Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Patrónkou 15. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA bude Emília Vášáryová.

$
0
0

Keď sa povie „martinské divadlo”, Emília Vášáryová spomína na jeho slávne inscenácie, s ktorými hosťovalo v Bratislave, a na legendárnu herečku Hanu Meličkovú, ktorá ju v začiatkoch zobrala pod svoje ochranné krídla. Tvrdí, že ten duch nadšenia pre divadlo v Martine stále je. Emília Vášáryová na festival Dotyky a spojenia pricestuje v dvojúlohe – ako patrónka aj ako herečka v inscenácii Činohry Slovenského národného divadla (SND) Pred západom Slnka.

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulej sezóne. 15. ročník festivalu sa uskutoční od 17. do 22. júna 2019 v Slovenskom komornom divadle Martin (SKD) a uvedie inscenácie, ktoré vznikli v období od apríla 2018 do apríla 2019.

Keď prišlo martinské divadlo hosťovať do Bratislavy s inscenáciami Miloša Pietora a Ľuba Vajdičku, bol to obrovský sviatok, doniesli so sebou kus toho svojho zápalu. Neskutočná tradícia a ten duch tam zostal,“ povedala Emília Vášáryová, pre ktorú je česť festival Dotyky a spojenia otvoriť. Podľa nej je dôležité a vzácne, keď sa divadelníci stretávajú a zároveň ocenila, že festival dáva priestor aj inscenáciám študentov VŠMU. Jedným z jej najväčších divadelných zážitkov bola práve inscenácia SKD Dotyky a spojenia (1988) režiséra Romana Poláka, podľa ktorej dostal festival svoje meno. „Martinské divadlo malo vždy dôležité miesto v slovenskom divadelníctve a aj dnes tam vznikajú zaujímavé a dobré inscenácie,“ dodala.

Vážime si, že pani Emília Vášáryová prijala našu ponuku byť patrónkou 15. ročníka festivalu. Teší nás, keď ju vidíme v populárnom festivalovom tričku so sloganom BUDEM TAM. Tešíme sa, že osobne otvorí náš festival. Tešíme sa tiež na jej prítomnosť v Martine počas festivalu,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

SKD Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má za sebou úspešných 14 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií aktuálnej divadelnej sezóny. Tohtoročný program zverejnia organizátori v druhej polovici mája. „Festival vyhľadáva inšpiratívne, odvážne divadelné prístupy a témy. Ponúka platformu na konfrontáciu tvorby divadelníkov, ktorí pôsobia na Slovensku, vrátane tvorby divadiel národnostných menšín,“ dodala Monika Michnová.

Dôležitou súčasťou programu festivalu sú aj diskusie o divadle. Podľa jeho programovej riaditeľky je dôležité poskytnúť tvorcom spätnú väzbu a pomenovať stav, v ktorom sa súčasné divadlo na Slovensku aktuálne nachádza. Martin sa tak na konci sezóny aj tento rok stane hlavným mestom divadla na Slovensku.

Zdroj: TS


Alec Benjamin: od koncertování na parkovištích ke smlouvě s velkým labelem a vlastní tour.

$
0
0

První skladby Aleca Benjamina zaznamenaly na internetu takový úspěch, že hned v osmnácti letech dostal smlouvu od velkého vydavatelství. Přesto, že ho z labelu po krátké době vyhodili, nevzdal se a vše si začal zařizovat sám. Sbalil kytaru a na vlastní pěst vystupoval na parkovištích před halami, kde zrovna hráli jeho idolové. 

V pražském Paláci Akropolis se Alec Benjamin představí 15. listopadu 2019. Vstupenky (590 Kč) budou k mání od 16. května na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Po vyhazovu z labelu se Alec nehodlal vzdát a každé dva týdny sdílel na YouTube novou skladbu. Svým fanouškům je představoval živě na svém prvním turné, které si na vlastní pěst uspořádal po parkovištích před halami, kde zrovna hráli jeho oblíbení hudebníci jako Shawn Mendes nebo Troye Sivan.

Krátce po prvním turné se spřátelil se zpěvákem Jonem Bellionem, kterému pomáhal s nahráváním debutového alba. Bellion se mu za to odvděčil a vzal ho s sebou na tour. Po odehraných koncertech chodíval Benjamin pravidelně pozdravit nové fanoušky před klub a uspořádal jim další improvizovaný koncert přímo na ulici. Díky tomu během krátké doby odehrál 165 koncertů a na youtubovém kanálu mu přibylo více než 150 tisíc odběratelů.

V roce 2017 zabodoval singlem I Built a Friend, který během jednoho roku posbíral přes 4 miliony streamů na Spotify. Skladba navíc zazněla v talentové soutěži America’s Got Talent během vystoupení tanečníka Merricka Hannae. Zaznamenala takový úspěch, že Benjamin dostal nabídku od vydavatelství Atlantic. Pod touto značku vydal vloni debutovou desku Narrated for You, která obsahuje i nejznámější singl Let Me Down Slowly. Ten má jenom na YouTube přes 40 milionů přehrání a v jeho novější verzi hostuje zpěvačka Alessia Clare.

Zdroj: TS

Cesta do praveku s rozprávačom Oldřichom Kaiserom.

$
0
0

Cesta do praveku filmového kúzelníka Karla Zemana sa stala prelomovým filmom a dobrodružnou legendou českej i svetovej kinematografie. Celé generácie detí sa vďaka tomuto príbehu zoznámili s minulosťou našej planéty, s rastlinami, a živočíchmi, ktoré zásluhovou kreativity a trikového umenia Karla Zemana prvýkrát uvideli v pohybe. V týchto dňoch dobrodružný príbeh ožíva i vo zvukovej adaptácii. Vďaka napínavému deju, pôvodným filmovým zvukovým efektom, dialógom a hudbe, ale predovšetkým vďaka interpretácii herca Oldřicha Kaisera, sa iste stane atraktívnym i pre poslucháčov hovoreného slova.

„Po vzhliadnutí filmu Cesta do praveku v televízii značky Mánes so mnou nebola reč. Prestal som chodiť do školy, na učenie som kašľal a vydal sa navštíviť pravek. Loďku som nemal. Tak som sa brodil riekou Nisou, ktorá preteká Libercom, hľadal trilobity, až ma po dvoch dňoch zadržala hliadka Verejnej bezpečnosti. Bol som vrátený rodičom, dostal dvojku zo správania, a mal zákaz dívať sa na televíziu,“ prezrádza veselú spomienku na svoje prvé stretnutie s filmom v detstve herec Oldřich Kaiser.

Štvorica chlapcov putuje proti toku času a krajina okolo nich sa postupne premieňa. Vzrušujúce stretnutie s pravekou faunou a flórou si podrobne zaznamenávajú do denníka. Ocitajú sa v rôznych dobách a prostrediach. Navštívia jaskyňu pračloveka s nástennými maľbami a v jednej z kľúčových scén sa stanú svedkami súboja druhohorných veľjašterov. Cez džungľu prasličiek a plavúňov sa nakoniec doplavia až k moru v prvohorách. Nájdu tam živého trilobita, ktorého novodobý pozostatok bol motívom ich výpravy.

„Dnes sa divím, kde som našiel odvahu pustiť sa takmer s holými rukami do tak neobvyklého projektu. Ako režisér som musel potláčať dramatickosť deja, aby bolo dosť priestoru pre vedecký výklad, ako výtvarník som sa musel držať realistického poňatia, opäť v záujme vedy. Ale na to som vtedy nemyslel, šlo mi hlavne o to, aby som ukázal fantastický svet, ktorý príroda vytvorila pred miliónmi rokov. Využil som k tomu všetky imaginačné možnosti filmu, preto som spojil film hraný, kreslený a bábkový v jeden celok,“ spomínal na svoje jedinečné dielo Karel Zeman.

Tvorcovia audioknihy využili to, že film Cesta do praveku je rozprávaním chlapca Petra, ktorý spomína na dobrodružnú výpravu. Rolu rozprávača od „Petra – chlapca“ prevzal v audioknihe „Peter – dospelý muž“, ktorý spomína rovnako ako chlapec vo filme, len s odstupom desiatok rokov. Väčšinu textu filmového rozprávača vložili do úst hercovi Oldřichovi Kaiserovi. Po novom k nim samozrejme pribudlo množstvo replík, ktoré strihom doplnili originálnu zvukovú stopu – s dialógmi z filmu, ruchmi a hudbou. Výsledkom je kompaktný príbeh, ktorému zostáva atmosféra filmu s priestorom pre imagináciu poslucháča. Súčasťou obalu CD je i zbierka filmových fotografii pravekých tvorov.

„Som nesmierne rada, že príbeh, ktorý rozpráva o fantastickej výprave štyroch chlapcov do dávnej minulosti, opäť dostal nový život nielen vydaním na Blu-ray, ale i exkluzívnym vydaním audioknihy. Adaptácia tejto vizuálnej klasiky do audioknihy sa skvelo vydarila vďaka úplne novému prístupu v podobe kronikára Petra na cestu za poznaním pravekej prírody a na stretnutie s veľjaštermi. Hlas staršiemu Petrovi prepožičal profesionálny herec Oldřich Kaiser. Jeho výrazný prednes znie tak vierohodne, že nie je pochýb o tom, že je jedným z chlapov, ktorí dobrodružstvo v praveku skutočne prežili. Výsledný príbeh v audiokmihe zostáva stále tým napínavým, inšpiratívnym a radostným príbehom pre deti,“ dodáva dcéra Karla Zemana Ludmila Zemanová.

Titul vyšiel oficiálne vo vydavateľstve Supraphon vo štvrtok 9. mája. V stredu 22. mája chystá Muzeum Karla Zemana v spolupráci s vydavateľstvom Supraphon špeciálny deň s audioknihou Cesta do praveku. Od 15.00 si deti môžu zahrať dobrodružnú hru, ktorá ich zavedie späť v čase do praveku. Na všetkých úspešných dobrodruhov čakajú darčeky nielen s pravekými motívmi. V čase od 16.00 sa začnú prednášky paleontológa Štěpána Raka, ktorý poslucháčov prevedie svetom Karla Zemana a priblíži niektoré významné skameneliny, ktoré vo filme Cesta do praveku chlapci postretli. Slávnostný krst sa uskutoční od 18.00. Zákulisie príbehu okolo vzniku audioknihy prezradí jej kmotra a dcéra Karla Zemana – Ludmila Zemanová a producent Alan Piskač. Po krste môžu návštevníci využiť predĺženú otváraciu dobu múzea k prehliadke expozície po sprievodnom programe a pozrieť sa tak na veci, na ktoré bude pri krste a prednáške upriamená pozornosť, a ktoré si predtým nevšimli.

