Quantcast
Channel: GREGI.NET | Multikultúrny portál
Viewing all 18869 articles
Browse latest View live

Vianočné trhy v Piešťanoch otvoria svoje brány už tento piatok.

$
0
0

V centre Piešťan v týchto dňoch vyrastá Vianočné mestečko. Svoje brány otvorí už v piatok 23. novembra. Obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta sa môžu tešiť na stretnutia s priateľmi či v kruhu rodiny pri  punči, medovine alebo pečených špecialitách. Samozrejmosťou je pestrý hudobný program.

Rovnako ako každý rok, aj tentoraz pripravili Vianočné trhy kultúrny program, ktorý zaujme všetky vekové kategórie. Séria koncertov a adventných podujatí bude trvať viac než mesiac.

Okrem hudby sa návštevníci Vianočných trhov môžu tešiť na divadelno-hudobné predstavenia, vystúpenia škôl, škôlok z Piešťan a okolia, tradičný slovenský folklór, vianočné koledy či prezentácie šikovných remeselníkov.

Slávnostné otvorenie Vianočných trhov sa uskutoční v piatok 23. novembra o 16.00 h. Už tradične začne rozsvietením vianočného stromčeka na Winterovej ulici a bude sprevádzané vystúpením žiakov Základnej umeleckej školy.

Následne bude pokračovať na Námestí slobody koncertom obľúbenej Borovienky (od 18.30 h) a vystúpením formácie October U2 Revival, ktorá má v repertoári najväčšie hity írskej rockovej kapely patriacej k najpopulárnejším na svete.

Na horúcu sobotnú (24. 12.) párty pripraví návštevníkov Vianočných trhov od 16.30 h Denis Gerhardt Guitar Project feat. Thierry Eban. Medzinárodná partia hudobníkov mala veľký úspech na Street Art Festivale Piešťany 2017.

Od 17.30 h budú nasledovať domáci iX Oldies – kapela, ktorá publikum prevedie hudobnou históriou druhej polovice 20. storočia s hitmi kapiel ako Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC alebo Black Sabbath.

Hlavnou hviezdou sobotného večera bude kubánska speváčka Janelys Fernandez Diaz, ktorú už návštevníci piešťanských Vianočných trhov dobre poznajú. Tentoraz si však pripravila úplne nový repertoár, takže v sobotu od 20.00 h bude na Námestí slobody aj napriek blížiacim sa Vianociam poriadne horúco. V Nedeľu od 16.30 zahrá klasickú dychovú a ľudovú hudbu obľúbená skupina Dubovanka.

Informácie o všetkých podujatiach, ktoré sa tento rok v rámci Vianočných trhov uskutočnia, nájdete na facebook.com/vianocnetrhypn.

Zdroj: TS


ISLANDSKÁ HUDBA Z KALIFORNIE. V BRATISLAVE TENTO PIATOK VYSTÚPI LOW ROAR.

$
0
0

Koniec pracovného týždňa v Bratislave prinesie hudobným fanúšikom príjemnú dávku kalifornsko-islandskej melanchólie. Koncert v priestoroch Novej Cvernovky 23. novembra chystá americký skladateľ a spevák, známy ako Low Roar. Svoju tvorbu, prirovnávanú k Sigur Rós či Thomovi Yorkovi, predstaví v rámci sólo vystúpenia. Koncertný večer obohatí aj slovenský hudobník Peter Aristone.

Hudba Low Roar vychádza z ambientných vplyvov ale aj post-rocku. Minimalistické pasáže často ústia do nástojčivých refrénov či zimomriavkových sláčikových aranžmánov, aby ich vzápätí vystriedali pokojnejšie dream-folkové momenty a popevky s optimistickým ladením.

Ryan Karazija, ako znie skutočné meno hudobníka pod pseudonymom Low Roar, predvedie v Bratislave návrat do obdobia z islandských začiatkov, keď sám v Reykjavíku skladal a nahrával svoj debutový album v provizórnych podmienkach na laptope. V Novej Cvernovke to bude sólo performance, k tomu rôzne gitarové slučky, efekty a chladná severská melanchólia.

Koncert v Bratislave je súčasťou širšieho stredoeurópskeho turné Low Roar, pričom Karazija sa už v minulosti predstavil na festivaloch ako Eurosonic, The Great Escape, Iceland Airwaves či Lowlands.

Piatkový hudobný večer otvorí slovenský skladateľ a spevák Peter Aristone. Talentovaný Bratislavčan z pražského jazzového konzervatória má za sebou viacnásobné americké turné s tamojším bluesovým a soulovým pesničkárom Marcom Broussardom, či spolupráce so skladateľmi ako Sacha Skarbek, ktorý je spoluautorom piesní od Lany del Rey a Jamesa Blunta. Peter momentálne pripravuje svoj druhý dlhohrajúci album.

Vstupenky Low Roar a Petra Aristona sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk za 11 eur. Na mieste bude cena lístkov o tri eurá vyššia.

Predpredaj Low Roar + Peter Aristone 23.11. Bratislava: http://bit.ly/LowRoarBA
FB event Low Roar + Peter Aristone: https://www.facebook.com/events/2143497125914061/

Zdroj: TS

Malalata zahrá v Event House Žilina: Prinesú nový koncept Štefanskej párty.

$
0
0

Event House v Žiline privíta 26. decembra 2018 hudobný projekt Malalata. Stane sa súčasťou nového konceptu Štefanskej párty. Atmosféru doplní DJ DayD, ktorý zahrá žánre electro swing, nu jazz či world´n´bass.

Druhý sviatok vianočný sa už tradične spája s veľkou oslavou a zábavou nazývanou ako „Štefanská“. Event House Žilina si tento rok na 26. decembra pre Žilinčanov prvýkrát pripravil Štefanskú párty. „Rodina a priatelia sa každoročne stretávajú najmä počas Vianoc. Po štedrom dni na „Štefana“ je tradíciou ísť sa zabaviť. Práve preto sme sa rozhodli priniesť do Event House Žilina veselú Štefanskú  párty, kde sa budú všetci spolu baviť, tancovať a oslavovať,“ uvádza marketingová manažérka priestoru, Zuzana Danechová.

Hlavným hosťom bude hudobný projekt Malalata. Dvaja mladí Dj-i sú na hudobnej scéne už viac ako 11 rokov. Známi sú nie len na Slovensku a v Česku, no so svojím projektom vystúpili v Japonsku, USA či Mexiku. Ich typickým znakom sa stali pásikavé tričká, v ktorých vystupujú na väčšine koncertov. Súčasťou Štefanskej párty bude tiež DJ DayD, ktorý je známy hlavne zaujímavou tvorbou zo žánrov ako electro swing, nu jazz či balkánskou hudbou.

26. december je skvelou príležitosťou pre stretnutia priateľov či spolužiakov, ktorí sa dlho nevideli a chcú sa spolu dobre zabaviť. Preto bude priestor pripravený tak, aby si mohli návštevníci v prípade záujmu vopred rezervovať stôl a mať tak komfort počas celého večera a noci,“ dodáva Zuzana Danechová.

Štefanskú párty s energickou Malalatou, DJ DayD a skvelou atmosférou si môžete užiť už 26. decembra 2018 v Event House Žilina na Bytčickej 16.

Viac informácií nájdete na Facebook udalosti. Vstupenky je možné zakúpiť prostredníctvom siete ticketportal.sk alebo priamo na mieste.

Zdroj: Event House Žilina

Skindred se v únoru vrátí do Prahy a přivezou novou desku.

$
0
0

Skindred, kteří každým koncertem ukazují, co to znamená nekonečný příval ragga-punk-metalové energie, se vrací do Prahy. 10. února v Lucerna Music Baru představí svou novou desku.

Čeští fanoušci mohli naživo zažít koncert britské kapely, která tvoří napříč žánry, už několikrát, mimo jiné i na festivalu Mighty Sounds. V čele Skindred pevně stojí zpěvák Benji Webbe, z nějž energie nejen na pódiu tryská na všechny strany. Sebevědomí členům kapely také nechybí. I když je jejich album Big Tings, které právě vychází, už sedmé v pořadí, tvrdí, že se jedná o to nejlepší, co v kapele je. “Jste na pořádném omylu, jestli si myslíte, že tohle jen další nové album Skindred,” říká bubeník Arya Goggin. 

Na desce se podílela řada hostů, mimo jiné kytarista Motörhead Phil Campbell, a vznikla ve dvou legendárních studiích – ve studiu Petera Gabriela Real World Studios ve Wiltshire, a v Rockfield Studios ve Walesu (tam, kde Queen natočili alba Sheer Heart Attack a A Night At The Opera).

Naživo bude možné vychutnat si nejen nový materiál 10. února v Praze v Lucerna Music Baru. Předprodej (nejlevněji na www.mightysounds.cz) odstartoval v říjnu.

*Skindred (UK)*
10. února 2019
Lucerna Music Bar
www.skindred.net
www.facebook.com/skindredofficial
www.musicbar.cz
www.facebook.com/lucernamusicbar
www.mightysounds.cz
www.facebook.com/mightysounds
www.dsmacku.com
www.facebook.com/dsmackupromotion
Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/1104211353079075/

Zdroj: TS

Ear-Gasmic „The Dutch Edition“ prináša MENNO DE JONG & ALLEN WATTS.

$
0
0

23. 11. 2018 prinesie trancová show Ear-Gasmic svoju ďalšiu klubovú edíciu v priestoroch bratislavského klubu IXEL Podtitul „The Dutch Edition“ prezrádza, že párty prinesie dvoch headlinerov z Holandska a taktiež, že bude opäť tematicky ladená. V rámci tejto témy vás prenesieme do Holandska a jeho hudobnej histórie prostredníctvom na mieru pripravených vizualizácii a uvítacích intier.

Ako headliner sa po prvýkrát v Bratislave predstaví samotný „MR. IN TRANCE WE TRUST“, MENNO DE JONG

Menno de Jong pochádzajúci z Amsterdamu je primárne známy ako trance DJ a producent s medzinárodným nasledovaním. Zaujímal sa ako o klasickú, tak i modernú hudbu už v mladom veku. Má neuveriteľnú vášeň pre hudbu, bol vyškolený klasickým hraním na klavíri čo ho v dospievajúcom veku napokon priviedlo k DJingu a vlastnej produkcii s jeho prvým vydaným trackom „Guanxi“ na britskom labely Anjunabeats v roku 2004.  V nasledujúcich rokoch sa do trance scény plne oprel a vydal prelomové single ako sú “Tundra”, “Last Light Tonight”, “Spirit“, „Turtle Paradise“,  „Never Lose The Magic“, „ Place In the Sun“ s vokálmi od Ellie Lawson a mnoho ďalších. Výsledkom bola podpora jeho produkcie poprednými DJmi ako sú Tiësto, Armin van Buuren či Paul van Dyk. Vydal taktiež množstvo remixov pre skladby ako sú “Mark Otten – So Serene”, “Karen Overton – Your Loving Arms”, “John O’Callaghan feat. Ria – I’ll Follow” a taktiež pre klasiku “Hydra – Affinity”, ktorá sa v rámci trance komunity preukázala ako veľmi obľúbená. V rámci svojej kariéry si zahral azda vo všetkých svetovo známych kluboch či na popredných festivaloch ako Tomorrowland, Dreamstate, A State of Trance, Transmission, Creamfields, Mysteryland, Trance Energy, Sensation, Love Parade, Amnesia Ibiza, Amsterdam Dance Event a v rámci svojich setov nechýbali aj 10 hodinové maratóny na jeho „open to close“ akciách nazvaných MENNO SOLO. V rámci spolupráce s poprednými vydavateľstvami Menno de Jong napokon v roku 2013 podpísal spoluprácu s Black Hole Recordings, kde začal vydávať skladby na legendárnom labely In Trance We Trust. Tu nechýbali vydania jeho zrejme najväčších hitoviek, medzi ktoré patrí aj melodické majstrovské dielo “Any Other Day”, klubová hymna “Creatures Of The Night” s kanadskou speváčkou Noire Lee, séria troch singlov ovplyvnená psy a tech subžánrami „Abhyasa“, „Ahimsa“ a „ Ananda“  a taktiež track v spolupráci s Adamom Ellis, ktorý patrí medzi jednu z najväčších vokálových hitov – Set To Sail feat. Kate Louise Smith.

