, Povodí Ohře, Mucha, I Love You Honey Bunny, výstava fotografií Jindřicha Štreita či Agnieszky Traczewske, Divadlo Naboso, profil režiséra Juraje Herze, koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení, dílny nebo tradiční komentovaná prohlídka židovské čtvrti rozezní ve dnech 28. – 30. srpna město Boskovice.

Osmadvacátý ročník festivalu přináší fokus na polskou historii a kulturu, v jehož rámci vystoupí bluesmani Forsal, mezižánroví Max Bravura a Ciśnienie, dále alternativní dívčí duo Omayu nebo projekt Tokka. Na divadelní scéně odehraje spolek Jedl (nositelka ceny Thálie Lucie Trmíková, Václav Rašilov, Kajetán Písařovic, Martin Dohnal) hru Miláček/píseň písní na motivy básnického dramatu Karoła Wojtyly, pro malé i velké je nachystána polská pirátská pohádka Vyprávění starého piráta. Nebude chybět polská kinematografie ani literatura.

Jako každý rok hostí festival česko – německou jazzovou scénu, letos zastoupenou projekty Rau-Dorsch Free-Company, MarZ, EUPHORIUM_freakestra a improvizační manufakturou – spontánním muzicírování bez hranic českých a německých vystupujících.

Kompletní program a předprodej vstupenek naleznete na webu www.boskovice-festival.cz.

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Boskovice, Česko-polského fóra MZV ČR, Jihomoravského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu, Polského Institutu v Praze, Nadace Život umělce, MP Holding a firmy Lanik.

FB událost: www.facebook.com/events/481565065733457/

Zdroj: TS

RED BULL 400 BOL PLNÝ REKORDOV, POTU, SLNKA A DOBREJ ENERGIE.

$
0
0

EXTRÉMNE STRMÁ A INTENZÍVNA TRAŤ SKOKANSKÉHO MOSTÍKA TO ANI DNES NIKOMU NEDAROVALA.

Filip Nagy – Red Bull Media House (2)

Tretia slovenská edícia pretekov Red Bull 400 bola rekordná, slnečná, vypredaná a tatransky náročná. Najikonickejší a najstrmší mostík celej série sa predviedol v plnej paráde a na jeho vrchole sa počas celej soboty premlela takmer tisícka účastníkov. Štrbské Pleso bolo tento rok jednou z mála svetových zastávok, ktorá ostala v kalendári tohto globálneho konceptu. Využili to ženy, muži, štafety, trénovaní bežci, nadšení nebežci, hasiči v plnom 22 kg výstroji, ale aj nováčikovia, ktorí si prišli otestovať kondičku a prekonať vlastné limity. A to z deviatich krajín.

Filip Nagy – Red Bull Media House (3)

TRETÍ ROČNÍK PLNÝ REKORDOV 

Rekordy padali jeden za druhým a Štrbské Pleso má nového kráľa a kráľovnú behu na skokanský mostík, obidvoch zo Slovenska. V mužskej kategórii s prehľadom a náskokom vyhral Jozef Hlavčo  s neskutočným časom 03:15.3s, čím stanovil nový traťový rekord. V ženskej kategórii dominovala Eszter Hortobagyová, s fantastickým finišom v čase 04:14.1s prekonala traťový rekord z roku  2018 o viac ako 20 sekúnd, podobne ako Hlavčo.

Filip Nagy – Red Bull Media House

Mužskí víťaz Jozef Hlavčo, ktorý sa venuje behu do vrchu a popri tom aj skialpinizmu, prišiel na preteky Red Bull 400 prvýkrát a hneď sa mu podarilo nastaviť latku novým rekordom skutočne vysoko: „Bola to veľká výzva, môj prvý štart, veľké očakávania. Veľmi som rozmýšľal, akú taktiku zvoliť, trošku som pošetril na kvalifikácii, aby som potom mal viac síl na finále. Finále bolo oveľa náročnejšie, stretli sa v ňom, samozrejme, tí najrýchlejší borci. Trochu ma obklopili, bol som pätnásty, ale v závere, posledných 30 sekúnd, som to rozbalil a podarilo sa mi vyhrať.“

Lukas Wagneter – Red Bull Media House

NA ŠTARTE AJ KAJAKÁRI 

Premiéru na štarte najťažších 400-metrových pretekov mala v Tatrách aj Jana Dukátová a Jakub Grigar. Jana Dukátová si dnes na mostík vybehla v skvelom čase 05:55.0s: „Strašne som sa bála pred štartom, že čo ma čaká. Trávnatú časť som ako-tak dobre zvládla, to som si vravela, že je to celkom ok. Ale keď začal ten mostík, tak začalo aj moje peklo. Tam som sa už musela strašne premáhať. Keď niekto chce zabojovať proti vlastnému telu a prekonať sa, tak aspoň raz za život by si Red Bull 400 mal skúsiť.“

Matus Zetak – Red Bull Media House

Jakub Grigar si prežil aj moment, kedy si povedal, že nevie, či to dotiahne, ale nakoniec úspešne prebehol cieľom a je veľmi rád, že preteky dokončil: „Bolo to brutálne ťažké, naozaj som si ani nepredstavoval, že to bude až takto bolieť. Myslel som si, že za tých 14 rokov, ktoré venujem športu, som už zažil veľa bolesti, ale toto je s tým neporovnateľné. Nielen fyzická, ale aj psychická bolesť na leveli 100! Ak by som do toho šiel znova, tak by som už asi radšej zvolil štafetu.“

Tomas Bukoven – Red Bull Media House

Live blog, report, výsledky, prvé videá a fotografie nájdete na webe RedBull.sk/400.

