Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Welcome to GREGI.NET: Snom!


5. ročník Doma Dobre s Bazzookas, Medial Banana, Katarínou Málikovou a Matúšom Vallom a capella

$
0
0

Už piatykrát prinesieme do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v rámci akcie s názvom Doma Dobre skvelé kapely a zaujímavé debaty. Cieľom koncertov je poukázať na problematiku života ľudí bez domova priamo na mieste, ktoré je pre vyše tisíc ľudí ročne často jedinou šancou, ako prežiť zimu.

Hlavnou hviezdou tohto ročníka bude holandská ska-rocková kapela Bazzookas, ktorá si pop-up koncertami vo svojom školskom autobuse získala srdcia našich návštevníkov na Pohode v roku 2016 a 2018. Svoju povesť a výnimočný prístup potvrdila aj tým, keď bez váhania a nároku na honorár súhlasila s vystúpením na koncerte Doma Dobre (s dodatkom, nech všetko, čo sa z dobrovoľného vstupného vyzbiera ide ľuďom v núdzi). Koncert otvorí naša najúspešnejšia reggae skupina Medial Banana a po nich zahrá Katka Máliková s kapelou, ktorá ovládla 9. ročník Radio_Head Awards a začiatkom roka bude reprezentovať Slovensko na Eurosonicu. V nedeľu 9. decembra bude v nízkoprahovej nocľahárni sv. Vincenta de Paul aj beseda o bezdomovectve so zakladateľom Depaul Slovensko Jurajom Barátom, súčasným riaditeľom Jozefom Kákošom, s riaditeľom OZ Vagus Sergejom Károm a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. Súčasťou akcie sú aj výstavy fotiek a videoprojekcie a novinkou bude detský kútik s interaktívnym predstavením „O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády“. Vstup na koncert je podobne ako po minulé roky bezplatný. Dobrovoľným príspevkom môžete pomôcť ľuďom bez domova.

Program koncertu sa začne o druhej popoludní vystúpením miestnej reggae stálice Medial Banana. Na Pohode už vystúpili v roku 2015 a 2018, pričom záznam z ich prvého koncertu je druhým najpozeranejším, aký sme kedy pridali na náš YouTube kanál. Ich úspech stojí na základných pilieroch kapely, ktorými sú podľa ich vlastných slov tolerancia, chill, láska k prírode, slnko a pohoda. Po nich zahrá Katarína Máliková s kapelou. Jej album Pustvopol označili novinári za jeden z najvýraznejších debutov na našej scéne za posledné roky. Katarína prináša magickú kombinácia ľudovej hudby, elektroniky a klasiky. Očarila ňou aj za hranicami, čoho dôkazom je jej umiestnenie v TOP 10 rebríčku World Music Charts Europe. V celoročnom rebríčku sa jej album Pustvopol umiestnil na fantastickom 23. mieste z 800 bodovaných albumov, čo je slovenský rekord a stal sa aj najúspešnejším albumom z krajín východnej Európy. Hlavnou hviezdou koncertu budú Bazzookas. Pred Pohodou 2016 ich u nás nepoznal takmer nikto, no po festivale sme mali na nich azda najviac pozitívnych reakcií. Náklonnosť bola zjavne vzájomná, keďže kapela udelila Pohode na Reeperbahne v roku 2017 Bazzookas Award pre najlepší festival, na akom hrali. Pre kapelu je typický školský autobus, okolo ktorého zakaždým vytvárajú parádnu pop-up párty. Všetko potrebné vám o nich prezradí video zo série Pohoda acoustic session z roku 2016 či ich vlastné aftermovie z tohtoročnej Pohody.

Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavu fotiek, obrazy či videá zachytávajúce prácu nocľahárne a jej klientov. Tento rok pribudne výstava z Liptovského Mikuláša pod názvom „Spomienky bez strechy“, ktorá sa venuje spájaniu komunity s ľuďmi bez domova pomocou šírenia ich príbehov. Novinkou bude aj detský kútik, kde vystúpi Martin Daniš so svojim (interaktívnym) predstavením pre deti s názvom „O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády“. Súčasťou akcie bude aj diskusia o problematike a riešeniach pre ľudí v núdzi. Rozprávať sa budú zakladateľ Depaul Slovensko Juraj Barát, jeho súčasný riaditeľ Jozef Kákoš, riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára a novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Do nocľahárne sa dostanete spojmi 61 a 96, pričom od zastávky Fafruny si môžete prejsť cestu, ktorú si každý večer a ráno prejdú klienti nocľahárne. V uliciach Bratislavy sa pohybuje okolo 4 000 ľudí bez domova. Služby nízkoprahovej nocľahárne využíva každoročne viac ako 1 000 ľudí. Pracovníci organizácie Depaul Slovensko sa starajú o to, aby ľuďom bez domova poskytli teplo, stravu a základné služby bez ohľadu na to, v akom stave prídu. Okrem iného tu dostanú hygienické potreby a v prípadne záujmu i sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce. Tešíme sa na vás.

Ako môžete pomôcť?

  • Vstup na koncert je bezplatný, počas koncertu môžete venovať dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému pracovníci Depaul Slovensko zabezpečia ľuďom bez domova nocľah alebo jedlo
  • Poslaním prázdnej SMS na číslo 827 podporíte prácu s ľuďmi bez domova sumou 3 €
  • Prispieť môžete aj neobmedzene cez depaulslovensko.org a www.dobrakrajina.sk
  • Príspevkom v Depaul stánku – za čo dostanete pekné tričko, tašku, odznak

Program koncertu Doma dobre (9.12.2018)

  • 00 – 14.45 Medial Banana
  • 15 – 16.00 Katarína Máliková a kapela
  • 30 – 17.20 Bazzookas

Doprava

Autom
Ako sa k nám dostanete…
Link na mapu: https://goo.gl/2H9XBW

súradnice GPS: 48.177219, 17.188832

MHD:
Autobusy 61 a 96 (zastávka Fafruny), potom peši do nocľahárne, je to asi 1 km

www.depaulslovensko.org
www.pohodafestival.sk
www.dobrakrajina.sk

 FB event: www.facebook.com/events/188600872089599

 Zdroj: TS

Kapela Akustika vyráža na svoje premiérové koncertné turné.

$
0
0

Slovenská kapela Akustika vydala pred letom nový album Zastavme svet, ktorý na zaplnenom prešovskom námestí pokrstil ich kamarát Jožo Kubáni. Hudobníci absolvovali opäť leto plné festivalových vystúpení aj s pesničkami z aktuálnej nahrávky a teraz ich čaká klubové turné. V ôsmich slovenských a piatich českých mestách chcú svojim fanúšikom priblížiť atmosféru z leta, keď si spoločne užívali festivaly, slnko, dobú náladu a pohodu. Práve dnes skupina spustila predpredaj lístkov a hlási, že v každom meste bude dostatok cédečiek a merchandisu.

Do svojho tour plánu zaradili mestá, kde už pred tým koncertovali a cítia podporu od fanúšikov a vedia, že sa potešia, ak im prídu opäť zahrať. „Odkedy sme vydali album máme stále lepší a lepší deň – Better day a turné sa ponesie v duchu toho, ako nás fanúšikovia podporovali v lete na festivaloch, kde sme im náš nový album predstavili. To nás motivovalo zlepšiť im deň nielen v lete, kedy si každý užíva festivaly, koncerty a žíčo, ale hlavne im to priniesť k nim do rodného mesta. Chceme im spraviť lepší deň, preniesť ich na chvíľu do leta v rytme reggae a piesní Akustiky a pripomenúť im letnú pohodu,“ pozýva Peter Kovo Kovalčík.