Zdroj: SOUL FOR SHOW

Alexandrovci: Oslavy 90. výročia Alexandrovcov na Slovensku sa začali v Prievidzi + FOTO!

$
0
0

Už počas prvých skladieb bolo zrejmé, že toto turné výnimočného telesa, ktorého oficiálny názov je Akademický súbor piesní a tancov ruskej armády A. V. Alexandrova, bude naozaj stáť sa to. Nové aranžmány skladieb dostali publikum do varu hneď v úvode programu a nálada gradovala až do konca koncertu. Alexandrovci začali svoje turné u nás a koncertovať budú až do 9. júna.

Zástupy divákov pred vchodom na Zimný štadión v Prievidzi signalizovali, že sa jedná o výnimočnú kultúrnu udalosť. Približne polhodinu pred začiatkom koncertu Alexandrovcov už však väčšina divákov sedela na svojich miestach, aby si vypočuli speváčku Kristínu, ktorá je domácim hosťom turné Alexandrovci na Slovensku 2019. Jej populárne a širokou verejnosťou obľúbené hity zahriali publikum na tú správnu náladu a tak už od prvej skladby ruského súboru ho sprevádzalo spontánnym potleskom.

Oproti ostatnému turné z roku 2017, kedy tradične dôstojný program tohto súboru bol poznačený tragickou smrťou niekoľkých desiatok členov pri leteckom nešťastí, v tom aktuálnom vynikla veľkoleposť osláv 90. výročia založenia. Či už výber skladieb, umelecké spracovanie ako aj vedenie súboru pod taktovkou Gennadija Sačenjuka, výkony zboristov, hudobníkov, tanečníkov či sólistov, toto všetko zdvihlo divákov zo stoličiek niekoľkokrát počas predstavenia.

„Na na zahraničné turné berieme len tých sólistov, ktorí zvládnu odspievať aj dvadsaťpäť koncertov po sebe,“ povedal pri svojej poslednej návšteve Slovenska zástupca súboru Michail Alexandrovic Maruševskij. V prípade Alexandrovcov je to mimoriadne dôležité a Valerij Nikolajevič Gavva, Alexander Alexandrovič Kruze, Vadim Petrovič Ananev a ďalší vďačnému slovenskému publiku ukázali svoj strhujúci spevácky výkon, ktorý vychádza z ich kontinuálnej prípravy. Výnimočným zážitkom pre divákov bolo nové, koncertné spracovanie klasickej skladby súboru – Kalinka, práve v podaní Vadima Ananeva.

Vystúpenie súboru Alexandrovci je mimoriadnym zážitkom, málokedy má divák možnosť zažiť na jednom pódiu silu niekoľko desiatok hlasov v mužskom zbore, k tomu hudobníkov, tanečníkov a sólistov. Celkovo 130 členov súboru na pódiu vyvoláva vo viacerých momentoch predstavenia zimomriavky a divákom sa doslova tají dych. Všetko pod pevným vedením Gennadija Sačenjuka, ktorý prácou pre súbor žije naplno. „Od skorého rána som v robote. Pracujem s dokumentami, študujem partitúry, skúšky so zborom, orchestrom, sólistami, baletom, porady a večer, keď už všetci odídu domov, vždy sa mi chce sadnúť za notový papier a ešte pracovať na niečom novom,“ prezradil Sačenjuk.

O Alexandrovcoch je známe, že na koncerty v zahraničí prichádzajú aj so skladbami v lokálnom jazyku. To platí aj v prípade aktuálneho slovenského turné. V Prievidzi odznela skladba Na Kráľovej holi i v týchto dňoch mimoriadne aktuálna skladba Macejko.

Zo všetkých členov súboru Alexandrovci na pódiu doslova sálala radosť z prvého vystúpenia na slovenskom turné. Svojím umením si vyslúžili niekoľkominútový záverečný potlesk v štýle „standig ovation“. Alexandrovci navštívia ešte 11 slovenských miest, záverečný dvojkoncert v Bratislave uzatvorí turné 9. júna.

Vstupenky na turné sú v predaji v sieťach predpredaj.sk a ticketportal.sk.

[See image gallery at www.gregi.net]

 ALEXANDROVCI 2019 – termíny a miesta koncertov:

  1. máj 2019 19:00 Prievidza, Zimný štadión
  2. máj 2019 19:00 Brezno, Aréna
  3. máj 2019 19:00 Nové Zámky, Zimný štadión
  4. máj 2019 19:00 Žilina, Futbalový štadión MŠK Žilina + PUĽS *
  5. máj 2019 19:00 Martin, Amfiteáter
  6. jún 2019 19:00 Košice, Steel Aréna
  7. jún 2019 19:00 Humenné, Zimný štadión + PUĽS
  8. jún 2019 19:00 Východná, Amfiteáter + PUĽS
  9. jún 2019 19:00 Piešťany, Zimný štadión
  10. jún 2019 19:00 Banská Bystrica, Amfiteáter
  11. jún 2019 19:00 Nitra, Amfiteáter + PUĽS
  12. jún 2019 15:00 a 20:00 Bratislava, Incheba Expo Aréna

* Informácie ohľadne diváckych miest na štadióne MŠK Žilina (po presune zo Zimného štadióna). Diváci budú presunutí nasledovne:

  • z tribúny B do tribúny J voľné sedenie
  • z tribúny C do tribúny J voľné sedenie
  • z tribúny D do tribúny F voľné sedenie
  • z tribúny E do tribúny G voľné sedenie
  • z tribúny F do tribúny H voľné sedenie
  • z tribúny G do tribúny F voľné sedenie
  • z tribúny H do tribúny H voľné sedenie
  • z tribúny I do tribúny E voľné sedenie

Plocha sedenie pod pódiom ostáva nezmenená. Diváci budú navigovaní ešte pred štadiónom asistenčnou službou na svoje miesta do partičných tribún podla rozpisu.

Zdroj: Andrea Čurná
Foto: Karol Jagoš, TRIO Production

Cruadalach zveřejnili druhý a tentokrát komiksový klip k desce Raised By Wolves!

$
0
0

Smečka Cruadalach vás opět zdraví a má pro vás čerstvou novinku! Jak jistě víte, na podzim loňského roku jsme vydali desku Raised by Wolves s ústředním singlem Brave New Dawn, ke kterému jsme vypustili klip natočený v klubu Cross se spoustou světýlek a tak.

Co jste ale nevěděli, je, že paralelně s hraným klipem tak trochu bláznivě vznikal i animovaný klip, který jsme nakonec upozadili, protože jsme potřebovali mít v klipu motorkáře, nahý holky a kytaristu v županu, a to (kytaristu v županu) nikdo kreslit nechtěl.

Kreslený klip jsme ale i tak nakonec nechtěli zahodit, a tak jsme nápad použili k dalšímu songu z Raised by Wolves – tentokráte úvodní písničce Eyes Wide Open. Ta se hudebně vrací k folkovým kořenům daleko víc než zbytek desky, takže aby toho návratu nebylo moc, tak je klip plný korporátních padouchů, vraždících klaunů a vesmírných lodí. Kompletní grafiku klipu zpracoval kreslíř Roman Kelbich. Střih jsme si pak DIY doladili v mocném složení našeho bubeníka Toma a obou mudrujících kytaristů a o státním svátku 8. května jsme to celé pustili do světa. Tak dejte vědět, jak se vám klip líbí, a těšíme se na vás naživo, protože to je prostě vždycky nejlepší!

Starší klip se županem najdete tady.

Zdroj: TS

AVON podporuje ženy v boji za zdravé prsia a pozýva už na 11. ročník AVON Pochodu.

$
0
0

Šíriť osvetu v oblasti problematiky rakoviny prsníka, podporovať ženy a pomáhať im v boji s touto chorobou je dlhodobým kľúčovým poslaním projektu AVON za zdravé prsia. V rámci neho sa každoročne koná charitatívne podujatie známe ako AVON Pochod, ktoré so sebou opätovne prináša množstvo noviniek.

V dôsledku ochorenia rakoviny prsníka, prichádzajú mnohé ženy o korunu ich krásy. Nezmení sa len ich doterajší vonkajší vzhľad, ale ako mnohé udávajú, aj ich vnútorné vnímanie a pohlaď na svet. Viaceré z nich sa s fyzickými zmenami vyrovnávajú ťažšie, no veľmi rýchlo pochopia, že najdôležitejšie je ich vnútorné nastavenie. Nielen toto reflektuje slogan tohtoročnej kampane „Nezáleží na tom, čo máš na hlave, ale čo nosíš v srdci“.  Stotožňujú sa s ním aj nové tváre kampane, ktoré sa rozhodli zapojiť do boja za zdravé prsia.

„Samozrejme, že aj keď vo výsledku ide o vtipný, odľahčený vizuál tohtoročnej kampane, podstata myšlienky je každému bystrejšiemu človeku zrejmá, nemám potrebu ju ďalej rozvíjať. V  živote sme všetci  veľakrát počuli o tom, že duša človeka sídli „v hrudi“ a podstatná nie je vizáž človeka, ale charakter. To platí a bude platiť,“ vyjadril svoj postoj ku kampani Dano Heriban.

„Tí čo stoja nohami pevne na zemi, poznajú správne hodnoty života a vedia, že naozaj je dôležité to ako konáš a čo nosíš v srdci. Veľkosť národa civilizovanej spoločnosti je najmä  v solidárnosti k trpiacim a slabším. Je správne im preukázať, že nie sú v tom sami a že nám nie sú ľahostajní,“ dodáva Karin Haydu.  

Okrem známych osobností sa tvárami kampane stali aj dve inšpiratívne ženy, ktoré prekonali rakovinou prsníka. Sú to neobyčajné ženy, a to najmä vďaka ich silným príbehom, ktoré majú povzbudiť aj ďalšie ženy. Jedna z nich, Erika Mokrý, prináša pohľad na rakovinu, jej liečbu a aj na ochorenie samotné Tak trocha inak. Ide zároveň o rovnomenný názov jej knižnej prvotiny, ktorú uvítala do života spolu s ambasádormi – Hankou Rapantovou, Soňou Skoncovou, Zlaticou Puškárovou, Henrietou Mičkovicovou, Alenou Heribanovou, Karin Habšudovou, Beátou Dubasovou, Adou Strakovou, Norou Beňačkovou, Romanom Juraškom, Brunom Ciberejom a novými tvárami kampane Karin Haydu a Renátou Šipulovou. Krstnou mamou knihy sa stala obľúbená televízna moderátorka Kvetka Horváthová.   