V dôsledku týchto úspechov bola v roku 2014 Menno de Jongovi ponúknutá funkcia A&R managera (artist & repertoire)  v spoločnosti In Trance We Trust, čím sa stal hlavnou  tvárou značky, ktorá má jednu z najbohatších histórií v rámci žánru poskytujúca platformu pre budúce trance hviezdy.

Headlinerovi bude sekundovať ďalší Holanďan – ALLEN WATTS, ktorý sa na Slovensku predstaví úplne po prvýkrát. Za sebou má veľmi slušnú dávku hitov, ktoré vydal pod najznámejšími a najväčšími trance labelmi ako sú napr. Who’s Afraid Of 138?!, Tytanium Recordings, Kearnage a pod. Spomedzi všetkých vydaných trackov stačí azda spomenúť jeho najväčší a najznámejší hit ARIZONA. Má za sebou taktiež kolaborácie s ďalšími talentami z trancovej scény ako sú napr. Standerwick, Ben Gold, Talla 2XLC, Allen & Envy, Amir Hussain, Alessandra Roncone, Daniel Skyver, Chris Metcalfe a pod.

Talent Allena Watts si všimol aj samotný Armin van Buuren, preto ste Allena mohli vidieť hrať na mnohých veľkých eventoch vrátane tohtoročného A STATE OF TRANCE v holandskom Utrechte, kde podľa nás zahral jeden z najlepších setov v rámci stagu Who’s Afraid Of 138?! Za tento rok sa skladby z Allenovej produkcie umiestnili na druhom mieste ako najviac predávané skladby. Umiestnil sa tak hneď za dobre známym Armin van Buurenom.

Line-up ďalej doplní v rámci zahraničného supportu DJ a producent pochádzajúci zo Škótska – ALAN WYSE. Na scéne rastie pomerne rýchlo, po opätovnom nastúpení do hudobného priemyslu pred 2 rokmi už stihol slušne zabodovať. Jeho nedávna produkcia sa dostala na palubu takých labelov ako sú Grotesque, RazNitzanMusic či Armada! Alan je v rámci hudobného priemyslu podporovaný mnohými velikánmi ako sú Paul Van Dyk, Marco V, Scot Project, Andrew Rayel, Judge Jules, David Forbes, Amir Hussain a pod. Zahral si na akciách, kde vystúpil popri DJoch ako sú Eddie Halliwell, Judge Jules, Simon Patterson, John O’Callaghan, Sean Tyas , atď. Alanov najnovší singel „You Are“ v spolupráci s Paul van Dykom vychádza už 7. 12. na albume Music Rescues Me od Paul van Dyka. Alanova história v rámci trancovej scény je pomerne silná a teraz prichádza na Slovensko už po druhýkrát, aby nám predviedol svoj cit pre hudbu.

Zvyšok line-upu obohatia domáci Unbeat, Cole a Heavy Noizes.

Nikolaj Hirič (producentský nick Hyricz) a.k.a. COLE pochádza z Kyjeva (Ukrajina). Na Slovensko sa presťahoval v roku 1994 a od tej doby sa aktívne venuje hudbe. Ako DJ pôsobí od svojich 17 rokov a od tej doby prešiel širokou škálou tanečných štýlov od trance cez techno až po aktuálny zvuk, ktorý ho reprezentuje. V súčasnosti sa cíti “doma” v štýloch minimal, deep-house, tech-house a techno. Jeho sety sú charakteristické originalitou, aktuálnosťou, zaujímavým a vhodným výberom skladieb. To všetko je výsledkom jeho veľkého záujmu o celkový prehľad v tanečnej scéne.  Od začiatku roku 2007 prináša každý týždeň tie najčerstvejšie skladby zo štýlov deep-house, tech-house, minimal a techno vo vlastnej radio show Minimatica, ktorá čoskoro atakuje svoje 600. vydanie.. Od februára 2008 je Minimatica rádio show pravidelne vysielaná aj na známom americkom tanečnom rádiu Digitally Imported.  Okrem hrania sa venuje aj vlastnej tvorbe. Jeho releasy sa objavili na vydavateľstvách ako sú Melodica Netlabel, Seta Label, Sumo Juice, Another Chance a 4Beat. 

Posledných niekoľko rokov sa rozhodol obnoviť svoju vášeň ku svojim hudobným koreňom a preto ho môžete pravidelne vidieť v line-upoch trancových akcií ako je Ear-Gasmic, kde prezentuje old school trance sound. Inak tomu nebude ani 23. 11 v klube IXEL, kde sa predstaví v rámci classics warm-up setu.

Juraj Glonec alias UNBEAT je už pravidelnou súčasťou našich akcií od roku 2013. Tento 24 ročný DJ z Bratislavy sa začal DJingu venovať v roku 2011, k čomu v roku 2013 pridal aj vlastnú produkciu. Odvtedy vydal niekoľko úspešných trackov, ktoré sa dočkali podpory od veľkých mien ako Armin Van Buuren, Paul Van Dyk, Simon Patterson alebo Sean Tyas. Tento rok vydal vydarený remix na skladbu The Perfect Storm od Sue McLaren, ktorá niekoľko týždňov obsadzovala pomerne vysoké miesta v predajnosti na Beatporte a rovnako ju podporilo i veľa DJov.

Unbeat hral u nás na posledných pár edíciách Ear-Gasmicu výnimočne skôr ako warmup DJ, kedy pripravoval pôdu pre headlinera. Tentokrát však takmer po 2 rokoch opäť zahrá v čase kedy vás môže svojim tech-trance setom plným energie poriadne rozsekať.

Záver noci bude patriť dvojici hardstyle DJov pochádzajúcich z Bratislavy – HEAVY NOIZES. Svoje meno si vybudovali za pomerne krátky čas nie len na domácej, ale i zahraničnej scéne. Svoju energiu v setoch dychtivo prezentujú v rôznych kluboch na Slovensku, Českej republike, Poľsku, Portugalsku, Maďarsku či Rakúsku. Zahrali si popri takých hardstyle menách ako sú Miss K8, Hungry Beats, Ran-D, Art Of Fighters, Psyko Punkz, Zatox, Radical Redemption a mnohých ďalších… Heavy Noizes sú súčasťou rakúskeho labelu Hard Music Records a svoju produkciu vydali taktiež v rámci slovenského RAWR Records a Covcore Records. Mohli ste ich zažiť vystupovať na festivaloch ako Beats For Love, Exploration Festival , Imagination festival a pod. V súčasnosti sú jedinou DJskou dvojicou na Slovensku a v Českej republike, ktorá hráva energický a euforický hardstyle a preto bývajú častokrát v rámci svojej show neoddeliteľnou súčasťou každej dobrej party. Na Ear-Gasmicu sa predstavia po prvýkrát a prichystajú si pre vás množstvo známych trancových klasík v hardstyle verziách. Ak po celej pretancovanej noci nebudete mať ešte dosť, toto DJske duo z vás na záver vymačkne posledné zvyšky energie – a to DOSLOVA!  

Tu vám prinášame záverečne informácie vrátane samotného timetable:

VSTUPENKY: Vstupenky na Ear-Gasmic “The Dutch Edition” si budete môcť zakúpiť aj na mieste za cenu 17 €. VIP vstupenky sú už vypredané a na mieste už VIP v predaji nebudú. Štandardné vstupenky na mieste bude možné zakúpiť iba v hotovosti. Vstupenky budú kontrolované prostredníctvom čítačky čiarových kódov. Lístky si do piatku môžete zakúpiť aj v predpredaji za 16 € tu: http://bit.ly/ear-gasmic

FAJČENIE: V priestoroch tanečného parketu klubu nie je povolené fajčenie. Fajčiari budú mať vyhradenú samostatnú fajčiarsku miestnosť v rámci priestorov klubu, ktorá taktiež zahŕňa bar a toalety.

PLATBY: V klube žiaľ nebude možné realizovať platbu kartou, preto Vám odporúčame priniesť si dostatočnú hotovosť. V blízkosti klubu sa nachádzajú bankomaty.

DOPRAVA: V tesnej blízkosti klubu sa nachádzajú električkové zastávky Kamenné Námestie a Námestie SNP, z ktorých sa dá dostať linkou 1 na Hlavnú Stanicu. Neďaleko zo zastávky Nemocnica sv. Michala premáva Trolejbus 202 na Autobusovú Stanicu Mlynské Nivy.

ŠATŇA: K dispozícii bude aj šatňa za poplatok 1 €, kde si môžete odložiť bundu, kabát a pod.

VIP: Návštevníci, ktorí si zakúpili VIP vstupenku dostanú na ruku VIP pásku, ktorá ich oprávňuje využívať VIP zónu, ktorá obsahuje aj vlastný bar. VIP priestory budú označené.

ZÁKAZY: Na túto akciu je prísne zakázané vnášať omamné a psychotropné látky, rovnako ako vlastný alkohol, pitie a jedlo. Rovnako je zakázané vnášať do priestorov klubu pyrotechniku a nebezpečné predmety, ktoré môžu ohroziť zdravie ostatných návštevníkov.

Na záver prinášame už len samotný timetable akcie:

Vidíme sa už najbližší piatok a veríme, že si túto noc poriadne užijete! :-)

Ear-Gasmic: „The Dutch Edition“ – 23. 11. 2018
Miesto: IXEL klub, Námestie SNP 30, 811 03  Bratislava – staré mesto
Start: 21:00 hod., End: 06:00
Line-up:  Menno de Jong (NL), Allen Watts (NL), Alan Wyse (UK), Unbeat, Heavy Noizes, Cole
Entry: regular 16 € / VIP: sold out
Event: https://www.facebook.com/events/316075849127816/
Web: https://www.facebook.com/ixelclub
Ear-Gasmic fan page: https://www.facebook.com/eargasmic.official
Pre-sale / predpredaj: http://bit.ly/ear-gasmic

Zdroj: Ivo Ninja

Mária Čírová dnes predstavuje nový singel a videoklip Dokonalý svet.

$
0
0

Rok 2018 je pre Máriu Čírovú absolútnym vrcholom jej doterajšej kariéry. Úvod roka odštartovala ziskom prestížneho ocenenia OTO v kategórii Speváčka roka. Záver roka taktiež absolvuje vo veľkom štýle –  galakoncertom 3ONE & 1ONLY MÁRIA ČÍROVÁ, na ktorom oslávi už 24. novembra 10 rokov na hudobnej scéne a zároveň aj svoje 30. narodeniny.