Akustika doteraz hrala len sólové klubové vystúpenia a na ucelené turné po kluboch doposiaľ nevyrazila. Napriek tomu zvláda ročne od svojho vzniku viac než štyridsať koncertov. Keďže ich v lete videli tisícky ľudí na festivaloch prevažne s novými pesničkami z albumu Zastavme svet doplnenými o tie, ktoré sú známejšie, pripravili si hudobníci aj niečo extra. „Rozšírime program o nové skladby, ktoré sme pred tým naživo nehrali a pozvali sme si aj hostí. S niektorými chceme pripraviť úplne nové skladby. Nebudeme mať tých istých hostí v každom meste a niečo vznikne možno aj priamo na pódiu. Pozvali sme hosťujúcich DJov a Erika Šulca s jeho projektom Tribal Colours,“ dodáva líder kapely Pavol Kovaľ.

Pri svojom vzniku v roku 2012 tvorilo Akustiku päť členov. Časom sa obmenili a skupina sa rozšírila o ďalšie nástroje. Na turné vyrazia hudobníci na dvoch dodávkach, s vlastným zvukom a v deväťčlennej zostave. „Nálada v kapele je skvelá. Bude to sranda a uvedomujeme si to, lebo mnohí z nás pracujú v kultúre, hrajú v divadle, účinkujú v opere či štátnej filharmónii. Skôr to bolo o tom, aby sme si dokázali zladiť termíny. Milujeme koncertovanie, veď máme najazdené tisíce kilometrov. Fungujeme ako rodina a už sa nevieme dočkať januára, kedy vyrazíme za našimi fanúšikmi,“ priznáva Peter Kovalčík.

Novému albumu sa darí a tak kapela pripravuje jeho opätovné lisovanie. Podobne sa v lete míňal jej merchandise ako tričká, papieriky, odznaky a peňaženky. Skupina spustila vlastný e-shop cez oficiálnu kapelovú stránku a sľubuje, že ak si niekto „nestihol kúpiť na festivale tričko, lebo mal na poslednú kávu pred odchodom domov, môže tak spraviť na tomto turné alebo cez náš web.“

Čo je však dôležitejšie, celý merchandise kapely je z ekologických materiálov, pretože ochrana prírody je pre členov kapely dôležitá. „Nie preto, že je to cool, ale preto, že sa snažíme žiť tak, aby sme neubližovali niečomu, odkiaľ sme. Všetko vyšlo z prírody, jedlo, oblečenie, bývanie, bez prírody by to nebolo, preto nás to trápi. Sú to naše témy, nad ktorými sa bežne, keď sa stretneme, zamýšľame a vytáča nás to, čo sa deje. Veľa toho nájdete v našich textoch.“

Lístky na koncerty slovenskej časti turné sú už k dispozícii na tootoot.fm a v sieti predpredaj.sk

Termíny Zastavme Svet Tour 2019
11.1.2019 Prešov, Stromoradie + support: DJ APG, DJ Elnot
12.1.2019 Košice, Tabačka Kulturfabrik + support: DJ Elnot
25.1.2019 Banská Bystrica, Klub 77
26.1.2019 Žilina, Smer Klub 77 – Music Bar
8.2.2019 Tatranská Lomnica, Switch Club
14.2.2019 Nitra, Music a Cafe + support: Erik Šulc & tribal Colours
15.2.2019 Bratislava, Kulturák Klub + support: Erik Šulc & tribal Colours
16.2.2019 Trnava, Malý Berlín + support: Erik Šulc & tribal Colours

Zdroj: TS

Hral s Ozzym Osbourneom či Arch Enemy. Gitarista Gus G mieri do Bratislavy.

$
0
0

Pôvodom grécky gitarový mág GUS G, vlastným menom Konstantinos Karamitroudis, je od polovice novembra na európskom turné ku svojmu najnovšiemu štúdiovému albumu Fearless. Predposledným miestom, ktoré v rámci šnúry koncertov navštívi, bude naše hlavné mesto. V bratislavskom klube Randal sa predvedie 5. decembra.

Od Gusa môžete očakávať poriadnu hudobnú nádielku. Jeho gitarová stopa sa dá nájsť na nahrávkach jeho súčasnej kapely Firewind, ale aj u kapiel Dream Evil, Mystic Prophecy, Nightrage či na albume Scream od Ozzyho Osbournea. Hosťoval aj na albumoch kapiel Dragonland, Rotting Christ, Arch Enemy, Kamelot či metalovej kráľovnej Doro.

Nezanedbáva ani sólovú kariéru, počas ktorej vydal už tri albumy. Prvý s názvom I Am The Fire vyšiel v roku 2014, nasledoval ho o rok neskôr Brand New Revolution. Jeho najnovšia nahrávka sa na verejnosť dostala 20. apríla 2018 pod názvom Fearless. A práve tento počin sa Gus chystá predstaviť Slovákom už budúci týždeň.

Na albumovej novinke mu spieva a hrá na basgitaru Dennis Ward (Pink Cream 69, Unisonic) a za bicie si sadol Will Hunt  (Evanescence). Will sa však na Gusove turné nemohol dostaviť, a tak miesto za bicou súpravou zaujme český bubeník Miloš Meier známy z kapely Dymytry. Tento „predmikulášsky“ koncert bude lahôdkou pre každého metalového fajnšmekra.

FB event: https://www.facebook.com/events/2296774383698553/
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/GUS_G_Support

Text: Michaela Váleková

Transmission 2018: Aftermovie

$
0
0

27. októbra 2018 sa v pražskej O2 arene konala premiéra novej Transmission show – „The Awakening”. Zaspomínajte si na pamätné momenty z tejto výnimočnej noci spolu s nami v čerstvo zverejnenom aftermovie.

Zdroj: United Music

Na Colours of Ostrava zavítajú post-rockoví Mogwai aj charizmatický Xavier Rudd.

$
0
0

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava oznamuje dve nové veľké mená pre rok 2019. Do industriálneho areálu Dolních Vítkovic príde v júli škótska formácia Mogwai, jedna z najdôležitejších post-rockových skupín hudobnej histórie a z Austrálie do Ostravy privezie svoj podmanivý folk rock úspešný pesničkár Xavier Rudd.

Mogwai ani po rokoch nevykazujú známky tvorivého útlmu. Stále dokážu zmraziť divákov drsnou, ale aj napriek tomu nádhernou a emotívne vygradovanou, art rockovo vynaliezavou a dynamickou hudbou,” približuje Mogwai riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Xavier Rudd, charizmatický gitarista, perkusionista, hráč na didgeridoo a fúkaciu harmoniku má copyright na povznášajúce, melodické a hlboko úprimné skladby, v ktorých sa prelína folk rock s tribal groove, reggae a popom druhu Paula Simona,” dopĺňa Zlata Holušová.

Budú vám krvácať uši, ale majestátna hudba, akú dokážu hrať snáď len oni, vám rany rýchlo zahojí,” napísali niekedy o kapele Mogwai, ktorá spolieha prevažne na inštrumentálne, melancholicky zafarbené kompozície pohybujúce sa od krásy k chaosu. Nový album Every Country’s Sun potvrdil, že Mogwai zostávajú relevantnou súčasnou kapelou. ”Táto platňa ukazuje, že je v nich ešte veľa života, že sa menia a rozvíjajú, aj keď nezabúdajú na minulosť. Čo je ale najdôležitejšie: stále vytvárajú zaujímavé a zásadné albumy,” dočítame sa v recenzii na musicOMH. Kapela stojí aj za soundrackovým albumom Kim spojeným s americkým filmom režiséra Jonathana Bakera a Mogwai takto pokračujú v spolupráci s filmármi. Ich skladby zazneli aj v mnohých televíznych seriáloch – Sex v meste, Les Revenants, alebo Kriminálka Miami, vo filme The Fountain a v oceňovaných dokumentoch Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) alebo v alarmujúcom BBC Atomic: Living in Dread and Promise o histórii jadrového zbrojenia. “Rozhodne nie sme mainstreamová kapela, nosíme v sebe aj punkový postoj a chránime si slobodu tvorby,” tvrdí leader a gitarista skupiny Stuart Braithwaite.

