Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Legenda Pavol Hammel oslavuje narodeniny galakoncertom aj výstavou obrazov!

$
0
0

Legendárny spevák a skladateľ Pavol Hammel dnes oslavuje jubilejné narodeniny! K sviatku si nadelil galakoncert, vinylovú platňu aj výstavu obrazov! 70-ku slávi spolu s 50. výročím kultového albumu „Zvoňte zvonky“ a 55-timi narodeninami kapely Prúdy. Za sebou má úspešnú česko-slovenskú koncertnú šnúru THE BEST OF TOUR, ktorá vyvrcholí 9. decembra 2018 v bratislavskej Hant Aréne. Nenechajte si ujsť jedinečný narodeninový galavečer s hosťami Gáborom Presserom, Soňou Norisovou a Andreou Zimányiovou.

Fantastická atmosféra a standing ovations! Tak vyzerali koncerty Pavla Hammela a skupiny Prúdy na THE BEST OF TOUR. Skupina sa predstavila v zostave Pavol Hammel, spev, vokály, španielska gitara a ústna harmonika,  Fero Griglák, gitary a vokál, Peter Preložník, klávesové nástroje, Igor Teo Skovay, bicie a perkusie a Anton Jaro, basgitara.

„Obecenstvo reagovalo úžasne, na dvoch koncertoch mi po prídavkoch na záver oni všetci spievali Happy Birthday, a to som im ani nezahral „Pri poslednom litri vína“. Ja som tie koncerty ladil trochu výchovne, aby diváci spoznali aj mnohé iné skladby z môjho repertoáru a nielen notoricky známe piesne. Nový basgitarista zapadol hneď, však my sme aj predtým spolu nejaké skladby nahrali a niečo aj zažili, nebol v tom žiadny problém,“ neskrýva radosť Pavol Hammel.

Najväčšia koncertná šnúra skupiny Prúdy v novodobej histórii vypukla 27. júla Pavol Hammel ju venoval pamiatke svojim kolegom Mariánovi Vargovi a Fedorovi Frešovi. Turné vyvrcholí galakoncertom 9. decembra 2018 v bratislavskej Hant Aréne. Koncert sníma aj RTVS a odvysiela ho na Silvestra na Dvojke.

„Základ koncertu so skupinou Prúdy mám overený z 20-tich predstavení v Čechách a na Slovensku, tak už ho len vyšperkujem aj druhou československou unplugged skupinou, s ktorou zahrám komornejší repertoár. Zaspievam si aj nejaké duetá so Soňou Norisovou a Andreou Zimányiovou, príde aj klavirista a spevák maďarskej skupiny Lokomotiv GT Gábor Presser a vyvrcholením bude účinkovanie chrámového zboru Ad Una Corda,“ vysvetľuje Pavol Hammel.

K jubileu dostal Pavol Hammel exkluzívny darček. Vinylový dvojalbum Best of Pavol Hammel vydalo vydavateľstvo Pavian Records, s ktorým legenda spolupracuje 12 rokov.

„Vybrali sme 24 piesní, výber dúfam, že uspokojí náročných poslucháčov  aj s textami vo vnútri prekrásneho obalu. Jedna platňa je The Best of Prúdy, to čo sme nedávno vydali na CD. A druhá je Best of Pavol Hammel. Je tam výber z „Nočnej galérie“, výber z môjho live CD, výber z Radima Hladíka „De ja vu“. Mám doma gramofón a mám platne, dokonca aj svoje vlastné,“ vtipkuje Pavol Hammel.

Pavol Hammel je nielen spevákom, skladateľom a textárom. Je aj skvelým maliarom. Deň po koncerte bude mať v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu výstavu obrazov.

„Kurátorkou výstavy je Marta Hučková-Kocianová. Výstava potrvá denne do 23. decembra a je predajná. Maľujem preto, aby som bol v tichu a odrezaný od sveta. Dokonca si nepúšťam pritom ani hudbu. Výtvarná agentúra A1 zo Žiliny vydala publikáciu z mojej výtvarnej tvorby s názvom “Farebná pošta”. Je tam 104 fotografií mojich obrazov, so sprievodným textom Milana Mazúra, riaditeľa Považskej galérie. Nájdete tam aj CD so záznamom koncertu v Brne v roku 2015 – Pavol Hammel  a Peter Preložník, klavír,“ uzatvára Pavol Hammel.

Vstupenky na galakoncert 9. decembra 2018 v bratislavskej Hant Aréne, ktorým Pavol Hammmel zakonči THE BEST OF TOUR, sú v predaji v sieti Predpredaj a Ticketportal. Všetky informácie nájdete na www.pavolhammel.sk alebo facebook.com/pavolhammel. Vinyl si môžete kúpiť tu https://hudba.drhorak.sk/alba/2779/the-best-of-prudy-lp/?idn=10 a spolu s časopisom Rock History Speciál v predajni Dr. Horák na Medenej ulici v Bratislave.

Zdroj: TS
Foto: Pavol Karell


LYKKE LI PRVÝM MENOM POHODY 2019.

$
0
0

Jej piesne sú častou voľbou filmových i seriálových tvorcov a na albumoch sa pravidelne podieľajú producenti najväčších svetových hviezd. „I follow rivers“ je vskutku veľký hit, no ako píše Consequence of Sound najmä najnovší album so sad so sexy prináša „špičkovú reinvenciu Lykke Li“ čoby umelkyne rehabilitujúcej pop v jeho najrôznejších podobách aj v ušiach náročnejšieho poslucháča. Pravidelnú účinkujúcu festivalov Glastonbury, Coachella a Lollapalooza prinesieme po dlhoročnom úsilí prvýkrát aj na Slovensko – Lykke Li vystúpi v piatok 12. júla na festivale Pohoda 2019.

Lykke Li spolupracovala s U2, A$AP Rocky, Robin Schulz či na albume režiséra Davida Lyncha. Jej piesne sa objavili v soundtrackoch filmov ako The Twilight Saga: New Moon, Pretty Little Liars, Divergent Series: Insurgent či v seriáli The Vampire Diaries, účinkovala aj ako modelka pre rôzne značky či ako herečka v škandinávskom kriminálnom filme Tommy. Medzi jej najväčšie hity patria piesne ako „I follow rivers“ (ktorá sa stalo n°1 hitom v siedmich krajinách Európy), „Until we bleed“, „Get some“, „Little bit“, „No rest for the wicked“, „I’m good, I’m gone“, „Dance Dance Dance“, „Gunshot“ či novinky „Hard rain“ a „Deep end“.

Lykke li vydala debutové EP Little Bit v októbri 2007, pričom Stereogum ju okamžite označil za umelkyňu, ktorú treba sledovať. Jej prvý album Youth Novels vyšiel v roku 2008 a producentsky sa na ňom podieľal Björn Yttling z Peter Björn and John. Album vyhral cenu European Border Breakers Award pre európskeho hudobného nováčika roka. Yttling sa podieľal aj na nasledujúcom albume Wounded Rhymes z roku 2011, za ktorý získala dve Swedish Grammy Awards, pričom „I follow rivers“ sa stala festivalovou hymnou roka na European Festival Awards. Album sa dostal do koncoročného TOP 10 podľa The New York Times, či do výberu 50 najlepších albumov roka podľa The Guardian. V roku 2014 vydala tretí album I Never Learn, ktorý zaradili medzi dvadsiatku najlepších magazíny ako Rolling Stone či Vulture.

Koncom júna vydala po dlhšej pauze očakávanú štvrtú štúdiovku so sad so sexy, ktorému dali The Guardian, NME, The Independent či Q Magazine 8 z 10. Okrem Lykke Li sa na ňom výraznou mierou podieľal Malay (Lorde, Frank Ocean) a mimoriadne dlhý zoznam kontribútorov, v ktorom nájdete ľudí ako Skrillex, Jeff Bhasker (Kanye West, Bruno Mars, Rihanna), Rostam (Solange Knowles, HAIM), Illangelo (The Weeknd), Jonny Coffer (Beyonce, Sam Smith), T-Minus (Kendrick Lamar, Drake) či Emile Haynie (Eminem, Lana Del Rey, Dua Lipa). Piesne sú prevažne dielom Lykke Li a kalifornskej pesničkárky Ilsey Juber (Beyonce, Drake, Kanye, Majid Jordan).

Streamy naprieč rôznymi službami sa už v prípade Lykke Li rátajú na miliardy. Jej dlhodobým ambasádorom v našom tíme je najmä šéf umeleckej produkcie Pohody a frontman kapely Talkshow Andreas Imrich, ktorý nám o so sad so sexy okrem iného povedal: „Ej, veruže mi poskočilo srdiečko, keď som videl potvrdzujúci email o Lykke Li na Pohode 2019… :) Jej hudba, texty ako aj samotná osobnosť je pre mňa príjemnou inšpiráciou už od prvého albumu a posledný album so sad so sexy už poznám takmer naspamäť. „I follow rives“ sme občas hrávali ako cover s Tlkshw, takže čo viac dodať… jej koncertu sa už neviem dočkať.“

Zdroj: Pohoda Festival s. r. o.

