Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

ALEX vydáva tanečnú novinku VIEM ČO CHCEŠ.

$
0
0

Mladý slovenský spevák Alex,ktorého môžete poznať zo spolupráce na albume KONTRAFAKT NAVŽDY alebo z projektu PODZEMGANG vydáva tanečnú novinku Viem čo chceš.

 

Skladba Viem čo chceš vznikla veľmi spontálne.Je to moja osobná výpoveď o láske a práve preto mám k tejto skladbe naozaj výnimočný vzťah.Skladba Viem čo chceš je o vzplanutí láskou.Myslím si,že každý z nás aspoň raz v živote pocítil tie povestné motýliky v bruchu.Autorom hudby som ja a s textom mi pomáhal ELPE.Nahrávali sme ju v štúdiu u G-BODA a o mix a mastering sa postaral Marek Šurin.

„MYSLÍM SI,ŽE KAŽDÝ Z NÁS BOL ASPOŇ RAZ ZASLEPENÝ LÁSKOU.

Ku skladbe sme natočili aj videoklip.Chceli sme zachytiť letnú-tanečnú atmosféru a preto sme si vybrali lokáciu v meste.O réžiu a kameru sa postarali Robo Vegh,Shadex a MZEE.Vysvetľuje Alex.

Momentálne pripravujem ďaľší video singel,ktorý výjde v tesnom zábere s albumom.Na albume bude 19 skladieb,ktoré mapujú celú moju kariéru.Ako bonus pridávam 4 skladby z doby v ktorej som vystupoval pod pseudonymom LIL STRIKE.

Zdroj: TS


Bratislavský knižný trh v centre mesta. Obľúbený sobotný trh pred Starou tržnicou ovládnu 18.7. knihy.

$
0
0

Bratislavský knižný festival (BRaK)  pozýva na letné  “pop-up podujatie” Bratislavský knižný trh už v sobotu 18. 7. 2020 na Námestie Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou, ktoré sa bude konať v rámci obľúbených tradičných trhov a doplní tak štandardnú ponuku trhu o kvalitnú porciu literatúry a krásnych knižiek doplnenú bohatým kultúrnym programom pre deti aj dospelých.

Organizátori chcú týmto podujatím poskytnúť malým nezávislým vydavateľstvám priestor na podporu predaja a pomôcť im tak lepšie prekonať následky, ktoré ich postihli počas pandémie v dôsledku zatvorení kníhkupectiev a následného prichádzania o zisky, ktoré boli pre väčšinu veľmi likvidačné.

Bratislavský knižný trh je pop-up k pripravovanému siedmemu ročníku Bratislavského knižného festivalu, ktorý sa bude konať od 13. – 16. 9.2020 v Novej Cvernovke. Zároveň je pilotným ročníkom trhov, z ktorých by sme chceli vybudovať pravidelnú tradíciu. Máme pocit, že v Bratislave nám totiž chýba poriadny knižný trh pre malé vydavateľstvá. Spojením so Starou tržnicou a využitím miesta, ktoré je s trhovou tradíciou späté historicky, ponúkame podujatie, ktoré má potenciál rozrastať sa a opakovať každoročne.” František Malík, riaditeľ Bratislavského knižného festivalu.

Príďte podporiť malé slovenské nezávislé knižné vydavateľstvá! Váš nákup vám spríjemní aj bohatý sprievodný program, ktorý zahŕňa detské bábkové predstavenie Tajomstvo oceánu Divadla SpozaVoza, s príjemnou hudbou vystúpia DJ Samurai a DJ Tuzex. Michal Hvorecký bude moderovať diskusiu s hosťkami Barbarou Sigmundovou a Gabrielou Magovou (OZ Doslov ) zameranou na tému prekladateľstva. Laco Kerata bude hosťom obľúbeného literárneho formátu Čau o piatej, v ktorom bude čítať zo svojich kníh s autogramiádou. Program ukončíme live koncertom mladej slovenskej popovej kapely LUIS.

Vstup na podujatie je voľný. Bratislavský knižný trh bude trvať od 9:00 – 19:00 hod.

Viac informácii o podujatí nájdete na FB evente:
https://www.facebook.com/events/716290409162698/

Harmonogram sprievodného programu:

10:00: Divadlo SpozaVoza: Tajomstvo oceánu

Bábková inscenácia o veľkom putovaní malej veľryby za domovom. Predstavenie vzniklo na motívy knihy Gerda – Príbeh veľryby, ktorú napísal spisovateľ a ilustrátor Adrián Macho. Príbeh je o malej veľrybe, ktorá sa jedného dňa ocitne sama. Vydá sa na dobrodružnú cestu naprieč oceánom počas ktorej získal mnoho zážitkov a priateľstiev. V inscenácii hrajú dvaja herci na rôznych hudobných nástrojoch, ktoré vytvárajú podmorskú atmosféru. Predstavenie odkrýva aj enviromentálnu tému a snaží sa už v detskom veku prebudiť záujem o triedenie odpadu a čistotu okolo seba. 

11:00 – 14:00 DJ Samurai

Knihy a dovolenka sú vždy dobrá kombinácia. Tento rok to s tým morom nemusí vyjsť, a tak vás DJ Samurai zoberie vo svojom DJ sete do krajín, kde by ste najradšej ležali s knihou pri mori alebo oceáne.

14:00 – 15:30 DJ Tuzex

Pod mixpultom schováva “zakázané” pesničky zahraničnej produkcie, ktoré premieša s obľúbenými hudobníkmi domácej česko-slovenskej scény z rokov minulých.

15:30 – 16:30 Diskusia: Neviditeľná práca prekladateľov a prekladateliek.

Téma diskusie: Do akej miery ovplyvňuje preklad samotné prekladané dielo? Ako veľmi sa musia prekladatelia orientovať v témach, ktoré prekladajú? Ako fungujú prekladatelia a prekladateľky na Slovensku a prečo je ich práca prehliadaná? Diskusiu bude moderovať Michal Hvorecký a budú na nej členky OZ Doslov Barbara Sigmundová a Gabriela Magová.

17:00 – 18:00 Čau o piatej

Laco Kerata číta zo svojich kníh a zostane aj na autogramiádu.

18:00 Koncert kapely Luis

Luis je mladá slovenská popová kapela. Zostava štyroch mladých mužov milujúcich autorskú tvorbu s prvkami performancie.

Zdroj: TS

“Takto by znel Matrix a Half-Life, keby jeho tvorcovia robili hudbu” predstavuje novinku spevák Xces.

$
0
0

Filmy ako Matrix, Terminator, Tron, či počítačové hry Half-Life a Far Cry majú spoločný estetický žáner, ktorý v zahraničí odborné médiá nazývajú cyber-punk. Bratislavská skupina Xces tento pojem chápe aj ako nový hudobný žáner a uvádza svoj debutový videoklip “Hexagonnal ball”.

Xces je bratislavská kapela profesionálnych študovaných hudobníkov. Ich hudobná prax od hard rocku, folku, gospelu, alternatívy až po modernú elektroniku sa naplno prejavuje v novej tvorbe. Novinka “Hexagonnal ball” je surová, gitarový zvuk znie skôr ako počítačová elektronika a hardrockový spevák Tomáš Michalčák experimentuje s hiphopovým frázovaním v štýle britských Death Grips. “Text skladby vykresľuje atmosféru akého dystopického koncertného happeningu a štýle života v estetike, akú som mával často v snoch.” opisuje novinku spevák.

Doposiaľ sa žiadna kapela nehlásila k cyber-punku, ako k hudobnému žánru. Xces tento nový pohľad opisuje ako “punkový koncert v podzemí citadely v Half Life.” Reakcie poslucháčov sa neobáva: “Štúdiový čas bol odmenou, prijatím, vypustením aj odpustením sámemu sebe. Ak to niekoho nakopne aspoň sčasti ako nás, úloha je splnená.”

Kapela nahrávala v štúdiu LVGNC s producentom Tomom Lobbom (Luvver): “V štúdiu sme spočiatku nahodili viac surový prístup a nahrali celú skladbu spolu v miestnosti. Neskôr sme to začali prearanžovávať, v čom zohral kľúčovú úlohu Tom Lobb. Išlo o veľmi funkčnú dynamiku spolupráce – Tom mal kopu skvelých nápadov a každý z nich nás inšpiroval k ďalším a ďalším. Proces tvorby bol maximálne angažovaný, plný zábavy a momentov osvietenia.”

Zdroj: TS

Výstava TOO HOT Evy Jaroňové ukazuje v Kostce utrhané končetiny a noční můry malé holčičky.

$
0
0

Po skoro šesti měsících se do Galerie Kostka vrací umění. První postpandemickou výstavou je TOO HOT umělkyně Evy Jaroňové. Vystoupat po strmých schodech a ocitnout se v pokojíčku útulných hororových scén můžou návštěvníci od pondělí 13. 7. 

Nečekaná pandemie poměrně zásadně zamávala programem obou galerií MeetFactory. Ve velké galerii se posunul termín otevření výstavy Spiritualities: Three Contemporary Portrayals of Transcendence and Beliefs (momentálně k vidění do 16. 8.), v Galerii Kostka byla kurátorka Eva Riebová nucena zrušit plánovanou výstavu indické umělkyně Afrah Shafiq, což jí ale zároveň umožnilo rozhlédnout se více po české scéně. „Eva Jaroňová se v minulých letech zúčastnila open callu pro Galerii Kostka, její drobné kresby byly pro komisi nesmírně zajímavé, a přestože její projekt nakonec nebyl vybrán (i vzhledem k prostorovým možnostem Galerie Kostka), kresby v nás rezonovaly,“ popisuje Riebová důvody, proč se rozhodla oslovit v Brně usazenou umělkyni. Společně s architekty Bibianou Heinichovou a Janem Stibitzem nakonec v krychlové monumentální galerii vytvořili pro nevšední ilustrace Jaroňové útulné, avšak úzkostné prostředí. K tomuto netradičnímu řešení byl i další důvod. „Paradoxem výstavy odkazující k extrémnímu suchu je fakt, že se v Galerii Kostka i při menší přeháňce tvoří kaluže vody,“ vysvětluje Riebová.