„Vybrala som si… mala som možnosť vybrať si a mám ju stále. Vždy a vo všetkom. Tak ako aj vy, tu a teraz. Pretože tak ako vždy… je jedno, čo prežívame, na čo sa pozeráme. Dôležitý je vždy uhol nášho pohľadu“, uviedla autorka knihy a tohtoročná tvár kampane AVON Pochodu, Erika Mokrý.

Kniha je v predaji v sieti kníhkupectiev Panta Rhei, pričom kompletný zisk z predaja knihy bude venovaný na pomoc onkologickým pacientom. Poputuje na konto občianskeho združenia Tak trocha inak, ktoré založila Erika Mokrý.

Cieľom každého ročníka charitatívneho podujatia je vyzbierať finančný výťažok, ktorý slúži na aktivity spojené s bojom za zdravé prsia. Minulý rok sa podarilo odovzdať občianskemu združeniu Zdravá žena vyše 24 000 €. Pod vedením odborného garanta projektu AVON za zdravé prsia a predsedu spomínaného OZ bola suma použitá na realizáciu vzdelávacích workshopov a seminárov zameraných na zvýšenie povedomia o rakovine prsníka a dôležitosti prevencie.

11. ročník AVON Pochodu 

Bohatý celodenný program, množstvo sprievodných aktivít a atrakcií, skvelá hudba v podaní známych slovenských interpretov a skupín, nezabudnuteľná atmosféra či chutné jedlo a nádherné oddychové miesto. Presne tým je charakteristický AVON Pochod za zdravé prsia, ktorý sa uskutoční v sobotu 8. júna v areáli Východnej terasy Bratislavského hradu.

Rodiny s deťmi, mladšie aj staršie vekové kategórie si prídu na svoje. Program štartuje už o 10:00 hod. a v rámci neho sa postupne predstavia so svojimi hudobnými vystúpeniami Dano Heriban, S Hudbou Vesmírnou, Desmod, Campana Batucada so svojou bubnovou šou, Sima Martausová, ktorej pieseň „Nenahraditeľná“ v špeciálnom prevedení bude súčasťou aktu spolupatričnosti, Otto Weiter, a ďalší. Počas celého dňa bude návštevníkov programom sprevádzať obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra.

V čase 14:30 sa spoločne vydá ružový dav na tradičnú prechádzku Starým Mestom, ktorá slúži na šírenie ušľachtilej myšlienky boja za zdravé prsia. Trasa povedia historickým mestom a jej dĺžka nepresiahne 3 km. Po absolvovaní si môžu návštevníci dopriať oddych pod korunami stromov, alebo načerpať sily v stánkoch s občerstvením.

Vstupenkou a zároveň symbolom boja za zdravé prsia je Tričko 2019*, ktoré je v ponuke v dámskom, pánskom aj detskom prevedení. Dámske ružové tričko má pohodlný strih a je dostupné v dvoch veľkostiach S/M a L/XL. Pánske tričko má veselý pásikový motív, takže sa skvelo kombinuje. Rovnako ako dámske je dostupné v dvoch veľkostiach M/L a XL/XXL. S kúpou dámskeho a pánskeho trička získate štýlový batoh ako darček. Detské tričko je spojením dizajnu dámskeho a pánskeho trička. Pásikavé prevedenie je vhodné tak pre dievčatá ako aj chlapcov, pričom oživením sú detaily v podobe ružového olemovania a praktického veľkého vrecka. Tričko má univerzálnu veľkosť, ktorá je určená deťom od 3 do 12 rokov. Zisk z predaja tričiek poputuje na konto verejnej zbierky AVON Pochod 2019, realizovanej občianskym združením Zdravá žena.

Tričká sa dajú zakúpiť cez e-shop www.zdraveprsia.sk, www.avon.sk alebo u AVON Lady/Gentlemana. Dostupné budú aj priamo na mieste v deň podujatia. Vstup do areálu Bratislavského hradu bude povolený v Tričku 2019, deti do 12 rokov v sprievode dospelej osoby majú vstup zdarma. Aj tento rok bude zvýhodnené cestovanie vlakom vďaka oficiálnemu dopravcovi podujatia – Železničnej spoločnosti Slovensko. Každý účastník AVON Pochodu má nárok na využitie 100% zľavy na cestu späť.

Prispieť môžu ľudia tento rok nielen kúpou trička. V období od 13. mája do 8. júna budú v ponuke sietí La Donuteria špeciálne ružové donuty. Z predaja každého jedného kusu poputuje 1 € na boj za zdravé prsia.

Viac informácií o AVON Pochode nájdete na webovej stránke www.zdraveprsia.sk a na Facebook-ovom profile Avon proti rakovine prsníka.

Zdroj TS

Národná cena DOBRÉ SRDCE pozná finalistov, víťazov sa dozvieme na gala 27. mája!

$
0
0

Celonárodná anketa o najlepších pracovníkov sociálnych služieb – Národná cena starostlivosti DOBRÉ SRDCE má už finalistov vo všetkých kategóriách. Finalistov vyberala 9-členná porota z celkového počtu 135 prihlášok. Mená víťazov sa dozvieme počas slávnostného galavečera 27. mája v bratislavskej Starej tržnici, kde vystúpia Kuly, Sima Martausová, Celeste Buckingham, Andrea Zimányiová a Marek Majeský.

Hlavným dôvodom vyhlásenia ankety DOBRÉ SRDCE a založenie tradície oceňovania je nutnosť morálneho ohodnotenia pomáhajúcich profesií v sociálnych službách, ktoré patria medzi najťažšie a pritom najmenej platené. Finalistov vyberala porota z celkového počtu 135 prihlášok, ktoré posielali od 1.4. do 5.5. 2019 nielen zamestnávatelia, nadriadení, ale aj klienti, prijímatelia sociálnych služieb, kolegovia, susedia, či príbuzní.

„Boli sme milo prekvapení týmto počtom, keďže kampaň Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE beží v médiách len mesiac a pol a len mesiac mali ľudia šancu poslať nominácie do deviatich kategórií,“ povedala predsedníčka poroty DOBRÉHO SRDCA Anna Ghannamová.

Anketa má veľmi pozitívny ohlas nielen v komunite sociálnych služieb, ale aj v širšej verejnosti.

„Som dojatá reakciami ľudí, ale najviac ma dojímajú príbehy finalistov – pracovníkov v sociálnych službách. Jedným z najsilnejších je pre mňa príbeh 72-ročnej pani, ktorá robila 48 rokov zdravotnú sestru v nemocnici a namiesto toho, aby išla na dôchodok, začala robiť opatrovateľku v sociálnych službách. Robí to dodnes už 6 rokov a niektorí klienti, o ktorých sa stará, sú mladší ako ona. To nevymyslíte. To je život. Život zasvätený pomáhaniu…“ dodala Anna Ghannamová.

Kategóriu „opatrovateľka“ má na starosti JUDr. Zuzana Stavrovská, komisárka pre zdravotne postihnutých. Finalistov v kategórii „sestra“ v sociálnych službách vybrala porotkyňa PhDr. Helena Gondárová Vyhničková, dipl. s., hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo a kategóriu „odborný pracovník“ má v kompetencii MUDr. Jaroslav Ridoško, PhD., MBA, štátny tajomník MZ SR. Štátny tajomník MPSVR SR Mgr. Branislav Ondruš zas rozhodol o tom, ktorí traja vynikali v kategórii „manažér“ v sociálnych službách. Prihlásených „poskytovateľov“ sociálnych služieb posudzovala a troch finalistov navrhla podpredsedníčka APSS v SR – Doc., MUDr. Božena Bušová, CSc.. Aj dobrovoľníci majú vlastnú kategóriu. Do finále vybrala troch najlepších porotkyňa: Bc. Magdaléna Šimková, projektová koordinátorka Bratislavského dobrovoľníckeho centra. A troch „naj“ filantropov určil Ing. Anton Machola, predseda Zväzu poskytovateľov sociálnych služieb.  Mgr. Lýdia Brichtová, štatutárna zástupkyňa nezávislej platformy SocioFórum zas posudzovala troch najaktívnejších novinárov, ktorí dlhodobo pripravujú novinárske príspevky o sociálnych službách. Poslednú, deviatu kategóriu: „DORÉ SRDCE za výnimočný počin v sociálnych službách“ má na starosti predsedníčka poroty a predsedníčka APSS v SR Mgr. Anna Ghannamová, autorka a koordinátorka Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE.

Každý z porotcov si musel podrobne prečítať všetky prihlášky poslané do jemu zverenej kategórie a vybrať troch najlepších finalistov. Z vybraných finalistov budú 20. mája už všetci členovia poroty tajne hlasovať za jedného víťaza v každej kategórii. Mená víťazov budú zapečatené do obálok, ktoré sa otvoria až 27. mája počas galavečera v bratislavskej Starej tržnici. „Pripravili sme skvelý program,“ informoval známy slovenský režisér Nikita Slovák, ktorý má pod taktovkou celý galavečer. Ako povedal večerom budú sprevádzať moderátori Juraj Bača a Katarína Jesenská a vystúpia populárny Kuly, tohtoročný OTO – skvelá Sima Martausová, talentovaná Celeste Buckingham, Andrea Zimányiová a prekvapenie chystá aj herec Marek Majeský. Lístky si môžete kúpiť na: www.dobre-srdce.sk, alebo priamo na https://docs.google.com/forms/d/15Qjf3xDCtancrqb17UuVDZK7RdgpxlT8rM-ymzL_wdw/viewform?edit_requested=true

Zdroj: NK Factory

ASOCIÁCIA SLOVENSKÝCH FILMOVÝCH KLUBOV PRINESIE PO PRVÝ RAZ DO KÍN ROZPRÁVKU SO SLOVENSKÝM DABINGOM – VEĽKÝ ZLÝ LIŠIAK A INÉ PRÍHODY.

$
0
0

ASFK pravidelne prináša do kín artové tituly a medzi nimi aj rozprávky. Nikdy však nie v slovenčine. To sa však rozhodla tento rok zásadne zmeniť. Už o mesiac – presne 13. júna – posiela do kín francúzsky animovaný film VEĽKÝ ZLÝ LIŠIAK A INÉ PRÍHODY so slovenským dabingom. Pridá k nemu aj krátky animovaný film ŠARKAN Martina Smatanu a to celé pod hlavičkou jej projektu FILMOVÝ KABINET DEŤOM.

Distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov má za sebou už 26 rokov fungovania na Slovensku. Okrem distribúcie sa však už piaty rok venuje aj projektu Filmový kabinet deťom. Ten predstavuje najmenším divákov to, ako funguje animácia, ako sa tvorí a jeho súčasťou je aj kreatívny workshop. Obľúbenosti sa teší v Bratislave aj v regiónoch. „Na deti nemôžeme zabúdať, sú to predsa naši budúci diváci. Animovaný film je najlepším prostriedkom ako im začať tajomstvá filmu odhaľovať,“ hovorí koordinátorka projektu Martina Mlichová. Tento rok sa rozhodla ASFK zájsť s projektom ešte o kúsok ďalej. Pod jeho hlavičkou uvedie slovensky nadabovanú celovečernú rozprávku pre malých aj veľkých Veľký zlý lišiak a iné príhody. Pridanou hodnotou oproti iným titulom bude špeciálne vytvorený kreatívny materiál, ktorí deti pri návšteve kina dostanú. „Veríme, že vďaka tomu oslovíme aj nových potenciálnych návštevníkov nášho projektu. Hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli film priniesť je však to, že film ponúka klasickú kreslenú animáciu, ktorej je dnes vo filmoch pre deti málo a to je podľa nás chyba. Vyrástli sme na nej všetci, bola by škoda, na ňu zabudnúť a neodovzdať ju ďalším generáciám,“ dopĺňa Martina Mlichová.

Okrem toho s filmom ponúka divákom ešte ďalší bonus. Uvedie ho totiž spolu s krátkym predfilmom Martina Smatanu Šarkan. Ten vznikol v česko-slovensko-poľskej koprodukcii a celosvetovú premiéru mal na poslednom ročníku festivalu Berlinale. Medzičasom získal už aj cenu Tricks for Kids Award na festivale animovaného filmu v Štutgarte  a Cenu divákov získal na MFFK Febiofest 2019. „Sme radi, že film bude uvedený ako predfilm a dostane sa do kín. O distribúciu prejavili záujem v zahraničí, neuviesť ho na domácej pôde by bola veľká škoda,“ hovorí režisér Martin Smatana.

Zdroj: TS                


12. ročník festivalu Dolce Vitaj otvorí výstava venovaná Giuseppemu Chiarimu, konceptuálnemu umelcovi, skladateľovi a performerovi

$
0
0

Dvanásty ročník festivalu Dolce Vitaj otvorí výstava venovaná Giuseppemu Chiarimu (1926 – 2007), významnému konceptuálnemu umelcovi, skladateľovi a performerovi. Rodák z Florencie bol úzko spojený s Gruppo 70, medzinárodným hnutím Fluxus a tvorbou mnohých intelektuálov, ako bol aj John Cage. Výstavu zo zbierky Carla Palliho v Prate predstaví Považská galéria umenia v Žiline. Vernisáž sa uskutoční 16. mája a výstava potrvá do 30. júna 2019. Festival organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave. 

„Pozorovať Chiariho diela znamená znovu objaviť umenie vo všetkých jeho podobách, pretože nám dovoľuje analyzovať viaceré súčasné jazyky, prostredníctvom ktorých sa vyjadrovali od šesťdesiatych rokov talianski a medzinárodní umelci. Chiari prekročil hranice ľudskej fantázie a spojením viacerých umeleckých foriem vytvoril inovatívne diela, ktoré určite vojdú do histórie,” napísala kurátorka výstavy Laura Monaldi.

Na slávnostnom otvorení výstavy vystúpi vo štvrtok o 17.00 hod. talianska hudobníčka Chiara Saccone s performanciou inšpirovanou Chiariho tvorbou. Klaviristka, ktorá sa špecializuje na súčasný repertoár už roky skúma jeho tvorbu a ďalej ju pretvára do performancií spojených s umelcovou tvorbou v priestoroch múzeí a galérií.  

Claude Debussy povedal, že hudba je najslobodnejšia forma umenia. Chiari si tento koncept plne osvojil a odstránil hranice medzi zvukom, slovom a farbou, čím vytvoril vizuálnu hudbu, ktorá podnecuje emócie a stavia na svojej vlastnej estetike,” povedal riaditeľ Považskej galérie umenia Milan Mazúr. Galéria už dlhodobo spolupracuje s Talianskym kultúrnym inštitútom a pravidelne verejnosti predstavuje tvorbu popredných talianskych autorov súčasného výtvarného umenia, ako napríklad Emilio Isgro, Flavia Bigi či Gianni Bertini,“ dodal.   

Giuseppe Chiari sa zaujímal o interakcie medzi hudbou, rečou, gestom a obrazom. Bol predstaviteľom kreatívneho výrazu s mnohými aspektmi prepojenými s výrazom rôznych intelektuálov, vrátane Johna Cagea. Venoval sa predovšetkým experimentálnej hudbe, jej výskumu, aplikáciám a spracovaniu náhodných zvukov, no najmä ich prepisu do vizuálneho jazyka – záznamov ako diel konceptuálneho umenia. V kontexte jeho umeleckého prejavu založeného na improvizácii, gestách a happeningu sa stretávame aj s hudobníkmi ako Sylvano Bussotti, Giancarlo Cardini, Steve Lacy, Frederic Rzewski a iní. Svoje práce prezentoval na významných medzinárodných výstavách: Documenta 5 v Kasseli (1972), Bienále v Benátkach (v rokoch 1972, 1976, 1978, 1984). Zhodnoteniu jeho tvorby sa venovali poprední talianski a svetoví výtvarní kritici, medzi inými aj Gillo Dorfles. Jeho diela sú súčasťou zbierok aj Múzea moderného umenia v New Yorku a Umeleckého oblastného múzea v Lugane. Ak by sme u Chiariho hľadali spojitosť s tvorbou slovenských umelcov, museli by sme spomenúť Milana Adamčiaka, ktorého tvorba obsahuje podobné komunikačné kódy umeleckého vyjadrenia.

Výstava približuje jeho dielo z pohľadu súčasnosti prostredníctvom hudobných objektov, fotografií a nástenných diel, vrátane úžasných farebných partitúr. Zároveň zviditeľňuje to, čo predchádzalo určitému druhu konceptuálneho umenia. Vystavené diela sa živo prihovárajú publiku prostredníctvom farieb a zvukov s odkazom na súčasnú, klasickú a jazzovú hudbu. Chiari dokázal obdivuhodne pristupovať k hudbe ako k maľbe, meniť hudobné predmety a prvky na výtvarné diela a naopak. Hudobné nástroje, partitúry, či koncertné plagáty zostávajú tým, čím sú a zároveň sa stávajú umeleckým artefaktom. Melódia splýva s maľbou. Chiari odstránil hranice medzi zvukom, slovom a farbou a tak vytvoril vizuálnu hudbu, ktorá podnecuje emócie a stavia na svojej vlastnej estetike.

Viaceré diela vystavené v Považskej galérii umenia v Žiline boli už súčasťou prehliadok vo významných múzeách, ako sú: Múzeum moderného umenia v Prate, Múzeum Novecento vo Florencii, Múzeum moderného umenia v Buenos Aires, Umelecké múzeum v Milwaukee a Umelecké múzeum v Taiwane.

Výstavu organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Považskou galériou umenia v Žiline. Jej realizáciu umožnilo zapožičanie diel – obrazov, koláží a objektov z Archívu Carla Palliho v Prate a Archivio Chiari. Podujatie sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

„Toto podujatie sa uskutočňuje v roku, keď si pripomíname 500. výročie od smrti Leonarda da Vinciho. Zmieňujem sa o tom preto, lebo jednak Chiari ako aj Leonardo pochádzajú z Toskánska a rovnako zdieľajú prekypujúcu všestrannosť, ktorou sa vyznačujú géniovia,“ povedal Gabriele Meucci, taliansky veľvyslanec na Slovensku.

Výstava venovaná Giuseppemu Chiarimu je súčasťou programu tohtoročného festivalu DOLCE VITAJ, ktorý stavia na prienikoch starého a nového v umení. Je mozaikou rôznych umeleckých druhov, ktoré sa snažia priblížiť súčasné Taliansko a rovnako tak aj tvorbu starých majstrov. Pripomenie 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho a ponúkne ukážku toho, čím žije talianska kultúra dnes – v divadle, literatúre, vizuálnom umení, fotografii, dizajne, hudbe a vo filme.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

Zdroj: Dolce Vitaj

Jazz Night vol. 9 v industriálnej design factory.

$
0
0

Prvý júnový piatok 7. júna 2019 bude v design factory patriť festivalu Jazz Night – veľkej párty v rytme jazzu, funky, bossa novy, latinsko-amerického jazzu a elektro swingu.

Večer nakopne svojimi vinylmi domáci DJ C.O.D.E., stálica Jazz Night scény. Koncertnú časť večera otvorí holandská kapela Tristan. Päť hudobníkov z Amsterdamu prinesie do design factory energiu dobrého vintage acid jazzu v podaní špičky súčasných pop jazzových hudobníkov Európy. Funky rytmy gitár, Hammondu, Fender Rhodes klávesov a rytmickej sekcie, ktoré rokmi vyzreli do jedinečných aranžmánov sa stali ich poznávacím znamením. Speváčka Evelyn Kallansee nesie v hlase zvuk sedemdesiatych rokov s čerstvým závanom súčasnosti. So svojou hudbou precestovali svetové pódiá od Japonska po Európu, koncom apríla vydali album The Spice Of Five a už sa nemôžu dočkať bratislavskej Jazz Night.

Druhým koncertom Jazz Night vol. 9 bude rakúsky Hot Pants Road Club. Poctivé dychy, chytľavé groovy a tanečné rytmy v podaní zos-kupenia, ktoré od začiatku 90. rokov prináša na pódiá radosť z hudby a tanca.

Skladbou Move It Up posunuli svoju show na ďalšiu úroveň a zároveň myslia aj na naše postavy. Tanečné prvky ich choreografií vás vyformujú do vášho letného ideálu. Postarajú sa o to emocionálne nabité vokály speváka Andieho Gabauera, virtuózne sóla jednotlivých hudobníkov, ktorých súčasťou je aj Sebastian Grimus – saxofonista známy aj zo zoskupenia Parov Stelar.