Ear-Gasmic „The Dutch Edition“ | 23.11.2018 | IXEL klub | Bratislava | Foto: Inty

$
0
0

V piatok 23. 11. 2018 sa v bratislavskom klube IXEL konala Ear-Gasmic „The Dutch Edition“, kde  pri tejto príležitosti vystúpili po prvýkrát v Bratislave holandskí DJs Menno de Jong a Allen Watts a o skvelý support sa postarali Alan Wyse z Írska, domáci Unbeat,  Cole a Heavy Noizes.

Atmosféra počas noci bola úplne vynikajúca a DJi z Holandska to rozpálili tak ako sa od nich očakávalo. Stanislav „INTY“ Pittner vám teraz prináša jeho fotoreport, ktorý neraz veľmi dobre zachytáva priebeh celej noci.

Atmosféra – Ear-Gasmic „The Dutch Edition“

[See image gallery at www.gregi.net]

Dominika Mirgová si to v klipe “NOC PATRÍ NÁM” rozdala s producentom a spevákom ADiss-om.

$
0
0

Rozdala a poriadne tanečne! Energická, charizmatická a neskutočne strhujúca. Taká je nielen speváčka a tanečníčka Dominika Mirgová, ale aj nový song “NOC PATRÍ NÁM”, na ktorom sa podieľal producentský, ale aj hlasovo jeden z najtalentovanejších slovenských  spevákov –  ADiss.

Song, ktorý okamžite roztancuje! Z linky hudobného producenta Hoodiniho, po finálnej postprodukcii ADissa vznikol tanečný hit “NOC PATRÍ NÁM”, ktorý dostal aj vizuálnu podobu od uznávaného režiséra hudobných videoklipov  – Adriána Kutného.

“ADiss napísal behom hodiny svoj  text a dotvoril melodické linky,  a úplne ma vystihol! Dokonca sme si tak sadli, že sa stretávame naďalej a učí ma ako pracovať s hlasom, so slovami a so samotným textom. Viac si verím, a v tomto novom songu sme sa uplne našli.  Celý tím, ale aj samotná atmosféra, ktorú vytvoril náš režisér Adrián musela viesť len ku skvelému výsledku. Dúfam, že roztancujeme našich fanúšikov, tak ako sme sa roztancovali my, pri tvorení špeciálnej choreografie ku klipu”, vyjadruje svoje pocity z klipu samotná speváčka Dominika Mirgová.

Po poslednej skladbe Dominika, kde bol klip natočený v exteriéri,  zvolila tentokrát štúdiové natáčanie, no samotný klip je ďaleko inde, ako sme zvyknutí pri bežných štúdiových klipoch.

 “Dominika chcela efektný klip, ktorý bude odzrkadľovať samotnú tému songu “NOC PATRÍ NÁM”.  Preto som celkovo štúdiový vizuál menil asi 4x, aby diváka nenudil, práve naopak, aby mal chuť to dopozerať dokonca. Som zvedavý, čo povedia nato fanúšikovia Dominiky a ADissa”, hovorí nadšene režiśer klipu Adrián Kutný. Spolupráca Dominiky s ADissom vraj nie je posledná, keďže pracujú už na nových songoch.

 “Dominiku vnímam ako veľmi talentovanú speváčku, a aj na základe jej profesionality sa mi a s ňou veľmi dobre spolupracovalo. Skladba sa mi páči, je fresh a je to pre mňa opäť niečo nové”, uzatvára ADiss.

https://www.instagram.com/dominikamirgovaofficial/
https://www.instagram.com/adiss_og/
https://www.instagram.com/adriankutny/
https://www.facebook.com/www.mirgovadominika.sk/
https://www.facebook.com/ADissOfficialFansite/

Zdroj: PR MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ

Speváčka švédskej kapely Rednex – Nika Karch ukončí úspešný rok Vianočným koncertom doma v Michalovciach!

$
0
0

Speváčka Nika Karch, ktorá prevažnú časť roka koncertovala po celej Európe s kapelou Rednex, si na záver roka pripravila výnimočný koncert pre svojich michalovských rodákov, na ktorý si pozvala aj zaujímavých hostí. Na jednom pódiu sa tak s Nikou stretnú Ľudová hudba folklórneho súboru Zemplín, detský spevácky zbor Promusica – Magnólia či Róbert Hvostáľ.

,,Veľmi sa teším na tento jedinečný koncert v mojom rodnom meste. Po celoročnom koncertovaní po Európe s Rednexom, nemôžem tento rok ukončiť krajšie, ako koncertom doma. Spolu so mnou moji skvelí hostia, ktorí sú zárukou obrovskej kvality. Všetci účinkujúci máme spoločnú vec a to, že sme Michalovčania a tento koncert robíme pre všetkých Michalovčanov prezradila s úsmevom Nika, ktorá tohto roku stála na pódiách s Rednexom v štátoch ako Severné Írsko, Anglicko, Portugalsko, Slovensko, Španielsko, Rakúsko, Poľsko, Fínsko, Nemecko, Rumunsko, Maďarsko, Lotyšsko či Švajčiarsko.

,, Budúci rok v marci ma čaká turné s Rednexom po Japonsku, či veľa koncertov a letných festivalov po celej Európe. Rednex máva zhruba 70 koncertov za rok a ja som veľmi vďačná za šancu, ktorú som od nich dostala. Veľmi si to užívam a nič krajšie ma nemohlo postretnúť. Je to náročné, no zároveň nádherne. Spievať v Belfaste pred desať tisíc ľuďmi, v Lisabone pred  dvanásť tisíc či na letisku v  poľskom Lubine pred 15 tisíc ľuďmi je niečo, čo by som dopriala zažiť všetkým. Od manažmentu kapely mám informáciu, že v lete budeme hrať obrovský festival v Nemecku, ktorý každoročne navštívi asi 50.000 ľudí“ prezradila Zoe, ako znie jej meno v Rednexe.

Nika sa už teraz sústredí len na svoj Vianočný koncert, ktorý bude 17 decembra v MsKS v Michalovciach. ,, Doprevádzať ma bude ľudová hudba folklórneho súboru Zemplín. Je to pre mňa úplne niečo nové a určite to bude zaujímavé aj pre ľudí. Úprava mojich, vianočných, ľudových či ,,rednexáckych“ skladieb do aranžmánu ľudových nástrojov znie vynikajúco. V programe vystúpi aj michalovský detský spevácky zbor Pro Musica – Magnólia, ktorý je veľmi úspešný aj za hranicami Slovenska či šikovný hudobník Róbert Hvostáľ. Pre mňa to bude na dlhšiu dobu posledný koncert doma v Michalovciach, na ktorý sa veľmi teším. Aj preto by som chcela pozvať všetkých ľudí z Michaloviec a blízkeho okolia. Lístky sa míňajú,  tak ak to nechcú premeškať, nech si ich čím skôr zadovážia a prídu si tak spoločne s nami užiť tento hudobne nezvyčajný predvianočný večer “ ukončila speváčka Nika Karch.

Zdroj: TS

Francouzský producent Watermät se koncem ledna vrátí do Roxy.

$
0
0

Francouzský dj a producent Laurent Arriau aka Watermät si Prahu a naší klubovou scénu doslova zamiloval. A aby také ne, když všechna tři předchozí vystoupení v klubu Roxy byla kompletně vyprodaná a do posledního tracku splnil přesně to, co od něj publikum očekávalo. Jeho další návštěva, který proběhne 25. ledna, tak rozhodně není překvapením.

Od premiéry jeho největšího hitu Bullit uběhne v lednu pět let. Od té doby s každým dalším rokem přidává minimálně jeden zářez do seznamu hitů. Po skladbách Empire, Portland, Frequency, Fade je to letošní novinka Need U.

Pokud se nemůžete dočkat konce ledna, určitě stojí za poslech jeho měsíční rádiová show Bonjour Radio  – https://soundcloud.com/bonjourradioshow.

25. 1. 2019
Watermät (F / Spinnin’ Deep)
support: Rita, Zu
Roxy, Praha – www.roxy.cz
Předprodej na www.goout.cz 
Jako support vystoupí Rita a ZU.
Vstupenky v prodeji na www.goout.net

Zdroj: TS

Herci a speváci predávali perníkové bábätká, pomohli tak nechceným deťom z Hniezd záchrany!