#REDBULL400

Zdroj: Red Bull

Fource Live se vrací do klubů, vystoupí FVLCRVM i mladé talenty domácí scény.

$
0
0

Podzimní Fource Live se vrací do klubů, kde se zaměří na neotřelé hudebníky a hudebnice domácí scény. O zatím největší koncert z této série se 23. října postará slovenský popový vizionář FVLCRVM společně s domácími Laokoon. Vstupenky (250 Kč) budou v prodeji od 26. srpna na Fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Z bratislavského předměstí přímo na proměnlivou hranu mezi mainstreamem a undergroundem. FVLCRVMovu tvorbu definují ADHD produkce, maximalismus a euforie. Stejně nepředvídatelné jako jeho tvorba kombinující excentrické taneční prvky s devadesátkovým popem jsou i jeho hybridní živá vystoupení spojující jeho vlastní tvorbu s DJ setem. V Praze premiérově představí své dvě letošní EP Words Loose Meaning a Attentioncore, na kterých prozkoumává dechberoucí dystopickou budoucnost.

Novou superskupinu experimentální popové scény Laokoon netvoří neznámí hudebníci – za mikrofonem stojí rapper Mikuláš Hamerla (Sekvoye), o beaty se stará elektronický čaroděj Jiří Machů (Killiekrankie). Finalisté letošního ročníku talentové soutěže 1Band2Play vydali svůj eponymní debut teprve před několika měsíci.

A o více než měsíc dříve: nalepovací tetování na obličeji a žlutá barva, která probouzí pozitivní emoce – to je Annabelle. Už podle prvních dvou singlů Dadae, který vydal kanál labelu Blakkwood, a čerstvého Roles (ft. Fiedlerski) se máme na co těšit. Živě se Annabelle představí v Café V lese už 7. září společně s mladým rapperem The-O. Ten na sebe poprvé silně upozornil minulý rok svým dlouhohrajícím debutem o hledání štastných světů Obři a víly. Přes svůj mladý věk stihl The-O odehrát nespočet koncertů, například i jako support berlínského rappera Kelvyna Colta nebo na akcích spolu s Robinem Zootem, Steinem27 i dalšími českými umělci.

Změny v plánech zahraničních hudebníků jsou stále nevyhnutelné. Další koncert, který musel být z letošního roku přesunutý na rok 2021, patří americkému rapperovi Fat Nickovi. Jeho koncert se uskuteční 4. března 2021 v klubu Chapeau Rouge, vstupenky jsou stále v prodeji. Vstupenky zakoupené na původní termín je možné vracet v místě nákupu do konce září. 

Annabelle + The-O 7. 9. 20 Café v Lese, Praha
FVLCRVM + Laokoon 23. 10. 20 Fuchs2, Praha

Zdroj: TS

S Pavlom Brankom odišiel kúsok slovenskej filmovej pamäti.

$
0
0

Najdlhšie aktívny slovenský filmový kritik, historik, publicista, teoretik dokumentárneho filmu a prekladateľ Pavel Branko zomrel 17. augusta 2020 vo veku 99 rokov. Branko, ktorý slovenský film sprevádzal od konca druhej svetovej vojny, patril spolu s Agnešou Kalinovou a Petrom Mihálikom k dominantným filmovým kritikom povojnovej éry. Prial si, aby sa informácia o jeho úmrtí dostala na verejnosť až po pohrebe. Ten sa konal v bratislavskom Slávičom údolí v pondelok 24. augusta 2020 dopoludnia.  

„Neviem, či začať tým, že som ho mala veľmi rada, alebo tým, ako veľmi som si ho vážila,“ reagovala na úmrtie Pavla Branka dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová. „Mal na veci jasný, ba priam jasnozrivý názor, aj keď nebol v zákryte s tým, čo sa práve nosí. Niekoľkokrát v živote prežil vlastnú smrť, a tak využíval všetok čas, ktorý mu zostával, aby nám ponúkol širší kontext udalostí, ktoré sa nás bezprostredne týkajú, a vytiahol nás z našej pohodlnej, do seba uzavretej, populizmu nadšene načúvajúcej slovenskej pospolitosti. Aj v tom bola jeho úžasná vnútorná sloboda,“ dodala o Brankovi.

Pavel Branko sa narodil 27. apríla 1921 na palube lode, ktorou sa jeho otec vracal z vojnového zajatia. Brankovým rodným mestom sa tak stal Terst. Detstvo strávil na Hačave (dnes časť Hnúšte) a začiatkom 30. rokov sa rodina presťahovala do Bratislavy. Po štúdiu na gymnáziu na Grösslingovej ulici nastúpil s ambíciou stať sa leteckým konštruktérom na Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave. Štúdium prerušilo stíhanie za politickú príslušnosť a činnosť v protifašistickom odboji. Nasledoval dlhý pobyt vo vyšetrovacej väzbe. V prvostupňovom súdnom procese s „podvratníkmi“, ako ich označovala dobová tlač, padli dva rozsudky smrti, Brankovi sa ušlo doživotie. Vyššie súdy rozsudky zmiernili. Pred koncom vojny Branka odvliekli do koncentračného tábora v Mathausene, kde strávil tri mesiace.