Výstava TOO HOT představí výjevy plné černého humoru a sarkastických komentářů současné doby. Jedná se o výběr starších i nových kreseb a maleb, ve kterých se objevují výjevy stejně morbidní jako humorné, podané tvaroslovím v podstatě infantilním. K hororovým scénám, které působí jako záznamníky hrozivých snů, jejichž ústřední postavou je malá dívka, často požíraná hady, ptáky či netopýry, se postupem času přidávají další dívky, objevují se lidé s oběma pohlavími (anebo s žádným), zvířata, rostliny…Jako  by byli sežehnuti sluncem, rozpíjejí se všichni tvorové v jeden organismus. Individuální noční můry přerůstají v kolektivní drama.

V jejích posledních kresbách jsou to lidé, kteří dobrovolně anebo násilím pokládají život ve prospěch krajiny a rostlin. A právě v tomto momentě se Jaroňová dotýká, byť možná nevědomě, současného pocitu a nutnosti splynout s přírodou, v jejím případě velmi drastickými prostředky, které umožňuje výtvarná fabulace.

Její malby se často pohybují na hranici kýče, jsou šťavnaté a lákavé na omak (což výrazně podporuje tisk na saténovou látku a formát naducaných polštářů). Jsou přitažlivé, ale trochu úlisné. Jsou jednoduše TOO HOT.

Výstava byla zahájena místo tradiční vernisáže v den otevření live streamem (13. 7., 13:00), který je ke shlédnutí na Facebooku MeetFactory. O setkání s umělkyní a kurátorkou ale návštěvníci nepřijdou: ve čtvrtek 13. srpna proběhne v továrně Soirée – večírek výtvarné scény MeetFactory. Na programu bude nejen artist talk s Evou Jaroňovou, ale také otevřené ateliéry rezidenčního programu.  

Eva Jaroňová (*1984)

Eva Jaroňová pochází z Valašska. Vystudovala učitelství výtvarné výchovy na PdF UP v Olomouci a Fakultu výtvarných umění v Brně, kde studovala v ateliéru Environment pod vedením ak.mal. Vladimíra Merty a MgA. Barbory Klímové. Absolvovala studijní pobyt na Akademii výtvarných umění ve Varšavě a pracovní stáž na Islandské Akademii Umění v Rejkjavíku. Věnuje se především ilustraci, malbě a hudbě a v poslední době také designu textilu. Své práce publikuje především v podobě autorských grafik a zinů. Vydala autorskou knihu Škůdci, která je vytištěná experimentální formou sítotisku a risografu a obsahuje stejnojmenný komiks. Autorka publikuje své ilustrace například v časopisech Živel, Čilichilli, Artmap, FÚD, Host, na serveru Artalk, ilustruje knihy nakladatelství Tribun. Pravidelně vystavuje v ČR. Mezi její hudební aktivity patří elektro-popové projekty ◊>≈ (PzH) a No Fun at All in the House of Dolls.

Eva Jaroňová: TOO HOT
13. 7.–29. 8. 2020 
Galerie Kostka
vystavující: Eva Jaroňová
kurátorka: Eva Riebová
architektonické řešení: Heinich & Stibitz
produkce: Jan Vítek

výstava v Galerii MeetFactory
Spiritualities: Three Contemporary Portrayals of Transcendence and Beliefs
25. 5.–16. 8. 2020

Zdroj: TS

90s Party: 24. júla v KC Dunaj!

$
0
0

Pásky s tou najlepšou hudbou, ktorú vyniesla na vrchol hitparád deviatková éra! Dajte si s nami do uší energickú zmes grunge-u, rocku a punku a ukážte nám, ako sa žúruje naplno! Od Nirvany až po Metallicu – to všetko nájdeme v setoch DJov Hellhounda a Trashmana. 

DJ Hellhound si vychutnáva notoricky známe eurodance a nu metalové hitovky, čo znamená, že Limp Bizkit, Haddaway, Rage against the machine či Scatman John v jeho setoch rotujú na pravidelnej báze.

DJ Trashman je známy DJ zo zoskupenia Voodoo Beats, ktorý nám zahrá hity zo svojho mládí. Tešiť sa môžeme na najväčšie pecky z britpopu, grunge, neo punku, ale aj MTV popu.

24. 7. (piatok)
Štart: 22:00 hod.
Vstup: 5€
KC Dunaj
FB event: https://www.facebook.com/events/741245126687542/

Zdroj: KC Dunaj

Disco 2000: 17. júla v KC Dunaj!

$
0
0

Teleportujte sa do svojich tínedžerských čias a trsnite si na svetoznáme hity, ktoré frčali v slúchadlách discmanov na prahu nového tisícročia. Všetko, čo treba poriadne vytancovať prinesie na parket našliapaný disco jazdec DJ Julo alias Python.

DJ JULO ALIAS PYTHON  je dlhoročný moderátor Fun rádia a popredný slovenský video DJ, ktorý disponuje unikátnym videoarchívom so 6 000 videoklipmi. Večer nás v jeho podaní bude čakať nielen parádna selekcia, ale aj videoprojekcia.

17. 7. (piatok)
Štart: 22:00 hod.
Vstup: 5€
FB event: https://www.facebook.com/events/207858913799936/

Zdroj: KC Dunaj

SHato & Paul Rockseek a nový singl na Uppermostově labelu.

$
0
0

Olomoucká producentská dvojice se vrací s posledním letním releasem 2020. Singl „CHEROKEE” byl vydán 10.07.2020 na labelu Uppwind, který patří světoznámému multiinstrumentalistovi jménem Uppermost. Singl je již k dostání ve všech distribucích, včetně Spotify a Beatportu.

YouTube: https://youtu.be/CJeUvUMb-F0
Spotify, iTunes apod: https://idol.lnk.to/Cherokee
Beatport: https://www.beatport.com/release/cherokee/3026308
https://www.shatoandpaulrockseek.com

Zdroj: TS

JAN SMIGMATOR CHYSTÁ NOVÉ ALBUM, KTERÉ NA PODZIM VYDÁ SUPRAPHON!

$
0
0

Swingový zpěvák Jan Smigmator dokončuje v těchto dnech nové album, které na podzim vydá u Supraphonu. Za producenta alba si zvolil Jana Steinsdörfera, který coby jazzman s jedinečným nadáním pro žánrové přesahy s úspěchem působí v první lize tuzemského popu. Na albu hostuje celá řada skvělých muzikantů, které zatím protagonista nechává pro své posluchače jako překvapení.

V souvislosti s ochutnávkou z chystané novinky, kterou je legendární standard amerického skladatele Henryho Manciniho a textaře Johnnyho Mercera Měsíční řeka (Moon River), přece jen na prozrazení jednoho hvězdného hosta dojde. Je jím česko-americký hudebník, skladatel a producent hrající na klávesové nástroje a Hammondovy varhany Ondřej Pivec. „Z účasti Ondry Pivce mám velkou radost. Známe se spoustu let, ale ke spolupráci došlo až teď. Vlastně za to můžu poděkovat koronavirové krizi, která zastavila celý svět, a Ondra tak neodletěl na turné s Gregorym Porterem a zůstal v Praze. Všechno zlé je zkrátka pro něco dobré,“ dodává s úsměvem Jan Smigmator.

Svým příznivcům Smigmator nabídne Měsíční řeku v podobě singlu a videoklipu 14. července 2020. Datum není náhodné, jde o narozeninový den Karla Gotta. Jan Smigmator k tomu uvedl: „Jako singl jsme původně zamýšleli úplně jinou píseň, ale souhra všech možných okolností nás dovedla k Měsíční řece. Vzhledem k tomu, že se jedná o vůbec první rozhlasovou nahrávku Karla Gotta, rozhodl jsem se mu ji věnovat jako své osobní poděkování.“

Realizace videoklipu se ujal legendární kameraman Jan Malíř společně s Norbim Kovácsem. Vznikl v nahrávacím studiu ve Svárově a spolu s Janem Smigmatorem se v něm objevuje i Ondřej Pivec (Hammondy). „S Janem Malířem mě seznámil při jednom ze svých koncertů v Malostranské besedě právě Karel Gott. Proto mi spolupráce s Honzou na tomto klipu přijde víc než symbolická. Navíc je to pro mě obrovská čest,“ zamýšlí se Jan Smigmator.

Vedle dokončování nového alba chystá zpěvák i speciální sérii komorních zahradních setkání nazvaných Jazz Piknik, o která je mezi fanoušky velký zájem. „Diář jsem měl pod tlakem událostí na červenec a srpen komplet vyškrtaný, a tak jsme se s manželkou rozhodli, že uspořádáme několik hudebních večerů přímo na naší chalupě,“ říká Jan Smigmator a ještě upřesňuje: „Jazz Piknik jsme na zahradě na Vyžlovce rozjeli už koncem června a hrát chceme celé léto.“

Zpěvák Jan Smigmator (www.smigmator.com) během studia na konzervatoři navázal spolupráci s Orchestrem Václava Hybše a v roce 2010 se vydal na sólovou pěveckou dráhu, kde se postupem času etabloval jako interpret s mimořádně vytříbeným citem pro swing. Vystupuje se svým doprovodným kvartetem, můžeme jej ale vídat i v doprovodu Big Bandu Felixe Slováčka, Orchestru Karla Vlacha, B-Side Bandu či Gustav Brom Big Bandu. Od prosince 2011 vysílá společně se zpěvačkou Dashou vlastní hudební pořad Klub Evergreen na stanici Dvojka Českého rozhlasu. V roce 2015 uvedl v život mezinárodní hudební projekt Sinatrology, který byl jednou z největších světových oslav 100. výročí narození zpěváka a herce Franka Sinatry. V poslední době se stal žákem legendární americké zpěvačky Marilyn Maye. Poprvé na značce Supraphon mu v říjnu 2020 vyjde již páté řadové album.