$
0
0

Katka Brychtová, Karin Haydu, Thomas Puskailer, Lenka Šóošová, Lera Rakárová a Roman Volák predávali na vianočných trhoch perníky! Známi herci a moderátori chodili pomedzi ľudí na Hlavnom námestí a ponúkali medovníkové bábätká. Spevák Thomas Puskailer si dokonca nechal vydražiť vlastné rukavice! Vyzbieralo sa 1 340 eur a všetky získané finančné prostriedky poputujú na projekt Hniezdo záchrany, ktoré sa budú budúci rok modernizovať.  Charitatívnu akciu zorganizovala už desiatykrát predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

Známe osobnosti, krásna vianočná atmosféra a pomoc nechceným deťom. Tak vyzeral 10. ročník charitatívnej akcie na pomoc opusteným bábätkám v Hniezdach záchrany. Jedinečné podujatie zorganizovala predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených a iniciátorka Hniezd záchrany na Slovensku Anna Ghannamová. Perníky v tvare bábätiek tentokrát ponúkali herečka Katka Brychtová, moderátorky Karin Hajdu a Lenka Šóošová, speváčka Lera Rakárová a mnohonásobný majster sveta v karate Roman Volák. Na pódiu na hlavnom námestí v Bratislave k tomu zaspieval obľúbený spevák Thomas Puskailer, ktorý tiež predával perníkové bábätká.

„Som veľmi rád, že som mohol prispieť k tejto skvelej akcii. Veľmi sa ma dotkla štedrosť ľudí na hlavnom námestí v Bratislave. Stretol so množstvo ľudí, ktorí si ochotne kúpili medovníkové bábätká, mal som možnosť osobne sa s nimi porozprávať a dokonca sme sa spoločne fotili. Na vianočných trhoch bola  vynikajúca atmosféra, som veľmi rád, že sme mohli trošku pomôcť nechceným deťom z Hniezda záchrany,“ neskrýval radosť Thomas Puskailer.

Akciu moderoval Richard Vrablec, ktorý zvýšil sumu za predané bábätká dražbou produktov od sponzorov. Dokonca Thomasa Puskailera nahovoril, aby do dražby venoval svoje rukavice! Dve dražiteľky sa za odmenu s Thomasom odfotili. Do dražby prispela svojou knihou „Napečte si šťastie“ aj Katka Brychtová. Už tradične magistrát hlavného mesta Bratislavy poskytol pódium a ozvučenie na túto akciu zadarmo.

„Vždy, keď mám možnosť pomôcť, pomôžem. Zvlášť, keď ide o deti, či ženy s ťažkým osudom. Toto bola úplne super akcia, pretože behať v dave ľudí na vianočných trhoch a predávať bábätka pôsobilo prvotne celkom absurdne, kým som teda vysvetlila, že bábätka sú perníkové a že každý cent ide na projekt Hniezdo záchrany. Ľudia sú rôzni. Mnohí radostne a ochotne prispeli. Všetkým som vždy popriala požehnané a radostné sviatky. Som rada, že sa nám podarilo vyzbierať peniažky, ktoré pomôžu tam, kde naozaj treba,“ vyznala sa speváčka Lera Rakárová.

Moderátorky Lenka Šóošová a herečka Karin Haydu patria medzi doteraz najpravidelnejšie účastníčky tejto už tradičnej charitatívnej akcie. Karin Haydu je pri nej od samého začiatku. Aj tento rok vyzbierala najvyššiu sumu.

„Niekoľkokrát som vyzbierala najviac peňazí, ale to vôbec nie je podstatné. Rada pomáham združeniu Šanca pre nechcených. Nie je mi ľahostajný osud novorodencov,  ktorí len čo prídu na svet, musia bojovať o prežitie a o lásku. Malo by to byť trošku inak. Je mi to veľmi ľúto, že sa to ešte dnes v 21. storočí deje. Vždy lepšie, keď tieto deti končia v Hniezdach záchrany, akoby mali končiť v košoch. Som veľmi rada, že som mohla prispieť svojou troškou. Ľudia sú veľmi štedrí, ak by náhodou aj neboli, ja sa nedám odbiť, a presvedčím ich, že peniaze putujú transparentne na dobrú vec,“ tešila sa herečka Karin Hajdu.

Z iniciatívy občianskeho združenia Šanca pre nechcených existujú od roku 2004 na Slovensku Hniezda záchrany – verejne prístupné inkubátory, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca. Postupne ich za pomoci sponzorov a finančných príspevkov jednotlivcov zriadili 20 po celom Slovensku a dodnes sa v nich našlo 61 detí. Naposledy Tomáško v košickom hniezde, ku ktorému sa vrátila vlastná mama. Návrat biologickej matky k takémuto bábätku je výnimočný. Väčšina detí z hniezd je adoptovaná do nových rodín.

„Pre občianske združenie Šanca pre nechcených je dôležité podporovať takéto podujatia a zviditeľniť ľuďom Hniezda záchrany, pretože každý rok vyrastie nová generácie mladých žien, ktorá môže mať problém s nechceným tehotenstvom. Do dnešného dňa sa v Hniezdach záchrany podarilo nájsť a zachrániť 61 bábätiek. Od vzniku Hniezd záchrany klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných 10 detí na v priemere 2,“ uzatvára predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

 Zdroj: NK Factory

Tvrdý/Pomahač odhalují písně z nové desky.

$
0
0

Duo Tvrdý/Pomahač představuje první tři písně z připravované konceptuální desky s názvem Bez konce. Na pódiu se sešli už mnohokrát, společný projekt s názvem Tvrdý/Pomahač se ale začal rodit před dvěma lety, kdy Martina Tvrdého oslovil David Pomahač s nabídkou spolupráce.

Postupně vznikal koncept existenciálního sci-fi, které duo představuje následujícími slovy H. G. Wellse: “Poznal, že naléhavě potřebuje dovolenou, a neměl s kým by jel, ani neměl kam jet. Byl přepracován a domov už ho nudil. Z kabátu mu vyčuhoval nezvykle dlouhý kus zápěstí. Snažil se posoudit, zdali také kalhoty vypadají, jako by z nich vyrostl.

Ale co kdyby tu vůbec nebyl, nebo co kdyby byl podlehl váhavým instinktům kamarádství, které na něho naléhaly, aby bojoval po boku ostatních, co potom?”

David Pomahač je kytaristou, zpěvákem i autorem textů a hudby skupiny Kieslowski, Martin Tvrdý se kromě vlastních hudebních projektů (Bonus, Komunisti, Sporto ad.) věnuje skládání scénické hudby (Národní divadlo, Spitfire Company, VOSTO5 a další). S Kieslowski se sešel na desce Mezi lopatky (mix písně Obraz), nebo v písni 20 deka duše na albu Bazarem proměn: A tribute to Vladimír Mišík

Tvrdý/Pomahač vystoupili letos na Colours of Ostrava či v pražském Café v lese, vydání celého alba Bez konce chystají na únor 2019.

www.facebook.com/tvrdypomahac
https://tvrdypomahac.bandcamp.com

Zdroj: TS


Oceán vydáva nový štúdiový album, ktorý nesie názov Femme fatale.

$
0
0

Oproti predchádzajúcemu albumu Ve smíru (2016) je novinka radostnejšia a pozitívnejšia. Nadpozemské témy sa viac priblížili pozemskej realite. „Zatímco album Ve smíru bylo aktem návratu a přijetí všech změn a společného otevření se prostoru nekonečnému, tak Femme fatale už je aktem čistého milování a to po všech stránkách. Je více animální, je plné něhy a naplnění z propojení principu ženského a mužského,”popisuje album speváčka Jitka Charvátová.

Na hudbe sa podieľali opäť všetci členovia skupiny, výhradným autorom textov je Petr Hons. Jednou z desiatich skladieb je nová verzia piesne Vyjdi ven (teraz A vyjdi ven) z repertoáru pôvodného Oceánu, do širšieho povedomia neskôr uvedená skupinou Shalom. Do štúdia sa podarilo pozvať tri niekdajšie vokalistky slávnej skupiny Janu Feriovú, Janu Badurovú a Míšu Klímkovú.  Album Femme fataleprodukoval tak ako minulú platňu Armin Effenberger.

Skupina Oceán vznikla v roku 1985. Počas svojho pôsobenia vydali tri štúdiové albumy  – Dávná zem, Pyramida snů a 2  ½. Poslednú skladbu natočili v roku 1992 a na konci toho roku odohrali svoj posledný koncert. Počas svojej existencie Oceán absolvovali turné po Veľkej Británii v roli predskokana skupiny Erasure.  Vo svojej dobe sa stali kultom, ktorý ovplyvňoval štýl tisícov mladých ľudí. Miesto po predčasne zosnulom Petrovi Mukovi zastala v obnovenom Oceáne speváčka Jitka Charvátová. Zostavu skupiny tvoria Petr Kučera (klávesy), Petr Hons (basová gitara) a Jan Vozáry (bicie).