Po vojne sa živil ako prekladateľ na voľnej nohe, popri tom od roku 1948 prispieval ako filmový publicista do Pravdy, Práce, Nášho filmu, Kultúrneho života, Smeny a ďalších periodík. Na rozpor ideálov komunizmu s praxou reagoval Branko istým typom „vnútornej emigrácie“. V rokoch 1952 – 1956 žil na samote vo Vysokých Tatrách a venoval sa iba prekladu. Po návrate do Bratislavy bol až do konca 60. rokov redaktorom časopisu Film a divadlo a prispieval aj do ďalších periodík. Ako jeden z prvých kritikov svoju pozornosť výrazne zameral aj na dokumentárnu tvorbu. V tomto období mu vyšli publikácie Slovenský krátky film 1945 – 65 (1965) a Karol Skřipský (1966). V rokoch 1968 – 70 viedol scenáristicko-dramaturgický kurz na VŠMU. Škola mu v roku 1997 udelila čestný doktorát. Počas normalizácie sa dostal na zoznam nepohodlných autorov, neskôr sa mohol venovať aspoň prekladu. Od roku 1970 pôsobil dva roky ako odborný pracovník Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Vytvoril tu dva zásadné texty. Prvé výstižné dejiny slovenského filmu po roku 1945 a teoretická práca o dokumentárnom filme vyšli knižne pod názvami Od začiatkov po prah zrelosti. Slovenský film 1945 – 1970 a Mikrodramaturgia dokumentarizmu. Normalizácia Branka vyhnala aj zo SFÚ, a tak v roku 1973 odišiel do dôchodku.

Po revolúcii v roku 1989 sa Pavel Branko vrátil k písaniu o filme, na vydaní viacerých jeho diel sa podieľal práve Slovenský filmový ústav. Prispieval do časopisov ako Film a doba, Filmová revue, Kino-Ikon či Film.sk, do denníkov Pravda a Sme, periodicky spolupracoval s obnoveným Kultúrnym životom, Mostami aj s Rádiom Slobodná Európa. V roku 2011 vyšli Brankove pamäti s názvom Proti prúdu, ktoré boli preložené  aj do nemčiny. Vlani jeho pôsobenie pripomenul zborník odborných príspevkov Pavel Branko. V znamení filmu a jazyka (2019). Úklady jazyka (2014) sú knižným vydaním jeho časopiseckých textov o nuansách slovenčiny. Dočkali sa dvoch pokračovaní. A režisérka Zuzana Piussi o Pavlovi Brankovi nakrútila dokument Hrdina našich čias (2009).

Pred dvomi rokmi Brankovi udelili Cenu Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy. „Je jediným žijúcim a stále aktívnym kritikom, ktorý zažil a komentuje našu kinematografiu od jej povojnového reštartu po súčasnosť,“ povedal vtedy člen poroty a šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch. „Jeho texty spája obdivuhodná súdržnosť myslenia, slovníka, vyjadrovania. Unikátna nepretržitá kontinuita premýšľania o filme sa radí k tomu najcennejšiemu, na čo sa v našej filmovej kultúre môžeme odvolávať,“ dodal vtedy Kaňuch, ktorý bol editorom dvoch knižných výberov z bohatej Brankovej publikačnej činnosti. Reprezentatívne kolekcie Straty a nálezy 2 a 3 (2005, 2007) nadviazali na rovnomenný výber Brankových textov z rokov 1948 – 1998 (1999), ktorý pripravil Václav Macek.

Pavel Branko je držiteľom národnej filmovej ceny Slnko v sieti za celoživotné dielo (2007). Art Film Fest mu udelil Zlatú kameru (2001) a od prezidenta republiky si v roku 2015 prevzal Pribinov kríž II. triedy. Za svoje dielo získal aj viacero ďalších cien. O jednu sa uchádza v týchto dňoch. Do súťaže o najlepšie blu-ray a DVD vydanie na prestížnom festivale klasických filmov Il Cinema Ritrovato v Bologni vybrali 2-DVD Slovenský dokumentárny film 60 (2019). Kolekciu krátkych dokumentov zo 60. rokov zostavil práve Branko spolu s režisérom, dramaturgom a publicistom Rudolfom Urcom.

Viac informácií o Pavlovi Brankovi nájdete na:
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_auth-0001278-Branko-Pavel-1921/

Publikácie Pavla Branka alebo o Pavlovi Brankovi nájdete aj v predajni SFÚ Klapka.sk:
http://www.klapka.sk/products/search?utf8=%E2%9C%93&search_query=pavel+branko

tlačovú správu pripravil Matúš Kvasnička, šéfredaktor mesačníka Film.sk

Tropical: 28. augusta v KC Dunaj!

$
0
0

Hudobná exotika na našich klubových vlnách! Preneste sa do ďalekých trópov a vychutnajte si párty, ktorú rozvibruje eklektická zmes elektronickej hudby od skúseného BJa Pigga a Otca Mirec. Užite si s nami posledné lúče tohto leta!

BJ Piggo miluje hudbu, v ktorej vyhľadáva rôznorodé rytmy a groovy. Miluje progres a posúvanie vlastných hraníc. Vo svojich setoch dáva dôraz na flow a konzistenciu a pre poslucháčov vytvára nezameniteľnú atmosféru.

Otec Mirec je slovenským synonymom slova tanec! Aktívny tanečník, moderátor Rádia_FM, organizátor a energický hypeman presne vie, aká hudba nás strhne na parket. V jeho podaní nás čaká parádna zmes hip-hopu a soulu, ktorá poteší uši aj nohy.