Po live koncertoch však večer nekončí – budeme pokračovať v tanečnom rytme open air afterparty s DJ Farrapom z talianskej Bologne. S radosťou a temperamentom jemu vlastným vie rozpáliť tanečné parkety rytmami Balkánu, brazílskej a afro hudby zmiešanými so súčasnými dancefloorovými rytmami ako drum´n bass, broken beat & breakbeat. Do jeho zbierky remixov patria umelci ako The New Mastersound, Ojos De Brujos, Solo Moderna, Janko Nilovic, Makala, či Municipale Balcanica. Pri jeho sete človek stratí pojem o čase a pretancuje sa až k svitaniu, ktoré so sebou prinesie čerstvý croissant a teplé kakao.

Buďte pri tom s nami!

vstupenky v sieti Ticketportal
viac informácií na http://jazznight.designfactory.sk/

Partneri: Adom .M Studio, Showservice, Ticketportal, Arthotel William

Mediálni partneri: RTVS  Rádio FM, Boomerang Smartmedia, .týždeň, Bratislavské noviny, InBa, Citylife, Gregi.net, Skjazz.sk, Bratislavaden.sk, Webnoviny.sk

Zdroj: design factory

POHODA 2019: LITTLE BIG, TOKiMONSTA, ZOHRA, ČHAVORENGE, SYMFONICKÝ ORCHESTER SLOVENSKÉHO ROZHLASU!

$
0
0

Na Pohode 2019 vystúpi aj rave/hip-hopový fenomén z Petrohradu Little Big, ktorý ovládol európsku tanečnú scénu svojimi nákazlivými hitmi ako „Skibidi“, „Faradenza“ či „LollyBomb“. Návštevníkov nášho festivalu roztancuje aj americká DJka TOKiMONSTA, ktorá bola nominovaná na tohtoročných Grammy v kategórii Best Dance / Electronic Album. Dianie na hlavnom pódiu otvoria výnimočné projekty.

V piatok sa môžete tešiť na živelnú energiu kombinovanú s akademickou virtuozitou vďaka koncertu Idy Kellarovej so speváckym súborom Čhavorenge v unikátnom spojení s Českou filharmóniou. Ďalší deň otvorí Zohra – prvý afganský ženský orchester. Ten svojim koncertom uzavrel výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose v roku 2017 a okamžite si získal uznanie médií ako BBC, NPR, The New York Times a mnohých ďalších. Pohodu 2019 otvorí koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v najväčšom festivalovom stane. Koncert bude pripomienkou tragédie z roku 2009, bude venovaný pamiatke Martina Kašáka a Nikoly Kapkovej, ako aj pamiatke Davida Horního, ktorý zomrel počas balenia festivalu v roku 2006. Symbolicky zaznejú vo svetovej premiére tri diela mladých slovenských skladateľov – Lucie Chuťkovej, Michala Paľka a Mira Tótha. Spolu s tromi novými dielami zaznie aj Prvá symfónia Ilju Zeljenku. Dirigovať bude Marián Lejava.

Michal Kašták na Pohoda dni FM 2019 – Photo credit: © Ján Vlk – Dreamwolf Photography 2019 www.dreamwolf.sk
[See image gallery at www.gregi.net]

ZOHRA – prvý afganský ženský orchester

Koncert ZOHRA na Svetovom ekonomickom fóre nebol pre mladé ženy len ich prvým vystúpením mimo rodnej krajiny, ale vlastne aj prvým vystúpením, pred ktorým bola ich jediným nepriateľom tréma. Doma sa okrem nej musia častokrát vysporiadať s rôznymi hrozbami od osobných invektív až po vyhrážky bombovým útokom (ku ktorému už došlo napríklad voči zakladateľovi školy, pod ktorú súbor patrí). Členky súboru patria medzi prvé ženy vo svojich rodinách i celej krajine, ktoré za posledných 30 rokov študovali hudbu. Vo veľmi krátkom čase si tieto odvážne muzikantky získali uznanie médií ako BBC, NPR, CNBC, The New York Times, Le Figaro, La Repubblica a mnohých ďalších. Okrem koncertu v Davose vystúpili aj v ďalších európskych mestách. Berlínsky koncert sa uskutočnil len mesiac po teroristickom útoku na miestnom vianočnom trhu, pričom dievčatá ho venovali práve obetiam útoku. Súčasťou repertoáru bola aj Beethovenova Óda na radosť. „Afganistan by sa mal vydať na rovnakú cestu ako každý iný národ a naše dievčatá by sa mali rovnako tešiť zo slobody ako ich rovesníčky mimo Afganistanu,“ povedal pre NPR zakladateľ školy a súboru Ahmad Sarmast. Mladé členky orchestra vo vyšívaných pestrofarebných kostýmoch sú pripravené podeliť sa so svetom o ich kultúru i posolstvo nádeje.

Little Big – ruský virálny fenomén

Little Big je rave/hip-hopový fenomén z Ruska, ktorý ovládol európsku tanečnú scénu svojimi nákazlivými hitmi ako „Skibidi“, „Faradenza“, „LollyBomb“ či „Big Dick“. Ich vtipné videá majú na YouTube už takmer 700 miliónov pozretí. Little Big sa označujú za satiricko-umeleckú kolaboráciu, ktorá hyperbolizuje a paroduje najrôznejšie stereotypu o Rusku, resp. východnej Európe. Aktuálne sú na turné, v rámci ktorého sa včera predstavili v Bratislave. Sabrina Faramarzi z portálu Medium.com označila ich piatkový koncert v Berlíne za jeden z najbizarnejších a zároveň najpôsobivejších koncertov, aké kedy zažila a ďalej v texte uviedla, že majú potenciál stať sa najzaujímavejším hudobným exportom Ruska. Necelé dva mesiace po slovenskej premiére vystúpia Little Big aj na Pohode 2019.

TOKiMONSTA

Americká producentka a DJka TOKiMONSTA spolupracovala s umelcami ako Anderson Paak, Sleah Sue či Jessie Ware. Je prvou umelkyňou, ktorá vydala album cez vydavateľstvo Brainfeeder Flyinga Lotusa. V roku 2014 sa predstavila aj ako lektorka účastníkov Red Bull Music Academy. Po albume Fovere podstúpila operácie mozgu pre raritné ochorenie Moyamoya, čo ju na chvíľu pripravilo o sluch i o schopnosť rozprávať. Napriek tomu sa zakrátko vrátila s úspešným albumom Lune Rouge, ktorý viaceré médiá označili za jej najlepšiu nahrávku doposiaľ a vychválil ju aj Billboard, ktorý ju v marcovom vydaní dal na obálku časopisu. Za album bola vôbec ako prvá žena nominovaná na Grammy v kategórii Best Dance / Electronic Album.

Ida Kellarová a Čhavorenge s Českou filharmóniou

Ida Kellarová príde na Pohodu so speváckym súborom Čhavorenge v unikátnom spojení s Českou filharmóniou. Čhavorenge znamená v preklade „deťom“ a práve na rozvoj talentovaných rómskych detí z českých a slovenských osád je zameraný tento projekt. „Rómskym deťom chýba pocit, že sú v spoločnosti vítané. Snažíme sa pre ne vytvárať prostredie, ktoré ich motivuje, aby sa nevzdávali svojich snov a cieľov a aby išli za naplnením svojho životného príbehu,“ vraví o projekte jeho zakladateľka Ida Kellarová. Súčasťou Čhavorenge sa svojho času stali aj členovia skupiny Chalani z chatrče z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Projekt natoľko nadchol riaditeľku základnej školy v Moldave Andreu Papp, že založila na svojej škole niečo podobné – zbor Savorenge, ktorý už odohral aj spoločný koncert so žiakmi miestnej umeleckej školy. Savorenge sa počas koncertu symbolicky pridá k svojmu vzoru Čhavorenge.

Aj tento rok pokračujeme s Ambasádorským programom, do ktorého sa za rok zapojilo takmer 200 ľudí. Program je odmeňovacím systémom pre našich stálych návštevníkov, ktorí šíria dobré meno festivalu a sú často dôvodom, prečo k nám po prvý raz prichádzajú aj ich priatelia. Ambasádori za svoje aktivity „zbierajú slnečnice“, ktoré môžu vymeniť v našom shope za odmeny od ponožiek a tričiek po lístky na Pohodu. Pokračujeme aj s iniciatívou Pohoda F(Lovers). Návštevníkov by sme opäť radi pozvali, aby prišli na letisko s kvetmi. Pre ďalší rozvoj letiska tento rok nemôžeme vysadiť kvetinovú lúku, no kvety podľa nás k Pohode patria. Po včerajšom stretnutí poroty Pohoda Visual Art Contest poznáme aj vybraný návrh piateho ročníka súťaže. Kundy Crew budú priamo v našom areáli vytvárať svoje radikálne veľkoplošné výšivky s názvom „Trpezlivosť“.

KEDY VYSTÚPIA NAJZNÁMEJŠIE MENÁ?

Počas otváracieho dňa 23. Pohody zahrá na hlavnom pódiu miláčik nášho festivalu – izraelská kapela Lola Marsh, po nich zahrá britská kapela The 1975, ktorá ovládla aktuálny ročník Brit Awards a následne víťaz Mercury prize – londýnsky raper Skepta. Na Orange stagei si koncertmi The Plastic People of the Universe & Filharmonie BrnoBolo nás jedenásť pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie. Najväčší stan bude patriť slovenskej produkcii, v poradí SOSr, ParaLuvver. Na záver ich doplní francúzsky producent Vitalic.

V piatok večer vystúpi na hlavnom pódiu Mac DeMarco a po ňom jedna z najlepších hip-hopových skupín histórie – legendárni The Roots. Následne sa na Urpineri predstaví švédska indie popová hviezda Lykke Li. Druhý najväčší stage si podmania hviezdy britského soulu. Najprv zaspieva návštevníkom Pohody Lianne La Havas po nej aj víťaz BBC’s Sound, dvakrát nominovaný na Mercury Prize – Michael Kiwanuka. Arénu Slovenskej Sporiteľne roztancujú v piatok v noci umelci z USA – Death Grips, Jeff Mils a Veronika Vasicka.