Zdroj: WM

OSTROV HUDBY NA NOVEJ ÚROVNI. OKREM ĎALŠEJ KOMPILÁCIE VZNIKÁ FILMOVÝ DOKUMENT O SLOVENSKEJ HUDOBNEJ SCÉNE.

$
0
0

Úspešná kompilácia Ostrov Hudby pokračuje v zabehnutej tradícii a po roku opäť prichádza s ďalším pokračovaním. Tentokrát sa projekt rozrastá výrazným spôsobom – okrem štrnástich, od dnes zverejnených a prevažne nových skladieb, vzniká filmový dokument v réžii Martiny Slovákovej, ktorého cieľom je predstaviť domácu hudobnú scénu zahraničnému divákovi.

Film bude mať v januári medzinárodnú premiéru na najväčšom európskom showcase festivale Eurosonic Noorderslag (ESNS). Podujatie, ktoré v minulosti pomohlo naštartovať kariéru mien ako Franz Ferdinand, James Blake, MØ, Selah Sue či The Editors, sa v roku 2019 premiérovo zameriava na slovenskú a českú hudbu.

Kompilácia na tretiu

Ostrov Hudby už po tretíkrát spája nezávislé hudobné vydavateľstvá a rôzne komunity domácich muzikantov. Opätovne tak vzniká atraktívna ukážka súčasnej slovenskej tvorby, ktorú iniciatíva LALA Slovak Music Export použije na prezentáciu doma aj v zahraničí. Jej kúpou môžu fanúšikovia podporiť nezávislú slovenskú hudobnú scénu a aktivity občianskeho združenia, ktoré za uplynulý rok zorganizovalo 15 vzdelávacích a mentoringových podujatí pre hudobníkov po celom Slovensku, fokus na našu scénu na festivale Waves Vienna či výjazdy a networking slovenských hudobných profesionálov na podujatiach v Ljubljane, Viedni, Budapešti a Hamburgu. Okrem toho LALA Slovak Music Export organizuje SHARPE, klubový festival novej hudby v Novej Cvernovke s konferenciou – všetko s cieľom pomáhať v rozvoji slovenskej hudobnej scéne a jej postupnému prenikaniu do zahraničia.

Tak ako predošlé edície, aj Ostrov Hudby 3 prináša zväčša úplne nové a doteraz nevydané skladby, ktoré vyšli pod značkou slovenských nezávislých vydavateľstiev Slnko Records, ajlavmjuzik, Deadred Records alebo v réžii samotných kapiel. Nová kompilácia obsahuje 14 skladieb od zvučných mien vrátane Katarzie, The Ills či Dávida Kollára, priestor však opäť dáva aj menej známym, no nemenej zaujímavým interpretom ako Analogrunner, Space Cats alebo Alapastel. V trackliste nechýbajú tiež talenty s veľkým medzinárodným potenciálom. Isama Zing a 52 Hertz Whale si v tomto roku vyslúžili na svoju adresu mimoriadne pozitívnu odozvu od zahraničných hudobných odborníkov a na Ostrov Hudby prispeli novými respektíve doteraz nevydanými skladbami.

Kompilácia je zatiaľ k dispozícii na stiahnutie a streaming na webe ostrovhudby.sk. Fanúšikovia si môžu zvoliť výšku podpory, ktorá bude smerovať na ďalší rozvoj domácej scény. Minimálna suma je 5€. Každému podporovateľovi následne v januári v prípade záujmu príde aj CD verzia s vizuálom od Damiána Pastirčáka.

Filmový dokument pre zahraničného diváka

Okrem tretieho pokračovania kompilácie bude mať Ostrov Hudby aj podobu dokumentárneho filmu, ktorý prostredníctvom slovenských hudobných mien a osobností predstaví našu hudobnú scénu. Zameraný bude predovšetkým na zahraničného diváka, ktorý tak získa obraz o slovenskej nezávislej scéne z pohľadu domácich i zahraničných hudobných profesionálov a  sprostredkuje tiež zábery zo slovenskej krajiny. Svoju premiéru zažije Ostrov Hudby Film na najväčšom európskom showcase festivale ESNS, ktorý bude v roku 2019 zameraný práve na slovenskú scénu. Autormi dokumentu sú zakladateľ vydavateľstva GERGAZ Richard Čermák a zakladateľka a riaditeľka kreatívneho štúdia Cukru production Martina Slováková, ktorá má pod taktovkou réžiu a produkciu.

“Myšlienka Ostrova hudby je krásna a stotožňujem sa s ňou. Pripravovaný dokument chce pekne nadviazať na doteraz odvedenú prácu v projekte. Prostredníctvom rozhovorov a záberov z koncertov, skúšobní či festivalov chceme zahraničným divákom priblížiť súčasnú slovenskú scénu, ktorá spája všetky kompilácie. Dokument pripravujeme v angličtine a verím, že sa stane užitočným nástrojom,” vysvetľuje Martina Slováková, ktorej motivácia ísť do projektu Ostrov Hudby bola úplne nezištná a fanúšikovská. Dokument bude podľa jej slov po premiére dostupný online a zadarmo. Zatiaľ je pre ukážku atmosféry k dispozícii približne 40-sekundový teaser.

Obdivuhodné je, že finančne aj časovo náročnú výrobu hradí Martina a Cukru výhradne z vlastných súkromných zdrojov. “Je to môj dobrovoľný príspevok k šíreniu domácej hudby za hranice ‘slovenského ostrova’. Zároveň sa mi páči myšlienka, že nielen verejný sektor formou grantov a dotácií, ale aj súkromný sektor by mal podporovať rôzne témy a neziskové iniciatívy. My v Cukru production pravidelne podporujeme neziskovky a tento rok som sa to rozhodla urobiť v širšom kontexte – podporíme hudbu,” dodáva Martina Slováková.

Príbeh Ostrova

Kompilácia Ostrov Hudby vyšla po prvýkrát v roku 2016 s cieľom posilniť vzájomnú pomoc a propagáciu slovenskej hudby doma aj vo svete, ale tiež pokračovať v pozitívnom odkaze zosnulého novinára Juraja Kušnierika a prispievať k pozitívnemu rozvoju domácej hudobnej scény. Za projektom Ostrov Hudby stojí myšlienka zakladateľa GERGAZU Richarda Čermáka a združenie LALA Slovak Music Export. Ostrov Hudby v roku 2017 získal cenu Radio_Head Awards za prínos do hudby. Tohtoročnú kompiláciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a tiež Slovenský ochranný zväz autorský.  

Stream a download kompilácie Ostrov Hudby 3: http://ostrovhudby.sk
Teaser k dokumentu Ostrov Hudby Film: http://bit.ly/OstrovHudbyFilmTeaser
Live video The Ills – Elsker: https://youtu.be/zqiAuCRGqrk
Viac info o LALA Slovak Music Export: https://www.musicexport.sk/sk/
Facebook LALA Slovak Music Export: https://www.facebook.com/slovakmusicexport/
Instagram LALA Slovak Music Export: https://www.instagram.com/lalamusic_sk/

Zdroj: TS
Kredit k vizuálu Ostrov Hudby: Damián Pastirčák

Vianočná JUST BLAZE party!

$
0
0

Ešte predtým ako každý z Vás na Štedrý večer zasadne k stolu so svojou rodinou a blízkymi by sme Vás radi pozvali na JUST BLAZE party, ktorú pre Vás každý druhý mesiac organizuje trenčiansky Steps Club v spolupráci s vydavateľstvom Most High Records.

Tentokrát sme pre Vás pripravili vianočnú nádielku na ktorej si odohrá svoju premiéru ostrieľaný Dj Metys z Bratislavy, ktorý na scéne pôsobí už pekných pár rokov, pričom neustále hráva vo vychytených kluboch po celom Slovensku, ale aj v zahraničí.

Hostiť ho bude miestny rezident Dj MeSs z Ghetto Youths Sound-u, ktorý pre Vás ako vždy namixuje to najlepšie z hip hop-u a dancehall-u. Tešíme sa na Vašu účasť!

Zdroj: TS

BALATON SOUND 2019 OHLASUJE 1. FÁZU LINE UPU, NA ČELE S MENAMI AKO MARSHMELLO, ARMIN VAN BUUREN, DJ SNAKE & PAUL KALKBRENNER.

$
0
0

Plážový festival odhaľuje aj ďalších špičkových umelcov s účasťou Future, Hernan Cattaneo, NERVO, Don Diablo & mnohých ďalších, ktorí sú pre tento maďarský event potvrdení.