Jeden z najuznávanejších austrálskych hudobníkov Xavier Rudd zostáva už dvadsať rokov  pevne vo svojich názoroch na ochranu prírody, v úcte k Aborigéncom a ľudskej slobode. Vášnivý surfer sa tak púšťa do politikov, nadnárodných korporácií, populistov a problémov súčasného sveta. Spolupracuje s OSN, viacerými neziskovými organizáciami a medzi svojich priateľov radí bývalého sudánskeho detského vojaka Emmanuela Jala, dnes rešpektovaného rapera. Xavierove albumy získali viacero austrálskych hudobných cien a úspešne sa predávajú po celom svete. Xavier Rudd sa narodil do zmiešanej európsko-austrálskej rodiny a jeho prababička pochádza z aborigénskeho národa Wurundjeri. “Hudba je môj kostol a aborigénska kultúra mojim náboženstvom,” tvrdí Xavier, pre ktorého je hra na didgeridoo tým najprirodzenejším vyjadrením vzťahu k Aborigéncom.

Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine a Lewis Capaldi. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov – pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity.

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2019 sú už v predaji vo festivalovom e-shope na www.colours.cz. Cena 102 EUR (2490 Kč) platí na limitované množstvo 9000 kusov.

Zdroj: Zdenko Hanout

Poletíme? – Che to H!T: Súťaž o album.

$
0
0

Priniesli sme vám súťaž o nový album skupiny Poletíme? – Che to H!T. 

Výherca: Iveta Malá, Žilina

Karel Gott – Ta Pravá: Súťaž o album.

$
0
0

Priniesli sme vám súťaž o nový album legendy česko-slovenskej pop music Karla Gotta – Ta Pravá. 

Výherca: Peter Novák, Košice


Vzpomínka na Hradhouse

$
0
0

Festival Hradhouse byl v letech 1998 – 2010 největším moravským tanečním festivalem. Dvacet let od jeho založení si jej připomeneme vzpomínkovou akcí za účasti slavného deep a tech housového DJe z Londýna, Evil Eddie Richardse, který na Hradhouse vystoupil v roce 2003.

Hostem večera je také zpěvačka skupiny Monkey Business Tonya Graves, která vystoupila na Hradhouse v roce 2005. Její koncert v 19 hodin odstartuje program celého večera – info zde http://www.mersey.cz/Tonya-Graves.

Doprovodné projekce přiblíží unikátní atmosféru festivalu, který je sice mrtev, ale jeho duch žije dál…

Předprodej vstupenek: Ticketmaster, Ticketportal, Ticketart, Goout a Smsticket.

Vstupné:
do 21.00 360 Kč (koncert od 19 hodin + následná party)
od 21.00 200 Kč (pouze party)

FB eventy:
Koncert https://www.facebook.com/events/1874527619282230/
Party https://www.facebook.com/events/256064865062791/

Vzpomínka na Hradhouse
DJs: Evil Eddie Richards (UK), Lillou, Javas, Vik, Koala
2.2.2019 od 21 hodin
Mersey klub, Minská 15, Brno
www.mersey.cz

Zdroj: TS

Tonya Graves sa predstaví v Brne.

$
0
0

Tonya Graves, majitelka nezaměnitelného hlasu české hudební scény, se poprvé představí v brněnském klubu Mersey. V sobotu 2.2.2019 se bude konat koncert této zpěvačky, která je ověnčena řadou ocenění a úspěchů s kapelou Monkey Business, kde působila 16 let. Na svém kontě má dvě zdařilá sólová alba I’m the Only Me a Back to Blues, za které byla i nominována na Ceny Anděl. Právě z nich mixuje repertoár svých vystoupení.

V klubu Mersey ji budou doprovázet muzikanti – Ondřej Sluka za bicími, Josef Flores na kytaru, Martin Landa na basu a za klávesami Jenda Pudlák. 

V poslední době se stále častěji objevuje i v roli moderátorky, aktuálně v televizním pořadu Drive na TV Óčko. V tomto roce plánuje Tonya vydat nové písně, na kterých již pilně pracuje.

Nenech si ujít tuto hudební lahůdku.

Předprodej v sítích Ticketmaster, Ticketportal, Ticketart, Goout a Smsticket. Se vstupenkou na tento koncert má návštěvník vstup i na následnou taneční party Vzpomínka na Hradhouse (více info zde http://www.mersey.cz/Vzpominka-na-Hradhouse)

Vstupné:
do 21.00 360 Kč (koncert od 19 hodin + následná party)
od 21.00 200 Kč (pouze party)

FB eventy:
Koncert https://www.facebook.com/events/1874527619282230/
Party https://www.facebook.com/events/256064865062791/

Tonya Graves
2.2.2019 od 19 hodin
Mersey klub, Minská 15, Brno
www.mersey.cz

Zdroj: TS

ONE DAY JAZZ Festival oslávil desiate narodeniny kvalitnou hudbou, Richard Bona potešil sofistikovanou hrou na basgitaru!

$
0
0

Jubilejný desiaty ročník festivalu ONE DAY JAZZ sa vydaril. Diváci odchádzali šťastní, prijali jazzové hviezdy s nadšením. Jesenná edícia priniesla kvalitný  výber medzinárodných aj domácich hudobníkov. Oskar Rózsa, Seamus Blake a Omer Avital v Ateliéri Babylon. Šeban, Vitouš, Valihora a po nich Richard Bona v žilinskom divadle. Na záver Kurt Rosenwinkel a charizmatický Richard Bona ešte raz v Istropolise v Bratislave.

ONE DAY JAZZ Festival prezentuje nielen svetovú hudbu, ale, ako zdôrazňuje riaditeľ festivalu Martin Valihoru, jeho poslaním je uvedomovať si hudbu ako emocionálnu platformu pre všetky kultúry sveta. Pripomínať si kľúčové pojmy ako sú humanizmus a tolerancia. Na prvých dvoch koncertoch festivalu si zahrali vynikajúci gitarista Andrej Šeban a Martin Valihora s virtuózom na kontrabas Robertom Balzarom.

„Martin s Robertom hrá v zostave Ilustratosphere, poznáme sa dlho. On má, tak ako ja, vzťah k folklórnym adaptáciám. Hrali sme moje skladby aj úpravy ľudových piesní, bolo to veľmi osviežujúce,“ prezradil jeden z našich najlepších gitaristov Andrej Šeban.

Organizátor festivalu Martin Valihora pozýva hostí podľa vlastného umeleckého cítenia a vyberá to, čo sa jemu samému páči. Vtedy môže koncerty aktívne propagovať a stáť si za svojim výberom účinkujúcich umelcov.

Pozývame aktuálne svetové hviezdy moderného jazzu, lebo viem, že to treba vidieť a zažiť. Veľmi sa teším, že prišiel Richard Bona, pozná Slovensko, má tu široký okruh fanúšikov. Zahral vlastnú tvorbu dokonca na dvoch koncertoch,“ teší sa z vynikajúcich hudobníkov Martin Valihora.

Po Košiciach a Novom Meste nad Váhom zavítal festival ONE DAY JAZZ aj do Žiliny, kde zahralo trio Šeban, Vitouš, Valihora a diváci v Mestskom divadle sa potešili aj so slávnym Richardom Bonom.

„Bol to náš prvý koncert s Miroslavom Vitoušom, jeho hudobný koncept je veľmi voľný a musím dobre počúvať a reagovať na všetko, čo sa na pódiu deje. Ľudia boli nadšení, aj nám sa to páčilo, vyzerá to, že budeme aj častejšie spolu hrávať,“ hovoril o stretnutí s legendárnym Miroslavom Vitoušom Andrej Šeban.