28. 8. (piatok)
Štart: 22:00 hod.
KC Dunaj
Vstup: 5€
FB event: https://www.facebook.com/events/619597008743558/

Zdroj: KC Dunaj

Muzikálový festival ocenil Veclovú, Selčana, Vojtka a Slováčka.

$
0
0

Uplynulý víkend sa v Kúpeľoch Brusno niesol v znamení filmových, divadelných a muzikálových hitov. Tabuľu slávy získali Gizela Veclová (in memoriam) a Július Selčan. Marián Vojtko a Felix Slováček si odniesli Brusniansku brusnicu. Spomínalo sa na Jozefa Bednárika, Franza Lehára aj Karla Gotta. Záver festivalu patril ikonickému muzikálu Dracula.

Organizátor Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika Ján Kubiš to do posledného momentu nemal vôbec jednoduché: „Po všetkých peripetiách, nepriazni a hlavne okolnostiam spôsobeným koronavírusom sme sa predsalen zišli. Hoci sa nestretávame s priazňou štátnych inštitúcií podporiť tento festival, podarilo sa nám pripraviť už jeho trinásty ročník. Všetky tri dni boli nádherné. Rád by som vyjadril neskutočný obdiv a veľké ďakujem všetkým účinkujúcim, partnerom a spolupracovníkom, že podržali tento ročník.“

Festival sa začal už v piatok špeciálnym programom Muzikálová kaviareň pre hostí Kúpeľov Sliač. Sobotný popoludňajší program už v Brusne bol venovaný Jozefovi Bednárikovi. Práve v tento deň sme si pripomenuli 7. výročie jeho odchodu a okrem programu na pódiu mu účastníci zapálili aj sviečky. Večer patril Zdeňkovi Bartákovi a okrem výberu jeho najpopulárnejších skladieb si diváci užili aj koncertnú ochutnávku pesničiek z muzikálu Casanova, ktorý festival uvedie na svojom štrnástom ročníku v auguste 2021.

V nedeľu sa na pódiu predviedli mladé muzikálové talenty aj herci z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Výberom piesní si návštevníci pripomenuli 150 rokov kráľa operety Franza Lehára a nasledoval spomienkový koncert Karel Gott vo filme. Už úvodný medailón maestra ocenili diváci „standing ovation“. Potvrdilo sa, že filmové hity Karla Gotta právom patria na tento festival.

Ocenenia, Tabuľa slávy i Brusnianska brusnica, sú tradične do poslednej chvíle tajomstvom, a rovnako tomu bolo aj tentokrát. Iba meno Gizely Veclovej, ktorej Tabuľa slávy bola udelená in memoriam, ohlásil Ján Kubiš už v predstihu. Ocenenie pre prvú dámu slovenského muzikálu symbolicky prevzali Július Selčan a Ľubomir Pavlovič. „Ja som si chcel ísť na chvíľu oddýchnuť, ale Janko Kubiš ma nahnal späť na miesto. Sľuboval mi, že žiadnu cenu nedostanem,“ povedal na pódiu viditeľne dojatý Marián Vojtko, keď už v rukách držal ocenenie Brusnianska brusnica. Prekvapenie neskrýval ani Felix Slováček, ktorý festival dlhodobo podporuje a propaguje. „Raz letel desať hodín do New Yorku a naspäť iba preto, aby podporil propagáciu festivalu,“ prezradil J. Kubiš. Druhú Tabuľu slávy si prevzal a aj upevnil Július Selčan, ktorý spolupracoval s Bednárikom 17 rokov.

Muzikálový festival Jozefa Bednárika aj tento rok potvrdil, že kde sa stretnú dobrí ľudia, je vždy dobrá nálada. Na pódiu sa objavili herci a speváci, ktorí svojím spevom zdvihli divákov viackrát zo stoličiek. Za všetky momenty možno spomenúť napríklad výkon Mirky Partlovej v úryvkoch z muzikálu Fantóm opery, či Mariána Vojtka s kolegami pri skladbách z muzikálu Dracula, ktorý tento rok oslavuje 25. výročie.

„Čo dodať na záver? Už len zopakovať úprimné poďakovanie všetkým partnerom, mediálnym partnerom a kolegom. Mnohí z nich sú s nami od prvého ročníka. Niektorí partneri, napríklad Majka Reháková, boli už pri prvom vyslovení myšlienky. Ďakujem priatelia a verím, že sa stretneme opäť o rok,“ dodal J. Kubiš.

Zdroj: TS
Zdroj foto: René Miko

Simple Souls majú zmluvu s legendárnym vydavateľstvom z Londýna.

$
0
0

Simple Souls je svieži vietor s jedinečným zvukom na drum & bass-ovej scéne. Táto pozitívne naladená trojica muzikantov a umelcov pôsobí na rôznych miestach Európy.

Kapela tvorí v zložení beatmaker/DJ Peter Kovalčík žijúci v Prahe, gitarista/klávesák Jano Králik na striedačku vo Viedni a Bratislave, a Zdenko Beer, ktorý má na starosti dychové nástroje a klipy pôsobí v Mníchove. Subžáner drum & bassu, ktorému sa tento hudobný projekt venuje sa nazýva liquid funk, čo je pozitívne naladená elektronická tanečná muzika s prvkami funku, jazzu a soulu.