Balaton Sound, je 5 dní trvajúci plážový festival, ktorý sa nachádza na úžasnom brehu jazera Balaton a ktorý, v rámci Fázy 1. odhalil line up, ktorý sa predstavý medzi 3 a 7. Júlom 2019. Line upu bude kraľovať platinou ocenený Marshmello, ktorý bude nasledovaným šéfom vydavateľstva Armada, Arminom Van Buurenom a francúzskou superstar Djom Snakom.

Popri tomto triu sa na Balatone predstavia raper z Atlanty Future, jedinečný umelec z Berlína Paul Kalkrbrenner a sesterské duo Nervo, ktoré sa presadilo vďaka svojmu kompozičnému talentu.  

Don Diablo je považovaný za jedného zo zakladajúcich členov štýlu future house a medzi potvrdených umelcov patrí aj rešpektovaný DJ, producent a hudobný veľvyslanec Hernan Cattaneo. Medzi rýchlo napredujúce EDM hviezdy patri aj Will Sparks, zatiaľ čo Timmy Trumpet je dobre známy vďaka svojim improvizovaným sólam na trúbku, ktoré vkladá do tanečnej hudby, za čo ho miluje množstvo fanúšikov.

5 dní trvajúca plážová párty, ktorá je sestrou Sziget festivalu v Maďarsku, tiež privíta rezidentov z Ibizy Sunnery Jamesa & Ryan Marciana, a Killy, ktorí sú súčasťou prvej vlny oznámených umelcov. Celý event odštartuje 3. Júla a 5 dňové vstupenky vám poskytnú jedinečnú možnosť zažiť kompletný festivalový párty zážitok, zatiaľ čo 3 a 4 dňové vstupenky dávajú šancu fanúšikom užiť si na festivalovej pláži iba tie dni, ktoré si sami vyberú.

Prvé vstupenky sa začínajú predávať od poludnia pondelka 10. Decembra a môžete si ich zakúpiť tu:
https://balatonsound.com/sk/tickets/category/entry-ticket

Line-Up:

  • ARMIN VAN BUUREN
  • DJ SNAKE
  • DON DIABLOí
  • FUTURE
  • HERNAN CATTANEO
  • KILLY
  • MARSHMELLO
  • NERVO
  • PAUL KALKBRENNER
  • RUDIMENTAL
  • SUNNERY JAMES & RYAN MARCIANO
  • TIMMY TRUMPET
  • WILL SPARKS

Viac informácii a vstupenky: www.balatonsound.com/sk
Aftermovie: https://www.youtube.com/watch?v=nryOzEngb7w

Zdroj: TS

What is What – pýta sa hudobník Roman Harvan svojím profilovým albumom.

$
0
0

Dlhoročný hráč orchestra SND, známy slovenský violončelista, ktorý bol a je súčasťou výnimočných slovenských hudobných projektov, výtvarník. Roman “Hary“ Harvan je výraznou osobnosťou domácej inštrumentálnej, ale aj umeleckej scény. Svoju všestrannosť a osobnostnú komplexnosť potvrdzuje profilovým albumom s názvom What is What, ktorý vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Túžil som a stále túžim vypovedať o kráse a tajomstve života. Zdá sa mi, že najviac sa k tomu priblížim v bolesti. Tri minúty piesne vystihujú krásu okamihu. Môže to byť aj kresba, alebo báseň. A keď prichádza nová skutočnosť tvojho bytia, je to zviera, či anjel? Čo?,“ vyjadruje sa k poetike albumu skladateľ, inštrumentalista a spevák v jednej osobe, Roman Harvan. Popísať hudobnú výpoveď počinu What is What nie je jednoduché. Rešpektovaný slovenský hudobník nás pozýva do svojej krajiny. Spája sa v nej staré s novým, melancholické s radostným, bolestné s oslobodzujúcim. Skúmať vplyv jednotlivých žánrov by bolo krokom vedľa. Tak trocha psychadelický obraz, pocta pesničkárstvu, rocková gitarová slávnosť, metamorfóza klasickej hudby. Harvan nahral všetky nástroje, vokály aj rytmiku. „Hary má výnimočný hudobný jazyk. Je mimoriadne autentický. Celé produkciu albumu sme sa preto rozhodli poňať v tomto duchu. Bez umelej editácie a snahy o očividnú krásu. Každý, kto miluje anglickú hudbu z druhej polovice minulého storočia, nájde vo What is What kus vlastného sveta. Je to mimoriadne osobná doska a som poctený, že som na ňu mohol prispieť niekoľkými textami,“ dodáva k Harvanovmu pesničkárskemu debutu Robert Pospiš, producent a spoluzakladateľ vydavateľstva Real Music House.   

Roman Harvan sa ako umelec i hudobník pohybuje vo viacerých priestoroch a prostrediach naraz a táto pestrosť – bohatstvo načerpaného, je prítomné aj na jeho profilovej hudobnej výpovedi. Vyzreté skladby skúseného skladateľa aj inštrumentalistu dopĺňajú sugestívne anglické texty – poklona anglo-americkej hudobnej kultúre 60. rokov, ktorá je s autorom vžitá. CD What is What má ambíciu otvoriť sa širšiemu poslucháčskemu publiku, a to aj napriek tomu, že vychádza z intímneho a komorného prostredia autorovej jedinečnej osobnosti a duše. Harvanov zaujímavý a neotrený umelecký rukopis sa nesie celým jeho životom – zaznel napríklad v súbore VENI, v spolupráci s UNITID orchester, Bábkovým a Mestským divadlom Žilina, Debris Company, či v skupine Bezmocná́ hŕstka, ktorej je Roman Harvan spoluzakladateľom. V posledných rokoch sa zviditeľnil aj účinkovaním v projekte Tales From My Diary (pocta Leošovi Janáčkovi – nominácia na cenu Počin roka v rámci ocenení́ Radiohead_Awards), a tiež ako autor hudby na CD Šarišský/Havran – Piesne pre klavír a čello a oceňovanej nahrávky Exodus skupiny Polajka. Vydania album podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. SOZA, BSK a Hudobný fond. Profilový album violončelistu, skladateľa a textára Romana Harvana predstavuje osobnosť domácej umeleckej scény v originálnom svetle. What is What patrí nepochybne k najzaujímavejším nahrávkam domácej scény v tomto roku. Očakávaná nahrávka vychádza vo vydavateľstve Real Music House.  

Vypočujte si celý album What is What Romana “Haryho“ Harvana:
https://romanharyharvan.bandcamp.com

Bližšie informácie o CD Roman “Hary“ Harvan – What is What:
http://www.realmusichousestore.com/index.php?route=product/product&path=33&product_id=116

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE

Počuli ste už o žánri etno-šansón? Vypočujte si novú skladbu Divoška od kapely Romanika.

$
0
0

Kapela Romanika je na slovenskej hudobnej scéne už pätnásť rokov, vďaka pomerne neznámenu žánru etno-šansón sú však pre niektorých stále neprebádaným zoskupením. Na Slovensku sú pritom jedinečným zástupcom tohto žánru v rámci world music scény. Pri tvorbe kapelu inšpirujú napríklad vlčie príbehy z mytológie, či cante jondo hudobného žánru flamenco, pochádzajúce zo španielskej Andalúzie. Tento rok vydali svoj piaty album La Loba, z neho pochádza aj skladba Divoška, ku ktorej Romanika predstavuje temperamentný koncertný videoklip.

“Pieseň Divoška je vlčia balada, je inšpirovaná príbehom napísaným v mytologickej knihe Ženy, ktoré behali s vlkmi. Knihu napísala jungiánska psychoanalytička Clarissa Pinkola Estés a pojednáva o aspektoch a hĺbkach ženskej duše. Pieseň je o slobodnom a radostnom prežívaní života – na rozdiel od príbehu, ktorý končí tragicky, pretože v ňom so ženou tancujú červené topánky a ona v snahe zachrániť svoj život, si musí sťať nohy. Odrezaná od klamstva a pretvárky sa navracia k prirodzenému prežívaniu života,” hovorí speváčka Ildikó Kali.

Ildikó Kali má rada mytologické príbehy a básne kvôli ich skrytým významom. Keď tieto príbehy číta, narastá v nej pocit, že o danej téme chce aj spievať a tak sa hudba vytvára akoby samovoľne. Ildikó sa najskôr naučí text, snaží sa preniknúť jeho vnútornou stavbou, rytmom. Ak ešte nemá vymyslený refrén, vymyslí si najskôr nápev. Podobne vznikla aj pieseň Divoška. Videoklip kapela nahrala spontánne na vystúpení v priestoroch Malého Berlína. Členovia Romaniky vedeli vopred, že to bude práve skladba Divoška, kvôli jej pozitívnemu odkazu, chytľavému rytmu, nástrojovej pestrosti a folklórnym ľudovým prvkom.