Organizátor festivalu Martin Valihora je významný bubeník a perkusionista, ktorý vyrástol v rodine hudobníkov a vyštudoval slávnu Berklee College of Music v Bostone. Hral so všetkými významnými slovenskými skupinami ako Prúdy, Fermata či Collegium musicum. Spolupracoval s japonskou jazzovou klaviristkou Hiromi Uehara a hosťuje s rôznymi interpretmi v USA.

„V nedeľu sme mali silné meno, kanadského tenorsaxofonistu a hudobného skladateľa Seamusa Blaka, ktorý si už získal pozíciu na newyorskej scéne. Je to veľký hudobník, ktorý ako všetci dôležití umelci pokračuje v tradícii, ale cíti aj moderný jazz. V stredu prišiel Kurt Rosenwinkel so slávnou rytmikou, čo je práve bonus nášho festivalu, “ vysvetľuje Martin Valihora.

„Sú tu fajn ľudia, super atmosféra. Festival má výborný program, prišiel Richard Bona, Seamus Blake, super.  Zahrali sme hlavne jazzové štandardy,  a aj moje skladby,“ pochválil festival aj ľudí špičkový gitarista Kurt Rosenwinkel. Okrem toho mu vraj na Slovensku chutil hlavne guláš.

Vrcholom posledného koncertu v Istropolise bolo vystúpenie kamerunského basgitaristu, ktorý sa cez Paríž „prejazzoval“ až do New Yorku a skúsenosti nabral s takými menami ako Pat Methany, Mike Stern či Bobby McFerrin.

“Začal som hrať ako 5-ročné dieťa, väčšina mojej rodiny boli totiž muzikanti. Otec aj starý otec. Hrám celý život, tak ako to cítim, niekedy improvizujem. Milujem hudbu stále viac a viac. Výnimočnosť je v opakovaní, keď chcete byť dobrý, urobte pre to niečo a robte to stále. Na Slovensku som bol už viackrát, máte tu skvelé publikum a pekné ženy, “ konštatoval sympatický Richard Bona.

S hviezdou festivalu, s basgitaristom Richardom Bonom si zahral na jednom pódiu aj mladučký 8-ročný hráč na basgitaru z Komárna Aron Hodek. Hrá od troch rokov a už má za sebou účinkovanie s Radovanom Tariškom či Petrom Lipom.

„Hra na basgitare ma veľmi baví, mám aj menšiu, ale viem hrať aj na veľkej basgitare. Musím cvičiť každý deň, aj keď chodím do školy. A cez víkendy cvičím aj desať hodín,“ povedal malý Aron Hodek, ktorý nemal pred vystúpením s veľkou hviezdou žiadnu trému.

„Taký talent je výnimočný, som naňho pyšný. Považujem za povinnosť dať šancu mladému umelcovi, tak ako som ju kedysi dostal ja,“ hovorí o zodpovednosti voči mladým umelcom Martin Valihora.

ONE DAY JAZZ Festival spolu s partnermi venoval talentovanému Aronovi Hodekovi finančný príspevok na cestu do USA, aby tam mohol napredovať vo svojej hudobnej kariére. Práve podporu mladých talentov si dáva festival ako svoju úlohu a vo výnimočných prípadoch aj týmto spôsobom.

Zdroj: NK Factory
Foto: Zdenko Hanout

Unikátna spolupráca na remixe. Skladba Ešte na to mám dostala nový rozmer v úprave Roberta Buriana.

$
0
0

Keď v lete tohto roka ohlásili skladbou Ešte na to mám spoluprácu Matej Koreň, Henrich Leško a Marek Maďarič, stretli sa s pozitívnymi reakciami v cieľovej skupine. Skladba je vo svojom originálnom prevedení silnou výpoveďou muža, ktorý v nej žene vyznáva lásku a zároveň jej vyjadruje, že práve ona je zdrojom jeho sily a motiváciou pracovať ďalej. V týchto dňoch sa na verejnosť dostáva ďalší rozmer tejto skladby. Pôvodne „klavírnu“ verziu upravil do novej podoby známy producent Robert Burian. 

„Pôvodne ma oslovili na remix skladby ‚Zo žúru‘, no viac ma oslovila práve skladba ‚Ešte na to mám‘. Preto som navrhol, aby sme sa venovali jej a som veľmi rád a vážim si súhlas, ktorý som dostal. Začínal som s pôvodnými stopami, ktoré sú v originálnej nahrávke, no napokon sme Matejov spev museli nahrať ešte raz, keďže nová verzia je postavená na inej rytmike,“ povedal o tvorbe producent Robert Burian.

Burian je viac známy svojou tvorbou v oblasti tanečnej hudby, preto jeho spracovanie skladby Ešte na to mám je z pohľadu konečného výsledku pre mnohých prekvapivé. „Robovi sa podarilo zachovať pôvodnú náladu skladby, ale svojím spracovaním ju posunul do pozoruhodného zvukového sveta, v ktorom sme ho doteraz nepoznali. Je úžasné zistiť, akú ambientnú skladbu vie spraviť producent, ktorého poznáme predovšetkým vďaka najrozličnejším podobám súčasnej tanečnej scény. A zároveň, je fascinujúce, ako sa v jednej skladbe stretli štyri rôzne osobnosti, z rôznych generácií, s rozličným ‚backgroundom‘ a spoločne vytvorili túto veľmi silnú skladbu,“ povedal hudobný expert Juraj Čurný.

„Tvorba Henricha Leška a Mareka Maďariča je pre mňa veľmi inšpirujúca. Častokrát o mne hovoria, že mám ‚starú dušu‘ a v ich tvorbe sa umelecky nachádzam. Robertov remix vítam a teším sa z toho, že aj takouto formou máme možnosť osloviť ďalších ľudí a predstaviť im našu tvorbu. Je to pre mňa prvá takáto skúsenosť, že mi niekto spravil remix oficiálne a som veľmi zvedavý na reakcie,“ povedal spevák Matej Koreň.

Remix vznikol tak, ako je v súčasnosti vo svete pomerne často vídaným javom – Robert Burian s Matejom Koreňom a Henrichom Leškom komunikoval výhradne telefonicky a cez e-mail. Na diaľku teda vyriešili aj nahratie nových vokálov aj finálny zvuk skladby.

Matej Koreň – Ešte na to mám (Robert Burian remix)
Hudba: Henrich Leško
Text: Marek Maďarič
ISRC: SKM241800006

Zdroj: TS

Zasněná kapela Men I Trust, kterou si oblíbil i Tyler, the Creator, zahraje v Praze.

$
0
0

Kanadská dreampopová trojice Men I Trust, kterou si oblíbil i Tyler, the Creator, zahraje v Praze. Při jejím poslechu budete mít pocit jako byste pluli na nekonečné hřejivé vlně. Ta 26. května 2019 dopluje i do Chapeau Rouge, kde kapela představí svou chystanou třetí desku. Men I Trust razí DIY přístup, který se projevuje i tak, že se odmítají upsat jakémukoliv labelu. Vstupenky (390 Kč) na jejich pražskou premiéru budou k dostání od 30. listopadu na fource.cz nebo u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Když zpěvačka a kytaristka Emma Proulx nedávno otevřela svůj instagram, našla v něm zprávu od Tylera, the Creatora, ve které stálo lakonické: „Lidi, mám vás rád.” Krátce na to přišla i pozvánka na jeho vlastní festival, kde si trojice muzikantů z Montrealu zahrála po boku A$APa Rockyho nebo Kali Uchis.

Skupina vznikla v roce 2014 a vedle zpěvačky a kytaristky Emmy Proulx ji tvoří muzikanti Jessy Caron a Dragos Chiriac. Dohromady se dali na facebooku a během dvou let spolu nahráli dvě dlouhohrající alba. V dalších letech se rozhodli zpomalit – chystaná třetí deska je plánována na únor příštího roku: „Než člověk vydá album, měl by své fanoušky nechat chvíli počkat,” myslí si Emma. Skupina také před časem vydala singl Seven, který je novým krokem blíže k R&B a jazzu. Prvky klasických žánrů do skupiny přinesl Dragos, který na vysoké škole v Québecu studoval obor se zaměřením na jazzovou kytaru. Emma ke skladbě dodává: Seven je o tom jednom příteli s šílenými nápady, kterého má každý z nás.