To však nie je všetko. S rokom 2018 sa Mária lúči tiež prostredníctvom nového singla a videoklipu Dokonalý svet, ktorý premiéruje práve dnes, 20. novembra, presne v deň svojich okrúhlych 30. narodenín https://youtu.be/rSbCkdCdITo

Veľkolepý narodeninový koncert už tento týždeň

Už túto sobotu, 24. novembra odohrá Mária Čírová veľkolepú gala šou 3ONE & 1ONLY MÁRIA ČÍROVÁ. Koncert sa mal pôvodne konať v bratislavskom Istropolise na Trnavskom mýte. Vstupenky sa, však takmer okamžite vypredali, preto sa koncert napokon presunul do Incheba Expo Arény.  Máriu bude počas slávnostného večera sprevádzať jej kapela, sláčikový orchester, spevácky zbor, cimbalovka i vokalisti. Dohromady sa na pódiu prestrieda až 40 účinkujúcich. Koncert bude rozdelený do troch tematických častí (ľudová, gospelová a popová), ktoré fanúšikov chronologicky prevedú celou Máriinou speváckou kariérou. Vstupenky na galakoncert sú v predaji v sieti  Predpredaj.sk: www.predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3one-1only-maria-cirova-2018-11-24/

Dokonalý svet  – Dokonalý záver úspešného roka

Presne v deň svojich 30. narodenín, 20. novembra Mária predstavuje ďalšie narodeninové prekvapenie – nový videoklip k piesni Dokonalý svet, ktorú vydala na svojom poslednom štúdiovom albume #2017.  Skladba je dielom autorskej dvojice Mišo Biely – Samuel Kovács, ktorá je podpísaná tiež pod megahitom Unikát. Text singla nesie dôležité posolstvo, ktoré získava ešte väčšiu silu v spojení s Máriinými okrúhlymi narodeninami a jej 10. výročím na scéne. „Dokonalý svet hovorí o tom, ako plynie čas, a že by sme na to nemali zabúdať. Myslím, že je dobré, mať pred sebou stále nejaký cieľ – potom človek v živote nikdy nie je sám,“ vysvetľuje Mária symbolický text pesničky.

Keď Mária spoločne so svojím tvorivým tímom na čele s režisérom Jakubom Gulyásom premýšľala nad tým, ako toto životné posolstvo stvárniť vizuálne vo videoklipe, rozhodla sa prizvať na nakrúcanie uznávanú slovenskú herečku, Máriu Kráľovičovú, ktorá svojím aktívnym životným štýlom aj vo vysokom veku dokonale symbolizuje text piesne. „Pani Kráľovičová je pre mňa presne takou inšpiratívnou osobou. Fascinuje ma, ako prežíva život naplno, jej život je bohatý a plný zážitkov, plný krásnych stretnutí, toto je ten dokonalý svet, po ktorom každý z nás vnútorne túži. Som veľmi poctená, že pani Kráľovičová prijala moje pozvanie. Obe sme si nakrúcanie naozaj užili. Nikdy nezabudnem na okamih, keď pani Kráľovičová recitovala koníkovi na pľaci Sládkovičovu Marínu,“ spomína Mária na nezabudnuteľné nakrúcanie.

Videoklip s magickou jesennou atmosférou vykresľuje životné putovanie 3 generácií, ktoré stvárňujú Mária Čírová, jej dcérka Zoe a Mária Kráľovičová. Život je metaforicky zosobnený v postave koňa, a divák môže prostredníctvom interakcie jednotlivých postáv s koňom pozorovať, ako sa vekom človek vyvíja a mení svoj postoj k životu. Pôsobivý videoklip vznikal na ranči v Miloslavove neďaleko Bratislavy, kam chodí Mária jazdiť a hlavnú rolu si zahral práve kôň, na ktorom tu zvykne pravidelne trénovať. Dôležitým supervízorom počas nakrúcania sa preto stal Peter Andy Hric, Máriin tréner, ktorý dohliadal na to, aby kôň spolupracoval s hercami a režisérom a aby mu na pľaci nič nechýbalo.  

Ako Mária prezrádza, videoklip Dokonalý svet plánovala vydať už dávno, nakrúcala ho totiž minulý rok v lete. Nečakane jej, však prišlo do cesty veľa povinností spojených s vydaním nového albumu a úspešná spolupráca s Benom Cristovaom. Napokon sa preto rozhodla, že vydanie videoklipu odloží a nechá si ho ako narodeninový darček. „Všetko je tak ako má byť. Odkaz videoklipu dokonale ladí k môjmu aktuálnemu súkromnému aj pracovnému jubileu a navyše sa krásne hodí k jesenno-zimnej atmosfére týchto dní,“ dodáva Mária na záver

Viac info:  
www.mariacirova.sk 
www.facebook.com/mariacirova 
www.instagram.com/mariacirova

Zdroj: SOUL FOR SHOW

Kráľovná fado Mariza sa po štrnástich rokoch vráti na Colours of Ostrava.

$
0
0

Portugalská speváčka a kráľovná štýlu fado Mariza sa po štrnástich rokoch vráti na festival Colours of Ostrava. Nad industriálnym areálom Dolních Vítkovic tak zaznie jej úžasný hlas, o ktorom sa hovorí, že sa dotýka ľudskej duše.

Kráse vychádzajúcej z jej úst boli venované stovky slov a všetky možné superlatívy. Vzpiera sa definíciam a vágnym opisom. Mariza má jednoducho hlas dotýkajúci sa duše. Po celom svete, aj tam, kde nerozumejú portugalčine. Ona je skrátka stelesnením fado,” zaznelo na hudobnom veľtrhu Womex, keď Mariza preberala prestížnu cenu Womex Artist Award, jednu z dlhej rady ďalších.

Ešte v roku 2005 v areáli Slezskoostravského hradu sa jej koncert stal nezabudnuteľným zážitkom, ktorý sa vryl do srdcí všetkých návštevníkov,” spomína riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holušová. “Pre niektorých to teda bude krásny návrat a pre mnohých zasa zoznámenie sa s touto hudobnou perlou, ktorá od svojich začiatkov v malých lisabonských tavernách vyrástla na hviezdu, ktorá predáva milióny albumov po celom svete, natáčala so Stingom a bola nominovaná niekoľkokrát na latinoamerické Grammy.

Mariza na emotívnych koncertoch občas neskrýva ani slzy. V zákulisí pri svojej českej premiére v Ostrave povedala o fado: “Dospievate a vyčistí sa vám duša, usmievate sa, už neplačete.” Fado, zjednodušene preložené ako osud, alebo taktiež spontánna poézia ľudského srdca, sa začalo hovoriť v 19. storočí smutným piesňam manželiek portugalských námorníkov, keď vyrazili na more: “Dúfame v ich návrat, ale pripravme sa na najhoršie.” “Fado je naše blues, skladby naplnené bolesťou, smútkom, clivotou po láske, odlúčením a nekonečným morom,” vysvetľovala vždy Mariza Reis Nunes, skrátene Mariza.

Narodila sa v Mozambiku africkej matke a pravovernému Lisaboncovi – predčasne a slabá, takže otec zašiel do nemocničnej kaplnky a sľúbil: Keď prežije, bude sa volať po brazílskej speváčke Marise Gata Mansa a stane sa speváčkou fado. Tak sa stalo a Mariza predstavila celému svetu zapadnuté skladby z taverien lisabonskej štvrti Mouraria.

Jej krása a zmyselnosť pritiahli k portugalskému blues, ako sa taktiež fado niekedy pre zjednodušenie hovorí, obrovskú pozornosť mladej portugalskej generácie. Stala sa symbolom moderného fado, pričom tradičné poňatie s doprovodom portugalskej gitary pre ňu nikdy nepredstavovalo neprekročiteľné pravidlo. Doprovod piesní postupne obohatila o perkusie, flamenco, kapverdské morny, brazílske vplyvy, vkusný popový nádych a neváhala osloviť súčasných autorov. Niečo také si pred Marizou, považovanou za nástupkyňu legendami opradenú portugalskú ikonu fado Amáliu Rodrigues, nikto v tejto miere nedovolil. Ak je to možné, rada vstupuje do publika, keďže chce byť k poslucháčom čo najbližšie. “Keď spievam, nejde len o spev, zdieľam vám svoje pocity, takže sa musím pozerať do vašich očí, aby som sa uistila, že môjmu posolstvu rozumiete.

Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine a Lewis Capaldi. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov – pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity.

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2019 sú už v predaji vo festivalovom e-shope na www.colours.cz. Cena 102 EUR (2490 Kč) platí na limitované množstvo 9000 kusov.

Zdroj: Zdenko Hanout

Čechomor vyráža na turné, ktoré bude oslavou 30-teho výročia kapely!

$
0
0

Obľúbená česká skupina Čechomor vyráža na turné po Slovensku! Koncerty v piatich mestách sú oslavou 30-teho výročia kapely. Oslavovať s Čechomorom na šnúre bude aj slovenská kapela Arzén, ktorá je na scéne už 35 rokov.

Nenechajte si ujsť staré aj nové hity od Čechomoru, veľkolepá šou vypukne na budúci rok v marci. Stretneme sa v Bratislave, v Ružomberku, v Žiline, v Trenčíne a v Nových Zámkoch! Vstupenky sa do konca roka dajú kúpiť za 18 eur!

Skupina Čechomor v tomto roku oslavuje 30 rokov svojej existencie. K výročiu si nadelila nielen nový album, ale aj turné, ktorým chce významné jubileum osláviť. 

 „Po dlhšom čase máme samostatné turné. Okrem klasického repertoáru zahráme nové piesne z nového CD Nadechnutí. Koncert bude prierezom našej histórie. Turné sme naplánovali spolu so skupinou Arzén, ktorá je na scéne 35 rokov. Po prvýkrát sme sa videli pred mnohými rokmi v Terchovej. Pokrstili sme im dokonca s Frantou jeden album. Sú to fajn chalani, ktorí majú radi hudbu a baví ich čo robia,“ plánuje turné huslista, spevák a gitarista kapely Karel Holas.

Novinka Čechomoru „Nadechnutí vyšla na jar tohto roka na počesť založenia Čechomoru. Album obsahuje 12 nových piesní a jeden bonus. Album má ambíciu byť ďalším vrcholom tvorby Čechomoru a stať sa rovnako ako album „Proměny“ z roku 2001, výrazným medzníkom nielen pre samotnú skupinu, ale aj pre českú a slovenskú hudobnú scénu.

„Na spoluprácu na novom albume sme si pozvali dychový orchester Kumpánovi muzikanty, ktorí s nami celý album nahrali. A aby sme uspokojili aj našich mladších fanúšikov, CD „Nadechnutí“ vyšlo ešte v tomto roku na jeseň pod názvom „Nadechnutí Jinak“, tu nám pomohli naši mladší i bývalí spoluhráči nahrať všetky piesne v inom šate a bez dychových nástrojov. Myslíme si, že sme urobili dobrý krok vpred,“ teší sa huslista, spevák a gitarista kapely Karel Holas.

Šou skupiny Čechomor je postavená hlavne na ich hudbe, ale nebudú chýbať ani svetelné a zvukové efekty.

„Živé vystúpenie je pre každú kapelu živnou pôdou. Neviem si náš hudobný život bez vystupovania vôbec predstaviť. Aj keď vo svete existujú skupiny, ktoré pracujú len v štúdiu. Tešíme sa na slovenské publikum, ktoré nám rozumie a dokáže sa úplne prirodzene dostať do varu. A to my zbožňujeme…“ neskrýva radosť Karel Holas.

Čechomor hrá v zostave Franta Černý – spev, gitara, mandolína, Karel Holas – husle, spev, gitara, Adam Malík – gitara, klarinet, vocal, Lukáš Čunta – basová gitara, basový moog, vocal, Matěj Lienert – bicie, perkusie, vocal, Martina Pártlová – spev. Vstupenky na turné Čechomoru a skupiny Arzén si môžete kúpiť v sieti Ticketportal na https://www.ticketportal.sk/Event/Cechomor_Arzen_tour_2019 Do konca roka za cenu 18 eur.