Sobota prinesie mimoriadne tanečný program na Orange stagei, kde sa postupne predstavia Donny Benét, Sofi Tukker, Little Big a Mura Masa. Hlavný stage si podmaní charizmatická francúzsko-anglická herečka a muzikantka Charlotte Gainsbourg a po nej dá bodku za Pohodou 2019 zakladateľ a spevák legendárnych Oasis s nezameniteľným hlasom Liam Gallagher. V najväčšom stane zahrajú IC3PEAK, Haiku Hands, TOKiMONSTADimension.

Aktuálne máme potvrdených takmer 80 mien z 25 krajín sveta, mnohé ďalšie ešte pribudnú. Už čoskoro zverejníme novinky týkajúce sa Visual Stage-u, Family parku, Klubu pre alternatívnu elektroniku, debatných stanov, divadla, tanca, ako aj komfortu a služieb Pohody 2018. Novým stageom Pohody 2019 bude stan Magic Miror, ktorého špecifikom bude večerná produkcia výhradne určená pre dospelé osoby.

Tešíme sa na vás už o necelé dva mesiace na 23. ročníku festivalu Pohoda, ktorý pred pár dňami zaradil The Independent medzi 12 najlepších európskych festivalov tohto roka.

Dovtedy si jeho atmosféru môžete priblížiť pri aftermovie z Pohody 2018: https://youtu.be/VNCeKsnnDZE

…resp. pri sledovaní dokumentu „22“ z minulého ročníka Pohody režisérky Lucie Kašovej, ktorý už dnes večer premietneme v premiére v štúdiu č. 2 a od zajtra bude dostupný na našom YouTube kanáli.

Zdroj: Pohoda
Foto: Ján Vlk – Dreamwolf

Skupina Tři sestry pomáhá potřebným. Rozdělila již přes 360 tisíc korun a pomáhat bude dál!

$
0
0

Nadační fond kapely Tři sestry již řadu let pomáhá potřebným. Na svém tradičním výročním koncertě v pražských Ledárnách, jenž proběhne 23. až 25. května 2019, představí další plány na rozvoj fondu.

Posláním fondu je podporovat ty potřebné, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, či ty, kteří se nečekaně ocitnou v těžké životní situaci vinou úrazu, nehody, nemoci nebo jiné osobní tragédie.

Kapela v posledních sedmi letech pomohla řadě lidí v nouzi. Na konci roku 2011 si u Nadace Via založila fond Tři sestry pomáhají, prostřednictvím něhož pomohla již celkem v šestnácti konkrétních případech.

„Snažíme se pomáhat hlavně těm spoluobčanům, kteří to díky svým hendikepům nemají v životě snadné. Z fondu jsme v minulosti přispěli třeba na elektrický vozík či na rehabilitační pobyt hendikepované holčičky, anebo prostě jen zaplatili uhlí na jednu zimu ženě, jež se ocitla v těžké životní situaci. Všechny žádosti o podporu posuzujeme v kapele osobně a individuálně,“ říká kapelník a baskytarista Tří sester Tomáš „Magor“ Doležal.

Peníze do fondu vkládají sami členové kapely a jejich přátelé a fanoušci. Pomáhají přímými vklady do fondu či dary do nadační aukce nebo prostřednictvím kampaní na dárcovském portálu Nadace Via (www.darujme.cz). Další kampaň chystá skupina Tři sestry na květen a bude probíhat celé letní turné, které bude mít 19 zastávek a skončí v polovině září stejně jako dárcovská kampaň. Více kapela prozradí 23. května na setkání s médii a svými fanoušky v Ledárnách Braník na svém open air festivalu.

Celkově už Tři sestry ze svého fondu přispěly na dobročinnost částkou 365 tisíc korun.

Tomáš „Magor“ Doležal na dobročinné aukci Nadace Via vydražil za 30 tisíc korun dres fotbalisty Tomáše Rosického, který je dlouholetým přítelem členů kapely Tři sestry a přispěvatelem do fondu Tři sestry pomáhají.

Zdroj: TS

Americana britské písničkářky Jade Bird dobývá svět a nemine ani Prahu.

$
0
0

Z britské písničkářky Jade Bird se rychle stává jeden z nejdiskutovanějších ženských hlasů mladé generace. Jejím poznávacím znakem je výrazný vokál, silná melodie a schopnost tlumočit americký folk svým evropským vrstevníkům. Svou pozici talentované umělkyně potvrdila kladně přijatou debutovou deskou z letošního roku. V pražském prostoru NoD vystoupí Jade Bird 2. března 2020. Vstupenky (470 Kč) jsou k dostání na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster. 

Přestože Jade Bird pochází z Británie, vyrůstala na amerických hudebnících jako Neil Young, folkové duo The Civil Wars nebo kapela Black Rebel Motorcycle Club. Jejich písně pak společně se svými prvními skladbami hrávala po barech v domovském Bridgendu. Prosadila se debutovým EP „Something American“. K úspěchu jí pomohl i Simone Felice z folkové kapely The Felice Brothers. Ten v minulosti spolupracoval s The Lumineers nebo Bat For Lashes. Poté, co náhodou slyšel zpěvaččino první demo, domluvil si s ní nahrávání. Následný průlomový singl „Lottery“ doputoval na první místo alternativní americké hitparády. 

Se Simonem Felicem pokračovala Bird ve spolupráci i na debutovém albu. Mimo jeho producentské pomoci si celý autorský proces kočírovala sama včetně psaní textů: „Nestojím o to, aby mi nějací bílí čtyřicátníci mluvili do toho, jak psát o svých pocitech. Takhle bych pracovat nedokázala,“ nechala se slyšet pro britský Guardian.

Debutová deska se mimo jiné věnuje vlastní identitě a hned v úvodní skladbě „Ruins“ zpívá Bird o tom, že stále nepřišla na to, kým doopravdy je. Magazíny NME i Clash ohodnotily desku shodně osmdesáti procenty a NME zpěvačku označily jako další britskou umělkyni, která prorazí i na americkém kontinentě.

Zdroj: TS

CityFest hlási ďalšie mená: Tempa (UK), Polemic aj Aless.

$
0
0

Mestský festival už v predchádzajúcich ročníkoch ukázal svoju medzinárodnú úroveň. Po obľúbených českých interpretoch tentoraz organizátori pozvali do Piešťan vychádzajúcu hviezdu britskej hip-hopovej scény. Na Námestí slobody sa predstaví raper Tempa.

Dramaturgicky ide o šikovné spojenie jednej z najväčších hviezd slovenského rapu a hip-hop/trap interpreta z britských ostrovov. Zažiť na jednom podujatí osvedčeného Ega a rapera Tempu, ktorému kritici predpovedajú úspešnú kariéru, bude nepochybne neopakovateľným zážitkom.

Tempa prichádza z Briminghamu a práve jeho pôvod v najľudnatejšom priemyselnom mesta Veľkej Británie najviac charakterizuje jeho tvorbu. Kritici hovoria o novej vlne z  Briminghamu, ktorej je Tempa súčasťou, a o ktorej budú fanúšikovia tohto hudobného žánru ešte veľa počuť.

Na CityFeste ich nepochybne poteší aj Aless, ktorú vďaka svojmu projektu Podzemgang v roku 2015 objavil práve piešťanský raper Ego. To naštartovalo jej úspešnú kariéru plnú úspešných spoluprác s najväčšími menami domácej scény. Aless má na konte tri albumy, ten najčerstvejší dostal názov Druhá šanca. Z časti ide o otvorenú spoveď mladej speváčky, ktorej kariéra nie je vždy spojená iba s príjemnými skúsenosťami.

Slovenska ska legenda Polemic je zárukou skvelého zážitku na každom festivale. Piešťanské Námestie slobody už dokázala viackrát celé rozoskákať a inak to nebude ani počas 6. ročníka CityFestu. Polemic je na scéne už vyše 20 rokov a jeho členom rozhodne nedochádza dych. V ostatnej skladbe z marca tohto roka skúsení hudobníci reflektujú aktuálne spoločenské dianie. Song dostal príznačný názov Na každého príde.

Svoje rock’n’rollové a bluesové korene v žiadnom prípadne nepopiera trojica Walter Schnitzelsson, ktorá začiatkom roka predstavila svoj druhý album názvom Sugar Kids Won’t Stop Screaming. Obľúbenci najvyšších letných festivalov svojimi nákazlivými melódiami potešia aj návštevníkov piešťanského CitFestu.

Pridajú sa tak k už skôr zverejnených interpretov, ktorý počas posledného májového víkendu na CityFeste tiež zahrajú. Sú nimi Horkýže Slíže, Zoči Voči a samozrejme piešťanské hviezdy známe na celom Slovensku – raper Ego a Slniečko.

Vstupenky na festival, ktorý sa uskutoční 24. až 26. mája, sú v predpredaji cez Ticketporal aj v Espresse pod Lipou (Námestie slobody), stánku Tipos (Prior), pohostinstve Úspora (sídlisko Juh) a v Lemon Bare (Vajanského 1) za zvýhodnenú sumu 15 eur na celý víkend. Limitovaný počet vstupeniek bude aj na mieste za cenu 9eur / 1 deň.

WEB: www.cityfestpiestany.sk
FACEBOOK:  https://www.facebook.com/cityfest.sk/
FB UDALOSŤ: https://www.facebook.com/events/223074248286486/

Zdroj: TS

Do Prahy přijede James Blake. Spolupracoval s Beyoncé i Kendrickem Lamarem.

$
0
0

Za desetiletou dráhu rozesmutnil elektronický skladatel a zpěvák James Blake celou generaci. Na kontě má řadu spoluprací s interprety nastolující trendy, popkulturními hvězdami i angažovanými umělci jako Beyoncé, Kendrick Lamar nebo Travis Scott. Blake v Praze zahraje poprvé. Do Divadla Archa přiveze 8. listopadu 2019 svou čtvrtou optimisticky laděnou desku Assume Form. Vstupenky (950 Kč) budou v prodeji od 16. května na fource.cz nebo u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Blake pochází z hudební rodiny a sám vystudoval hru na klavír. Světu se poprvé představil v roce 2010, kdy jako zakládající člen labelu 1-800 Dinosaur vydal eponymní debut. O tři roky později zazářil druhou deskou Overgrown, jež mu i díky singlu Retrograde přinesla nové fanoušky, cenu Grammy v kategorii nových umělců i prestižní ocenění Mercury Prize za britskou desku roku. Kulturní teoretik Mark Fisher o jeho melancholické tvorbě inspirované producentem Burialem v té době mluvil jako o symptomu krizí identit 21. století.