Nahrávanie a vydanie albumu La Loba sa uskutočnilo s producentským prístupom huslistu a skladateľa Stanislava Palúcha a ďalších slovenských a českých hudobníkov ako Marcel Comendant (cimbal), Peter Solárik (bicie), Marta Topferová (quatro), Michal Vavro (gitara), Martin Chovanec (akordeón), Roman Kraic (kontrabas), Stanislav Počaji (gitary). Hudobná kritika publicistu a redaktora Antonína Kocábka, ktorá vyšla v Českej republike, sa zmieňuje o dokonalom prepojení excelentného muzikanstva a živočíšnosti nahrávky – aj napriek čistému štúdiovému zvuku. Klezmer (hudobný žáner judaizmu) sa prelieva do rómskeho folklóru, tango strieda čardáš, aby sa o niekoľko chvíľ neskôr rozvinuli jazzové polohy alebo precítené šansónové nálady. A nad všetkým sa vznáša hlas speváčky Ildikó Kali, omamný a presvedčivý, ako personifikovaná sloboda a životná energia.

Album La Loba obsahuje jedenásť skladieb. Štyri skladby boli inšpirované príbehmi z mytológie – Baubo, Motýlia žena, vyššie spomínaná Divoška a La Loba, podľa ktorej je album pomenovaný, pojednávajú o aspektoch ženskej duše, o jej hĺbkach, vrstvách a celkovej celistvosti. Ako hovorí Ildikó Kali: “Silný element ženského potenciálu spočíva v tvorivosti, ktorá je nám ženám daná pri narodení a na ktorú počas života zabúdame. La Loba – vlčia žena túto tvorivosť oživuje, čím sa náš život stáva slobodný a prirodzený. Symboly ukryté v textoch piesní sa dotýkajú nášho nevedomia, dôležitosť symbolov v našom živote spočíva v tom, že to čo nevieme vyjadriť vlastnými slovami, vyjadrí naša duša. Takáto pieseň zasiahne ľudí každého v inej vrstve svoje duše a preto možno povedať, že má silný duchovný charakter.”

Šesť skladieb sa dotýka súčasných spoločenských tém. Pieseň Krajina obyčaj vznikla v čase nástupu druhej ekonomickej krízy, odhalenia kauzy Gorila a v čase úmrtia Václava Havla. Pieseň Brat a sestra hovorí o rodinných väzbách, alkoholizme a nefunkčnosti rodiny. Skladby Drahokam, Mesiac nad Nílom, Nočná láska a Žaba sú o láske a jej trojrozmernosti – eros, fília a agapé.

Jedna z piesní Žitko je pocta písmenku “Ž” a pripomína tak krásu slovenčiny. Prináša novotvary a originálne výrazové prostriedky, ktorými slovenčinu obohacuje. Spolu s hudobnou zložkou uvoľňuje atmosféru a koloruje pestrosť koncertného programu. Ildikó Kali rozpráva, kde čerpá inšpiráciu pre nové piesne: “Mám rada hudbu kultúr rôznych národov. Páči sa mi hudba s tradičnými prvkami, ktoré sú zakomponované do piesne moderným spôsobom. Zároveň nesie v sebe odkaz našich predkov, ktorí boli oveľa viac spätí s prírodou a harmonizovali s ňou. Pieseň a hudba boli prejavom ich vnútorného sveta viac ako prejavom umenia. Snažím sa spojiť ľudové prvky vo svojej hudbe s básňami, ktoré v sebe nesú skryté posolstvo.” 

Čo sa týka plánov kapely Romanika na najbližšie obdobie, ich dlhodobým zámerom je vytvárať a šíriť vlastnú autorskú slovenskú tvorbu, ktorá presahuje do viacerých žánrov, s tendenciou prispieť k zvyšovaniu povedomia o rôznorodosti slovenskej hudby a zároveň inšpirovať kultúrnu obec. Počas budúceho roka plánujú zorganizovať a zrealizovať Romanika La Loba turné 2019 po slovenských mestách.

O kapele Romanika:

Skupina Romanika bude v roku 2019 na hudobnej scéne pätnásť rokov. Ich tvorba sa inšpiruje etnickou hudbou, no spojenie hudby a textov, ktoré majú básnický rozmer, nasmerovalo kapelu k vytvoreniu vlastného hudobného štýlu etno-šansón – Romanika je v tomto žánre na Slovensku jedinečným interpretom. Má za sebou päť hudobných albumov: Svetlo a tiene (2004), Vlčie balady (2006), Milenka všetkých (2010), V hlbinách (2013) a La Loba (2018) a nespočetné množstvo koncertných vystúpení na Slovensku i v Českej republike.

Jadro kapely tvorí hudobníčka Ildikó Kali, kontrabasista Roman Kraic a akordeonista Martin Chovanec. V roku 2013 sa Romanika otvorila spolupráci s vynikajúcimi hudobníkmi a nahrala úspešný album V hlbinách. Na jeho nahrávaní sa podieľal gitarista Stanislav Počaji, hráč na bicie Juraj Dávid Raši, klavirista Ondrej Krajňák, saxofonista Nikolaj Nikitin, klarinetista Miroslav Poprádi, akordeonistka Snežana Jovic či hudobníci Róbert Pospiš a Martin Sillay z vydavateľstva Real Music House.

Najnovším albumom La Loba nadviazala na svoju doterajšiu úspešnú hudobnú činnosť a začala opäť spolupracovať so špičkovými hudobníkmi. V súčasnosti hrá Romanika ako kvarteto (gitara, kontrabas, bicie, akordeón), no ambíciou kapely je hrať na väčších podujatiach v kompletnej zostave, v akej nahrali album La Loba (gitara, kontrabas, bicie, akordeón, husle, cimbal).

Facebook: https://www.facebook.com/ROMANIKA-250347605897/
Soundcloud: https://soundcloud.com/roman-kraic

Zdroj: PR / House of Ukulele

Kapela Zrní pokřtí nové EP Spící v pražském Lucerna Music Baru a představí zde svůj první zpěvník Já, Zrní!

$
0
0

Na konci října vydali Zrní novou nahrávku s názvem Spící, jedná se o EP tématicky navazující na předchozí desku Jiskřící. Kapela přichází také s autorským zpěvníkem Já, Zrní. EP Spící bude pokřtěno společně se zpěvníkem v pondělí 17.12. v Lucerna Music Baru v Praze. Jako host večera se představí Bára Ungerová z hudebního dua Dva.

EP Spící je souborem čtyř skladeb, jež původně měly být součástí alba Jiskřící. Vydání v tomto minimalistickém formátu má své opodstatnění, hlavním důvodem je jejich tématická podobnost. Oproti své původní podobě prošly všechny písně ještě menšími či většími úpravami. Kapela se znovu vrátila do studia Ondřeje Ježka, aby zde upravila mix, kde se s odstupem času jevilo, že by to šlo jinak a jednu písničku dokonce nahrála znovu ve svižnější verzi s přímočařejší aranží.

Návštěvníky koncertního křtu čeká 17.12. v Lucerna Music Baru intenzivní zážitek, autentický pódiový projev a výborné hudební výkony. Zkrátka vše, na co jsou od jedné z nejuznávanějších kapel české alternativní scény zvyklí. „Spící už jsme pokřtili na začátku listopadu v Brně na Flédě, ale jak už se pro nás stává tradicí, křty děláme dva, a ten druhej, pražskej, bude v Lucerna Music Baru. Těšíme se, protože už víme, že bude plno, a tak to bude silný. S klukama zahrajeme celý Spící, hodně z Jiskřící a všechno možný z jinejch desek,“ přibližuje blížící se koncert zpěvák Honza Unger a dodává: „Připojí se k nám i moje žena Bára (jinak z kapely DVA)  a zazpíváme duet Ať, písničku kterou se mnou zpívá i na desce a ke který jsme spolu natočili i videoklip!“

Jak už bývá zvykem, Zrní si pro fanoušky připravili opět něco navíc. Svým příznivcům nadělí ještě před Vánocemi speciální dárek. Zpěvník Já, Zrní je autorským počinem a jedná se o sbírku 30 ručně psaných skladeb proložených originálními ilustracemi. „Už máme hodně písniček a sami si nepamatujeme akordy těch starších. A tak jsme se rozhodli udělat zpěvník. Náš kytarista Jukla dal do kupy všechny noty a akordy a jeho žena Marie k nim udělala obrázky,“ dodává Honza Unger. Já, Zrní bude oslaveno v rámci koncertu v pražské Lucerně a ti, kteří by si chtěli zazpívat s kapelou, avšak neznají dokonale texty, mohou sbírku písniček využít přímo na místě.

Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.cz.