Čechomor + Arzén tour 2019
1.3. 2019 Bratislava, Hant Aréna
8.3. 2019 Ružomberok, KD Andreja Hlinku
9.3. 2019 Žilina, Dom Odborov
15.3. 2019 Trenčín, Piano Club
16.3. 2019 Nové Zámky, Hala Milénium

Zdroj: TS


Dánski experimentátori SVIN opäť vo Fuge

$
0
0

Kto raz zažil koncert skupiny SVIN, potrebuje ho vidieť znova. Dánske trio je totiž symbolom slobody v hudbe, neustále prichádzajúce s niečím novým. Už vo štvrtok, 22. novembra sa severania vrátia do bratislavskej Fugy a hudobní fajnšmekri majú tento dátum zapísaný v kalendári veľkými písmenami.

SVIN, to je kombinácia agresivity a šialenstva Sonic Youth a krehkej melodickej tepny Arva Pärta, ktorá vrcholí energickým africkým bubnovaním. Dánski hudobníci majú blízko k experimentom, jazzu, no hlásia sa aj k priekopníkom súčasnej klasickej hudby. „Masívny zvuk saxofónu, klarinetu a klávesov, šialená gitara a bubeník, ktorý udiera ako o život. Naživo jedna neskutočná pecka,“ hovorí Tatiana Lehocká za organizátorov z agentúry Real Something. SVIN, to je oslava slobody v hudbe!“

Dáni sa do Fugy vrátia po dvoch rokoch už tretíkrát, medzitým prebrázdili Európu a zahrali si aj na rešpektovaných festivaloch na čele s Roskilde. Opäť prídu s novým LP – piaty album Virgin Cuts vyšiel len pred krátkym časom. Spolu s nimi vystúpi aj bratislavské progrockové trio LEM, vyžívajúce sa v hluku, loopoch a polámaných skladbách. Ako vravia sami: radi skáču po pedalboardoch ako splašené kamzíky a ľúbia atmošku aj hlučný rokec. „Je to posledná šanca nás vidieť ´before it was cool´. V zime ten bordel konečne nahráme a potom už budeme hrať iba s malíčkom hore,“ pozývajú LEM a Táňa Lehocká dodáva: „Hrávajú len sporadicky, nezmeškať!

Event: https://www.facebook.com/search/top/?q=svin%20%2Fdk%20%2B%20lem%20%2Fsk
Web: https://www.svin-music.com
Facebook: https://www.facebook.com/SVINmusic/
Facebook: https://www.facebook.com/AstroSmash/

Zdroj: TS

Nejslavnější liliputí herci a jejich zajímavé osudy.

$
0
0

Měli jste pocit, že herci malého vzrůstu mohou ve filmech mít jen nevýrazné štěky? A že život s výškovým hendikepem musí být neradostný a prázdný? Zde vám přinášíme osudy „malých velkých mužů“, jejichž život a filmová kariéra rozhodně nebyla nevýrazná, natož nudná.

Hádky s filmovými kolegy, skandální milostné vztahy, závislost na alkoholu či obvinění slavného režiséra ze znásilnění. To je jen zlomek toho, co zažili slavní trpasličí herci. Pojďme si představit ty nejznámější.

Nevděčný liliput!

Také jste netrpělivě čekali na revival kultovního seriálu Městečko Twin Peaks? Tak to si určitě vzpomenete na podivného trpaslíka v červeném obleku, s nímž se potkal agent Dale Cooper ve své snové realitě. Tohoto mužíka, jenž mluvil pozpátku a bravurně předváděl bizarní tanečky na jazzovou hudbu, ztvárnil herec Michael J. Anderson (65). A i když se tato seriálová postava pojmenovaná Muž z jiného světa objevila pouze ve 4 dílech, fanoušky je považována za jednu z největších ikon tohoto Lynchova veledíla.

Jeho představitel Michael J. Anderson trpí genetickou vadou známou jako nemoc křehkých kostí. Lidem postiženým touto chorobou se často lámou kosti, a to i při nepřiměřeně nízké zátěži. Herce tak prý ani nenapadlo, že by se mohl živit předváděním ujetých tanečních kreací.

Ze začátku proto pracoval jako počítačový technik, který zajišťoval pozemní podporu pro vesmírné raketoplány NASA. Jeho život se obrátil o 360 stupňů, když ho na konci 90. let objevil výše zmíněný režisér David Lynch a role v Twin Peaks se stala průlomem v jeho kariéře. Lynch si Andersona oblíbil natolik, že ho obsadil i do svého nejznámějšího filmu Mullholand Drive, kde si trpaslík zahrál postavu normálního vzrůstu. V roce 2003 pak přišla nabídka na hlavní roli od HBO v seriálu Carnivale. V něm Anderson ztvárnil Samsona, manažera pojízdné freak show, které byly v USA 1. poloviny 20. století doslova fenoménem.

Místo vděku a přátelství se ale vztah režiséra s hercem ubíral jiným směrem. V roce 2016 Anderson na svém facebookovém profilu obvinil Lynche ze znásilnění vlastní dcery Jennifer, vraždy nejlepšího přítele a ponoukání Andersona ke spáchání sebevraždy! Samotný seriál označil za neskutečně nudnou záležitost, kde se jenom „baví lidi v místnostech“. Není proto divu, že v revivalové sérii Twin Peaks v roce 2017 se místo něj objevil jenom počítačově animovaný „strom“

Přátelství na plátně neznamená přátelství v reálném životě!

Přátelské vztahy na place neprožíval ani jeho trpasličí herecký kolega Kenny Baker (1934–2016). Jako droid R2-D2 se v Lucasově hvězdné sáze Star Wars stal legendou. Společně se svým filmovým kolegou C–3PO, jehož ztvárnil Anthony Daniels, platili za vzor přátelství. Jen co ale zhasla kamera a herci se zbavili kostýmů, proměnili se v nesmiřitelné nepřátele. Baker Danielse označil za nesnesitelného a nepříjemného člověka, který se vyžívá v zesměšňování svých kolegů i fanoušků. Podle jeho slov spolu nikdy nevycházeli a urážky kvůli Bakerovu vzrůstu byly údajně na denním pořádku. Daniels se ke svému menšímu parťákovi prý choval jako ke kusu h****.

Útěchu hledal Baker v rodinném kruhu. V roce 1970 se oženil s Eileen, jež byla také trpasličího vzrůstu, a proto je zázrakem, že ani jedno z jejich dvou dětí touto genetickou vadou netrpí. Eileen zemřela v roce 1993, dlouhých 23 let před smrtí milovaného manžela. Po hercově skonu však vyšlo na povrch, že kromě manželských potomků má i nemanželského syna, kterého se mu podařilo před veřejností utajit. Údajně ale spolu byli v pravidelném kontaktu a jejich vztahy byly přátelské.

I trpasličí herci mají pohnuté osudy!

To další slavný trpasličí herec Verne Troyer (1969 -2018) měl na rozdíl od Bakera na ženy pekelnou smůlu. Představitel mini verze Dr. Zla – úhlavního nepřítele špiona Austina Powerse – zažil asi jedno z nejkratších manželství v historii. V roce 2004 proběhla médii zpráva o svatbě Troyera s modelkou Genevieve Gallen, den nato ale herec požádal o anulovaní sňatku. Podle jeho právníka se ze strany vykutálené manželky jednalo o manipulaci s úmyslem získat peníze. O pár let později se Troyer stal obětí dalšího skandálu – po internetu začalo kolovat video, na kterém souloží se svou tehdejší přítelkyní. Brzy vyšlo najevo, že video rozšířila sama aktérka – Ranae Schrider. Ta nahrávku nabídla stejnému muži, který stál i za podobným skandálem Paris Hilton.

Jeden z nejmenších lidí na světě – měřil pouhých 81 cm – na ženy zanevřel a věnoval se své kariéře. „Chci všem dokázat, že si svůj dětský sen – stát se filmovou hvězdou, můžete splnit, i když trpíte vzácným genetickým onemocněním, kvůli němuž vám nerostou kosti ani vlasy,“ prohlásil mužík, který byl pro film objeven hercem Mikem Myersem.

Při konkurzu na roli Mini-Me ho totiž tak uchvátil, že si slavný herec vymínil přepsání scénáře a tvůrci tak dali této postavě mnohem větší prostor. Později se Troyer objevil i v prvním díle ságy o mladém čarodějovi Harrym Potterovi, kde si zahrál skřeta Griphooka z Gringottovy kouzelnické banky. Hlas postavě ale propůjčil jiný známý trpaslík Warwick Davis, který v sedmém pokračování přebral Troyerovu roli úplně.

V roce 2018 Troyer zemřel bezdětný v pouhých 49 letech. Dohnala ho dlouhodobá těžká závislost na alkoholu. Oficiálně je jeho smrt vedena jako sebevražda způsobená alkoholem.

Trpasličí herci drží spolu!

Zmiňovaný Warwick Davis (48) „podědil“ i další osudovou roli po trpasličím herci, konkrétně představiteli R2-D2 Kennym Bakerovi ze Star Wars. S jeho slavným předchůdcem se původně počítalo i na stěžejní roli skauta Ewoků Wicketa W. Warricka, jelikož však onemocněl, musel být vypsán konkurz. Tvůrce tehdy jedenáctiletý Davis nadchnul a stal se tak právoplatným členem Star Wars rodiny. Od té doby se Warwick Davis objevil v každém dalším díle hvězdné ságy.  A i přes to, že jeho role nejsou kdovíjak světové, pomáhají dokreslovat život v univerzu Hvězdných válek.

Další filmové příležitosti pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve fantasy filmu Willow si střihl dokonce hlavní roli, a stejně tak v sérii hororových komedií Leprechaun. Nepřehlédnutelná byla jeho role profesora magických formulí a ředitele Havraspáru Filia Kratiknota Harryho Pottera. Pozornému divákovi určitě neuniklo, že tato postava prodělala během filmů pozoruhodný vývoj. V prvním díle byl totiž představen jako starý kouzelník s mohutnými licousy, od třetího se setkáváme s podstatně mladším mágem, který je dirigentem školního sboru, má knír a ulízanou patku. Původně se o Kratiknota jednat nemělo, od čtvrtého filmu byly ale obě identity sloučeny do jedné. Pod maskou byl v obou případech právě Warwick Davis.

Herec, za jehož malý vzrůst může, na rozdíl od většiny liliputů, velmi vzácné onemocnění – spondyloepiphyseal dysplasia congenita, si je moc dobře vědom, že filmový svět má tendenci škatulkovat a odsuzovat tak liliputy k poměrně striktně vymezeným rolím. Z toho důvodu založil v roce 1995 agenturu Willow Management, která zastupuje většinu herců menších než 152 cm.

Pozor na předsudky!

Stejnou zkušenost s diskriminací liliputů ve filmu zažil i nejznámější trpasličí herec současnosti Peter Dinklage (49). Než se stal hvězdou seriálu HBO Hra o trůny, se musel roky potýkat s tím, že Hollywood dlouho neuměl (nebo nechtěl?) pracovat s herci malého vzrůstu jako s plnohodnotnými herci. Dinklage se s tím ale nikdy nesmířil a dělal vše tak, aby jeho kariéra neskončila podobně. Nebál se odmítání rolí a zdlouhavých vyjednávání s tvůrci.

Je ale patrné, že snaha přinesla plody – Tyrion Lannister je totiž jednou z nejzajímavějších a nejbarvitějších postav současné seriálové scény. Dinklageovi se podařilo zhmotnit postavu, jejíž hloubku by mu mohl jakýkoliv herec závidět. Ztvárnění vnitřně rozpolceného šlechtice mu navíc vyneslo již 3 sošky Emmy za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu ve vedlejší roli. Očekává se, že podobně se akademie rozhodne i v následujícím roce, kdy se celý příběh bitvy o Západozemí uzavře 8. sérií.