Singl Měsíční řeka: https://lnk.to/SmigmatorMesicniReka

Zdroj: TS


POHODA V ÉTERI BOLA SKVELÁ, NO CHCEME JU MAŤ OPÄŤ NA ZEMI.

$
0
0

Pohoda in the Air azda ani nemohla dopadnúť lepšie. Festival charakterizovalo ohromné nasadenie všetkých, čo sa na ňom podieľali, fantastický prístup umelcov, akým sa postavili k tejto výzve, a dočkal sa aj nespočetného množstva podporných reakcií od divákov. Michal Kaščák o festivale hovorí: „Pohoda in the Air bola vďaka kreativite mnohých ľudí veľkým umelecko-technickým dobrodružstvom. Stala sa trojdňovou inštaláciou, v rámci ktorej prázdne letisko zaplnila kultúra v rôznych podobách – od hudby cez performance, vizuálne umenie, literatúru, film po diskusie. Rozhodnutie ísť touto cestou považujem za šťastné. Vznikli úžasné veci, dostali sme silnú spätnú väzbu od divákov, stretli perfektných ľudí, skutočných nadšencov a profesionálov vo svojich odboroch, naučili sme sa veľa nového. Som presvedčený, že vďaka tvorivosti spojenej s dôslednosťou, dôverou a podporou od mnohých ľudí sa nám podarila výnimočná vec.“

Pohoda in the Air priniesla divákom 27 hodín a 21 minút originálneho festivalového obsahu. Desiatky tisíc ľudí strávili jej sledovaním vyše tri milióny minút, čo je vyše 50 tisíc hodín, alebo ak chcete päť rokov a sedem mesiacov. Na technickom zabezpečení live prenosu pracovalo 9 režisérov, 35 kameramanov, 7 zvukárov a desiatky technikov, ktorí operovali z desiatich produkčných réžií. K dispozícii mali 52 kamier a štyri live drony (z toho jeden závodný SPV). Bolo použitých 45 kilometrov optických vlákien a poldruha kilometra video káblov, vďaka čomu festival cez web a sociálne siete prestreamoval vyše 30 TB dát. Len záznam hlavného streamu má v plnej kvalite vyše 16 TB.

Suverénne najsledovanejším i najdojímavejším momentom festivalu bol otvárací koncert Milana Lasicu a Doroty Nvotovej. Mnoho ľudí si pozrelo aj bodku za festivalom – Nedeľnú ne(kázeň). Mimoriadne diskutovaný bol koncert Midi Lidi, the best of unplugged, v ktorom avantgardná electro-popová kapela dotiahla formát unplugged do dokonalosti a skutočne sa „vypla“. Billy Barman uviedli vo vizuálne pôsobivej show svoj nový album Zlatý vek a veľa ľudí si pozrelo aj znovuzrodenie Neuropy. Množstvo reakcií bolo na streamy zahraničných umelcov ako Donny Benét či Liraz a za objav Pohody in the Air viacerí návštevníci označili kapelu Fulu Miziki zo slumov Kinshasy. Vizuálne i hudobne krásny koncert poslala Marina Satti & Fonés a festival ukončili Kronos Quartet, ktorých mix zaujímavých diel sprevádzal súčasný západ slnka nad San Franciscom a východ slnka v Trenčíne. Skvelý ohlas malo aj sobotňajšie vítanie slnka, v ktorom sa predstavili víťazi facebookovej súťaže Timea Gregová, Norbert Danis a Martina Repková. Medzi najsledovanejšie videá patrila aj diskusia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, nočné recesistické veštenie s Hessom Jašterákom či svetová predpremiéra dokumentu Orchester z krajiny ticha o prvom afgánskom ženskom orchestri Zohra. Mimoriadne zastúpenie malo vizuálne umenie s osemnástimi slotmi a troma fyzickými dielami – v centre festivalu bolo inštalované dielo Stanislava Filka Oslava vzduchu, na námestí v Trenčíne Vlajka Zeme od Ota Hudeca a naprieč letiskovou dráhou bolo inštalované impozantné dielo Ilony Németh Hľadisko pre Pohodu in the Air.

Koncerty, diskusie, performance a ďalšie záznamy z Pohody in the Air postupne pribudnú na web a YouTube kanál Pohody, kde si ľudia môžu pozrieť čokoľvek, čo zmeškali. Posledným výstupom festivalu bude chystané aftermovie, ktoré chcú organizátori doplniť aj o videá z „watchparty” divákov Pohody in the Air. Posielať ich môžete na adresu ambassador@pohodafestival.sk a jedného z ľudí odmenia lístkom na Pohodu 2021. Michal Kaščák na záver dodáva: „Pohoda in the Air prekonala všetky naše očakávania, aj napriek tomu sa nevieme dočkať toho, keď sa trenčianske letisko zaplní našimi návštevníkmi. Živé stretnutie je nenahraditeľné, tešíme sa na Pohodu 2021.“

[See image gallery at www.gregi.net]

Záznamy z Pohoda in the Air:

Zdroj: Pohoda Festival s. r. o.
Foto: Tomáš Halász, Martin Šveda, Ctibor Bachratý, Martina Mlčúchová

Hvězdný hlas generace Z Declan McKenna vystoupí v Praze, rok 2021 bude patřit i přesunutým koncertům Aviho Kaplana, Coeur de Pirate a Kensington.

$
0
0

Hvězdný britský mladík Declan McKenna se svou debutovou deskou z roku 2017 pasoval do role mluvčího generace Z, když se nebál otevřít palčivá témata dopadající na dospívající mladistvé. Jeho druhá deska Zeros je naplánovaná na konec léta a McKenna slibuje, že přestože bude ještě excentričtější než jeho předešlá tvorba, před vážnými tématy se ani tentokrát nebude schovávat. Naživo nás o tom přesvědčí v pražském klubu Roxy 3. května 2021. Vstupenky budou v prodeji od 17. července na Fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Jeho skladby jsou radostné, ale vždy se strefují do politických témat. V patnácti vyhrál talentovou soutěž festivalu Glastonbury díky skladbě Brazil, která tematizovala korupční skandály FIFA kolem mistrovství světa ve fotbale z roku 2014 v Brazílii. O dva roky později se objevil na seznamu BBC Sound of 2017. Díky tomu si zajistil smlouvu u velké nahrávací společnosti Columbia, kde vydal i svou debutovou desku What Do You Think About the Car?. Na té se objevily i skladby, ve kterých se věnuje sebevraždám transgender lidí nebo xenofobně zabarvenému mediálnímu pokrytí různých kauz dopadajících na britskou společnost. S nahráváním mu vypomohl producent James Ford (Arctic Monkeys, Klaxons).

Dnes jedenadvacetiletý hudebník vydá svou druhou desku Zeros už 21. srpna. Narozdíl od předešlé tvorby se drží dále od konkrétních politických komentářů a ukazuje na jedné straně ještě hravější a barevnější část jeho osobnosti, na té druhé otevírá další znepokojující globální témata, která se valí na dospívající generaci. Písně inspirované Davidem Bowiem, St. Vincent i Abbou za pozitivními melodiemi tentokrát skrývají zpěvákovu reakci na lidskou omylnost prohlubující se globální krize.

Rok 2021 bude patřit i dalším koncertům, které musely být kvůli globální pandemii přesunuty. Nizozemská poprocková senzace Kensington, která ve svých koncertních plánech nikdy nevynechá Českou republiku, přijede do pražského klubu MeetFactory nakonec 29. března 2021. Kanadská zpěvačka, skladatelka a aktivistka Coeur de Pirate v Praze poprvé vystoupí 6. října 2021 v Paláci Akropolis a Avi Kaplan, dřívější člen fenomenálních Pentatonix, se se svou novou sólovou tvorbou představí v rovněž Paláci Akropolis 8. listopadu 2021, kam byl jeho koncert pro velký zájem přesunut z Rock Café.

Kensington 29. 3. 21 MeetFactory, Praha
Declan McKenna  3. 5. 21 Roxy
, Praha
Coeur de Pirate 6. 10. 21 Palác Akropolis, Praha
Avi Kaplan 8. 11. 21 Palác Akropolis, Praha

Zdroj: TS

„NAČO PÔJDEM DOMOV“ JE NOVÝ EP PROJEKT ŠORTYHO A ADISSA.

$
0
0

Už dnes vychádza nový a zároveň prvý spoločný projekt speváka, hudobného producenta a rapera ADissa so známym spevákom, raperom, imitátorom a moderátorom Šortym. Ich EP nesie rovnomenný názov najznámejšej ľudovej skladby „NAČO PÔJDEM DOMOV“ a prvá skladba „NANANA“ tak odštartovala prvú skladbu z piatich pripravených.

Skladba „NANANA“ je typickou letnou „namotávkou“ s chytľavým refrénom, ktorej letnú atmosféru dopĺňa videoklip natočený na Sĺňave pri Piešťanoch. Takmer tridsať sexy dievčat v plavkách, dobrá nálada, a krásne počasie ju okamžite zaradili  vizuálne medzi letné hity. Videoklip mal na starosti režisérsky tím Martina Mika a Lesany Kurillovej za pomoci illuminate production.

INTERVIEW EP „NAČO PÔJDEM DOMOV“:

Prečo ste sa rozhodli spojiť sily, a vyrobiť spolu celý projekt?
Šorty: S Adamom máme už za sebou pár spoluprác, ktoré sa dajú považovať za úspešné. Hrávame spolu veľa koncertov, a nielen v štúdiu, ale aj na pódiu nám to spolu funguje. Preto sme sa rozhodli, že spravíme rovno 5 nových spoločných vecí, z ktorých každá jedna bude ako stvorená na koncerty. Počas ,,korona pauzy” sme mali čas dotiahnuť detaily, a konečne to môžeme pustiť medzi ľudí. 