FACEBOOK: www.facebook.com/kapelazrni
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/kapela_zrni/
YOUTUBE: http://www.youtube.com/ZRNI00
ZRNI SHOP: http://www.zrni.cz/obchod
TWITTER: https://twitter.com/zrni
WEB: www.zrni.cz

Zdroj: TS


ŽÁDNÝ JINÝ SVĚTOVÝ DJ SI ZATÍM NEODVÁŽIL DÁT V ČESKU DO PRODEJE ROVNOU DVĚ SVÁ VYSTOUPENÍ. LEGENDÁRNÍ CARL COX TO V PRAZE UDĚLÁ A STRÁVÍ V NÍ VÍKEND.

$
0
0

Když největší ikona světové taneční scény Carl Cox naposledy vystoupil v Česku, bez problémů vyprodal hokejovou halu. Nyní se jeden z nejoblíbenějších dýdžejů na světě znovu do Česka vrátí a rovnou ohlašuje dva koncerty 6.9. & 7.9. 2019 v pražské SaSaZu.

Pořadatelé očekávají enormní zájem fanoušků, už jen kvůli tomu, že není jisté, kdy k nám DJ, který ani po více jak třiceti letech za mixážním pultem neztrácí elán a stále umí do svých setů vložit unikátní náboj a energii, znovu dorazí. Speciálními hosty budou Uner [ESP], Eric Powell [UK], Cristian Varela [ESP] a Lucca [CZ]. Carla Coxe do Česka veze legendární akce APOKALYPSA, která v roce 2019 oslaví 20 let. Kromě víkendu s Carlem Coxem chystá také velkou oslavu svých 20 narozenin v listopadu 2019. Vstupenky na vystoupení jsou v prodeji v síti TicketLIVE.

„Podařilo se něco neskutečného. Přesvědčit techno krále a šampiona elektronické scény pro zablokování celého víkendu v Praze. Jednání trvala už od roku 2013, kdy naposledy vyprodal brněnskou hokejovou halu,“ líčí promotér Dalin Vajčner.

Carl Cox podle něj již léta obohacuje scénu o našlápnuté groovy projekty, jež zákonitě roztancují každého, kdo se jen projde kolem tanečního parketu. A nejinak tomu bude i v Praze. „Carl Cox na naši nabídku nakonec kývl také proto, že Prahu miluje. I z tohoto důvodu bude mít během celého pobytu k dispozici bodyguardy a asistentku produkce, která mu bude ukazovat krásy a zajímavosti Prahy. Ubytovaní jsme zvolili na Malé Straně v oblíbeném hotelu světových hvězd,” dodává Vajčner.

Slavný DJ, který původně pochází z Barbadosu, se na hudební scéně začal objevovat v 80. letech. V roce 1986 se přestěhoval do Brightonu, kde hrával po místních klubech. Proslavil se o dva roky později, kdy jako vůbec první DJ zapojil do setu třetí gramofon. Vysloužil si tak přezdívku „Tří-gramofonový mág”.

„Jeho energie se brzy stala pověstnou. V roce 1997 byl vyhlášen vítězem prvního ročníku ankety světový DJ roku časopisu DJ Mag a od té doby se neustále drží v první desítce či těsně za ní,“ dodává osobní kamarádka Djka Lucca, podle které bude mít Coxovo vystoupení omezenou kapacitu návštěvníků. „Doporučujeme nákup vstupenek co nejdříve. Je totiž zřejmé, že taková událost se jen tak opakovat nebude,“ uzavírá promotér Dalin Vajčner.

Speciálními hosty budou britský producent Eric Powell, španělští techno DJové Uner a Cristian Varela a domácí Lucca.

PURE Carl Cox Weekend
6.9.2019
CARL COX [UK], Uner [ESP], Eric Powell [UK], Lucca [CZ]

PURE Carl Cox Weekend
7.9.2019
CARL COX [UK], Cristian Varela [ESP], Eric Powell [UK], Lucca [CZ]

Předprodej vstupenek ČR : https://www.ticketlive.cz/cs/event/pure-carl-cox-weekend-mezistranka
Předprodej vstupenek SK : https://www.ticketlive.sk/sk/event/pure-carl-cox-weekend-mezistranka
Facebook akce : https://www.facebook.com/ApokalypsaOfficial/
Událost akce : https://www.facebook.com/events/309207589720942/
Web pořadatele : www.iime.co.uk

Zdroj: TS

Pretty Maids dajú Slovákom predvianočný darček v podobe koncertu v Bratislave.

$
0
0

Tešili ste sa v marci tohto roka, že v Bratislave uvidíte PRETTY MAIDS? Mrzelo vás, že sa koncert vtedy zrušil? Už nemusíte smútiť. Ako bolo sľúbené, dánski rockeri sa na Slovensko vracajú, aby svojim fanúšikom vynahradili plnohodnotnú klubovú šou.

Hardrocková partia vedená Ronniem Atkinsom má v našej krajine stabilnú základňu svojich priaznivcov, preto sa niet čomu čudovať, že to nebude jej prvý koncert v týchto končinách. Naposledy sme ich mohli vidieť na festivale Rock pod Kameňom v Snine toto leto alebo minulý rok v marci v Bratislave. Ak ich však nikdy nemáte dosť, koncert Pretty Maids pár dní pred Vianocami bude pre vás predčasným darčekom.

V bratislavskom MMC vystúpia 19. decembra, kedy zahrajú hity nielen z posledného albumu Kingmaker (2016), ale aj iné hity, medzi ktorými je najznámejší určite Please Don’t Leave Me, ktorý útočil na prvé priečky svetových hitparád. Nie je to však jediná pecka, na ktorú sa návštevníci môžu tešiť. Kapela má od vzniku v roku 1981 na konte mnoho chytľavých skladieb a albumov, z ktorých prelomovým bol Future World (1987).

V stredu večer však nebudú na pódiu len Dáni. Predskakovať im bude slovenská legenda Palo Drapák, ktorý sa v tomto období vracia na scénu so svojou vlastnou kapelou. Počas svojho setu určite príde rad aj na hity z čias Metalindy, no predstaví aj svoj pripravovaný album a duet so speváčkou Lerou Lenkou Rakar.

FB event: https://www.facebook.com/events/234465344084231/
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/PRETTY_MAIDS?idp=271

Text: Michaela Váleková

Najlepším filmom 20. ročníka MFF Bratislava 2018 je nórska snímka Slepá škvrna.

$
0
0

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa uskutočnil v dňoch 29. 11. – 3. 12. 2018 v priestoroch bratislavských kín Mladosť a Lumière, v trenčianskom ArtKine Metro, v kine Mier v Modre a v malackom kine Záhoran. Tak ako po iné roky, opäť priniesol široké spektrum filmov, ktoré patria medzi to najlepšie a najpozoruhodnejšie, čo sa nakrútilo počas aktuálneho roka vo svetovej kinematografii. Najlepším hraným filmom sa stal debut Slepá škvrna nórskej režisérky Tuvy Novotny. Divákov najviac oslovil film o zakázanej láske v Keni Rafiki.

Záverečným ceremoniálom Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2018 prítomných hostí previedla „festivalová“ moderátorka Bibiana Ondrejková, ktorá je jeho súčasťou už od začiatku. Ako spomenula hneď v úvode: „MFF Bratislava rozvíja identitu festivalu mladého filmu od svojho vzniku. Už 20 rokov prináša a objavuje hviezdy svetovej kinematografie, reflektuje celospoločenské, politické a svetové dianie.“ A presne v tomto duchu sa niesol i celý jeho jubilejný 20. ročník.

Už niekoľko rokov je program Bratislavského filmového festivalu vystavaný na kurátorskom princípe a časť programových sekcií prichádza vždy s novými témami. Tento rok mala špeciálne postavenie tematika postavenia ženy v spoločnosti a v kinematografii – tzv. female gaze, alebo ženský pohľad, ktorú reflektovala sekcia Lexikón. „Posledný rok bol nielen v kinematografii rokom #MeToo a aj preto sme sa rozhodli na MFF Bratislava reflektovať postavenie žien – v spoločnosti i v kinematografii. Zvolili sme si tému ženský pohľad ako protipól k mužskému pohľadu ako ho identifikovala filmová teoretička Laura Mulvey. V sekcii dávame priestor ženským autorkám, snažíme sa upozorniť na ženskú skúsenosť, ktorá je vo filme i v spoločnosti neraz opomínaná, reflektujeme to, ako boli a sú ženy vo filmoch zobrazované, a pripomíname, že žánre nie sú mužské a ženské,“ hovoria o sekcii jej zostavovatelia dramaturg festivalu, filmový kritik Tomáš Hudák a dokumentaristka a režisérka festivalovej znelky Ivana Hucíková a dodávajú: „Nie je to však iba o jednej sekcii. Päť z ôsmich filmov v Súťaži hraných filmov nakrútili ženy režisérky a aj v ďalších sekciách premietame filmy, ktoré nabúravajú hegemóniu mužského pohľadu.“

Sekcii Lexikón: Ženský pohľad bol venovaný priestor aj vo festivalovej kampani. Znelka 20.ročníka MFF Bratislava ukázala v polminútovom videu zostrih z filmov predovšetkým žien režisérok. Jeho protagonistkami sú ženy odlišnej farby pleti, výzoru, veku, charakteru v rôznych životných situáciách. V pozadí znie hlas Katarzie, ktorá sa počas skladby pýta: „Myslíš, že nemôžeme nič zmeniť, pretože sme iba ženy?” Úryvok textu pochádza zo skladby Bábiky sa vraždia – z nového albumu Antigona, na ktorom Katarzia (Katarína Kubošiová) spolupracovala s Pjonim (Jonatánom Pastirčákom). Autorom plagátu je grafický dizajnér Marián Preis.