Debutové EP Set It Off

Pred nedávnom sa kapele podarilo upísať ako prvým Slovákom v histórii legendárnemu vydavateľstvu V Recordings z Londýna, ktoré oslavuje 25 rokov existencie. S V Recordings sú spojené také mená ako Roni Size, Krust, DJ Die, Adam F., Ed Rush či DJ Marky. Práve pod hlavičkou tohto vydavateľstva vyšlo 7. augusta 2020 ich prvé EP s názvom „Set It Off “, na ktorom sa producentský podieľal aj britský producent Link a americký MC Flotation. Na kanáli Planet V sú všetky štyri nové tracky, ktoré vydavateľstvo posiela do sveta.

“Upísať sa labelu formátu V Recordings sa človeku nestáva každý deň, takže je to pre nás nový svet, nové kontakty, noví ľudia, ale aj obrovská nová motivácia robiť hudbu lepšie a posúvať sa ďalej vpred. Vďaka nášmu EP si nás všimli a hrávajú nás svetoznáme mená drum and bassu ako Command Strange, DJ Marky, Danny Wheeler, Peshay alebo DJ Patife. S mnohými ľuďmi, na ktorých hudbe sme vyrastali sme teraz v osobnom kontakte a plánujeme dokonca spoločné kolaborácie, o čom sa nám ani nesnívalo. EP je medzi ľuďmi takisto obľúbené, keďže v Beatport top 100 dosiahlo 18-tu priečku. Taktiež sa nám ozýva čím ďalej tým viac ľudí s tým, že sa im naša hudba veľmi páči, čo nás vždy veľmi poteší. Naše prvé EP zďaleka nie je na V Recordings posledné a už sú na pláne ďalšie single, kompilácie, remixy atď. Akonáhle sa zlepší situácia ohľadom koronavírusu, tak začneme vystupovať ako live projekt doma aj v zahraničí, na čo sa už veľmi tešíme.”, opisuje pocity a plány beatmaker Peter Kovalčík.

Simple Souls pôsobia na scéne od roku 2018 a na konte majú už množstvo skladieb vydaných na vydavateľstvách ako Soul Deep Recordings, Boomerang, Timewarp Music alebo Liquid Boppers, ktoré pravidelne hrávajú známi DJs v rádiách, či na party po celom svete. Niektoré tracky môžete počuť aj na slovenskom Rádiu_FM, kde ich pravidelne púšťa DJ Lixx vo svojej relácii Signall_FM. Set It Off a britské vydavateľstvo sú nové krídla, ktoré títo talentovaní umelci rozprestreli a budú sa snažiť lietať tak, aby sa ich pozitívna hudobná tvorba dostala, čo najďalej.

Info a aktuálne dianie kapely Simple Souls:
facebook: https://www.facebook.com/ssouls/
soundcloud: https://soundcloud.com/souldnb
mixcloud: https://www.mixcloud.com/CoVo/
instagram: https://www.instagram.com/simple_souls_/

PR správa: Martin Hlavatý / AFL promotion
Foto: archív Simple Souls


Návštevníkov Bojníckeho zámku vystriedajú dočasne filmári.

$
0
0

Múzeum Bojnice oznamuje svojim návštevníkom, že z dôvodu naktúcania filmovej rozprávky O liečivej vode, bude časť zámku dočasne uzatvorená. V termíne od 31. augusta do 9. septembra 2020 budú prehliadky expzícií prebiehať v obmedzenom režime. Návštevníkom sa ospravedlňujeme.

Česko-slovenský filmový štáb, ktorý si popri iných pamiatkových objektoch vybral aj Bojnícky zámok, bude nakrúcať predovšetkým v priestodoch Stredného hradu a Stĺpovej siene. 

Pre verejnosť sa v tomto období sprístupní špeciálny prehliadkový okruh, pozostávajúci z priestorov Grófskeho bytu, zámockého apartmánu, kaplnky, rodinnej hrobky Pálfiovcov a prírodnej jaskyne pod zámkom. Prehliadka bude počas tohto obdobia obohatená o alegorické sochy Dionýza Stanettiho, dosiaľ nevystavené vzácne ikony či iné zaujímavé artefakty.

Novú filmovú rozprávku O liečivej vode si budú môcť diváci pozrieť na televíznych obrazovkách už počas tohtoročných Vianoc.

Zdroj: SNM

Benefičný festival Osmidiv roztancoval Banskú Štiavnicu.

$
0
0

Benefičný festival Osmidiv už po jedenásty krát v nedeľu 16. augusta 2020 roztancoval a rozospieval amfiteáter v historickom centre Banskej Štiavnice. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravilo Občianske združenie Milan Štefánik.

Na úvod sa ujal slova moderátor – Jožo Pročko. Parlamentný oblek vymenil za farebné tričko s jašteričkami. „Osmidiv je skvelé podujatie pre mentálne postihnutých , ktorí si naozaj zaslúžia  našu pozornosť.“ V súvislosti s pretrvávajúcou situáciou ohľadom ochorenia Covid mal dôležitú úlohu. Zdôrazniť pokyny, ktorými bolo potrebné riadiť sa. Prvé pravidlo: ROR – ruky, odstup, rúška. Vstupný filter s teplomerom zabezpečovala „dezinfekčná hliadka“. Potom už svojim „nákazlivým“ smiechom rozprúdil dobrú náladu. A po ňom sa to krásne rozbehlo. Odfotiť sa pri veľkom plagáte. Obliecť farebné tričko. A … môžeme sa tešiť na bohatý program.