Zdroj: TS

Skupina FunTomas prichádza s debutovým singlom a klipom!

$
0
0

Nová formácia na slovenskej hudobnej scéne prichádza s premiérovým singlom a videoklipom. Hudobníci okolo Tomáša Lukačku sa pohrali so známou ľudovkou Tri dni ma naháňali (Zbojník) a rekonštrukcie sa dočkal aj pôvodný text tradičnej skladby.

Autorom nového singlu je Tomáš Lukačka, ktorý sa postaral o úpravu hudby aj textu.

“Inšpirovali sme sa len základným motívom, zdalo sa mi to aktuálne. Veď sa len pozrime, koľko máme zbojníkov dnes… Ide o jedno z najfrekventovanejších povolaní na Slovensku. Páčilo sa mi, že je v tom stále veľa pravdy, na druhej strane niektoré verše sú pre dnešného človeka už nezrozumiteľné, tak som pesničku citlivo upravil. Iné pôvodné pasáže sa mi však zapáčili natoľko, že som ich s pokorou prijal. Aj keď dodnes presne neviem, ako to bolo s tými lopatečkami.” hovorí s úsmevom spevák a autor.

Videoklip sa natáčal v malebnom prostredí skanzenu Starý Klíž.

“Ako to už býva zvykom veľká filmová produkcia prebiehala v rodinnej atmosfére. Už keď sme dokončovali skladbu v štúdiu u Sama Kovácsa, vedel som, že je len jedna lokalita, kde môžeme točiť – Starý Klíž. Je to miesto, ktoré už dlhé roky buduje môj ujo Gabo Rehák, kde ožívajú staré tradície a slávime rodinné jubileá. Dokonca som sa tam aj ženil. Aby som nechodil ďaleko, o casting sa postaral bratranec Marek Rehák a samozrejme náhodne vybral svoju priateľku a jej kamošky, modelky Renátu a Luciu Janoštiakové, Barbaru Čerňanovú a Veroniku Smatanovú.Všetci sme sa tam na jeden deň stretli a trošku sa bavili. Pritom všetkom nás točil kameraman Matej Jančár”

Napriek tomu, že žánrovo skladba kapele sadla, skupinu folklórna budúcnosť zrejme nečaká.

“Skôr je to taká náhodička, resp. hra osudu. Pesničky píšem už dvadsať rokov a každá má svoj príbeh. Zbojník má k folklóru určite najbližšie a je jedna z prvých. Nikto z nás nie je ľudovkár, ale samozrejme v hĺbke duše túto muziku všetci cítime. Prišlo mi to ako pekná symbolika, že prvý singel bude obsahovať aj niečo tradičné, z čoho vychádza slovenská hudba ako taká. Žánrovo sa nevymedzujeme, môžem však prezradiť, že ďalšie skladby budú z celkom iného súdka. Niekto možno bude šokovaný, ale nechajme sa prekvapiť.”

Keď sa pozrieme na mená hudobníkov, ktorí na skladbe spolupracovali, tak ide o celkom zaujímavú zostavu…

“Všetci sme kamaráti, spojili nás rôzne hudobné projekty a životné situácie. S Krížom, Maťom Borovičkom a Matejom Krivánkom máme v kryokomore ešte kapelu Hugo Čáves Orchestra. Samo Kovács je náš dlhoročný kamarát, koproducent a gitarista, s ktorým to všetko v štúdiu nahadzujeme. Miška Fedora poznám snáď od kedy mal 15 rokov a Danko Špiner je veľmi šikovný a vnímavý klavirista a kamarát s ktorým sa tiež poznáme dlhé roky. Som vďačný, že som mohol skladbu robiť s ľudmi, ktorých mám uprimne rád. Vážim si to.”

Viac info na www.funtomas.sk

Tomáš Lukačka (9.6.1983, Bratislava), je slovenský pesničkár, gitarista, textár a skladateľ. Svoju hudobnú kariéru začal ako gitarista v inštrumentálnom quartete Rhantisi Franklin, je zakladateľom Hugo Čáves Orchestra a momentálne sa venuje autorskému projektu FunTomas, s ktorým práve vydáva debutový singel a videoklip.

Zdroj: TS

Desmod a Cigánski Diabli vyrážajú na spoločné turné, čaká nás temperamentná šou plná hitov!

$
0
0

Jedinečné spojenie rocku a dynamickej gypsy hudby! Také bude turné Desmod a Cigánski Diabli 2. Exkluzívna šnúra je skvelým dramaturgickým a hudobným spojením dvoch bravúrnych slovenských hudobných formácií.

Fanúšikovia sa môžu tešiť na hity Desmodu, v ktorých zaznejú úžasné sóla Ernesta Šarköziho, či husľové a klarinetové sóla Štefana Banyáka a Zoltána Grunzui a repertoár Cigánskych Diablov doplnený o rockové aranžmány Desmodu a spev Mária Kulyho Kollára. Fantastické spojenie si môžete vychutnať v siedmich slovenských mestách od Prešova až po Bratislavu. Nenechajte si ujsť hudobné majstrovstvo na jedinečnom turné, ktoré štartuje 1. marca 2018.

Desmod a Cigánski Diabli opäť vyrážajú na spoločné turné. Kombinácia rocku so svetovým etno orchestrom sľubuje temperamentnú šou plnú hitov a hudobnej virtuozity.

„V roku 2011 mal náš orchester výročný koncert a jedným z našich hostí bol aj Kuly. Odohrali sme s ním hit “Vyrobená pre mňa” a práve od tohto času spoločným rozhodnutím vzniklo naše netradičné spojenie rock & etno”. S chlapcami z Desmodu sme dnes kamaráti, sme si v mnohom podobní. Majú podobný zmysel pre humor ako my, majú radi podobnú hudbu ako my, aj preto sme si od začiatku sadli,“ prezradila Silvia Šarköziová.

Prvé spoločné turné oboch formácií zožalo obrovský úspech, nadšení diváci odmenili skupiny niekoľkonásobným standing ovation.

„Máme ich veľmi radi, Cigánski Diabli sú úžasní ľudia a úžasní muzikanti, a sú to neskutoční improvizátori. Majú radi srandu a humor, dajú sa na všetko nahovoriť. Bude to opäť energické spojenie, veľmi sa teším najmä na naše pódiové battle. Z našich skladieb určite zahráme skladby „Chýbanie“, „Anjel“,  či „Nevrav mi aký som“, teší sa na turné líder Desmodu Mário „Kuly“ Kollár.

Na turné odohrajú kapely 90 percent skladieb spolu. Cigánski Diabli zahrajú s Desmodom ich skladby a Desmod s Diablami tie diabolské. Takmer celý repertoár oboch zoskupení je vzájomne prepojený. Diabli sa na turné vyberú v klasickej zostave kapelník Ernest Šarközi, cimbal, Silvia Šarköziová, violončelo, Štefan Banyák, prvé husle, Jozef Farkaš, viola, Zoltán Grunza, klarinet, tarogáto a Róbert Fehér, kontrabas.

„Naše turné s Desmodom je takou čerešničkou na torte a hlavne dôkazom toho, akú filozofiu razíme v našich projektoch a tou je spájanie hudobných žánrov. Skladby ako “Montiho Čardáš”, “Lavíny” viacerí hudobní experti, dokonca fanúšikovia považovali za nehrateľné v  spoločnej interpretácii s rockovou kapelou, alebo naopak s cimbalovkou. A práve tieto skladby mali na predchádzajúcom turné obrovský ohlas. Sme radi, že sa nám darí búrať bariéry medzi jednotlivými hudobnými žánrami a naopak stavať mosty a prepájať naoko nespojiteľné,“ konštatuje Štefan Banyák.