Na EP nemáte žiadnu spoluprácu s inými interpretmi ani producentami. Prečo?
Adiss: Zhodli sme sa, že tento projekt bude predovšetkým o nás, takže nás ani nenapadlo riešiť ďalšie spolupráce. To isté platilo aj pri produkcii v skladbách. Robili sme si ich sami. Zvuk doťukol Fillipian.

V klipe k skladbe „NANANA“ máte niekoľko krásnych polonahých žien. Aké bolo natáčanie?
Šorty: Pár dní pred nakrúcaním sme na sociálne siete zavesili oznam pre našich fanúšikov, v ktorých sme chceli osloviť baby, ktoré sa nehanbia ukázať v plavkách, a chcú si zahrať v našej letnej pesničke. Boli sme veľmi milo prekvapení, keď sa hneď za prvý deň ozvalo takmer 40 dievčat.
Adiss: Ony sa tešili, my sme sa tešili tiež, počasie vyšlo – spokojnosť. Veľká vďaka patrí aj nášmu partnerovi plaviek Relleciga, ktorá okrem iného poskytla aj plavky pre všetky baby a k tomu ešte pitný režim od Alcoholkilleru. Tým sme sa aspoň touto formou mohli odvďačiť všetkým, ktorí pridali ruku k dielu.

EP nevydávate v tradičnej forme na CDs. Prečo toto rozhodnutie, a kde si váš projekt ľudia môžu pustiť?
Adiss: Žijeme digitálu dobu a už dávno ľudia nepočúvajú hudbu v autách na cédečkách, a väčšina autorádií podporuje bluetooth. Jednoduchšie si je pustiť muziku na všetkých hudobných platformách ako nosiť so sebou fyzicky album.
Šorty: Peniaze, ktoré by sme investovali do výroby cédečiek radšej investujeme do videoklipov. Ľudia EP „NAČO POJDEM DOMOV“ nájdu na všetkých streamoch, a postupne ich budeme pridávať aj na Youtube kanáli s klipmi.

Chystáte EP Načo pôjdem domov aj krstiť? Ak áno kde a kedy?
Adiss: Máme prichystané turné s hosťami, na ktorých budeme hrať všetky nové skladby z EP, ale samozrejme aj staršie spoločné veci. Na každej zastávke EP symbolicky pokrstíme. Bližšie info k tour pridáme čoskoro aj s dátumami na našich sociálnych sieťach.
Šorty: Zároveň veríme, že sa pandémia nerozmôže do takej miery, že sa tour bude musieť preložiť. Teraz je naplánovaná na september a október a už sa nevieme dočkať, kedy vyjdeme opäť medzi našich ľudí.

YT KANÁL: https://www.youtube.com/channel/UC6ZeTMxdu7AY5t_w_5VnFJQ
https://www.youtube.com/watch?v=dzNskDNPp20

ŠORTY:
https://www.instagram.com/sortyx/
https://www.facebook.com/sorty.sk

ADISS:
https://www.instagram.com/adiss_og/
https://www.facebook.com/deezyboooi

Zdroj: artcavemaniac

MADUAR ukončí leto veľkolepou koncertnou party.

$
0
0

MADUAR ukončí leto veľkolepým MEGA open air koncertom na amfiteátri v Rimavskej Sobote, ktorý bude vysielaný ONLINE. Na pódiu sa predstaví aj v zostave z roku 1995.

Skupina Maduar sa po presunutí svojho turné na rok 2021 naplno sústredí na blížíaci sa open air koncert na amfiteátri v Rimavskej Sobote, ktorý sa uskutoční 5. septembra 2020. A keďže pôjde o jediný koncert v Česko Slovensku v tomto roku, jej členovia si povedali, že bude stáť za to.

Ide o najväčší koncert v našej histórii a po všetkých stránkach bude mega. Či už z pohľadu scény, ktorá bude ešte väčšia ako minulý rok a doplnená o tretiu veľkoplošnú LED stenu, ako aj z pohľadu programu, ktorý bude trvať 2 hodiny počas ktorých zaznie až 25 našich skladieb a na pódiu sa okrem nás predstaví ďalších 40 učinkujúcich“, uviedol Juraj Matyinko z Maduaru.

Okrem Ivanny Bagovej, víťazky Hlasu Česko Slovenska, s ktorou dlhodobo spolupracujeme, sme na tento koncert pozvali aj našich dvoch ex-členov z roku 1995, Annu-Katarínu Schatzl a Laca Duloviča, s ktorými si pripomenieme skladby z nášho 2. albumu, ďalej Katku Dvořákovú, ktorá bola dlhé roky našou dvornou štúdiovou vokalistkou a tiež dáme priestor viacerým šikovným osobnostiam z nášho regiónu“, doplnil jeho brat Ladislav.

Pôjde o spoločné účinkovanie s rimavskosobotskými talentmi, ktoré obohatia koncert o netradičné momenty zaujímavo zakomponované do dramaturgie programu – napr. duet Ivanny Bagovej s operným tenorom Štefanom Hájekom, scénický tanec v podaní Viki Mogéczovej a jej lektorky, lekcia zumby s Ivanom Ligártom, či gitarovo husľový duet Christiana Matyinka (mladšieho syna Juraja Matyinka z Maduaru) a Vratka Mančušku spojený s doprovodom 20 gitaristov zo združenia Gitárossok pod vedením Mariky Pákóovej.

Bratskej dvojici sa konečne splní aj sen koncertovať s plnohodnotnou živou kapelou, v tomto prípade vedenou skvelým košickým klaviristom Lacim Známom. Kapela bude mať neľahkú úlohu zosynchronizovať svoje hranie so špeciálnou videoprojekciou sprevádzajúcou celý koncertný program na 3 veľkoplošných LED stenách. Hudobníci to zobrali ako svoju ďalšiu výzvu, ich príprava a nácviky už prebiehajú v plnom prúde.

S ohľadom na aktuálnu situáciu spojenú s COVID-19 a s tým súvisiace obmedzenia je pre fanúšikov kapely pripravený aj live stream, na ktorý si cez Predpredaj.sk môžu kúpiť online vstupenky. Vďaka tomu si budú môcť celý koncert vychutnať na svojich mobiloch, tabletoch či telkách nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj kdekoľvek vo svete.

Vysielať koncert online je to pre nás úplne nová skúsenosť a máme obrovskú radosť z toho, že sa to podarilo technicky vyriešiť, pretože stále nevieme v akom počte budú môcť prísť ľudia priamo na amfiteáter. Zároveň sa na nás môžu pozrieť aj tí fanúšikovia, ktorí to majú do Rimavskej Soboty ďaleko. V Čechách a na Slovensku má totiž doma až 150 000 ľudí niektorý z našich albumov, ďalších niekoľko tisíc ich je v Maďarsku a Poľsku a veľa fanúšikov máme aj v USA a Kanade, kde sme absolvovali už 2 koncertné šnúry.  Sme preto radi, že tento koncert môže byť určený aj pre nich“, zhodli sa spoločne obidvaja Matyinkovci.

Nenechajte si ujsť najväčšiu koncertnú party tohto leta plnú najznámejších hitov skupiny Maduar, ktorá vás prenesie do atmosféry 90. rokov. Klasické vstupenky na koncert sú k dispozícii na Predpredaj.sk – zatiaľ v limitovanom počte 1 000 ks. Online vstupenky s možnosťou podporiť kapelu, či dokúpiť si tričko Do It alebo aktuálne 2-CD Hafanana The Best Of s výberom tých najväčších hitov sú taktiež k dispozícii na Predpredaj.sk

Zdroj: TS

TURNÉ LOLA MARSH SA PRESÚVA NA FEBRUÁR 2021.

$
0
0

Manažment kapely Lola Marsh sa pre komplikovanú situáciu v súvislosti s pandémiou rozhodol presunúť stredoeurópske turné zo septembra 2020 na február 2021. Situáciu komplikuje aj fakt, že Izrael stále nie je na zozname bezpečných krajín EÚ. Kapela sa každopádne nevie dočkať, kedy sa opäť vráti na Slovensko a naživo predvedie skvelé piesne z nového albumu Someday Tomorrow Maybe. Lístky si môžete kúpiť na www.pohodafestival.sk/sk/shop.

Všetci majitelia vstupeniek na pôvodné koncerty si ich môžu uplatniť na presunuté termíny. V prípade, že majiteľom lístkov nové termíny nevyhovujú, môžu požiadať o stornovanie lístka a vrátenie peňazí. Stačí, ak na e-mailovú adresu shop@pohodafestival.sk pošlú číslo objednávky a číslo účtu vo formáte IBAN (kam majú byť peniaze vrátené). Nárok o refundáciu si môžu záujemcovia uplatniť najneskôr do konca septembra 2020. Refundácie budú spracované a odoslané do konca októbra 2020.

LOLA MARSH

Hudobná láska na prvé vypočutie – aj tak sa dá opísať vzťah festivalu Pohoda a jeho návštevníkov k izraelskej kapele Lola Marsh. Už pri premiére na Slovensku v roku 2014 vystúpili ako neznáma kapela na našom hlavnom pódiu. Chémia zafungovala okamžite. Nasledovalo turné, viaceré sólo koncerty i ďalšie vystúpenia na Pohode. V júni 2017 vydali debut Remember Roses, ktorého úspech sa ihneď premietol do skvelých čísel počúvanosti na rôznych streamovacích službách a celkovo rastúceho záujmu o túto fantastickú kapelu. Ich piesne sa začali objavovať vo viacerých reklamách (eBay, Crédit Agricole) a začali  si ich vyberať aj filmoví či seriáloví producenti. Za cover hitu Carsona Parksa „Something Stupid“ k seriálu Better Call Saul získali začiatkom februára cenu za najlepšiu skladbu na 10. ročníku Guild of Music Supervisors Awards. Azda ich najväčší hit „You’re Mine“ využil Netflix aj vo svojej „valentínskej“ filmovej novinke To All the Boys: P.S. I Still Love You.