Prvé lákavé tóny. To už na „tanečný parket“ vstúpil Zoli so svojimi dievčatami. Energické latino rytmy. Začína sa Zumba. Rúška pre túto chvíľu nie sú potrebné. Hor sa do tanca. Piesne známe i neznáme. Kroky jednoduchšie i zložité. Dvojkročka, otočka. Vyskočiť. Nesmie chýbať letný hit. Zatlieskať. Fotka. „Bolo to skvelé a sme radi, že aj tentokrát sme mohli byť tu, s vami. Tešíme sa aj na budúce.“ A my vieme, že sa určite so Zolim na podobnej akcii stretneme znova.

Jožko si pozýva k sebe organizátora, Milana Štefánika. Obraz s motívom podujatia, ktorý namaľoval maliar a textár hitov kapely IMT Smile, Vlado Krausz, bude od dnešného dňa zdobiť priestory ďalšej DSS.

Na pódiu už sú pripravené bubny, gitara. Prichádza Zóna A. Punk rock v ich podaní nevyrušili ani prvé kvapky dažďa. Možno, Útok na špicu hitparády, Chleba, Beznádejný prípad… Staršie hity, veď kapela pôsobí na scéne už neuveriteľných 36 rokov, premiešali s novšími. „Veď ešte stále máme dosť síl“, slová z hitu Keď sa všetci zjednotíme, hovoria za všetko. Členovia boli prekvapení z reakcií „inak obdarených“. „Pravdepodobne ani veľa z nich nepočulo o Zóne A a vydržali tam, tak to bolo veľmi pekné.“ Deti spievali, tlieskali. Jožko Pročko usmernil tých, ktorí nemali pršiplášte. Rýchlo si ich vyzdvihli pri vstupe do areálu a späť do hľadiska. Festival predsa pokračuje ďalej.

 Na scénu vstupuje speváčka. Ale čo to? Bosá. Prenikavé modré oči, čistý hlas. To už prichádza rocková kapela z Prahy. Jamaron – súrodenecké trio dopĺňa bubeník a basgitarista. Na Slovensku sa dostávajú pomaly do povedomia na hudobnej scéne. I preto prijali pozvanie a možnosť zahrať pre „iné“ publikum. „Určite to je to nejlepší publikum. Myslím, že dokáže krásně posoudit, co děláme. Nemají předsudky a dávají na jevo to, co si myslí.“ Hlavnou motiváciou bolo urobiť radosť ľuďom, deťom. Texty piesní vypovedajú o pocitoch, názoroch. O pravde, vzťahoch, osude. Úhel pohledu, Osudová balada, Zauzlíkovaná klec, Temná slečna, Na náhody nevěřim. Pri piesni Nahá speváčka vymenila mikrofón za saxofón a predviedla úžasné sóla. Ako vnímali členovia kapely farebné transparenty s nápisom a ich fotkami? „Je to úplňe skvělá věc. Tohle se nám ešte nestalo. Moc si to vážíme.“ Prídavok v podobe piesne Medvídci koušou, ulahodil i organizátorovi podujatia, Milanovi Štefánokovi.

 Menšie zmeny na pódiu a už je tu La3no Cubano – Worldmusic koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru, etno-elektro. Balkánske prvky i prvky orientu. Tanečné rytmy. Husličky a píšťala. Do toho bongá, klavír. Typické latino rytmy, ale i rýdzo naše, slovenské. Oprášené piesne Po schodoch, O maňo. Východniarska Dzífče počarovné. I rómske O poštáris. Členovia zoskúpenia majú s prácou s „inak obdarenými“ skúsenosti. Líder kapely Tono Guth sa venuje muzikoterapii práve pre túto cieľovú skupinu. A chalani z kapely mu radi pomôžu. Nebolo to teda prvý krát, čo prišli hrať pre deti s mentálnym postihnutím. „Je to je to veľmi vďačné publikum. Veľmi bezprostredné. Oni si to veľmi užívajú. Tešia sa z toho, a my sa potom tešíme tiež. Takže vždy radi hráme na takýchto akciách.“ Najväčším zadosťučinením sú pre nich usmiate tváre, ktoré tancujú napriek kvapkám dažďa. A tým sú blízko ich hudbe.

Napriek dažďu prítomní vytrvali a prišiel čas odmeniť ich darčekmi. Od sponzorov. Za mávadlá, transparenty. Niektoré poznačené kvapkami dažďa. Vyrábané od srdca. Ktoré vybrať? Ktoré odmeniť? Porota pozýva na pódium najpestrejšie. A odmeníme i skvelú Julku, ktorá spestrila program počas výmeny nástrojov. Recitovala, spievala.

Ale čo by to bol za festival bez veľkolepého finále. Niekto, kto je Best of. V obecenstve to vrie. Diváci sú nedočkaví. Prvé jemné tóny a už je to jasné. Kristína. Prvá skladba. Vykuklo podvečerné slnko a na oblohe sa objavila farebná dúha. Kristína prosí publikum o pomoc. Refrén si zaspievame spolu. Ktorú si dáme? Na bieleho koňa, V sieti ťa mám, Napríklad ty, či Pri oltári?  Spievajú všetci. Nie len „inak obdarený“. Ale i dobrovoľníci, zvukári, fotografi. Slová poznajú. „Som rada, keď môžem potešiť aj ľudí, ktorí majú ťažký život. Vidím, ako sa tešia. Ja mám z toho tak isto obrovskú radosť.“ V závere nesmú chýbať tie najväčšie hity – Jabĺčko, Ta ne. A Horehronie prišlo v tej správnej chvíli. Keď sa slnko pomaly sklonilo na Horehroní. Krajší záver festivalu si organizátor ani nemohol priať.