Desmod zahrá v zložení Mário „Kuly“ Kollár – spev, Dušan Minka – basová gitara, Rišo Synčák – gitara, Rasťo Toman – gitara, Ján Škorec – bicie a Martin Cibulka – klávesy hity ako “Vyrobená pre mňa” , “Lavíny” , “Zhorí všetko, čo mám” či “Pár dní“.

„Okrem svojich typických temperamentných a virtuóznych skladieb, fanúšikov čakajú duety Kulyho a Silvie Šarköziovej, hity Desmodu obohatené o sóla cimbalistu Ernesta Šarköziho, či husľové sóla Štefana Banyáka a klarinetistu Zoltána Grunzu. Náš repertoár je doplnený o rockové aranžmány Desmodu a Kulyho spev a k tomu zaznejú aj dlho utajované spoločné novinky, ktoré si zatiaľ nechávame pod “pokrievkou”,“ uzatvára kapelník Cigánskych Diablov Ernest Šarközi.

Vstupenky na turné Desmod a Cigánski Diabli 2 si môžete kúpiť na www.predpredaj.sk. Viac informácií nájdete na http://www.gypsydevils.com/sk a na https://www.facebook.com/gypsydevils/

Desmod a Cigánski Diabli 2 tour
01.03. 2019 Liptovský Mikuláš
02.03. 2019 Košice
03.03. 2019 Poprad
04.03. 2019 Prešov
07.03. 2019 Trnava
09.03. 2019 Bratislava
15.03. 2019 Nitra

Zdroj: NK Factory


ALTAR live: Začiatok decembra v mene zvučných jazzových mien.

$
0
0

Rok sa chýli ku koncu no hudba úspešnej autorskej dvojice Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka ešte nedoznela. Pripravili si pre vás dva výnimočné koncerty v znamení ich zahraničných spoluprác. To najlepšie zo slovenského jazzu v spojení s významnými hosťami počas dvoch dní.

V pondelok 3. decembra 2018 prijmite ich pozvanie na koncert spojený s workshopom. Šnúru unikátnych jarných podujatí uzavrieme vo Dvorane HTF VŠMU v Bratislave. So slovenskými džezmenmi vystúpi svetoznámy český kontrabasista Miroslav Vitouš. Hudobník, známy zo svojich spoluprác s džezovými legendami Milesom Davisom a Waynom Shorterom. O 17 : 00  na vás čaká workshop s Miroslavom Vitoušom a už o 18 : 00 pokračovanie podujatia v znamení  koncertu ALTAR live.

Dlhoročná spolupráca renomovaných slovenských hudobníkov Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka vyústila do prieniku medzi džezom, klasickou hudbou a avantgardou, ktorá v podobe albumu ALTAR vyniesla dvojici nomináciu na cenu Radio_Head Awards v kategórii Najlepší džezový album. Ten už dvojica slovenskému publiku predstavila. V sprievode oceňovaného rakúskeho bubeníka Klemensa Marktla. Ak ste ich koncert, v Slovenskom rozhlase, zmeškali máme pre vás dobrú správu.

piatok 7.decembra 2018 bude znieť projekt ALTAR, v BlueNote Jazz Clube v Novom Meste nad Váhom. Samotný názov odkazuje na termín oltár. Ten obaja hudobníci postavili z deviatich obľúbených skladieb. Okrem vlastnej tvorby siahli aj po téme Leoša Janáčka, J.S. Bacha, či po parafráze známeho štandardu. Za bicie si opäť sadne popredný rakúsky jazzman Klemens Marktl, na saxofón zahrá Nikolaj Nikitin, na klavír Ľuboš Šrámek a k spolupráci si pre tento krát hudobníci prizvali aj, špičkového slovenského jazzového trubkára, Juraja Bartoša.

Podujatia ako aj celá séria koncertov sú podporené z verejných zdrojov: FPU, SOZA, Ars Bratislavensis.

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE

NEPOHODLNÁ OSOBA:  KATARZIA A PJONI NA TURNÉ S HUDBOU Z ANTIGONY.

$
0
0

Uplynulo iba niekoľko týždňov od vydania albumu Antigona a za svoju hudbu už stihli zožať úspechy v podobe prestížnych ocenení či novinárskych prívlastkov ako “kandidát na album roka”. Katarzia a Pjoni hudbu z Antigony predstavia naživo v rámci špeciálneho turné, ktoré po slovenských a českých mestách odštartujú už o týždeň.

Známa slovenská speváčka Katarzia vytvorila v spolupráci s producentom Jonatánom Pastirčákom začiatkom roka hudbu pre inscenáciu hry Antigona Slovenského národného divadla, ktorá následne vyšla v podobe albumu s rovnomenným názvom pod značkou Slnko Records. Ešte pred vydaním albumu získali za hudbu z Antigony ocenenie Dosky za najlepšiu scénickú hudbu.

Pôvodne sólová pesničkárka sa na albume Antigona posunula k čisto elektronickej produkcii s minimalistickým zvukom a spevom hraničiacim s rapom. Nový kurz udala i v textárskej rovine prechodom ku spoločensky mimoriadne aktuálnym a angažovaným témam. Na piesňach pre Antigonu spolupracovala s producentom Jonatánom Pastirčákom, známym tiež ako Pjoni alebo Isama Zing. Talentovaný producent študoval zvukové inžinierstvo v Londýne a Katarziu už v minulosti zaujal jeho prístup k hudbe a elektronike.

Silné piesne s odvážnymi a výpovednými textami zarezonovali ako u slovenského tak i českého publika. Medzi novinárskymi reakciami na Antigonu nechýbali prívlastky ako “kandidát na album roka” či “album, aký Slovensko v roku 2018 potrebuje”. K výborným ohlasom na album tento víkend pribudla i Cena Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

Okrem piesní Nepohodlná osoba, Bojím sa, Bábiky alebo Neodvrávaj pánovi, ktoré sa objavili v divadelnej inscenácii Antigona predstavia na turné Katarzia a Pjoni i ďalšie autorské skladby. Dvojicu počas koncertného turné doplní bubeník Petr Hanák, ktorý je členom Katarziinej “agnostickej” kapely a produkčne sa podieľal aj na aktuálnom albume skladbou Uspávanka. Chýbať nebude videoprojekcia pod taktovkou audiovizuálnej umelkyne Kateřiny Blahutovej pôsobiacej na Islande a známej aj pod umeleckou prezývkou Katla.

“Po tom, čo odohráme koncerty s Jonatánom, by som rada opäť robila nové veci a ponorila sa hlbšie do Abletonu, hľadám koncept ďalších textov a inšpiráciu,” prezrádza k plánom po turné Katarzia. Nenechajte si preto ujsť jedinečnú možnosť vidieť živé koncerty k Antigone v rámci aktuálneho turné Nepohodlná osoba.

NEPOHODLNÁ OSOBA TOUR 2018:
06.12. Trenčín, Klub Lúč – vstupenky
07.12. Prešov, Wave – vstupenky
08.12. Košice, Kasárne / Kulturpark – vstupenky
11.12. Praha, Meetfactory – vstupenky
12.12. Brno, Kabinet Múz – vstupenky
14.12. Žilina, Stanica Žilina-Záriečie – vstupenky
15.12. Banská Bystrica, Záhrada – vstupenky
19.12. Trnava, Malý Berlín – vstupenky
20.12. Bratislava, MMC – vstupenky

Album Antigona na CD | FLAC a MP3: https://www.slnkorecords.sk/katarzia/antigona
Katarzia – Nepohodlná osoba: https://youtu.be/ZWtVxdvaXYQ

Zdroj: Slnko record
Artwork: Damián Pastirčák
Foto: Jakub Gulyas

”Dievča je to najlepšie, čo som kedy nahrala.” Zuzana Mikulcová predstavuje svoj nový album.