Vďaka fantastickým živým koncertom sa postupne stali jednou z najžiadanejších blízkovýchodných kapiel v Európe a Spojených štátoch. Dôkazom sú ódy v médiách ako Le Monde, NPR, Paste Magazine, NYLON, New York Times či Observer. Michal Kaščák ich tvorbu a hranie opísal takto: „Lola Marsh býva označovaná ako indie folk, či dream pop – podľa mňa to neplatí, v ich hudbe je toľko podôb a „spodných vôd“, že si ju viem predstaviť aj ako soundtrack k nejakému ponurému filmu Quentina Tarantina. Hrajú tak, že si ich nepomýlite s nikým iným, v ich tvorbe je nielen úžasná kreativita, ale aj vášeň, nadšenie a hravosť. Som rád, že ich vďaka previazanosti so Slovenskom môžeme označiť za priam domácu skupinu…“ Sympatie sú vzájomné. Pri otázke, ktorý koncert si zamilovali najviac Gil a Yael v rozhovore pre francúzsky Rocknfool jednohlasne odpovedali: „Ten na festivale Pohoda“. Začiatkom roka 2018 odohrali svoj najväčší sólo koncert v Refinery Gallery s nezabudnuteľnou cover verziou piesne Čerešne, ktorú spolu s Yael odspievalo 1500 ľudí. S rovnakou piesňou dojali spoločne so Zuzanou Krónerovou aj 30 tisíc návštevníkov tohtoročnej Pohody. Začiatkom roka vydali očakávaný druhý album Someday Tomorrow Maybe. Z tucta piesní už zaujali skôr zverejnenými skladbami so skvelými videoklipmi ako „Only For a Moment“ a „Echoes“. O ich vizuálnu stránku sa postaral Indy Hait a spolupráca im priniesla víťazstvo na Berlin Music Video Awards v kategórii Best Song za pieseň „Echoes“, ktorá bola mimochodom použitá aj ako podklad do aftermovie z Pohody 2019. Lola Marsh získali aj druhé miesto v kategórii Best Cinematography za video k piesni „Only For A Moment“. Ich druhú štúdiovku vychválil Billboard či portál A1234, ktorý o albume napísal: „Je po vypočutí tohto albumu skutočne ťažké nezamilovať sa do ich hudby.“ Fanúšikovia na Slovensku sa budú môcť zamilovať do piesní z ich nového albumu koncom februára 2021.

23. február Žilina (Mestské divadlo)
FB event Lola Marsh v Žilne facebook.com/events/156973182059214

24. február Trenčín (Piano Club)
FB event Lola Marsh v Trenčíne facebook.com/events/541428179811829

25. február Bratislava (Refinery Gallery)
FB event Lola Marsh v Bratislave facebook.com/events/1944638432347371

Zdroj: Pohoda

PROGRAM LUCERNA MUSIC BAR OPEN AIR SE ROZROSTL O DALŠÍ KONCERTY.

$
0
0

Program letní scény Lucerna Music Baru se rozrostl o další zajímavé koncerty. V přírodním areálu vystoupí PSH s živou kapelou, čerství dvojnásobní držitelé ceny Anděl Zvíře jménem Podzim, Mňága a Žďorp, Baumaxa & Mucha, Vypsaná fixa nebo bigbítová legenda Jasná Páka.

Lucerna Music Bar Open Air, který odstartoval 23. června, má za sebou již desítku koncertů. Přírodní areál na pražském Výstavišti se stal vyhledávanou hudební oázou v Praze a jedinečnou atmosféru koncertů pod širým nebem si užívají hudební fanoušci i samotní interpreti. „Tři dny a noci na Výstavišti bych popsal názvem naší oblíbené písně a to: Štěstí hejblo planetou. Sešlo se dohromady vše, v co jsme doufali. Lidi byli úžasní, počasí jsme si nemohli přát lepší, ale hlavně jsme najednou stáli na pódiu a zase hráli, v což jsme upřímně řečeno před pár měsíci vůbec nedoufali,“ popisuje zážitky z trojkoncertu Mig 21 bubeník Honza Hladík.

Do konce srpna se můžete těšit na více jak dvacet hudebních vystoupení. Již na pátek 17. července se chystá speciální večer, od 20:00 vystoupí Queenie, jedna z nejuznávanějších Queen tribute kapel na světě, a od 22:00 se rozjede legendární 80´s & 90´s video party v režii DJe Jirky Neumanna. Příští týden se představí Pokáč a Monkey Business, dále pak Trautenberk, UDG, Zvíře jménem Podzim, N.O.H.A., Baumaxa & Mucha, Jasná Páka, PSH Live Band, Mňága a Žďorp a další.

Koncertní areál, který je pro návštěvníky zpřístupněn již od 16:00, nabízí výjimečnou atmosféru v zeleni pod korunami staletých stromů a komfortní zázemí plné posezení a stánků s pestrou gastro nabídkou.

Vstupenky jsou v prodeji na pokladně a webu Lucerna Music Baru, na GoOut.cz a v síti Ticketmaster.
Lucerna Music Bar Open Air pořádají ve spolupráci Lucerna Music Bar a Přehrady Fest.
Kapacita areálu a bezpečnostní a hygienická pravidla jsou přizpůsobeny aktuálně platným pravidlům stanoveným Ministerstvem zdravotnictví.

LUCERNA MUSIC BAR – OPEN AIR:
Výstaviště Praha
15. 7. MTO Universal Praha
17. 7. Queenie
21. 7. Pokáč
22. 7. Monkey Business
23. 7. Monkey Business
28. 7. Trautenberk
29. 7. UDG
30. 7. Zvíře jménem Podzim
31. 7. N.O.H.A.
2. 8. Baumaxa & Mucha
4. 8. Jasná Páka
6. 8. Sebastian + Atmo Music + Berenika Kohoutová + Jakub Děkan
8. 8. PSH Live Band
12. 8. Polemic
13. 8. Mňága a Žďorp
18. 8. BSP
26. 8. Gaia Mesiah
27. 8. Skyline
28. 8. Ty Nikdy Label
29. 8. Vypsaná fiXa

https://openair.musicbar.cz/
www.musicbar.cz
www.facebook.com/lucernamusicbar
www.instagram.com/lucernamusicbar
#lucernamusicbaropenair

Zdroj: TS

Benefičný koncert Chyťme sa za ruky roztancovali Vidiek, Billy Barman a Inside.

$
0
0

Už po 11-krát sa v Galante dňa 12. júla 2020 konalo benefičné podujatie Chyťme sa za ruky s podnázvom „Ne“chyťme sa za ruky. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím ho pripravili  Občianske združenie Milan Štefánik a Občianske združenie Návrat do života z Galanty s podporou Mesta Galanta. Podujatie sa v súvislosti s ochorením COVID-19 konalo v zmenenom termíne.

Po upršanom sobotnom večeri vykuklo v nedeľu ráno slniečko a vnieslo medzi dobrovoľníkov príjemnú, veselú náladu. Okrem prípravy plagátov, občerstvenia pre návštevníkov, pódia pre kapely, kútika s kreatívnymi dielňami, mali dobrovoľníci úlohu zabezpečiť dodržanie hygienicko-epidemiologických nariadení. Prvý stojan s dezinfekčným prostriedkom vítal hneď pri vstupe na nádvorie neogotického kaštieľa, kde sa podujatie konalo. Dezinfekčnú hliadku ste si všimli aj vďaka nápadným krikľavo červeným tričkám s nápisom. Svoju úlohu plnili po celý čas zodpovedne.

Ešte zvukové skúšky a už môžu prichádzať prví návštevníci. A pekne pomaly. Kontrola rúška.  Odkliknúť sa na počítadle. Úvodné pokyny. Odfotiť sa pod plagátom. Obliecť si farebné tričká a môže sa začať.

Animátorky už volajú k pódiu. Zumba inštruktor Zoly si pripravil pestrú zmes choreografií na latino rytmy. Temperament, rýchle tempo strieda pomalšie. Kroky vpred, kroky vzad. Ruky hore, zatlieskať. Otočka a poskoč si. Zavrť bokmi, zamávať. Úsmev na jednu stranu, úsmev na druhú. Zoly s dievčatami roztancovali prítomných. Posledná choreografia. Spoločná foto a poďakovanie vo forme darčekov od „inak obdarených“. A milé prekvapenie v podobe „kývačky“ Zolyho malého syna. Zoly prijal na takéto podujatie pozvanie opakovane a tak „sa určite vidíme znova“.   

Moderátorský post „prischol“ tento krát Andrejovi Bičanovi. V svojom úvodnom vstupe vyzval všetkých k disciplinovanosti a dodržiavaniu pravidiel. A pozval na pódium hlavných organizátorov. Prečo? Krásny obraz ako motív jedenásteho ročníka benefičného podujatia pre osoby s mentálnym postihnutím z Galanty a z Trnavského kraja od šikovnej maliarky Henriety Rojkovej darovali spoločne OZ Návrat do života.

A aké by to bolo podujatie bez spevákov, kapiel. Andrej Bičan volá na pódium prvého účinkujúceho – kapelu Billy Barman. Ide o jednu z najpopulárnejších alternatívnych rockových kapiel Slovenska, ktorá si za rok 2019 odniesla od Rádia FM ocenenie singel roka za pieseň Doba Doba. Folkové námety pretkané indickým rockom, ľudovými motívmi, to všetko ponúkli. Charizmatický spevák. Nástup priam rozprávkový zo známej Perinbaby. Ich najlepšie piesne Ukáž vrecká, Vrkoče, Traja, Sloboda, Bernard, či Svitá. No a samozrejme i ovenčená Doba doba. A ako zapôsobilo na nich publikum? „Po dlhom čase konečne ľudia, živé obecenstvo. Ďakujeme.“ My kapele prajeme plné hľadiská počas jesenného turné.