Na úspěch Blake navázal o tři roky později s nahrávkou bourající hranice mezi elektronickou hudbou, R&B a britským soulem. Po třetí desce The Colour in Anything se zaměřil na spolupráce s umělci, které sám obdivuje. Hostoval na nahrávkách Beyoncé, Franka Oceana, Jay Z a minulý rok se společně s Kendrickem Lamarem podílel na soundtracku k filmu Black Panther. Objevil se také na loňském albu Astroworld Travise Scotta, společnou píseň Stop Trying To Be God zahráli na loňských MTV Video Music Awards.

Letošní čtvrtá nahrávka Assume Form o síle lásky a důležitosti lidských vztahů přišla po vyčerpávajícím turné a depresivním období. Blake na ní musel znovu nalézt cestu k vlastnímu tvůrčímu procesu. Na desce hostují mimo jiné André 300, Moses Sumney nebo katalánská zpěvačka Rosalía, která britského hudebníka sama oslovila. „Děláš si srandu? Jasně, že s tebou chci spolupracovat,“ reagoval Blake. Na společné skladbě Barefoot In The Park Blake poprvé zpívá španělsky a dokazuje, že jeho hudební schopnosti nemají žádné hranice.

Zdroj: TS


Aj tak sme stále frajeri. Spievajú štadióny a zaspieva aj Peter Nagy na česko-slovenskom turné!

$
0
0

Hity legendárneho Petra Nagya sú stále v kurze! Dokazuje to pieseň „Aj tak sme stále frajeri“, ktorá aktuálne ožíva v spojení s Majstrovstvami sveta v hokeji. Hashtag #ajtaksmestalefrajeri je jedným z najpoužívanejších na Instagrame!

Speváka, skladateľa a hitmakera Petra Nagya to teší, túto pieseň totiž nevynechá na žiadnom koncerte. Megahit „Aj tak sme frajeri“ nebude chýbať ani na veľkolepom česko-slovenskom turné, ktorým legenda našej hudobnej scény oslávi 60-tku. PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR zahŕňa 11 zastávok od Košíc až po Prahu!

Spevák, skladateľ, hudobník, textár a producent napísal počas 35-tich rokov na scéne vyše 200 piesní. Jednou z najobľúbenejších a najznámejších je „Aj tak sme stále frajeri“, ktorá sa používa pri všetkých príležitostiach a má dokonca aj vlastný hashtag!

„Som rád, že tento hashtag #ajtaksmestalefrajeri používajú najviac športovci hrdí na svoj výkon a takisto fanúšikovia hokeja a futbalu. Raz som stál v aute Bratislave na semaforoch pri štadióne a počul som naživo ako niekoľko tisíc ľudí spieva moju pieseň „Aj tak sme stále frajeri“ Ten úžasný pocit radosti sa nedá ani opísať…“ prezradil Peter Nagy.

Legendárny spevák má na konte 16 albumov, z ktorých sa doteraz predalo vyše dva milióny nosičov.

„Túto pieseň si objednali futbalisti FC Viktoria Plzeň, keď sa stali majstrami českej futbalovej ligy a podobne to bolo pri  oslavách víťazstva majstrov 2009/2010 v hokeji – hokejistov HC Košice na oslavách na námestiach. Priatelia mi často hovoria, že to je neoficiálna hokejová a futbalová hymna a fanúšikovia ju často spievajú aj počas zápasu,“ teší sa z úspechu piesne Peter Nagy.

Podľa ankety jedného slovenského denníka si megahit „Aj tak sme stále frajeri“ spieva každý rok najviac maturantov.

„Som rád, že ani za čias hlbokého Mečiarizmu som nedovolil, aby sa táto pieseň stala hymnou politickej strany vo voľbách. Máme na to so spoluatorom Julom Kinčekom rovnaký názor. Nenechali sme sa uplatiť. A všetci čo to pamätajú vedia, že išlo o čísla so šiestimi nulami. Som v tomto nepodplatiteľný, na rozdiel od niektorých mojich kolegov,“ uzatvára Peter Nagy.

Nielen tento hit, ale aj aj ďalšie zaznejú na PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR. Nenechajte si ujsť živé vystúpenie československej legendy a nestarnúce skladby  „Láska je tu s nami“, „Marcel z malého mesta“, „S nohami na stole“, „Sme svoji“, „Korálky od Natálky“ či „So mnou nikdy nezostarneš“, ktoré doslova zľudoveli a spievajú si ich fanúšikovia niekoľkých generácií. Vstupenky na PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR si môžete kúpiť v sieti Ticketportal na https://www.ticketportal.sk/event/Peter-Nagy-60-CZSK-Tour?fbclid=IwAR0dVdTp16PwLJj7BJK6btnVNnVPUUNVq774UshzXG4zdjvFBuA7SfTsQzM Viac informácii nájdete na špeciálnej webovej stránke k turné  https://peternagy.sk/ a na https://www.facebook.com/PeterNagyOfficial/?fref=ts

PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR

SR
2.10. Nitra
9.10. Košice
10.10. Žilina
15.10. Bratislava

ČR
16.10. Otrokovice
22.10. České Budějovice
23.10. Teplice
24.10. Olomouc
28.10. Ostrava
29.10. Brno
31.10. Praha

Zdroj: NK Factory

Problém obchodovania s ľuďmi sa týka aj Slovenka. Známa kapela téme venovala vlastnú pieseň s klipom.

$
0
0

Skupina Gipsy Čáve, známa viacerými hitmi, ktoré majú na Youtube vyše 40 miliónov pozretí, v rámci kampane pre Slovenskú katolícku charitu nahrala pesničku Dávaj si pozor bráško, ktorá má upozorniť na stále živý fenomén obchodovania s ľuďmi. 

Vo svete je na otrockú prácu zneužívaných až 40 miliónov ľudí! Anglicko patrí stále medzi finálne destinácie obetí obchodovania s ľuďmi a na strane obetí tam končí aj veľa ľudí zo Slovenska. Podľa Jany Verdura, ktorá v Slovenskej katolíckej charite zastrešuje projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi, sú v posledných dvoch rokoch najčastejšími obeťami obchodovania ľudia z rómskej komunity, ktorí cestujú za prácou do Anglicka. “V kampani s názvom Nenechaj sa zotročiť sme sa preto zamerali práve na nich,” vysvetľuje, “A keďže Rómovia sú veľmi špecifická skupina so špecifickými preferenciami, na základe dôkladného prieskumu v teréne sme sa rozhodli, že najlepšie im problematiku vysvetlia práve Rómovia, ktorých rešpektujú. Preto padla naša voľba v kampani na jednu z top rómskych skupín Gipsy Čáve.“

K pesničke Dávaj si pozor bráško vznikol aj autentický videoklip z prostredia rómskej osady v Plaveckom štvrtku. Pod kampaňou je podpísaná reklamná agentúra Autentik, ktorá sa pod pesničku podpísala aj autorsky. “Naším cieľom bolo vytvoriť kampaň, ktorá bude mať presah a nadhodnotu. Preto sme boli nadšení myšlienkou osloviť známu kapelu a vytvoriť pesničku s klipom. Pesnička Dávaj si pozor bráško totiž môže žiť svojím životom a môže zasiahnuť aj tú časť cieľovky, ktorá by sa k štandardnej kampani nedostala. Rómovia sú totiž napriek zvýšenej miere chudoby veľmi aktívni na sociálnych sieťach a na Youtube,” povedal Šimon Škoviera z Autentiku. 

Do kampane Nenechaj sa zotročiť sa v edukačných videách zapojili aj ďalšie osobnosti ako Ego či Ricco Šarközi. Ich odkazy mladým budú dostupné na internete v najbližších dňoch.

Kampaň prebieha aj v teréne, kde Slovenská katolícka charita v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi pripravila 13 vzdelávacích podujatí naprieč celým Slovenskom, a to práve v oblastiach, kde je osveta najviac potrebná. Vzdelávanie prebehlo v Orechovom dvore, Šarišskom Jastrabí, Spišskej Novej Vsi, Lučenci, Muráni a Jelšave, do konca mája navštívi odborný tím Slovenskej Katolíckej Charity ešte Stropkov, Lipany, Palovce po Uhom, Sečovce, Plavecký Štvrtok, Brezno a Jarovnice. „Najlepšie je školiť priamo dospelých, ktorí sú schopní vo svojej rodine, dedine a známym odovzdať informácie. Oslovili sme aj terénnych pracovníkov, ktorí s nimi pracujú, aby aj oni vedeli rozpoznať riziká, či nie sú priamo v osade obchodníci alebo či niekto nebol zneužitý,“ hovorí o podstate prednášok rehoľná sestra Bohumila, ktorá je súčasťou tímu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Doteraz sa vzdelávania zúčastnilo vyše 250 ľudí.

Kampaň vznikla za finančnej podpory Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Zdroj: TS

Decultivate dokončují novou desku, v létě zahrají před Full of Hell nebo na Brutal Assaultu.

$
0
0

Rok od vydání debutu Milovat chystají pražští Decultivate novou nahrávku. Další porce špinavého hardcoru v duchu Cursed nebo Baptists říznutého skandinávským crustem vyjde jako limitované split LP se spřízněnou izraelskou kapelou Östra Torn. Kapela tentokrát nahrávala v Dödsmord Studio na pražském Smíchově.

Chystaná pětice skladeb potvrzuje novou sestavu Decultivate. Kapela se v nedávné době rozrostla o baskytaristu Ondru Helara (člen mj. Esazlesa). Novým zpěvákem je od konce loňského roku Zdeněk (člen Gedale, Klinger, kdysi Argonaut). „Na debutu Milovat nazpíval guest vokál v poslední písni. Takže s námi byl vlastně už od první desky. Ačkoliv je Zdeněk primárně bubeník, po odchodu bývalého zpěváka Radima nám přišlo logické oslovit právě jeho,“ komentuje kapela.

Brutal Assault, Full of Hell, koncerty Francie nebo Norsko

V nejbližších měsících čeká Decultivate řada koncertů a festivalů. Zatím jako jediné české jméno figurují v sestavě letošního ročníku Brutal Assault. Jedním z mála chystaných koncertů v Praze bude support amerických Full of Hell a The Body v Modré Vopici. V průběhu léta se kapela vydá mimo jiné do Francie, Švýcarska, Norska nebo Dánska.