$
0
0

Slovenská speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová uzatvára rok 2018 novým albumom Dievča. Po predchádzajúcom albume Slová ide o jej druhý sólový projekt. Podobne ako pri prvom albume, aj druhý pomenovala podľa rovnomennej piesne Dievča, ktorá je jedným z nosných songov albumu a tematicky spája aj ostatné piesne. Album Dievča vychádza 5. 12. pod hlavičkou vydavateľstva go2stage a na jar 2019 sa môžu fanúšikovia tešiť na koncerty. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a slávnostný krst sa bude konať 6. decembra v bratislavskom .klube pod lampou.

Hlboký a zrelý album 

Album Dievča má hlbší koncept ako predchádzajúci album a v mnohých ohľadoch je úplne odlišný. “Pri albume Slová to bol z mojej strany veľký kompromis, bolo nutné stihnúť určité termíny a čo najrýchlejšie ho spraviť. Nebola som s ním nikdy 100% spokojná. O albume Dievča to povedať nemôžem. Dievča je to najlepšie, čo som kedy nahrala,” zhodnotila Zuzana. Spoločnou črtou oboch sólových albumov sú intímne a osobne ladené texty, ktoré si píše sama Zuzana. Na novom albume zaznieva viac tém, ale tou hlavnou je reflexia detstva a dospievania. “Veľa naznačujem aj v booklete albumu a v textoch, aby nevnímali poslucháči pomenovanie Dievča len ako mladého človeka ženského pohlavia, ale aj akýsi symbol krehkosti, čistoty, lásky a spravodlivosti, ktorý sa z nás počas dospievania nejakým spôsobom vytráca,” opisuje Zuzana.

Tvorivý proces a nahrávanie trvali asi rok a skladali sa zo štyroch fáz. V prvej fáze zložila Zuzana piesne, vymýšľala formu, harmóniu, melódiu a text. Vyše týždňa bola zavretá doma v Rimavskej Sobote, odkiaľ pochádza, nahrávala demá k jednotlivým piesňam a premýšľala nad aranžmánmi. V ďalšom kroku odoslala tieto nahrávky Andrejovi Hruškovi, ktorý ich postupne aranžoval. Tretia fáza bola nahrávanie bicích a basy na chate v Osturni, kde bola vďaka vysokým stropom a drevu krásna akustika. Chlapci z kapely prvé dni len zbierali zvukový materiál a použili všetko, čo na chate našli – zvuk krbových dverí, kľúčov, podlahy či umývadla. Pôvodné ruchy nahrali a neskôr ich použili v piesňach namiesto klasických perkusií či bicích. Posledná fáza sa realizovala počas celého leta v nahrávacom štúdiu Littlebeat, kde spoločne s Andrejom Hruškom nahrávali vokály a premýšľali, kam by sa piesne ešte dali posunúť. V piesni Priestor sa im žiadalo použiť prirodzený šum z krčmy a hlasy spievajúcich ľudí na oživenie nahrávky. Túto hudobnú “seansu” zorganizovali v lete v bratislavskom podniku The Peach a dokonca natočili aj videozáznam, na ktorý si Zuzana spomína takto: “Vyzerá to trošku ako stretnutie alkoholikov, pretože pri vyše 30-tkach teplotách zavrieť 30 ľudí do neklimatizovaného priestoru, môže byť bez mierneho otupenia organizmu problém, a samozrejme, ľudia sa boja len tak spievať, čiže potrebovali trošku povzbudiť. Nakoniec to vyšlo úplne perfektne. Na albume je to krásne zachytené a bola to nakoniec dosť dobrá žúrka.”

Aj najnosnejšia pieseň Dievča mala tiež svoje peripetie. Zuzana v nej túžila mať zvuk hracej skrinky s vlastnou melódiou. Niekoľko týždňov sa snažila zistiť, ako by sa takáto hracia skrinka dala vyrobiť, ale rozpočet jej to nedovoľoval. Nakoniec cez internet našla obchod v Banskej Bystrici, kde predávali hracie skrinky podľa jej predstáv. Na papier sa vydierkovala melódia, ktorú potom skrinka zahrala. “Keď však prišla, zistila som, že sa tam dali vpísať noty len v C – dur a pieseň bola v C – mol, čiže sme melódiu ľahko okresali o problematické tóny. Ale zafungovalo to aj tak, na nahrávke je počuť originálny zvuk otáčajúcej hracej skrinky,” spokojne uzatvára Zuzana.

Ukážka z piesne Dievča:

Tam, v izbe sedí dievča
V tvári má žiaľ
Pýta sa, čo s tým?
Čo s tým?
Keď hlas, čo počul si rád
Neprilieha
Pýta sa,  čo s tým?
Čo s tým?

Dievča vznikalo doma aj na chate

Ostatné piesne sa nahrávali dobre, poslucháči môžu poznať už dve zverejnené skladby z nového albumu – Pár snov a Márne boje. S Andrejom Hruškom tvoria dokonale zohratý tím, každý jeden nahrávací večer vznikali skvelé nápady, ktoré sa nebáli realizovať. Počas nahrávania sa veľa rozprávali o albume, čo piesne vyjadrujú, išli naozaj do hĺbky a do minulosti ich vlastného detstva a dospievania. Pri piesni Priateľ cítili, že by to chcelo ešte niečo, čo viac podčiarkne jedinečnosť celej skladby a vytvorí jej podpis. “Nápad bol, aby som niečo narozprávala, bolo by to len v pozadí a nebolo tomu rozumieť. S Heňou, mojou kamarátkou, o ktorej táto pieseň je, sme si na základnej škole písali rôzne denníky, pamätné listiny, diplomy, mali sme krásny vzťah, ktorý máme doteraz,” približuje Zuzana tvorivý proces. Niektoré z týchto textov priniesla do štúdia a nahrali jednu z pamätných listín, ktorú je počuť veľmi zreteľne a zrozumiteľne, a tak to už ponechali.

 Zuzana Mikulcová aktuálne nemá manažéra, a tak musela vymyslieť spôsob ako zvládnuť celé vydanie nového albumu sama. Jedným zo spôsobov bol grant z Fondu na podporu umenia, ktorý umožnil, že nový album Dievča vznikol v najlepšom možnom prevedení a bez kompromisov. Druhou cestou bola crowdfundingová kampaň cez Hithit. Medzi najžiadanejšími odmenami bolo limitované prekvapenie – mená všetkých prispievateľov sa tak dostali do bookletu v podobe polaroidových fotografií. S bookletom pomohol Zuzane fotograf Michal Zahornacky, ktorý prišiel s nápadom pohrať sa na fotografiách s lúčom svetla. Výsledkom sú krásne čiernobiele fotografie, ktoré podčiarkujú ženskú jemnosť a silu zároveň.

Hudba s postojom

17. novembra zverejnila Zuzana spoločne s raperom Vecom a Tonom S. skladbu Tváre slobody, ktorá je poďakovaním všetkým ľuďom, ktorí nám pred 29 rokmi vybojovali slobodu a demokraciu. Takto si spomína Zuzana na spoluprácu: “Keď mi Branči poslal demo tejto skladby, bola som v Prahe za sestrou a akurát sme vyšli z Veletržného paláca z výstavy fotografií Koudelku Invázia 68. Pieseň som si dala do slúchatiek a nevedela som prestať plakať od dojatia, ako to chlapci celé vymysleli a dali.” Spoločensky angažovaná tvorba je Zuzane blízka, niekoľko podobne ladených songov (Istý pocit, Nádeje) hrávala aj na koncertoch, ale na CD nevyšli. Okrem hudby bola Zuzana aktívna aj priamo v teréne – viedla protesty Za slušné Slovensko v Rimavskej Sobote, spievala aj na bratislavských protestoch či akciách na podporu LGBTI komunity a založila aj výzvu “Ťahaj domov!”, ktorá mobilizovala ľudí, aby prišli domov hlasovať v komunálnych voľbách. “Dosť ma to popri nahrávaní zamestnávalo, ale jednoducho sa ti nedá niečo neurobiť. Mňa tá letargia niektorých ľudí veľmi vyrušuje,” odhodlane hovorí Zuzana.