Výmena nástrojov na pódiu, nastaviť svetlá. Skupina INSIDE to môže naplno „roztočiť“.  Svojou produkciou sa sústreďujú na vlastnú tvorbu v štýle epického hard rocku. „Wau, oni prišli, oni naozaj prišli. Som neverila, že prídu. Tak teraz si musím urobiť s nimi fotku,“ i takto reagovala jedna z diváčok. Po koncerte sa dočkala a spomienka bude navždy. Na pódium nastúpili „muži v čiernom“ a rozprúdili pravú rockovú šou. Gitara a výrazné bubny. Silný hlas speváka. Známe hity Stopy slobody, Anjel, Hriešna noc, Dotyk. Slová piesne Na vlnách hovoria za všetko: „my vážne nie sme zlí“. To môžu potvrdiť všetci prítomní. „Drsňácky“ pôsobiaci chlapi so srdcami na správnom mieste. „Mám hlavu plnú snov,“ aj to sa spieva v jednej z ich piesní. A tie majú všetci. Aj deti „inak obdarené“ a deti z detských domovov, ktoré boli na podujatí. O domove, o zdraví, o šťastí … Darčeky kapelu potešili.

Posledná výmena. Ale nesmie chýbať vyhodnotenie plagátov. Ktorý vybrať. Cien je viac. Rozhodne publikum. Vpravo tí, ktorí sú za farebný veľký plagát. Vľavo za plagát Zumba. A máme víťaza. Ale ani druhý neostane bez odmeny. A ďalší a ďalší. Všetci, ktorí si dali námahu, dostali aspoň malý darček.

A na koniec to najlepšie. Janko Kuruc „vždy rád prijmem pozvanie na  benefičné podujatie, ktoré organizuje Milan Štefánik.“ Spolu s Vidiekom, v typickom oblečení, veselou náladou. Rozhýbali a rozosnili aj staršie generácie. Piesne Vidiečan, Nechajte si ju, Ou čo s ňou boli „zahrievacím kolom“ keď zaznela Námornícka spievali a tancovali už i organizátor a dobrovoľníci. „Ruku mi daj, dobre je nám….“ i keď sme si tentokrát ruky podávať nemohli, spojili sme svoje srdiečka. V speve, tanci. A nakoniec finále. Hrajte trúbky… ako keby sa nič nestalo … a v tej chvíli, ako keby sa naozaj nič nestalo. Ako keby tu nebola hrozba. Na chvíľu tieto deti, títo „inak obdarení“ zabudli na starosti. Preniesli sa do sveta pohody, šťastia, dobrých ľudí. Ešte malá autogramiáda, podpisy. Úsmev cez rúško. V hlavách zážitky.

Pre potrebu dodržiavania hygienicko-epidemiologických nariadení sa v tvorivých dielňach maľovalo na ruky. „Tetovačky“ z ríše zvierat a rastlín urobili radosť. Obrázky maľované voskom ozdobia izby, chodby. Rovnako i fotky od Autoprofit-fotonaut. A maľované sadrové odliatky si odniesli ako darček i niektorí z účinkujúcich.

A čo dodať na záver. Ďakujeme tým, ktorí podujatie pripravili – dobrovoľníkom, interpretom, sponzorom. A ďakujeme i tým, pre ktorých bolo podujatie pripravené. Za ich disciplínu, zodpovednosť.

Milé poďakovanie prišlo i od dobrovoľníčky Lucie. „Ďakujem, že som mala možnosť zažiť atmosféru, zaujímavý deň. Možno pre vás, ktorí pomáhate ako dobrovoľníci už roky, je to už rutina.  Pre mňa to bol zážitok a niečo nové. Som rada, že som mohla pomôcť a trošku spríjemniť život ľuďom, ktorí nemali toľko šťastia. Ale majú dobré srdiečka. Tak nech sa ďalej darí tejto peknej myšlienke!“. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom a podporovateľom za pomoc.

TEXT: Júlia Platková
Foto: Marek Vaco, Igor Frimmel a Milan Maršalka


Nová doba básní: V pondelok 20. júla o 18:00 na nádvorí v Zichyho paláci na Ventúrskej 9 v Bratislave. 

$
0
0

Podujatie Nová doba básní nadväzuje na online festival Básne/ě v karanténe. Večer venovaný poézii reagujúcej na najaktuálnejšie svetové dianie, na ktorom poeti a poetky prečítajú tvorbu pripravenú špeciálne pre toto podujatie.

Budete tak môcť počuť najnovšie verše od poetov a poetiek ako napríklad Mária Ferenčuhová, Veronika Dianišková, Jana Bodnárová, Juliana Sokolová, Ľuboš Bendzák, Zuzana Husárová, Liza Gennart či Michal Tallo a mnoho ďalších. Nové, ešte nikdy nepublikované, texty vytvorené špeciálne pre túto príležitosť bude sprevádzať jeden z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne – Katarína Máliková.           

Jej debutový album Pustvopol  si získal uznanie kritikov, nominácie i ocenenia na Slovensku, aj v zahraničí a je považovaný za jeden z najžiarivejších slovenských debutov za poslednú dekádu. Katarína Máliková na svojom v poradí druhom albume Postalgia prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku.

Podujatie: https://bit.ly/Nova_doba_basni

Zdroj: TS

Amarcord a filmové plagáty ako spomienka na zlatú éru talianskej kinematografie.

$
0
0

Výstava Fellini a sladký život Talianska, ktorá vznikla na Slovensku, aby vzdala hold Federicovi Fellinimu pri príležitosti stého výročia jeho narodenia, sa presúva zo Žiliny do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Čo všetko označuje svet ako „felliniovské“, prečo je „sladký rímsky život šesťdesiatych rokov“ nesmrteľný a čím bola doba, v ktorej Fellini tvoril výnimočná. Odpovede ponúka práve táto výstava. Návštevníci sa na nej zoznámia aj s tvorbou významných vizuálnych umelcov – legendou erotického komiksu Milom Manarom a majstrom dekoláže Mimmom Rotellom. Výstava sa koná v rámci festivalu Dolce Vitaj do 30. novembra 2020, v stredu 22. júla o 17.00 hod. ju otvorí hosť z Talianska – zberateľ Enrico Minisini.

Hosťom vernisáže bude zberateľ Enrico Minisini z Cividale del Friuli a o atmosféru sa postarajú hudobníci Mária Kmeťková (harfa), Pavol Bereza (gitara), Barbora Botošová (husle). Pre túto špeciálnu príležitosť zaznejú v ich podaní skladby od Nina Rotu – dvorného skladateľa Federica Felliniho,“ informovala o vernisáži Adriana Šulíková z Talianskeho kultúrneho inštitútu, ktorý organizuje už 13. ročník Festivalu talianskej kultúry DOLCE VITAJ.

Výstava priblíži návštevníkom SNM v Bratislave zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov, fotosiek ako aj niekoľkých diel spomínaných významných vizuálnych umelcov, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho a vyzdvihujú jeho genialitu. „Dnes sa tieto papierové materiály stali ikonami svetového filmu, sumarizujú dlhú tvorivú cestu režiséra a ako celok sa stávajú kolektívnou pamäťou. Fellini je aj autorom jednej z najvýstižnejších úvah o hodnote filmového plagátu, ktorú tu treba spomenúť: ,[Plagáty] milujeme preto, lebo sú ako pesničky: prenášajú nás v čase k rôznym životným okamihom a nedovolia nám na ne zabudnúť. Vracajú nás ani nie tak k filmom, ako k životným etapám, k atmosfére a vôni istého obdobia.‘  Tento citát nám dokonale poslúži k uvedeniu ďalších diel. Môžeme sa s nimi zoznámiť len vďaka bohatej a prepracovanej zbierke filmových materiálov Enrica Minisiniho, z ktorej vzniklo už niekoľko originálnych výstav,“ napísal Andrea Tomasetig, kurátor Minisiniho zbierky.

Výstava približuje štyridsať rokov talianskej kinematografie a jej „papierovej podoby“ a to od roku 1950 (Svetlá variété) až po rok 1990 (Hlas mesiaca). Zároveň ide o originálny pohľad na konkrétnu etapu dejín talianskej spoločnosti.

Vybrať materiály k Felliniho filmom bolo jednoduché, hoci sa nám nepodarilo predstaviť jeho tvorbu v ucelenej podobe. Náročnejšie však bolo vybrať z obrovskej ponuky tituly, ktoré môžu stáť po boku Felliniho filmov a vhodne ich dopĺňať. Federico Fellini bol geniálny tvorca, vzdialený od akejkoľvek ideológie, osvietený umelec s tým najslobodnejším duchom, bol jedinečným príkladom individualizmu. Dá sa povedať, že v centre pozornosti stojí predovšetkým on sám: jeho svet poskladaný zo snov a posadnutostí. V jeho filmoch nikdy nenájdeme skutočné Taliansko, tak ako ho nedokážeme zaradiť do žiadneho filmového žánru: skôr naopak, práve on vytvoril žáner, ktorý sa spája s jeho menom,“ povedal zberateľ Enrico Minisini.

Tohto roku si pripomíname sté výročie narodenia Federica Felliniho (1920, Rimini). Práve táto ikona talianskej a svetovej kinematografie je spojovacím prvkom programu festivalu Dolce Vitaj. V bratislavskom Kine Lumière aktuálne prebieha výstava autorských kresieb Kniha snov a výber jeho digitálne reštaurovaných filmov (Sladký život, 8 1/2 , Giulietta a duchovia, Amarcord) ponúka aj filmová prehliadka Cinevitaj, ktorá sa koná od 15. júla do 5. augusta v Bratislave v Kine Lumière aj v Kine Úsmev v Košiciach.