Při přebírání cen jistě neopomene poděkovat herci Stevu Buscemimu, kterému Dinklage vděčí za mnohé.  V momentě, kdy žádný z profesionálních agentů neměl zájem o liliputího herce, Buscemi Dinklage představitel režiséru Alexandru Rockwellovi a pomohl mu tak získat průlomovou roli ve filmu Přednosta. Od té doby se s ním můžeme na stříbrném plátně potkávat pravidelně.

V nejbližší době se na něj můžeme těšit i v superhrdinských filmech od Marvelu.

I přes to, že se z něj stala sledovaná filmová osobnost, o jeho soukromí toho moc nevíme – Dinklage je ženatý a má potomky, nicméně páru se stále daří jejich identitu tajit. Vzhledem k hercově minulosti se pravděpodobně jedná o snahu své děti uchránit před nebezpečím stigmatizace kvůli jejich vzrůstu, se kterou sám celý život bojoval.

Bojovat proti předsudkům, že trpaslíci nemohou žít plnohodnotný život, se rozhodla sedmičlenná liliputí rodina Johnstonových. Ti se v pořadu Malý život na venkově (Little Life on the Prairie), který bude mít 10. prosince premiéru na kanálu TLC, rozhodli všem dokázat, že jejich slasti a strasti jsou stejně velké jako ty naše.

Zdroj: TS

Lenny novým singlom Home vyzdvihuje, že sa najradšej vracia domov.

$
0
0

Lenny novým singlom Home vyzdvihuje, že sa najradšej vracia domov. Novinky aj známe hity zaznejú na pripravovanom turné, ktoré zavŕši v pražskom Fóre Karlín.

Singel a videoklip Home je už druhou ochutnávkou z druhého pripravovaného albumu, ktorý Lenny chystá v spolupráci s nemeckou pobočkou Universal Music. Niekoľko noviniek a osvedčené hity zaspieva naživo aj na blížiacom sa turné, s ktorým na prelome novembra a decembra zavíta do najväčších českých miest. V Brne vystúpi pre veľký záujem hneď dvakrát. 

Podmanivá skladba v strednom tempe nezaprie speváčkin klasický osobitý rukopis, avšak podobne ako v predchádzajúcom singli Enemy, v nej počuť vplyvy elektronickej hudby. V refréne spieva Lenny o tom, že keď nás zrovna náš blízky potrebuje, zostávame pri ňom s podanou pomocnou rukou. Za produkciou piesne stojí vyhľadávaný hudobný producent Ondřej Fiedler, ktorý s Lenny pracoval na hudobnými cenami ocenenom debute Hearts 

„Pieseň Home vznikala v Berlíne ako akýsi experiment spolu s ďalšími dvoma muzikantmi. Aj keď sme prapôvodnú verziu zložili spolu, finálnu podobu som si aj tak musela vysedieť pri klavíri. Potvrdila som si tým teóriu, že veci, o ktorých chcem písať, za mňa aj tak nikto iný nepovie. Hudba ma už  zaviedla na rôzne miesta po celom svete, ale vždy sa najradšej vraciam domov. Môžem cestovať kamkoľvek, ale nikdy to nepreruší väzby s mojou rodinou a priateľmi. Mám ich v srdci, takže sú všade so mnou,“ hovorí Lenny. 

S námetom videoklipu prišiel režisér Ruy Okamura, ktorý už má za sebou napríklad prácu na skvelo prijatom videu V Tobě pre Adama Mišíka. Hlavný hrdina príbehovej snímky sa v klipe dostáva do situácie, kedy je pomoc jeho blížnemu nevyhnutná. Paradoxom pritom je, že sám pracuje v sťahovacej čate a pomáha tak ľuďom vytvárať teplo ich nových domovov. Práve nápad, že sa Lenny vo svojom videoklipe tentokrát vôbec neobjaví, ju zaujal.

„Chcela som vo svojej tvorbe prvýkrát uplatniť námet, kde by som nevystupovala ako jedna z hlavných postáv. S Ruyem sa poznáme už od detstva a jeho tvorbe veľmi fandím. Má veľký talent vymyslieť skvelé námety s pointou, ktoré sa diváka priamo dotknú. Je to snáď prvý režisér, ktorému som nechala totálne voľnú ruku,“ dodáva interpretka.

Taktiež niekoľko nových piesní bude súčasťou programu piatich veľkých koncertov, ktoré Lenny absolvuje na prelome novembra a decembra. Turné štartuje 24. novembra v Hradci Králové, o tri dni neskôr sa predstaví v Ostrave. Koncert v brnenskom Sono centre 28. novembra je už vypredaný, a preto tu vystúpi ešte raz hneď na druhý deň. Vrcholom šnúry nazvanej MMXVIII bude vystúpenie 1. decembra v pražskom Fóre Karlín.

„Pri vymýšľaní konceptu koncertov som veľmi čerpala z toho, čo ľudí najviac oslovilo pri mojich predchádzajúcich vystúpeniach. Mojim cieľom je, aby si domov odnášali predovšetkým zážitok, o to ide hlavne na koncertoch,“ pozýva Lenny, ktorá na turné exkluzívne uvedie do predaja aj svoj nový merchandise. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal: https://bit.ly/2DvrDgP

Turné MMXVIII:
24. 11. Hradec Králové, Denoche
27. 11. Ostrava, Brick House
28. 11. Brno, Sono centrum – VYPREDANÉ
29. 11. Brno, Sono centrum – pridaný koncert
1. 12. Praha, Forum Karlín

Zdroj: Universal Music s.r.o.

HUDBA AJ KNIHA V JEDNOM. DOROTA NVOTOVÁ VYDÁVA NOVÝ ALBUM A AUTOBIOGRAFICKÝ CESTOPIS.

$
0
0

Speváčka, herečka, spisovateľka a publicistka Dorota Nvotová prichádza so zásadnými novinkami. V novej knihe Fulmaya na rázcestí pokračuje v autobiografickom cestopise a v rovnakom čase vydáva očakávaný štúdiový album More, ktorý vychádza pod značkou vydavateľstva Slnko Records aj v podobe vinylu. 

Albumom More robí Dorota Nvotová čiaru za predošlou tvorbou a prináša novú prelomovú nahrávku. Jej najciteľnejšou zmenou je nová kapelová zostava po takmer 15 rokoch. K zásadnému kroku ju nasmerovala spolupráca na muzikáli Peter a Lucia s Jakubom Ursinym a skupinou Talent Transport, ktorú tvoria Vladislav “Slnko” Šarišský, Marián Slávka a Filip Hittrich. Práve spomínaní muzikanti, známi aj z projektov Longital či Hrana, stáli pri zrode Dorotinho nového albumu, pri ktorom kompletne zmenili jej pohľad na vlastnú hudbu.

„S bývalou kapelou sme začínali mať pocit, že sa trochu zacyklujeme a potrebovali sme sa posunúť. Bolo to spôsobené aj tým, ako autoritatívne pristupujem k celému procesu tvorby a skúšania. Vždy prídem s nápadom, hudbou a textom, ale nedám nikomu voľnosť. Počas spolupráce s Talent Transport na muzikáli Peter a Lucia som cítila, že toto je to pravé a iné. Slnko (Vladislav Šarišský) ma hneď ‘nakopal’, prinútil cvičiť a prišiel s dobrými aranžérskými postrehmi. V porovnaní s predošlými albumami je rozdiel dosť citeľný,” opisuje spoluprácu hudobníčka a dodáva: „Zároveň som to stále ja, chalani za mňa nerobili nič navyše. Slnko len povedal ‘hraj si to sama’, ja budem harmonikár.”

Album More vznikal šesť rokov a je čiastočne konceptuálny. Piesne Káthmandu, Bratislava, Moskva či Maldivy odrážajú život na miestach, na ktorých speváčka posledné roky žila. Keďže každá skladba vznikala v inom životnom období, nahrávka vyniká pestrosťou a prekvapivými momentmi. Hudba zrela pomerne dlho, keďže tvorbu načas zatlačili do úzadia cestovateľské aktivity a rodina. More je zároveň prvým albumom Doroty Nvotovej, ktorý vychádza aj na platni. “Vinyl bol vždy mojím snom, no ani jeden album sa mi ho zatiaľ nezdal hodný. Až tento,” hovorí svojrázna hudobníčka a spisovateľka.

Dorota Nvotová odštartovala svoje hudobné pôsobenie v kapele Overground, pokračovala sólovou tvorbou a albumami Dorota Nvotová a Sila vzlyku. Hudobne sa podieľala na projektoch Peter a Lucia a Bolo nás jedenásť. Mimoriadne aktívna umelkyňa je tiež známou cestovateľkou a spisovateľkou. Cesty z Nepálu a Indie popísala v autobiografickom knižnom románe Fulmaya, ktorého pokračovanie vychádza aktuálne pod názvom Fulmaya na rázcestí. Pod rovnakým názvom prevádzkuje vlastnú cestovnú kanceláriu, ktorá sprostredkúva netradičné zájazdy do Nepálu, Indie, Ruska, Maldív či treky v Himalájach.

Album More pod značkou Slnko Records a knižný titul Fulmaya na rázcestí od Vydavateľstva SLOVART vychádzajú 28.11.2018. Obidve diela budú v rovnaký deň k dispozícii na koncertnom krste v bratislavskom klube Randal.

Predpredaj albumu More (CD | LP | MP3 | FLAC): https://www.slnkorecords.sk/dorota-nvotova/more
Predpredaj knihy Fulmaya na rázcestí: https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/fulmaya-na-razcesti.html?page_id=32160
Predpredaj lístkov na krst knihy a albumu v Randali 28.11.: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/dorota-nvotova-krst-albumu-more-knihy-fulmaya-na-razcesti-2018-11-28/  
Dorota Nvotová – Znamená: https://youtu.be/MxM6G54ji-8

Zdroj: Slnko records
Foto kredit: Boleslav Boška

Finalisti 10. ročníka oceňovania Roma Spirit 2018!

$
0
0

Výročný 10. ročník Roma Spirit sa môže pochváliť rekordným počtom 313 prijatých nominácií, ktoré sú dôkazom reálnych riešení zlepšujúcich život jednotlivcom i komunite a príkladmi úspešného spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

„313-krát ďakujeme všetkým, ktorí zaslali nomináciu. Tešíme sa, že skvelých príkladov z praxe pribúda. Každým rokom je pre nás namáhavejšie vybrať finalistov,“ vyhlásila Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC, organizátora Roma Spirit a členka Prípravného výboru. „Gratulujeme finalistom! Sme presvedčení, že oni všetci sú vďaka svojej výnimočnosti víťazmi,“ dodala.

Zo všetkých prijatých nominácií vybral Prípravný výbor Roma Spirit tri v každej zo siedmich kategorií: Mimovládna organizácia, Obec a mesto, Spoločnosť a zamestnávateľ, Médiá, Kultúra, Osobnosť a Čin roka. Laurátov ocenenia vyberie z postupujúcej finálovej 21-tky nominácií medzinárodná Odborná porotaPorota čin roka priamo v deň galavečera.

Laureáti 10. ročníka Roma Spirit 2018 si prevezmú ocenenie 25. novembra na slávnostnom galavečere v Slovenskom rozhlase. Medzi gratulantmi nebude chýbať Jana Sendreiová, Dorota Nvotová, Dušan Šorty Berky, Lomnické čháve, či Celeste Buckingham. Záznam z odovzdávania ocenení uvedie už tradične RTVS pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

Vyhlasovateľmi Roma Spirit 2018 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Roma Spirit 2018 – Finálové nominácie 

  1. KATEGÓRIA MIMOVLÁDNA ORGANIZÁCIA

Združenie PRE LEPŠÍ ŽIVOT, Rankovce

Nominácia za komplexný prístup k trvalo udržateľnému bývaniu, za budovanie sociálneho kapitálu a rozvoj aktívneho komunitného života Rómov v obci Rankovce a jej okolí.