Kto si myslí, že hudba a tanec vyplnili celý program, nenavštívil ešte stany. Po celý čas sa v nich deti mohli zapojiť do tvorenia. Maľovanie horúcim voskom, ozdobovanie sadrových odliatkov. Výroba košíkov z pedigu. Výroba šperkov z drôtu, či náramkov z kože. Pamiatka v podobe vlastnoručne vyrazenej mince. Skúška streľby z luku na cieľ. K dispozícii bolo  občerstvenie v podobe chutných croissantov a osviežujúcej vody.

Poďakovanie za ďalšie skvelo zvládnuté podujatie patrí nielen organizátorovi, ale i účinkujúcim, sponzorom. Nesmieme zabudnúť ani na dobrovoľníkov. Slová diváčky Kataríny hovoria za všetko: „bolo super ako vždy. Vďaka Milanovi Štefánikovi, ktorý robí skvelé podujatia a aj skvelým účinkujúcim. Hoci neprialo počasie, bola skvelá atmosféra. Vďaka.“

Text: Júlia Platková
Foto: Igor Frimmel, Petra Sekáčová a Milan Maršalka

The Last “Dance” Party: 31. augusta v KC Dunaj!

$
0
0

Posledná možnosť zakrepčiť si! Záverečná párty nášho leta bude pravdepodobne aj poslednou možnosťou klubovo sa zabaviť na dlhšie obdobie. To si nemôžeš nechať ujsť! Do stavu okamžitej zábavy nás dostanú DJ sety Škrupa a Lkamu.

Výdatná hudobná noc, ktorú potiahneme až do skorého rána prinesie old aj new school hip-hop, dancehall, funky, soul aj RnB. Nechaj sa stiahnuť na parket a uži si posledný tanec!

Škrupo alias Daddy Skrupee je MC, spevák, rozhlasový moderátor a tiež vášnivý DJ, ktorý mixuje najmä žánre ako hip-hop, dancehall či reggae. Príď si parádne zakrepčiť pod jeho taktovkou.

Lkama sa už pár rokov venuje ako DJingu, tak aj koncertnému hraniu a produkcii. Jeho meno nájdete pod trackmi Strapa, Majselfa, Separa či Zverinu. Pôsobí vo vlastnom projekte City Code.

31. 8. (pondelok / na druhý deň je voľno)
Štart: 21:00 hod.
Vstup: 5€
KC Dunaj
FB event: https://www.facebook.com/events/597054567542914/

Zdroj: KC Dunaj

Tajný recept Opatovského našiel cestu k fanúšikom.

$
0
0

Koncom júla vydal Robo Opatovský skladbu Tajný recept a posledných pár týždňov potvrdzuje, že ‚uvaril‘ skladbu, ktorá chutí. „Moja Hanka si ju spieva pri hraní,“ prezradil v rozhovore. 

“Skladbu sme hrali už pred vydaním na koncertoch a pokračujeme v tom aj naďalej. Pesnička si ľudí získala a som rád, že na ňu nemám negatívne ohlasy,“ prezradil spevák a dodal: „Dobrá skladba znie aj pri dvoch gitarách a jednom akordeóne. Myslím si, že Tajný recept chytí poslucháčov melódiou aj textom. To sa nám potvrdzuje aj pri rôznych verziách skladby, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach. Napríklad s Martinou Comisso, ktorá si zahrala tajomnú femme fatale vo videoklipe, sme nahrali domáce video, kde si skladbu spievame. Na perkusiách nám zahral Riško a výsledok nás veľmi potešil.“

Robo Opatovský zároveň prezradil, že, rovnako ako pri skladbe Tancuj, sa skladba prirodzene dostáva medzi ľudí, že si ju spievajú a hrajú. „Som stará škola a vždy skladbu najskôr otestujem na koncertoch a až potom ju idem nahrávať. Ženy a dámy, ktoré skladbu počuli na koncertoch, ju ocenili a že si pri nej vedia aj zatancovať bez toho, aby sa spotili,“ povedal s úsmevom spevák.

Hoci s obmedzeniami, stále na pódiu

Počas úvodných mesiacov aktuálnej krízy doma trpel, no podarilo sa mu pripraviť desať nových vianočných pesničiek, ktoré by sa na albume mohli objaviť už v roku 2021 pri jeho 50. narodeninách. Keď sa však opatrenia uvoľnili, vyrazil v zmenšenej zostave na letné turné. „Už keď prišla informácia, že do sto ľudí môžeme robiť koncerty, tak som sa potešil a rozbehli sme to. Síce hráme v menšej zostave – ja, Roman Mečiar na gitare a Ondrej Juráši na trúbke a akordeóne, ale hráme. Je to akustickejšie, trochu si pomáhame looperom, ale ľudia to prijímajú a ja sa z toho neskutočne teším.“

Podpora pre všetkých, ktorí sa starajú o umelcov 

„Veľmi chcem podporiť ľudí, ktorí sa o nás starajú. Zvyčajne chodíme na koncerty šiesti, ale teraz nemôžeme ísť viac ako ja a dvaja muzikanti,“ povedal R. Opatovský a dodal: „Nie sme to len my, speváci, ale za nami sú ďalší ľudia, bez ktorých to nikdy nebude úplné. Ja sa snažím hrať aspoň pre menší počet ľudí, len aby som mal kontakt s publikom. Časom sa však môže stať, že nebudeme mať u koho a za čo nahrávať nové skladby. Mali by sme nájsť nejaký spôsob, aby sme sa tomu vyhli.“

 Najbližšie koncerty
28.08. Hlohovec – Craft beer & Coffee Pod smrekom
30.08. Bratislava – Café bar Bianco
03.09. Bojnice – Kúpeľná kaviarnička

Robo Opatovský  – Tajný recept (03:12) 
HUDBA:       Robo Opatovský
TEXT:          Martin Chudík
PRODUKCIA: Robo Opatovský
ISRC:          SKC252001604
© 2020 Záverečná

Zdroj: TS

 Luboš Pospíšil oslavuje 70 LP reedíciou …a nestřílejte na milence i špeciálnymi koncertmi.