Autor textu: Alexandra Punová / House of Ukulele
CREDITS / ALBUM
Text, hudba – Zuzana Mikulcová
Kapela – Andrej Hruška, Michal Šelep (basgitara), Ľuboš Ežo Ambrózai (bicie), Matej “Maxo” Mikloš (syntetizátory)
Produkcia/aranžmány/mix- Andrej Hruška
Mastering – Miroslav Chyška
Cover albumu – Michal Zahornacky

O Zuzane Mikulcovej:

Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová pôvodom z Rimavskej Soboty a svoju tvorbu charakterizuje ako fúziu rôznych hudobných žánrov, ktoré spájajú intímne texty v slovenčine. V roku 2010 sa stala víťazkou súťaže Nové tváre slovenského jazzu a verejnosť ju môže poznať aj ako speváčku skupiny Sanyland či z televízneho programu Legendy popu. Predskakovala britskému spevákovi Jamesovi Bluntovi a mesiac po tom získala 2. miesto s piesňou Istý pocit na 30. ročníku pesničkárskej súťaže Košický zlatý poklad. Štúdium spevu, skladby a aranžovania populárnej hudby absolvovala na Pražskom konzervatóriu a momentálne je v poslednom ročníku na VŠMU v odbore “Teória a dramaturgia hudba”. Popri škole stíha ešte prácu v Hudobnom centre v oblasti populárnej hudby, absolvovala aj turné s Richardom Müllerom a v podstate všetky jej aktivity sa venujú hudbe.

Facebook: https://www.facebook.com/ZuzanaMikulcova/
Instagram: https://www.instagram.com/zuzana.mikulcova/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCxPtAQDbdH245glvE7LnFWA

Zdroj: Mirka Brindová

ETEP hýbe Európou: Ohliadnutie sa za 4001 koncertmi v rámci Európskeho programu na výmenu talentov.

$
0
0

Obrovská šanca pre domácich umelcov vďaka ETEPu a fokusu na hudbu z Česka a Slovenska na ESNS 2019. ETEP 2019 ponúka vychádzajúcim európskym umelcom ešte viac možností.

Program ETEP (Európsky program na výmenu talentov) dosiahol nový rekord v počte „booknutých“ umelcov. Spolu 161 umelcov odohralo 483 koncertov na 122 festivaloch. Najviac koncertov v rámci programu odohrali Superorganism, Zeal&Ardor, Altin Gün, Sigrid a Tamino. Superorganism účasťou na 19 festivaloch zároveň prekonali minuloročný rekord kapely SHAME. Do programu na výmenu talentov sa v ďalšom roku zapojí osem nových festivalov, vrátane čínskeho Clockenflap a Stereoleto v Rusku, čím ETEP zásadne geograficky rozšíri svoje pôsobenie. Nás teší, že po Pohode bude partnerom ETEPu aj LaLa Slovak Music Export.

ETEP je program, ktorý festivalom pokrýva časť nákladov spojených s bookovaním začínajúcich umelcov naprieč Európou. Necelých sedem týždňov pred začiatkom festivalu Eurosonic Norderslag ide o ďalšie skvelé správy pre našich umelcov. Najbližší ročník najväčšieho showcaseového festivalu bude totiž zameraný na hudbu z Česka a Slovenska a aj vďaka ETEPu majú zahraničné festivaly o motiváciu navyše siahnuť po menách z našej scény.

ETEP 2019: Ešte viac možností

ETEP v roku 2019 s hrdosťou víta nových členov Clockenflap (cn), Kendal Calling (gb), Mad Cool festival (es), Rolling Stone Park (de), Stereoleto (ru), Truck Festival (gb), Wacken Open Air (de) Y Not Festival (gb,), vďaka čomu bude súčasťou ETEPu až 128 festivalov. Novými partnermi programu sú LaLa Slovak Music Export, Czech Music Office a Italia Music Export. To, že sa stali súčasťou ETEP rodiny, pomáha zlepšovať príležitosti pre vychádzajúcich európskych umelcov v Európe aj mimo nej.

„Po dlhých úspešných rokoch v západnej časti kontinentu sa ETEP (Európsky program na výmenu talentov) s programom CEETEP špeciálne zameral aj na strednú a východnú Európu. Išlo o veľkolepé otvorenie dlhodobého procesu integrácie, ktorý pomohol mnohým regionálnym kapelám zahrať si na festivaloch v zahraničí. Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa stredoeurópskym kapelám dostalo podobného svetového statusu, ako niektorým z regionálnych festivalov (EXIT, Sziget, Open’er, Pohoda, Electric Castle aby som vymenoval aspoň niektoré). Docielia to tvrdou prácou, ale ETEP im rozhodne dokáže pomôcť.“ – povedal Ruud Berends, vedúci Európskeho programu na výmenu talentov.

Ohliadnutie sa za 4001 koncertmi pod záštitou ETEPu

Od spustenia programu v roku 2003 umožnil program ETEP 1445 umelcom odohrať 4001 koncertov v 34 krajinách. Mnoho umelcov, ktorým na začiatku ich kariéry pomohol program ETEP sa dnes tešia veľkému úspechu. Počas uplynulých 17 rokov ťažili z podpory programu ETEP vo veľkej miere umelci ako Agnes Obel, Ásgeir, Ben Howard, Benjamin Clementine, Calvin Harris, Franz Ferdinand, James Blake, MØ, Noisia, Selah Sue, The Editors, The Kooks, XX, Within Temptation a Years & Years. V nedávnej dobe odohrali niektoré so svojich prvých medzinárodných koncertov aj vďaka podpore ETEPu mená ako Idles, Shame, Alma, Aurora a Dua Lipa. Tešíme sa na to, čo prinesie budúcnosť. Zatiaľ je ale zrejmé, že ETEP bude naďalej rásť a ponúkať skvelé príležitosti ešte mnohým umelcom.

Eurosonic Noorderslag 2019 bude najväčšou príležitosťou na prezentáciu slovenskej a českej hudby v našej histórii. Do konca augusta 2018 sa na stránke festivalu prihlásilo vyše 200 kapiel z našich krajín, pričom až 133 bolo zo Slovenska. Eurosonic dá napokon šancu namiesto 16 sľúbeným až 21 umelcom z Čiech a zo Slovenska. V januári sa tak v Groningene zo Slovenska predstavia Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius. Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt, Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad.

Príbeh najväčšej prezentácie našej hudby v zahraničí môžete sledovať aj na našom webe a na oficiálnom evente Česko-Slovenského focusu tu: www.facebook.com/events/284478618842444/

Zdroj: TS 

Výstavu Príbehy 20. storočia si môžu pozrieť obyvatelia Bratislavy v mestskej časti Devín.

$
0
0

Putovná výstava Príbehy 20. Storočia zavŕši svoju tohtoročnú púť v bratislavskej mestskej časti Devín, kde sa presunula z obce Bolešov. Do Bratislavy tak výstava prichádza druhý krát, predtým bola inštalovaná na Hodžovom námestí pred prezidentským palácom v začiatkoch svojej púte v roku 2015.

Tentoraz si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu od 3.decembra na parkovisku pod Devínskym hradom vedľa hotela Hradná Brána. Príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej  pamäti národa ich budú sprevádzať až do konca roku 2018.

Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci zoznámia s príbehmi 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota plukovníka Imricha Gablecha (1915 – 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z Piešťan, z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby bojovali proti Hitlerovi. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory Osvienčime aj Birkenau či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky.“ Hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že o výstavu je záujem a že po Slovensku putuje i vďaka iniciatíve našich podporovateľov.“

Púť výstavy sa však nekončí a od nového roku bude naďalej sprevádzať návštevníkov v ďalších slovenských mestách a obciach.

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live