Partneri pre sociálny rozvoj a pomoc, Prešov

Nominácia za intenzívnu prácu s mládežou zo sociálne málo podnetného prostredia pred a po odchode z detských domovov a za ich podporu v samostatnom živote a vedenie.

Centrum Koburgovo, Trnava

Nominácia za realizáciu preventívnych programov a voľnočasových aktivít zameraných na sociálne začleňovanie detí ohrozených sociálnym vylúčením v Trnave a v okolí.

  1. KATEGÓRIA MÉDIÁ

Stanislava Harkotová, Bratislava

Nominácia za dlhodobú reportérsku prácu, vyvážené pokrývanie rómskej témy a systematické upriamovanie pozornosti na sociálne, enviromentálne a globálne témy.

Dive Buki, o.z., Košice

Nominácia za vydanie publikácie „Kreatívny manuál pre súčasné rómske umenie“, ktorá mapuje a zviditeľňuje činnosť a tvorbu súčasnej rómskej umeleckej scény.

Katarína Farkašová, Bratislava

Nominácia za filmový dokument „Švédi z osady“, ktorý osobitým spôsobom rozpráva o osude, identite a vyrovnávaní sa s minulosťou troch adoptovaných rómskych chlapcov.

  1. KATEGÓRIA OBEC A MESTO

Čirč

Nominácia za inovatívny prístup k vylepšeniu situácie miestnej rómskej komunity, vysporiadanie pozemkov a hľadanie nových ciest k integrácii.

Pašková

Nominácia za revitalizáciu komunity s rómskou majoritou, ktorá si sama pomáha pri údržbe a skrášľovaní verejných priestranstiev.

Lehnice

Nominácia za príkladné spolužitie troch národností – slovenskej, rómskej a maďarskej, kontinuálny rozvoj infraštruktúry a realizáciu aktivít v oblasti kultúry.

  1. KATEGÓRIA SPOLOČNOSŤ A ZAMESTNÁVATEĽ

TESCO STORES SR, a.s., Bratislava

Nominácia za inkluzívnu zamestnaneckú politiku, ktorá vytvára priestor pre podporu, mentoring a zamestnanie aj znevýhodnených uchádzačov na trhu.

PASELL SLOVAKIA s.r.o., Poprad

Nominácia za dlhodobé zamestnávanie Rómov, individuálnu pomoc a nediskrimináciu, ktoré majú široký dopad na celú komunitu v Poprade a okolí.

Kovotvar, Kúty

Nominácia za rovnocenný prístup v zamestnávaní bez predsudkov a za príkladné poskytnutie šance uplatniť sa na trhu práce pre znevýhodnených uchádzačov.

  1. KATEGÓRIA OSOBNOSŤ

František Sajko, Fiľakovo

Nominácia za mentorskú činnosť, voľnočasové aktivity a dosiahnutie výnimočných športových výsledkov v silovom trojboji s rómskym športovým klubom.

Richard Koky, Svit

Nominácia za dlhodobú náročnú prácu v teréne a vplyv na okolie, ktorým prispieva k zlepšeniu zdravia a životných podmienok obyvateľov marginalizovaných komunít.

Gabriela Radičová, Rimavská Sobota

Nominácia za profesionálnu pedagogickú činnosť, úspešnú motiváciu a podporu talentu rómskych žiakov a jej angažovanosť za zlepšenie postavenia Rómov.

  1. KATEGÓRIA KULTÚRA

Ricco a Klaudia, Bratislava

Nominácia za prínos v populárnej hudbe a jej interpretáciu v slovenskom, anglickom, rómskom i maďarskom jazyku.

Emília Rigová, Trnava

Nominácia za autentickú a súčasnú vizuálnu a výtvarnú tvorbu, v ktorej sa venuje prítomnosti a konštrukcii rómskej identity.

Klaudius Kováč, Lučenec

Nominácia za dlhoročnú klavírnu jazzovú interpretačnú a pedagogickú činnosť a prepájanie rómskeho hudobného dedičstva s jazzom.

  1. KATEGÓRIA ČIN ROKA

Adriana Ferencová, Ondavské Matiašovce

Nominácia za vytravolosť preukázanú pri vybavení studne, ktorá zabezpečuje dostatok zásoby pitnej vody pre všetkých obyvateľov žijúcich v osade.

Viera Pompová, Spišská Nová Ves

Nominácia za odhodlanie a statočnosť bojovať na súde za spravodlivosť v prístupe k zamestnaniu v prípade rasovej diskriminácie.

Bartolomej Horváth, Ličartovce

Nominácia In memoriam za prejavenú odvahu počas okupácie ČSSR v 1968, kde pri priamom strete s vojskami utrpel zranenia, ktorým podľahol.

O Roma Spirit

Projekt Roma Spirit je zameraný na podporu aktívnej snahy všetkých, ktorí sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov. Projekt vytvoril tradíciu v oceňovaní práce pre rómsku komunitu. Verejná platforma na prezentáciu pozitívnych reálnych prínosov približuje širokej verejnosti aktivity jednotlivcov a organizácií zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti a na zlepšenie jej životnej situácie. Autorkou myšlienky je Ľubomíra Slušná – Franz. Ocenenie Roma Spirit je udeľované od roku 2009. Za doterajších 10 rokov bolo prijatých 1 390 nominácií. Ocenenie Roma Spirit si prevzalo už 54 laureátov. Osobitné postavenie má v oceňovaní kategória Čin roka. Medzi ocenenými boli v uplynulých rokoch napríklad aj OZ Človek v tísni, Divadlo Romathan Košice, US Steel Košice, Jarmila Vaňová, Spišský Hrhov, Gypsy TV a mnohí iní.

www.romaspirit.sk

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích a osvetových programov pre sociálne slabé skupiny, prevažne programy zamerané na rómsku menšinu na Slovensku.

Zdroj: ACEC

Koncert vokálnej senzácie Naturally 7 otvorí už o pár dní talentovaný spevák Samuel Hošek.

$
0
0

Pred necelým polrokom na seba upozornil singlom Home, začiatkom budúceho týždňa predstaví originálnu zmes elektroniky, akustického popu a rapu. Stane sa tak v rámci dvojkoncertu, na ktorom ako hlavná hviezda vystúpi americká a capella senzácia Naturally 7. Podujatie sa uskutoční 26. novembra v priestoroch bratislavského Ateliéru Babylon pod hlavičkou celoročného festivalu City Sounds.

Samuel Hošek je mladý spevák a výtvarník, ktorý na seba v súčasnosti púta pozornosť prostredníctvom viacerých hudobných projektov. Ako spevák hosťoval na albume V hmle (2017) slovenskej elektroakustickej formácie Fallgrapp, pričom spolupracoval aj s originálnou jazz-fusion formáciou Ľudové Mladistvá. Ako sprievodný vokalista sa objavil na pódiu s menami, ako Marika Gombitová, Lucie Bílá, či Majk Spirit. Široká verejnosť si ho však môže pamätať aj ako sprievodného speváka finálových kôl Česko-Slovenskej Superstar. V súčasnosti pracuje tento 27-ročný rodák z Bratislavy na svojom debutovom albume s producentom Jurešom Líškom z Fallgrappu. Na potrebu uberať sa vlastným tvorivým smerom upozornil už v minulosti, singlami Own World (2015) a Phone Call (2016). Sám však priznáva, že v tomto období ešte presne nevedel, kam smeruje a ako svoju tvorbu uchopiť.

„Posledný rok bol pre mňa veľmi prínosný, nielen čo sa týka životných skúseností… Odrazu to prišlo všetko samé a sám som pocítil potrebu dať skladby von,“ uviedol na margo pripravovaného albumu Hošek. Jeho aktuálna tvorba v súčasnosti  odzrkadľuje nielen jeho vnútorný život, ale aj ranú katolícku výchovu, vzťahy, sklamania a nádeje, objavovanie vesmírnych javov, až po blikajúce neóny veľkomiest. Spoločnosť na pódiu mu robí zostava talentovaných muzikantov v zložení Jakub Šedivý (gitara), Lukáš Mutňanský (basa), Petr Hanák (bicie), Jureš Líška (elektronika), ale aj vokalistky Kristína Mihaľová a Laura Weng. Práve s menovanými speváčkami stojí Hošek za úspešnou coververziou skladby Svitá, pôvodne z muzikálu Neberte nám princeznú.

Newyorské zoskupenie Naturally 7 doposiaľ vystupovalo na najväčších jazzových festivaloch, pričom na konte má viac než 450 odohraných koncertov v rámci celosvetového turné s kanadským spevákom a štvornásobným držiteľom Grammy Michaelom Bublé. Spolu so sólovými koncertmi odohrala vokálna formácia koncerty v 25 krajinách sveta, medzi inými aj v USA, Veľkej Británii, Kanade, Číne, či  v krajinách Európy, Južnej Ameriky, Ázie a v Austrálii.

Formácia, ktorú legendárny hudobník a producent Quincy Jones označil ako „najlepšiu a-capella skupinu na svete“, pritom svoju kariéru odštartovala priamo z ulice. Video na ktorom spievajúci mladíci vzbudili pozornosť cestujúcich v parížskom metre sa stalo virálnym rýchlosťou blesku, pričom ich interpretácia hitu In The Air Tonight britského hudobníka Phila Collinsa má na Youtube dodnes vyše 6 miliónov zhliadnutí. O tri roky neskôr od zverejnenia videa (2009) už skupina stála pred publikom vypredaného londýnskeho klubu Pigalle, s mnohými prominentnými hosťami v publiku. Patrili medzi nich aj Chris Martin zo skupiny Coldplay a svetoznámy producent Brian Eno, ktorí už len definitívne odštartovali kariéru tejto formácie. V súčasnosti pracuje zoskupenie na propagácii svojho ôsmeho štúdiového albumu Both Sides Now (2017). „Poslucháči nemôžu inak, než byť ohromení, technickými schopnosťami týchto siedmych mužov, ktorý dokážu plynule prechádzať z vokálov do hudobných nástrojov,“ uviedol hudobný kritik Howard Dukes na margo jedinečnej šou skupiny.

Festival City Sounds z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, SOZA a Ars Bratislavensis.

FB UDALOSŤ: https://www.facebook.com/events/441618302916457/
VSTUPENKY: https://citysounds.sk/naturally-7/

Zdroj: TS

Orchester Taste of Brass vydáva nový album. Pribudol k nemu aj debutový videoklip.

$
0
0

Orchester Taste of Brass má za sebou úspešné koncerty a spoluprácu s hviezdami slovenskej populárnej hudby, akými sú napr. HEX, či Sima Martausová. Neopiera sa však len o slávu iných. Cestu si tentokrát razí už druhým albumom a prvým videoklipom. Taste of Brass (foto Juraj Bednárik)

„Podobne, ako na našej hudobnej scéne už roky úspešne rezonujú Bratislava Hot Serenaders Juraja Bartoša s hudbou 20. a 30.-tych rokov, sa snaží aj Taste of Brass dostať do povedomia ako orchester, ktorý sa špecifikuje na 60. a 70.-te roky minulého storočia“, hovorí leader, aranžér a trúbkar orchestra David Krajčí. „Bola to doba, keď za každým spevákom či speváčkou stál orchester, alebo aspoň veľká kapela s početnou sekciou dychových nástrojov. Okrem toho boli oveľa populárnejšie inštrumentálne skladby a sólisti z radov hudobníkov boli často rovnako známi, ako samotní speváci.