Pravdepodobne neexistuje taliansky umelec druhej polovice dvadsiateho storočia, ktorý by sa do národného a v podstate aj svetového kultúrneho povedomia vryl tak ako Federico Fellini. Stačí si spomenúť na výraz paparazzo. Pôvodne to bolo priezvisko filmovej postavy fotografa, ktorý v Sladkom živote prenasledoval celebrity. Alebo slovo amarcord, ktoré je v romagnolskom dialekte skrátenou formou spojenia ‚io mi ricordo‘ a znamená spomínam si. Tieto slová sa z filmov preniesli do slovníkov s nevyhnutným prívlastkom ,felliniovské‘. Tri slová, ktoré nám okamžite navodia svet na Via Veneto a prchavosť „sladkého rímskeho života“ šesťdesiatych rokov, nezničiteľné spomienky vnímavého mladíka z Rimini tridsiatych rokov a nakoniec extravagantné postavy a vyzývavé ženské telá prekypujúce sexepílom,“ dodal kurátor Minisiniho zbierky Andrea Tomasetig.

Domenico „Mimmo“ Rotella (1918) bol jedným z významných predstaviteľov povojnového európskeho umenia. V jeho poézii, maľbe, fotografiách, skulptúrach či dekolážach lámal konvencie a zanechal za sebou veľké množstvo extravagantných diel. Preslávil sa predovšetkým dekolážami, ktorými dokázal prepojiť svet filmu s výtvarným umením. V roku 1962, dva roky po uvedení filmu Sladký život, sa v parížskej Galérii J konala jeho prvá samostatná výstava plagátov a ikonografických materiálov propagujúcich filmy z dielne Cinecittà. Dva roky na to reprezentoval Taliansko na 32. ročníku Bienále umenia v Benátkach, kde vystavoval práve dekoláže venované filmu.

Mimo Rotella a Federico Fellini sú spolupútnici. Rotella venoval slávnemu režisérovi – okrem iného – aj cyklus diel s názvom “Felliniana”. Semiológ Paolo Fabbri, bývalý riaditeľ Nadácie Fellini tvrdí, že estetiky Felliniho a Rotellu sa podobajú. Fellini vytvára filmy vrstvením fragmentov a útržkov a výsledok je opačný, než očakávame.

Milo Manara (1945) je považovaný za legendu erotického komiksu. S Fellinim ho spájalo úprimné priateľstvo. Zoznámili sa v roku 1983 a o tri roky neskôr začala ich spolupráca, keď Manara ilustroval Felliniho scenár Viaggio a Tulum (Cesta do Tulumu), z ktorého následne vznikol komiks. V roku 1992 časopis Grifo uverejnil prvú časť ich ďalšieho spoločného projektu Il viaggio di G. Mastorna, detto Fernet (Putovanie G. Mastorna, prezývaného Fernet). Pôvodne išlo o názov filmu, ktorý mal Fellini v pláne natočiť, ale nikdy sa tak nestalo. Fellini k nemu nakreslil storyboard, z ktorého neskôr Manara urobil komiks. Podľa Vincenza Mollicu, filmového kritika a špecialistu na komiks, ide o najslávnejší neexistujúci film v histórii kinematografie. Manara je známy svojimi mnohopočetnými ilustráciami inšpirovanými Fellinim – 18 grafických listov zobrazujúcich výjavy z  filmov sa objaví na výstave. Ilustroval plagáty k posledným dvom Felliniho filmom – Interview a Hlas mesiaca. Je aj autorom Caravaggiovho životopisu v komiksovej podobe.

Výstavu pripravil Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.
Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla

Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu / iicbratislava.esteri.it

Zdroj: TS

Mikuláš Hrbáček v debutovém singlu: Smutné období a rozchod s dívkou.

$
0
0

Není to tak dávno, co mladý zpěvák Mikuláš Hrbáček opustil soutěž SuperStar. V hudební kariéře však pokračuje směle dál. A že se mu to daří! Na kontě má už spolupráci se skupinou Slza, která ho oslovila k remaku jejich slavného hitu Holomráz, a v těchto dnech vydává svůj první singl Miss You. Skladba vznikla v období, kdy Mikuláš po jeho rozchodu s dívkou přemýšlel o životě a necítil se zrovna nejlépe. 

“Byly dny, kdy mi nebylo veselo. Člověk se cítí osamělý, nemůže spát, nechutná mu jídlo,” zpovídá se ze svých citů teprve sedmnáctiletý zpěvák z Ostravy. “Píseň jsem napsal těsně po mé účasti v SuperStar. Jedinou zbraní, jak se se ztracenou láskou vypořádat, bylo se z ní vyzpívat,” dodává. Umí si však z celé situace udělat i legraci: “Vše není až tak černé, musel jsem si text trochu upravit, aby vyzněl dobře v refrénech v angličtině. Rozhodně bez té dotyčné dokážu žít. Podívejte sami, usmívám se, užívám života a ve finále mě ten rozchod vlastně nakopl dopředu,” uzavírá Mikuláš.

Zpěvák nezahálí a pracuje na další své hudbě a koncertech. Nabídek má opravdu spoustu, 29. srpna chystá v ostravském klubu Garage křest singlu a během zimy chystá dokonce vánoční miniturné. Dočkáme se tedy toho, že městem “bude chodit Mikuláš”.

Zdroj: Milan Papežík

Bratislavská synagóga zažiari pokladmi spred stáročí.

$
0
0

Historické svadobné zmluvy, ktorých tajomný príbeh možno nemá obdobu na svete, kreslo pre židovskú nevestu z 19. storočia či viac ako dvesto ročný pas židovského obchodníka. Aj takého vzácne artefakty si bude môcť verejnosť po prvýkrát pozrieť na novej výstave Židovského komunitného múzea, ktoré sídli v jedinej zachovalej bratislavskej synagóge.

Aktuálna výstava Poklady Židovského múzea v Prešove II sa začne 17. júla 2020 a potrvá do 9. októbra 2020.

Výstava nadväzuje na minuloročný projekt, ktorý predstavil návštevníkom znovuobjavené poklady zo zbierky historicky prvého židovského múzea na Slovensku, ktoré vzniklo pred takmer sto rokmi, v roku 1928 v Prešove.

Zbierka, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, bola počas druhej svetovej vojny skonfiškovaná a takmer zázrakom prežila holokaust aj komunistický režim. „Dnes predstavuje neoceniteľné historické a vizuálne svedectvo o stratenom svete predkov,“ zdôrazňuje hlavná kurátorka Židovského komunitného múzea Jana Švantnerová s tým, že táto kolekcia stelesňuje ozajstný klenot medzi európskymi zbierkami judaík.

Výstavný projekt je výsledkom spolupráce veľkého tímu s medzinárodnou účasťou a renomé.

Unikátny exponát – kreslo pre nevestu

Medzi najatraktívnejšie predmety na výstave patrí unikátny exponát – kreslo pre židovskú nevestu. Pôvodne pochádzalo z Ortodoxnej židovskej obce v Košiciach a dal ho zhotoviť dobročinný ženský spolok, ktorého poslaním bolo napríklad pomáhať chudobným nevestám pri vydaji. V rámci zbierky prešovského múzea patrilo k najcennejším artefaktom. Na takzvanom čestnom kresle sedela nevesta pred sobášom a lúčila sa s priateľkami, ktoré jej spievali aj nariekali o radostiach a strastiach manželského života. Keďže bolo kreslo značne poškodené, pre projekt ho zreštaurovali dve popredné slovenské odborníčky. Okrem obnoveného kresla pre nevestu je výstava spestrená aj niekoľkými vzácnymi synagogálnymi textíliami.

Neznámy a nepoznaný archív

„V tomto roku vystavujeme tridsať predmetov, prevažne z archívneho fondu, ktorý bol takmer neznámym a nepoznaným pokladom židovskej histórie,“ vysvetľuje riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský. Až šesťsto strán dokumentov siahajúcich od 17. storočia až po začiatok druhej svetovej vojny pre výstavu skúmala popredná zahraničná odborníčka. Na výstave sa ocitli aj právne doklady udalostí životného cyklu: medzi nimi aj dve pozoruhodné židovské sobášne zmluvy – ketuby, ktorých príbeh možno nemá obdobu na svete a pre bratislavskú výstavu ich analyzoval uznávaný profesor z Jeruzalema, či get (doklad o rozvode) na zdokumentovanie rodinného stavu.

Niektoré dokumenty majú súvis s finančnými záležitosťami, ako napríklad získavanie peňazí pre synagógy alebo pre učencov vo Svätej zemi, nachádza sa medzi nimi aj osvedčenie o rabínskom vzdelaní. Zaujímavé sú doklady, ktoré pochádzajú z interakcie židovského obyvateľstva s majoritnou spoločnosťou ako napríklad cestovné povolenie – pas z roku 1811 pre obchodníka, vojenský prepúšťací list z roku 1800 pre židovského mládenca alebo doklad o protižidovskej diskriminácii v Prešove. Hlavným motívom aktuálnej výstavy sa stal jubilejný album venovaný Adolfovi Propperovi pri príležitosti 25. výročia jeho pôsobenia na čele advokátskej komory v Prešove. Album obsahuje 119 podpisov členov advokátskej komory vrátane Pavla Országha-Hviezdoslava, popredného slovenského spisovateľa.

Na výstave sú spolu s okázalejšími muzeálnymi objektmi predstavené aj skromnejšie predmety. Odlišujú sa esteticky, avšak pri pohľade na atramentom popísane staré papiere či pergameny možno získať omnoho komplexnejšie a dokonca zmyslovému prežívaniu bližšie znalosti o židovskej minulosti.