A práve „ženský pohľad“ nakoniec zvíťazil aj v súťažnej sekcii – najlepším filmom 20. ročníka MFF Bratislava sa totiž stal debut nórskej režisérky Tuvy Novotny, ktorá je zároveň aj autorkou scenára snímky Slepá škvrna (Blindesone / Blind Spot, 2018). Porota Súťaže hraných filmov ho hodnotí ako „výnimočný, no zároveň aj znepokojujúci príbeh, ktorý je po hereckej stránke úplne presný. Začína naivne, je natočený na jeden záber a divák so zatajeným dychom čaká, čo sa stane ďalej. Končí sa znepokojujúcou atmosférou a neistotou. Pre nedostatok emócií tu nie je priestor, avšak tvorcovia filmu nám odopierajú právo na vysvetlenie. Tínedžeri a ich tajný život, ktorý je neskutočne vzdialený od toho nášho, naozaj si máme všimnúť iba to? Toto súčasné vyjadrenie filmovej estetiky vzbudzuje v divákoch základné pocity, pri čom kamera a protagonista sú akoby jedno a tento pocit pretrváva.“ Dojemná dráma, natočená na jediný 98-minútový záber, sa venuje duševným problémom nórskej mládeže. Príbeh sleduje matku, ktorá sa snaží pochopiť svoju dcéru, jej psychické problémy a následný vplyv na celú rodinu. Režisérka filmu, dcéra českého režiséra Davida Jana Novotného, sa poďakovala prostredníctvom video hovoru: „Je mi veľkou cťou, že ocenenie v rámci vášho festivalu získal práve film Slepá škvrna. Som, samozrejme, polichotená, no zároveň je pre mňa veľmi dôležité a prínosné, že prostredníctvom tohto rozhodnutia sa podarí šíriť posolstvo týkajúce sa veľmi vážnej problematiky – prevencie samovrážd a riešenia psychických ochorení. Som veľmi šťastná, že som dostala túto cenu. Teším sa a verím, že snáď spolu uvidíme aj môj ďalší film.“ 

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018). Druhé miesto v diváckej obľúbenosti obsadila snímka o galantných lupičoch bánk Gentleman s revolverom (2018), údajne posledný film s Robertom Redfordom, ktorú natočil David Lowery, vychádzajúca hviezda americkej nezávislej kinematografie. Na treťom mieste sa umiestnil nový film uznávaného filmára Juliana Schnabela zobrazujúci posledné roky Vincenta van Gogha Pri bráne večnosti (2018).

Zdroj: MFF

Rakouští Vertilizar vyrazí na krátké turné po Česku!

$
0
0

Mladá krev z Rakouska, to jsou post – Grungeoví Vertilizar, kteří letos v prosinci přijedou poprvé navštívit také Česko, kde odehrají celkem 4 koncert, přesněji ve dnech od 14 do 17.12 navštíví města Kyjov, Kadaň, Prahu a také Brno, kde navíc zahrají společně s Bad Omens!

14.12 Kyjov Rock N Rolla
15.12 Kadan Posezení Pohoda
16.12 Praha Fatal Music Club
17.12 Brno Fával

Vertilizar
FB: https://www.facebook.com/vertilizar/
YT: https://www.youtube.com/watch?v=8Arvr73RQ4M

Zdroj: TS

V muzikáli Matúš Čák Trenčiansky účinkujú plodní umelci, Maxinová aj Harich majú novú pesničku!

$
0
0

Všetečný kuchár, ktorý stvára vtipné kúsky s akrobatickými prvkami. Taká je postava Petra Pavlíka v muzikáli Matúš Čák Trenčiansky. Rockové pesničky napísal Ľubo Horňák, a speváci Jirka Zonyga, Martin Harich, Petra Maxinová, Lera či herec Peter Kočiš sa opäť stretnú v muzikálovom predstavení o Matúšovi Čákovi v divadle Wüstenrot v Istropolise 13. a 14. decembra.

Historický príbeh jedného z najznámejších stredovekých veľmožov je dobre známy všetkým školákom. Učia sa o vplyvnom pánovi Váhu a Tatier, ktorý vládol väčšine nášho územia. Môžete ho vidieť vo výbornom obsadení, kde hlavného hrdinu spieva česká muzikálová hviezda Jiří Zonyga a ženské úlohy Petra Maxinová a Lenka Rakárová. Príjemným osviežením sú tanečné prvky a mladý, talentovaný, komplexný umelec, herec Peter Pavlík, ktorý stvárňuje veselého a rafinovaného kuchára. Peter Pavlík vyštudoval VŠMU, účinkuje aj v Slovenskom národnom divadle aj v divadle Teatro colorato.

„Na postave kuchára ma baví spontánnosť, slobodná myseľ, či jemné podpichovanie Matúša Čáka, ktorého sa všetci ostatní boja. Je to  typ postavy, kde si môžete dovoliť hocičo. Môj kuchár je prešibaný, má nadhľad, mieša sa Matúšovi do vecí, ale zvyčajne má pravdu,“ opisuje veselú postavu temperamentného kuchára herec Peter Pavlík.

Najnovšie si talentovaný herec zahral v novej českej rozprávke „Keď draka bolí hlava“, kde hrá náročnú úlohu draka, ktorý má dve hlavy a 30 kilogramovú masku. V muzikáli o Matúšovi Čákovi však hrá kuchára, ktorý vnáša do predstavenia rýchlosť, vtip a náročné akrobatické prvky.

„Ja sa snažím do každej postavy primiešať nejaké to  kúzlo, moment prekvapenia. Nejde mi len o pekne vyslovené slová,  ale aj o to, aby mal divák pocit vzrušenia, ako by to prežíval s hercom. Téma je mi blízka aj preto, že pochádzam s Trenčianskeho kraja a o Matúšovi som počúval rôzne historky,“ teší sa so zaujímavého spracovania historickej témy herec Peter Pavlík.

V muzikáli Matúš Čák Trenčiansky nájdete osud starovekého feudála, ktorý bol tvrdý obchodník a vypočítavý oligarcha. Zamiluje sa do mladej ženy a je z toho prekvapený. Jeho mladú lásku hrá vynikajúca Petra Maxinová, ktorá má za sebou úspešnú kariéru v Prahe. Tam sa vrátila aj nedávno do štúdia, kde nahrala svoju prvú sólovú rock-popovú pesničku.

„Ja som si už aj v minulosti písala hudbu aj texty, ale vždy s nejakou kapelou. Teraz mixujeme v Prahe môj nový singel a pracujem aj na ďalších pesničkách. Dohodli sme sa s Jirkom Zonygom, že nahráme aj krásny rockový duet, keď nám to v spoločnom muzikáli ide tak dobre,“ smeje sa sympatická a výborná speváčka Petra Maxinová. Nahrala prvý sólový singel a chystá prvý sólový album. Možno je to predzvesť sólovej kariéry.

V muzikáli uvidíte okrem českej muzikálovej hviezdy v titulnej postave Jiřího Zonygu aj Martina Haricha, ktorý hrá uhorského kráľa. Martin Harich si na jeseň zahral v niekoľkých veľkých mestách za veľkou mlákou a pred pár dňami aj vo Švajčiarsku. Rád sa nechá inšpirovať hrou na ulici a napísal tam aj skvelú novú pesničku o čokoláde. Nenechajte si ujsť príbeh plný intríg, bitiek, lásky, nenávisti, ale aj historických súvislostí. Najbližšie v divadle Wüstenrot v bratislavskom Dome odborov Istropolis 13. a 14. decembra.

Vstupenky na muzikál Matúš Čák Trenčiansky si môžete kúpiť na www.ticketportal.sk https://www.ticketportal.sk/Event/Muzikal_Matus_Cak_Trenciansky?fbclid=IwAR1zu3qXcwhA_cVW9jlspgiRbUKslPVnMhQTiulE04SQXlyv3it8vDL8Y a v divadle Wüstenrot v Bratislave.

Zdroj: NK Factory
Foto: René Miko

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live