Taste of Brass v tomto duchu funguje už štyri roky. K prvému albumu z roku 2016 teraz pribúda nový s názvom Taste of Brass Vol.2, ktorý prináša najaktuálnejší prierez tvorbou tohto orchestra pôsobiaceho v Bratislave. Hoci je album s jednou výnimkou zostavený z cover verzii iných skladieb, ich aranžmány sú priblížené súčasnému štýlu, ktorý je pre Taste of Brass vlastný. Inšpiráciu si tentokrát orchester zobral zo sólovej tvorby trúbkarov Herba Alperta a Václava Týfu, ktorých skladby v nových aranžmánoch dostali latino-americký nádych. Rovnako tak sú zastúpené aj úpravy piesní z repertoáru Orchestra Jamesa Lasta, víťazné hity Eurovision Song Contest z rokov 1975 a 1976, či Lúčenie Věry Špinarovej z Bratislavskej zlatej lýry 1976. Zaujímavosťou je aj spolupráca s jedným zo zakladateľov tohto pesničkového festivalu. Legendárny Pavol Zelenay pre nový album Taste of Brass upravil svoju skladbu Učiteľ samby a zároveň sa stane krstným otcom albumu. Orchester Taste of Brass ešte pred predstavením albumu zverejnil videoklip ku skladbe Ding A Dong so speváčkou Kristínou Vančovou, ktorý je ich prvotinou na poli hudobných videii.

Krst albumu Taste of Brass Vol.2 prebehne 30. novembra o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Sólistami večera budú Martin Hutta, Kristína Vančová a Mirka Záhumenská.

O Taste of Brass

Taste of Brass je slovenský orchester interpretujúci hudbu 60.tych a 70.tych rokov minulého storočia. Orchester funguje ako samostatné koncertné teleso, ktoré sa vyznačuje výhradne živým prevedením skladieb vo vlastných aranžmánoch. Nadväzuje tak na tradíciu orchestrov, ako Tanečný orchester československého rozhlasu, či James Last Orchestra. Taste of Brass funguje od roku 2014, v roku 2015 nahral debutový album “Taste of Brass” s výberom prevažne inštrumentálnej hudby z filmov, či seriálov.

Orchester vznikol koncom roka 2014, tvorili ho prevažne študenti Konzervatória v Bratislave.

Orchester vznikol vo svojom pôvodnom 8 člennom obsadení najmä kvôli potrebe oživiť hudbu 60.tych a 70.tych rokov minulého storočia v kompletne živom prevedení. Orchester Taste of Brass koncertne debutoval v roku 2015. Neskôr svoje obsadenie rozšíril až na 15 členov, čo reflektovalo narastajúce interpretačné požiadavky vo vzťahu k náročnejším aranžmánom. Po pozitívnej odozve sa dostala do pozornosti orchestra požiadavka po debutovom albume. Ten bol produkovaný počas roka 2015, jeho uvedenie prebehlo v spolupráci s RTVS. Koncom roka 2016 Taste of Brass účinkoval ako sprievodný orchester živého prenosu RTVS Hodina deťom, kde doprevádzal interpretov ako HEX, Sima Martausová, či Lucia Lužinská. V roku 2017 sa orchester venoval výhradne koncertnej činnosti, v roku 2018 začal s produkciou nového albumu.

Orchester Taste of Brass vo svojej tvorbe pripomína odkaz veľkých tanečných orchestrov, ako Tanečný orchester československého rozhlasu, James Last Orchestra, Herba Alperta & Tijuana Brass a iných. Taste of Brass sa celkovo prezentuje menej náročným žánrom hudby, ktorý bol v 60.tych rokoch nazývaný ako easy listening. Orchester okrem vlastnej tvorby interpretuje najmä vlastné aranžmány svetovo populárnych skladieb, či slovenské piesne známe zo súťaže Bratislavská lýra. Taste of Brass sa tiež venuje interpretácii filmovej hudby, skladieb zo seriálov a piesní známych z televíznej obrazovky.

Zdroj: TS


20. ročník MFF Bratislava vzdáva hold ženám i Robertovi Redfordovi.

$
0
0

Od 29. novembra do 2. decembra 2018 zaplnia bratislavské kino Lumière a Mladosť výnimočné filmy z celého sveta. Medzinárodný filmový festival Bratislava opäť prináša atraktívne programové sekcie, v rámci ktorých bratislavskému divákovi predstaví kvalitnú svetovú filmovú tvorbu. Špeciálne postavenie má tento rok tematika postavenia ženy v spoločnosti a v kinematografii, ktorú reflektuje tohtoročná sekcia Lexikón rovnako ako aj samotný festivalový spot a vizuálna identita. 

Zostavovatelia sekcie Lexikón: Ženský pohľad, dramaturg festivalu Tomáš Hudák a režisérka tohoročného festivalového spotu, dokumentaristka Ivana Hucíková, sa zamerali na postavenie žien v kinematografii, ich zobrazovanie vo filme a na jedinečnú skúsenosť ženy. Z tejto témy vychádza aj festivalový spot. V polminútovom videu diváci uvidia zostrih z filmov predovšetkým žien režisérok. Jeho protagonistkami sú ženy odlišnej farby pleti, výzoru, veku, charakteru v rôznych životných situáciách. V pozadí znie hlas Katarzie, ktorá sa počas skladby pýta: “Myslíš, že nemôžeme nič zmeniť, pretože sme iba ženy?” Úryvok textu pochádza zo skladby Bábiky sa vraždia – z nového albumu Antigona, na ktorom Katarzia (Katarína Kubošiová) spolupracovala s Pjonim (Jonatánom Pastirčákom). „Posledný rok bol nielen v kinematografii rokom #MeToo a aj preto sme sa rozhodli na MFF Bratislava reflektovať postavenie žien – v spoločnosti i v kinematografii. Zvolili sme si tému ženský pohľad ako protipól k mužskému pohľadu ako ho identifikovala filmová teoretička Laura Mulvey. V sekcii dávame priestor ženským autorkám, snažíme sa upozorniť na ženskú skúsenosť, ktorá je vo filme i v spoločnosti neraz opomínaná, reflektujeme to, ako boli a sú ženy vo filmoch zobrazované, a pripomíname, že žánre nie sú mužské a ženské,“ hovoria o sekcii jej zostavovatelia a dodávajú: „Nie je to však iba o jednej sekcii. Päť z ôsmich filmov v Súťaži hraných filmov nakrútili ženy režisérky a aj v ďalších sekciách premietame filmy, ktoré nabúravajú hegemóniu mužského pohľadu.“

Vo výbere sa predstaví debut cyperskej režisérky, scenáristky a producentky Tonie Mishiali Pauza (Pafsi, 2018). Vťahuje nás do monotónneho života nie šťastne vydatej Elpidy (gr. nádej), ženy stredného veku žijúcej v patriarchálnej, konzervatívne orientovanej spoločnosti s despotickým manželom. Dobrá práca (Beau travail, 1999) je dielom francúzskej režisérky Claire Denis, inšpirovaným novelou Hermana Melvilla Billy Bud. Príbeh sa odvíja okolo seržanta Galoupa, ktorý sa snaží zničiť svojho podriadeného Gillesa Sentaina. Prostredníctvom hlavnej dejovej línie režisérka odkrýva svoju predstavu o živote vojakov. Ženský pohľad umocňuje dlhoročná kameramanka Denisovej filmov Agnès Godard, ktorá divákom predkladá obrazy mužskej sily a krásy, no zároveň ich slabosti. Sexistický pohľad na ženy a ich zobrazovanie vo filmoch ponúka aj dokumentárny film španielskeho režiséra Diega Galána Ako uviazaná na reťazi (Con la pata quebrada, 2013). Zachytáva neraz vtipné, no zároveň smutne stereotypné scény z vybraných španielskych filmov od 30. rokov po súčasnú tvorbu.

Divácky obľúbená sekcia Cinema Now prináša prierez súčasnou kinematografickou tvorbou. Jej zostavovatelia, Nenad Dukid a Tomáš Hudák, vyberajú najzaujímavejšie filmy, ktoré zarezonovali na významných svetových festivaloch. MFF Bratislava už 20 rokov prináša slovenskej verejnosti mená, z ktorých sa často stávajú hviezdy svetového filmu.

Zakázanú lásku v Keni rozvíja režisérka Wanuri Kahiu v snímke Rafiki (2018). Homofóbia, coming-out, nepochopenie a neprijatie lásky ľudí rovnakého pohlavia, ale aj radosť, spoznávame na príbehu dvoch dcér vzájomne si konkurujúcich politikov. Kena je šikovná študentka s ambíciou stať sa

sestričkou, hoci podľa známok by mohla ašpirovať na povolanie lekárky. Jej najlepší kamarát Blacksta, parťák z pouličných futbalov, hier a života, tajne verí, že si ho raz Kena vezme za muža. No ona má oči len pre extravagantnú, dredatú Ziki. Film v Keni zakázali, na festivale v Cannes ho však divácka obec vrúcne prijala.

Priaznivci Vanessy Paradis sa môžu tešiť na snímku Nôž v srdci (Un couteau dans la coeur, 2018). Stvárňuje hlavnú protagonistku Annu, lesbickú producentku gay porna koncom 70. rokov v Paríži, po rozchode s dlhoročnou partnerkou. Francúzsky režisér Yann Gonzalez jej existenciálnu krízu prehlbuje, keď sériový vrah postupne zabíja hercov z Anniných filmov. Pochmúrnosť striedaná s odľahčujúcim humorom, temná atmosféra a zábery, mix žánrov, neónové svetlá a podmanivý soundtrack skupiny M83, dodávajú filmu silu a tajomno.

Odvážny dokumentárny film Svedkovia Putinovi (Svideteli Putina, 2018) divákom ozrejmuje situáciu, ktorá nastala na prelome rokov 1999/2000. Novým ruským prezidentom sa stáva Vladimír Putin. V jeho najbližšom tíme pracuje aj dokumentarista Vitaly Mansky, ktorého úlohou je zaznamenávať prezidenta počas pracovnej doby. Vo svojom rozhorčenom filme režisér divákovi ponúka informácie z prvej ruky – svoje archívne zábery, autentické obrazy, svedectvá, výpovede približujúce osobu jedného z nosných svetových politických činiteľov, rané štádiá jeho tyranskej vlády. Film mal svetovú premiéru na festivale v Karlových Varoch, kde aj získal ocenenie pre najlepší dokument.

MFF Bratislava uvedie aj očakávaný biografický film režiséra a scenáristu Davida Loweryho. Gentleman s revolverom (The Old Man &The Gun, 2018) je totiž posledný film, v ktorom účinkuje Robert Redford. Po 60 rokoch herectva, vo svojich 82 rokoch, sa rozhodol svoju slávnu kariéru ukončiť snímkou, kde stvárňuje 70-ročného bankového lupiča Forresta Truckera, ktorému sa za svoj život podarilo 17-krát utiecť z väzenia. Teraz by si mohol užívať dôchodok, ale stále ho láka zorganizovať ešte jednu lúpež.

Medzinárodný filmový festival Bratislava vznikol v roku 1999 a každoročne vytvára priestor pre stretnutia širokej diváckej verejnosti, kinofilov a filmových profesionálov zo Slovenska i zahraničia. Od svojho vzniku rozvíja identitu festivalu mladého filmu – podujatia s ambíciou objavovať nové mená súčasnej kinematografie, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa jej budúcimi hviezdami.

Aktuálne informácie o programe 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava nájdete na internetovej stránke www.bratislavaiff.sk a na Facebooku www.facebook.com/bratislavaiff.