Nejbližší potvrzené koncerty:
25/05 – Čadca (SK), Acafé w/ MARJORY STEWART, PROTI SRSTI
26/05 – Trnava (SK), Kubik
27/05 – Bratislava (SK), Headbanger FM radio live session
30/05 – Praha, Fuchs2 w/ FVTVRE, ETTE ENAKA
31/05 – Besancon (F), Les Passagers du Zinc w/ OSTRA TORN
01/06 – Clermont-Ferrand (F), Raymond Bar w/ OSTRA TORN
02/06 – Goutrens (F) w/ OSTRA TORN
03/06 – Lille (F), Le Midland w/ OSTRA TORN
05/06 – Geneva (CH), Le Makhno w/ OSTRA TORN
29/06 – Bratislava (SK), Garáže
02/07 – Brno, Bajkazyl
06/07 – Tachov, SLAPFEST
06/07 – Rosswein (D), Jugendhaus w/ YACOPSAE
08/07 – Praha, Modrá Vopice w/ FULL OF HELL, THE BODY
13/07 – Piensk (PL), ALTER PIKNIK FEST
07/08 – Jaroměř, BRUTAL ASSAULT (date t.b.c.)
24/08 – Copenhagen (DK), Ungdomshuset
25/08 – Oslo (NO), Blitz
27/08 – Berlin (D), tba

Zdroj: TS

Art Film Fest: Na festivale sa budú filmy prekonávať zaužívané zvyky aj prekračovať žánrové hranice.

$
0
0

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest si, okrem iného, kladie za úlohu aj upozorňovať na najzaujímavejšie štýlové postupy, ktoré rozvíjajú filmovú reč. Jedna z tradičných programových sekcií – Láska a anarchia – mapuje aktuálne trendy nezávislej kinematografie a tento rok bude hľadať odpoveď na otázku, ako a akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality. A zároveň naše predstavy o realite meniť.

Jedným z príkladov je snímka Nikdy nezostarnú (They Shall Not Grow Old, 2018). Fascinujúci dokument Petera Jacksona zobrazuje prvú svetovú vojnu tak, ako ju nikto z nás nevidel – vďaka novým digitálnym technológiám previedol režisér Pána prsteňov dokumentárne záznamy do farebnej škály a ozvučil ich. S úctou a rešpektom, bez akéhokoľvek pátosu tak aj na plátnach Art Film Festu ožije Veľká vojna s jej strašnými, krutými, ale i komickými súvislosťami.

Naopak, film Obdobie diabla (Ang Panahon ng Halimaw, 2018) vezme publikum na výpravu do sveta, ktorý stratil farby. Režisér Lav Diaz rozpráva na ploche takmer štyroch hodín napínavú partizánsku historku z filipínskej džungle konca sedemdesiatych rokov. Prísne realistický obraz a dôraz na autenticitu, ktorý je pre tvorbu režiséra príznačný, však narušuje netradičné žánrové zaradenie – ide o muzikál! V žiadnom prípade však netreba očakávať štandardnú hudobno-tanečnú zábavu, skôr hru s konvenciami, v ktorej ešte aj čas plynie inak, než je zvykom.

Unikátny žánrový mix ponúka iránska snímka Invázia (Hojoom, 2017). Antiutopistický detektívny horor rozpráva o rekonštrukcii záhadného zločinu na športovom štadióne.  Tajomno, absurdné postavičky policajtov, nekonečné dialógy, všadeprítomný dym či hmla – a to všetko, vrátane retrospektív, nakrútené v jedinom zábere! Režisér Shahram Mokri dokazuje, ako umne sa dá skĺbiť láska k filmu a anarchia voči jeho zaužívaným tvorivým postupom.

Hororový žáner býva spravidla doménou sekcie Nočná prehliadka, ktorou diváci a diváčky Art Film Festu končia každý z festivalových dní. Ani v jej prípade však nebude núdza o zaujímavé žánrové prepojenia.

Snímka Vietor (The Wind, 2018) celovečerne debutujúcej americkej režisérky Emmy Tammi usádza hororový príbeh do westernových lokácií. V polovici 19. storočia žije Lizzy s manželom uprostred nehostinnej prérie. Kým manžel kvôli pracovným povinnostiam často odchádza z domu, Lizzy v samote podľahne dojmu, že za dverami sa v prérii skrýva nepopísateľné zlo. Situáciu neuľahčí ani príchod nových susedov a každá ďalšia noc môže odhaliť, či je ženin strach naozaj opodstatnený. 

Excentrickým mixom sci-fi, bláznivej komédie a zlodejského príbehu osvieži jednu z festivalových nocí novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima Van Dammena. Prefíkaný zlodejíček John v ňom natrafí na prastarý čínsky časostroj, s ktorého pomocou chce zorganizovať veľkú lúpež. S takto získaným bohatstvom by si vedel predstaviť krásny zvyšok života po boku dcéry miestneho mafiánskeho bossa. Najprv však bude musieť zvládnuť to najpodstatnejšie – prežiť samotné cestovanie časom.

Muzikál bude mať tento rok netradičné zastúpenie aj v sekcii Nočná prehliadka – opäť však nepôjde o film, ktorý by patril medzi zástupcov žánra, akých poznáme z našich kín a televíznych obrazoviek. Gully (Gully Boy, 2019) je bollywoodsky hit, ktorý si získal milióny fanúšikov aj mimo domácej Indie, vrátane publika tohtoročného Berlinale. Režisérka Zoya Akhtar v ňom rozpráva príbeh mladíka Murada, pre ktorého sa stretnutie so známym raperom stane podnetom, aby začal nasledovať hlas svojho srdca. Podarí sa mu preraziť a z radového obyvateľa mumbajského slumu sa stať hviezdou?

Odpoveď na túto, ale aj množstvo ďalších otázok, ktoré filmy Art Film Festu nepochybne vyvolajú, sa dozviete v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019. 27. ročník najväčšieho slovenského filmového podujatia ponúkne svojim návštevníkom a návštevníčkam takmer 200 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Informácie o možnostiach zvýhodneného vstupného v predpredaji nájdete na www.artfilmfest.sk.

Zdroj: TS

STING si do Bratislavy privezie svojich krajanov. Koncert otvorí mladá indie-rocková kapela Wild Front.

$
0
0

Spevácka hviezda STING už koncom júna pricestuje na Slovesnko.  Pre návštevníkov koncertu chystá nový zvuk  svojich najväčších hitov. Ochutnávku rockových aranžmánov na nosiči ponúkne už o pár dní. Turné aj najnovší album ponesú názov MY SONGS.

Uplynul už takmer rok čo Sting roztancoval publikum na Bratislavskom hrade.  Návštevníci koncertu si vychutnali piesne zo spoločného albumu  44/876, ktorý minulý rok vydal so Shaggym. Práve spomínaná reggae ikona so Stingom absolvovala celé minuloročné turné. Spoločne okrem nových skladieb z albumu zaspievali  aj Stingove najznámejšie hity a to všetko s nádychom reggae.  Tohtoročné turné sa bude niesť v rockovom duchu. Sting si pre fanúšikov pripravil nové aranžmány svojich hitov. Priaznivci sa na koncert môžu spevácky pripraviť vďaka albumu ktorý nesie rovnaký názov ako turné-MY SONGS.  Štúdiovka uzrie svetlo sveta 24.mája 2019 a poodhalí zvuk plánovaných koncertov.  V Bratislave si môžu  fanúšikovia rockové verzie piesní ako  Every Breath You Take, Desert Rose, Fragile, Message in The Bottle, Englishman in New York, Demolition man a mnoho ďalších, vychutnať už 30.6.2019 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Bratislavský koncert otvorí anglická skupina Wild Front

Tohtoročné turné sa Sting rozhodol osviežiť špeciálnymi hosťami. Anglická spevácka hviezda v každej krajine naplánovaného turné  ponúkne iného hosťa.  Pre slovenské publikum si vybral kapelu zo svojho rodného anglicka- Wild Front. Štvorica talentovaných muzikantov pochádza zo Southhampton a na konte majú dva vydané albumy Stripped Physics.  Členovia skupiny Andy-Joe Connell, Josh Betteridge, Jack Williams, Mike Flowers zachovajú rockovú myšlienku Stingovho koncertu a publiku zahrajú vlastné indie-rockové piesne.

Pre obrovský záujem o Stinga organizátor koncertu ponúkol ďalšie vstupenky  

Tak ako aj minulý rok, tak aj tento rok išli vstupenky na Stinga na dračku. Posledné týždne boli lístky na bratislavský koncert nedostupné. Tí, ktorí nemali šťastie si doposiaľ zaobstarať vstupenku, majú ešte jednu možnosť. „Pre veľký záujem sme do predaja pridali ďalšie vstupenky na Stingov bratislavský koncert. Po vypredaní týchto vtupeniek už nebude možnosť rozšíriť hľadisko o ďalšie miesta,“ informovala Janka Marczellová, PR manažérka agentúry VIVIEN. 

Sting, vlastným menom Gordon Matthew Thomas Sumner, je anglický hudobný skladateľ, spevák-skladateľ, herec, autor a aktivista. V roku 1977 spolu so Stewartom Copelandom a Andy Summersom založil kapelu The Police. Kapela vydala päť štúdiových albumov, získala šesť ocenení Grammy a dve ceny z udeľovania Brit Awards. V roku 2003 bola uvedená do Rocknrollovej siene slávy. Ako jeden z najvýraznejších sólo umelcov získal Sting ďalších 10 Grammy ocenení, dve Brit ceny, Zlatý glóbus, Emmy a štyri nominácie na Oscara. Na konte má aj nomináciu – Cenu Storočia časopisu Billboard Magazine a cenu Osobnosť roka 2004 od MusiCares.  Ako člen Skladateľskej siene slávy obdržal Pocty Kennedyho Centra,  cenu za zásluhy American Music Award of Merit a the Polar Music Award.  Okrem hudobných počinov sa sympatický Angličan objavil vo viac než pätnástich filmoch, bol výkonným producentom kriticky uznávaného Sprievodcu k rozpoznaniu tvojich svätých a v roku 1989 hral v Žobráckej Opere na Broadwayi.  Jeho posledný divadelný projekt bol muzikál, ktorý bol nominovaný na cenu TONY s názvom Posledná loď , ktorý zhudobnil i otextoval. Sting sa okrem umeniu venuje aj filantropii.  Podporuje ľudskoprávne organizácie, akými sú napríklad Rainforest Fund, Amnesty International a Live Aid. 

STING: MY SONGS
30. jún 2019
Zimný štadión Ondreja Nepelu (Bratislava)
Vstupenky sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal

 Zdroj: Vivien

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live