Pre budúce generácie

„Výstava je súčasťou viacročného úsilia zameraného na dokumentáciu, výskum, reštaurovanie, publikovanie  a vystavovanie tejto jedinečnej zbierky judaík, ktorá je neoceniteľným pokladom židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku,“ vysvetľuje Maroš Borský. Neoddeliteľnou súčasťou bolo rozsiahle reštaurovanie  a konzervovanie vystavených objektov, čo zachránilo objekty pred zničením a zachová ich pre budúce generácie. Židovské komunitné múzeum tak pokračujeme v bádaní zakladateľa prvého židovského múzea  a priekopníka ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku Eugena Bárkánya, na ktorého odkaz a sen nadväzuje.

K výstave vychádza 256-stranová slovensko-anglická publikácia zahŕňajúca štúdie medzinárodného výskumného tímu o zbierke prvého židovského múzea na Slovensku.

Návštevníci si výstavu môžu pozrieť v Židovskom komunitnom múzeu každý piatok a nedeľu od 10 h. do 16 h. (okrem židovských sviatkov).

O prvom židovskom múzeu na Slovensku 

Prvá inštitúcia na území Slovenska, ktorá si za cieľ stanovila zbierkotvornú činnosť a prezentovanie židovskej kultúry, má netradičný príbeh. Židovské múzeum v Prešove vzniklo doslova zo dňa na deň a podnetom na jeho založenie sa stal náhodný objav nástenných malieb v malom domci v Prešove v roku 1928. Pri prestavbe našli pod vrstvami omietok tetragram Božieho mena, nápis „Toto je Pánova brána“. Nález vyvolal v židovskej komunite nadšenie. Účelom múzea bolo podľa stanov zbierať a uchovávať predmety pre židovský kult v synagóge a v dome, archiválie, rukopisy a tlač, ktoré sa týkajú židovských dejín, vyobrazenia osobností, stavieb a predmetov, ktoré majú pre židovstvo a jeho dejiny dôležitosť, zvlášť pokiaľ sa týkajú Slovenska. Súčasne chceli jeho zakladatelia bojovať s ponímaním, podľa ktorého židovský ľud nemá vyhranené a príznačné umenie.  

Prešovská zbierka má dnes status zakonzervovanej zbierky, jej obsah sa od medzivojnového obdobia nedopĺňal o nové predmety a ako celok nikdy neprešla komplexným reštaurátorským zásahom. V rámci spolupráce s Židovskou náboženskou obcou Prešov, ktorá je dnes majiteľom zbierky prvého židovského múzea, bolo možné tieto predmety začať skúmať. Vystavené objekty si vyžadovali mesiace rozsiahlych reštaurátorských a konzervačných prác. Výstava je priamym pokračovaním úspešného projektu z minulého roka, venovaného zberateľskej činnosti zakladateľa a riaditeľa múzea Eugena Bárkánya. Projekt  je podľa autorov viacročnou aktivitou, ktorá sa zameriava na výskum a reštaurovanie najviac ohrozených predmetov z tejto vzácnej zbierky a ich zachovanie pre budúceho generácie.

O Židovskom komunitnom múzeu

Výstavno-edičný projekt Poklady Židovského múzea v Prešove II otvára deviatu sezónu pôsobenia Židovského komunitného múzea. Múzeum vzniklo v roku 2012 s poslaním skúmať a uchovávať židovské dedičstvo Bratislavy a jej regiónu. Odborné pracovisko zriadila Židovská náboženská obec Bratislava v partnerstve s Neinvestičným fondom židovského kultúrneho dedičstva – Menorah, ktorý vykonáva projektovú činnosť múzea.  

Prvým míľnikom činnosti bolo otvorenie stálej expozície v ženskej galérii synagógy na Heydukovej ulici v roku 2012 a vytvorenie jedinečného muzeálneho konceptu integrovaného do fungujúcej ortodoxnej synagógy. Stála expozícia Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo je od vzniku ŽKM každoročnou súčasťou výstavnej sezóny.

Neskôr nasledoval výstavný projekt venovaný umeleckým predmetom zo židovského majetku ukoristeným počas holokaustu Tieň minulosti (2013), projekt o identite súčasnej židovskej komunity Sme tu! (2014)  a výstava o takmer zabudnutom pracovnom tábore Engerau, kde boli koncom druhej svetovej vojny brutálne zavraždené stovky židovských mužov – Engerau – Zabudnutý príbeh Petržalky (2015). Piata výstavná sezóna bola venovaná vzácnym obradným textíliám pochádzajúcich z bratislavskej židovskej komunity – Znovuobjavené dedičstvo (2016), výstava v roku 2017 Každá rodina má svoj príbeh predstavila rodinné poklady a k nim sa viažuce príbehy, ako ich vyrozprávalo dvadsať členov bratislavskej židovskej komunity rôznych generácií. V roku 2018 sa ŽKM venovalo výstavným projektom osobnému a pracovnému životu zakladateľa prvého židovského múzea a priekopníka ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku – Eugen Bárkány: Medzi Prešovom a Bratislavou. Minuloročným rozsiahlym výstavno-edičným projektom Poklady Židovského múzea v Prešove sa začal viacročný projekt zameraný na dokumentáciu, výskum, reštaurovanie, publikovanie a vystavovanie jedinečnej zbierky judaík historicky prvého židovského múzea na Slovensku.

Jedinečný projekt realizujeme v spolupráci s Židovskou náboženskou obcou Prešov a Židovským kultúrnym inštitútom.

Viac informácií nájdete na stránke výstavy stránke ŽKM www.synagogue.sk a Facebookovej stránke www.facebook.com/zidovske.komunitne.muzeum.bratislava

Zdroj: TS

Adam Kriss predstavuje novinku Scout Hat a priznáva: „Takmer všetko v hudbe som sa naučil na ulici.“

$
0
0

Hoci je Slovensko malá krajina, aj na našej hudobnej scéne platí jedno univerzálne, nepísané pravidlo: „Ak chceš zaujať, musíš niečím vyniknúť“. Pre nový hudobný objav, speváka Adama Krissa, to nebude problém. Ponúka hneď celý balíček vlastností a talentu, ktorým vás chytí za srdce. 

Je celkom pravdepodobné, že meno Adam Kriss počujete po prvý raz. A možno si poviete, že ide o ďalšieho hudobníka s gitarou, ktorých pobehuje po svete neúrekom. No práve svet v tomto kontexte nespomíname náhodou. Adam totiž cestovanie a pobyt v cudzom prostredí považuje aj s odstupom času za tú najlepšiu školu života. Jeho originalita je výsledkom roky trvajúceho, hudobného sebapoznávania na cestách, muzikálnosť zas vrodený dar a pokora prirodzenou vlastnosťou, bez ktorej by dnes azda ani nebol tak blízko k svojmu snu. Vďaka novinke Scout Hat by sa mu však doposiaľ nesmelé ambície mohli naplniť. Veď táto pesnička je veľmi príjemná, chytľavá a pre aktuálne ročné obdobie ako stvorená. Stane sa z nej nový letný hit?

Hranie na ulici ho vyformovalo 

Adam je rodák z Nových Zámkov, no ako pouličný umelec začínal pri Lennonovej Stene na Malej Strane v Prahe. Postupne precestoval s buskingom, čiže pouličným umením, kus Európy. „Musím povedať, že hranie na ulici mi dalo veľa. Je to super škola. Každý deň spoznávam nových ľudí, zbavujem sa hanblivosti, dokonca som začal tajne zbierať mince a kovové vrchnáky od fliaš. Vyrábam si z nich cool brošne. Takmer všetko v hudbe som sa vlastne naučil na ulici. Niekedy je vtipné sledovať, čo všetko ľudia hodia do futrálu. V zime som od niekoho dostal teplý čaj a kvietok. Raz som si tam našiel knižku, ale aj telefónne číslo. Je to milé a vždy ma to poteší,“ prezrádza Adam, no dodáva, že napriek cestovaniu sa mu najlepšie skladá doma. A práve na domácej pôde vzišiel i jeho prvý väčší hit Happy Man, ktorý upúta videoklipom plným (nielen) známych ľudí. Adama si môžete pamätať aj zo šou Česko Slovensko Má Talent. Na dnes už hotovej skladbe Scout Hat už ale spolupracoval najmä so zahraničným tímom profesionálov.

Vo videoklipe stavia na autentickosť

Pesnička Scout Hat vznikala na cestách so starou dodávkou. Videoklip je tak nanajvýš autentický a jednoduchý, v reálnom svetle ukazuje bežný deň v živote pouličného umelca. Viac už prezrádza Adam Kriss: „S parťákom Chrisom Ellysom sme sa vybrali na takmer dva týždne do Nemecka. Každý deň sme hrali v inom krásnom, malom mestečku. Producentsky sa na nej podieľal známy český spevák a producent Thom Artway a banjo nahrával Honza Rek z kapely Jelen. So strihom a postprodukciou videoklipu mi pomohol Richard Wagner.“

Nahrávanie bolo silným zážitkom

Ešte aj dnes, krátko pred oficiálnym predstavením singla Scout Hat, sa Adam pri spomienke na nahrávanie pousmeje. Ako tvrdí, nikdy predtým nebol v štúdiu takých rozmerov a celý proces nahrávania bol pre neho fascinujúcou skúsenosťou. „Ako prvé som nahral banjovú linku a refrén. To bol základ, na ktorý sa nabaľovali ďalšie nástroje. Demo som robil u Thoma v jeho domácom štúdiu v Prahe a s textom a angličtinou mi pomáhal britský pesničkár Alasdair Bouch. O pár mesiacov na to sme už nahrávali s chalanmi z pražského 3bees studia a Thomovou kapelou.“ 

Hudobník dúfa, že skladba Scout Hat si nájde svojich fanúšikov a na záver dodáva: „Myslím si, že každý divák ocení autentickosť a akúsi nespútanosť, ktorá zo skladby i videoklipu sála. Proste sa na nič nehrám.“

IG: https://bit.ly/ig_adam_kriss
FB: https://bit.ly/fb_adam_kriss

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live