Zdroj: TS

IMAGINATION FESTIVAL UŽ V SOBOTU V LETŇANECH

$
0
0

Už v sobotu se uskuteční sedmý ročník Imagination Festivalu, který je považován svými fanoušky za největší drum & bass a harder styles festival ve střední Evropě.

Letos pro své fanoušky organizátoři připravili dvě mohutné designové stage v obrovských halách pražského Výstaviště v Letňanech. Návštěvníci se můžou těšit na scény o rozměrech 40m (šířka) x 10m (výška), což je oproti dosavadním rozměrům 25m (šířka) x 6m (výška) na Výstavišti v Holešovicích zásadní posun.

Pro drum & bassovou Imagination stage bude letos inspirací vizuál oficiálního plakátu festivalu, který se díky skvělému kreativnímu týmu Imagination přenese a zhmotní v podobě obrovské scény, která bude upoutávat pozornost po celý večer. Na Imaginationu poprvé uvedeme závěsný zvukový soundsystem Funktion-One Evo 7, jež přinese ten nejlepší drum & bassový hudební požitek. Letos samozřejmě nebude chybět ani obrovský počet světel a lasershow.

Příběh Devastator stage pokračuje v postapokalyptickém světě, ve kterém se minulý rok příznivci harder styles vydali na šílenou jízdu pouštní bugynou. Nyní nastal čas, kdy návštěvníci festivalu dorazí k branám pevnosti, ze které jim budou diktovat brutální beaty ti nejpovolanější z hardstyle a hardcore scény. Designová stage postavená z lešení bude ozvučena závěsným systémem od L’Acoustics. Masivní světelnou show doprovodí silné RGB lasery a CO guny, jež zchladí první řady. Plocha pro tancování se proti Výstavišti v Holešovicích zvětší  na obou stagích téměř dvojnásobně.

Kompletní informace o festivalu s oficiálním trailerem pro sedmý ročník najdete na webu Imagination Festivalu nebo v odkazu níže. Poslední vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut za 1190 Kč vč. poplatku. Limitované množství vstupenek bude k dispozici na místě za 1300 Kč. Prodej vstupenek na místě bude zahájen v 19:00.

Kompletní informace k Imagination 2018
Aktuální info – událost FB
Poslední vstupenky
Oficiální trailer Imagination 2018

 Zdroj: TS

ANETHA @ PalicaVonZVreca.

$
0
0

Na najbližšej Palici v sobotu 24.11. ako hosť francúzska producentka a DJka ANETHA. Relatívne nový objav na scéne klubového techna je súčasťou parížskej crew Blocaus, momentálne má plný kalendár na pár mesiacov dopredu, jej sety sú dynamické, miestami tvrdé a hlavne fresh, má prehľad aj v starších veciach, malo by to všetko pasovať, viac sa dozvieme naživo už v sobotu v Subclube.

Okrem nej aj Toky&Loktibrada, Pedestrians a Proxima B. Je to jasné.

https://www.facebook.com/events/2038907866173285/

Zdroj: Subclub

Prácu s audiovizuálnym dedičstvom predstavia na seminári zahraničí aj domáci experti.

$
0
0

V dňoch 26. až 28. novembra 2018 sa na pôde bratislavského Kina Lumière uskutoční odborný seminár Audiovizuálne dedičstvo: výskum, reštaurovanie, distribúcia, programovanie. Zahraniční aj domáci experti na ňom priblížia jednotlivé fázy práce s audiovizuálnym dedičstvom. Seminár sa koná pri príležitosti tohtoročného 55. výročia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a jeho súčasťou budú aj filmové projekcie.

Audiovizuálne dedičstvo je základom kultúry každej krajiny, tvorí pamäť národa. Na Slovensku sa o kinematografické diela stará Slovenský filmový ústav. O jednotlivých procesoch práce s audiovizuálnym dedičstvom počas seminára budú hovoriť jeho odborní zamestnanci, no o svoje cenné skúsenosti sa s publikom podelia aj významní zahraniční hostia, ktorí sa profesionálne venujú kinematografiám strednej Európy vrátane slovenskej.

Tému reštaurovania filmov predstaví výskumník, kurátor a režisér dokumentárnych filmov Daniel Bird, zostavovateľ filmových programov pre popredné filmové inštitúcie v Londýne, Paríži aj v New Yorku, ktorý sa okrem iného podieľal aj na výrobe kolekcie Camera Obscura: The Walerian Borowczyk Collection (2014), ocenenej Focal International Award za najlepší projekt ochrany a obnovy. Bird spolupracoval na reštaurovaní filmu Na striebornej planéte (1987) režiséra Andrzeja Żuławského, ktorého reštaurovaná verzia mala premiéru v The Film Society of the Lincoln Center v New Yorku len tri dni po Żuławského smrti vo februári 2016. Film bude uvedený aj na bratislavskom seminári a Bird predstaví jeho komplikovanú produkčnú históriu. Na reštaurovanie tohto filmu sa vo svojej prezentácii zameria aj Lukasz Ceranka zo spoločnosti Fixafilm, ktorý pôsobí ako supervízor reštaurovania filmov a stojí aj za reštaurovaním prvého európskeho 4K filmu Katyň (2007) Andrzeja Wajdu.

Filmový historik Jonathan Owen sa vo svojej prednáške sústredí na výskum audiovizuálneho dedičstva v medzinárodných súvislostiach, a to na príklade koprodukcií Slovenska a západoeurópskych krajín v 60. rokoch 20. storočia, predovšetkým s Francúzskom a Talianskom. „Do značnej miery ide o príbeh veľkých umeleckých ambícií a úspechov, ktoré zosobňovala pozoruhodná tvorivá skupina Alberta Marenčina. Jedným z jeho najvýraznejších kreatívnych činov bola spolupráca s francúzskym režisérom a spisovateľom Alainom Robbom-Grilletom na filmoch Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom… (1970). Tieto filmy ilustrujú túžbu preniknúť do nadnárodného ´priestoru´ artového filmu, no zároveň si udržať znaky národnej identity. Zjavným protikladom týchto snáh je osud komédie Jozefa Zachara Zmluva s diablom (1967), ktorá je pozoruhodným prípadom filmu vytvoreného štátnou socialistickou kinematografiou a prispôsobeného západným komerčným požiadavkám,“ vysvetľuje Owen. Prostredníctvom analýzy oboch prípadov prednáška odhalí rôzne cesty medzinárodnej spolupráce, ktorými sa slovenská kinematografia vydala v krátkom, no intenzívnom období liberalizácie.

Spôsoby distribúcie kinematografických diel na nosičoch domáceho videa predstaví Mehelli Modi, riaditeľ prestížneho britského vydavateľstva Second Run, zameraného na vydávanie umeleckých diel z celého sveta na DVD a blu-ray nosičoch. V portfóliu jeho spoločnosti sú diela filmárov ako Apichatpong Weerasethakul, Miklós Jancsó, Miloš Forman, Věra Chytilová, Andrzej Wajda a ďalších. Vo vydavateľstve Second Run vyšli na DVD nosičoch už aj štyri slovenské filmy licencované Slovenským filmovým ústavom, ide o tituly Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. V auguste sa vo vydavateľstve Second Run dostal na anglofónny trh prvý blu-ray nosič so slovenským filmom, išlo o film Panna zázračnica (1966) Štefana Uhra.

Na seminári v Bratislave vystúpi Mehelli Modi s prednáškou, v ktorej si kladie aktuálnu otázku, či je ešte domáce video „živé“. Nadväzuje na skutočnosť, že v roku 2017 pokračoval globálny prudký prepad výdavkov na domáce video, zatiaľ čo globálne výdavky na digitálne domáce služby zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom masívny nárast. Vo svojej prezentácii sa Modi zamýšľa nad tým, ako sledujeme filmy doma v súčasnosti a ako ich budeme sledovať v budúcnosti. Na záver jeho vystúpenia sa uskutoční krst druhého vydania reprezentatívnej obrazovej publikácie v anglickom jazyku Best of Slovak Film 1921 – 1991 od britského filmového publicistu, kritika a historika Petra Hamesa, ktorú SFÚ prvýkrát vydal pred piatimi rokmi. Kniha predstavuje 35 celovečerných filmov z uvedeného obdobia, ku ktorým SFÚ vykonáva práva výrobcu. Obsiahnuté sú v nej aj filmy, ktoré vyšli vo vydavateľstve Second Run na DVD nosičoch.

Prácu na reštaurovaní filmov v digitalizačnom pracovisku SFÚ ozrejmia účastníkom seminára Štefan Komorný, odborný garant laboratórnych procesov projektu Obnovy a záchrany kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky, Peter Csordás, vedúci oddelenia Digitálna audiovízia SFÚ, a zvukový majster Michal Fricman, odborný pracovník oddelenia Digitálna audiovízia, ktorý sa venuje digitalizácii a reštaurovaniu zvuku. Témy ich prednášok nadviažu na projekciu filmu Ela Havettu Ľalie poľné (1972). Počas trojdňového seminára sa zo zbierok SFÚ premietnu aj filmy Zbehovia a pútnici (1968) a Dovidenia v pekle, priatelia (1970/1990) od Juraja Jakubiska a pásmo digitálne reštaurovaných animovaných a dokumentárnych filmov.

Prezentáciu archívnych diel v Kine Lumière zabezpečuje Filmotéka, ktorá premieta v dennom režime od apríla 2014. Jej zameranie a programové cykly budú predmetom prezentácie Michala Michaloviča, jedného z jej troch kurátorov. „Po období hľadaní rytmu a programovej štruktúry sa nám podarilo vytvoriť hlavné osi programovania audiovizuálneho dedičstva. Prezentácia predstaví pravidelné cykly aj špeciálne programy, ktoré boli realizované v rokoch 2014 – 2018,“ uzatvára Michalovič.

 Na seminár Audiovizuálne dedičstvo: výskum, reštaurovanie, distribúcia, programovanie je potrebné sa registrovať, registračný poplatok je 10 eur. Zabezpečené je simultánne tlmočenie z/do anglického jazyka.

Program a registračný formulár:
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8722/informacia-9528

Event na facebooku:
https://www.facebook.com/events/256410951895348/

http://www.kino-lumiere.sk/
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Zdroj: SFÚ

Hardcore punkoví Blood Youth na nové desce přitvrzují a zahrají v Praze.

$
0
0

Po společném koncertování s kapelami Stone Sour a Crossfaith plánují britští Blood Youth evropské turné a Praha na jejich seznamu nechybí. V Chapeau Rouge představí 9. března 2019 chystanou druhou desku, na které se posouvají k agresivnějšímu zvuku. Vstupenky (295 Kč) na jejich pražskou premiéru budou k dostání od 23. listopadu na webu fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Blood Youth vznikli v roce 2014. Tři bývalí členové dnes nefungující skupiny Climates k sobě přizvali zpěváka Kayae Tarsuse a založili novou formaci. Společně však stihni nahrát pouze jedno EP. Krátce po jeho vydání totiž původní členové z kapely odešli a nahradili je noví hudebníci. V nové sestavě poslali do světa druhé EP Closure, které bylo předzvěstí debutového alba Beyond Repair, o němž server Louder napsal, že jde o očišťující směs melodického a hardcore punku.

Kapela aktuálně pracuje na druhém albu, na které láká skladbou Starve. Podle basisty Matta Hollinsona je začátkem tvrdšího období Blood Youth: „Ten singl byl pro naše fanoušky asi trochu šok, když ho porovnáme s tím, co jsme doposud vydávali. Všichni nám říkali, že najednou zníme agresivněji. A to ještě neví, co chystáme dál,” svěřil se v jednom z nedávných rozhovorů.

Zdroj: TS

Viewing all 18869 articles
Browse latest View live