$
0
0

Môže sa to zdať ako večnosť alebo naopak možno len ako okamih, ale je to fakt – Luboš Pospíšil, rockový pesničkár s hlasom, ktorý si nespletiete s nikým iným a autor mnohých nevtieravých, ale o to trvanlivejších hitov, oslávi 6. septembra 70. narodeniny. Okrídlenú frázu “vek je len číslo”, naplní doslova, keď bude oslavovať vo veľkom štýle a hneď niekoľkokrát.

Najskôr 28. augusta, kedy v Supraphone – príznačne 35 rokov od nahrania – vyjde na 180g LP novo remasterovaná reedícia kultovky …a nestřílejte na milence (video teaser: http://y2u.be/XeExtIup1qk). V úvode septembra sa ku gratulantom pridá Česká televize, ktorá v premiére uvedie 12. septembra od 20:20 na ČT Art dokument v réžii Aleny Činčerovej venovaný Lubošovi Pospíšilovi.

V októbri bude Luboš oslavovať s fanúšikmi, kapelou 5P i zaujímavými hosťami na špeciálnych „70“ koncertoch, konkrétne 7. 10. v brnenskom Semilasse, 8. 10. v ostravskom Parníku, kde zároveň konečne pokrstí vlani vydaný, v Parníku natočený živák Live!!! Ostrava. Pomyselný vrchol osláv sa uskutoční na dvojkoncerte v pražskom Lucerna Music Bare 13. 10. (pridaný termín) a 14. 10. (už vypredané).

„Príprave albumu … a nestřílejte na milence predchádzala veľká zmena v obsadení 5P. Väčšia časť kapely odišla tzv. ‚za lepším‘. Dôležitejšie bolo, že zostal Bohouš Zatloukal, že nastúpila nová kvalitná rytmika a že navyše prišla skvelá ponuka na spoluprácu od skladateľa a jedinečného inštrumentalistu Petra Skoumala,“ spomína legenda českého rockového pesničkárstva na album, ktorý je v jeho diskografii významným míľnikom nielen kvôli skutočnosti, že ho nahral presne v polovici svojho doterajšieho života. 

Desať skladieb s hudbou L. Pospíšila, O. Petřinu, P. Skoumala a B. Zatloukala a textami L. Kantora, P. Šruta i O. Petřinu zafungovalo ako celok i jednotlivo. Množstvo piesní sa nenápadne stalo nápadnými hitmi s dlhou životnosťou – či už Balada o několika papírovejch čertech, Soukromá cesta do Nikam, Marilyn, Goodbye, Píši vám, Karino alebo Dvě tváře: Jekyll a Hyde. Tej poslednej sa teraz navyše dostalo cti byť bonusovo uvedená na reeditovanom LP dvakrát, keď Luboš Pospíšil na záver doplnil jej vítane odlišnú variantu z roku 2002.

I napriek kvalite preverenej rokmi, album …a nestřílejte na milence v dobe svojho vydania neprešiel cez komunistický kontrolný aparát bez zmeny. „Takzvaná textová komisia neschválila väčšinu textov. Podarilo sa mi dostať sa k zápisu z rokovania tejto komise a ukázalo sa, že pod zákazom je podpísaný jediný človek. Musím povedať, že vo vtedajšom Supraphone som mal niekoľko priateľov, a tak sa problémom začal zaoberať umelecký riaditeľ. Ten vyhlásil, že texty nie sú závadné, ale že je treba urobiť ‚isté korekcie‘, najmä v pesimistickom texte Kuřata v igelitu. A tak Pavel Šrut napísal tretiu, neskutočne optimistickú slohu, a práve táto groteskná situácia už bola v poriadku,“ približuje Pospíšil dnes možno už úsmevné peripetie doby.

Roky minulé sú ale už našťastie za nami, a čas ukázal, akým výnimočným počinom …a nestřílejtze na milence je. Aktuálna reedícia to len potvrdzuje. Či už vkusne revitalizovaným pôvodným obalom z dielne grafika Karla Halouna s fotkami Jaroslava Prokopa, kompletom textov doplneným o Pospíšilovo osobné ohliadnutie či novým zvukovým remasteringom pesničiek s kúzlom melodickej originality a textovej neprvoplánovosti.

Svoju výnimočnosť napokon potvrdzuje i Luboš Pospíšil sám. Bez ohľadu na dátum narodenia, hýri energiou a obdivuhodnou koncertnou aktivitou. Skvele to zachytáva vlani vydaný, úplne prvý živák v jeho diskografii Live!!! Ostrava a samozrejme tiež jeho koncerty. Skvelú príležitost overiť si to osobne budú mať fanúšikovia na spomínaných špeciálnych narodeninových vystúpeniach,  prípadne na ďalších plánovaných zastávkach, ktorých kompletný zoznam nájdu TU: https://lubospospisil.cz/koncerty/

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live